ABDL BUITENLAND ite&stèï&te elklr*9' d3t n°9 S,echts e .met elkander nooit meer een „tegen el- H°Zl7eA 10den Mei ma9 kome". De politieke wilsvorming. Met welke bedoelingen wij Duitschers hier gekomen zijn, is herhaaldelijk en voldoende verklaard. Reeds in den op roep bij de instelling van het rijkscom missariaat hebben wij verklaard, dat 't Nederlandsche recht zooveel mogelijk van kracht zal blijven en bestuur door de Nederlandsche instanties zal ge schieden onder de toegevoegde voor waarde, dat het Nederlandsche volk met begrip en beheersching de door de bezettende mogendheid gegeven voor schriften zal opvolgen. Vooral echter werd den Nederlanders verkondigd, dat zij hun land en hun vrijheid voor de toekomst in veiligheid vermogen te stellen, indien zij de taak, die uit het gemeenschappelijke lot voorkomt, zul len vervullen. De vrijheid van politieke beslissing, die daarmee aan de Nederlanders ge- geven is, zal slechts in zooverre betee- kenis hebben, als de houding, die de Nederlanders in dezen beslissenden strijd van het Duitsche volk voor de toekomstige vorming van Europa aan nemen, den doorslag zal geven bij de bepaling van de plaats der Nederlan ders in de toekomst. Ik geloof, dat de ze verklaringen helder en duidelijk zijn. Het is mij althans niet mogelijk in te zien hoe men nog duidelijker en helder der kan spreken. Thans zijn reëele, doch harde han delingen verricht en er zal wel niemand meer zijn, die eraan twijfelt, dat de be zettende mogendheid, gedragen door de strijdvaardige idee van het nationaal- socialisme, besloten is haar naar ik met nadruk verklaar steeds tijdig verkon digde doeleinden en bedoelingen on verbiddelijk te verwezenlijken. Politieke activiteit. Ik geloof te kunnen zeggen, dat in dit land, als men in aanmerking neemt, dat het toch bezet gebied vlak bij het vijan delijke front is, een waarlijk ongeloof lijke vrijheid voor politieke activiteit bestaat. Indien wij namelijk inderdaad de be doeling hadden hier een politieke be weging onder bescherming der Duit sche bajonetten en met hun hulp te for- ceeren, dan zou er binnen weinige we ken in dit land in het geheel niemand meer zijn, die het slechts kon of zou wagen in woord of geschrift of metter daad een eenigszins oppositionneele houding tegenover deze zoogenaamd geprotegeerde beweging aan te nemen. Nog steeds geldt, dat wij den Neder landers geen politieke overtuiging wil len opdringen. bij nog de niet ingeschreven werkloo- zen kwamen. Deze toestand bestond ondanks het feit, dat sinds 26 Augus tus 1939 een buitengewoon groot aan tal arbeidskrachten als gevolg van de mobilisatie uit het bedrijfsleven was I weggenomen. Op 1 December 1940 wa ren er in dit land nog slechts 138.000 werkloozen. Wat nu het aanvaarden van werk in Duitschland betreft, moet men niet ge- looven, dat hierachter de neiging schuilt de Nederlanders aan hun vader land te onttrekken. Het betreft hier maatregelen die uit den noodtoestand van den tegenwoordigen tijd voort spruiten. In de economische plannen voor het nieuwe Europa is niet alleen geen enkel voornemen aanwezig om het industrieele peil Van Nederland omlaag te drukken, doch kan integendeel, in een nieuw geordend Europa een krach tige blogi verwacht worden van een geheele reeks van takken van industrie en bedrijven, welke in dit land aanwe zig zijn. Juist om aan de Nederlanders hier in eigen land werk te geven, was het ons streven, zulk werk in den vorm van overgehevelde orders voor Neder land te reserveeren, opdat ook de on dernemers hun positie konden handha ven en een gunstig begin konden ma ken met den overgang naar de vredes- industrie, waardoor