KERKNIEUWS KRUSCHE SPORT ft WASPIK. RAAMSDONK. 'S-HERTOGENBOSCH. vangen 1985,— dus nog 360.01 meer dan is gecollecteerd. Toen de heer de GraafT, Dijk, alhier, aardappelen uit de kelder wilde halen, viel hij van den kelder trap en bleef bewegingloos liggen. Huisgenooten vonden hem terplaalse toen de levensgeesten inmiddels waren geweken. Vermoedelijk heeft een hartverlamming een ontijdig einde aan 2ijn leven gemaakt. Predikbeurten Zondag 9 Maart 1941Ned. Herv. Kerk v.m tien uur en n.m. half drie Ds. R de Bruin. RAAMSDONKSVEER. Aan de Modevakschool „Holland'' te Rotterdam slaagden de volgende dames uit deze gemeente voor cos- tumière R. Bergé, D. van Onzenoort en J. de Wijs. Een honderdjarige. 's-Hertogenbossche Brandwaar borg maatseliappij van i8ki. Dinsdag bestond de 's Hertogen- bossche Brandwaarborgmaatschap pij van 1841 100 jaren. Wegens ziekte van den oudsten directeur, den heer E. A. van de Mortel, is de feestelijke viering van dit feit uit gesteld. De nu honderdjarige werd opge richt door de heeren P. J. Vermeulen, zoutraffinadeurL. J. Sassen, pro cureur en A. C. van Lanschot, koop man. 24 October 1840 was men met de voorbereiding zoover, dat ten overstaan van notaris Bijvoet te 's-Hertogenhosch de acte van op richting kon worden gepasseerd, terwijl bij besluit van den vierden Maart 1841 Koning Willem II zijn bewilliging aan de Vennootschap gat. De eerste brandpolis werd 1 Mei van dat jaar uitgereikt aan directeur Sassen. Spoedig volgden er meer. Uit de notulen van den gemeente- raan van 's Hertogenbosch van 22 December 1941 blijkt, dat op advies van de gecommitteerde leden over stadsrekeningen, na deliberatie, be sloten werd, de stadseigendommen voor de helft bij de 's-Hertogen bossche Brandwaarborgmaatschap pij te assureeren. Dat het bestuur de aangeboden posten met vakken nis bleef beoordeelen, getuigen de goede resultaten. Het ging de maat schappij goed en gezien de gunstige resultaten werd telkens de conti nuatie der maatschappij voor 25 jaar goedgekeurd. 28 September 1897 werd de huidige directeur, de heer E. A. van de Mortel, gekozen. Na 1902 werden de limiles der beurs- agenten verhoogd, Nederlandsch Indië in het arbeidsveld der maat schappij betrokken, de buitendienst onderging een belangrijkeen vrucht bare uitbreiding en de maatschappij huurde een kantoorpand met boven woning voor een beambte. In 1913 werd samenwerking gezocht en ver kregen met de N.V. Brandverzeke ring Maatschappij „Holland van 1859" te Dordrecht en van dit oogen- blik af profiteerde de „Bossche" van alle voordeelen, welke een groote maatschappij biedt In 1928 nam zij bijna de geheele portefeuille over der N.V. Onderlinge Waarborgmaat- schappij tegen Brandschadete Bergen op Zoom, haar premie-inkomen groeide mede door het accepteeren eerst van de inbraak en later ook van varia-verzekeringen, eveneens gevolg van de tot stand gekomen samenwerking met tal van maat schappijen. Het eeuwfeest werd in intiemen kring gevierd. In de directiekamer der jubileerende maatschappij waren om elf uur des morgens aanwezig de commissarissen jhr. mr. E. van Meeuwen, K. van Lanschot de di recteuren K. J, J. Lotsy, mr. J. W. Gratama en de heer Jan van de Mortel. De oudste commissaris, mr. E. van Meeuwen, deed mededeeling, dat de heer Jan van de Mortel, tot dusverre adjunct directeur, tot di recteur is benoemd. De heer K. J Lolsy sprak op geestdriftigen toon het personeel toe. Medegedeeld werd thans, dat als adj -directeur der maatschappij is benoemd jhr. mr. E. van Weede. Plechtige uitvaart van Mgr. C. C. Prinsen. Woensdag heeft te 's-Hertogen- bosch met bijzondere plechtigheid HET GEDICHT VAN TSCHIN TSCHIN. (Een sprookje uit het Verre Oosten). Tschin Tschin was de meest geëerde vorst van alle