SPORT LAATSTE BERICHTEN BURGERLIJKE STAND KERKNIEUWS ADVERTENTIËN. nette Dienstbode, DRUNEN, KAATSHEUVEL. Notaris A. Schaap f 6470.- LOON-OP-ZAND. ABONNEERT U OP DIT BLAD GEVRAAGD Toeslag Dinsdag 1 April 1941 De voorzitter behandelde vervolgens een onderwerp, over: ,,Het karakter der A. R. Partij". Aan de hand van de vol gende punten zette de heer van Willi- genburg zijn onderwerp op duidelijke wijze uiteen, n.l. dat de A. R. Partij is: een Volkspartij, een Nationale partij, een Democratische partij, een Sociale partij, een Christelijke partij en een Vrijheidspartij, waarbij spr. er op wees dat het programma der A.Rr Partij ook in dezen tijd nog niets aan waarde heeft ingeboet. Uit de vergadering werden verschil lende vragen gesteld, die door den in leider werden beantwoord. Na een woord van dank voor de op komst en opwekking om de A.R. be ginselen te propageeren, sloot de voor zitter de vergadering en ging Ds. van Lummel in dankgebed voor. In de Geref. Kerk alhier zal a.s. Zondag in de voormiddag-godsdienst oefening biduur voor het gewas wor den gehouden, terwijl tevens de door de Generale Synode der Geref. Kerken uitgeschreven bidstond in verband met den nood der tijden zal plaats hebben, waarin hoopt voor te gaan Ds. B. A. van Lummel. CAPELLE. De heeren G. P. de Rooij en Joh. v. d. Schans hebben hun benoeming tot ouderling der Ned. Herv. gemeente al hier aangenomen, en de heer K. Kar- sten, die in de plaats van den heer Joh. van der Schans tot diaken is benoemd, heeft deze benoeming eveneens aange nomen. De in de Ned. Herv. Kerk a. d. Loonschendijk gehouden collecte ten bate van de Evangelisatie te Haastrecht heeft 44.76 opgebracht. De vereeniging „Het Groene Kruis" voor de gemeente Sprang-Capelle kwam op Donder dag 13 Maart 1.1. in jaarvergadering bijeen in het gebouw „Elthato' alhier onder leiding van den Edelaclitbaren Heer burgemeester A. Smit. De voorzitter wijst er in zijn openingswoord op, dat de vereeniging een jaar van bloei en activiteit achter den rug heeft en dat het be stuur hoopt dat de leden tevreden zullen zijn. Aan het jaarverslag van den secretaris ont- leenen wij het volgende: Het ledental bedroeg op 8 November 1939 (de vorige algemeene ver gadering) 612 en op 31 December 1940 828, zoodat het ledental in het afgeloopen jaar met 216 is toegenomen. Dit prachtig resultaat is verkregen, dank zij de welwillende medewer king van vele dames-leden van de plaatselijke afdeeling van den Ned. Bond van Boerinnen e.a. Plattelandsvrouwen, die alle niet-leden bezocht hebben. De secretaris betuigde deze dames voor dit omvangrijke werk namens het bestuur dank. Wederom hebben enkele dames van dezen Bond, onder leiding van Mej. Rijken, zich be reid verklaard om telkens de nieuwe gezins hoofden (personen, die zich hier vestigen en jonggehuwden) te bezoeken, teneinde dit hooge ledencijfer ook in de toekomst op hetzelfde peil te kunnen houden. Mej. P. J. Rijken Wd., die in de vorige ver gadering tot bestuurslid is gekozen en haar be noeming had aangenomen, is door het bestuur als 2e penningmeesteresse aangewezen, zoodat het bestuur thans gevormd wordt door: Burge meester A. Smit, voorzitter; H. Kerst Azn., 2e voorzitter; M. F. de Visser, secretaris; E. Colet, le penningmeester; Mej. P. J. Rijken Wd., 2e penningmeesteresse; Ds. B. A. van Lummel; S. Rerapt, Dr. A. Roos en Dr. H. Winkelman, leden. liet bestuur kwam driemaal in vergade ring bijeen. De wijkverpleegster, Zr. van der Velde, heeft in het afgeioopen jaar in totaal 1883 bezoeken afgelegd bij zieken, bovendien 308 bij zuigelin gen en 310 bij t.b.c.