tevens weer wordt mogelijk gemaakt, dat Nederlandsche arbeidskrachten in eigen land kunnen blijven. Om redenen van geheimhou ding is het mij niet mogelijk den om- v<ing van deze aan Nederland ver strekte orders bekend te maken. In ieder geval hebben meer Nederlanders als gevolg van door Duitschland over gehevelde orders hier werk gekregen of hun werk behouden, dan er Nederlan ders in Duitschland werk gevonden hebben. AKKER'S De politieke strijd in Nederland. Indien men mij thans zou tegenwer pen, dat slechts de nationaal-socialis- ten in formatie mogen marcheeren, dan z eg ik „dat spreekt vanzelf", want de nationaal-socialisten hebben bewezen en bewijzen dagelijks, dat zij den weg van de lotsgemeenschap met het Duit- Invoer en uitvoer. Daar wij over economische maatre gelen spreken, kan ik er in dit verband op wijden, dat de verzorging met alles wat Nederland noodig heeft, thans, met het oog op den oorlogstoestand uit sluitend geschiedt uit het Europeesch gebied. Als de gruwelsprookjes waar zijn zou er een oneindige stroom van goederen naar Duitschland stroomen en zou er niets terugkomen. In werkelijk heid is het zoo. dat in Januari 1941 uit het Duitsche rijk, met inbegrip van het protectoraat en het gouvernement-ge neraal. goederen ter waarde van 43 milhoen gulden naar Nederland zijn in gevoerd en dat goederen ter waarde van 21.6 millioen gulden naar deze ge bieden zijn uitgevoerd. Belastingen. Aangaande de nieuwe vormen van belastingheffen, deelde de rijks-com missaris mede, dat een aanzienlijke belastingyerhooging moest plaats heb ben, om inflationistische invloeden te onderscheppen, alhoewel een huisva der met drie kinderen thans minder belasting betaalt dan volgens het oude sche volk willen gaan. Alle anderen zijn stelsel. Het ligt niet in de bedoeling tot dusver niet geslaagd in de levering van dit bewijs, velen hebben daartoe zelfs nog geen poging gedaan. Indien men aan deze krachten het recht zou geven formaties te vormen, zou dit niets anders zijn dan den weg voor een nieuwen tienden Mei open te stellen. Zoo zal de politieke strijd in Nederland zijn loop nemen, voorzoover de bezet tende mogendheid dit kan toelaten met het oog op de noodzaak tot handhaving van de orde in dit land. Ik zelf geloof, dat de nationaal-socia- listische beweging in steeds klaarder begrip vcior haar politieke taak en be- teekenis in toenemende mate haar be moeiingen er steeds meer op zal rich ten om iederen Nederlandschen volks genoot afzonderlijk het nationaal-socia- lisme voor het welzijn van de juistheid van de politieke idee van het Neder landsche volk te overtuigen om zoo door het winnen van de politiek-toon- aangevende lagen tot de dragende po litieke beweging van het Nederland sche volk te worden. De sluikhandel. Wie lijdt schade door den sluikhan del? Hetgeen de Duitsche instanties moeten verkrijgen, zullen zij ontvangen tot de laatste gram toe. Wanneer dus gebruiksartikelen als gevolg van den sluikhandel aan de geregelde distributie onttrokken worden, dan draagt uitein delijk het Nederlandsche volk daarvan de lasten. Ik zou het doelmatig achten, wanneer juist aan de kringen die als opkoopers van de in den sluikhandel voorradige goederen in aanmerking ko men, op een verheugend duidelijke wij ze gezegd zou worden, dat op dit ge bied het Nederlandsche socialisme, waarover thans zoo vaak gesproken wordt een bewijs kan leveren van zijn waarde, opdat er geen verkeerde in druk ontstaat van hetgeen de Neder landers willen verstaan onder vrijheid. De arbeider. De Nederlandsche arbeider heeft positief zijn standpunt bepaald: hij is aan het werk gegaan. Een jaar geleden waren