GEMENGD NIEUWS KANTONGERECHT FEUILLETON DE DUBBELGANGSTER EEN UITGEBREID NET VAN SLUIKHANDELAREN ONTWARD. In totaal 55 verdachten. De crisisopsporingsdienst van het departement van Landbouw en Vis- scnerij is er in samenwerking met den Hiiversumschen rechercheur van poli tie, den heer D. van den Broek, speci aal belast met het houden van toezicht op de naleving van bijzondere wetten, in geslaagd een einde te maken aan een zeer levendigen kettinghandel, waar van Hilversum het centrale punt was, doch welke zich uitstrekte over tal van plaatsen, gelegen in het centrum van het land. Deze kettinghandel is de meest omvangrijke, welke tot dusver aan het licht is gekomen. Er werden niet minder dan 55 arrestaties verricht, terwijl goederen ter waarde van tien duizenden guldens en ruim 4200 gul den aan baar geld in beslag konden worden genomen. En passant werden belangrijke labrieks-diefstallen bij de fabrieken der coöperatieve handelska mer ,,Haka" te Jutlaas tot oplossing ge bracht. In twee woonhuizen te Hilversum, welke als pakhuis waren ingericht, werden ontzaglijke voorraden in beslag genomen. Er bevonden zich hierbij dui zenden blikken gecondenseerde melk, blikken tomatenpurée, flesschen slaolie, groote partijen kaneel, honderden stuk ken zeep, groote partijen kazen, ver scheidene honderden kilogrammen melkpoeder, twee vaten peper van 80 kg., blikken gehakt en roomboter, par tijen whiskey, rum, jenever, cognac, partijen schoensmeer en vet, zoowel gebanderolleerd als niet-gebanderol- leerd, 150 pond thee, duizenden siga ren, vele balen meel, om maar enkele artikelen van den enormen voorraad te noemen. Hoeveel duizenden guldens de kettinghandelaren in deze voorraden hadden gestoken, blijkt uit de prijzen welke golden op het oogenblik dat werd ingegrepen. Feper werd b.v. voor 15 gulden per kg., cognac voor acht gulden per flesch, vet voor drie gulden per pond en ham voor 7.50 gulden per kg. aangeboden. Hoe snel de prijzen in den ketting- handel oploopen, en hoeveel personen er winst uit maken, blijkt wel duidelijk uit het feit, dat kaas op den dag dat de partij in beslag werd genomen, reeds drie maal in andere handen was over gegaan. Een der aangehoudenen, een expedi teur, bekende, dat een gedeelte dezer goederen ontvreemd waren uit de fa brieken van de coöperatieve handelska mer de ,,Haka" te Jutfaas. In samen werking met de plaatselijke politie al daar konden veertig personen worden aangehouden, o.w. negen man van het personeel, die bekenden zich geduren de geruimen tijd aan de diefstallen te hebben schuldig gemaakt. ZES DOODEN, 13 GEWONDEN DOOR ENGELSCHE BOMMEN. In den nacht van Dinsdag op Woens dag hebben Engelsche vliegers op ver schillende plaatsen van ons land bom men geworpen, waarvan het meeren- deel op open veld terechtkwam. Op verschillende plaatsen moest luchtalarm woruen gegeven, öiecnts op drie plaat sen is tamelijk zware schade aange richt. In totaal werden hier acht woon huizen aanzienlijk beschadigd en zijn verscheidene huizen in brand geraakt. Hierbij zijn op een dezer plaatsen on der de burgerbevolking slachtofiers ge vallen en wel zes dooden (drie vrou wen en drie mannen) en dertien zwaar gewonden (vijf vrouwen, vijf mannen en drie kinderen). Voorts is aanzien lijke glasschade aan woonhuizen en broeikassen toegebracht. Op verschillende plaatsen des lands zijn in de laatste dagen bommen aange