-patiënten, dus in totaal 2501 bezoeken. Een woord van dank werd in het jaarverslag gebracht aan de verpleegster, die haar veelomvattende taak met volle toe wijding vervult, tot tevredenheid van het be stuur, en blijkens meerdere malen ingekomen dankbetuigingen, ook tot tevredenheid van de patiënten. In het afgeloopen jaar zijn vier t.b.c. patiënten voor rekening der vereeniging naar sanatoria uitgezonden, aan welke verpleging 1060 ten koste is gelegd, waarvan (vaak met heel veel moeite) van diverse vereenigingen, instellingen en particulieren in totaal 1030 als bijdragen is terugontvangen. Van deze vier patiënten zijn er twee heelemaal hersteld teruggekeerd, één patiënt is overleden en de verpleging van één patiënt wordt nog voortgezet. i en aanzien van de t.b.c.-bestrijding werd nog medegedeeld, dat 31 Dcc. 1.1. 30 gezinnen met 32 t.b.c. patiënten in de gemeente onder toezicht stonden van de wijkverpleegster. Bij het consultatiebureau voor zuigelingen van het Groene Kruis te Waalwijk bedroeg het aan tal consulten uit deze gemeente 88. Vanwege de vereeniging is door Zr. Bron- ders uit Breda in het gymnastieklokaal der school te Capelle gedurende 10 Dinsdagmidda gen een cursus in huisziekenverpleging gegeven, waaraan door 38 dames werd deelgenomen. Het aantal uitleeningen uit het magazijn van verplegingsartikelen bedroeg in totaal 157. De voorraad magazijnartikelen werd, door aankoop van diverse artikelen tot een totaal bedrag van 120, wederom uitgebreid. Het wijkgebouw der vereeniging verkeert in goeden staat. Gewezen werd op het feit, dat op dit gebouw een hypotheekschuld rust van bijna 3000 en op de noodzakelijkheid om op deze schuld regelmatig jaarlijks af te lossen. Dit kon de laatste jaren evenwel niet geschieden, omdat de middelen daartoe ontbraken. De financiën der vereeniging vertoonden in net afgeloopen jaar niet zoo'n somber beeld als over het daaraan voorafgaande jaar. Was er over 1939 een nadeelig saldo van 606.46, '^9 bedroeg het nadeelig saldo slechts T 0.74. Dit betere resultaat is voor een groot deel verkregen door de belangrijke toeneming van het ledental. In verband met de werkzaamheden van de vereenk/ing in een gedeelte der gemeente Loon- op-Zand heeft deze gemeente een jaarlijksche subsidie van 50 toegekend. Voorts werd er nog op gewezen, dat de post- 1 v C n V PrPPn i <11 n n li n T" l. J i Het jaarverslag werd met dank aan den se cretaris, den heer M. F. de Visser, goedge keurd. De controle-commissie 1939 brengt bij monde van den heer A. Keijnemans, verslag uit om trent het nazien der rekening over dat jaar, waaruit bleek dat alles in orde was. De reke ning werd vastgesteld met dank aan den pen ningmeester voor het gevoerde beheer. Tot leden der nieuwe controle-commissie voor 1940 worden aangewezen de heeren de With te Capelle en Spuijbroek te Sprang. Op voorstel van het bestuur wordt besloten de minimum contributie voor alle leden te be palen op 2. Door nieuw toetredende leden werd het vaak als een onbillijkheid aangevoeld dat zij 2 contributie moesten betalen, terwijl velen van de andere leden slechts 1.50 moes ten betalen. De begrooting 1941 werd vastgesteld, over eenkomstig het door het bestuur opgemaakt ontwerp. De aftredende bestuursleden, de heeren H. Kerst Azn., E. Colet en Dr. Roos, werden op voorstel van den heer J. Kraak bij acclamatie herbenoemd. De voorzitter deelde mede, dat op de be grooting voor 1941 een bedrag van 50 is uitgetrokken, teneinde in samenwerking met het bestuur van de afd. Sprang-Capelle van den Ned. Bond van Boerinnen e.a. Plattelandsvrou wen een z.g. huiszorg ter hand te nemen, d.w.z. het verleenen van tijdelijke hulp in gezinnen, waarvan de moeder b.v. door ziekte verhinderd is haar huishoudelijke bezigheden te verrichten. Van de rondvraag werd geen gebruik ge maakt. Hierna werd tot slot de tuberculosefilm „Wit Wint" vertoond, welke schitterende ge luidsfilm door de aanwezigen met stille aan dacht werd gevolgd en op allen indruk maakte. Een collecte, na afloop der vergadering ten bate van de vereeniging gehouden, bracht 17.70 op. Droeve plechtigheid. Woensdagmiddag was er in