PROVINCIAAL NIEUWS. UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING SPRANG—C4PEU.E. Woensdag 19 Maart 1941 No. 23 De Echo van het Zuiden. Tweede Blad Dr. J. L. HERMANS LERAAR GESCHIEDENIS AAN DE R.K. H.B.S. A te WAALWIJK. Het onderwijs heelt niet altijd noten, welke liet in de geschiedenis die waardering ge- om zijn grote vor mende waarde verdient. „Mijn zoon moet later in de praktijk en dan heeft hij er weinig aan, of hij al weet, waar en wanneer Karei V werd geboren ol wie de slag bij Nieuwpoort won". Al dus sommige kortzichtige ouders, die menen, dat elke school een inrichting voor vakonderwijs moet zijn en dat alle onderricht, waarvan de waarde later niet in guldens kan worden uit gedrukt, overbodige fraaiigheid is. En toch, dit is een ernstige misvatting. Onze grote geleerde Bilderdijk, die in de tijd van de Napoleontische oor logen leefde, zong eenmaal: ln 't Voorleden Ligt het Heden, In het Nu, wat worden zal. Als wij de tegenwoordige toestanden en gebeurtenissen goed willen begrij pen, zullen wij eerst een ernstige stu die moeten maken van alles, wat er aan vooraf is gegaan. L'histoire se répètc. Wij zullen dan zien, dat veel van wat wij nu beleven, ook vroeger wel voorgekomen is, zij het dan ook onder andere vormen en met andere mensen. Och, het is zo leerrijk, als wij het vaak zo moeilijk te begrijpen heden eens kunnen projecteren op 't veelkleurige tafereel van het toneel der vervlogen eeuwen. Is het niet teke nend, dat juist in deze ernstige tijden er zo'n grote vraag bestaat naar dege lijke geschiedkundige werken? Geschiedenis is een even interessant als nuttig studievak, hetwelk zeer veel kan bijdragen tot kuituurvorming in de beste zin van het woord, mits gegeven door ervaren docenten met fijne tact en brede ontwikkeling. Tot deze categorie leraren mogen wij voorzeker rekenen den Heer J. L. Hermans, docent aan de R.K. Leer gangen te Tilburg bij de opleiding voor de Middelbare Akte Geschiedenis en leraar in de Vaderlandse, Algemene en Economische Geschiedenis in de 4e en 5e klas van de R.K. H.B.S. A te Waalwijk. De Heer Hermans behoort tot die leraren, die vanuit het Lager Onderwijs zijn opgeklommen en die hun gehele verdere ontwikkeling, in avond- en nachturen, na een volledige en vermoeiende dagtaak, hebben ver worven. Zijn staat van dienst mag er zijn: achtereenvolgens was hij onder wijzer in verschillende plaatsen, di recteur van de R.K. Kweekschool voor Onderwijzeressen te Ecnt, leraar aan het St. Boniïacius-lyceum te Utreciit en sedert li*2/ is Inj docent aan de R.K. Leergangen te Tilburg en tevens leraar te Waalwijk, terwijl hij in elke zomervacantie examineert voor de hoofdakte. ln zijn „vrije uren" behaalde hij, grotendeels door zelfstudie, de hoofd akte, Duits L.O., Nederlandse Taal en Letterkunde M.O., Geschiedenis M.O., legde daarna candidaatsexamen Ge schiedenis af aan de R.K. Universiteit te Nijmegen en slaagde aldaar „met lof" voor het doctoraal examen Ge schiedenis, verkreeg daarbij tevens be voegdheid voor Staatsinrichting. Deze bescheiden werker heeft thans zijn proefschrift voltooid over „het aandeel van Engeland in de vorming van de Noordamerikaansche Unie". Hij zal het heden, 18 Maart, om 3 uur n.m. in het openbaar verdedigen in het gebouw van de R.K. Universi teit te Nijmegen ter verkrijging van de graad van doctor in de letteren en wijsbegeerte. Het proefschrift telt 400 bladzijden compresse druk eit legt een prachtig getuigenis af van zijn klare blik, heldere betoogtrant en moeilijk te evenaren eruditie. Het toont aan, hoe het vrije Amerika ±Z 1800 met zijn 13 