er in dit land ongeveer driehon- derduizend betaalde werkloozen, waar bet gehate fietsplaatje op den duur te handhaven. Landbouw. Naast der» arbeider kan ook het standpunt van den landbouwer als po sitie! beschouwd worden. Het betrek ken \an den landbouwer evenwel bij den dienst voor het algemeen is een aangelegenheid van de boeren-organi- saties. En wat er op dit gebied te doen valt bewijzen de kolossale stijgingen van prestaties welke de „Naehrstand" in Duitschland bereikt heeft. Het na- tionaal-socialistische Duitschland heeft in de eerste vijf jaren van zijn optre den ruim het viervoudige voor land- bouwwerkzaamheden besteed dan hel vroegere systeem in tien jaren. Aan de reëele en moreele politiek van den „i eichsnaehrstand" is het daarom te danken dat de opbrengsten geweldig stegen. De landbouwers in Nederland staan thans voor dezelfde taak als de „Naehr stand in Duitschland. Hun deskun digen verklaren dat het mogelijk zal zijn het Nederlandsche volk op vol doende, zij het bescheiden wijze uit eigen land te voeden. De landbouw organisaties zullen nu haar bestaans recht moeten bewijzen door aan te toonen, dat zij den boer tot een hooge- re capaciteit voor het algemeen wel zijn oproepen. W ij hebben den landbouwer prijzen toegestaan, die een voldoende stimu lans moeten vormen om uit den bo dem te halen wat er uit te halen valt. De prijzen zijn daarbij zoo gesteld, dat de levensmiddelen niet essentieel duurder zullen worden. Krachtens deze prijzen zal bijv. een kilogram aardappelen slechts een halve cent duurder worden en het brood twee centen. De stemming in Nederland. W ij verlangen geen jubelende ver welkoming en instemming. Een pro ces en toestand van eeuwen Iaat zich niet in maanden wijzigen en slechten. Wij verlangen echter ordelijk gedrag. Ik geloof te kunnen zeggen, dat de volk in den ruimslen zin des woords m de fabrieken, in hit handwerK en in den landbouw deze nuchtere nouding hebben gehandhaafd. Niet ge- neel hetzelfde kan men beweren van de kringen der intelligentia en van die lagen, die daartoe gerekend willen worden. llier is liet al niet anders dan hel bij ons in Duitschland was: maat schappelijke, conventioneele, traditio- neele, docli vooral kapitalistische en klassengroepeenngen leiden tot een verstarring, die met uitzondering van een verhoudingsgewijs klein deel, dat met hel volk verbonden gebleven is, de burgerlijke kringen in 't algemeen de politieke ontwikkelingen achterna doet hinken. Diegene, wiens trots op niets gebaseerd is, treedt steeds het opvallendst op. Wij zien dat gelaten over het hoofd, wij zullen onze hou ding ook handhaven, als Engeland verpletterd ter aarde ligt. Jodenvraagstuk. De joden zijn voor liet nationaal- socialisme geen Nederlanders. Zij zijn de vijanden, mat wie wij noch tot een wapenstilstand, noch tot een vrede kunnen komen. Dit geldt, indien u wilt, voor den tijd der bezetting. Ver wacht u van mij geen verordening, die dit vaststelt behalve regelingen van politioneelen aard. Wij zullen de joden raken, waar wij hen aantreffen en wie met hen meegaat, heeft de gevolgen te dragen. De Fuehrer heeft verklaard, dat de joden in Europa hun rol heb ben uitgespeeld en derhalve hebben zij hun rol uitgespeeld. Het eenige, waarover wij kunnen praten, is de in voering van een dragelijken over gangstoestand met handhaving van 't standpunt, dat de joden vijanden zijn, dus met inachtneming van alle voor zichtigheid, die men tegenover vijan den te pas brengt. Wat evenwel den tijd aangaat, dat Duitschland eens niet als bezettende mogendheid hier te zorgen heeft voor handhaving van de orde en het openbare leven, dan zal het