BINNENLAND SPORT GRBEP-aanvaS wordt gestuit.' V V V Tni/nfiaKltje* dceld, dat de regeeriiigen van Mexico en uo Vereeingue aiuicii op grond van ue z.g. veiiviuniig lot weueizijuscneii bijMauu op ue comereiiue van tia- vaua, oesioien Hennen van geüaciuen Le wisselen ten emue beiuer verueiii- gmg op uoeiireiienue wijze op elKaar 111 ie btenen. ue Mexicaansciie regee- ring neen naar miiuairen aiiacne ip asiiingion opdracnt gegeven, 0111 mei ue uoor ue AineriKaanscne re geering benoemde deskundigen plan nen un te werken betretienue ue we- uerzijuscne ondersteuning, die de bei de landen elkaar in geval van een aan val op een hunner zullen verleenen. DE VERLIEZEN VAN HET 1< kaïn ben E LEbrER. 80.000 Soldatengraven geteld. Naar het D.N.B. uit Genéve meldt, kondigen de Fransche bladen een bin nenkort verschijnend boek aan van Jean Labussière, dat o.a. cijfers geelt van de verliezen in het Fransche leger in den veldtocht 1939/'4ü. Het aantal gesneuvelden is nog niet officieel bekend, doch tot 15 ebruari zijn 80.000 aan Fransche soldaten ge teld en ten minste 20.000 als vermist opgegeven. Het aantal gewonden be draagt 120.000. In totaal zijn 1.500.000 man gevan gen genomen, 40.000 officieren zijn gedood, gewond, vermist of gevangen. Van de actief dienende officieren zijn 14.500 gesneuveld of gevangen geno men, d.w.z. 65 pet. van de totale sterk te van het Fransche actief dienende corps officieren. Volgens deze gegevens zouden de 45 dagen van den veldtocht van verleden voorjaar meer verliezen hebben ge kost dan de eerste drie maanden van den oorlog in 1914. BRITSCHE OORLOGSKOSTEN. Volgens een mededeeling van den Britschen berichtendienst hebben de Engelsche oorlogskosten in de afge- loopen week per dag gemiddeld 12.6 millioen bedragen tegen 11.1 mil- lioen in de weck te voren. Daarmede is een nieuw record bereikt. In de overeenkomstige weck van 't vorige jaar bedroegen de oorlogskos ten per dag gemiddeld 4 millioen. aldus meldt het D.N.B. uit New Vork. SENSATIONEELE VLUCHT VAN ROEMEENSCHEN EX-KONING NAAR PORTUGAL. Het officieele Spaansche persbu reau Cifra meldt, dat de Roeineensche ex-koning Carol naar Portugal ge vlucht is. De auto van Carol heeft men in de nabijheid van de grens aange troffen, terwijl twee auto's met baga ge in Sevilla zijn achtergebleven. Zooals later werd bericht is Carol, samen met mevrouw Loepescoe, in Lissabon aangekomen. Zij namen hun intrek bij een bevrienden arts. Naar. S.P.T. meldt zijn ex-Koning Carol en madame Loepescoe Maan dagavond de grens bij Rosa de la Frontcra gepasseerd, in den auto van een Poolsch diplomaat, die hun de vlucht mogelijk heeft gemaakt. Ex-Koning Carol schijnt zijn vlucht zorgvuldig voorbereid te hebben. Door dagelijks lange tochten te maken heeft hij de politie-beambten, die op zijn be wegingen moesten letten, weten le vermoeien, zoodat de bewaking ver slapte. Carol volgde daarbij een han dige tactiek. In een snellen wagen ge zeten maakte hij lange tochten, waar bij hij telkens zijn bewakers ver ach ter zich liet. Daar hij echter steeds tijdig te Sevilla terugkeerde, maakte de politie zich nooit bijzonder druk wanneer zij den auto van den ex-Ko ning uit het oog verloor. Maandag nu werd deze manoeuvre herhaald en de niets kwaads vermoe dende politiemannen keerden naar de Andalusische hoofdstad terug. Op de ze wijze gelukte het den vluchtelingen een grooten voorsprong te krijgen, voordal de Spaansche politie