AKKERTJES UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING 1/ Jongens, dat was Robinson Croesus SPRANGCAPELIE. KAATSHEUVEL. RAAMSDONK. WASPIK, NIEUWKUIJK. 0 ABONNEERT -U OP DIT BLAD Herv. gemeente te Meerkerk en Zon dag 11 Mei zijn intrede te doen te Vlaardingen, na bevestigd te zijn door zijn Vader, Ds. G. Lans van Huizen. Wegens afwezigheid van den voorzitter der Chr. Schoolver. alhier, Ds. R. de Bruin, is de Ouderavond verzet en gesteld op Donderdag 27 Maart a.s. De landbouwer A. H. v. Steen oven had het-ongeluk van een wagen te vallen met het gevolg dat hij een zijner beenen brak. Den laatsten tijd zijn door het or gaan van de arbeidsbemiddeling alhier verschillende personen tewerk gesteld op vliegvelden in Noord-Frankrijk. De beste behandeling is: onder de wol, eens flink transpireeren en drie maal daags'n "AKKERT JE"nemen. "AKKERTJES"bevorderenten zeerste het zweeten, gaan de koorts tegen, verdrijven het ellendige pijnlijke gevoel en bestrijden de infectie. "AKKERTJES" zijn beroemd om hun snelle, uitstekende \werking. Vaak nagemaakt, 'maar nog nooit geëvenaard. Op elk "AKKERTJE" staat AKKER-merk: Uw garantie! tegen pijnen, hoofdpijn,"nare dagen" zoodat aan den kop van de ranglijst wel geen verandering komen zal. De lantaarn dragers krygen bezoek van SVD. In deze ontmoeting zal voor de Einühovenaren niet veel baat te vinden zijn, al zuilen zij het SVD nog lastig genoeg kunnen maken. WSG omvangt Neveio. een ciub waar nog niemand hoogte van heeft kun nen krijgen. Gewoonlijk spelen de Oister- wijkers in uitwedstrijden een best partij- je en ais dat morgen ook zoo is, zal WSG geen gemakkelijke paruj hebben. Wilhel- mina zal zich door Schijndel het minie me kansje op den titel niet laten ontne men. Zwaluw speelt voor de tweede maal achtereen thuis. Nu is het de Valk dat daar een bezoek komt brengen. Misschien brengen de Vughienaren het er thans be ter al, dan vorige week tegen WSG, maar veel beter zal het wel niet zijn. Wat TUP de laatste weken bezielt is ons een raad sel. De makkelijkste wedstrijden gaan voor de rood-wiiten verloren. Misschien brengt de wedsU'ijd tegen Brabantia daar morgen verandering in. Derde klasse I. Onze Waalwijksche koploopers gaan beide een tourtje maken. KWB naar Pa- zo en RKC naar Zaïtbommel. De Gombi- natie ligt de nederlaag tegen Zaïtbommel op eigen terrein geleden nog zwaar op den maag en de groen-witien kunnen morgen van- een flinke revanche verze kerd zijn. RWB heeft het lang' niet mak kelijk en zal zeker beter moeien spelen, dan tegen Baardwijk, wil zij haar kansen handhaven. Oisterwijk heeft tegen Sarto kans op een gelijk spel, maar zeker niet meer. Derde klasse K. Boefmeer heeft nu niet direct een ploeg om het DESK in eigen huis lastig te maken. Toch moeten de Sportparkers niet denken, dat deze wedstrijd al door hen gewonnen is want ook onderschat ting is een gevaarlijke tegenstaner. Toch zal DNL het wel wat moeilijker hebben, daar hier SGO op bezoek komt, dat de Leeuwen nog pas een kostbaar punt je afsnoepte. Als wij het goed zien zul len de gastheeren deze snoode daad mor gen wreken. Zal EKC er nu eindelijk eens in slagen een overwinning te behalen? Morgen bestaat daartoe de kans, want Breda is niet direct een van de sterren. Roode Ster kan hel tegen Dongen tot'een puntenverdeeling brengen, maar dan zui len dfc Sterren aan moeten pakken. Ook in den wedstrijd Groen-WitRAG is een puntenverdeeling niet uitgesloten. Vierde klasse I. Den reserves van RKC wacht een zwa re thuiswedstrijd, want zij zullen haar kampioenskansen moeten verdedigen te gen Veersche Boys, die zelf nog lang niet uitgesloten zijn voor den titel. Denkt aan je kansen RKG'ers. RWB 2 heeft ook lang geen gemakkelijke taak. Immers DESK 2 is een kwade tegenstander, die minstens een gelijk spel in de wacht zal slepen. WSG 2 gaat naar Sporters. De positie der reserves-kon wel wat beter zijn, maar of zij er in slagen die morgen te verbeteren, zijn wij zoo vrij te