troffen, welke waren ingesteld op ont ploffing na eenige uren. In het Noorden des lands is zulk een bom 24 uur na het afwerpen ontploft. De omgeving was echter tijdig ontruimd, zoodat er geen slachtoffers vielen. Een woonhuis werd door de ontploffing vernield. In Duitsche militaire kringen ziet men in 't werpen van tijdbommen geen enkel militair nut; men neemt aan, dat de Engelschen deze methode alleen be zigen om de burgerbevolking op te ja gen. 650 KILO VARKENSVLEESCH IN BESLAG GENOMEN. Een ambtenaar van den Crisiscon troledienst en een keurmeester van de slachtplaats, hebben, in samenwerking met de politie van Westbroek en Acht tienhoven beslag kunnen leggen op een hoeveelheid van 650 K.G. varkens- vleesch, afkomstig van dieren, welke op frauduleuze wijze waren geslacht. ONDER EEN AUTO BEKNELD GERAAKT. Dinsdagochtend is in de Kerkveld- straat te Schaesberg een ongeluk ge beurd, waarbij de 24-jarige M. uit Brunssum om het leven is gekomen. De heer B. van B. had namelijk met zijn auto panne gekregen, de achteras was gebroken en ter plaatse werd een nieu we as gemonteerd, waarbij M. hielp. Toen de reparatie klaar was, kroop M. onder de auto en maakte de crick los, echter voordat een der wielen be hoorlijk was aangeschroefd. Toen de wagen op dit wiel begon te steunen, raakte het los en de auto zakte door, waardoor M. met het hoofd bekneld raakte. Hij kreeg een zware schedel fractuur en op weg naar het ziekenhuis te Heerlen is hij aan de gevolgen over leden. M. was gehuwd en had geen kinderen. RANGEERDER VERONGELUKT. Op het spoorwegemplacement te Eindhoven is eergisternacht de 48-ja- rige gehuwde rangeerder J. F. Liebregts uit de Kloosterdreef tusschen de buf fers van een goederentrein bekneld ge raakt. Hij liep daarbij een ernstige wond aan de hand op en zijn borstkas werd ingedrukt. In ernstigen toestand is hij in het r.k. ziekenhuis aan de Jan van Lieshoutstraat opgenomen. Daar is hij gisterochtend aan de gevolgen over leden. Hij laat een groot gezin achter. OVERREDEN EN GEDOOD. Het drie-jarig zoontje van den heer H. te Ankeveen is Dinsdag op den Dorpsweg onder een vrachtauto ge raakt. Met ernstige verwondingen werd het kind in de ouderlijke woning bin nengedragen, waar het ondanks spoe dige geneeskundige hulp van ochtend aan de gevolgen is overleden. 375 GEWONDEN BIJ TREIN ONGELUK IN V.S. Bij het nieuwe treinongeluk in de Vereenigde Staten, waarbij een goede rentrein met arbeiders van een wapen fabriek in den staat Ohio in botsing kwam met een anderen trein, zijn, naar United Press meldt, in totaal 375 per sonen gewond, van wie 75 ernstig. Een der gewonden is inmiddels overleden. BONNEN. Thans zijn geldig: BROOD EN GEBAK: De met 08 genummerde bonnen (broodkaart) geven recht op 2500 gram roggebrood of 2000 gram an der brood of 20 rantsoenen gebak. Geldig t.e.m. 23 Maart (eventueel t.e.m. Zondag 30 Maart). Bon 07 nog geldig t.e.m. Zondag 23 Maart. BLOEM: Bon 5 (bloemkaart) geeft recht op 50 gram brood of V2 rantsoen ge bak of 35 gram tarwemeel, tarwe bloem, roggemeel, roggebloem, zelf rijzend bakmeel of boekweitmeel. Geldig t.e.m. Zondag 23 Maart. BOTER OF MARGARINE: Bon 08 (boter- en vetkaart) geeft recht cp het koopen van 250 gram boter of margarine. Geldig t.e.m. 23 Maart (eventueel t.e.m. Zondag 30 Maart. Bon 07 nog geldig t.e.m. Zondag 23 Maart. KAAS: Bonnen 61 en 71 (bonkaart alge meen) geven elk recht