I GEMENGD NIEUWS "P DUBBELGANGSTER Adverteeren doet verkoopen* HET LYBISCHE OORLOGSTERREIN. De hoofdstad Tripoli. Her inneringen uit een roemrijk verleden. Een kanonschot davert over de stad Een plechtig oogenblik, waar in men een schoone toekomst weeft rond de gedachte aan het moederland Begeerte naar Tunis. Wees zoo goed, lezer, en wandel even met ons .op. Wc zijn zoo juist met de boot in de haven van Tripoli, de hoofdstad van Lyhië aangekomen en we gaan een eersten indruk opdoen van de plaats. Wc hebben ons niet moeite ontdaan van het zwarte, groe zelige, kwalijk riekende bedelvolk c n van de Arabische gidsen, die ons in velerlei talen toespreken om te veten te komen, welke taal de onze is en wc doorloopen, zoo gauw we kunnen, het havenkwartier, waar het rommelig is als in al dergelijke wijken en wc ont vluchten op deze wijze ook de wolken cement, welke de lossingen van aan gekomen schepen doen opwaaien. Het is begin Maart, inaar het is snik-heet en kurkdroog. Veel later dan om de zen tijd moet men niet in Lybië ver toeven; de thermometer staat tegen de honderd, in de schaduw, maar al het een week of wat verder is, dan is het te heet zelfs om zich nog druk te kun nen maken over den stand van het weerglas. De nachten kunnen vrij koel zijn, de koelte gemeten naai de dagtemperaturen Maar laten we onzen weg vervolgen en ons niet laten verleiden om hier of daar een oogenblik de schaduw te zoe ken, want dan worden we „rillerig"; we zouden een verkoudheid kunnen oploopen, een angina of andere keel aandoening. Ofschoon de schaduw- temperaluren n.l. hooger zijn dan we ten onzent in den zomer kennen, is het verschil tusschen den warmte graad op zonbelichte plaatsen en dien in de schaduw, zóó groot, dat er on aangename reacties door kunnen ont slaan. Onwillekeurig gaan onze schreden in de richting van een oud, monumen taal bouwwerk: dal Castello. Eenige jaren geleden kon men hier slechts een ruïne vinden, de resten van een oud-Romeinsche citadel. Heel die burcht is gerestaureerd, de ontbreken de declen zijn bijgebouwd en ze staat er nu als in een gloed-nieuwen staat, gereed ter ontvangst van Marcus Au- relius, die haar zal komen inwijden. Men kan dal Castello onderdoor pas- seeren, gaande door poorten en over binnenplaatsen, maar men kan er ook over heen, een breedc straat, die op oude muren rust en een prachtig uit zicht biedt over zee. We kijken de zaak eens aan, nemen ons voor om hier op ons gemak terug te komen, loopen een stukje verder en staan dan voor een rijk bewerkte zuil en een machtige poort. Beide blijken herinneringen te zijn aan groote daden van den voor noemden Romeischen keizer en in diens tijd (de 2e eeuw na Chr.) te zijn opgericht. Tripoli is vol van herinne^ ringen aan een roemrijk Romeinsch verleden en de Duce heeft zich inge spannen 0111 alles, wat er van de vroe gere grootheid van het imperium kon getuigen, zoo goed mogelijk te doen restaureeren. Dat vis alles in enkele jaren tijds gebeurd en heeft schatten gelds gekost. Ongetwijfeld is de stad er aantrekkelijk door geworden, ter wijl tal van grootsche bouwwerken het moderne comfort hebben gescha pen, dat het nieuwe imperium ver- cischt. Er is een prachtige breede ha ven boulevard, een promenade met kunstwerken, palmen en plantsoenen, welke zich tot voorbij het bebouwde gedeelte der stad voortzet; er is een prachtig Umberto-park, waarbij hel 6 November-monument, er zijn trot- sche gebouwen in moderne stijl, mar meren paleizen, als het Gebouw der Sociale Verzekering, een Casino met speelbank enz. - We doen even wat zaken af in het Postkantoor en rusten dan wat op het terras van een nabijgelegen