PROVINCIAAL NIEUWS. KRUSCHE Jat nail liet ons daar mee" DE GILDENBOND. DE BICO. H.deBONT-vanHULTEN HEERENKLEEDING NAAR MAAT Zaterdag 15 Maart 1941 No. 22 De Echo van het Zuiden. Tweede Blad Zegt het publiek, dat in de Galerij is geweest. Ook onze Ijzerhandel is nu in orde tegenover Voor Schoonmaak en Voorjaar zijn we nog ruim gesorteerd in de oude degeI ij ke kwaliteit! BENOEMING. De heer Alph. J. C. J. van Delft, Mr. van Coothstraat alhier, ambtenaar van den Raad van Arbeid te 's-Bosch, is benoemd bij de Boeren- en Tuin ders onderlinge bedrijfsvereeniging in gevolge Land- en Tuinbouw-ongeval- lenwet 1922, instelling van den Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond, te Den Haag. Met ingang van 16 Maart heeft hij eervol ontslag gekregen bij den Raad van Arbeid. OVERPLAATSING. De Opperwachtmeester J. Hubbers, Commandant van de Brigade Waal wijk der Marechaussée, is met ingang van 17 Maart overgeplaatst naar de Brigade Tilburg. In den korten tijd dat Opper Hub bers hier is werkzaam geweest, heeft hij zich doen kennen als een zeer plichtsgetrouw en tactvol politie-man, die steeds klaar stond als zijn dien sten of die zijner Brigade gevraagd werden. Ongetwijfeld zullen daarom velen met leedwezen van zijn vertrek kennis nemen. Naar men ons mededeelt, zal het commando over de Brigade nu worden 'overgedragen aan den Majoor der Rijksveldwacht, den heer Peters uit Drunen, die zich daarvoor in Waal wijk zal gaan vestigen. ONDERLINGE VEE-VERZEKERING. Bovengenoemde vereeniging hield Woensdagavond in café van Beers haar algemeene jaarvergadering, die niet zoo druk bezocht was als gewoon lijk. Om goed half negen opende de voor zitter, de heer H. Hoffmans met een welkomstwoord, waarna de notulen der vorige vergadering werden goed gekeurd. Vervolgens werd een financieel ver slag uitgebracht, dat een totaal aan inkomsten vermeldt van 3012.01 en aan uitgaven een bedrag van 2186.58, zoodat een kassaldo res teert van 825.43 (vorig jaar ƒ918.50). In 1940 waren 13 beesten uitbetaald, terwijl volgens de Januari schatting de vereeniging 263 koeien en 106 kalveren en hokkelingen telde voor een totale waarde van 106.380. De commissie van onderzoek bestaan de uit de heeren van Heesbeen en Ap pels, had de boeken nagezien en in orde bevonden, waarna ook de verga dering zich met de goedkeuring ac- coord verklaarde. De aftredende bestuursleden de heeren A. Kuijsten en H. Hoffmans werden bij acclamatie herkozen. Tevens was aan dc beurt van aftre den de schatter de heer J. van Dalen. De heer Keetels wilde een andere schatter benoemen, daar de heer van Dalen geen veehouder meer is. De voorzitter moet dit sterk ontra den, want als men van die redeneering uitgaat, zou er van de vereeniging niet veel meer over blijven. Spr. zelf is ook geen veehouder en om consekwent te blijven had men hem dus ook niet moeten herbenoemen. Het voorstel van den heer Keetels werd niet door de vergadering ge steund, zoodat de heer J. van Dalen eveneens bij acclamatie werd herbe noemd. Als reserve-schatter werd we derom aangewezen de heer v. d. Broek. Een uitgebreide gedachtenwisseling ontstaat dan over de vergoeding van afgekeurde beesten. De vergadering kon er zich tenslotte mee accoord ver klaren, dat de beesten het eigendom worden van het fonds. De menschen krijgen daarvoor dan uitbetaald 55% van de geschatte waarde met een bon erbij, die verhandelbaar is en een waardqr vertegenwoordigt van onge veer 100.Zonder bon wordt 80% van de geschatte waarde uitgekeerd. Mocht de waarde van de bon verande ren, dan zal het bestuur direct maat regelen nemen en een vergadering bij eenroepen. De heer van Heesbeen vroeg nog of de contributie niet verlaagd kon wor den. De slechte beesten worden nu toch allemaal opgeruimd, terwijl de goede overblijven. Naar spr.'s meening is het risico daardoor verminderd. De voorzitter antwoordt dat regle mentair de contributie alleen verlaagd mag worden, als er 1500.