staten, gesymbo liseerd door de 13 strepen van Ameri- ka's vlag, in godsdienstige, politieke en sociale zin zeer veel aan het oude Moederland heeft ontleend en toch ook weer een eigen karakter draagt. Het is ons een behoefte openlijk ge tuigenis te geven van onze liogc waar dering voor een dergelijke wetenschap pelijke prestatie, we wensen er den doctor van harte geluk mede en feli citeren tevens de R.K. H.B.S. alhier met een dergelijken hoogstaanden le raar. Wij hopen dat onze collega, Dr. J. L. Hermans, nog vele jaren zijn beste krachten moge geven aan de be oefening van de historische weten schap in het algemeen en het onder wijs aan onze middelbare school in het bijzonder. De Vries. TIJDELIJKE BENOEMING. Tot tijdelijk leeraar Engelsch aan de R.K. Middelbare Handelsavondschool alhier is benoemd de heer J. A. Jehoel, onderwijzer te Drunen, leeraar En gelsch M.O. DIPLOMA. Zaterdag 15 Maart zijn te Tilburg geslaagd: Voor machine-schrijven: de dames J. van Gent en R. Nelis. Voor stenografie: de dames A. Scholten, C. v. .d Meijs, M. L. Kriek en A. Kriek. Zij genoten haar opleiding bij de Eerw. Zusters van het St. Teresia- Gesticht te Waalwijk. DE SCHOENINDUSTRIE OP DE JAARBEURS. Wij lezen in het „Vakblad voor de Schoenmakerij": De Nederlandsche schoenindustrie komt op de jaarbeurs op indrukwekken de wijze voor den dag. Op gelukkige wijze is er een compromis gevonden tusschen de verlangens om over afzon derlijke monsterkamers te kunnen be schikken en anderzijds toch de indruk van een collectieve deelneming te ge ven. Dat is namelijk gelukt door aan de voorzijde de stands met elkaar te ver binden, terwijl in het achterste gedeelte toch nog voldoende ruimte overblijft om rustig de cliëntèle te ontvangen en besprekingen te voeren. Elke stand bezit aan de voorzijde een (open) etalage naast de ingang, waar jde ontwerpers der schoenfabrieken de mooiste staaltjes van hun kunnen en fantasie hebben uitgestald. Werkelijk een lust voor het oog en een demon stratie, die het respect voor het Neder landsche schoenproduct grootelijks zal doen toenemen. Moge de thans gebo den spaarzaamheid met materialen spoedig tot het verleden behooren, op dat de fantasie van den ontwerper in dit opzicht ook zijn vleugels ten volle uit kan slaan, zonder in verkwisting te ontaarden, want ook op dit gebied geldt vanzelfsprekend „maat houden Wij zullen op dit onderwerp thans niet dieper ingaan, doch liever een blik wer pen op de afzonderlijke exposities, waarbij ons in 't algemeen opviel, hoe weinigen zich nog aan het experiment van houten zolen hebben gewaagd. Sporadisch treft men er aan bij eenige fabrikanten. „Het publiek wil er nog niet aan en zoodoende de winkelier ook niet", was in 't algemeen het antwoord op onze vraag, waarom of men hierin niet meer modellen toonde. AAN DE VISSCHERS: Teneinde teleurstelling en vergissing te voorkomen bij de in onze woon plaats en omgeving wonende sport- visschers, welke mogelijk gewekt kun nen zijn door de spectaculaire voor allerlei uitleg vatbare berichten in de verschillende bladen, het volgende: le. De gesloten tijd voor het vis- schen met eenig vischtuig zal dit jaar op de rivieren ingaan op 21 April. 2e. De gesloten tijd voor de bin nenwateren (met uitzondering van die, bedoeld in 't Bijz. Visscherij-re- glement III Groningen, Friesland en Drente) zal in 1941 ingaan op 1 April. 