UIT DE PERS Gemeenteraad Raamsdonk Huislijstcollecte van Winterhulp* met dezelfde maand van het vorige jaar is niet onbevredigend te noemen. Bedroeg de opbrengst in Februari 1940 34.746.055 gulden, thans is deze 44.841.916 gulden of ruim 10 millioen gulden hooger. OUD-MINISTER POSTHUMA IN OVERHEIDSFUNCTIE? Naar het Nederlandsch Dagblad meldt, heeft de heer Roskam, de lei der van het Agrarisch Front, in een rede, welke hij Zaterdagavond in het gebouw Hulp en Voorzorg te Naald wijk heeft gehouden, medegedeeld, dat binnenkort de benoeming van oud minister dr. F. E. Posthuma, thans adviseur van het Agrarisch Front, in een belangrijke overheidsfunctie op landbouwgebied verwacht kon wor den. MAATREGELEN IN HILVERSUM. Behalve de bekende maatregel dat Joden in Hilversum slechts één aan gewezen café mogen bezoeken, heeft de burgemeester, regeerings-commis- saris Büninghausen, althans verordend dat aan openbare wedstrijden en de monstraties geen joden mogen deel nemen; dat wil niet zeggen dat ze er niet bij tegenwoordig mogen zijn. Voorts heeft hij het noodig geoor deeld de portretten van leden van 't koninklijk huis uit alle scholen en ge meentegebouwen te doen verdwijnen, aldus 't Nat. Dbl. VERVOERVERBOD HOOI EN STROO. In een besluit van den secretaris generaal van hel departement van Landbouw en Visscherij tot wijziging van het inleveringsbesluit 1941 hooi en stroo, wordt een vervoerverbod van slroo afgekondigd met bepaling, dat dit verbod niet geldt in de door N.I.C.A. aan te wijzen gevallen, alsmede in dien en voor zoover het vervoer ge dekt is door een geleidebiljet. DE INDUSTRIALISATIE VAN JAVA EN SUMATRA. Een crediet van 50 millioen voorgesteld. Het Zwitsersche telegraafbureau meldt uit Batavia: I)e regeering van Nederlandsch-Indië heeft bij den volksraad een voorstel ingediend tot credietverleening voor een bedrag van 50 millioen gulden voor verdere industrialisatie van Java en Sumatra. Een deel van dit bedrag zal worden besteed voor de oprichting van een aluminiumfabriek, een fabriek voor de verwerking van ijzer- en staal- afvalproducten, een glasfabriek, eeni- ge houtzagerijen, een amoniak- en zwavel fabriek, een papiermolen, een katoen-spinnerij en een weverij. WEER BURGERS GEDOOD DOOR ENGELSCHE BOMMEN. ken band van vertrouwen tusschen de Nederlandsche en Duitsche autoritei ten, voegde hij er echter aan toe, is niet in de eerste plaats in het belang van de Duitsche overheid, het is veel meer in het belang van het Nederland sche volk". Of ons volk zich inderdaad de taak toebedeeld zal zien, waartoe zijn vele, waarlijk bijzondere karaktertrekken het geschikt maken, aldus mr. Backer, zal geheel afhangen van de houding van het volk zelf, van zijn wil, van zijn kracht, van zijn karakter en van zijn eendracht. Tegenover degenen, die het waar merk van het volk en zijn toekomst zoeken in trouw aan het verleden en aan de waarden, die in het verleden onze kracht uitmaakten, heeft hij be toogd, dat lang niet alles, wat in ver vlogen lijden een werkelijke waarde had, in latere perioden blijvend kan worden aangewend, ook al wilde hij allerminst ontkennen, dat er vele waarden zijn, waaraan wij ook in het heden en in de toekomst trouw moe ten blijven. Wij kunnen echter niet eeuwig op ons verleden teren, zeide hij: „Wij, die thans leven en thans strijden, zullen onze eigen kracht en onze eigen waar de moeten bewijzen". Hij verduidelijk te: „Wij zullen in plaats van veel „niet willen" zeer veel w e 1 moeten willen". „De omstandigheden zullen, naar ik vrees, niet toelaten, dat de hervor