ons dorp een droeve plechtigheid. De zoo plotse ling overleden mej. Annie van Seters, dochter van oud-dokter van Seters, werd ten grave gedragen. Nadat in den loop der week zeer velen hunne deel neming hadden betuigd, was er een zeer groote belangstelling bij de plech tige begrafenis. De plechtigheid werd geleid door Ds. v. d. Vlugt uit Drunen, die ook aan de groeve sprak. Met stokkende stem dankte dokter van Seters de vele aan wezigen voor de betoonde belangstel ling. Collecte. Zondag zal in alle H. Missen een collecte gehouden worden voor de blinden. Eiervereeniging. Zondag wordt in de zaal der meisjes congregatie een algemeene vergadering gehouden door de afdeeling van de eiervereeniging. ELSHOUT. Rijwiel ontvreemd. Van den heer S. Siegers alhier werd zijn rijwiel ontvreemd, dat hij op 't kerkplein geplaatst had, terwijl hij zich in de kerk bevond. De politie onderzoekt de zaak. duivcnvereeniging „De Luchtvaart" die reeds meerdere malen een postduivenvlucht ten bate '.an het Groene Kruis heeft georganiseerd, waardoor belangrijke baten in de kas vloeiden, in het afgeloopen jaar, in veroand met de tijds omstandigheden. dit niet heeft kunnen doen. Aan het slot van zijn verslag sprak de secre taris de hoop uit. ook in de toekomst op alle medewerking te kunnen rekenen, teneinde ht werk te kunnen blijven voortzetten en, wanneer de financiënë het toelaten, op velerlei gebied uit te breiden. N. C. B. Voor een zeer druk bezochte vergadering van leden van de afdeeling Kaatsheuvel van de N. C. B. en de R.K.J.B. werd in de zaal van den R.K. Gildenbond een spreekbeurt vervuld door den Weled. heer Vriens, die naar aanleiding van de gewijzigde wet op de Omzetbelasting deze stof voor zijn hoorders behandelde in zoo verre de landbouwer in zijn bedrijf hiermede te maken heeft. Uitvoerig zette hij uiteen de vele gevallen, den boer onbekend, dat omzetbelas ting betaald moet worden en waar aandacht aan geschonken dient te worden om onaange naamheden met de belastingcontrole te vermij den. WEER EEN PLOTSELING STERFGEVAL. Vader Victor, Overste van de Broeders van Liefde sterft in de Bernardusschool! Dinsdagavond om 7 uur werd onze plaats opgeschrikt door de mare, dat de Eerw. Overste van het Bonifaciusgesticht van de Eerw. Broe ders van Liefde plotseling in de St. Bernardus school was overleden. Na de namiddaglessen der St. Jansschool, die momenteel in de Bernardusschool worden gege ven, zou een schoolvergadering van het perso neel dezer school in de spreekkamer der Ber nardusschool gehouden worden, welke vergade ring zooals gebruikelijk, zou worden gepresi deerd door Vader Victor. Reeds waren de on derwijzers met Broeder Overste in de speek kamer bijeen, toen Overste Victor zich naar de speelplaats begaf, om het hoofd der school, Broeder Vivinus, die nog niet aanwezig was te roepen. Met deze naar de vergadering gaande, werd hij in de gang onwel en duizelig. Onder steund door Br. Vivinus kwam hij de vergade ring binnen, waar bleek, dat hij door een beslag getroffen was. Zelf vroeg hij om een priester en binnen korten tijd was de Zeereerw. Pastoor der St. Joseph-parochie aanwezig, die den ge troffene de biecht afnam en het H. Oliesel toe diende. Zijn huisarts, Dr. Capetti en ook Dr. Vercauteren arriveerden spoedig, doch de toe stand werd met de minuut minder en om 7 uur overleed hij, omringd door zijne medebroeders, zacht en kalm, zooals zijn leven geweest was, in den Heer. Vader Victor was geboortig uit Puiflik uit het jaar 1886. Reeds op jeugdige leeftijd trad hij in de congregatie van de Eerw. Broeders van Liefde te Gent en was tot voor zeven ja ren steeds werkzaam in de huizen dezer Con gregatie in België. Vooral in de huizen van Woluwe bij Brussel en in St. Victor te Turn hout, was broeder Victor een zeer gerespecteer de kracht en een vriend zoowel in de comuni- teit als onder zijne