BINNENLAND UIT Dl PERS SPORT filaKe menseden. van de woestijn zijn vervuld van haat tegenover alle Europeanen en in het bijzonder tegenover het Italiaansche gezag, uit geloofsfanatisme. Ze zijn orthodoxe Mohamedanen en hadden het liever slecht onder de Turken dan beter onder het nieuwe bestuur. De woestijn is eerst sedert tien jaar gepa- cifieerd en de Duce heeft heel wat ge daan oin haar bewoners te winnen o.m. door zich als beschermer van den Islhm op te werpen, maar dezen menschen zullen elke kans aangrijpen om zich weer vrij te maken van vreem den invloed. Of zij daartoe ook de hulp der Britten zouden aanvaarden, is min stens twijfelachtig, want ook die zijn ongeloovigen en de Lybiërs zijn zeer goed op de hoogte van de moeilijkhe den hunner geloofsgenooten in Pales tina. Geheel anders staan de zaken in het kustgebied, waar de inlanders veel min der orthodox zijn en gevoeliger voor materieele voordeelen. De Italianen hebben een beetje meer vertier in de havens gebracht en dat leverde wat sober gewin op voor het inlandsche proletariaat. Bovendien zijn de Italia nen geen slechte meesters. Ze verbroe deren zich niet met de inlandsche be volking, zooals de Franschen dat wel doen in vele gevallen althans in Tunis en in Algiers, maar ze zijn cor rect tegenover de menschen. Dat heb ik overal vastgesteld. Ze doen niet hooghartig als de Britten in hun kolo niën,, maar zijn behulpzaam en dragen er het hunne toe bij om het levenspeil der inheemschen te verbeteren, door 't scheppen van onderwijsmogelijkheden b.v., door verbetering van woningtoe standen en voorlichting op alle moge lijk maatschappelijk en sociaal gebied. De Italianen toonen ook respect voor de godsdienstige gebruiken der Mohame danen. Aldus hebben zij een belangrijk deel der inheemsche kustbevolking voor ze gewonnen en de jeugd vooral laat zich gewillig samenvoegen in fas cistische organisaties. Ik hoop dat mijn lezers door deze ar tikelen eenig begrip hebben gekregen van land en volk in de Noord-Afrikaan- sche Italiaansche koloniën en dat zij deswege ook belangstelling zullen koes teren voor mijn belevenissen in Egypte en in Tunis, welke ik in eenige volgen de bijdragen hoop samen te vatten. Mr. TRIP GAAT HEEN. De secretaris-generaal van het de partement van financiën, mr. L. J. A. Trip, heeft den rijkscommissaris ver zocht, hem eervol ontslag te vcrleenen uit zijn ambt. De Rijkscommissaris heeft aan dezen vvensch voldaan, terwijl hij tevens aan mr. Trip ontheffing verleende van zijn functie als president der Nederland- sche Bank en hem zijn dank tot uit drukking bracht voor den in het be lang van het Nederlandsche economi sche leven verrichten arbeid. REGELING WEIDEVEE. Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd maakt het volgende bekend: Tot 15 Maart wordt de gelegenheid opengesteld voor weiders om met de Nederl. Veehouderijcentrale weidcon- tracten af te sluiten, waarbij de wei ders zich verplichten, de helft van het gecontracteerde vee vóór 1 Juli en de andere helft vóór 1 Augustus te leve ren. Thans is besloten ook na 15 Maart tot uiterlijk 15 April een aantal wei ders in de gelegenheid te stellen con tracten met deze Centrale af te sluiten. Het aldus gecontracteerde vee moet geleverd worden, de helft vóór 1 Au gustus en de helft vóór 1 September. Dit geldt mede voor hen die een con tract hebben aangevraagd, doch op heden nog niet