ming, die zich in ons volk zal dienen te voltrekken, geleidelijk en in een be zadigd tempo gaat. En degenen, die in dit opzicht tot het aannemen van een afwachtende houding raden, beoor- dcelen de situatie wel volslagen ver keerd", aldus de woorden, waarin mr. Backer het hoogtepunt vond. „Wij hebben thans geen tijd om ons lang te bedenken, doch wij moeten aanpak ken. Wij moeten onzen haat en onze verdeeldheid opzij zetten en allen met ons doel voor oogen gezamenlijk het groote werk ter hand nemen, 't werk, dat niet de taak uitmaakt van één enkel orgaan of één enkele groep, doch dat de taak is van het geheele Neder landsche volk". Vrijdagavond hebben Engelsche vliegtuigen op verschillende plaatsen des lands bommen geworpen. In een plaats in het Westen is be langrijke schade aan woonhuizen en aan een verkeersbrug aangericht. Hier bij zijn acht burgers gedood, zeven zwaar en twee licht gewond. Voor 't meerendeel waren dit menschen die zich op straat bevonden. Eenige bran den in woonhuizen zijn snel gebluscht. In het Oosten des lands zijn brand plaatjes gestrooid, waardoor een hoschbrand ontstond, die 5 ha. bosch in de asch legde. Een aanvalspoging op een verkeers- werk op een andere plaats is mislukt. Eenige woonhuizen werden hier door bomscherven beschadigd. Ook elders is geringe schade aan gebouwen toegebracht. DE NIEUWE COMMISSARIS VAN NOORD-HOLLAND OVER DEN HUIDIGEN TOESTAND. De nieuwe commissaris der provin cie Noord-Holland, mr. Backer, heeft bij zijn installatie gesproken over de houding van den ambtenaar tegenover de Duitsche bezettingsmacht. Scherp heeft hij onder woorden gebracht, wat onder loyaliteit diende te worden ver staan, wat hel begrip vereischt: mede werking zonder eenig voorbehoud, wat het anderzijds niet uitsluit: Wil, hetgeen ik heb betoogd, nu zeggen, dat de ambtenaar voor elk voorstel, voor elke aanwijzing of voor elk bevel, dat van de Duitsche over heid tot hem komt, voetstoots moet zwichten, ook wanneer hij daarin be zwaren ziet of daarvan gevaren ducht? Het is wel verre van mij zooiets te willen beweren. Integendeel, ik beschouw het als een plicht van den ambtenaar in zoodanig geval zijn opvatting naar voren te brengen en op de gevaren, die hij vreest, te wijzen. Dat is zijn plicht tegenover het Nederlandsche volk, dat is zijn plicht evenzeer tegenover de Duitsche Overheid. Dat dit slechts mogelijk is op den grondslag van wederzijdsch vertrou wen ontveinsde hij zijn toehoorders niet. „Het ontstaan van een dergelij- DE REDE VAN DEN RIJKS COMMISSARIS. Hieronder laten wij nog eenige cita ten volgen uit artikelen, gewijd aan de rede van den Rijkscommissaris. De „Deutsche Zeitung in den Nie- derlanden", die Seyss Inquarts rede vooral beschouwt als een antwoord op de wanordelijkheden, welke plaats von den, schrijft o.m.: „De Rijkscommissaris zoowel als de bevelhebber van de Weermacht hebben telkens weer te kennen ge geven, dat zij in het Nederlandsche broedervolk niet den vijand zien. maar een nabuur, die tevens bloed verwant is. Zij staan hier als verte genwoordigers van de belangen van hei Duitsche en Nederlandsche volk, tegelijk echter als de beveiligers van den toestand, dien de ons opgedron gen strijd eischt. Het is even duide lijk. waartoe de arbeid voeren moet als welke voorwaarden hem gesteld zijn". En iets verder schrijft de „Deutsche Zeitung": „Wie van Nederlandsche zijde 't antwoord van den Rijkscommissaris, dat tegelijk ook een uitvoerige schil dering geeft van zijn opdracht, laat dienen tot een gewetensonderzoek en er in positieven zin mee tracht