betwijfelen. SPRANG. Predikbeurten Zondag 23 Maart 1941: Ned. Herv. Kerk, voorm. half tien en nam. half drie Ds. A. Sirag. Geref. Kerk, voorm. half tien en nam. drie uur Ds. B. A. van Lummel. De Chr. Gemengde Zangvereeni- ging „Excelsior" alhier, houdt Maan dagavond in de Consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk haar jaarvergadering die een eenigszins feestelijk karakter zal dragen. De agenda vermeldt o.a. Jaarversla gen en Bestuursverkiezing. CAPELLE. Het bouwen van een pakhuis tot dubbele woning voor rekening van den heer J. P. Dekkers alhier is onderhands opgedragen aan den aannemer H. J. Versteeg. Voor de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse hoopt a.s. Zondag des morgens 10 uur en des namiddags half drie op te treden Ds. Oostenbrug. Voor de Ned. Herv. gemeente a. d. Loonschendijk hoopt Zondag v.m. 10 uur en n.m. half 3 op te treden Ds. Vroegindewey. In een der lokalen van de Lagere Landbouwschool werd j.l. Dinsdag avond 8 uur een ledenvergadering ge houden van de afd. Sprang-Capelle van den Ned. Bond van Boerinnen e.a. Plattelandsvrouwen, welke door ver schillende leden werd bijgewoond. Na een openingswoord van de pre sidente en voorlezing der notulen van de vorige vergadering, hield de heer Waverijn een lezing over ,,De vrouw 'en het Burgerlijk Recht", welk leerzaam onderwerp door den spreker op onder houdende wijze werd behandeld en door de dames met aandacht werd ge volgd. Uitvoering E.H.B.O. De uitvoering van de R.K.J.B. des tijds ten bate van de E.H.B.O. toege zegd en voorbereid, kon niet doorgaan. De voorverkoop van kaarten bracht ruim 100 op. Het bestuur van de E. H. B. O. wil zonder meer niet over dit bedrag beschikken en heeft besloten de gelden der plaatsen te restitueeren. Tot dat doel zal Zondag a.s. 23 Maart van half 12 tot half één in Euphonia een zitting worden gehouden, waar bezit ters van geldige plaatsbewijzen tegen overlegging van deze kaarten hun geld kunnen terug ontvangen. Het geld dat niet wordt afgehaald komt ten goede van de E.H.B.O.-kas. Al te goed is buurmans gek. Er is de laatste dagen gelegenheid voor liefhebbers gratis dennensnoei- hout te halen, dat disponibel wordt ge legd langs den Provincialen weg. Door zeer velen is daarvan een dankbaar ge bruik gemaakt om een goedkoope voor raad in te slaan, wat zeer prijzenswaar dig is. Sommigen schijnen echter aan het gratis gebodene, dat in overvloed aanwezig is, niet voldoende te hebben en beginnen eigenmachtig in de bijlig gende bosschen te kappen en te rooven, wat gelijk staat met strooperij. De po litie zal echter hiertegen streng optre den. LOON-OP-ZAND. „Credo Pugno". Woensdag hield bovengenoemde vereeniging eene vergadering, naar aanleiding van het feit, dat per 1 April de Thermometers zullen worden opge haald tot steun voor het Priesterfonds der R.K. Arbeidersbeweging. De inwo ners van Loon-op-Zand die meedoen aan bovengenoemde actie, zullen heb ben te zorgen dat de stand van hun Thermometer per 1 April 104 aanwijst. Winterhulp. Deze week zal ook in onze plaats wederom een lijst-collecte worden ge houden ten bate van Winterhulp Ne derland; het grootste deel der collecte zal worden gehouden op heden Zater dag. Eenieder zal ook weer, zooals we van de inwoners onzer plaats gewoon zijn, bijdragen naar vermogen en zeker nu het een zaak geldt, waarmee we onze noodlijdende medemenschen kun nen steunen. RAAMSDONKSVEER. Het bouwen van een dubbel woon huis aan de Prins Hendrikstraat, voor rekening van G. Timmers, wonende aan de Prins Hendrikstraat, is gegund aan den aannemer C. J. Kerstens te Raamsdonksveer, voor een bedrag van 14700. Predikbeurten Zondag 23 Maart 1941: Ned. Herv. Kerk, v.m. 10 uur en nam. half drie Ds. R. de Bruin. Ds. G. Lans Jr., van 19361938 predikant alhier, hoopt Zondag 4 Mei a.s. afscheid te nemen van de Ned. Je moet maar pech hebben. De heer Dries van Heivoort alhier, is een matador in het visschen met den zegen. Daarom werd hij dan ook, zoo hij ons vertelde, wederom