hebben afgesloten. CENTRALE COMMISSIE VOOR HANDELS- EN VAKONDERWIJS. Bij beschikking van de secretarissen- generaal van de departementen van Handel-, Nijverheid en Scheepvaart en van Opvoeding, Wetenschap en Cul tuurbescherming, zijn in de centrale commissie voor handels- en vakonder wijs benoemd: tot lid en voorzitter: dr. W. L. Groe- neveld Meijer, administrateur bij het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart; tot lid en onder-voor zitter: de heer W. de Boer, admini strateur bij het departement van Op voeding, Wetenschap en Cultuurbe scherming; tot leden de heeren: K. de Boer, vertegenwoordigende den Natio- nalen Coöperatieven Raad te 's-Gra- venhage; ir. G. Hofstede, inspecteur- generaal van het nijverheidsonderwijs te 's-Gravenhage; C. W. Jacobson, vertegenwoordigende het Ned. Ver bond van Vakvercenigingen, het R.K. Werkliedenverbond in Nederland en het Chr. Nationaal Vakverbond in Ne derland te Amsterdam; drs. H. L. Jansen, vertegenwoordigende de On- derwijscentrale van den Ned. R.K. Middenstandsbond, te 's-Gravenhage; r'. L. van der Leeuw, vertegenwoor- uigende Instituut voor Midüenstands- oihwikkeling, te 's-Gravenhage; dr. F. L.. van Muiswinkel, vertegenwoordi gende de Undervvijscentraie van den onr. Middenstandshond in Nederland, te s-Gravennage; mr. G. A. J. M. Mut- saerts, vertegenwoordigende den Baad voor liet Grootwinkelbedrijf, te Am sterdam; dr. C. Visser, ver tegen woor- uigenue de Kamers van Koophandel en r au rieken, te Delft. En tot lid en se cretaris: de heer H. de V,os, hoofd commies bij 't Departement van Han- uel, Nijverheid en Scheepvaart. DE JAARBEURS TROK HONDERD- DU iZEJND BEZZÜZEKERS. Naar schatting hebben meer dan 1UÜ.UU0 personen de 44ste Jaarbeurs bezocht, welke Donderdagmiddag om vijf uur gesloten werd. Op één dag werden er 13.UU0 kopjes koffie ge schonken en in sommige stands werd op de drukste dagen geconstateerd, dat dertig personen per minuut den stand binnenkwamen. Niettegenstaande de vervoersmoei- lijkheden hebben duizenden en nog eens duizenden de reis naar de hoofd stad van het Sticht aanvaard, om con tact te zoeken. Alle vijf extra-treinen waren volge boekt en het drukke bezoek heeft zich over alle dagen voortgezet. Alleen reeds tot en met Dinsdag j.l. waren er 60.000 kaarten afgegeven; voeg daarbij de kaarten welke ver kocht werden op de stations, in de reisbureaux enz., dan kan men gerust aannemen dat meer dan 100.000 per sonen ditmaal de beurs hebben be zocht. Voor zoover er zaken te doen waren zijn er goede zaken gedaan. Overigens werden zeer veel orders geplaatst, wel ke natuurlijk eerst in meer normale lijden uitgevoerd kunnen worden. EENHEID EN STERILITEIT. Als volgt nam dezer dagen „Neder- landsch Dagblad" het op voor het bij zonder onderwijs: Om ons tot het onderwijs te bepa len: het geroep om eenheid klinkt ook hier. Het klonk altijd, maar was dan vaak zoo overduidelijk ingegeven door eigenbelang, dat eigenlijk geen ern stig weerwoord noodig bleek. Ook nu is het eigenbelang aan den oproep niet altijd vreemd, maar de nadruk ligt toch meer op een ernstig verlangen naar nationale verbondenheid. De schotjes tusschen de scholen verdee- len het volk. De Nederlandsche jeugd mag niet opgevoed worden in el kaai bestrijdende kampen. Zoo zegt men. Laten wij de kwestie zuiver stellen. Ons volk is niet één in godsdienstig opzicht. Men kan dit betreuren, maar daarmee blijft het een feit, dat niet zoo eventjes ongedaan gemaakt kan worden. Dit verschil in godsdienst drukt zijn stempel ook gedeeltelijk op de opvoeding. De school neemt een groot deel van de opvoederstaak der ouders over, ook op dit terrein. Zoo, en niet anders, is de bijzondere school ontstaan. Nu komen de eenheids-bezweerders aangetreden en eischen dat de Neder landsche school één zal zijn.