café. Nau welijks zijn we gezeten het is in middels 0 uur in den namiddag ge worden of daar dreunt een kanon schot over de stad in zware luchttril- lers. Op hetzelfde moment verstijft het leven; auto's staan stil; koetsiers trekken aan de leidsels, alsof het een ramp zou bcteekenen, als de paarden nog één meter doorliepen; iedereen houdt halt en maakt front naar den kant der stad, waar de citadel ligt; al len strekken den rechter arm, bren gen den fascistischen groet. Ik spring natuurlijk ook van mijn stoel op en stel me stram, maar wat er aan de hand is, weet ik niet. Dat hoor ik pas twee minuten later, als de plechtig heid ten einde is en het verkeer zich heelt hersteld. Eiken avond om 6 uur wordt op dal Castello „le salut au daapeau" gebracht. Op het moment, dat de daar aanwezige militairen de eerbewijzen brengen aan de vlag, don dert een kanonschot en verstart het openbare leven. Iedereen, thuis of op straat, strekt gedurende twee minu- ten zwijgend den arm, herdenkt de grootheid van het vroegere Romein- sche imperium en vernieuwt zijn be lofte, ver van het moederland, te zul len meewerken aan het herstel van de oude glorie. De Italianen in Tripoli zijn enthou siast, als men ze van deze dingen laat spreken. Ze branden van ongeduld om deel te nemen aan den strijd, die komen moet. Ze waardeeren Lybië om de oude herinneringen, maar deze kó- lonie van zand, hitte en droogte is- slechts goed om begeerten te wekken. De Italianen in Tripoli kennen één doel voor de naaste toekomst: Tunis. (Wordt vervolgd) Diefstal van benziaebonnen te Oss. Na een uitgebreid onderzoek is de gemeente-pohtie te Oss er in geslaagd den dader van den diefsial van een partij distributie bonnen, recht ge vend op den aankoop van 4350 liter benzine, die op't distributiekantoor Kring Oss sedert eenige dagen wer den vermist op te sporen. Uit het onderzoek was aan het licht ge komen dat bij autobestuurders en garagehouders ter plaatse benzine- bonnen waren aangeboden. Uit bleek le zijn geschied in opdracht van zekeren R die eenigen tijd op het distributiekantoor werkzaam was geweest en die juist Vrijdag j.l. zijn werkzaamheden had beëindigd. De jonge man werd aangehouden en aan een strengverhooronderworpen. Hij viel eindelijk door de mand en bekende de bons te hebben ont vreemd. Nadat het hem niet gelukt was de bonnen van de hand te doen had hij ze, nadat hem ter oore was gekomen dat de diefstal was ont dekt, vernietigd. De verdachte zal ter beschikking van de justitie te 's Hertogenbosch worden gesteld. Brand bij de Post- en Girodienst Woensdagavond omstreeks half zeven werd brand ontdekt in het gebouw van den post chèque en girodiens' aan het Spaarneplein te 's Gravenhage. Uit den zijvleugel van het oude gebouw kwamen geweldige rookwolken, zoodat de poitier van het gebouw met den specialen brand melder de brandweer waarschuwde. Vanwege het groote belang van dil groote kantoor, waar ongeveer 18(H) man personeeel werkt, verscheen de brandweer met groot materieel ter plaatse. Het bleek, dat de brand heerschte in de archiefkamer van het oude gebouw. Hier worden groote pak ken briefomslagen van de giro be waard, met de opdrachten, die binnenkomen en voorts dejournaal- staten en lijsten der postkantoren, welke papierverzamelingen hier ge- ruimen tijd bewaard worden om later eventueele klachten te kunnen nagaan. Naar de directeur van dtn dienst mededeelde, zal het bedrijf van den post chèque- en girodienst door den brand geen enkele vertraging onder vinden. Postgiro no's van de „Winterhulp Nederland" Winterhulp «Nederlander, den Haag, No. 5553. Als bank der «Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasvereeniging N. V. Amster dam No. 