UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING IVOROL: De Kwaliteits tandpasta. 7 SPORT I m 6EEMERG SPRANGCAPELLE. NIEUW£ BONNE WASPIK. 40-jarig ambtsjubileum van den gemeente-secretaris van Geertruiden- berg, den heer N. G. E. Meijers. Op Zaterdag 5 April a.s. zal het 40 jaar geleden zijn dat burgemeester en wethouders van Geertruidenberg den heer N. G. E. Meijers benoemden tot ambtenaar ter gemeente-secretarie. De heer Meijers werd 28 December 1883 te Geertruidenberg geboren. Na de lagere school te hebben door- loopen volgde zijn verdere studie op het onderwijs-instituut te Maasdijk, waarna hij als volontair op de gemeen te-secretarie van Geertruidenberg werd geplaatst, vaar destijds zijn vader het ambt van burgemeester-secretaris uit oefende. Tijdens zijn volontairschap verwierf de heer Meijers het diploma van gemeente-secretaris. Zooals vermeld, volgde in 1901 zijn benoeming tot ambtenaar ter secretarie, terwijl hij gedurende het tijdvak van 16 December 1903 tot 20 Juli 1912 tevens boekhouder was van de gemeentelijke gasfabriek. 16 Juli 1912 werd de heer Meij ers benoemd tot gemeente-secretaris, waar van hij in 1937 zijn 25-jarig jubileum in alle stilte vierde. Ware het niet het geval geweest dat toen de ambtenaren ter secretarie op het laatste moment hiervan „de lucht" kregen, zeker zou dit jubileum zonder meer zijn voorbij gegaan, wars dat de heer Meijers is van alle uiterlijk vertoon. Ongetwijfeld zal echter dit 40-jarig jubileum op grootschere wijze worden gevierd, want een 40-jarig dienstver band is een gewichtige mijlpaal in de ambtelijke loopbaan. Daarom is het ook begrijpelijk dat daarbij even wordt stil gestaan om een terugblik te werpen op het afgelegde pad. In de afgeloopen 40 jaren traden bij voortduring de groote werkkracht, de schrandere inzichten, het bijzonder ge heugen van den jubilaris aan den dag, jaren waarin prettige en minder prettige gebeurtenissen elkander afwisselden. Geboren en getogen in deze gemeente kent hij alle inwoners en toestanden door en door, hetgeen hem het verrich ten van zijn taak vergemakkelijkte en het publiek niets anders dan ten goede kon komen. Bij zijn ambtenaren staat hij aange schreven als een uiterst vriendelijk, op gewekt en humaan chef. Dat hij ook de belangen van een organisatie van het gemeente-personeel inziet en steunt, be wijst zijn jarenlange lidmaatschap van den Nederlandschen Bond van Ge meente-Ambtenaren. Naast het ambt van gemeente-secre taris, vervult de heer Meijers ook reeds vele jaren het voorzitterschap van de plaatselijke harmonie Apollo, terwijl hij als uitstekend hondenkenner en liefheb ber, voorzitter is van de landelijke ver- eeniging van Fokkers en Liefhebbers van Duitsche Herders in Nederland „V.V.D.H." en lid van de Kynologen- club „Baronie". Voorts is de heer Meijers nog consul van den A.N.W.B. Ook bekleedde de heer Meijers nog vele jaren de functie van secretaris penningmeester van diverse water schappen, o.m. van het waterschap De Emiliapolder, Brieltjespolder, Steen van Kloosteroord en Gecombineerde Buit- tengronden, was bestuurslid van de Geertruidenbergsche Zwemclub, ter wijl hij in de jaren dat te Geertruiden berg door vreemde muziekgezelschap pen de nog wel bekende zomerconcer- ten werden gegeven, een zeer groot werkzaam aandeel had. Enkele jaren terug, toen burgemees ter Bianchi voor eenigen tijd in Indië verbleef, werd hij aangesteld als waar