— in kas is. Dit zal over enkele maanden wel het geval zijn. Hierna sluiting. LEZING „VEDEHOVA". N oor de leden van de Vereeniging der Hollandsche Vakschoolleerlingen, hield Donderdagavond in een der za len van Hotel „De Twee Kolommen" de heer Meyer-Udewald uit Tilburg een zeer leerzame causerie over het onderwerp: „Naaigarens van vlas en hun beteekenis voor de lederverwer- kende industrie". Spreker begon met er op te wijzen dat het aflappen met vlasdraad steeds meer in gebruik komt, waardoor dc katoendraad op den achtergrond ge raakt. Vooral in dezen tijd, nu men van den invoer van katoen afhankelijk is, is het bezit van vlas voor de schoen makerij van groote beteekenis. Hij geeft dan een overzicht van de be werkingswijze van het vlas, voor het voor de schoenmakerij bruikbaar is en komt dan tot de getwijnde garens, waarvan het groote voordeel is, dat zij sterk, gelijkmatig en goed door- naaien. De schadelijke plantenlijin wordt er uit verwijderd door de ga rens een reinigings-proces te laten on dergaan met heet water. Verder vestigt spreker er de aan dacht op dat vlas uitstekend bestand is tegen vocht en daardoor ook in een heet en tropisch klimaat veel op ka toen voor heeft. Het vlas onderscheidt zich voorts nog van katoen en andere garens door een grootere trekvastheid, terwijl het stukvallen der naden er door voorkomen wordt. De lezing van den heer Meyer-Ude wald werd met veel belangstelling ge volgd en o.m. nog door de leeraren der school, de heeren Mustert en Schambergen, bijgewoond. Rheumatische pijnen VERPACHTING DOMEINGRONDEN. Zooals bekend werden ieder jaar vanwege het Domeinbestuur seizoen verpachtingen van hooigras gehouden te Waspik Waalwijk en Heusden. Het betreft hier de verpachtingen van de winterbedperceelen der Bergsche Maas waarvoor steeds een enorme belang stelling bestaat. Ingevolge het PacMopdrijvingsbe- sluit zijn de jaarlijksche hooigrasver- pachtingen verboden, zoodat boven genoemde winterbedden niet meer op de oude wijze verpacht kunnen wor den. Waarschijnlijk zullen deze perceelen nu daarom voor één jaar verpacht worden als proef en daarna voor on- bepaalden tijd, aldus 't Nbl. v. H. Het is aangenamer, dat onze klanten zelf zooiets zeggen, dan dat het bluf van onszelf moest zijn. Voor ons is het tevens het bewijs dat wij ons best hebben gedaan, het onze klanten naar den zin gemaakt te hebben l Ons rentezegel met zijn belangrijke koiv ting wordt nog steeds uitgegeven, hiervan profiteeren regelmatig duizenden klanten. DE NEDERLANDSCHE UNIE. De afd. Waalwijk van de „Neder- landsche Unie" deelt mede: Ons is gebleken dat er bij velen mis verstand bestaat omtrent de Kernen van Vrouwelijke Vrijwilligers te Waal wijk. Nadrukkelijk stellen we dan ook vast Te Waalwijk zijn opgericht: „Ker nen van Vrouwelijke Vrijwilligers" van de Nederlandsche Unie. Deze kernen zijn géén afdeling, zij vertakking, onderafdeling of anders zins van de „Sociale Voorlichtings Dienst" van de Nederlandsche Unie. De Kernen van Vrouwelijke Vrijwil ligers vormen een in alle opzichten zelfstandige organisatie. Als zelfstan dige organisatie zijn zij echter verant woording verschuldigd aan de Plaat selijk Secretaris van de Nederl. Unie. Met onze Sociale Voorlichtings Dienst (welke verantwoording is ver schuldigd aan de Centrale Soc. Voorl. Dienst in 's Gravenhage) hebben de Kernen organisatorisch niets uitstaan de. De mannelijke leden