3e. De gesloten tijd voor barbeel, blankvoorn, brasem, karper, kolblei, meun, ruischvoorn, serpeling, sneep en winde, zal in 1941 ingaan op 21 April. Hieruit volgt dus, dat op genoemde vischsoortcn (onder 3e) dit jaar mag worden gevischt: op de rivieren tot 21 April, op de binnenwateren tot 1 April, doch dat het vanaf 10 Maart verboden is te visschien in alle polder wateren. Ook de sleephengel en de hengel ge aasd met visch, blijven van 10 Maart af verboden. v. Meeuwen, Secr. N. H. B. Afd. Waalwijk. VAN LADDER GEVALLEN. Maandagmorgen om ongeveer half twaalf, wilde de 55-jarige L. enkele werkzaamheden uitvoeren op het dak van een der gebouwen van liet Open baar Slachthuis alhier. Vermoedelijk heeft hij daarbij de schuifladder niet afdoende verzekerd, want toen hij bij 't opklimmen halverwege was, schoof de ladder in elkaar en werd L. van een hoogte van enkele meters tegen den grond gesmakt, waar hij hevig kreunend bleef liggen. Direct werd geneeskundige hulp in geroepen. Dr. Kolster was spoedig aanwezig en moest inwendige kneu zingen en een lichte hersenschudding constateeren. Per brancard werd het slachtoffer vervolgens huiswaarts ver voerd. BEGIN VAN BRAND. fabrikanten van ineening zijn, dat het geoorloofd is de fabricage- en ver koopkosten le baseeren op den hui- digen toestand. ln verband hiermede wijs ik er U nogmaals nadrukkelijk op, dat bij het opstellen van de calculaties de fabri cage- en verkoopkosten gebaseerd moeten zijn ,op het laatst verloopen boekjaar vóór 10 Mei 1940, dus in de meeste gevallen 1939. Enkele fabrikanten zijn ook de meening toegedaan, dat de door hen op grond van het calculatie-schema vastgestelde prijzen door mijn Bureau zullen worden goedgekeurd. Chr. Volksbond in gecombineerde jaarvergadering, resp. de 36e en 10e, bijeen, onder leiding van den Weleerw. heer Ds. A. Sirag. De samenkomst, die druk bezocht was, werd geopend met het zingen van Psalm 25 6. Ds. Sirag las vervolgens Marcus 10 1 17 en ging voor in ge bed. Ds. Sirag sprak hierna een welkomst woord tot de Meisjes- en Jongelings- vereeniging, tot alle aanwezige belang stellenden in 't vereenigingswerk en tot de afgevaardigden van zustervereni gingen enz. Z.E. zegt dat hij het vorig jaar moest Deze prijzen blijven echter geheel wijzen op het oorlogsgevaar: wij heb- voor Uw eigen verantwoording. Wan neer U dus na het indienen der cal culaties geen aanmerking hierop heeftI ontvangen, houdt dit in geen geval in, dat de prijzen door mij zijn goedge- keurd. Rijksbureau voor Huiden en Leder. geldregeling die in de Schoenindustrie aanstaande is en welke voor de arbei ders aanmerkelijke verbeteringen in houdt. Naar aanleiding van het betoog van den heer Kunst ontspon zich een aan gename gedachtenwisseling, waarbij verschillende organisatie-aangelegen heden ter sprake kwamen. Aan het slot sprak de heer Kunst een woord van opwekking tot trouw aan de organisatie en de Christelijke beginse len voor het maatschappelijke leven, waarna de vergadering me dankgebed werd besloten. Aan de ingeschreven Zoollederf abrikanten. Met intrekking van liet bepaalde in mijn circulaire No. 180 d.d. 5 Juli '40 en mijn circulaire No. 199 d.d. 30 Juli 1940. bepaal ik thans, gebruikmakend van mijn bevoegdheid, gegeven bij de Lederbeschikking 1939 No. 1. art. 7, in verband met art. 1 en 3 daarvan en met art. 4 der Distributiewet 1939, dat vanaf 1 April 1941 uitsluitend vergunningen zullen worden verleend lot verkoop en/of aflevering van leder door lederfabrikanten aan bij mijn Bureau ingeschreven lederhandelaren, schoenfabrikanten, ledcrwarenfabri- kanten en drijfriemenfabrikanten Tevens herinner ik er U aan: le. dat aflevering moet worden op gevat in de meest uitgebreide be- teekenis van dit woord en het dus o.m. omvat het geven in consig natie, in leen, om niet, op zicht, in pand, voor