leerlingen. Als Directeur van het orkest van het/ Blinden-instituut uit Wo luwe oogstte hij in binnen- en buitenland onge kende successen. Zijn grootste verdienste heeft hij echter ongetwijfeld in Kaatsheuvel verwor ven, waar hij Br. Palmas als Ovrste opvolgde. Hier kan van hem gezegd worden: Hij kwam, zag en overwon. Zijne broeders droegen hem op de handen; de schooljongens dweepten met hem; de burgerij achtte hem hoog als geen an der, de geestelijke en wereldlijke autoriteiten respecteerden hem om zijn soepelheid en voor komendheid; voor allen was hij een raadsman en vriend. Een edel man ging in hem heen, die in de herinnering van Kaatsheuvel zal blijven voort leven. In den Hemel viert hij het St. Joseph- feest mede, waarvan hij een groot vereerder was, en waarvoor hij in deze maand een spe ciale, intieme actie in de beide scholen, met zeer veel succes op touw had gezet. Jaarvergadering Jonge Werkman. Dezer dagen hield bovengenoemde vereeniging haar jaarvergadering. Hierbij waren aanwezig de besturen der Stands- en Vak-organisaties, alsmede de Eerw. Fraters Directeur Runoldus en Lucidius. De vergadering werd door den endervoorzit ter geopend met gebed en een openingswoord, waarna een lied werd gezongen. Door den voor zitter der R.K. Werkliedenvereniging werd een propagandistisch woord gesproken, terwijl daar na de Eerw. Frater Rumoldus een opwekkend woord sprak tot de aanwezige J. W. Vervolgens werd door den secretaris een keu rig verzorgd jaarverslag voorgelezen, waarin hij vooral memoreerde de viering van 't 2e lustrum der J.W. in 1940, aan verschillende cursussen en weekends werd deelgenomen, terwijl groote zorg werd besteed aan de voorvorming der nieuwe leden. Het ledental bedroeg in totaal 58. Nadat nog enkele mcdedeelingen waren ge daan werd deze goed geslaagde jaarvergade ring met gebed gesloten. Jaar- en feestvergadering der R.K.W.V. Zondag 1.1. hield bovengenoemde vereeniging haar jaarvergadering. De voorzitter opende de vergadering met gebed, waarna het strijdlied werd gezongen. In zijn openingswoord spoorde de voorzitter de leden aan eendrachtig te blijven samenwerken tot verheffing van den arbeiders stand en alle hunne medewerking te geven voor den nieuwen tijd die komen gaat. Hierna volgden de jaarverslagen van den secretaris der R.K. Werkliedenvereeniging, de Jonge Werkman en K.A.V., welke allen een Leider beeld gaven van de werkzaamheden die in het afgeloopen jaar zijn geschied. De heer P. Vriens, secretaris van den Bos- schen Diocesanen Werkliedenbond sprak ver volgens een propagandistisch woord. De aftredende bestuursleden A. Wartenberg, A. v. d. Velden en A. v. Esch, werden herko zen, terwijl M. van Leeuwen werd gekozen ais nieuw bestuurslid. De Eerw. adviseur sprak nog een opwekkend woord, waarna tot slot nog een gratis verloting volgde en de voorzitter met een dankwoord en gebed de vergadering sloot. Geen medewerking verleend bij de luchtbescherming. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft arrest gewezen in de strafzaak tegen vijf ver dachten uit Kaatsheuvel, die door den politie rechter te Breda waren veroordeeld tot geld boetes van elk 25.te vervangen door 25 dagen hechtenis, ter zake, dat zij op 5 Septem ber 1940 te Kaatsheuvel de van hen gevorderde medewerking bij de luchtbescherming niet had den verleend. Conform den eisch werden de vijf vonnissen bevestigd. Brutale appeldiefstal te Sprang. Vier jongens voor het Hof. Het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft ar rest gewezen in de strafzaak tegen vier jongens woonachtig te Kaatsheuvel, genaamd L. van B., A. van B., C. van B. en Th. van E., die zich onder de gemeente Sprang-Capelle aan een bru talen appeldiefstal hebben schuldig gemaakt. Na de afrastering, bestaande uit harmonica gaas, van den boomgaard van den heer J. Gou da te hebben vernield, zijn zij den boomgaard