op het koo pen van 100 gram kaas. Geldig t.m. Zondag 23 Maart (even tueel t.e.m. Zondag 6 April). Bonnen 13 en 14 nog geldig t.e.m. Zondag 23 Maart. EIEREN: Bon 82 (bonkaart algemeen) recht- gevende op een ei. Geldig t.e.m. 23 Maart (eventueel t.e.m. Zondag 30 Maart). Bon 91 nog geldig t.e.m. Zondag 23 Maart. KOFFIE OF THEE: Bon 18 (bonkaart algemeen) geeft recht op het koopen van 50 grain thee of 125 gram koffie of 250 gram koffiesurrogaat. Geldig t.e.m. Zondag 27 April. SUIKER: Bon 17 (bonkaart algemeen) geeft recht op het koopen van 1 K.G. suiker. Geldig t.e.m. Zondag 13 April. VLEESCH EN VLEESCHWAREN: Bon 08 (vleeschkaart) geeft recht op het koopen van 100 gr. vleesch, been inbegrepen, of een rantsoen vleeschwaren. Op bon „08 worst, vleeschwaren", uitsluitend een rantsoen vleesch waren Geldig t.e.m. Zondag 30 Maart a.s. (event, t.e.m. Woensdag 2 April). HAVERMOUT: Bon 07 (bonkaart algemeen) geeft recht op 250 gram havermout, ha vervlokken, haverbloem of aard appel meel-vlokken. Geldig t.e.m. 20 April. GORT: Bon 08 (bonkaart algemeen; recht- gevenüe op 2a0 gram gort, gort- mout of grutten. Geiuig t.e.m. 20 April. VERMICELLI: Bon 09 (bonkaart algemeen) geeft recht op 100 gram vermicelli, ma caroni of spaghetti. Geldig t.e.m. 20 April. MAÏZENA: Bon 10 (bonkaart algemeen) geeft recht op 100 gram maïzena, gries- ineel sago, aardappelmeel, rijststijf- sel, kookstijfsel of gebruiksstijfsel. Geldig t.e.m. 20 April. RIJST: Bon 11 (bonkaart algemeen) geeft recht op 250 gram rijst, rijstemeel, rijstgries, rijstebloem of grutten- meel (gemengd meel). Geldig t.e.m. Zondag 23 Maart. PEULVRUCHTEN: Bon 15 (bonkaart algemeen) recht- gevende op 500 gram peulvruchten. Geldig t.e.m. 30 Maart. ZEEP: Bon 16 (nieuwe bonkaart algemeen) rechtgevende op 150 gr. toiletzeep (nieuwe samenstelling), 120 gram huishoudzeep, 150 gr. zachte zeep, 300 gram zachte zeeppasta, 250 gr. zeeppoeder, of 600 gr. waschpoeder (uitsluitend ten behoeve van was- scherijen of uit oude voorraden: 125 gr. zeepvlokken, 250 gram zelf werkende waschmiddelen of 200 gr. vloeibare zeep. Geldig t.e.m. 31 Maart. SCHEERZEEP: Bon 117 (afzonderlijk uitgereikt): 50 gr. scheerzeep, één tube of één pot scheercrème. Geldig t.e.m. 30 April. PETROLEUM: Zegel „Periode 9"' geeft recht op 2 liter. Geldig t.e.m. 20 April. Bon „Periode E" eveneens 2 liter. Geldig t.e.m. 31 Maart. KINDERSCHOENEN Alle soorten lot en met maat 23 zonder bon. Schoenen en pantoffels blijven onveranderd. BRANDSTOFFEN: Bonnen 15, 16 en 17 (kaart vaste brandstoffen haarden, kachels) en 35 t./m.41 (kaart vaste brandstof fen centrale verwarming) één een heid vaste brandstoffen. Geldig t.e.m. Maandag 31 Maart. Bonnen „brandstoffen één eenheid vijfde periode" en „één eenheid co kes, vijfde periode" één eenheid vaste brandstoffen. Geldig t.e.m. Maandag 31 Maart. HONDEN- EN KATTENBROOD: Bon 9 van de voederkaart voor honden en katten. Geldig t.e.m. 31 Maart. „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". 