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. BONNEN. Thans zijn geldig: BROOD EN GEBAK: De met 06 genummerde bonnen (broodkaart) geven recht op 2500 gram roggebrood of 2000 gram an der brood of 20 rantsoenen gebak. Geldig t.e.m. 9 Maart (eventueel t.e.in. Zondag 16 Maart). I •'Uü&i.'hflö BLOEM: Bon 5 (bloemkaart) geeft recht óp 50 grain brood of Yi rantsoen ge- hak of 35 gram tarwemeel, tarwe bloem, roggemeel, roggebloem, zelf rijzend bakmeel of boekweitmeel. Geldig t.e.m. Zondag 23 Maart. BOTER EN MARGARINE: Bon 06 (boter- en vetkaart) geelt recht op hel koopen van 250 grain boter of margarine. Geldig t.e.m. 9 Maart (eventueel t.e.m. Zondag 16 Maart). Roti 05 nog geldig t.e.m. 9 Maart. KAAS: Bonnen 13 en 14 (bonkaart alge meen) geven elk recht op het koo pen van 100 gram kaas. Geldig t.e.m. 9 Maart. Niet gebruikte bonnen zijn geldig t.e.m. 23 Maart. EIEREN: Bon 81 (bonkaart algemeen) reeht- gevende op een ei. Geldig t.e.m. 9 Maart (eventueel t.e.m. Zondag 16 Maart). Bon 12 nog geldig t.e.m. Zondag 9 Maart. KOFFIE EN THEE: Bon 02 (bonkaart algemeen) geeft recht op het koopen van 125 gram koffie of 50 gram tlice. Geldig t.e.m. 16 Maart a.s. SUIKER: Bon 06 (bonkaart algemeen) geeft recht op het koopen van 1 K.G. suiker. Geldig t.e.m. 16 Maart. VLEESCH EN VLEESCHWAKEN: Bon 05 (vleeschkaart) geeft recht op het koopen van 100 gr. vleesch, heen inbegrepen, of een rantsoen vleeschwaren. Op bon „05 worst, vleeschwaren", uitsluitend een rantsoen vleesch waren. Geldig t.e.m. Zondag 9 Maart a.s., (event, t.e.m. Woensdag 12 Maart). HAVERMOUT: Bon 07 (bonkaart algemeen) geeft recht op 250 gram havermout, ha vervlokken, haverhloem of aard- appclmeel-vlokken. Geldig t.e.m. 20 April. GORT: Bon 08 (bonkaart algemeen) recht- gevende op 250 gram gort, gort- mout of grutten. Geldig t.e.m. 20 April. „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". 29) Nonsens! Wat had je dan ge dacht? dat ik je zou uitschelden, of je misschien zou slaan? vroeg Irene lachend, terwijl ze haar jurk begon uit te trekken. Dat is het portret van Lord Casteford, met wien ik ga trou wen vroeg of laat, zei ze opgeruimd en bijna nonchalant. Misschien zie ik hem vanavond wel, en dan zal ik hem wel vragen, me een ander lijstje te sturen. Denk er maar niet meer over. Zal ik de foto weer op tafel zet ten? vroeg Madge. Nee, leg alles maar liever meteen in een la; je zoudt je anders nog kun nen bezeeren aan de glasscherven.' Toen Irene weg was, nam Madge het portret mee naar haar eigen ka mer en zat er lang en aandachtig naar te kijken. Ze geeft geen steek óm hem, be peinsde ze, en hij om haar misschien óók wel niet! Het lijkt uitstekend. Was hij mijn verloofde maar! Zooals zij verwacht had, ontmoette Irene Terence bij de Hertogin. Hij kwam aanloopen toen het diner juist was opgediend, zoodat hij voorloopig geen gelegenheid vond, Irene onder vier oogen te spreken. Na tafel, toen ze allen bij elkaar wa ren in den salon, trok de hertogin haar neef hij een mouw naar zich toe. Terence, help jij me nu eens, Ire ne over te halen, hier hij mij te komen, terwijl haar vader op reis is. Ze is koppig als een muilezel, en blijft maar „nee" zeggen! Is Lord Mersia afwezig? vroeg hij. Ja, vader is naar Parijs voor za ken, zei Irene. Ik wilde wel, dat 't niet noodig was geweest i hij ziet er toch al zoo slecht uit. De hertog wierp haar een snellen blik toe. Hij heeft den laatsten tijd erg hard gewerkt, zei hij, maar er is ove rigens hcusch geen reden om je be zorgd te maken, Irene. De verandering zal hem waarschijnlijk goed doen. Hij nam afscheid en ging naar