aangezocht om met enkele vischliefhebbers uit Dru- nen het geluk in het Drongelsche Ka naal nog eens gaan te beproeven. Het net werd geworpen en na een flinken trek gehaald, 't Leverde echter niets op. Hierdoor niet ontmoedigd ging de ze gen ten tweede male te water en nu zou men door meer attendheid den zak wel vol weten te krijgen. Het pechdui- veltje zat ditmaal nog beter op den loer. Bij het uithalen van den zegen sloeg het net om, waardoor niet alleen alle visch weg was, doch ongelukkiger wijze kwam hierbij de heer S. uit Dru- nen te vallen en sloeg achterover in 't Kanaal. Was Dries, zooals. reeds ge meld een behendig visscher met den zegen, ook op het gebied van drenke lingen redden toonde hij zijn kunnen. In korten tijd wist hij S. op het droge te brengen en hem hierdoor van een wissen verdrinkingsdood te redden. Het visschen met den zegen werd ge staakt en men keerde zonder visch, doch met een geredden drenkeling huiswaarts. Hsgzn. EEN KOUDE FLUORESCEERENDE LAMP VOOR VEELZIJDIGE TOEPASSING. Onze modernste lichtbron. Meer dan eens is er in den laatsten tijd aan herinnerd, hoe het zoeken der alchimisten naar „den steen der wijzen" reeds omstreeks 1600 aanleiding gaf tot het ontdekken van de stof fen, die wij thans phosphoren noemen. Deze stoffen kunnen een vooraf ontvangen en opgenomen straling later zelf en met een gewij zigde lichtkleur terug geven en zijn dus tot op zekere hoogte zelfstandige lichtbronnen gewor den. De phosphoren onderscheidt men in lang-na- lichtende of phosphoresceerende en in kort-na- lichtende of fluoresceerende lichamen. Alleen de phosphoresceerende lichamen kun nen na voorafgaande bestraling gedurende kor- teren of langeren tijd als zelfstandige lichtbron nen dienst doen. De fluoresceerende stoffen daarentegen verzamelen geen blijvende licht- reserve en stralen slechts 'zoolang licht uit als zij zelf straling ontvangen. Met deze wetenschap is men er in geslaagd een lichtbron te ontwikkelen, die sterk afwijkt van de bestaande, namelijk de laagspannings fluorescentie buislamp. De gang van zaken in een dergelijke lamp komt in het kort hierop neer, dat in een glazen buis van een meter lengte, die met kwikdamp van lagen druk is gevuld, een electrische ontlading wordt opge wekt. Wel ontstaat hierbij een overvloedige straling, maar in tegenstelling met andere ont ladingslampen kan hier nauwelijks van een licht gevende ontlading worden gesproken. De elec trische ontlading in kwikdamp van lagen druk brengt in hoofdzaak een onzichtbare ultra violette straling voort. De lamp bezit nu aan de binnenzijde van het glas een laag fluores- ceerend materiaal, dat op ultra-violette straling reageert en deze in licht omzet. Het lichtgeven de element in deze lamp is dus de glaswand. De buisvormige fluorescentielampen worden voor twee lichttinten vervaardigd, namelijk voor „daglicht-wit" en „warm-wit". Zij werken met een hoog rendement, d..z. dat zij bij een gering stroomverbruik, ca. 28 Watt een groote licht- hoeveelheid produceeren. Met deze lichthoeveelheid, namelijk 100 de- kalumen, staan deze lampen, ook voor wat het zuinige stroomverbruik betreft, aan den spits van alle voor veelzijdig gebruik in aanmerking komende lampen, temeer daar de „daglicht-wit"- lamp op verreweg de beste wijze het natuur lijke daglicht benadert. De installatie is zeer eenvoudig. De lampen worden met de steekhulzen aan de beide einden bevestigd in speciaal hiervoor ontworpen lamp houders, die via een klein voorschakelapparaat, zooals voor alle ontladingslampen noodzakelijk is, op het wisselstroomnet van 220 V worden aangesloten. De lampen ontsteken vrijwel on middellijk na het inschakelen en branden dan terstond op de volle lichtsterkte. Zij kunnen te allen tijde naar willekeur w.orden ontstoken en herontstoken. Door Tom Radersma. Inderdaad is het Robinson Croesus ge lukt tot wereldvermaardheid te gera ken. Zeer zeker is hij een boeken-fi- guur bij uitnemendheid, maar... zijn avonturenroman