nemend-burgemeester, terwijl deze aan stelling weer opnieuw volgde bij het uitbreken van den oorlog in Mei 1940. Wij wenschen den h^er Meijers toe, dat de jaren welke hem nog van den pensioengerechtigden leeftijd scheiden, met dezelfde nauwgezetheid en plichts getrouwheid zijn functie mag blijven vervullen als thans. Wij zijn er van overtuigd dat alle gemeentenaren zullen instemmen met dezen wensch en dat zij den jubilaris met dit voor hem zoo blij jubileum, van harte gelukwenschen. ABONNEERT U OP DIT BLAD SPRANG. Predikbeurten Zondag 16 Maart 1941: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 2.30 uur Ds. A. Sirag. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. drie uur Ds. B. A. van Lummel. Jaarvergadering der Anti-Revo- lutionnaire Kiesvereeniging Afdeeling B, West, op Maandag 17 Maart, des avonds half acht, in de zaal van den Chr. Volksbond. Agenda: Opening; Notulen; Ingeko men stukken; Jaarverslagen secretaris en penningmeester; Bestuursverkiezing; Onderwerp door den voorzitter; Rond vraag en Sluiting. CAPELLE. BROOD: SUIKER: BOTER: MARGARINE: EIEREN: Bon 8 Bon 17 Bon 08 t./m. t./m. t./m. 23 13 30 Maart April Maart Hierop is geen vet verkrijgbaar. Bon 08 t./m. 30 Maart Hierop is geen vet verkrijgbaar. Bon 82 t./m. 23 Maart Predikbeurten Zondag 16 Maart 1941: Ned. Hev. Kerk v.in. tien uur en n.m. half drie Ds. R. de Bruin. Terwijl de voerman J. Quist uit Waspik verleden week Donderdag aan het zandrijden was te Capelle, had hij bij het draaien het ongeluk van zijn wagen te vallen. Met een zwa re hersenschudding en een gapende wonde aan het achterhoofd werd hij opgenomen en zoo spoedig mogelijk naar het R.K. Ziekenhuis in Raams- donksveer vervoerd. Hoewel het on geval zich aanvankelijk zeer ernstig liet aanzien, is de patiënt nu toch aan de beterende hand. De ouderavond der Chr. School zal dit jaar gehouden worden op Don derdag 20 Maart a.s. des avonds om kwart over zes. w. s. c. DE REDDERS VAN HET DAL. door Tom Radersma. Elke avond maakte Willem Teller, de ingenieur, zijn rondgang, om de bouwerken bij de dal-engte te contro leren. Na weken van ingespannen ar beid was men zo ver gekomen, dat aan de stuwdam de laatste hand gelegd kon worden. Reusachtige hoeveelhe den gruis en beton waren aangevoerd om te voorkomen, dat nog langer over* stromingen het dal met ondergang zouden bedreigen. Willem Teller was in de controle- gangen afgedaald en de opzichters met een korte groet voorbijgegaan. De brede gangen, die verdiepingsge- wijs boven elkaar lagen, waren met elkaar verbonden door schachten, zo dat een voortdurende en betrouwba re controle kon plaats vinden. De in genieur zal zich zo ongeveer in het Onmiddellijk bleef hij staan. midden van de stuwdam hebben be vonden, toen zijn aandacht getrokken werd door een eigenaardig geluid. On middellijk bleef hij staan en luisterde gespannen toe. Inplaats van het nor male gebruis, dat altijd was waar te nemen, hoorde Teller nu een onregel matig, hol geklop, dat, naar het hem voorkwam, in sterkte toenam. Lang zaam liep hij verder om de plaats waar het verdachte geluid vandaan kwam, op te sporen. Hij legde zijn oor tegen de wanden te luisteren en meende dan ook na enige tijd de juiste plaats ge vonden te hebben. Hij bevoelde de wand, kon echter tot zijn verwonde ring niets onrustbarends ontdekken. Hij liep terug en riep de opzichters om tezamen met hen verdere naspo ringen te doen. De opzichters brach