eigen gebruik, enz. 2e. dat dientengevolge verkoop en/of aflevering ook in dergelijke ge vallen slechts geoorloofd is in dien en voor zooverre hiervoor door mij een vergunning volgens Model No. 121 is verleend. Rijksbureau voor Huiden en Leder. De Directeur: L. F. VERWOERD. NIEUWE TELEFOONCENTRALE. Een belangrijk object. (Reeds in een gedeelte van ons vorig nummer opgenomen). Zondagmiddag, om ongeveer 5 uur werd de brandweer gealarmeerd, voor een brand, die ontstaan zou zijn bij K. in de Burgemeester Smeelelaan. De mo torspuit rukte direct uit, maar kon weer spoedig terugkeeren, daar zij geen dienst behoefde te doen. Enkele bossen stroo waren n.l. in brand geraakt, maar omwonenden wis ten met emmers water uitbreiding te voorkomen. Vermoedelijk zijn met lu cifers spelende kinderen de oorzaak. VEELBELOVEND. Om een kleinigheidje kregen Zon dagmiddag de 13-jarige S. uit de Past. Kuijpersstraat en de 14-jarige L. uit vm. Baardwijk ruzie met elkaar. De twist liep zoo hoog, dat de jeugdige S. zich niet langer kon bedwingen en in drift zijn mes trok, waarmee hij L. pardoes een tweetal steken in den hals en schou der toebracht. Dr. Langemeijer heeft de bloedende wonden gehecht. Tegen den onbezon nen jeugdigen dader is door de ge- meente-politie proces-verbaal opge maakt.Het is te hopen dat men hem ter dege aan het verstand weet te brengen, wat voor treurige gevolgen zijn on doordachte daad had kunnen hebben. WEG MET DE RUPSENNESTEN. Van politiewege verzoekt men ons de aandacht er op te vestigen, dat deze maand alle rupsennesten uit de boomen en struiken verwijderd moeten worden. Ieder gaat dus in eigen omgeving na, of hij in deze nog een taak te vervullen heeft. Volgende maand zal met de con trole begonnen worden en de overtre ders zijn er onherroepelijk bij. UIT DE SCHOEN EN LEDERINDUSTRIE. Aan de Schoenfabrikanten en de Lederfabrikanten. Het is gebleken, dat bij het opstel len der kostprijsberekeningen enkele Naar wij met belangstelling verne men, kan binnenkort de aanbesteding worden tegemoet gezien voor den bouw van een nieuwe telefooncentra le. Hier kan van een belangrijk bouw- objcct gesproken worden, want van bevoegde zijde wist men ons te ver tellen, dat de werkzaamheden eraan minstens een jaar zouden vorderen. Zooals wellicht bekend, zal dit nieu we gebouw worden opgetrokken ach ter het pand waarin o.m. de manu facturenzaak van Gez. v. d. Heykant is gevestigd, terwijl het front ervan gericht zal zijn op den Winterdijk. Wij betreuren, dat voor een dergelijk gebouw geen betere, meer in het oog loopende plaats gekozen kon worden, maar daar is niets aan te doen. Het doel dezer nieuwe centrale is uiteindelijk, dat zij zal moeten dienen als knooppunt voor de toekomstig te automatiseeren telefoon. Het is even wel nog niet bij benadering t« zeggen, wanneer deze automatiseering een feit zal worden en in bevoegde kringen is men van gedachten, dat het wachten erop nog wel enkele jaren zal duren. In afwachting daarvan kan het nieu we gebouw echter reeds gedeeltelijk een bestemming vinden, doordat er de telefoondienst, die momenteel in het Postkantoor is ondergebracht, een plaats zal vinden. Momenteel moet men zich daar namelijk zeer behelpen, want met de uitbreiding van het aan tal abonné's, kon bij gebrek aan ruinM te, geen uitbreiding van de centrale plaatsvinden. Overigens zal deze ver huizing een eventuecle automatisee ring niet in den weg staan. Wel kan daardoor een nog betere zorg aan de belangen der aangeslotenen worden besteed. Intusschen zien wij met belangstel ling de verdere ontwikkeling der plan nen tegemoet. SPRANG. De