Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. sr Com"xUVlLe' Belangrijke rede van den Rijkscommissaris „NOORD-BRABAND" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. H. Kolsteren-Lagarde Prima Brandewijn Jenever Cognac Bessen Jenever Wijnen en Likeuren* VOOR DE ZIET ONZF SPECIALE ETALAGE NUMMER 22. ZATERDAG 15 MAART 1941. 64e JAARGANG. dit blad verschijnt woe'nsdag en zaterdag. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. GIRO No. 50798. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel. - Minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. JAAR- EN ANDERE BEURZEN. Veranderde in- en verkoopmethoden. De Voorjaarsbeurs te Utrecht, welke op het oogenblik wordt gehouden, over treft al weer alle voorgaande in het aantal der inzendingen en belooft ook recordcijfers van den omzet te vertoo- nen. Ondanks de zoo slechte tijdsom standigheden. Het koopen op Beurzen wordt meer en meer gewoonte; zelfs worden er in verschillende gewesten telkens, onder velerlei benamingen, Beurzen van kleiner omvang ingericht, van welke een vlot gebruik wordt ge maakt voor noodzakelijk geworden aanvulling van voorraden. Men onderschatte de beteekenis de zer wijziging in de in- en verkoop methoden niet. Er zijn natuurlijk ook menschen en ondernemingen, welke er door worden gedupeerd. Dank zij de Beurzen kunnen verscheidene fabri kanten het met minder reizigersperso- neel stellen. Als er minder reizigers langs den weg zijn, ondervinden daar van spoorwegen, autobusondernemers, koffiehuishouders e.a. de nadeelen. Maar er zijn ook aanmerkelijke voor- deelen aan te wijzen. De fabrikant weet na een groote Voor- of Najaarsbeurs, waar hij in het komende seizoen zoo ongeveer aan toe is; hij kan zijn productie op efficiënte wijze regelen. En ook den winkelier biedt het Beurswezen belangrijke voor- deelen. Hij weet beter dan ooit, wat hij koopt. Hij vindt gelegenheid om prij zen en kwaliteiten te vergelijken; hij kan onderhandelen over credieten; hij kan zich voorkeursrechten bedingen enz. Hij is bovendien onmiddellijk op de hoogte, wat er voor nieuws in zijn branche op de markt wordt gebracht en hij kan waarnemen, hoe de reactie van het publiek op dat nieuws is. Het Beursbezoek kost hem wat tijd, maar veel méér tijd wint hij uit, doordat hij zich thuis niet eiken dag monsters be hoeft te laten presenteeren van reizi gers, die hem zóó was het toch voor heen de deur plat liepen en in tal rijkheid op sommige dagen de klanten overtroffen. Meer dan ooit tevoren is op het oogenblik, nu men door beperkt reizi gersverkeer het nauwe contact met zijn leveranciers heeft verloren, de Jaar beurs het noodzakelijke intermediair geworden in den handel. Om deze en alle voornoemde redenen, wordt ook deze 44e Beurs weer een groot succes. Elke zakenman dient haar te hebben bezocht. Deze Beurs is buitengewoon leerzaam, doordat ze laat zien, welke vervangingsartikelen er worden ver vaardigd voor die producten, welke door den oorlog van de markt zijn of worden weggevaagd. Heel wat winke liers zullen te Utrecht tot het inzicht kunnen komen, dat er minder reden voor hen is om bij de leege pakken te gaan neerzitten dan ze meenden. We herinneren er aan, dat de Jaarbeurs nog tot en met Donderdag a.s. is geopend. ONZE KOLONIËN. Er is verschenen een brochure van de hand van J. M. L. Saunders over onze Koloniën en wel in het bijzonder ons kostbaar en kostelijk Indië. De twee citaten welke de schrijver als motto voor zijn brochure gebruikt zijn reeds zeer waardevol, ook om, wa re het nog noodig, het goed recht van ons volk op zijn koloniaal bezit, dat een deel van ons rijk vormt, vast te stellen. ,,Java geldt voor-het best ontwikkel de tropengebied der wereld. Nederland heeft door zijn krachtige koloniale po litiek de