- Wenschen zij dat ons volk zijn on derscheidene godsdienstige overtui gingen zal mengen tot een waardeloos christelijk vernisje? Zoo ja, dan dienen zij met dezen wensch onomwonden voor den dag te komen. Zoo neen, dan moeten de ouders op hun recht blijven staan en voor hun kinderen een opvoeding blijven eischen, die rechtstreeks aansluit bij de opvoeding in het gezin. N.S.B. EN ONDERWIJS. De verzekeringen van officieele N. S. B.-zijde omtrent het schoolwezen on- derstreepen telkens het standpunt, dat het bizonder onderwijs onaangetast zal blijven. En toch wekken niet-officieele uitingen uit denzelfden hoek nog altijd argwaan in dit opzicht, aldus schrijft het Dgbld. v. N. en Z. Zoo brengt ,,Het Nationale Dagblad" groot "opgemaakt, het verslag van een rede, welke Dr. W. F. de Groot, direc teur van de Dalton-H.B.S. te Den Haag, in een door de N.S.B. belegde vergadering heeft gehouden. Hij tee- kende de toekomst aldus, dat de zorg voor het lager onderwijs wordt opge dragen aan 3 landelijke corporaties: 1. De Volksschool-Onderwijscorpo- ratie. 2. De Roomsch-Katholieke - Onder- wijscorporatie. 3. De Protestant-Christelijke - On- derwijscorporatie, waarin ouders, leerkrachten en staat vertegenwoordigd zijn en aan 't hoofd waarvan Directeurs-Generaal staan. INDUSTRIALISATIE VAN NEDERLANDSCH-INDIë. Ten aanzien van de industrialisatie van Nederlandsch-Indië, kan worden bericht, dat nog in deze inaand het eerste deel van de machine-installa ties voor een nieuwe spinnerij te Ba tavia wordt verwacht; deze fabriek zal aan het eind van het jaar in ge bruik worden genomen en aan 15ÜU arbeiders werk geven. De fabriek zal zich vooral bezig houden met de pro ductie van goedkoope katoen garens. In Oost-Java te Pasoeroean bij Ma- lang zal eveneens een spinnerij en weverij worden gebouwd, die bedrukte katoentjes zal vervaardigen voor de inheemsche bevolking. In deze fabriek zullen ongeveer 300U arbeiders werk zaam zijn. Bovendien bestaan plannen voor de oprichting van een pliarma- ceutische en chemische industrie, die Nederlandsch-lndische grondstoffen zal verwerken. Verder heeft men den bouw van een glasfabriek op het oog, teneinde de behoefte van Nederlandsch Indië aan flesschen en ander holglas te dekken. Plannen voor den bouw van een hoogoven met bijbehoorende walsfabriek (o.a. voor de productie van rails) zijn nog bij de regeering in behandeling, evenals het ontwerp voor een aluminiumfabriek, die 't bauxiet- erts van Poelau Bintang zal verwer ken, dat tot nu toe voor een groot deel naar Japan werd verscheept. Tenslotte onderhandelen Australi sche belanghebbenden over de oprich ting van een ccllulose-fabriek, die de binnenlandsche houtsoorten zal ver werken en t.z.t. ook de papierproduc tie ter hand zal nemen. Goedkoope ar beidskrachten zijn op Java voldoende beschikbaar, hetgeen voor deze indu- strialisatieplannen zeer gunstig is. Verwacht kan worden dat spoedig tenminste een deel van deze plannen verwezenlijkt zal