LAATSTE BERICHTEN Keukenmeisje, Gevraagd NIEUWE BONNEN KAATSHEUVEL. Advertentiën zoekt betrekking, Donderdag 27 Maart 1941, verkoopen post op de begrooting te brengen. Ter zake van den 2en nieuwen post zegt art. 4, derde lid, van de veror dening 31/1941, dat ter vervan ging van de uitkeering uit het Werkloosheidssubsidiefonds per aangeslagene in de gemeentefonds- belasting een bedrag zal worden uitgekeerd, gelijk aan het (volle) uitgekeerde of nog uit te keeren bedrag over 19401941. Dit be drag wordt berekend naar ƒ1, per aangeslagene en is dus te stel len op 3350, In het speciale raadsbesluit tol wij ziging der begrooting voor 1941, in verband met de financieele ver houding tusschen rijk en gemeen» ten, mogen verder nog de volgende wijzigingen worden opgenomen. 5. 6% tijdelijke toelage aan gehuwd _x personeel (raadsbesluit van 30 Jan. 1941). Onder verwijzing naar <MT.de ter inzage liggende memorie van toelichting bij het ontwerp-be- Ofll sluit nr. 1, deelen wij mede, dat deze is te stellen voor het jaar 1941 op 195,21. 6. Kosten agentschap arbeidsbemid deling. De begrooting is dusdanig te her zien, dat wordt uitgetrokken de helft van de kosten van het agent schap, zooals dit thans is gefor meerd en uitgerust. De oorspron kelijke begrooting bevat deswege een raming voor een vol jaar, zoo dat de uitgaafpost is te verminde ren met 132,Daartegenover is echter ook de bijdrage van het rijk (ontvangpost nr. 410) te ver minderen en wel met 40% van 132,— is 52,80. Volledigheidshalve zij opgemerkt, dat ook de ontvangstpost nr. 365 (tegemoetkoming uit het •Werk loosheidssubsidiefonds in de kos ten van controle op werkloozen) wijziging ondergaat en wel ver hoogd moet worden met 24,75 wegens aandeel van genoemd fonds in de tijdelijke toelage van den controleur der steunverlee- ning. Resumeerende komen wij tot de vol gende voor- en nadeelen, in verband rnet de in ontwerp-besluit nr. 1 ver werkte wijzigingen der gem. begroo ting 1941: Voordeel. Nadeel. onder 1: minder uitkeering in de jaarwedden van burg. en secr. 250. onder 2: meer uitkeering volgens de verdee- lingsformule 6837.89 onder 3: vervallen van de opcenten gem. fondsbelasting 1941-*42 34667.— Verlaging van de ger. opbrengst der opcenten over '40 '41 (onderdeel b) 8300. Nieuwe post „Uit keering uit het ge meentefonds over 't jaar '41, enz." ƒ51750. onder 4: vervallen van de onderdeelen a der beide daar ge noemde uitkee- ringen ƒ12000.— Daarentegen op neming der ramin gen van de beide onder 4 genoemde nieuwe posten ten bedragen van resp. 11167 en ƒ3350 14517. onder 5: tijdelijke toelage personeel 195.21 onder 6: verlaging kosten agentschap der ar beidsbemiddeling 132. alsmede verlaging bijdrage van het rijk in die kosten 52.80 en verhooging bij- dragé kosten con trole steun en werkverschaffing 24.75 Totaal ƒ73261.64 ƒ55465.01 zoodat per saldo een voordeel blijft ten bedrage van 17796.63, welk bedrag, zooals uit ontwerp-besluit nr. 1 blijkt, op den post voor onvoorziene uitgaven is gebracht. Deze laatste was op de oorspronkelijke begrooting uitgetrok ken op 6618.90, zoodat hij na ge noemde vermeerdering komt op 24415.53. In verband hiermede is het noodza kelijk direct de verdere voorstellen te bespreken, welke wij U ten opzichte van den dienst 1941 in ontwerp-besluit nr. 2 voorleggen. De voornaamste wijziging betreffen de de uitgaven, welke daarin verwerkt is, is een gevolg van het sluiten van een 2-tal geldleeningen krachtens raadsbe sluiten van 31 October 1940, te zamen bedragende 200.000.en waarvan de rente en aflossing nog niet in de be grooting 1941 zijn verwerkt. Wel is in de begrooting op de desbe treffende hoofdstukken geraamd een bedrag voor afschrijving op de gedane kapitaalsuitgaven voor de verschillen de objecten. Aan de begrooting zijn daarom thans toe te voegen: a. de kosten van rente 8687.50) en b. aflossing 6219.-), terwijl ver vallen kunnen c. de bijdragen van de diverse hoofdstukken, betrekking hebbende op de leeningsobjecten, aan den kapitaal- dienst. Deze bijdragen beloopen te zamen 5410. Verder zijn de volgende ontvangst- posten verhoogd: d. Uitkeering uit het Gemeente fonds per aangeslagene in de gemeente fondsbelasting, betreffende het in het dienstjaar eindigende belastingjaar ('40 '41) met 1350.