33) Ik heb een heelcn tijd geweten, dat mijn hart zwak was. Jemieson waarschuwde me, maar, zooals dat meestal gaat, ik wilde hem niet geloo- ven. Maar nu weet ik door onmisken bare voortcekens en symptomen, dat hij gelijk had, dat het einde niet ver meer kan zijn. Redmayne stond op en legde een hand op den.schouder van zijn vriend. Mersia, was al wat hij zei; maar zijn diepe stem, vol medelijden, leed en genegenheid, ging Irene door de ziel. Ze was minder in staat zich te verroeren dan ooit. Dank je! Ik weet, dat je met me begaan bent, Redmayne, maar met mezelf zou ik niet begaan kunnen zijn, als er niet één ding wasIk ben nog niet, wat men een oude man noemt, maar ik heb mijn deel gehad van al wat de wereld kan bieden, en misschien méér dan mijn deel van wat de wereld iemand kan aandoen. Ik ben moe, en ik zou tevreden en gela ten voorgoed ter ruste gaan, als ik niet één gedachte, één zorg had: Irene! Ik weet het ik weet hetmom pelde Redmayne, met de tccderhcid van een sterk man, wiens hart lijdt om een vriend. U zult haar moeten verla ten, maar ze zal toch niet eenzaam achterblijven, Mersia. Ze heeft trou we en beproefde vrienden de her togin Ik dacht niet aan haar mogelijke eenzaamheid, zei hij. Maar aan iets veel ernstigers, aan iets van ontzet tend gewicht. Redmayne, jij weet na tuurlijk zoo goed als ieder ander, dat er in mijn leven een tragedie is ge weest, die het voorgoed verdonkerd heeft. Met niemand heb ik er ooit over gesproken, zelfs niet met jou, die een beter vriend voor me bent geweest dan David voor Jonathan. Ik was van plan geweest mijn somber geheim mee te nemen in het graf, maar ik merk, dat het me onmogelijk is. Het verlan gen, een mensch ter wereld alles toe te vertrouwen, is 111e te machtig ge worden; het bekroop 111e al op dien avond toen je hier waart, en 1111, nu ik ieder oogenblik kan sterven, wil ik 111e er niet langer tegen verzetten. Redmayne, heb je nooit in je leven opgemerkt, ging hij voort, dat, al ont gaat men soms de straf voor een mis daad, men nooit ontkomt aan de straf voor oen dwaasheid? Redmayne knikte. Heel mijn leven heb ik bitter ge boet voor een dwaasheid, in mijn jeugd begaan de dwaasheid van een jon.7 gen, die een voorbijgaanden harts tocht voor liefde aanzag. Die ervaring is volstrekt niet zeldzaam of onge woon; maar de straf, die er in mijn geval op volgde is zóó verschrikkelijk geweest, dat geen misdaad, Iiog zwaar ook, een onverbiddelijker vergelding zou verdiend hebben. En niet ik zelf alleen ook het eenige wezen, dat ik meer liefheb dan het leven zelf de twee inenschen, die alles voor mij wa ren werden getroffen door den vloek van wat ik gedaan heb. U spreekt van Lady Mersia en Lady Irene, uw dochter? zei Redmay ne schor. De graaf stond op en leunde tegen de tafel, zijn hand om de leuning van zijn stoel gekneld. Irene hoorde hein moeilijk en hijgend ademen. Maar op dat oogenblik hoorde ze ook een licht geruisch achter zich, als een sluipén- dc voetstap. Ze keerde zich 0111 en trachtte iets te onderscheiden in het donker van de gang en meteen hoorde ze haar vader's stem, heesch en toon loos zeggen: Redmayne, Irene is mijn dochter niet! HOOFDSTUK XIX. Irene is mijn dochter niet! Er zijn woorden van zulk een ver schrikkelijke zwaarte en beteekenis, dat hun inhoud op het allereerste oo genblik niet volledig tot den hoorder doordringt. Toen Irene ze opving, be greep zij ze niet dadelijk wat er mee bedoeld werd. Zij was zóó overweldigend en ver bijsterd door den schok, dat ze niet opmerkte, hoe dat zachte, schuifelen de geluid in de gang ,als van sluipende voetstappen, zich herhaalde. Redinay- ne's stem drong tot haar door, alsof die van eindeloos ver kwam. Mijn God! riep hij, schor en ge broken, alsof de schok ook voor hem te veel was geweest. Dat kan