ten gereedschappen en schijnwerpers mee om de muren te kunnen belich- ten, daar de handlampen in de grote ruimten slechts een vaag schijnsel om zich heen wierpen. Centimeter voor centimeter beklopte de ingenieur de muren, geholpen door de opzich ters. Maar men ontdekte niets, on danks het nauwkeurig onderzoek, bleek het niet mogelijk de oorzaak van het vreemde geklop op te sporen. Dat was eigenaardig en noch de inge nieur, noch de opzichters waren ge rust. Nogmaals beklopten zij de wan den, angstvallig acht gevend dat niet de kleinste plek aan hun aandacht ontsnapte en werkelijk, nu bemerkte de ingenieur .plotseling een kleine breuk in de wand. Daar was het ce ment afgebrokkeld. Endaar werd de breuk steeds grooter, het cement brokkelde daar met steeds grotere snelheid af. Zienderogen werd de ope ning groter. Teller dwong zich tot kalmte, hoe wel zijn handen trilden. De opzichters richtten de lampen zo goed mogelijk, opdat de ingenieur bij zijn arbeid niet belemmerd zou worden. Toch, een ramp scheen niet meer voorkomen te kunnen worden. Op hetzelfde ogen blik uitten de drie mannen dezelfde kreet: „Water!" En in de klank van hun stemmen was duidelijk waar neembaar wat dit te betekenen had. Als het water binnendrong, betekende dat verwoesting van hetgeen met on eindige moeite was tot stand gebracht. Het betekende de ondergang van het dal, het betekende de dood voor de drie mannen in de onderaardse gan gen. Eèn ogenblik keken ze elkaar in de ogen. Toen wisten zij. Zij zouden vechten tegen het water. Terwille van hun dal, terwille van zichzelf. Want allen waren nog jong en het leven van ieder van hen was vol beloften. De ingenieur nam vastberaden de leiding. Zijn bevelen werden met toe wijding uitgevoerd. Al het materiaal dat in de gangen lag, werd aangedra gen om de breuk te dichten. Aanvan kelijk scheen dit te mogen gelukken. Toen ontdekte men, dat het water een andere uitweg had gekozen. Alles leek verloren, toch volhardden de mannen met de moed der wanhoop. Het dal ino^st gered! Zijzelf begeer den te leven. De ingenieur keek op zijn horloge. Bijna middernacht. Hulp van de buitenwereld was niet te ver wachten. In het dal roerde zich niets meer en men wist de stuwdam veilig bewaakt. De redding van het dal lag in handen van de drie mannen, die het onmogelijke deden met het 'wei nige materiaal dat nog voorhanden was. Uur na uur verliep traag. Uur na uur verminderde de kracht van de mannen, die het uiterste van zichzelf vergden. In de gangen stond het wa ter al enige centimeters hoog. Zouden zij de vijand kunnen tegenhouden tot de vroege morgen? Als hen dit geluk te! Dan was het dal gered. Dan zou den de arbeiders de buitenliggende materialen kunnen aanvoeren. Met man en macht zou men de muur kun nen stutten. Het bouwwerk zou niet aan vernietiging zijn prijsgegeven. De mannen telden de minuten en werk ten, gedragen door een haast boven menselijk willen. Maar de vijand scheen sterker. Hun handen gleden af langs de doornatte wanden. Wan- neer men de breuk weer had weten te dichten, lag hoogstens een kwar tier later al het cement weer op de grond. Er was nog maar één moge lijkheid. Nogmaals het gat dichten en het cement tegenhouden met hun li chamen. De mannen drongen zich te gen de muur. Een onmenselijke kou beving hen. Toch weken zij niet. Hun dalHun levenZe vochten, de kaken opeen geklemd, de ogen star gericht op de breuk in de muur. Tegen de morgen