vorsten van het Hemelse Rijk. Daarom had hij ook de meeste vleiers om zich heen. Óm hem voor die vleierijen te waarschuwen, stond de wijze Ta-en-narr-he dag en nacht in zijn dienst Hij trachtte den keizer de waarheid en niets anders dan de waar heid te leien zien. ,.]a maar", vroeg de keizer, ,,hoe zal ik dan de vleiers van m'n ware vrienden onderscheiden?" „M'n keizer", zei Ta-en-narr-he, „dat is gemakkelijk genoeg. U kunt helemaal niet dichten en zou iedereen een ezei noemen, die U de naam van dichter gaf. Zet U neer en schrijf 't onzinnigste wat U bedenken kunt op dit blad pa pier. Ga dan naar Uw hovelingen en zeg: „dat is een gedicht dat ik ge maakt heb." „Nu", vroeg de keizer, „wat zal er dan gebeuren?" Ta-en-narr-he schudde zijn hoofd maar zei niets, maar toen de keizer op een antwoord aandrong, zei hij alleen: ,,U zult een wonder bele ven". De keizer deed wat hem geraden was en toen hij terug kwam, straalde hij van blijdschap. „Hoe is het gegaan?" vroeg Ta-en-narr-he dadelijk. „Prach tig! Niemand heeft nog nooit zo'n mooi gedicht gehoord! Ik heb het zelf voor gedragen!" „Nu, wat denkt U van dat alles?" vroeg Ta-en-narr-he lachend. „Ik", antwoordde de keizer, „ik heb ingezien dat de mensen gelijk hebben. Ik vind m'n gedicht zelf zó mooi, dat ik besloten ben verder, te gaan met dich ten. Ik ben dit verplicht aan mijn ta lent." En de keizer keek Ta-en-narr-he zielsgelukkig aan. Maar op Ta-en-narr- he's gezicht was de lach verdwenen. Zonder een woord te spreken boog hij diep voor den keizer en ging heen. Tschin Tschin echter dichtte en dichtte... En toen hij stierf liet hij een grote bibliotheek na, geheel gevuld met eigen werken. Iedereen sprak met be wondering over het werk van den kei zer, maar de keizerlijke gedichten lezen dat deed geen mens! Zo verging 't den geëerden keizer, die verzuimde de waarheid te leren zien. WAARHEID OF JAGERLATIJN? De slimheid van de vos is spreek woordelijk, maar of het volgende echte vossenslimheid was of een jager-be denksel, dat weet ik niet. In ieder ge val, zal ik maar vertellen wat ik ge hoord heb. Misschien is het tóch een staaltje van vossen-sluwheid of anders een voorbeeld van jagerslatijn. Op een avond, zo vertelde mij een oude jager, werd mijn aandacht getrok ken door een zich steeds heen en weer bewegende schaduw. Het was een vos, die naar het leek, op de muizenjacht was. Toen hij mij echter ontdekte, ging hij niet, zoals men zou denken, onmid dellijk op de vlucht, maar bleef heen en weer springen. Met steeds grotere sprongen verwijderde hij zich, om dan weer-terug te keren. Tot op een gege ven ogenblik de heele vos verdwenen was. Ik begreep er niets van, ik had toch voortdurend op hem gelet! Maar... wat stond daar tussen de struiken? Een wuivende, rode pluim. Loodrecht om hoog. Dat was Reintje. Wat had hij gedaan? Al springende een kuil gegra ven, voldoende diep om zich onzicht baar te maken en de wuivende staart, die had een bepaald doel, zoals ik even later bemerkte. De rode staart dan ging zachtjes heen en weer. Daar kwam een haas aan. Nieuwsgierig naderde hij Rheumatische pijnen de uitvaartdienst plaats gehad voor de zielerust van Mgr. C. C. Prinsen. De H. Mis werd gecelebreerd door Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's-Hertogenbosch. Voor de H. Mis had het kathedraal kapittel op het hoofdaltaar plaats genomen en werden door de in de kerk aanwezige geestelijkheid de Metten gezongen. Op verzoek van den overledene werd de gregoriaan. sche Missa pro defunctis gezongen. Aan de zijaltaren werden H.H.Missen opgedragen door deken dr. Jos Teulings uit Nijmegen en pastoor Hezemans uit Waalwijk. Onder de talrijke autoriteiten die de plechtig heid bijwoonden, merkten wij o.a. op het college