van de Neder landsche Unie verrichten positieve ar beid in de Unie-kringen. Wij hebben gemeend ook voor de vrouw de moge lijkheid te moeten scheppen om posi tief en opbouwend werk te verrichten in „De Unie". Daartoe zijn te Waalwijk in het le ven geroepen de kernen van Vrouwe lijke Vrijwilligers, waarbij de vrouw zich wijdt aan een dienende maat schappelijke taak en zich aldus in dienst stelt van onze Nederlandse Volksgemeenschap, tevens een bijdra ge leverende tot het verkrijgen ener ware gemeenschapsgezindheid. R.K. MIDDENSTANDSVEREENIGING IN HET BISDOM DEN BOSCH. Het hoofdbestuur der R.K. Midden- standsvereeniging in het Bisdom Den Bosch heeft besloten dit jaar geen al gemeene voorjaarsvergadering te hou den. In plaats hiervan zullen te Oss op Dinsdag 18 ;Maart, te Waalwijk op Woensdag 19 Maart, te Veghel op Maandag 24 Maart, te 's-Bosch op Dinsdag 25 Maart, te Tilburg op Woensdag 26 Maart, te Eindhoven op Donderdag 27 Maart, te Helmond op Vrijdag 28 Maart en te Boxmeer op Woensdag 2 April districtsvergaderin gen worden gehouden. Twee sprekers zullen op iedere ver gadering het woord voeren, een spre ker met een oriënteerende bespreking over stand en werk der organisatie, terwijl de andere spreker een uiteen zetting zal geven van de beginselen die aan de organisatie ten grondslag liggen. BALDADIGE JEUGD. Bij de gemeente-politie werd door J. L., wonende aan het Laageinde en A. B., wonende aan de St. Antonius- straat, aangifte gedaan van het feit. dat waarschijnlijk door baldadige jeugd enkele ruiten van hun woning waren stuk gegooid. Tengevolge van deze aangifte werd een onderzoek ingesteld met het ge volg,'dat de politie in de St. Antonius- straat de hand kon leggen op een viertal jeugdige persoontjes, die be kenden zich aan deze euveldaad te hebben schuldig gemaakt. In v.m. Baardwijk was het de 12-jarige H. v. d. H., die de kapotte ruit op zijn geweten had. De jeugd is een9 goed onderhanden genomen en daarna aan de ouders terug gegeven. Beter toe zicht van de laatsten is wel gewenscht, want in het vervolg zal tegen derge lijke gevallen met groote strengheid worden opgetreden. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Op het politie-bureau alhier zijn in lichtingen te bekomen omtrent de na volgende gevonden en verloren voor werpen Gevonden: Een portemonnaie met inhoud, rozenkrans in etui, een zak mes, een kosteloos rijwiel belasting- merk, een eere-kruis met lintje, een rijwielbelastingmerk, een missaal, een wollen bruine dames-handschoen, een portemönnaie met inhoud, een arm bandje, geld in papiertje 1.37). Verloren: Een muts, een gouden gladde ring, een portemonnaie met in houd (groot bedrag), een rechter overschoen, een paar beenpijpen, een rijwielbelastingmerk, een portemon naie met inhoud (pl.m. 20.—), een beursje met rozenkrans. MUSIS SACRUM. „Scipio de Afrikaan". Het is ditmaal een Italiaansche film, waarvoor wij de aandacht komen vragen. Zij geeft ons de geschiedenis van de geweldige worstelingen en oor logen, die Rome in het begin onze»- jaartelling te voeren had, tegen haar ouden vijand, Carthago. Van deze ge schiedenis is een imposant filmwerk gemaakt, uitermate boeiend en fasci- neerend door zijn geweldige massa- scenes, die niet zullen nalaten een die pen indruk achter te laten. Scipio is de hoofdpersoon in dit verhaal, die aanvankelijk geen mede werking kan vinden van den Romein* schen Senaat, om den oorlog tegen Carthago te kunnen voeren. Hij brengt dan een groot leger van vrijwilligers op de been en wij volgen hem daarmee op het Afrikaansche vasteland. Daar ziet men dan ondertusschen dc kui perijen waarvan de oude Carthaagsche regeering aan elkaar hangt en