en de Spaansche grensposten konden wor den gealarmeerd. Ex-Koning Carol en madame Loepescoe hebben hun vlucht ondernomen in de richting van Ba- dajos. Bij kilometerpaal 34 boog hij links af naar Rosa de la Frontera. Hei is hem gelukt op dezen straatweg een zoo groote snelheid te ontwikkelen, dat de politie hem onmogelijk kon in halen. Vlak bij de Portugeesche grens aangekomen stapte hij uit de snelle Lincoln en nam met madame Loepes coe plaats in den wagen van een Pool- schen diplomaat, die uit Portugal was gekomen. Bij het passeeren van de grens ondervonden de vluchtelingen geen moeilijkheden. Het is ex-Koning Carol gelukt zijn bezit aan geld mee te nemen. Terwijl hij in Madrid wachtte op de toestem ming zich naar Portugal te begeven, liet bij zijn roerende goederen, waar onder zich kunstwerken van onschat bare waarde bevinden, per spoor naar Portugal overbrengen. Vandaar zijn zij naar de Vereenigde Staten ge bracht. BOETE VAN KWART MILLIOEN VOOR PRIJSOPDRIJVING. De inspecteur voor de prijsbeheer- sching le 's-Gravenhage heeft op 4 Maart j.l. in openbare zitting uit spraak gedaan in een ernstig geval van prijsopdrijving. De overtreder, een winkelier-gros sier in textielgoederen in Den Haag, werd bij tuehtbeschikking veroor deeld tot betaling van een boete van 250.000. VLOTTE BESPREKINGEN TE BATAVIA. „Indië zal onafhankelijke politiek handhaven". De derde week der handelsbespre kingen tusschen den Japanschen con sul-generaal Joetaka Isjizawa en het hoofd van de afdeeling handel van "t departement van Economische Zaken, J. E. van Hoogstraten, is Dinsdag be gonnen mei een conferentie die twee uur duurde. De woordvoerder der regeering, de heer J. II. Ritman, heeft Dinsdag op een persconferentie verklaard, dat de besprekingen een vlot verloop hebben. Hij gaf als zijn meening te kennen, dat de onderhandelingen tot bijlegging van het Thailandsch-Indo-Chineesche grensconflict geen invloed op de han delsbesprekingen tusschen Japan en Nederlandsch-Indië zullen hebben. Op een vraag betreffende de berich ten omtrent spanning in het Zuidzee gebied antwoordde de heer Ritman, dat Nederlandsch-Indië zijn onafhan kelijke politiek zal handhaven en geen derde mogendheden om bijstand zal verzoeken. GöRING ONTVANGT Ir. MUSSERT. Naar het A.N.Px meldt, heeft de leider der N.S.B. Maandag j.l. in Ber lijn een bezoek gebracht aan den Rijks maarschalk Göring. Dit onderhoud, dat ongeveer ander half uur duurde, vond plaats in de appartementen van den Rijksmaar schalk in liet Luchtvaartministerie, in tegenwoordigheid van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederland- sche gebied, Rijksminister Scyss In- quart. VASTE PRIJZEN VOOR VISCH TE WACHTEN. Naar wij vernemen kan thans spoe dig de reeds door ons aangekondigde regeling van de detailprijzen voor zee- en zoetwatcrvisch worden verwacht. De prijzen zullen, naar men in be voegde kringen meende te weten, be langrijk beneden het huidige prijspeil liggen. Vermoedelijk zal deze regeling zich niet alleen uitstrekken tot vcrsch ge vangen viseli, maar ook tot die, welke nog in koelhuizen wordt bewaard of op andere wijze in voorraad wordt ge houden. MELKPRIJZEN. In de jongste vergadering van het Ned. Landbouwcomité beeft de voor zitter H. I). Louwes een opsomming, gegeven van moeilijkheden, welke de veehouders thans ondervinden. Hij verklaarde, dat de melkproductie soms wel 35 pet. was achteruitgeloopen. Als oorzaak