van B. en W„ depu taties van kloosterorden der stad, hoofdbestuur en afdeelingsbestuur van de R.K. Werkliedenvereenigfng, rector Bauwens en rectrice dra. van Mackelenbergh der R.K. Lyoea, de inspectrice van het L. O. mej. I'. Jansen, de R.K. Jonge Werkman, de R K. Vereeniging Sobriëtas, het R K. Huisvestingscomité,het bestuur der St. Vincentiusvereenigingen het kerkbestuur, mr. W. van Lanschot, lid der Eerste Kamer, mr. F. Teu lings, lid der Tweede Kamer, talrijke seculiere geestelijken, raadsleden etc. Na de kerkelijke plechtigheid volgde de ter aarde bestelling op de R.K. Begraafplaats te Orthen, waar het stoffelijk overschot in het priester graf werd bijgezet. w. s. c. W.S.C.—T.O.P. Een interessante wedstrijd. De eenigste voetbalwedstrijd, die mor gen in deze omgeving gespeeld wordt is het treffen tusschen WSC en TOP en er zijn diverse omstandigheden die aanlei ding zijn, dat een interessante wedstrijd verwacht mag worden. Zoo is daar op de eerste plaats het feit dat beide ploe gen nog steeds in de gevaarlijke zone rondhangen en morgen de een, zijn po sitie ten koste van de andere, aanmer kelijk kan verbeteren. Daarom zullen bei den bezield zijn met den wil, om koste wat 't kost, de overwinning te behalen. Men is nog al gemakkelijk geneigd in bo- venstaanden wedstrijd de eer voor de thuisclub te houden, maar men moet aan die neiging toch niet te veel toegeven, wil men niet bedrogen uitkomen. Het mo ge dan zijn, dat TOP de laatste wedstrij den niet al te best uit den hoek gekomen is, morgen zal dit stellig anders zijn. De Osschenaren hebben n.l. den laatsten tijd met interne moeilijkheden te kampen ge had, die hun weerslag vonden in de ge heele ploeg. Daarvandaan, dal zij in hun laatste wedstrijden keer op keer verloren en daardoor een groot deel van hun vroe ger verworven voorsprong moesten in boeten. Naar ons echter thans te oore gekomen is, is een en ander tot een be vredigende oplossing gebracht en zal TOP morgen weer volledig uit kunnen komen. Wie niet weet wat dat zeggen wil. be zie de resultaten maar eens, die TOP in het begin van de competitie keer op keei behaalde. WSC kan zich daarom vooi morgen op zeer zwaren tegenstand voor bereiden. Wij hebben echter de overtui ging dat de Zwarthemden een en and#r eveneens goed overdacht hebben en zich daarom morgen weer van hun beste zijde zullen laten zien. Dat de wedstrijd daarom de moeite van het beschouwen waard zal zijn is een ding dat zeker is. Het aanvangsuur is wederom half drie. WSC 3 speelt om 12 uur thuis tegen KSV 2 uit Tilburg. De jongste garde zal werkelijk op moeten passen en zich met jeugdig vuur in den strijd moeten wer pen. Succes kan dan verwacht worden. IC K. C. Programma voor Zondag a.s. SartoRKC. RKTVV 3—RKC 3. RKC 4Sarto 4. Hieronymus 3RKC 5. Voor de derde en laatste maal trekken de RKC'ers dit seizoen naar Tilburg, waar nu Sarto als gastvrouwe zal fungee- ren. Naar het verloop van deze voor RKC zoo belangrijken wedstrijd zullen velen benieuwd zijn, daar hierin beslist zal wor den of de Waalwijksche Combinatie nog een mededinger zal blijven voor de bo venste plaats, of definitief voor deze com petitie op het tweede plan raakt. Wij zouden de spelers dus aan willen raden te voetballen voor hetgeen zij waard zijn, want Sarto is ook lang niet mis. Dat heeft SET met een gelijk spel onlangs nog moeten ondervinden. Boven dien hebben zij de 50 nederlaag in Waalwijk nog goed te maken. Alle krachten zullen dus gegeven moe ten worden om een gunstig resultaat te bereiken. Wordt dit gedaan, dan zien wij den uitslag met vertrouwen tegemoet, mits het pechduiveltje niet als vorige week ons parten speelt. Het derde elftal gaat het bij RKTVV probeeren, en wij zijn zeer benieuwd of hier eenige winst te