zijn club; maar hoewel hij opbeurend en geruststellend had gesproken, stond zijn gezicht ernstig, toen hij het huis verliet, en hij mompelde: Arme MersiaZou het kind er een vermoe den van hebben, hoe ziek hij is? Irene was naar den vleugel gegaan, en Terence stond naast haar tegen den zijkant geleund. Ze keek naar hem en fluisterde: Wat scheelt er aan, Terence? Je was aan tafel zoo stil. Voel je je on gelukkig? Heb ik daar geen reden voor? vroeg hij. Vergeet je, dat ik je binnen heel kort moet verlaten, Irene. Nee, Terence; maar maar dat is toch niet voor lang? En als ie te rugkomt. ben je overladen met roem, en alle menschcn hangen uit de ramen om den kranigen Oceaan vlieger te zien Of verdringen zich voor de bul letins, waarin te lezen staat, hoe hij in zee is gestort, zei hij gemelijk. Wie zal 't zeggen? zei hij, met een schouderophalen. Ik ben trouwens heusch niet zoo bezorgd voor mijn kostbaar leven 't Is de gedachte, jou te moeten verlaten onder deze om standigheden die me half dol maakt. En ik moet gaan er is nu niets meer aan te veranderen! Ja, dat weet ik, zei ze zacht. Denk je dan, dat het mij óók niet spijt, Terence? Werkelijk? fluisterde hij gretig. Ik dacht ik vreesde het dat het je niet veel kon schelen. Toen ik je vroeg om je weet wel wat ik be doel laatst op dien avond toen was je zoo verontwaardigd, zoo koud. Ik was misschien een beetje ge schrokken, maar koud neen, dat kun je me toch niet verwijten, Teren ce. En als als er werkelijk ernstige redenen waren. Ik ben in ellendige moeilijkhe den, Irene, zei hij, op zijn onderlip bij tend. Je zoudt me kunnen helpen, maar dat zul je niet doen. Waarom zeg je dat, Terence? vroeg ze gedempt. Je weet, dal ik je wél zou helpen. Tot eiken prijs ten koste van een groot offer? Maar ik mag het je niet vragen. Ik durf het zelfs niet ver tellen. Je moet hel me vertellen, zei ze ernstig. Je maakt me hang, Terence. Wat is het? De hertogin riep hun iets toe van uit de hall, en hij liet haar hand los en deed een stap achteruit. Nu niet, zie hij haastig. Ik zal naar Carlton House Terrace komen en het je vertellen als je het dan vol strekt wilt! Ja, ik sta er op! fluisterde ze haastig, met een onderdrukten zucht. Ik kan niet verdragen, dat je zoo on gelukkig bent, Terence! Toen ze dien avond op haar kamer kwam, was ze bleek en moe. Terence's toespelingen hieven haar vervelgen en gaven haar een voorgevoel van na derend onheil. Als dat nu de liefde was en hooggeroemd geluk dat ze mee bracht. Maar ze zette die spijtige ge dachten van zich af als minderwaar dig cn zelfzuchtig. Natuurlijk was 't de plicht van een vrouw, om den man, die haar liefhad en aan wien ze zich zelf beloofd had, te helpen in moeilij ke uren. Op den avond van den vierden dag na het vertrek van den graaf ging Madge naar hoven om Irene te klee- den, toen ze een onbekende stem in de hall hoorde en een langen jongen man in een pelsjas zag, die juist was binnengekomen. Het was Lord Teren ce. Ze glipte in één van tic kleine spreekkamers, bleef daar staan luis teren achter een kier van de deur en hoorde hem naar-Lady Irene vragen. Ik zal gaan zien of haar lady schap thuis is. mylord, zei de butler, met al den onderdanigen eerbied van een ouden bediende voor iemand van Terence's positie. Mag ik uw lorcl- schap's jas en hoed afnemen? Hè? Nee. die houd ik wel even hij me, zei Terence, terwijl hij doorliep naar den salon. Madge, wier hart heftig klopte van een opwinding, die ze zelf niet kon verklaren, liep vlug de trappen op. Lord Terence is hen eden, myla- dy, zei ze ingetogen. Irene kleurde en bleef een oogenblik zwijgen, toen zei ze met zachte stem: Wil