klaar te komen, verricht een werk, dat tot zegen van het Nederlandsche volk zal strekken. Ieder afzonderlijk ziet zich thans, zonder dat hem nog uitwegen openstaan, voor de vraag naar het lot van zijn land en volk qe- steld" Aan 't Nederlandsch Dagblad ont- leenen wij 't volgende: „De Rijkscommissaris heeft 't nog eens herhaald, dat hij het Neder landsche volk niet wil benauwen, noch het een politieke overtuiging wil opdringen. De Rijkscommissaris behoudt zich vanzelfsprekend het recht voor zijn voorkeur te hebben en hij motiveert een voorkeurbehandeling als het in formatie mogen marcheeren met er op te wijzen, dat de nationaal-socia- listen (kennelijk is hier deze verza melnaam gebruikt voor de N.S.B.- ers) duidelijk hebben bewezen den weg van de lotsgemeenschap met het Duitsche volk te willen gaan. Die lotsgemeenschap in 'n Ger- maanschen Statenbond wenschen wij eveneens van ganscher harte. Den weg, dien de N.S.B. daarbij bewan delt, zullen wij niet bewandelen, al was het alleen hierom dat deze weg doodloopt. Het nationaal-socialisme is een universeele leer. Het zal bij ieder volk een aan dat volk aange paste gestalte moeten aannemen. Zonder die volkseigen gestalte zal het geen volksgemeenschap kunnen winnen. Over die gestalte van een Neder landsch nationaal-socialisme mogen wij, Nederlanders van de eerste ure der nieuwe gedachte in Nederland, die vasthoudend en stabiel in hou ding hebben gewerkt, zeker een oor deel geven. Wij behooren het zelf te geven. Wij zijn er toe verplicht, zoowel te genover ons volk als tegenover de Duitsche autoriteiten. Het gaat er na melijk niet om, of hier een afgeschei den groepje volkomen gescheiden van het volk den weg tot samenwer king inslaat: het gaat er om, dat via een beweging het geheele volk wordt meegetrokken in die samenwerking. En de beweging, die met dezelfde vrijheden uitgerust als de N.S.B. dat zou kunnen, die eenige beweging is „Nationaal Front". Tenslotte citeeren wij de „Volks krant": gatief postulaat; er is ook een posi tief, waaraan het Nederlandse volk in zijn overgrote meerderheid bereid is te voldoen. Wij bedoelen en bezigen hier het woord zelf van den rijkscommis saris „het grote werk van de op bouw van ons Germaanse gemeen- schapsgebied en daarmee van een nieuw Europa". De bereidheid van ons volk om deze taak te aanvaarden wortelt in het besef der noodzakelijkheid van een sterk vastelands Europa onder leiding van Duitsland en Italië. Voor de Germaanse volken ligt 't voor de hand", dat zij zich om het Duitse rijk scharen, niet als vazal staten, maar als volken, die, aan de Germaanse eenheid trouw, uit hun eigen nationaal besef kunnen leven. Voor ons land komt er, in tegen stelling met de Scandinavische rij ken, dit bijzondere bij, dat het over uitgestrekte gebiedsdelen overzee be schikt, die van een volk van negen millioen zielen er een van zeventig millioen maken. Ook dit bezit brengen wij in als ons aandeel in de Germaanse ge meenschap: een economische factor van uitzonderlijke betekenis voor continentaal Europa." EEN EERSTE VOORWAARDE. Het volgende, ddt wij ontleenen aan Nederlandsch Dagblad, is reeds bij her haling ook in andere bladen betoogd, maar het is nog altijd verre van een com munis ODinio: „Zij, die hieraan niet wenschen mede te werken, zullen in de toekomst door mij absoluut worden uitgesloten." „Nu heeft het Nederlandsche departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart begin Januari van dit jaar al ge waarschuwd legen dergelijke schandelij ke misleidingen bij aandrang tot organi satie. Die