Nederlandsche volk voor de keus gesteld worden of het 't kameraad schappelijke samengaan met 't Duit sche volk terwille van de joden op het spel wil zetten. Studeerende jeugd. I en aanzien van de academische jeugd, zeide spreker, dat zij hun stu die niet moeten beschouwen als een privilege, maar als een verplichting. zonder acht te slaan op maatschappe lijke school tezamen brengen, waarbij het voortreffelijke opvoedingsmiddel het grondelement van den arbeid en het werken aan grond en bodem is. Daar komt bij een opvoeding in dis cipline. Dat de jongste menschen zich daarbij ervan bewust moeten zijn. dal het gaat om den vaderlandschen bo dem en dat in de gemeenschappelijke opvoeding de mooie volksliederen ge zongen kunnen worden, dus, dat deze opvoeding in den Nederlandschen ar beidsdienst op Nederlandschen bodem en onder de opwekking van de Neder landsche volksliederen geschiedt, is duidelijk. En dit leidt ook tot de volks- Nederlandsche opvoeding. Te beto j- gen, dat de arbeidsdienst .in dit op zicht Nederlandsch moei zijn is over bodig. Want dit resultaat van opvoe ding tot het volksche bewustzijn h, overeenkomstig het wezen van den arbeidsdienst. De maatregelen op onderwijsgebied, i Geenszins mag gezegd worden, dat wij de beteekenis van de opvoeding over het hoofd zien. Van essentieel belang voor de opvoeding is de drager er van. En het ziet er in Nederland op dit gebied treurig uit wanneer wij zien, dat er G000 kweekelingen zijn, die geen werk hebben of onder cie meest beschamende omstandigheden moeten werken. Om hierin verbetering te brengen en tegelijkertijd het on derwijs te verbeteren, ben ik het met den secretaris-generaal van het de partement van onderwijs eens gewor den over een maatregel die voor het Nederlandsche volk van nut zal zijn. Hel resultaat zal eenerzijds een inten- siveering van het onderwijs door uit breiding van het aantal schoolklassen, anderzijds zal aan duizenden jonge mannen de mogelijkheid worden ge boden, een gezin te stichten. Van dezen maatregel zal dus het Neder landsche volk zoowel in nationaal als in sociaal opzicht voordcel ondervin den. van materieelen aard. Ook de beginse len van deze groepen waren eigenlijk materieel, want anders zou niet als hoogste straf voor alomvattend verraad beslag op het vermogen in uitzicht qe- steld Kunnen worden. Het is duidelijk dat in een dergelijk geval de bezettende mogendheid met onverbiddelijke scherp te doortast. Als het Nederlandsche volk zich op maakt en den weg van de volksche ver nieuwing en de gelijkgerechtigde mede- weiking aan den nieuwen opbouw van Europa inslaat, dan zullen degenen, die z,Wn n nere Zl)de hebben gestaan en zijn gevallen, worden vergeten. De historische opdracht, die ons hier heeft hmfateSt'l |?CbiedtR onv'erNddelijk hard te olijven. Maar deze hardheid aan den dag gelegd ter wille van groote gebeurtenissen, zal op het oogenblik waarop met Engeland het politieke fantoom van tegenhouden en terug draaien van het rad der geschiedenis het Ti d0 politieke ^tasten voor het niets staan en de meeloopers. die hen volgen, richtingloos zijn, dan het Nederlandsche volk houvast en ver duwen geven. Het zal dan weten, dat dit Duitschland, de kameraad der toe komst, ook een harde strijder kan zijn. „Met" en nooit meer «tegen" elkander. '■Met ons of tegen ons", dat is 'het 1-aiool en de beslissing, waarvoor ieder- een staat. W at alleen moet worden na- gestreexd ,s de wil en de vastberaden- he.d om gemeenschappelijk te arbeiden Net gaat eenvoudig hierom, dat de Ger- maansche volken zonder rekening te Houden met hun zielental, de voorwLr- tbe.Vd°v een„volkomen gemeenschaps- aibeid