worden. Hierbij liet Dr. de Groot het echter niet. Hij voegde eraan toe: „Ondanks dit plan van een drieledige staatsschool, blijft het doel der eenheidsschool. Want geen sprekender symbool van de een heid des volks dan wanneer de jeugd in al haar religieuze schakeeringen on der één schooldak vertoeft". Moet men hierdoor nu weer niet den indruk krij gen, dat het plan van de drieledige school toch maar als tusschenstadium is bedoeld en dat men uiteindelijk blijft mikken op het hart van het bizonder onderwijs. De argwaan kan in ieder geval niet verstommen, als aan sprekers in deze autoritaire beweging toch telkens weer gelegenheid wordt gegeven, om doel einden buiten het program om te ver kondigen. Wat is daar eigenlijk op tegen? CLICHÉS. „De Volkskrant" schrijft de volgen de kantteekening: Als men het verslag leest van een vergadering van een nalionaal-socia- listische vrouwenorganisatie, wordt men getroffen door de door veel vuldig gebruik reeds versleten eli- ché's, die men daarin aantreft. Zo la zen we, dat ook de vrouw zich moet „inzetten" voo haar volk; dat de taak van de nationaal-socialistische vrouw „een dienende" is. Enz. Wat de laatste on-Nederlandschc constructie betreft, zouden we de na tionaal-socialistische vrouwenorgani satie willen verwijzen naar de zusters in onze gast- en weeshuizenhiei vindt men de dienende vrouw in haar mooiste en meest zelfvergeten gedaan te. Nog lazen we, dat de vrouw in de nationaal-socialistische staat uit de aard der zaak een heel andere positie zal innemen dan zij „de laatste tien- tallen jaren" innam. Was de positie der vrouw vóór „de laatste tientallen jaren" dan zoveel beter en gunstiger? In de tijd dus toen tienduizenden vrouwen in de fabrieken werden afge beuld en van een positie der vrouw in het gezin, laat staan een moeder-waar dige positie, geen sprake kon zijn? In de laatste tientallen jaren juist is in de positie der vrouw veel verbe terd, al kan er nog meer worden ver beterd. Maar men moet het nu niet voorstellen, of juist in die periode haar positie slechter is geworden en op de N.S.B. wacht om tot een gunsti ger verleden terug te keren.- DE BEZETTENDE MACHT EN DE N.S.B. De „Limburger Koerier" wijdt spe ciaal aandacht aan dat gedeelte van de jongste rede van den Rijkscommis saris, waarin de verhouding tusschen de bezettende macht en de N.S.B. ter sprake kwam: „Dr. Seyss Inquart is in één op zicht ook verder gegaan dan vroe- Laat U geen knollen voor c itr o enen verkoop en! ger door als zijn oordeel uit te spre ken, dat alleen de nationaal-socia- listen, in de N.S.B. vereenigd, heb ben bewezen en dagelijks bewijzen, „dat zij den weg van de lotsgemeen- schap met het Duitsche volk willen gaan". Alle anderen zoo voegde hij er met beslisheid aan toe zijn tot dusver niet geslaagd in de levering van dit bewijs, velen heb ben daartoe zelfs nog geen poging gedaan. Hiermee is dus niet geheel uitgesloten, dat anderen in de toe komst dit bewijs nog zouden kun nen leveren, doch Dr. Seyss Inquart heeft uiting gegeven aan zijn geloot, dat de N.S.B. erin zal slagen de dra gende politieke beweging van het Nederlandsche volk te worden. Zoo staat het er op het oogenblik voor met de politieke wilsvorming in ons land, gezien van het stand punt van den hoogsten gezagsdra ger in het bezette Nederland. Er valt om dit alles nog veel com mentaar te weven en men kan er ook verzuchtingen en verwachtin gen van verschillende soort bij uit spreken. Hiermede stoot men echter de fei telijke verhoudingen niet omver. Wie voor ons volk wil arbeiden op eenigerlei terrein van de politiek in al haar verschijningsvormen, heeft daarmede rekening te houden." HET LAND WAAR LEZEN „SLECHT" WAS.