daarvan noemde bij de ver plichte veelevering, waarbij ook ge- bruiksvee wordt gevorderd. Hij stond verder stil bij de finan- cieele moeilijkheden, waarvoor de vee houders thans kwamen te staan. Het gevorderde gebruiksvee wordt betaald als slachtvee en brengt daarom weinig O]). Het ruwvoeder en hel krachtvoe der, dat nog te krijgen is, zijn duur. De landarbeidersloonen zullen wel verhoogd moeten worden. Het winnen van nieuw ruwvoeder zal bezwaarlijk zijn door het gebrek aan stikstof. Daarbij komt, dat de inkrimping der varkens- en pluimveehouderij de vee houders meer dan ooit aanwijst op de melkproductie als bron van inkom sten. De heer Louwes besloot daarom, dat de melkprijs verhoogd zal moeten worden. REGEERINGSCOMMISSARIS TE HAARLEM. De heer S. L. A. Plekker tevens tot burgemeester benoemd. Naar wij vernemen zal liet Verorde ningenblad van hedenavond een ver ordening bevatten, waarin de veror dening nr. 36 inzake het bestuur van gemeenten van toepassing wordt ver klaard op de gemeente Haarlem. Naar het Rijkscommissariaat me dedeelt is tot burgemeester-regee- ringscommissaris benoemd de heer S. L. A. Plekker. Naar wij voorts vernemen heeft de Rijkscommissaris op grond van de desbetreffende verordeningen, met in gang van heden dr. E. J. Baron de Vos van Steenwij k, burgemeester van Haarlem, gepensionneerd. Den nieuwbenoemde burgemeester Duizenden hebben reeds vroeger de ver rassende werking van Akker s Abdijsiroop bij griep aanvallen ondervonden. Door haar hoesi-slillende werking, haar ziektekiem doodende eigenschappen, haar gunstigen invloed op de borst, keel en ademhalings organen is de bekende, vanouds geprezen AKKER'S APS8l|Sir®0|3 het beproefde hoest geneesmiddel! werd 17 Mei 1883 te Amsterdam ge boren. Hij bekleedde de functie van gevolmachtigde van den leider der NSB in de provincie Noord-Holland. NEDERLANDSCHE s.s. „SIMALOER" TEN ONDER GEGAAN. Bemanning heeft wrak verlaten. Duitsche verkenningsvliegtuigen heb ben Woensdag op eenigc honderden kilometers ten Westen van de Schot- sclie eilanden het wrak waargenomen van een groot schip, dat Duitsche vliegtuigen met succes hadden aange vallen. Het was het onder Engelsche vlag varende Nederlandsche koopvaardij schip „Simaloer", met een tonnage van 6.533 b.r.t. Het met afweergeschut bewapende schip kreeg onder de wa terlijn een zwaren treffer, waarop bet door de bemanning verlaten werd. Het drijft als wrak brandend op zee rond. VONNISSEN IN PROCES TE 's-GRAVENHAGE. Achttien beklaagden ter dood veroordeeld. Het op 24 Februari voor een Duitsch krijgsgerecht in Den Haag begonnen proces tegen leden van een terreur-, sabotage- en spionnage-organisatie is op Dinsdag 4 Maart met bet uitspre ken van de vonnissen geëindigd. Acht tien beklaagden zijn ter dood veroor deeld, zes zijn vrijgesproken. De an deren kregen tuchthuis- en gevange nisstraffen. SABOTAGE EN TERREURDADEN TEGEN DE DUITSCHE WEERMACHT. Achttien doodvonnissen uitgesproken. Proces voor het Duitsche Krijgsgerecht te Den Haag. Het A.N.P. bericht: In de laatste dagen heeft, zooals reeds gemeld, in het gebouw van den lloogcn Raad aan het Plein te Den Haag een proces plaats gehad tegen leidende functionarissen van en mede werkers aan een geheime organisatie, welke ten doel had sabotage en ter reurdaden tegen leden der Duitsche Weermacht en daartoe behoorende in richtingen te begaan en ook om in lichtingen aan Engeland te verstrek ken met het ook op