stortte één van de opzichters bewusteloos neer. De vij and had zijn eerste slachtoffer ge maakt. De anderen durfden zich niet te bewegen. Zij hielden stand, hoewel zij hun krachten met de minuut voel den verminderen. Een uur later viel ook de tweede opzichter en toen het eerste licht door de wolken brak, stond tegen de muur gedrukt, in rade loze wanhoop, de eenzame figuur van den ingenieur. In heldhaftig pogen al leen nog de vijand te keren. Eindelijk viel ook bij bewusteloos neer. Op het ogenblik, dat de temmen van zijn naderende arbeiders zijn ooi- bereikte Een week later, stond de ingenieur weer op zijn werk. Naast hem de bei de opzichters. Zij werden omringd door de arbeiders en door al de be woners van het dal. Er klonken een voudige woorden, doortrilt van grote dankbaarheid. Toen volgde een diepe stilte, een ontroerende hulde aan de drie mannen, die met inzet van eigen leven, het dierbare dal hadden gered. DENK DAAR EENS EVEN OVER NA! Alle kwaad straft zichzelf. Reken maar, dat dat geen praatje is! Soms lijkt 't wel eens anders en zou je zo denken, dat mensen die le lijke streken uithalen 't meeste ple zier in hun leven hebben. Maar op een keer krijgen ze al hun wandaden met rente terug. Dat heb ik honderden malen gezien en daarom waarschuw ik jullie maar even. dat met recht doen, omdat ieder weet dal WSC tegen geen enkele club kansloos is, dus ook niet tegen Zwaluw. Daarvoor is echter eerste vereischte dat de spelers allen hun uiterste best doen, want alleen dan kunnen zij de belangen van hun club voldoende behartigen. Zijn allen daar ook morgen voldoende van doordrongen, dan worden twee kostbare puntjes aan het bezit toegevoegd en kan iedere WSC'er weer wat ruimer adem halen. W.S.C. 2R.K.C. 2. Voor de thuisblijvers is ook nog wel wat te genieten in den vorm van een re serve-derby usschen WSC en RKC. De Combinatie is met revanche belust, want de flinke nederlaag in eigen huis gele den ligt hen nog steeds zwaar op de maag. WSC kan zich dus op ernstigen tegenstand voorbereiden en nog dan is een prognose voor ons onmogelijk. W.S.C. 3Karvel. De jongste garde speelt een wedstrijd om twaalf uur tegen Korvel. Dat wordt een zwaar karwijtje voor ons derde, maar met veel jeugdige bezieling is wel iets te bereiken. R. W. B. B.W.B.Baardwijk. Zooals reeds hekend staat er Zondag op het RWB-tcrrein bovenstaande plaat selijke ontmoeting op 't program. Bestaat er voor deze ontmoeting altijd groote be langstelling, de komende strijd zal hier geen uitzondering op maken, daarvoor staat er te veel op 't spel niet alleen voor de clubs zelf maar voor geheel Waalwijk. RWB immers is thans de ernstige can- didaat voor de bovenste plaats, zij heeft drie verliespunten minder dan haar con currenten RKC en SET en zal dus moe ten zegevieren om die voorsprong te be houden. Of dit zal gebeuren is niet te zeggen daar plaatselijke ontmoetingen al tijd een sfeer van twijfel met zich mee brengen. Hier komt nog bij dat Baard wijk na een aarzelend begin zich thans volledig heeft hersteld, getuige de succes sen in haar laatste wedstrijden. Vooral haar overwinning op Pazo j.l. in Oister- wijk, waarmede zij deze definitief uit schakelde is een bewijs dat men met haar terdege rekening zal moeten houden. Wij twijfelen er niet aan of ook in deze ont moeting zullen zij hun huid zoo duur mo gelijk verkoopen, zoodat men verzekerd kan zijn van een volkomen open strijd, welke natuurlyk door