waarschuwing schijnt echter ook meneer Visser niets geleerd te heb ben. „En wetende, hoeveel visschers en ven ters op het oogenblik vol kommer zijn over hun dagelijksch brood, doet hij het voorkomen of hij werkelijk „de macht" heeft en tracht hij de bedrukte gemoede ren van zijn landgenooten door intimida tie in een bepaalde richting te dringen. Hij dreigt. Haast U, voor het te laat is En als zich dan bijvoorbeeld vijf arme kerels zouden laien overdonderden, moe van de zorgen, dan zijn er „weer vijf volksgenooten tot het nationaal-socialis me bekeerd „Laf en misselijk gedoe! En dat praat over een nieuwe gemèènschap GEZONDE MIDDENSTAND. „De Nieuwe Koerier" is bijzonder getroffen door een slotpassage in een artikel van Mr. Bachg, die op midden standsterrein een bevoegd beoordeelaar is. Deze schrijft: „Wie zich bewust is, hoezeer de zin voor zelfstandigheid ons Nederlan ders in het bloed zit, dien kan het niet verwonderen, dat zich met name in Nederland een breede zelfstandige middenstand heeft ontwikkeld en blijft ontwikkelen, die alleen aan den rand moest worden gesnoeid om in zijn lichaam gezond te blijven. In de toekomst van ons volk zal on getwijfeld ook de zelfstandige mid denstand een goede toekomst tege moet gaan, als in ons midden een sfeer van nationale eenheid en so ciale eenheid zal kunnen worden op gebouwd". Het optimisme van den schrijver doet weldadig aan, vervolgt het Roermond- sche blad, nadat wij zoo herhaaldelijk in het verleden de doodsklok hebben hooren luiden over den middenstand. Wij halen deze woorden van den schrijver met des te grooter voldoening aan in een tijd, waarin de middenstan der met groote moeilijkheden heeft te worstelen. Het is thans geen tijd voor een keur van waren. Alles wordt winkelier en consument toegemeten met de zuinige distributiemaat. De middenstander be waakt zijn voorraad als gebarricadeerd in zijn winkel. Vroeger was de klant koning, nu staat de koning achter de toonbank. De klant heeft af te wach ten, wat hij krijgen zal en naast den prijs heeft hij de papieren over te le veren in den vorm van bonnen, zonder Van Maandag i7 Maart tot den daarop volgenden Zaterdag zal in geheel Nederland van huis tot huis worden gegaan om nogmaals een offer te vragen voor steun aan den behoef tigen landgenoot. Onder groote opoffering hebben duizenden collectanten zich voor dit werk beschikbaar gesteld Opent uw deuren voor hen weest vriendelijk voor hen en zorgt, dat uw gift klaar ligt, of stelt het bedrag aan een uwer huisgenooten ter hand, indien gij uw woning verlaat, opdat de collectant niet vele malen naar hetzelfde adres behoeft terug te keeren. Vele Nederlanders zien vol ver wachting ook naar uw offer uit. welke hij heelemaal niet meer terecht kan. Ondanks de schaarschte aan goede ren en den minderen omzet, die daar van het gevolg is, te kunnen spreken van een gezonden middenstand, bewijst zeker de kracht van dezen stand, om zich door den zwaren tijd heen te wer ken en op de toekomst te bouwen. Als waarborg voor die gezondheid gaf mr. Bachg de voorwaarde, dat de middenstand aan den rand moest wor den gesnoeid. Met andere woorden: er moest wat afvallen, iets afgesneden worden, wat er niet bij hoorde en 'al- léén in staat was, de gezondheid van het lichaam te bederven. Op het „aanhangsel" van den mid denstand, waarop de schrijver duidde is in het verleden dikwijls de aandacht gevestigd. Aan de peripheric van den middenstand waren er te velen, die in dezen stand vluchtten als laatste mid del van behoud. Zij grepen er naar een reddingsplank. Wie