innerlijke rechtmatigheid voor het bezit van zijn overzeesche gebied aangetoond. Oneindig veel heeft Ne derland gepresteerd voor de ontwikke ling van zijn overzeesche gebiedsdee- len". Aldus Irmgard Loeber in „Das Niederlandische Kolonialreich", ver schenen in 1939 te Leipzig in de serie „Weltgeschehen". „Nederland kan voortaan voor het forum van de cultuurvolken de mate- rieele vruchten van zijn schitterende prestaties en van de breedheid van zijn inboorlingenpolitiek tentoonstellen." Aldus de Fransche gouverneur-gene raal Angoulvant in „Les Indes Néer- landaises" in 1926 te Parijs verschenen. Waar aldus door anderen geoordeeld wordt, mogen wij zelf het hoofd recht op blijven dragen, vooral in een tijd, waarin zoovelen omtrent de waarde en de praestaties van ons volk aan een soort minderwaardigheidsgevoel schij nen te lijden. Wat ook van belang is, dat zijn de cijfers, welke de schrijver geeft over het kapitaal dat in Nederlandsch-Indië is belegd, een bedrag zoo groot, dat de andere belanghebbende volken er ver- bij in de schaduw blijven. Uit de cijfers van prof. Gonggrijp in zijn economische geschiedenis van Ne- derlandsch-Indië gegeven, blijkt, dat „het totaal der in Indië geïnvesteer de bedragen beliep in 1923 met in begrip van de indirecte beleggingen en van de bedragen gefourneerd voor de Indische leeningen 3600 millioen gulden, waarvan 2600 millioen Neder- landsch kapitaal was, oftewel ruim 72 pCt. Van de resteerende 1000 millioen of bijna 28 pCt., was er 250 millioen of ruim 7 pCt. Chineesch kapitaal, 300 millioen of ruim 8 pCt. Britsch kapitaal en Amerika, Frankrijk, Japan en België tezamen 450 millioen of 12,5 pCt. Dit wil du-s zeggen, dat het Nederlandsche kapitaal in Nederlandsch-Indië geïn vesteerd, daar een volkomen dominee- rende positie innam. En sinds 1923 is de verhouding nog in ons voordeel verbeterd. Wanneer men dat leest moet men zich nog meer verbazen, dat ons land niet tijdiger is bedacht geweest op behoorlijke weer- baarmaking van ons groot rijk aan den eigenaar. Maar tevens beseft men te beter, dat de waarde van dat rijksge deelte en de groote Nederlandsche be langen daarbij betrokken een geweldi ge sterke kaart zullen zijn, wanneer het einde van den oorlog eenmaal het di plomatiek slotspel zal te zien geven. Met een variatie over het bekend ge zegde, dat Parijs wel een Mis waard is, kan men oordeelen, dat onze kolo niën Neërlands zelfstandigheid waard zullen blijken", aldus de N.T.Ct. Grootestraat 199-201 WAALWIJK Geeft óók in Dranken en Likeuren steeds 100 °/0 kwaliteit. EEN PRINCIPIEELE UITEENZET TING OVER DE VERHOUDING VAN NEDERLAND TOT DUITSCHLAND. In een groote bijeenkomst, welke de kring Noord-Holland van den „Ar- beitsbereich' der N.S.D.A.P. in Ne derland Woensdagmiddag in het Con certgebouw te Amsterdam had georga niseerd, heeft de Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss-Inquart, onder zeer groote belangstelling, een belangrijke rede gehouden. Ds. Seyss-Inquart zeide o.m.: Ongeveer twee weken geleden wa ren Amsterdam en eenige steden in Noord-Holland het'tooneel van beroe ringen, die gericht waren tegen de openbare orde en de veiligheid van het openbare leven. Het was noodzakelijk met de scherp ste middelen en op de meest besliste wijze dezen tegenstand te breken. Ik hoop, dat het Nederlandsche volk ui't de ervaringen der laatste dagen geleerd heeft, hoe onverbiddelijk de bezettings macht haar taak en ha^r recht weet te handhaven. Ik hoop, dat het Neder landsche volk zich in de toekomst niet meer zal laten verleiden door elemen ten, vreemd aan land en volk. Wij zul len in de toekomst, wanneer dat noodig is, nog harder zijn. Vooral waarschuw ik er voor, de Duitsche weermacht en de leden der weermacht niet te beleedigen. De door den bevelhebber