Ned. Herv. Jongelingsvereeni- ging op Geref. Grondslag „Timotheus en de Ned. Herv. Meisjesvereeniging op G.G. „Persis" alhier, kwamen j.l. Donderdagavond in de zaal van den ben ons toen reeds bevreesd gemaakt. Nu is de toestand nog somberder, als volk werden wij in den oorlog gewik keld. Van de J.V. dienden een vijftal leden het Vaderland, wij allen ver keerden in gevaar. Ziende op dit alles, moeten wij nog zeggen: „Het zijn de goedertierenheden Gods dat wij niet vernield zijn". Op dezen avond hebben wij zoo tweeërlei reden, ten eerste, tot somber heid vanwege den oorlogstijd, en ten tweede van dankbaarheid jegens den Heere voor Zijn sparende en bewaren de hand aan ons bewezen. Wat voor ons ligt, weten wij niet. aldus Z.E.; 't vereenigingsleven wordt bedreigd: nu moeten wij toonen van welke belijdenis wij zijn en voor wiens aangezicht wij willen staan. Laten wij de toekomst afwachten, hem leggende in de hand des Heeren. Hem biddend om Zijn bewaring. De vraag van den jongeling uit het voorgelezen Schrift gedeelte worde ook onze vraag: „Wat moet ik doen, opdat ik zalig worde?". Met een opwekking om in het ge loof voort te gaan. besloot Ds. Sirag zijn openingswoord. Mededeeling werd gedaan dat van Burgemeester Smit bericht was ingeko men van verhindering tot bijwoning dezer vergadering. Hierna kwamen de jaarverslagen aan de orde: resp. voor de Meisjesvereeni ging en de Jongelingsvereeniging wer den deze uitgebracht door Mej. Jo Janson en den heer D. Smits. Beide verslagen waren goed verzorgd en ga ven een duidelijk beeld van den toe stand der vereenigingen, die bevredi gend mag worden genoemd. Het leden tal der Meisjesvereeniging bleef stati onair: dat der Jongelingsvereeniging is vooruitgaande. Door Mej. M. v. d. Schans werd een onderwerp behandeld over: „Ruth s keuze" en door den heer C. Nieuwen- huizen, over: „Het jaar 1813": op dit laatste onderwerp volgde een aardige bespreking. Namens den Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk werd het woord gevoerd door ouderling Jac. van der Schans Jac.zn., terwijl verder de afgevaardig den van de Ned. Herv. Mannenver- eeniging, Ned. Herv. Knapenvereeni- ging, Naaikrans, Geref. Meisjesver eeniging en Geref. Jongelingsvereeni ging, allen te Sprang en van de Ned. Herv. Mannen- en Jongelingsvereeni- gingen te Loonschendijk, Capelle en Waspik de vergadering toespraken en daarbij de beste wenschen uitten voor den verderen groei en bloei der Meis jes- en Jongelingsvereeniging. Van de J.V. te Besoijen was een schrijven ingekomen. Bij afwisseling werden door de da mes van de Meisjesvereeniging ver schillende passende zangnummertjes ten gehoore gebracht, terwijl voorts ook aardige voordrachten ten beste ge geven werden door leden van beide vereenigingen. Aan het einde der goedgeslaagde bijeenkomst sprak Ds. Sirag een slot woord, waarin Z.E. dank bracht aan allen die hadden medegewerkt tot het welslagen der bijeenkomst, alsook aan de afgevaardigden voor hunne tegen woordigheid. Een nieuw jaar, aldus Z.E.. ligt voor ons, dat lief en leed zal brengen. Laten wij ons vastklampen aan Gods Woord, wat er ook voorbij gaat, Hij blijft de zelfde tot in eeuwigheid. Laat ons dan vruchtdragers zijn in dit leven, voort bouwende aan het door Christus zelf qelegde fundament. De voorzitter der Jongelingsvereeni ging, de heer Dijkshoorn, dankte Ds. Sirag nog met enkele goed gekozen woorden voor de uitstekende leiding van deze vergadering. Gezongen werd Psalm 150 1: Na het zingen van „Looft God. looft Zijn Naam alom", ging Ds. Sirag voor in dankgebed. -Vanwege den Ned. Bond var. Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders werd j.l. Vrijdagavond in de zaal van den Chr. Volksbond alhier een district- besturen-vergadering gehouden. Afge vaardigden van de besturen der afdee- lingen 's-Gravemoer, Dongen, Sprang en Waalwijk waren tegenwoordig. De vergadering stond onder leiding van den heer M. J. Kunst, Den Haag, hoofdbestuurder van genoemden bond. Na opening met gebed, gaf de heer Kunst een uitvoerige uiteenzetting van de nieuwe C.A.O. in de Schoenindus trie, alsmede van de nieuwe Wacht- OFFICIËELE BEKENDMAKING. GEMEENTE SPRANG-CAPELLE. PORTRET VOOR PERSOONSBEWIJS. De inwoners dezer gemeente, wier geslachtsnaam begint met de letters A, B, C en D, zullen binnenkort opgeroepen worden om hun persoonsbewijs te komen afhalen. Zij moeten twee portretten mee brengen, welke aan de navolgen de eischen moeten voldoen: 1. afmetingen: nauwkeurig 3Yi cm. breed en 4J^ cm. hoog: 2. de photo mag niet meer dan het hoofd en eventueel het bovendeel van de borst van den afgebeelden persoon weergeven: 3. de photo moet den afgebeel den persoon zonder hoofdbe dekking weergeven: 4. de afbeelding van het hoofd moet tenminste 2 cm. in doorsnede (horizontaal en verticaal) zijn: 5. de photo moet den afgebeel den persoon half „en face' en half „en profil' (zooge naamd driekwart) naar rechts toonen, zoodanig, dat het linkeroor duidelijk en on bedekt geheel zichtbaar is: 6. de beeldtrekken moeten scherp en niet geretoucheerd zijn; 7. de photo moet den afgebeel den persoon duidelijk ken baar weergeven: 8. gelijkmatige (zgn. egale) kleur; witte althans lichte achtergrond: 9. de photo mag geen nevenaf beeldingen bevatten (geen andere personen, geen huis, geen landschap, geen hond. enz.) 10. de photo mag geen stempel afdruk of deel van een stem pelafdruk bevatten: 11. de achterzijde der photo moet zijn van wit of roomkleurig (chamois), geheel blanco pa pier, zonder stempelafdruk, opdruk of anderzins. Als Uw portret niet nauwkeu rig aan al deze eischen voldoet, wordt onder geen enkele voor waarde aan U een persoonsbewijs uitgereikt. Gij behoeft er niet op te rekenen, dat afwijking ook maar in één opzicht zal worden toegestaan. Wie de photo s nog niet heeft, wordt aangeraden ze zoo spoedig mogelijk te laten maken. Sprang-Capelle, Maart 1941. De Burgemeester van Sprang-Capelle, SMIT. J.l. Maandagavond werd in de zaal van den Chr. Volksbond alhier de jaarvergadering gehouden van de af- deeling B, West, van de plaatselijke A. R. Kiesvereeniging. De voorzitter, de heer G. J. v. Wil- ligenburg opende de vergadering met Schriftlezing en gebed, waarna hij in zijn openingswoord in het kort den toe stand schetste sinds de vorige jaarver gadering en wees op de roeping der leden om de A.R. beginselen, die ook voor dezen tijd gelden, trouw te belij den en te beleven. Na lezing der notulen en de behan deling van een ingekomen stuk, deed de voorzitter enkele mededeelingen, waarbij tevens ter sprake kwam de pro paganda voor het werven van nieuwe leden. De secretaris bracht hierna zijn jaar verslag uit: bij afwezigheid van den penningmeester werd het finantieel ver slag uitgebracht door den voorzitter. Als controle-commissie werden be noemd de heeren Ds. van Lummel en G. L. Vos Mzn., die na onderzoek rapporteerde dat alles in orde was be vonden. Op voorstel der vergadering werd het mandaat der aftredende bestuurs leden, de heeren G. J. van Willigen- burg en G. Janson Fzn., verlengd. Op een vraag daartoe door den 2en voor zitter, zegt de heer v. Willigenburg gaarne zijn herbenoeming te aanvaar den, om de prettige samenwerking ge durende