in alles mis lukte, probeerde het nog eens met een zaakje of werd daarin gezet. Alsof middenstander „spelen" iets was, waar voor geld noch warenkennis, noch in zicht in het zakenleven noodig waren. Het blad eindigt met zijn instemming te betuigen ten aanzien van de maat regelen, die getroffen zijn om op het terrein van den middenstand georden de toestanden te scheppen. Verbetering Nieuwe Weg. „Geen tweede 10e Mei is een ne- „De eerste voorwaarde om aan het Ko ninkrijk der Nederlanden als vorm nieu wen staatkundigen, economischen en so cialen inhoud te geven, is ons Volk terug te brengen naar de werkelijkheid uit de schijnwereld, die velen zich thans uit leugens en geruchten hebben opgebouwd. Niet de roddelarij, maar de arbeid alleen kan ons Volk weer toekomst geven. De arbeid met de erkenning der ware ver houdingen tot grondslag en uitgangspunt. In den handel is dit realiteitsbesef reeds zeer spoedig doorgedrongen om de een voudige reden, dat geruchten en leugens onverhandelbare zaken zijn en de koo- per waar voor zijn geld eischt. Op poli tiek gebied zijn helaas de geruchten en de leugens nog maar al te zeer verhan delbare zaken en een van de hoofdoorza ken van de huidige politieke verwarring in ons land. Eerst wanneer de leugens en de geruchten grootendeels zijn wegge vaagd, kan er klaarheid worden gescha pen in de situatie van ons land en volk, want dan eerst is de eendracht mogelijk, die kan en zal leiden naar het einddoel waarover toch feitelijk 99.9 pCt. der Ne derlanders het in hoofdtrekken eens is. n.I. een één en ondeelbaar, souverein zelfstandig en welvarend Rijk der Neder landen, waarin onze groote tradities, waarvan wfj geen afstand willen doen, volledig tot hun recht kunnen komen en dat zijn rechtmatige plaats inneemt zoo wel in de wereld als in een herboren en eendrachtig Europa. Daarom, Nederlan ders, roddelt niet langer over anderen, maar kijkt naar Uzelf en bouwt uit eigen kracht mee aan het herstel onzer onaf hankelijkheid. De voorwaarden voor deze onafhankelijkheid zijn ook in een Nieuw Europa aanwezig, mits het Nederlandsche Volks slechts tijdig tot een eendrachtig wilsbesluit kome, dat in overeenstemming is met de werkelijke verhoudingen in de wereld." DE LEDENWERVINGSACTIE VAN HET NED. AGRARISCH FRONT. Wij lezen in „De Unie": „Als men een organisatie heeft en men kan er op normale wijze geen leden voor krijgen, dan gaan sommigen het tegen woordig op een andere manier pro'bee- r.en: ..andere" manier beteekent: in timidatie, bluf en dreigen met brood roof. We doelen op de methode, waar mee de N.S.B.-fronten „aanhangers" ver werven. Ronselen is een beter woord. „Een treffend staaltje van dien „nieu wen geest" kunt ge nu weer aantreffen in een advertentie in een Utrechtsch blad. Daar in de Domstad is meneer A. C. Vis ser, vischhandelaar, benoemd tot, let wel: Hoofd in de Gouw Provincie Utrecht van het Nederlandsch Agrarisch Front, afd. Visch. En in die advertentie roept me neer Visser al zijn vakgenooten op om zich „vrijwillig" by hem op te geven. „O.m. heet het echter ook in die ad vertentie: In de Zaterdagmiddag gehouden raadsvergadering, onder leiding van burgemeester Th. Heere, waren de heeren Boelaars en Lankhuijzen af wezig, waarvan eerstgenoemde met kennisgeving. I)e notulen der vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd. Ingekomen zijn o.m. verslagen van de Commissie van Schooltoezicht en van de Commissie tot wering van schoolverzuim van Raamsdonksveer en Raamsdonk (dorp)schrijven van Ged. Staten der Provincie, waarin zij mededeelen