berust op harde en eigenlijk wat trieste feiten. Onlangs hebben vorsers in oude archieven aan tekeningen gevonden, die ons met het ware leven van Robinson Croesus zijn werkelijke naain is Alexander Sel kirk bekend maken. Zonder enige verdichting of romantisering. Robinson was... een doodgewoon mens, misschien wat ruwer nog dan zijn tijdgenoten. Zijn avontuur speel de zich tweehonderd jaar geleden af, daarmee moet natuurlijk rekening worden gehouden. Andere tijden, an dere zedenRobinson was een zee man, die zich aansloot bij een zeero verbende, die in de Stille Oceaan, Spaanse goudschepen buit maakten. Het schip waarop zij voeren, was wei nig zeewaardig, de kapitein een ellen dig mens, de voeding was meer dan karig en de nachtverblijven mens-on waardig. Vol verlangen keek Robinson uit naar de Zuidzee-eilanden, die het doel van de tocht waren. Ze leken hem van een paradijsachtige schoonheid en rust. Eindelijk bereikten de rovers, na veel wederwaardigheden, het zon nige eiland Juan Fernandez. Na een hevige ruzie met den kapitein eiste Robinson, dat men hem, met zijn ge weer en zijn bezittingen, aan land zou zetten. Onder spotgelach stemde de kapitein hierin toe. Maar nauwelijks koos de boot weer zee of Robinson werd aangegrepen door een radeloze angst. Hij riep de mannen in de boot toe, dat hij van gedachten veranderd was. Maar de kapitein lachte scham per en gebood: „Doorvaren, zo snel mogelijk." Robinson sprong in zee en trachtte de boot in te halen. Vergeefs. De af stand tussen hem en het roversschip werd met de seconde groter. Robin son stond dus voor de keus: verdrin ken of terugkeren naar het eiland. Hij deed dit laatste en wierp zich, totaal overspannen, op het strand neer. Het schip verdween aan de horizon, de maan verlichtte het eenzame eiland, een nieuwe dag gloorde in het Oos tenin radeloze wanhoop lag Ro binson nog steeds op het strand. Hij stond eerst op, toen honger hem tot handeling dreef. Hij ving een schildpad en had het geluk een zoet waterbron te ontdekken. Hij at en dronk. Voor de eerste maal sinds hij aan land gekomen was. Dagen, weken, ja maanden gingen voorbij, zonder dat Robinson zijn radeloosheid kon overwinnen. Hij was zo verslagen, dat hij niet eens probeerde zich zijn ver blijf wat te veraangenamen. Hij hokte in een armzalige hut, die een vroege re bewoner van het eiland had ach tergelaten. De eenzaamheid vernielde zijn zenuwen. Als zeehonden op het strand kwamen en blaften, begon Ro binson luidkeels te gillen. Van angst bevend, verliet hij midden in den nacht zijn hut, omdat ratten aan zijn tenen knabbelden Achttien maanden drukte de een zaamheid hem neer, dan begon hij aan zijn toestand te wennen en einde lijk stelde hij pogingen in 't werk om van zijn verblijf op Juan Fernadez het beste te maken. Hij ving jonge katten en richtte ze af op het vangen van rat ten. Jonge geiten werden door hem getemd en volgden hem als honden. Hij las hardop voor uit de paar boe ken, waarover hij beschikte en leerde hen dansen op fluitwijsjes. Dat be hoedde hem voor krankzinnigheid. Arme RobinsonZijn schoenen waren niet meer dan lompen geworden, hij moest voortaan barvoets gaan. Zijn munitie was al lang verbruikt, de jachtbuit, die voor hem 't onontbeer lijk voedsel betekende, moest voortaan door kracht en snelheid van handen verkregen worden. Verder moest hij zich voeden met een koolachtige plant, die op de bomen groeide. Zijn mes was onbruikbaar geworden. Uit* op het strand gevonden metaalbrokken, af komstig van een expeditie, maakte hij mes-achtige werktuigen. Hij had een kleine hoeveelheid stof bij zich, maargeen naald. Hij sleep een< spijker zolang op een steen, tot hij een naaldvormige punt vertoonde en aan het boveneind wist hij iets te maken, dat op een oog geleek. Met uitgetrok ken stofdraden en andere vezels naai de hij zich een paar hemden. Geiten- vellen dienden hem tot dekking en verdere kleding. Robinson werd door dit natuurle ven van bijna angstaanjagende