- „Een vooraanstaand Nederlander van de nieuwe tijd", heeft volgens de N. Venlosche Courant gezegd, „dat Limburg en Brabant sinds 10 Mei hun kans krijgen". Maar, aldus het Venlosche blad, „na de voor de katholieke pijnlijke maatre gelen van den laatsten tijd betwijfelen we dit". Wij kunnen dien twijfel begrijpen en ook iets van de „vreeze" van de N. Venlosche, voor „een achteruitgang als die van het platteland van Frank rijk, gelijk mr. Zwaardemaker dien in De Waag bekeek. Wanneer men zich aldus tegenover de komende moeilijke omstandigheden plaatst, beseft men hoe noodig het zal zijn alle krachten te richten op behoud van hetgeen te behouden zal zijn. En dan onder zoo moeilijke omstan digheden tengevolge van de nog altijd heerschende onderlinge nationale ver deeldheid. In de constitueerende vergadering van den kring Noord-Brabant van het Verbond van Nederlandsche Journa listen heeft de kringvoorzitter de heer H. Wijffels, iemand met een rustig en scherp oordeel en bovendien op de hoogte van de Brabantsche toestanden en kenner van den zuidelijken volks aard er op gewezen, dat dé journalis ten op moeilijkheden „zeer zeker" zou den stuiten, moeilijkheden, die liggen ook bij de lezers. Want, aldus de heer Wijffels, „het Brabantsche volk moet zijn lot in totaal gewijzigde verhoudin gen zoeken en dat is voor den Braban der moeilijker als voor hen, die elders wonen". Dit alles is zeer juist. Maar als wij voor ons naar nog een medeoorzaak moeten zoeken, zegt de N. Tilb. Crt., achten wij een groote reden gelegen in het al te veel afslui ten van het volk van de nieuwe stroo mingen in de wereld. Waardoor aan het nieuw opkomende, ook wanneer 't alleszins aanvaardbaar was, een ver dachte kleur werd gehecht. Dit had geen kwaad gekund, kon misschien zijn voordeelen hebben, zoo lang de bevolking buiten aanraking bleef met uitheemsche elementen. Maar Brabant was geen eiland midden in een of anderen beveiligden oceaan, zoodat verkeerde dingen toch kwamen binnen sluipen. Waartegen men terecht zich te weer'stelde, maar van den weerom stuit ging men ook het goede weren zelfs verdacht maken zoodat het al bijzonder moeilijk is geworden, nu de omstandigheden iets anders vragen en afdwingen, den natuurlijken huiver voor het nieuwe en andere te overwin nen. „Wie lacht niet, die den mensch be ziet? Ik herinner me, dat ik deze spreuk lang geleden eens in een humo ristisch blad aantrof. Sindsdien werd ik er telkens weer aan herinnerd, want er schuilt een diepe waarheid in en diepe waarheden moet men onthouden, want legio zijn de gevallen, dat men er zijn voordeel mee kan doen. Inderdaad. Wie den mensch goed beschouwt, moet tot de ontdekking ko men, dat hij een eigenaardig wezen is, ook wat zijn uiterlijk betreft. Al komt dit eerst op de laatste plaats, het is toch een feit, en ik geef U de verzekering, dat U onwillekeurig in den lach schiet, wanneer U, Uw medemenschen eens aan een aandachtige beschouwing on derwerpt. Het is echter niet het uiterlijk alleen, maar meer zijn het de gedragingen, die ons tot rare menschen stempelen. Iets wat bij