noteeren valt. RKC 4 behoeft zich niet in te spannen door te fietsen, dus kunnen jullie de punt jes wel hier houden. Bij het vijfde elftal dat evenals het eer ste en derde elftal naar Tilburg gaat, zijn wij met een gelijk spel al tevreden. BAARDWIJK. De Geel-zwarten fungeeren morgen als gasten van Pazo en komen hiermede te staan tegenover een zeer sterke legen- stander. Immers deze Oistcrwijkers be- hooren nog steeds tot de bestspelende ploegen der afdeeling en zijn vooraKop eigen terrein uiterst moeilijk te verslaan. De plaats, die door hen op de ranglijst wordt ingenomen, is dan ook niet even redig aan haar kunnen. De Overlaters daarentegen hebben Zondag j.l. echter ook nog laten zien dat zij nog wat in hun mars hebben. Baardwijkenaren speel hetzelfde spel als vorige week tegen Gu- dok. Dan kunt gij met vol vertrouwen den strijd aangaan en zal o.i. de ontmoe ting een zeer spannend karakter dragen niet gelijke kansen. Zullen de puntjes meegebracht worden?? Het antwoord is voor U. Wij wachten Het tweede gaal eveneens uit en wel naar het sterke SVD 2. Beide ploegen hebben .elkaar nog nooit ontmoet. Aan een voorspelling omtrent den uitslag wa gen wij ons dus liever niet. Houdt de- kleuren hoog Geel-zwarten. DAMMEN. w. n. v. Club-competitie. De 1.1. Dinsdag in haar clublokaal „De Molenvliet" alhier voortgezette clubconi- petitie onzer plaatselijke damvereeniging WDV, brachten de navolgende uitslagen Fr. v. MünserA. v. Engelen 11 H. BrouwersH. v. d. Hammen Jan v. d. GouwJ. Hollemans G. de WerdH. v. Gelder C. BiekensA. Pijnenburg K. v. GelderFr. v. d. Gouw I Fr v. d. oGuw IH. v. Gelder G. de WerdFr. v. d. Gouw II BILJARTEN. Maandagavond, om 7 uur, wordt in het café van den heer Sj. Sars een revanche wedstrijd gespeeld tusschen een zestal, gevormd uit de bezoekers van dit café, en een van de v.v. Baardwijk. Gezien de vorige ontmoetingen tusschen beide ploe gen kan men bij voorbaat van een span nende en interessante kamp verzekerd zijn. 't vreemde geval. „Wat t zou kunnen zijn?" Dat dacht 't haasje, dat kon je aan al zijn bewegingen zien. De staart bleef maar wuiven en van Reintje zag je niets. Tot... de haas vlak bij hem was. Toen stoof hij overeind. De haas ontdekte 't gevaar te laat en... zou ze ker gegrepen zijn, als ik niet tussen beide was gekomen, zo besloot mijn zegsman. Zou Reintje nu werkelijk zo slim zijn geweest om van zichzelf een soort val er wel aan denken, tafelvoetbal wordt te maken om een prooi te vangen of... had de oude jager misschien wat erg veel fantasie? 't Is waar, vossen zijn beroemd of be ter, berucht om hun slimheid, maar of ze tot zulke krijgslisten in staat zijn, nu, ik kan dat niet al te best geloven, ik geloof in dit geval meer aan jagers latijn. Maar jagerslatijn is soms een leuk staaltje en daarom heb ik dit ge- schiedenisje dan ook maar verteld. TAFEL-VOETBAL. Het sein is gegeven. Wij beginnen! Jongens! Is dat wat of is dat niets? Voetballen boven op de tafel! Voet ballen, als 't buiten pijpestelen regent! Maar je hebt het mis, glad mis, als je denkt, dat je zelf op de tafel mag klau teren! Dit voetbalspel zit anders in elkaar dan je zoudt denken en toch als je handig bent, dan kan dit tafel voetbalspel volgens de regels van 't échte voetbalspel gespeeld worden. Kom! We gaan aan de gang. Nog niet aan 't voethallen, maar we gaan toe bereidselen maken. Natuurlijk heb ben we voetbalschoenen nodig. Neen, ga ze maar niet uit de kast halen, we hebben een heel bijzonder soort no dig. Dit keer houten voetbalschoenen Zoek gauw een paar blokjes hout op of anders ga naar een timmerman en vraag hem wat houtafval. Als je 't vriendelijk vraagt, krijg je 't mis schien zo wel en andersmoet je er een paar centjes voor over hebben. De houten