een groot aantal sportliefhebbers zal worden bijgewoond. Aanvang half drie. Om half twaalf speelt het derde elfta'l tegen de leiders harer afdeeling SET 3. Gezien het succs in de laatste wedstrij den, houden wij het op een kleine over winning RWB'ers. Ten slotte gaat RWB 2 by de leiders Uno Animo in I.oonopzand op bezoek. Hoewel wij haar niet veel kans op eenig succes kunnen geven, vertrouwen wij dat allen voor een eervol resultaat zullen zorg dragen. Of hebben onze reserves misschien een verrassing in petto? RWB'ers succes. BAARDWIJK. Het eerste elftal gaat morgen op visite bij RWB. Na de mooie resultaten der laatste weken zijn wij benieuwd hoe de geel-zwarten het er bij de tricolores af zullen brengen. Hoe het ook zij, laat ons hopen dat het eenzelfde sportieve en faire strijd moge worden als voor eeni gen tijd in de Overlaat en dat de sterk ste moge winnen. (Eigen foto). J.l. Maandagavond speelde de pas opge richte biljartclub „De Witte Brug", gevestigd in het café van den heer E. Cové aan de Nieuwe- vaart. haar eersten wedstrijd tegen T.O.P. uit Waalwijk, welke in een gelijk spel eindigde. De stand der gespeelde partijen was als volgt: A. HaverhalsG. Kipping 45— 75 D.^ Verhagen—J. Vrijhoeven 75— 72 W. Mandemakers—A. Timmermans 75— 23 W. Mandemakers Cz.—v. Amersdorf 75— 63 M. de Jong—Dieleman 57— 75 W. Sulsters—Slaats 56— 75 Hoogste series werden behaald door W. Man demakers 18 pt. en G. Kipping 15 pt. Voor de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse hoopt a.s. Zondag des v.m. 10 uur en des nam. half drie op te treden Ds. Oostenbrug. Voor de Ned. Herv. gemeente a.d. Loonschen- dijk hoopt a.s. Zondag v.m. 10 uur en nam. half drie op te treden Ds. Vroegindewey. Naar wij vernemen zal mej. A. Kaan al hier, onderwijzeres aan de O. L. school a. d. Loonschendijk, met ingang van 1 Mei a.s. met het oog op haar a.s. huwelijk het onderwijs verlaten. De afd. Sprang-Capelle van den Ned. Bond van Boerinnen e.a. Plattelandsvrouwen houdt Dinsdag 18 Maart a.s. des avonds 8 uur in het gebouw der Landbouwschool alhier een alge- meene ledenvergadering, waarop de heer Wa verijn een lezing zal houden over ,,De vrouw en het Burgerlijk Recht". De jaarlijksche stierenkeuring zal voor wat de gemeente Sprang-Capelle betreft plaats heb ben a.s. Maandag 17 Maart des morgens 10 uur te Waalwijk. De benoodigde formulieren hiervoor kunnen worden afgehaald op het ge meentehuis. Op Donderdag 20 dezer zal de afd. van het Ned. Bijbelgenootschap in het gebouw EIthato alhier haar jaarvergadering houden, waarin Ds. Dijk, Geref. predikant, een opwek kend woord zal spreken. J.l. Dinsdagavond had in het café van Ant. van Dijk te Vrijhoeve-Capelle een bijeen komst plaats vanwege het Kinderevacuatiebu- reau te Rotterdam. Deze bijeenkomst stond on der leiding van den heer J. van Herpen, Amb tenaar ter Secretarie alhier. Voor deze gelegen heid was ook de heetf H. S. van der Waals, onze vroegere dorpsgenoot, thans gedelegeerde van genoemd bureau overgekomen, teneinde een uiteenzetting te geven van het doel en de werk wijze dier evacuatie. De leider opende om ruim 7 uur deze bijeenkomst en heette de opgekomen pleegouders en verdere belangstellenden van harte welkom, waarna hij 't woord gaf aan den heer H. S. van der Waals. Spreker begon met de aanwezigen, die in flinke getale waren op gekomen, ook van harte welkom te heeten en in het bijzonder den heer Burgemeester dezer