der weer macht gegeven instructies zijn ondub belzinnig en radicaal. De Nederland sche bevolking moet er kennis van ne men, dat in een door oorlogshandelin gen bezet gebied een staking en even zeer een uitsluiting in ieder geval on toelaatbaar, ja volkomen ondenkbaar is en steeds moet worden beschouwd als een vergrijp tegen de door de bezet tingsmacht te handhaven orde. Mocht een in openbaren dienst zijn de ambtenaar of employé in het vervolg staken, dan vernietigt hij daarmede zijn bestaan. Op het oogenblik, waarop de Duit sche organen voor handhaving van de orde ingrepen, stortten deze beroerin gen ineen. De als raddraaiers schuldig bevonden personen zullen al naar de omstandigheden door het militaire ge rechtshof tot een harde, onvermijdelij ke, maar verdiende straf worden ver oordeeld. Maar ook de kring van hen, die volgens den aard van dit land me de verantwoordelijk zijn voor de vor ming der openbare meening, moet door drastische maatregelen er aan herin nerd worden, dat hier de door de be zettingsmacht •geëischte orde onder alle omstandigheden moest worden gehand haafd en dat de bezettingsmacht in staat is om zelfs de atmosfeer, die ten slotte opwekt tot feitelijke handelingen van tegenstand en deze daarmede eigenlijk eerst mogelijk maakt, te tref fen. De beschikking betreffende het innen der boete zal als gevolg hebben, dat naar alle waarschijnlijkheid de groote kring van hen, die met open blik de nieuwe vormgeving der dingen tege moet zien en deze houding trouw geble ven zijn, slechts bij uitzondering getrof fen wordt; met uitzonderingsgevallen kan echter rekening gehouden worden. Deze episode in de geschiedenis der bezetting is afgesloten. De voor de be zetting als normaal geldende omstan digheden zijn weer ingetreden. De vast beslotenheid der bezettingsmacht om haar standpunt te verwezenlijken is duidelijk. Het probleem: Duitschland. Nederland is uit een eeuwenlange droom gewekt. De Nederlanders zien zich met dit ontwaken tegelijk geplaatst voor een probleem: Duitschland. Duitschland beteekent voor de Ne derlanders ii; het algemeen en voor de Hollanders in het bijzonder, zooals in een aan gedachten rijk geschrift van een Hollander uiteengezet is, de eisch, een standpunt te bepalen ten aanzien van de dingen der wereld. Nederland merkt, dat het niet meer naar zijn stillen tuin en zijn rustig om heinde bosschage terugkeert.Het begint te begrijpen, dat de tot Nederland ge richte vraag van het lot eerst dan een volksch Nederlandsch antwoord zal krijgen, wanneer 't tegenover Duitsch land een waarlijk scheppende houding weet te veroveren. De voorwaarde voor een zoodanige actieve, dus een actie eischende houding is, dat men een duidelijk inzicht heeft in de grondslagen van deze actie. Gemeenschappelijkhe den en vermoede tegenstellingen uit het heden moeten haar motiveering en ont wikkeling vinden in de historische wor ding. Dit te constateeren zegt ons, dat de Nederlanders en de Duitschers, gezien van het standpunt van den nationalen staat, niet tot één volk zijn geworden, maar dat zij beschikken over dezelfde voorwaarden van ras en derhalve naar den bloede verwante volkeren zijn, in staat tot een steeds nauwere gemeen schap. De gebeurtenissen in Mei. Als ik spreek van een stilstand van dit volk, dan moet ik constateeren, dat juist de ervaringen en gebeurtenissen van 1015 Mei het bewijs leveren, dat dit volk niet in zijn substantie, maar in zijn geesteshouding en leiding een te kortkoming vertoonde op het gebied waarop de kracht van een natie zich in de eerste plaats moet uiten, namelijk op het gebied van den strijd. Nederlandsche soldaten hebben goed gevochten en de Nederlandsche bevol king heeft zich in deze strijdperiode be hoorlijk gedragen, maar de leiding is volslagen tekort