binnengedrongen en hebben een groote hoeveel heid appels gestolen. De Bossche politierechter heeft aan de vier verdachten de volgende straffen opgelegd: Th. van E. werd veroordeeld tot een geldboete van 7.50 en tot een voorwaardelijke gevangenis straf van een maand; de verdachte A. van B. heeft een geldboete gekregen van 7.50; de verdachten L. van B. en C. van B. hebben een geldboete gekregen van 15. Bovendien hebben ze alle drie nog een voor waardelijke tuchthuisstraf van een maand ge kregen. Op Maandag 3 Maart heeft de zaak in hoo- ger beroep gediend voor het Bossche Hof. De advocaat-generaal mr. H. W. Massink, heeft toen tegen L. van B. een maand tuchtschoolstraf geëischt. Tegen A. van B., C. van B. en Th. van E. heeft hij twee weken gevangenisstraf geëischt. Het Hof heeft L. van B. en A. van B. ver oordeeld tot 20 boete subs. 20 dagen hechte nis en C. van B. en Th. van E. tot een geld boete van 25 subs. 35 dagen hechtenis. DEN BOSCH. Uitspraken. De kantonrechter te 's-Bosch wees o.m. de navolgende vonnissen: C. A. J. R., Waalwijk, na 10 uur met een auto rijden, ontstag van rechtsvervolging. V erduisteringsverordening. P. M. D., Waalwijk; M. v. E., Elshout; H. C. M., Elshout; A. v. D., Sprang-Capelle; Haé Aa. van I., Waspik; P. J. K., Waalwijk; A H. M., Waalwijk, allen 10 boete; J. M. K., Els hout; H. v. H., Elshout; J. C. V., Elshout; J. v. D.. Drunen, allen 8 boete; Ca. V., Drunen 20 boete; Ja. Ma. Ca. H., Waalwijk, 15 boete; Th. v. V., Drunen 5 boete. Na 12 uur op straat: Pa. P.. Vlijmen; Ma. Ja. S., Vlijmen; H. L. v. B., Vlijmen, allen 15 boete; A. J. v. L., Vlijmen; Ch. M. v. B., Waalwijk, beiden 4 boete. Identificatiebesluit. K. van G., Waalwijk: Ca. van C., Waal wijk; Ha. G., Waalwijk; Ja. Ha. Ma. van den H., Waalwijk; C. J. H. Sch., Waalwijk; J. A. M., Waalwijk; Aa. Ca. van P.. Capelle; Aa. Ma. de Br., Capelle; H. Sp., Sprang-Capelle; Pa. P.. Vlijmen; Ma. Ja. SI., Vlijmen; Ma. Aa. SI., Vlijmen; G. v. R., Heus- den; W. N. K., Sprang-Capelle; Aa. Ma. v. d. G., Waalwijk; Ja. Pa. L., Waalwijk, allen 4 boete; W. C. H„ Sprang-Capelle, 3 boete. J. D. S., Kaatsheuvel, identificatiebesluit, links houden 4 boete; A. C. S., Waalwijk, identi ficatiebesluit, linkshouden 4 boete; L. M. W. v. L., Waalwijk, identificatiebesluit en rijwiel zonder licht 4 en ƒ2 boete; Ja. P. de J.. Sprang-Capelle, identificatiebesluit en geen ach terlicht 4 en 2 boete; Aa. Ma. v.' B., Vlij men identificatiebesluit en geen achterlicht 4 en 2 boete; J. J. v. E., Waalwijk, identifica tiebesluit, na 12 uur op straat 4 en 15 boete. KAATSHEUVEL. DongenD.E.S.K. 14. Hoewel de verhouding in spelpeil den uitslag van den spannenden kamp wel rechtvaardigt, hebben de Dongenarcn het de Dessers over het algemeen danig las tig gemaakt. In hoog tempo begonnen, wisten de Desk-lui na ongeveer een kwar tier het heft in handen le nemen. De vu rige Dongenaren wisten hel echter ook de Kaatsheuvelsche ploeg moeilijk te ma ken en het is na 20 minuten, dat zij een penalty verdiend in een doelpunt omzet ten. Dongen leidt 10. Even hierna, na dat de Dessers reeds cenige kansen ge mist hebben, maakt Jos v. Dongen penal ty en het is 11. Vol goeden moed pak ken de Dessers flink aan; aanval op aan val wordt echter door de safe-Dongcn- sche verdediging afgeslagen, tot plotse ling Toontje v. d. Ven een onverwacht keihard schot lost, dat de Dongen-keeper le machtig is. Even later is hel dezelfde speler die, met een nog mooier schot de Desk-leiding vergroot 13. Een juweel- Na de thee zien wc eerst Desk aan hel bod, waarna Dongen weer even de veld- meerderheid overneemt, maar hel door het meer tactische doelmatige Deskspel niet tot doelpunten kan brengen. Desk probeert het laatste half uur, wanhopig de leiding nog te vergrooten, maar het is telkens de vaak gelukkige keeper of de goed spelend Dongen-backs, die het ge vaar