vervullen op een wijze, dat Ne- naas?NednaiaS^DuitSCher en Dllitscher naast Nederlander werkt en streeft, op lat door den gemeenschappelijken ar- beid de grondslagen voor een gelukkio leven van de komende geslachfen 9 vor- Duitsch wordt de rijkste voertaal. belang- lagen, die van volksch standpunt dra gers zijn dus vooral het werkende Winterhulp. Winterhulp heeft met liefdadigheid niets te maken, zij spruit voort uit de verantwoordeling voor den volksge noot en is de vervulling van een ver hoogden plicht, welke ontstaat uit de grootere mate van recht en bezit. Deze instelling is ook tegenover de Duit sche zijde welbewust geneutraliseerd geworden. Maar deze geneutraliseerde winterhulp, die thans uitsluitend volk sche verantwoording en niet meer lief dadigheid is, schijnt velen Nederlan ders niet naar den zin te zijn. Na dan de dwaze geruchten, als zou de opbrengst naar Duitschland gaan, gelogenslratt te hebben, zegt spreker, niettemin: de Nederlandsche winter hulp is een succes, dat bewijzen de cij fers. Het totale resultaat benadert thans reeds de vier millioen gulden, de collectes in de maand Februari ver- toonen de hoogste totale bedragen sinds men dit werk begonnen is. Het Nederlandsche volk mag deze ontwik keling voor zichzelf als een goed tee- ken beschouwen. De arbeidsdienst. De arbeidsdienst is een voortreffe lijk middel voor de volksche verdege- lijking van de natie. Hij moet de jonge menschen van een bepaalden leeftijd, Ook aan het taalonderwijs zal bij zondere aandacht worden geschonken en wel in de eerste plaats aan het on derwijs in de Nederlandsche taal, waarbij het naar ik hoor van bijzonder belang is, eindelijk eens een uniforme spelling tot stand te bren gen. Wanneer op deze wijze het aan de Nederlandsche kinderen te geven onderwijs in de Nederlandsche taal, alsook in alle cultuurschatten van deze taal voldoende gewaarborgd is, kan eraan gedacht worden aan het on derwijs in het Duitsch de aandacht te schenken, die deze taal, als de toe komstige voertaal althans in het ge bied der germaansche gemeenschap toekomt. Engeland. De wereld-situatie van September 1989 komt niet meer terug. Ook een overwinning van Engeland zou niet tot den vroegeren evenwichtstoestand leiden, doch integendeel tot de chaos. Engeland heeft bovendien de gewoon te zijn verpiichtingen te voldoen met de saldi en schatten van anderen, bij voorkeur van zijn bondgenooten. Wan neer er nu nog iemand is in Neder land, die zich de definitieve nederlaag van Engeland niet kan voorstellen, dan houdt dit verband met het onge wone van de voor de Nederlanders nieuwe gebeurtenissen en denkbeel den. Wanneer echter nog iemand in een overwinning van Engeland ge looft naar analogie van 1918, dan San men slechts zeggen: „niets vergeten en ook niets geleerd". Wat de weerstandskracht van het Duitsche volk betreft, kan ik de wereld gerust stellen. Deze weerstandskracht is thans ontzaggelijk en de vastbera denheid vreeselijk. Eerder zal geheel Europa in een puinhoop veranderen vóór Duitschland den strijd opgeeft. Met kracht van argumenten zegt de rijks-commissaris vervolgens, dat En geland den oorlog onmogelijk winnen kan. Het Engelsche leger is niet tegen het Duitsche opgewassen. De Engel sche luchtvloot kan met de lange af standen, die zij op weg naar de in Duitschland en over half Europa ver spreid liggende doelen moet afleggen, geen succes hebben. Wat de steun van Amerika betreft, wordt (^gemerkt, dat de wapens in de Vereenigde Staten zelfs niet eens aanwezig zijn, ja, de wapenfabrieken en grondstoffen zijn er nog niet eens. Mocht het eens zoo ver komen dat dit alles er is, dan nog is het