waarbij vrouwen den boventoon voeren. Ten slotte slaagt Scripio er in, met Hanni bal in een gevecht te geraken en zijn legerscharen definitief te verslaan. Daardoor wordt Rome vele eeuwen alleen-heerscheres in 't Westelijk deel van de Middellandsche zee. Carthago, de groote concurrent is vernietigd. MEDEDEELING NIEUWE BONNEN. Zooals wij hebben medegedeeld, kunnen wfj voortaan weer de nieuwe bonnen in ons blad vermelden, maar moeten dan, speciaal buiten de ge meente, later verschijnen. \j hebben met dit nummer de proef genomen en ons blad komt nu zoowel per bode als per post in de plaatsen in de Langstraat en omgeving later. Onze post-abonné's te Sprang-Ca- peile kunnen desgewenscht de courant vroeger ontvangen per bode. Het zal ons een groot genoegen doen speciaal van onze post-abonné's te vernemen, of zij de vermelding der bonnen op prys stellen (dus accoord gaan met latere ontvangst van hun courant) of dat zy liever hun blad vroeger, maar dan zonder nieuwe bonnen ontvangen. Een mededeeling zullen we zeer op prfjs stellen. «|a Rheumatische pijnen. GROOTESTR. 231, WAALWIJK TELEF. 109 LUXOR BIOSCOOP. „Zyn beste vriend". In deze film kan men de. bekende sentatie-artist Harry Piel bewonderen als de defectieve Peters, die in samen werking niet zijn besten vriend een politie-bond een bende misdadigers ontmaskert. De aanleiding daartoe vormt een jonge dame, Gerda Lint, die de hulp van Peters in komt roepen, teneinde haar tegen een opdringerigen vervolger te beschermen. Deze twee vatten dan sympathie voor elkaar op, maar deze is niet van langen duur, want Peters bemerkt dat Gerda Lind op een of andere manier betrokken moet zijn bij een juweelendiefstal, die gepleegd is door de reeds lang gezoch te, maar onvindbare Krussack. Met z'n onafscheidbaren hond trekt Peters er dan op uit ojn de dievén op te sporen. Na zeer veel spannende avon turen en revolver-gevechten slaagt hij daar in en bemerkt daarbij tevens dat Gerda met de dieven niets te maken heeft, maar integendeel zeer veel heeft bijgedragen tot hunne opsporing. Een happy-end is dan het slot. DE RIJCKE TREK LOTEN. Trekking a.s. Vrijdag 21 Maart. Voor de derde Rijcke Trek Verlo ting. blijkt allentwege, evenals voor de beide vorige Verlotingen, groote animo te bestaan. De Trekking rs de finitief bepaald a.s. Vrijdag 21 Maart ten overstaan van Notaris J. C. J. Waldorp en zal gehouden worden in het Venduhuis der Notarissen. Loten zijn tot uiterlijk Woensdag avond verkrijgbaar bij de bekende ver- koopers, waaromtrent in een adver tentie in dit nummer nadere bijzon derheden. Overal op de wereld waar aan geleden werd. heeft Kruschen rijn wel- .dadige werking beweren. Neem toch óók onder voortdu rende controle Van scheikun- di'ge-apotheker G. J. Logger HIJ apoth. en drog. l.ur, 1.47, Ü.7Ö, 0.41. I ADMINISTRATIE. toegekend aan de commissie van vijf. Deze commissie bestaat uit de volgende personen: J. Hinnen, voorzitter, Amsterdam; G. Hau- ber, secretaris, Amsterdam; B. van Esso, Am sterdam; K. v. d. Burg, Apeldoorn; I. Mogen- dorff, Hengelo. De quintessens van de overeenkomst is dat men zich verbindt om bij inkoop van versche Nederlandsche huiden en vellen, zich te bassee- ren op den status-quo van 28 Augustus 1939. Zij zullen derhalve slechts huiden en vellen in- koopen van hen, van wie zij deze tot dien da tum betrokken hebben, en wel in de onderlinge verhoudingen, waarin zij deze in de periode onmiddellijk aan 1 September 1939 voorafgaan de hebben gekocht. Ten aanzien van den ver koop geldt, die die moet gebaseerd zijn op den status-quo van de jaren 1937, 1938 en 1939. Door hun pijnuitdrijvende werking helpen hierbij altijd veilig en vlug als geen