luchtaanvallen. Het aantal verdachten bedroeg 43, die werden verdedigd door negen ad vocaten. Het is geen gewoonte, dat deze soort processen in het openbaar ge houden wordt. In dit geval echter had den de militaire autoriteiten persver tegenwoordigers toegelaten, waarbij zij zich lieten leiden door de volgende overwegingen: liet publick zou uit dit proces weder kunnen zien, hoe gron dig de Duitsche justitie zulk een zaak behandelt en tevens, dat hier werke lijk recht gesproken wordt. Ook zou de Nederlandsche courantenlezer er varen met wat voor elementen men hier te doen heeft. Slechts twee getuigen waren in deze zaak gedagvaard. De 43 verdachten oefenden de meest verschillende be roepen uit. Ook hadden zij behoord tot ver schillende politieke partijen. Nadat de aanklager ten aanzien van ieder der verdachten de beschuldigin gen van spionnage, sabotage, verbo den wapenbezit en franctireurschap e.d. voorgelezen had en iedere ver dachte uitvoerig verhoord was om trent zijn afkomst enz., begon liet ei genlijke proces met het verhoor van den hoofdverdachte, een 34-jarigen Haarlemmer. Deze gaf toe, af te weten van deze geheime organisatie, waar van het doel was met alle beschikbare middelen hier het leven van de Duit sche bezetting onmogelijk te maken. Er was ook een orgaan, waarin tol sabotagedaden werd aangespoord. De verdachte ontkende echter in die or ganisatie een rol van beteekenis te hebben gespeeld. Hij ontkende baai- leider te zijn, maar beweerde iemand boven zich te hebben gehad, die nu onvindbaar was. Hij zeide ook, dat 't hier ergenlijk geen terreur-organisatic betrof, maar dat het de bedoeling was samen te werken met de Engelschen, wanneer dezen hier zouden landen. Uit het verdere verhoor bleek, dat de organisatie ook beschikte over ont plofbare stoffen en andere wapenen en dat zij geheel op militairen voet ge schoeid was. Degenen, die de „militai re rangen" bekleedden, tooiden zich met schuilnamen. De hoofdverdachte, die in de organisatie den rang van kolonel bekleedde, heette „kolonel van Verdun", terwijl in Vlaardingen ook nog een „majoor" rondliep die zich „Wolf" noemde. Hij stond aan het hoofd van een wandelclub in Vlaar dingen, die op een geschikte wijze kon worden ingeschakeld. Er was voorts een militair adviseur en men werkte volgens schriftelijke aanwijzingen be treffende de wijze waarop op bepaal de plaatsen sabotage zou kunnen wor den gepleegd. Ook werden besprekin gen gevoerd over vergiften, waarmede op uitgebreide schaal zou worden ge werkt. De groep Maassluis had een speciale taak, namelijk de vernieling van bruggen. De organisatie maakte gebruik van telkens wisselende wacht woorden, waaraan de leden elkaar als zoodanig konden herkennen. De leden kenden de eigenlijke leiders niet, maar hadden alleen contact met hen door middel van verbindings-officiercn. Voorts bleek uit het verboor van de verdere verdachten, dat op velen van ben gegevens gevonden waren om trent installaties van de Duitsche weermacht. Verklaard werd dat deze gegevens, welke in opdracht gemaakt werden, bestemd waren voor Enge land. Vele verdachten betoogden niet te weten, dat de actie der organisatie ge richt was tegen de Duitsche weer macht. Zij verklaarden gedacht te heb ben, dat deze actie voornamelijk ge richt was tegen de N.S.B. en dat voorts de vervaardigde stukken wel eens te pas zouden kunnen komen als de oor log hier hervat zou worden. Gedurende het