kracht en gezondheid. Eens viel hij, op gei ten jagend, in een afgrond. Hij had het geluk op een geit neer te komen, zodat hij niet te pletter viel. Hij ge raakte echter het bewustzijn kwijt en toen hij weer bijkwam, wees een door hem vervaardigd instrument uit, dat hijdrie dagen bewusteloos moest zijn geweest. Langzamerhand verzoende Robin son zich met zijn lot. Hij ging zelfs de eenzaamheid boven alles verkiezen. Deed een schip het eiland aan, dan rende hij weg en verborg zich. Niet alleen, omdat hij de omgang met men sen volkomen had leren ontberen, maar ook, omdat hij vreesde, dat men hem mogelijk gevangen zou nemen op grond van zijn vroeger zeeroversbe- staan. Toen ging er een periode van vier jaar en vier maanden voorbij, zonder dat er een schip het eiland aandeed. Na die periode overviel hem een verlangen weer met mensen in contact te komen. En toen weer een schip het eiland aandeed, overwon hij zijn schuwheid en kwam te voor schijn, vastbesloten tot het normale leven terug te keren. Een hevig ver langen naar de bewoonde wereld, naar zijn familie, naar aantrekkelijker voedsel, naar gelach en gezang greep hem aan. Hij stelde zich bergen voor van zijn terugkeer in de maatschap pij. De ontgoocheling bleef hem niet bespaard. Het bleek, dat hij zijn moe dertaal volkomen vergeten was en haar opnieuw moest leren spreken. Een ogenblik van geluk beleefde hij, toen hij op een Zondagmorgen in zijn geboortedorp aankwam. Vol verpach ting ging hij de kerk binnennie mand herkende hem. Alleen zijn moe der. Zij vloog hem om de hals en was zo overstuur, dat de godsdienstoefe ning onderbroken moest worden. Ro binson keerde eindelijk terug in het ouderlijk huis. Niet als de man uit de vele verhalen, maar als een zielige, ge broken zonderling. Dit alleen is de waarheid, jongens! EEN AFRIKAANSE WONDER- STRUIK. In Zuid-Afrika groeit een struik, waar een heleboel van te vertellen valt. Het „wonder" van die struik is, dat zij het soms laat regenen. Laat regenen? Ja! Ik zal je zeggen op wel ke wijze. Maar eerst wil ik je wat van haar uiterlijk vertellen. Zij is groen als bijna alle struiken en ze draagt bloesems als vele van haar soortge noten. De bloesems van de wonder- struik zijn echter van een prachtig donkerrood, dat fel afsteeks tegen het bladergroen. Op grote afstand kun je de bloesemtrossen al waarnemen. Wat trosvorming en steelplaatsing betreft, doen zij denken aan onze balsamijn, al zijn er belangrijke verschillen. Nu kom ik aan het regen-wonder. Die re gen vangt aanals de bloesemtros sen worden heen en weer bewogen. Dan vallen opeens grote druppels neer en verwonderd kijkt men naar de lucht, waar geen donker wolkje is waar te nemen. Men begrijpt er niets van en onwillekeurig steekt men de hand uit naar de prachtige rode tros sen. Weer vallen er druppels! Ze ko men UIT de bloesemtrossenDat is het regen-wonder! Natuurlijk bekijkt men die trossen dan wat nauwkeuri ger en ontdekt, dat de bloemkelken gevuld zijn met honing. De ruime kel ken zijn boordevol met dit zoete vocht gevuld en daarmee is ook de naam „honingstruik" verklaard. Behalve de honing-regen, kan men aan deze struik nog iets anders waarnemen: Kleine vogeltjes vliegen af en aan. Op soortgelijke wijze als de insecten dit doen met hun zuigslurfjes, steken de vogeltjes hun lange, dunne tongen in de bloemkelken. Echte ,,vogelbloe- men", dat zijn bloemen, die voor be paalde vogels grote aantrekkings kracht bezitten, heeft men tot op he den alleen in de tropen gevonden. Al tijd voldoen deze bloemen, tot in klein ste bijzonderheden aan de „smaak" van hun vogel-gasten. Tot de „bloem- vogels", dat zijn de vogels, die zich tot die bloemen voelen aangetrokken, rekenen wij hoofdzakelijk de kolibri en honingvogel. Verder de bril- en suikervogel. „Wat! Is dat een dwerg? Die is bij na even groot als een gewoon mens." „Dat is juist het zeldzame. Het is de grootste dwerg van de hele wereld!"

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 3