onmogelijk de blokkade van de Duitsche lucht- en zeevloot te breken. voort- zoo- van ander ger- men behooren op den grondslag van economische successen in de eerste p aa s de cultureeie prestaties v komend uit de volksche substantie «tl van het Nederlandsche alsook net Duitsche en van elk maansch volk. Essentieel is dus de kander maar ook niet meer een "n\xr eikfnder" mogelijk is. uit in, Wi T' dat de Nederlanders zelf aelJel overtu'9in8 en met hun geheele wezen aantreden voor 't qroote erk van den opbouw van ons ger maansche gemeenschapsgebied en dlar- mee van een nieuw Europa. Daarom afro nu339 ^°e 2uIlen de menschen afzonderlijk zich hier gedragen, als de Duitsche weermacht en de Duitsche politie met meer in het land.zijn? Zul- en dan de op de menschen afzonderlijk aanstormende confessioneele, maat- ^Ppehjke traditioneele en kapitalis tische invloeden ertoe leiden, dat de enkeling vroeg of laat van zijn min of wordt eef l en, vast 9enomen besluit wordt afgebracht en tenslotte in zijn n Lr31 f vfïJrouwende idylle weer raakf? N T vaarwater verzeild raakt? Naar deze mogelijkheden beoor-, deelen wij de menschen hier en daar er is het duidelijk in welke handen wij de vnje politieke verantwoordelijkheid in dit land eenmaal kunnen leggen; n.l. in tie nanden van diegenen, die door be wuste onwankelbare vervulling van de taak, die uit het gemeenschappelijke germaansche lot voortvloeit, dit land en tevens zijn vrijheid voqr de toekomst vermogen te beveiligen. Wij hebben in dit land kameraden gevonden, de gevluchte regeering heeft deze kameraadschap in de gemeen schappelijke gevangenissen samenge smeed. Wij zien. dat deze kameraad- schap steeds hechter wordt. De een een goede Nederlander, de ander een goe de Duitscher, maar beide vereenigd in nationaal-socialistischen geest en vast besloten dit nationaal-socialisme als dragende politieke beweging tot grond mate V3n dC nieuwe °Mening te Zoo zijn wij hier aangetreden, wij staan hier op dezen bodem om een his torische opdracht te vervullen. Wij zul len niet van dezen grond wijken voor deze opdracht inderdaad is vervuld. Geen verzet. Er is hier in Nederland een soort verzetsbeweging geweest. Krachtens de uiteenloopendste drijfveeren hebben zich enkele lieden vereenigd om sabo- tagedaden tegen de Duitsche weer macht te plegen. Deze drijfveeren wa ren van verschillenden, gedeeltelijk ACTIE VAN HET DUITSCHE LUCHT WAPEN BOVEN ENGELAND. Naar het D.N.B. uit Berlijn meldt, hebben sterke afdeelingen Duitsche gevechtsvliegutigen in den afgeloopen nacht, naar het D.N.B. uit Berlijn ver neemt, voor den oorlog belangrijke doelen in stad en haven van Liverpool aangevallen. Men kon goedgeplaatste treffers en hevige branden waarne men. Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben gisteren in den loop van den dag verscheidene scheepseenheden aan de Engelsche Oost- en Zuid-Oost-kust aangevallen. Talrijke patrouillevaar tuigen en kustwachtschepen werden ososte* SEBBVLII werken Uw ademhalingsorganen niet voldoende. Hun werking wordt gehinderd doordat de slijm de Iucht- toetreding belemmert en de slijm vliezen prikkelt, waardoor bij hei ademhalen benauwdheden ontslaan. Neem die hinderpaal zoo snel mo gelijk weg door het gebruik van Abdijsiroop. De heilzame kruiden, w. o. de zeer actieve Aconitum en Drosera lossen die benauwdheid- veroorzakende slijmlagen op, die Uw slijmvliezen verontreinigen, maken ze los van het weefsel en zorgen dat U in den kortsten tijd weer heerlijk vrij kunt ademhalen. tegen hoest, griep, bronchitis, asthma tof misver ni*»f- Ac lcI het f'plinlo fi_i

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 2