toch niet waar zijn! Weet u wel wat u zegt, Mersia? Irene uw dochter niet! Zei ik dat? vroeg hij. Ik bedoelde, dat zij niet mijn dochter was in den zin, dien jij en de wereld daaraan steeds gehecht hebben. Zij is mijn kind, maar zij is niet Lady Irene Mer sia. Zij heeft geen naam ze is on wettig Irene's hart leek op te springen en ze slaakte een diepen zucht van op luchting. Wat dit ook voor een ge heim mocht zijn, zij was zijn kind, zij was de dochter van den man, dien zij had liefgehad als haar vader. Jé bent geschokt en verbijsterd, zei Mersia. Je wist iets, je hebt ge ruchten gehoord van een geheim, een groot verdriet in mijn leven, Redmay ne. Heb je nooit je vermoedens gehad? Neen, zei Redmayne zonder het hoofd op te heffen. Die mogelijkheid is nooit bij me opgekomen. Zelfs nu kan ik.nauwelijks gelooven dat ik niet droom, of dat u bij uw volle verstand bent. Mersia zuchtte. Ik maak je geen verwijt van die harde woorden, Redmayne, maar wees niet te haastig in je oordeel. Ik heb een bevredigende verklaring, een ver ontschuldiging en ik zal je die laten hooren. Als je me, nadat je mijn ge schiedenis kent, nog steeds veroor deelt, zal ik die veroordeeling aan vaarden. Die zal dan deel uitmaken van mijn boete een boete, die me nog steeds te zwaar lijkt, zelfs voor zoo'n groote dwaasheid als ik beging. Je zult wel weten, welk soort van leven ik als jonge man leidde, ging de graaf voort. Ik was niet beter en niet slechter dan de meesten uit mijn kring; misschien was ik nog wat over moediger dan ,(le rest. Er is altijd wild bloed in de Mersia's geweest, en ik was geen uitzondering op dien regel. Ik was rijk, jong en sterk, en had nooit geleerd, mezelf iets te ontzeg gen. Zoodra ik van Oxford kwam, be gon ik een pretleventje te leiden en met geld te smijten. Ik was zoo'n beetje het zwarte schaap van mijn fa milie; het leek een onmogelijkheid, mij wat ernst en verantwoordelijk heidsgevoel bij te brengen. Toch be hield ik in al mijn lichtzinnigheid een besef van eer; een laagheid heb ik nooit begaan, en geen vrouw kan mij over het graf haar ondergang verwij ten. Je meent, dat ik 111e daarin toch wel vergissen moet, na wat ik je daar straks gezegd heb? Wacht dan af. Hoor mijn verhaal lot het eind toe aan. Op een avond, na een diner met veel champagne, ging ik met een of twee anderen naar een revue. Ik had flink gedronken, maar ik was toch nog nuchter genoeg 0111 eenig belang te stellen in wat er op het tooneel ge beurde. Het was het gewone genre, en ik keek met half-geamuseerde toe geeflijkheid een tijdlang naar de ver schillende tooneeltjes, wachtend tot mijn metgezellen wakker zouden wor den en we naar de speeltafel konden gaan, toen met een lenigen sprong een jong meisje op de planken verscheen. Ze trok onmiddellijk mijn aandacht en met werkelijke belangstelling ging ik wat rechter op zitten. Ze was heel mooi, heel gracieus, en van een be gaafdheid, die in deze omgeving niet op haar plaats leek. Ze zong en dans te zong opmerkelijk goed, en dans te met een verfijning en goeden smaak, die al even opmerkelijk waren als heel haar verschijning. Ik zocht haar naam op in het pro gramma; ze heette Else Grahame. Ik kon mijn oogen haast niet van haar afhouden, en toen zij werd teruggeroe pen, klapte en schreeuwde ik het hardst van allemaal. Zij gaf werkelijk een toegift een oude ballade. Het was „Kathleen Ma- vourneen" en