je even gaan zeggen, dat ik in een paar minuten beneden hen? Madge gaf de boodschap aan een be diende door en keerde naar Irene te rug. Deze stond nu hij de tafel, bleek en in gedachten verdiept. Wilt u vanavond uw witsatijnen japon dragen, mylady? vroeg Madge, om eens te hooren, of haar stem ook ontroering zou verraden. VERMICELLI: Bon 09 (bonkaart algemeen) geeft recht op 100 gram vermicelli, ma caroni of spaghetti. Geidig t.e.m. 20 April. MAÏZENA: Bon 10 (bonkaart algemeen) geeft recht op 100 gram maizena, gries- meel sago, aardappelmeel, rijststijf- sel, kookstijfsél of gebruiksstijfsel. Geldig t.e.m. 20 April. RIJST: Bon 11 (bonkaart algemeen) geeft recht op 250 gram rijst, rijstemeel, rijstgries, rijstebloem of grutten- mecl (gemengd meel). Geldig t.e.m. 20 April. FEULVRUCHTEN: Bon 15 (bonkaart algemeen) rechl- gevende op 500 gram peulvruchten. Geldig t.e.m. 30 Maart. ZEEP: Bon 16 (nieuwe bonkaart algemeen) rechtgevende op 150 gr. toiletzeep (nieuwe samenstelling), 120 gram huishoudzeep, 150 gr. zachte zeep, 300 gram zachte zeeppasta, 250 gr. zeeppoeder, of 600 gr. waschpoeder (uitsluitend ten behoeve van was- scherijen of uit oude voorraden 125 gr. zeepvlokken, 250 gram zelf werkende waschmiddelen of 200 gr. vloeibare zeep. Geldig t.e.m. 31 Maart. SCHEERZEEP: Bon 117 (afzonderlijk uitgereikt): 50 gr. scheerzeep, één tube of één pot scheercrème. Geldig t.e.m. 30 April. PETROLEUM: Zegel „Periode 9" geeft recht op 2 liter. Geldig t.e.m. 20 April. Bon „Periode E" eveneens 2 liter. Geldig t.e.m. 31 Maart. KINDERSCHOENEN: Alle soorten tot en met maat 23 zonder bon. Schoenen en pantoffels blijven onveranderd. BRANDSTOFFEN: Bonnen 15, 16 en 17 (kaart vaste brandstoffen haarden, kachels) en 35 t./m.41 (kaart vaste brandstof fen centrale verwarming) één een heid vaste brandstoffen. Geldig t.e.m. Maandag 31 Maart. Bonnen „brandstoffen één eenheid vijfde periode" en „één eenheid co kes, vijfde periode" één eenheid vaste brandstoffen. Geldig t.e.m. Maandag 31 Maart. Bon 14 van haarden- cn kachelkaart vervalt. HONDEN- EN KATTENBROOD: Bon 9 van de voederkaart voor honden en katten. Geldig t.e.m. 31 Maart. Och ja dat is me hetzelfde, zei ze, en zuchtte even toen ze de ka mer verliet. Madge bleef een oogenblik wach ten, toen sloop ze de gang in, keek be hoedzaam om zich heen, ging vlug de achtertrap voor het personeel af en glipte onhoorbaar een klein kamertje binnen, dat grensde aan den salon en daarvan slechts door een zware por- tière gescheiden was. Wanneer ze dat dikke pluche gordijn heel even opzij duwde, kon ze zoowel zien als hooren. Ze hurkte een paar seconden lang achter de portière, bang, zich te bewe gen, toen kroop ze naar de smalle spleet die ze gemaakt had, en gluur de in den salon. Terence deed een paar stappen naar de deur, toen Irene binnenkwam, cn greep haar heide handen. Hier hen ik, Irene. Herinner je je nog, wat je dien avond gezegd hebt; dat dat, als ik in moeilijkheden was, jc me helpen zoudt? Ja, natuurlijk, antwoordde ze zacht. Dacht je, dat ik zóó gauw ver gat, Terence? En ben je in moeilijk heden? Ja, in ernstige moeilijkheden, zei hij, terwijl hij de wenkbrauwen fronste en haar mooi gezichtje onder zoekend opnam, met iets als schaam.- te en wroeging in zijn anders zoo vrij- moedigen blik. Maar zullen we niet even gaan zitten, liefste? Ze liet zich door hem naar een sofa leiden. Ik zou jc graag alles vertellen, Irene. Ik weet, dat je niet zoo goed meer over me zult denken, wanneer je weet, hoe hoe dwaas ik geweest ben; maar als je van me houdt, dan zul jc me vergeven en en me hel pen. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 4