verhoor der verdach ten moest de president van 't Kriegs- gericht herhaaldelijk wijzen op de on beschaamdheid en - de plompe wijze waarop bepaalde verdachten stonden te liegen. Hierna werd voortgegaan met hel verhoor der verdachten. Als een staal tje van domheid, waarmede te werk werd gegaan, gold, dat een der hoofd functionarissen een verdachte, die naar Engeland wilde, adviseerde zich te wenden tot den heer Colijn, die Amerikaansch staatsburger zou zijn geworden. Prompt ging de verdachte, naar hij vertelde, naar de woning van den heer Colijn, dien hij niet thuis trof. Hij werd echter ontvangen door een heer, van wien de verdachte we! vermoedde dat hij ook tot de „Geu zen" behoorde. Hij stamelde daarom eenige keeren het wachtwoord. De heer, die hem te woord stond, begreep er niets van, zeide bovendien dat dc heer Colijn niets te doen had met lie den die naar Engeland wilden en zette zijn bezoeker vervolgens de deur uit. Uitvoerige mededeelingen werden gedaan over vergiften die dienden in de eerste plaats om leden der Duitsche weermacht van kant te maken. Men zou werken met vergiftigde potlooden punaises en ook wel met een vergif tigden drank, welken men noemde „Molotow-cocktail" of ook wel „Mof- fenchampagne". Verscheidene der ver dachten waren werkzaam op een groo te scheepswerf. Een van hen stond nog in verbinding met een andere or ganisatie, welke onder leiding stond van een Duitschen hoogleeraar. De be doeling dezer organisatie was om te verhinderen dat, wanneer de Duitsche troepen zouden moeten terugtrekken, de N.S.B. een staatsgreep zou uitvoe ren. Requisitoir. Nadat dit verdachten-verhoor vijf dagen in beslag genomen had, werd door twee vertegenwoordigers van het openbaar ministerie (Vertreter der Anklage) requisitoir genomen. Hierin werd gezegd dat de Duitschers groote achting hebben voor hen, die voor hun vaderland vechten. Nu is het zoo, dat de strijd in Nederland geëindigd is door de overgave van het Nederland sche leger. Daarmee was de oo-rlog af- geloopeti. De Führer had daarna de goedmoe digheid, de Nederlandsche krijgsge vangenen allen weer naar huis te zen den. Om het lot van de bevolking zoo veel mogelijk te verlichten, is hier een burgerlijk bestuur ingesteld. Een en ander brengt natuurlijk mee den eisch dat de Nederlandsche bevolking zich onthoudt van vijandige daden. Deze organisatie nu had ten doel 't plegen van spionnage en sabotage aan den loopenden band. Voor de gemeenste middelen schrok men niet terug. Het spreekt vanzelf, dat de bezettende macht hiertegen ten scherpste moet optreden. Het O.M. eischte ten aanzien van den hoofdverdachte en zijn naasten medewerker ter dood veroordeeling en eenige malen bovendien tuchthuis straf. Verder werd tegen eeit der hoofd-functionarissen drie maal ter dood-veroordeeling geëischt wegens drie feiten en twaalf jaar wegens een vierde feit. Tegen een anderen functio naris, een leeraar, werd vier maal de doodstraf gevraagd en 10 jaar tucht huisstraf. Voorts werd de doodstraf geëischt tegen nog achttien verdach ten en tuchthuisstraffen tot 10 jaar. N oor twee jeugdige verdachten werd resp. gevraagd zes jaar en 21/-» jaar tuchthuisstraf met aftrek van preven tieve hechtenis. Ten aanzien van vier verdachten werd vrijspraak gevraagd en ten aanzien der overigen van een tol zes jaar tuchthuisstraf. Hierna werden de negen advocaten, die dc verdachten verdedigden, aan 'i woord. De meening werd uitgesproken