ze zong het als ik het sedert nooit meer heb hooren zingen. Ze acteerde het met haar stem en haar oogen en haar trillende lippen. Toen ze verdwenen was, onder een storm van applaus, die het gebouw deed daveren, sprong ik op en ging op zoek naar haar. (Wordt vervolgd) DEN ,BOSCH. Drie verdachten veroordeeld. Op 29 December van het vorige jaar, des avonds omstreeks kwart over elf, is het in de Groote Straat te Waalwijk nogal rumoerig ge weest. In deze straat waren dien avond een politie man en een hulppolitieman op surveillance, toen zij een wielrijder zagen komen aanfietsen, die slingerend over den weg reed. Zij hielden hem aan en het bleek te zijn een, zekere H. J. G., die vervolgens voor twee fei ten werd bekeurd: eerstens omdat hij onder drankinvloed een rijwiel had bestuurd en twee- dens omdat hij op zijn rijwiel een ander persoon had vervoerd, zonder dat het rijwiel van een doelmatige zitplaats voor twee personen was voorzien. Terwijl de politieman zijn plicht deed en G. bekeurde, was er een volksoploop ontstaan en eenige personen bemoeiden zich met het geval, waarbij zij nogal brutaal tegen de politie op traden. Aan twee hunner, n.l. aan G. A. V. en J. A. M. gaf de politicman toen bevel zich te ver wijderen. Toen het tweetal aan dit bevel niet voldeed, kreeg ook ieder van hen een bekeuring, wegens overtreding van de politieverordening. Beiden zijn woonachtig te Waalwijk. Woensdag j.l. stond het drietal terecht voor den kantonrechter te 's-Hertogenbosch, mr. F. J. M. S. baron van Hövell tot Westerflier. Conform den eisch van den ambtenaar van het O.M., mr. C. L. van IJsendijk, werd H. J. G. veroordeeld tot een geldboete van 15 en tot een geldboete van 3 te vervangen door hechtenisstraffen van resp. 15 en 3 dagen. G. A. V. en J. A. M. werden conform den eisch veroordeeld ieder tot 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. De veertigste keer. C. ten H. uit Waalwijk had zich voor den kantonrechter te verantwoorden wegens open bare dronkenschap. „Hier staan zoo onderhand veertig geval len op dit lijstje!merkte de ambtenaar van het O. M. op, de stukken inziende. Wilt u nu persé in een Rijkswerkinrich ting terecht komen? informeerde de kantonrech ter. Verdachte was op 24 November j.l. des avonds op het Laageinde te Waalwijk en was zoodanig dronken, dat hij op straat bleef lig gen. Een auto zou hem haast overreden heb ben, maar wist nog op 't uiterste moment te ontwijken. De ambtenaar van het O. M. eischte een geldboete van 25 en merkte daarbij op, dat hij den volgenden keer principale hechtenis en daarna Veenhuizen zou requireeren. De kanton rechter veroordeelde verdachte conform den" eisch. Mollen zijn ook mollenvellctjes! De kantonrechter te 's-Hertogenbosch behan delde de strafzaak tegen C. M. V. uit Sprang- Capelle, die wegens overtreding der Jachtwet terecht moest staan, doch niet ter zitting ver schenen was. Als getuige werd tegen hem ge hoord de rijksveldwachter P. Kalkman, tot wien de kantonrechter de vraag richtte, of hij gezien had, dat verdachte mollenvellen vervoerde. Mollen, antwoordde getuige. Dat zijn ook mollenvellen in den zin der wet, merkte de kantonrechter hierbij aan. Want wie een mol vervoert, vervoert tegelijkertijd het vel van dien mol. Conform den eisch werd verdachte veroor deeld tot 5 boete of 5 dagen hechtenis.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 4