tal van gelegenheden en vooral in dezen tijd, telkens weer tot uiting komt. Men praat over naastenliefde, eer lijkheid en nieuwe orden (geen ridder orden) en ieder is van meening, dat de wereld nu eindelijk maar eens in zijn voordeel veranderen moet. Men ver geet dan evenwel, dat wij zelf die we reld zijn, zoodat wij zelf moeten ver anderen. Diezelfde personen, die altijd hun mond boordevol hebben met mooie woorden, schelden straks op hun buur man, omdat het hem wat beter gaat, terwijl zij er geen been in zien, den slager zonder vleeschbonnetjes weg te sturen, als zij daartoe de kans krijgen. Een andere is weer boos op zijn vrouw, omdat het eten niet op tijd op tafel staat, terwijl hij in de soos verkondigt, dat de menschen maar eens wat meer geduld en verdraagzaamheid moesten leeren. Zoo zijn er tal van tegenstrijdighe den, die hier en daar en overal telkens weer opduiken. Hoevelen zou het schaamrood niet de wangen kleuren, wanneer men hen theorie en praktijk van één dag, eens voorhield. Weinig, zeer weinig goeds zou er over blijven. Rare menschen! Ik wil met bovenstaande maar aan- toonen, dat het niet met woorden al leen te winnen is. In daden toont ieder zijn kracht. De daden moeten het doen, en als daarop niets te zeggen valt, dan eerst gaat het goed. N. V. B. 'Programma voor morgen: Afdeeh'ng IV. Eerste klasse. MVV—BW. LimburgiaRoermond. JulianaNAC. Willem II—PSV. NOAI)Helmond. EindhovenLonga. Tweede klasse C. KolpingHelmondia. ESVSVD. Picus—RKTVV. WSC—Nevelo. WilhelminaSchijndel. ZwaluwDe Valk. TOPBrabantia. Derde klasse I. PAZO—RWB. ZallbommelRKC. OisterwijkSarto. Derde klasse K. Groen Wit—RAC. EKCBreda. DNL—SCO. Roode SterDongen. DESKBoeimeer. Vierde klasse I. RKC 2Veersche Boys. RWB 2—DESK 2. Sporters—WSC 2. Eerste klas. Wij zijn benieuwd of BW haar pres tatie van vorige week tegen NAC, nu te gen MW zal weten te herhalen. Op Maas- trichtschen bodem zullen de Bosschena ren het stellig wel wat moeilijker krijgen en bijna zeker een kleine nederlaag tege moet gaan. De strijd om de laatste plaats zal morgen in alle heftigheid ontbranden op het terrein van Limburgia, waar Roer mond partij ,komt geven. Beiden ploegen staan met negen punten onderaan en de winnaar van morgen zal dus weer even veilig zijn. Een prognose is moeilijk maar de kansen der thuisclub zijn wel iets hooger aan te slaan, dan die der bezoe kers. Op een ander Limburgsch veld, dat van Juliana zal worden beslecht of deze club, dan wel het bezoekende NAC, nog even mag meeloopen in de bovenste re gionen. Als men het ons vraagt, zien wij NAC hier voor goed uitgeschakeld wor den voor de hoogste eer. In ieder geval heeft de winnaar van vorenstaande ont moeting de meevaller, dat PSV bij Wil lem II wel eens een of meer veeren zou moeten laten. Het Tilburgsche NOAD, zal het met Helmond wel klaar spelen. An ders is het met Eindhoven, dat aan Lon ga haar handen vol zal hebben en mis schien is deze opgave voor de thuisclub wel te zwaar. Derde klasse I. De twee kampioenscandidaten Kolping en Picus, spelen beide thuis, respectieve lijk tegen Helmondia en RKTVV. Wij ge- looven niet dat de bezoekende clubs het den leiders bijster lastig zullen maken, Als U verkouden of grieperig bent, neem dan direct Aspirin. Let echter op het Bayer-kruis, de waarborg voor goede werking en absolute onschadelijkheid.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 2