voetbalschoenen behoeven geen prachtstukken te worden. Als ze maar goed zitten! Dat wil zeggen, je moet zorgen, dat het gat, dat je in de schacht van de laars hoort de juiste maat van je vinger heeft. De lengte van de schacht en de grootte van het gat hangen dus af van de lengte en dikte van je wijs- en middelvinger. Want met die twee wordt gevoetbald. Eigenlijk zou ik moeten zeggen: ge- vingerbald, maar dat klinkt zo raar en bovendien, de spelregels zijn echte, heuse voetbalvoorschriften. Dus: t blijft: voetballen. Maar op de tatel en met je vingers. Oké. Hoe mooi ot hoe lelijk je de schoenen wilt maken, hangt natuurlijk helemaal van jezelt af. Als je er wat tijd voor over hebt, is het natuurlijk leuker er wat goeds van te maken. Vindt je ook niet? Ik reken er dus op, dat er getafelvoetbald wordt met keurige laarsjes! Een klein balletje is makkelijk genoeg te krij gen. Neem vooral niet een al te licht balletje, want dan kan je er steeds achteraan rennen, iets wat voetballers nu wel gewend zijn, maar 't is erg sto rend als je ieder ogenblik onder de meubels moet kruipen om verder t£ kunnen spelen Dat een „doel" niet mag ontbreken, behoef ik natuurlijk niet te zeggen. Dat doel kan je ook al zo mooi maken als je wilt. Een paar plankjes, een stukje gaas! En dan nog een poppe tje, zoals op 't voorbeeld! Net echt. Jongens, als ik jullie was, dan maakte ik 't zaakje gauw in orde! Dan hoef je je nooit meer te ergeren aan regen, achtige vrije middagen. Maar je moet gespeeld als gewoon voetbal. Dus houdt je aan de regels! En doe geen ongeoorloofde dingen. Ongeoorloofd is hijvoorbeeld, dat je andere vingers gebruikt dan de gelaarsde! De han den van de tegenspelers mogen nooit aangeraakt worden. Er mag ook niet geschoven, gedrukt of gestoten wor den. Alleen maar... schoppen en trap pen 't Leukst is natuurlijk, als je een niet al te kleine, oude tafel te pakken zoudt kunnen krijgen, die je er altijd voor kunt gebruiken. In de eerste plaats hoef je die niet te ontzien, want al is 't onmogelijk een tafel te beder ven door dit spel, krasjes kunnen er allicht op 't tafelblad komen, want wil je goed kunnen spelen, dan mag er vanzelfsprekend geen kleed over liggen. En dan, je kunt maar niet al tijd over een tafel beschikken! Want jo bent niet alleen in huis en 't is ook oer-vervelend, als je er net „in" bent, te moeten ophouden omdat de tafel gedekt moet worden of zo iets. Als er eten in aantocht is, vindt je dat mis schien niet zo héél erg. Maar als je moet ophouden, omdat de anderen... hun huiswerk willen gaan maken, dan zie ik je gezicht al. Veel langer dan gewoonlijk! Ken ik jullie of niet? Ook kan je van een eigen voetbaltafel na tuurlijk veel meer maken. Met een beetje geduld en een massa lust kan je er zowaar een compleet voetbalveld van maken. Je verft het tafelblad groen als gras, je spant er een touw omheen als omheining, jeja, ik zal maar ophouden, want jullie weet zelf 't best wat de voetbalspórt ver eist! Dat laat ik dus maar aan jullie over. Ik hoop alleen, dat jullie werke lijk aan 't tafelvoetballen zullen gaan, want ik heb er nu zo'n lang stuk over geschreven, dat ik er kramp in m'n vingers van heb. Maar dat heb ik graag over voor jullie envoor de voetbalsport EN FLINKE ETER! Een kraai eet in één jaar700.000 insecten. Als je nu even uitrekent wat dat per dag geeft, dan zul je 't met mij eens zijn. dat een kraai hard werkt! Reeds tientallen van jaren werden miljoenen lijders aan over de heele wereld, door Kruschen van dit lijden verlost. - Neem toch óók onder voortdu rende controle vovi scheikun- dlge-epotheker G. J. Logger Bij npoth. en drog. 1.62, 1.47, 0.76, 0.41. af. 0—2 0—2 2—0 2t-0 0—2 2—0 2—0

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 6