geschoten, want an ders kon de weerkracht van een volk van negen millioen Germanen niet in zoo korten tijd bezwijken, ofschoon toch slechts een numeriek uiterst be scheiden, zij het ook kwalitatief supe rieur deel van de Duitsche weermacht tegenover ha^ar stond. Ik vermeld deze bijzonderheden niet om in een of an deren Nederlander een bittere herinne ring of gewaarwording op te wekken, doch slechts omdat ik mij genoopt voel alle dingen, die hier op het spel staan, met waarlijk bezorgde belangstelling na te speuren. In ieder geval constateeren wij, Duit schers, dat de Nederlanders over bui tengewoon hooge innerlijke waarden beschikken, die wij verheugd als eigen schappen van hun Germaansche bloed begroeten, dat de Nederlanders als Germaansch randgebied op zichzelf aangewezen buitengewone prestaties hebben volbracht, dat zij echter als ge volg van de resultaten dezer prestaties verzonken zijn in een idylle, die op sommige gebieden reeds een stilstand in de ontwikkeling van de levenskrach ten der natie heeft beteekend. De ver storing van deze idylle doet thans on aangenaam aan, maar zij mag niet ge acht worden het Nederlandsche wezen in het nauw te brengen. Nieuwe ordening van Europa. Ook in het Nederlandsche volk zijn er mannen geweest, die de nieuwe vor ming van de volksche gemeenschap voorvoelden en bereid waren zich hier voor te geven. Wij weten evenwel, dat van het oogenblik af, waarop de bewe ging van den Führer in het Rijk aan de macht kwam en 21 Maart is de dag van Potsdam, waarop acht jaar gele den de strijd voor het recht van het Duitsche volk langs den weg van een legale ontwikkeling zijn constitutioneele uitdrukking heeft gevonden de ni hilistische, internationale krachten, be nevens de volksche vijanden van het brengen wij een aparte sor'eering in GOM MUMIEJURKJLS COMMUNIEPAKJES MANTELTJES - HOEÜJES Alle soorten witte en gekleurde Z ij d e voor COMMUNIEJURKJES. WITTE HANDSCHOENEN WITTE KOUSJES HAARLINT BRUI0KR00NTJES BRUIDTAKJES Communiegeschenken in groote verscheidenheid, o.a. ROZENKRANSEN TASCHJES SCHILDERIJTJES H. BEELDJES LEESBOEKEN en talrijke andere geschenken. Duitsche volk samengezworen hadden nooi meer een nationaal-socialistische beweging legaal te laten opkomen, doch. met verloochening en verval— sching van de eigen stelregels, die het liberaal-democratische stelsel had opge steld, met alle gewelddadige middelen de nationaal-socialistische partijen te onderdrukken. Indien derhalve deze partijen in eenig ander land niet langs den weg van stemmenwerving en be reiking van een meerderheid aan de macht gekomen zijn, dan pleit dit niet tegen het nationaal-socialisme, maar be wijst slechts met welk een terreur de verdwijnende krachten haar stellingen hebben verdedigd. Het Nederlandsche volk, dat in zijn meerderheid afzijdig bleef van de groo te gebeurtenis, die op de wereld voor bereid werd, liet zich ter handhaving van zijn idylle door de toenmalige lei ders door de bank gezworen vijan den van het nieuwe Duitschland al les voorpraten, wat hoe dan ook tegen het Duitsche rijk en tegen het nationaal socialisme pleitte. En al is het Neder landsche volk hierdoor misschien niet zoo onder den indruk gekomen, de ob jectieve schuld blijft bestaan. Onverantwoordelijk optreden. Het heeft den schijn alsof thans weer een schaar verblinde, onverantwoorde lijke stokers en schreeuwers de meening van het Nederlandsche volk wil vor men en vertegenwoordigen. Als de Ne derlanders zich dat laten welgevallen, zullen zij tenslotte nogmaals in hun ge heel de gevolgen van een dergelijk op treden krijgen te dragen. LEVENSVERZEKERING 1843 WAALWIJK 1843 De Echo van het Zuiden, wulwljksele en Lanplraatscbe Courant* Waalwljk's grootste modemagazijn

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 1