gemeente, waarvan hij voor dit nuttige doel zooveel medewerking had mogen ondervinden. Vervolgens bracht hij een woord van innigen dank aan het adres van de propagandisten, pleegouders en allen, die zich op eenigerlei wij ze voor dit mooie werk verdienstelijk hadden gemaakt. Ook namens den Burgemeester der gemeente Rotterdam sprak hij woorden van erkentelijkheid voor al hetgeen in de gemeente Sprang-Caplle voor dit doel was tot stand ge bracht. Hierna zette hij in den breede uiteen, welk werk aan deze evacuatie verbonden was en nog is. Er zijn in Rotterdam pl.m. 70000 schoolgaande kinderen, waarvan er vorig jaar pl.m. 12000 met vacantie werden uitgezonden, dan wel geëevacueerd. Hij gaf daarbij een beeld onder welke omstandigheden moest worden ge werkt, daarbij wijzende op de moeilijkheden aan vervoer, administratie e.d. verbonden. Tot in de uiterste puntjes moest alles worden ver zorgd, niet alleen op administratief, maar ook op medisch gebied, zoowel van kinderen als pleegouders. Ook citeerde hij enkele brieven om aan te toonen met hoeveel liefde de diverse pleegouders in den lande er het hunne toe bij droegen om het leed zooveel mogelijk te leni gen, daarbij wijzende op de gelijkenis van den barmhartigen Samaritaan, terwijl tevens uit het geciteerde bleek, dat er banden waren gelegd, die niet meer verbroken konden worden. Ver der toonde hij nog aan hoe ook op onderwijs gebied, sport en ontspanning voor de kleinen was gezorgd, waarbij men de grootst mogelijke opofferingen zich moest getroosten en de spon taniteit waarmede een en ander tot stand kwam. Evenwel het werk moet nog met kracht wor den voortgezet voor den komenden zomer, waarom spreker een beroep deed om op den ingeslagen weg te blijven voortgaan. Daarna werd een mooie film vertoond, die prachtig in beeld bracht het werk der kinderevacuatie over het geheele land. De diverse beelden werden schitterend op het doek gebracht. Eerst thans bleek maar al te duidelijk, dat met woorden den omvang van het werk in zijn ware grootte niet was weer te geven. Er bestaat dan ook geen W.S.C. naar Zwaluw. Het zal niet meevallen. Inderdaad.. Het zal WSC morgen bij Zwaluw niet meevallen. De Vughtenaren zijn in eigen omgeving steeds zeer moei lijk te slaan geweest en dat zal zich mor gen nog wel niet veranderd hebben, te meer daar zij zich ook nog bedreigd voe len door het degradatiespook, een wat af gezaagde term, die echter juist typeert, wat voor gevaren er in de onderste gele deren schuilen. De toestand van WSC is evenwel nóg minder rooskleurig dan die der Zwaluw-menschen. WSC kan de punt jes nóg beter gebruiken en zal daarom mórgen dubbel haar best moeten doen, wil zij haar aanhangers en supporters zij Jf twijfel aan, of, en de spreker van dezen avond tevreden stellen. Er wordt dus veel van de Zwarthemden verwacht en ieder kan èn de vertoonde film hebben een dringend be roep op allen gedaan om dezen arbeid te blij ven steunen. Een woord van dank aan 't adres van den heer van der Waals, voor hetgeen hij dezen avond heeft te hooren en te zien gege ven, is zeker op zijn plaats. De heer van Her pen sloot deze bijeenkomst in de hoop den ge delegeerde nog eens spoedig in ons midden' te zien, daarbij de hoop uitsprekende dat deze ar beid ook in onze gemeente bij voortduring ge steund zou mogen blijven. Hierna ging iedereen voldaan over dezen avond huiswaarts.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 6