ander een poeder of cachet van Mijnhardt te Zeist. Minhaidt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" Doos 10 en 50 ct. Verder is het verboden om zaken te doen met hen. die op de zwarte lijst zijn geplaatst. De prijzencommissie is samengesteld als volgt: N.V. Handelsmaatschappij Hegoma, Amster dam;, C.V. Amsterdamsche Huidenclub G.A., Amsterdam; Alph. Couwenberg, Oudenbosch; N.V. Kauffmann's Huidenhandel, Rotterdam; N.V. Nederl. Huiden-, Wolhandel en Vellen- blooterij, Meppel; Firma de Ruyter Dzn., Vee- nendaal; Firma M. Vorst, Amsterdam. UNIFORME VOORSCHRIFTEN VOOR DE HUIDENHANDELAREN. Het R.H.L. deelt mede, dat het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart het in stituut belast heeft met de invoering en de handhaving van de overeenkomst, welke tus- schen een groot aantal handelaren in inlandsche huiden en vellen, aangesloten bij de Vereeniging van Nederlandsche Huidenhandelaren, is ge sloten. Dit heeft dus tot gevolg dat alle ingeschre ven huidenhandelaren zich moeten houden aan de voorschriften dezer overeenkomst. In de bedoelde overeenkomst wordt macht Dc commissie van vijf is bevoegd een boete op te leggen per overtreding van tenminste 100 cn ten hoogste 1000. Bij uitzonderingsgevallen kan het maximum van de boete worden verhoogd tot 5000. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIE KEN VOOR DE LANGSTRAAT TE WAALWIJK. Uit het Handelsregister. Wijzigingen: J. J. v. d. Schoof, Lederwarenfabriék, Ger. Majellastr., Dongen. Omgezet in Venn. o. fa.: Lederwarenfabriek Gebrs. v. d. Schoof (B.P.). Venn.: Joh. Jac., Jac. Joh. en M. C. v. d. Schoof. Zaakadres gewijzigd in Tramstraat 30. N.V. Ledermij. „Lema", Grootestraat 287. Waalwijk. Uitgetr. Dir. K. Mayer. Schoenfabriek G. v. d. Ven en Zn., Kaats heuvel. Uftgetr. Venn.: C. v. d. Ven; Ingetré Venn.: J. v. d. Ven. W. C. Klijn, St. Joachimsmoer, handel in landbouwwerkt. en ijzerw. Bedr. uitgebreid met handel in brandstoffen. P. A. Konings, Raamsdonk-dorp, papier- en sigarenhandel. Overl. E.: P. A. Konings. Ingetr. E.: Wed. P. A. Konings. Mag. „Electra Grootestraat 207, Waalwijk. Winkel in wol, kant- en handw., kousen en ga rens, opgeheven. I. C. Mortier, Fa. V/ed. W. G. Vaags, Groo testraat 123, Waalwijk, handel in Ijzerwaren en Schoenfournituren. Adres E. gewijzigd in: Wa genstraat 2. Adres zaak gew. in Grootestr. 127. Presburg en Pullens N.V., Stationsstraat 48, Waalwijk, schoenh. Uitgetr. Dir.: J. Presburg. Uitgetr. Comm.: F. A. Pulles en H. Melkman. Ingetr. Dir.: F. A. J. Pulles. Ingetr. Comm.: J. C. Pulles en A. J. J. van Weereld. W. Sassen, Geertruidenberg, Stationsweg 11, handel in oliën en vetten. Woonadres gew. in Rustlandstraat 30, Breda. N.V. Schoenfabriek v.h. A. Pulles van Ger- wen 6 Co., Stationsstraat 48, Waalwijk. Uit getr. Comm. H. Melkman en A. W. Pulles. Uitgetr. gedel. dir.: J. Presburg. Ingetr. ged. dir.: A. W. Pulles. Ingetr. Comm.: A. J. v. Weereld. N.V. Tankfabriek, Geertruidenberg. Stations weg. Overl. Dir.: C. G. Blom. Ingetr. Adj. Dir.: F. L. Hartong Jr. „Zijlka fa. Zijlmans, Kaatsheuvel, schoen fabriek. Uitgetr. Venn.: P. A. Zijlmans. Ingetr. Venn.: A. Zijlmans. Nieuwe Inschrijvingen: L. Kolsteren, Grootestraat 199, Waalwijk, le der- en schoenfourn.handel. Opheffingen: Kinderschoenfabriek „GoliathWaspik A 76. Fa. K. A. de Mol, v.h. Fa. G. Verkade, Groo testraat 275-277, Waalwijk, manufact.- en con- fectiehandel. M. C. Smits, Dongen, Hooge Ham, 150, Schoenwinkel. J. C. Spapens' Schoenfabriek N.V., Groote straat 283. N.V. ontbonden. N.V. Stoomlederfabriek v.h. R. Delhaye, Sta tionsstraat, Waalwijk. V.: J. W. van Heesbeen.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 5