bezweren. Na menig zonder succes gelosi schot, is het weer Toontje, die den Dongcnkeepcr met een harden, gevaarlij ken schuiver het nakijken geeft en daar mee Desk een welverdiende 41 over winning bezorgde, in een wedstrijd, waarin hy beslist de ster van het veld mag genoemd worden. DRUNEN. V. J. C. Moest vorige Zondag VJC 1 zich tevre den stellen met een gelijk spel op eigen veld tegen Wilhelmina, thans nu zij haar gast was, wisten zij dit te veranderen. Als scheidsrechter Glaudemans de clubs Iaat beginnen, weet Wilhelmina door een oenalty de leiding aan haar club te ge ven. Tot vlak voor de rust bleef de stand 10 voor de Bosschenaren. Uit enkele snelle aanvallen van VJC wist v. Drunen 2 maal te scoren. Ruststand 21 in hel voordeel van VJC. Na de rust wordt 'I een lievige strijd, waarin Brok en van Vlijmen den stand tot 41 wisten op te voeren. VJC'ers nog 8 wedstrijden wachten l', houdt moed!!! De B-junioren hadden SDO te gast. De ze wedstrijd werd van 't begin tot het eine in een hoog tempo gespeeld. De rust ging in zonder doelpunten. SDO wist na rust met 20 de overwinning te behalen. De backs van VJC waren goeci op dreef, maar er moet schot in de voorhoede ko men. Alleen de linkervleugel wist door v. Helvoirt goed werk te leveren. De A-junioren brachten het er beter af. Zij hadden als gasten de Desk-jongens uit Kaatsheuvel. Deze wedstrijd leverde tot het einde toe een heerlijk spel. Na enke le minuten spelen wist aanvoerder v. Hel voirt zijn club de leiding te geven 10. De linksbinnen-speler v. Weert voerde den stand op tot 20, er wijl de gasten even voor rust er 21 van wisten te ma ken. Na de rust was er weer mooi open spel. v. Helvoirt wist tot 31 op te voeren, en de gasten maakten daarna 32. Door een pracht corner van Kogels wist de aanvoerder de kans weer te benutten en de stand is 42. Nu wist Kogels zelf van den linkervleugel de goal te vinden en bracht het tot 5—2. lerwyl v. Helvoirt, schijnbaar nog niet tevreden over zijn 3 goals, nummer 4 nog in de touwen dreef, zoodat toen s'heidsrechter v. Loon het einde floot, VJC een 6—2 overwin ning behaald had. Op het veld merkten wij op Competi- tieleider J. d. Bont. Een woord van dank mogen wij hier wel plaatsen, voor zijn leiding van 't Junioren-district dat uit gebreid is met Waalwijk en Kaatsheuvel. DAMMEN. W.D.V.Clubcompetitie. De afgebroken competitie-partij tusschen de heeren A. v. d. Gouw en Fr. v. Münster, is inmiddels afgespeeld en door den wit-speler ge wonnen. SCHAKEN. Zaterdag j.l. 15 Maart was onze plaatselijke schaakclub de gast van de Dongensche schaak vereniging D.S.C. In deze tweede vriendschap pelijke wedstrijd, de eerste eindigde in een gelijk spel wist „Waalwijk" een over tuigende overwinning te behalen. De persoonlijke uitslagen waren als volgt: Dongen—Waalwijk: C. A. van DongenM. C. Goudberg J. Leijtens—Drs. A. S. Vader A. Blijlevens—Joh. Pullens A. Trommelen—P. Kuijsten Th. Leijtens—G. Veltman A. Snels—G. Smits W. GoudF. de Wind A. Claassen—I. C. Mortier G. v. Dongen—H. Greve G. Leijtens—B. Budding 0-1 o-i 0-1 0-1 0-1 Vi-Vi 1-0 0-1 0-1 Einduitslag 28 „Waalwijk speelde aan de oneven borden met wit. DROEVIG ONGEVAL. Maandagavond kreeg het ongeveer 5 jaar oude zoontje van de familie Z. in de Grootestraat, spelenderwijze een stukje glas in het oog. Direct werd geneeskundige hulp in geroepen. Dr. Langemeijer was spoe dig ter plaatse en oordeelde overbren ging naar het Groot Ziekengasthuis te 's-Bosch noodzakelijk, alwaar ope ratief moest worden ingegrepen. De kleine zal het eene oogje moeten mis sen. In een onbewaakt oogenblik stak Maandag een dochtertje van Dr. K. haar zusje met een pen in het oog. De kieine moest naar 's-Hertogenbosch worden overgebracht. Er is alle hoop dat dit ongeval nogal mee zal vallen. LEDERINDUSTRIE GEORGANISEERD. Onderverdeeld in vier vakgroepen. Bij beschikking van de