vele jaren met bestuur en le den. J. Blok—Van Hcijst, Waalwijk. Luxe damesschoeisel, waarbij elk artikel tot in details goed is verzorgd. De heer Wim Horn- man ontwierp interessante modellen met excen trieke hakken, kurkzoolbewerking, enz., waar door een aantrekkelijke variatie ontstaat, ook wanneer niet alle kleuren meer voorradig zijn, die men zou willen gebruiken. Het is opvallend hoe de mode zich in sterke mate met de hak- vorm bezig houdt, waarop zich de fantasie uit leeft, nu dit op andere onderdeelen niet steeds mogelijk is. De aandacht vroeg ook een lederen boudoir slipper met splitzooltje (zonder bon!). TimmermansVan Turenhout „Timtur" Schoenfabriek, Waalwijk. Deze fabriek maakt heeren- en damesschoei sel in het luxe en sportieve genre. De hakken varieeren van plat tot extra hoog, ook in talon- nette-vorm. Als bijzonderheid werd ons getoond 'n damesmolière met hoogopspringende leest en speciale neus- en hielbewerking. Deze leest waarborgt een vaste ligging van de voet in de schoen en een gemakkelijke afwikkeling bij het gaan. Bovendien voorkomt zij plooivorming. Opvallend zijn voorts noppen en koordplooien in het overleer zelf gevormd, ovale noppen van lakleer op suède, enz. Deze noppen worden met een speciaal-machine aangebracht en vormen een aardige afwisseling met de veel gebruikte perforaties. N. V. Stoomschoenfabrick A. H. van Schijndel, Waalwijk. Een verfijnde expositie van een verfijnd pro duct. Deze uitspraak is hier, meenen wij, wel toepasselijk. Zoowel de damesschoenen van zeer gevarieerde snit en kleurenkeuze, als de heeren sport- en wandelschoenen trekken aller aan dacht. A. J. Wennekes' Schoenfabrieken, Utrecht—Kaatsheuvel. „Sonora" behoort tot degenen, die de houten zolen een kans geven en daarin werkelijk ook iets bijzonders toonen, n.l. met een patentrand, welke een klein opstaand kantje bezit, dat zich tegen het overleer legt en aldus een prachtige aansluiting tusschen boven- en onderwerk geeft. Hierop is octrooi aangevraagd. Verder ziet men er interessante uitwerkingen van de tallonnet, er zijn zoowel sportieve modellen als met drie kwart en hooge hak. Fa. A. J. de Kort, Waalwijk. De expositie richt zich hoofdzakelijk op rep tielschoenen, waarvan fraaie specimen worden getoond in pad, cameleon, hagedis, krokodil en wat de reptielwereld verder aan variëteiten mag bieden. Daarbij wordt het talonnetmotief in vele variaties bespeeld, hetgeen tesamen een kleur rijk «n bekooraod geheal toovert voor het oog. Fa. Louis van Drunen, Drunen. De „Fedra" steunzoolschoen is voorzien van een crêperubber stuk op de binnenzool (een ge patenteerde bewerking), waardoor in deze schoen elke losse steunzool kan worden gedra gen zonder te verschuiven. Daarnaast maakt deze firma de „Fedra Trueform", een schoen met ingebouwde steunzool, waarvan de bewer king in een doorgesneden model in de stand valt te aanschouwen. De leesten zijn alle naar eigen ontwerpen gemaakt. Fa. H. J. van Bladel, Waalwijk brengt een pracht collectie uit in hoog-luxe damesschoeisel, in suède, nubuck, lak: vaak met versieringen van opgelegde lederen bloemmo tieven. De hakken brengen behalve de kleuren nog groote verscheidenheid, kortom een uitstal ling die aller oogen boeit. Gebr. Elshout, Rex Schoenfabriek, Drunen. De kinderschoentjes van deze firma zijn een zeer bekend en even gewild artikel geworden. De sorteeringen van drie paren in drie kleuren uitgevoerd in een aparte doos verpakt zijn even populair bij het publiek als de fabrikant in de schoenenwereld. En dat wil wat zeggen!

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 5