voornemens te zijn de jaarwedden van burgemeester, secre taris en ontvanger, die lager zijn dan 1900.met 6% te verhoogen. De voorzitter zegt, dat dit voor deze gemeente alleen van belang is voor den ontvanger. De ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Besloten werd voor het jaar 1941 aan de besturen der bijzondere scho len een voorschot beschikbaar te stel len van 6.50 per leerling voor het gewoon lager onderwijs en van 12.50 voor het uitgebreid lager onderwijs. Een ontwerp-besluit tot intrekking van de verordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der gemeen tefondsbelasting over het belasting jaar 1941/'42 werd goedgekeurd. Even eens ging de raad accoord met de in trekking van de verordening op de heffing en invordering van radio rechten in deze gemeente. De gemeenschappelijke regeling voor het bouw-, woning- en welstandstoe- zich Noord-Brabant Midden en West, werd in dier voege gewijzigd, dat Ois- terwijk werd aangewezen als leidende gemeente in plaats van Etten. Aan het gehuwd gemeente-personeel met een bezoldiging lager dan 1900, werd een toelage toegekend van 6%, overeenkomstig de regeling voor de Rijks-ambtenaren. De minimum kin dertoelage voor ambtenaren, beamb ten en werklieden in dienst der ge meente, werd vastgesteld op 75.—. De verordening der veldwachters werd met bovenstaande salarisregeling in overeenstemming gebracht. Vervolgens kon de raad zich er mee accoord verklaren, dat ten behoeve van de gemeente-veldwachters een ziekte- en ongevallenverzekering ge sloten werd. Voor de vier veldwach ters in deze gemeente bedraagt de pre mie per jaar 68.64. Voor B steun werd voor 1941 een bedrag beschik baar gesteld van 6.50 voor gewone werkloozen en 3.50 voor werklooze boeren en tuinders. De totale kosten bedragen dan 1296.75, waarvan voor rekening der gemeente komt 399.— 't resteerende gedeelte, groot 897.75, komt ten laste van het Dept. van Soc. Zaken. an den heer J. C. Schoenmakers was een schrijven binnengekomen dat hij wegens vergevorderden leeftijd niet meer in aanmerking wenschte te ko- mèfl als lid in de schoolcommissie. Door B. enW. was een voordracht op gemaakt, bestaande uit de heeren A. A. Schoenmakers en J. H. de Bont. Eerstgenoemde werd bij acclamatie benoemd. De nieuwbenoemde dankte B. en W. en den raad voor het in hem gestelde vertrouwen en zeide de voetstappen van zijn vader naar best vermogen te zullen drukken. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur, dienst 1940, werd goed gekeurd, evenals enkele wijzigingen der gemeentebegrootingen, dienst 1940 en 1941. Besloten werd toe te treden tot een wachtgeldregeling der Grafische Be drijven, waarbij 40% der te verleenen wachtgelden voor rekening der ge meente komt. Dit wordt echter voor het grootste deel weer door het Rijk vergoed, overeenkomstig de steunre geling. Aan het slot van de vergadering deelde de voorzitter nog mede dat het in de bedoeling lag de Nieuwe Weg te gaan verbeteren. B. en W. zullen ten dien aanzien nog besprekingen voeren met de Commissie van Advies in zake Openbare Werken. Er is reeds een be grooting opgemaakt. Wanneer met klinkerkeien bestraat wordt zullen de totale kosten 11.500 bedragen. Met straatkeien zou de bestrating echter op 31.000 komen. Spreker zegt dat het misschien nog niet lukken zal het heele werk in eens uit te voeren, in verband met de schaarschte aan materialen, maar B. en W. zijn in deze tocht diligent en zullen de uitvoering zooveel mogelijk bespoedigen. Hierna sluiting.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 2