organisatie commissie van hel departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart is als uitsluitende vertegenwoordigsters uit vakoogpunt van haren tak van be drijf de tot de centrale organisatie in dustrie behoorende hoofdgroep leder en lederverwerkende industrie inge steld. Zij is onderverdeeld in de volgende vakgroepen: 1. vakgroep lederindu strie; 2. vakgroep schoenindustrie; 3. vakgroep drijfriemenindustrie en 4. vakgroep lederwaren industrie. Alle in Nederland gevestigde onder nemingen, welke uit dierenvellen met looistoffen leder vervaardigen, zijn verplicht, zich hij de vakgroep leder industrie aan le melden. Het secretariaat der vakgroep leder industrie is gevestigd te 's-Gravenha- ge (Federatie van Nederlandsche Le derfabrikanten). Alle in Nederland gevestigde onder nemingen, welke fabriekmatig schoe nen of pantoffels produceeren, zijn verplicht, zich hij de vakgroep schoen industrie aan te melden. Het secretariaat van de vakgroep schoenindustrie is gevestigd te Til burg. Alle in Nederland gevestigde onder nemingen, welke fabriekmatig drijf riemen, technische icderwaren, zooals lederen manchetten, gestanste leder waren, lederen snaren en lederwaren voor de textielindustrie vervaardigen, zijn verplicht, zich hij de vakgroep drijfriemenindustrie aan te melden. Het secretariaat van de vakgroep drijfriemenindustrie is gevestigd te Voorburg (Vereeniging van drijfrie menfabrikanten). Alle in Nederland gevestigde onder nemingen, welke fabriekmatig lede ren of kunstlederen artikelen, zooals damestasschen, mappen, portcmon- naies, koffers, galanterieën vervaar digen zijn verplicht, zich hij de vak groep lederwarenindustrie aan te mel den. Het secretariaat van de vakgroep lederwarenindustrie is gevestigd te Delft (Nederlandsche Vereeniging van Lederwarenf abrikanten) Mr. J. C. TENKINK AFGETREDEN ALS SECRETARIS-GENERAAL VAN HET DEPARTEMENT VAN JUSTITIE. Het Rijkscommissariaat maakt he kend De Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied heeft op grond van artikel 1 van zijn verorde ning nr. 3/40 betreffende de uitoefe ning van de regeeringsbevoegdheden in Nederland in samenhang met arti kel 99 van de Ambtenarenwet den se cretaris-generaal van het departement van Justitie, mr. J. C. Tenkink, op zijn verzoek met ingang van 18 Maart eervol uit zijn functie ontheven en gepensionneerd. De zaken van het de partement worden voorloopig waar genomen door den raadadviseur mr. I. P. Hooykaas. Mr. W. H. BLOEMERS BURGEMEESTER VAN ASSEN. Mr. Lohman gepensionneerd. Hel Rijkscommissariaat maakt he kend De Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsclie gebied lieeft op grond van zijn verordening nr. 3/40 betreffende de uitoefening van de re geeringshevoegdheden in Nederland den burgemeester der gemeente Assen, mr. J. Bothenius Lohman, eervol ont slag verleend ep gepensionneerd. Tot zijn opvolger is benoemd de tegen woordige burgemeester van de ge meente Roden, mr. H. W. Bloemers. REEDS 4 MILLIOEN UITGEKEERD. Winterhulp door Nederland. In een conferentie van „Winterhulp Nederland" zijn enkele sprekende cij fers medegedeeld over de resultaten van de tot heden gehouden collecten en de uitkeeringen, die inmiddels zijn gedaan. In totaal is thans rond 4 millioen over geheel Nederland uitge keerd. NEDERLANDSCHE UNIE. Thans 90.000 leden in Limburg. Blijkens mededeeling van het Ge westelijk Bureau der Nederlandsche Unie voor Limburg te Heerlen heeft het aantal deelnemers der Nederland sche Unie in de Provincie Limburg op Donderdag 13 Maart de 90.000 over schreden. Omstreeks eind Januari werd het 80.000e lid ingeschreven. Er deed zich derhalve een stijging van 10.000 leden voor in den tijd van an derhalve maand. DE DUURTE-TOESLAG VOOR OVERHEIDSPERSONEEL. Volgens een circulaire van het de partement van binnenlandsclie zaken is de voor de rijksambtenaren getrof- len regeling, inzake de toekenning van een lijdelijke toelage van 0 pet. ook van toepassing op het personeel, be- noorenüe tot de vaste kern van den luchtbeschermingsdienst. In verband hiermede kan aan de tot die kern behoorende personen, indien zij gehuwd zijn, een tijdelijke toelage worden toegekend van zes ten hon derd van het bruto-loon, voor zoover dit loon een bedrag van 19ÜÜ. 