dat de oorspronkelijke dagvaarding niet op alle punten overeenkwam met de werkelijkheid. Dat hier strafbare feiten begaan zijn is niet tegen te spreken, maar het gerecht houde reke ning met het feit, dat dc mccsten dezer menschen zich dc draagwijdte van hun daden niet bewust zijn geweest. Voorts werd ook een aantal juridi sche punten bepleit. De laatste pleiter deed een beroep op het gerecht in aan merking te nemen, dat deze verdach ten gehandeld hebben uit nationale ge voelens en liefde voor hun vaderland. De vonnissen. Nadat de advocaten hun pleidooien beëindigd hadden, heeft het gerecht op den dag daarna de volgende uit spraken gedaan: een verdachte werd wegens vier feiten voor ieder feit af zonderlijk ter dood veroordeeld en wegens een vijfde feit tot 10 jaar tuchthuisstraf. De hoofdverdachte werd driemaal ter dood veroordeeld en bovendien tot 15 jaar tuchthuis straf. Daarna werden nog zestien ver dachten ter dood veroordeeld met tuchthuisstraffen van twee tot tien jaar. Een verdachte kreeg vijf jaar tuchthuisstraf met aftrek van preven tieve hechtenis, benevens een boete van 500.000. Een verdachte resp. vier jaar en 100.000 boete. Twee jeugdige verdachten werden veroor deeld met toepassing der Jeugdge- rechtswct tot gevangenisstraffen met aftrek van preventieve hechtenis. Zes verdachten kregen vrijspraak, de ove rigen werden veroordeeld tot tucht huisstraffen van iy2 tot 7 jaren, som migen met aftrek van preventieve hechtenis en eenigen met verbeurd verklaring van hun bezittingen. Voor de vrijgesprokenen werd de hechtenis opgeheven. Aan het einde van het proces he ft de president nog een zeer uitv Ku ig overzicht gegeven van de werkzi Kil heid van ieder der verdachten in le/C organisatie. Hij hield ook een bcscnou- wing over de strafmaat en legde n nadruk op den strijd van Duitschland voor een betere wereid. Gedurende de zen grooten en beslissenden strijd was Duitschland gedwongen ook dit land te bezetten. Het spreekt vanzelf, dat dc bezettende macht organisaties als dc onderhavige niet dulden kan. Aan de verdedigers is nog de moge lijkheid gegeven, schriftelijke bezwa ren in te dienen over de vonnissen of om gratie te verzoeken. HooFdpijn-Kiespijn N. V. B. Programma voor a.s. Zondag: Afdeeling IV. Eerste klasse. NO AI)NAC. Willem IIHelmond. JulianaRoermond. BW-Longa. MVV—PSV. Tweede klasse C. Helmond iaNevelo. Kol pingWilhelmina. PicusSchijndel. Brabant iaDe Valk. ESV—Zwaluw. WSC—TOP. RKTVVSVD. Derde klasse 1. PazoBaardwijk. GudokZaltbommel. Sarto—RKC. Derde klasse K. Groen WitBoeimeer. SCOWVO. DESK—RAC. DNLEKC. Vierde klasse I. SportersRWB 2. Veersche BoysUno Animo. Eerste klas. Van de vier serieuze kampioenspreten denten, hebben er drie morgen een zeer onaangename taak, want de vierde, Juli ana zal het in eigen huis tegen Roermond niet al te lastig hebben. Beroerder ziet het er voor NAC uit, dat naar dezelfde ploeg toe moet die PSV vorige week deed struikelen. Toch hebben wij zoo den in druk dat de Bredanaars zich ditmaal niet zullen laten verrassen. Dan is er Longa nog, dat evenmin de puntjes al in haar zak heeft om de eenvoudige reden, dat het hier een uitwedstrijd geldt tegen BW. Misschien kunnen de Tilburgers het tot een gelijk spel brengen. Wat dan de vier de en meest ernstige gegadigde naar den titel betreft, PSV, ook zij heeft de punt- Helpen vei hg en vlug Doos 10 en 50ct.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 2