's jaars niet overschrijdt. Hierbij moet er op worden gelet, dat het totaal aan inkomsten uit over heidsfuncties in aanmerking moet worden genomen, zoodat bij cumula tie voor rijks- en/of gemeentcbetrek- kingen, waardoor de limiet van 1900 wordt overschreden, de toelage niet mag worden toegekend. Verder moet voor personen, die in den overheidsdienst uitsluitend een nevenfunctie vervullen, de aan deze nevenfunctie verbonden wedde naar evenredigheid worden omgerekend, teneinde te bepalen, of deze al dan niet heneden 1900.blijft. Deze regeling wordt geacht in wer king te zijn getreden op 1 December 1940. RAAMSDONK. Van 2 tot en met 15 Maart 1941. Geboren: Adriana M. J. d.v. Gerardus Joh. van See- ters en Petronella H. Rijpert. Frederica M. d.v. Adriaan Ant. Kieboom en Petronella J. v. Strien. Maria J. d.v. Thomas Jos. van Don gen en Petronella M. Buijks. Elisabeth C. A. d.v. Cornelis Joh. Bouwens en Anna M. Luij- bregts. Overleden: Jacobus Schipperen echtg. van Petronella J. Kieboom oud 67 jaren. Petronella J. de Ro ver wed. van Michiel Joh. Kommers oud 86 ja ren. Maria Jos. van Dongen, oud 2 dagen. STILLE OMGANG. Herdenking te 's-Hertogenbosch. Nu de bekende Stille Omgang te Amsterdam, ter viering van het Eucharistisch Wonder, dit jaar niet gehouden kan worden, is men overa' in den lande overgegaan tot plaatselijke vierin gen. Zoo zijn ook uit 's-Hertogenbosch en om geving de menschen in dichte drommen opge gaan naar de kathedrale basiliek van St. Jan, waar plechtigheden gehouden werden ter her denking van 't Wonder van Amsterdam. Zaterdagavond werd een Lof gecelebreerd door den vicaris-generaal, Mgr. F. N. J. Hen- drikx, die geassisteerd werd door kapelaan Van den Boogaard en rector Hens. De liturgische gezangen werden uitgevoerd door de Schola Cantorum, onder leiding van rector-cantus Knegtel. De weleerw. heer Henri de Greeve hield een indrukwekkende rede. De plechtigheid werd be sloten met het zingen van het Volkslied dei- Zoete Lieve Vrouwe van 's-Hertogenbosch. Zondag werd de viering van het Mirakel- feest voortgezet. Om acht uur werd een H. Mis gecelebreerd waaronder alle leden en zeer vele andere gloovigen ter H. Tafel naderden. Om elf uur heeft de deken der stad, Mgr. J. Brekel- mans, een Lof gecelebreerd met pontificale as sistentie van den Bisschop van 's-Hertogen bosch, Mgr. A. F. Diepen. De kerk was bijna tot in de uiterste hoeken gevuld. Tijdens dit Lof dat door een bijzondere dispensatie op dit on gewone uur gehouden kon worden, trok een kaarsenprocessie, welke 'n onvergetelijk schouw spel bood. Het H. Sacrament werd gedragen door Mgr. Brekelmans, terwijl de bisschop on middellijk achter de baldakijn in den stoet me- deging. Deze plechtigheden werden geleid door den directeur van den Stillen Omgang, kapelaan Van den Boogaard, die de geloovigen voorging in gebed. De Schola Cantorum, wederom onder leiding van rector-cantus Knegtel, voerde de kerkelijke gezangen uit. Het Lof werd besloten met den zegen van het Allerheiligste en het lied „Aan U, o Koning der Eeuwen". (wegens teleurstelling) in gezin met kinderen, tegen 1 April, een liefst R.K. Zelfstandig kunnende werken, koken geen vereischte. Hulp van werkster 2 maal per week aanwezig. MEVR. VAN MIERLO Julianastr. 10 Waalwijk. te Waalwijk, bericht dat het dubbel woon huis, erf en moes uin teBesoijen van erven P. H. DE BROL WËR is ingezet op des avonds 6 uur in Café LEENHEERS. 63988

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 6