— en e. Uitkeering uit het Werkloos-' heidssubsidiefonds per aangeslagene in de gemeentefondsbelasting, betreffende het in het dienstjaar eindigende belas tingjaar (1940—'41) met 350.—. Hieromtrent verwijzen wij naar het geen hiervoor onder 4 reeds is mede gedeeld. De Inspecteur der dir. belas tingen raamt namelijk thans het aantal aangeslagenen in de gemeentefondsbe lasting 1940'41 voor Waalwijk op 3350, zoodat de onder d bedoelde uit keering opbrengt 16750.—. Ter zake is op de begrooting 1940 onder a ge raamd 9833. zoodat ten bate van den brpost der uitkeering op de begroo ting 1941 komt: 16750 minus 9833 is 6917. Op laatstgenoemde begrooting is echter reeds geraamd op den b-post 5567. zoodat verhooging mogelijk is met 1350.' De uitkeering, bedoeld onder e, be draagt 1.— per aangeslagene, alzoo voor 1940'41: 3350.Ter zake is geraamd op den a-post op de begroo ting 1940 1967. zoodat ten bate van den b-post der begrooting 1941 komt: 3350.— minus 1967.is 1383. Op laatst genoemde begroo ting is op den b-post evenwel geraamd 1033."zoodat verhooging mogelijk is met 350. f. Wij stellen voorts voor bij ont werp-besluit nr. 2: het aantal opcenten op de Personeele belasting vanaf 1 Jan. 1941 te bepalen op 75158. Volgens de laatstelijk vastgestelde verordening d.d. 31 October 1940 bedragen deze aantallen: 95178, zoodat wij een ver laging voorstellen van 20 opcenten over de geheele lijn. Opgemerkt zij, dat te voren, namelijk vanaf 1938 tot en met 1940 geheven werden: 80163 opcen ten, zoodat in werkelijkheid, bij aanne ming van ons voorstel, niettegenstaan de alle wijzigingen in de fin. verhou ding tusschen rijk en gemeenten en trots de bijzondere tijdsomstandigheden, sprake zal zijn van verlaging der be lasting, daar het aantal opcenten op de Pers. belasting alsdan over de geheele linie 5 minder zal bedragen dan vóór 1 Jan. 1941 het geval was. Deze verlaging der genoemde opcen ten vraagt een bedrag van 6200.— van de begrooting 1941, berekend als volgt: Hoofdsom Pers. belasting (raming Inspecteur): 30500.—, zoodat 20 op centen opbrengen: 6040. Op de begrooting is de opbrengst der opcen ten geraamd op 47400. zoodat de ze na vermindering met 6040. wordt 41360.naar beneden af te -ronden volgens de voorschriften op 41200. zoodat de post moet wor den verlaagd met 47400 minus 41200.— is 6200.—. Een nieuwe verordening tot heffing van opcenten op de personeele belas ting bieden wij U ter vaststelling aan (ligt ter inzage), terwijl wij voorstellen die van 31 October 1940 in te trekken. Zooals U uit besluit nr. 2 zal blijken word door de verschillende, in tdat be sluit vervatte wijzigingen, de begroo ting nadeelig beïnvloed tot een bedrag van per resto 13360.71, hetwelk wordt afgeschreven van den post voor onvoorziene uitgaven. Deze is dan nog groot: 24415.53 (zie hiervóór het re sultaat van de wijziging der begrooting door besluit nr. 1, minus 13360.71 is 11054.82. Gezien de buitengewoon moeilijke tijdsomstandigheden meenen wij U te moeten adviseeren dezen post niet ver der te verlagen. In dit verband mogen wij U ook nog wijzen op de voor 1940 noodzakelijk gebleken wijzigingen der begrooting (zie de ter inzage liggende ontwerp-besluiten voor dat jaar), van welke sommige van ingrijpenden aard zijn en voortvloeien uit de abnormale omstandigheden, terwijl ook niet uit het oog moge worden verloren de be drijfsresultaten, welke voor 1940 voor electriciteits- en waterbedrijf reeds on gunstiger waren dan anders het geval zou zijn geweest. Het G.E.B. moet zelfs, om de door de gemeente geraamde winstuitkeering te kunnen doen, voor een bedrag van bijna 4000.— uit zijn reserve putten. Naar onze meening is het resultaat, dat de verschillende nieuwe financieele maatregelen voor onze gemeente ople veren, dermate gunstig, dat er reden is tot groote tevredenheid. Deze gemoeds gesteldheid moet ons echter niet laten verleiden tot voor deze tijden onvoor zichtige financieele politiek en daarom mogen wij Uwen Raad dan ook in overweging geven onze voorstellen te aanvaarden, zooals wij ze U aanbieden. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk. BENOEMD. Tot kapelaan te Schijndel is benoemd de Weleerw. heer J. Verwiel, kapelaan te Nieuwkuijk. GESLAAGD. Aan de Katholieke Economische Hoogeschool te Tilburg slaagde voor het prop. examen economische weten schappen de heer V. Timmermans te Waalwijk. ANTI REVOLUTIONAIRE KIESVEREENIGING NEDERLAND EN ORANJE TE WAALWIJK. De Nederlandsche Unie. De A. R. Kiesvereeniging hield Woens dag 19 Maart haar 5e vergadering sinds 10 Mei. Spreker voor dezen avond was Ds. van Lummel, Geref. Predikant te Sprang, over: „De Nederlandsche Unie". De Nederlandsche Unie is opgekomen uit de gedachte: Er moet iets gebeu ren. Langzamerhand is er teekening gekomen in de doelstelling, zoodat eindelijk ook een program ontstond. Het is, volgens spreker, nu niet de tijd, noch de gelegenheid om over definitieve wijzigingen, zoo die al noodig zouden zijn, in vrijheid te spre ken. Het staatsbestel, zooals dit ten on zent was, weerspiegelt de grondtoon van ons volkskarakter. Eeibied voor dit volkskarakter eischt eerbiediging van ons staatsbestel. Juist over dit staatsbestel spreekt de N. U. zich voor een A. R. niet duide lijk en ondubbelzinnig uit. Eenheid is begeerlijk. Alleen voor den A. R. is het bovendien een zaak van nuchterheid er fnee te 'rekenen, dat niet allen hetzelfde begeeren. De A. R.-partij verwacht in de ge geven omstandigheden geen heil van een concentratie, die vooruit loopt op eventueel later aan te brengen staat kundige en sociaal-economische her vormingen. Concentratie in den door den A. R. gewenschten zin, vraagt: a. dat het gemeenschappelijk doel duidelijk omschreven zij; b. dat in die concentratie inder daad alle groepen van het volk ver tegenwoordigd zijn; c. dat de beginselen van hen, die tijdelijk samengaan, onverkort zullen -worden geëerbiedigd en eigen begin selen nooit prijs behoeven te worden gegeven ten dienste der gemeenschap pelijke actie. Hierom staat dus de A. R. afwijzend tegen de N. U., omdat zij elk eenheids- streven, ten koste van wat haar het hoogste is, verwerpt, omdat als grond slag aannemen van de grootste ge- meene deeler van alle overtuigingen, die er in ons volk leven, onafwend baar leiden zal tot een beweging zon der pit. De A. R. kan zijn instemming niet geven aan een eenheidsstreven dat ge paard zou gaan met een negatie van den strijd der beginselen en bereid is om te zoeken naar gelijkschakeling van die organisaties, die op staatkun dig en maatschappelijk gebied dien beginselstrijd tot nu toe voerden. Het program van de N.U. is vaag en niet ondubbelzinnig. Zij heeft geen eigen politiek, wel een sociaal en cul tureel program en is politiek-schuw. Zij spreekt zich niet uit over ons staatsbestel en aanvaardde voor haar eigen organisatie een zeer sterk ge centraliseerde leiding en staat deze ook voor andere terreinen voor. Hoe zou er b.v. ooit sprake kunnen zijn van een werkelijke eenheid in de jeugdbeweging met erkenning van de confessioneele verschillen? Waar moet de vereischte gelijkge richtheid vandaan komen om te ko men tot een sociaal-economische een heid? Hoe wil men „de verregaande versnippering" op kerkelijk gebied tegen gaan, zonder te raken aan wat voor den A. R. heilig is? Voor den A. R. ligt in zijn isolement zijn zelfstandigheid, zijn kracht. Hij kan een eigen standpunt hand haven, ook nu, omdat, wat een A. R. belijdt als zijn politieke overtuiging voor hem een geloofskwestie is, om dat zij gebaseerd is op het Woord van God. Naar dat Woord wil de A. R. zich echter altijd reformeeren. Als die noodzaak evenwel niet blijkt, blijft de A. R. getuigen ook nu voor zijn eigen beginselen. Hij begeert alleen een werkelijke eenheid. En hij gelooft nog steeds dat de A. R.-bcginselen vertegenwoordigen den grondtoon van ons volkskarakter. Propageeren van die beginselen is daarom een nationale taak. En zóó wil hij werken aan de eenheid van ons volk. Met volle aanvaarding van de groote scheidslijn, die Christus zelf eens in de menschenwereld heeft ge trokken in dit woord: „Wie niet met Mg is, die is tegen Mij!" BROOD BLOEM BOTER Bon 09 Bon 6 Bon 09 MARGARINE EIEREN KAAS RIJST enz. Bon 09 Bon 92 Bonnen Bon 19 geldig t./m. 30 Maart, geldig t./m. 20 April, geldig t./m. 30 Maart. Hierop is ook vet verkrijgbaar. geldig t./m. 30 Maart. Hierop is ook vet verkrijgbaar. geldig t./m. 30 Maart. 62 en 72 geldig t./m. 6 April, geldig t./m. 20 April. DE ACTIE VAN POSTZEGELS „VOOR HET KIND". Deze actie is thans*beëindigd. Een bedrag van 187.319,57 kon aan di verse instellingen worden uitgekeerd. Aan instellingen van de „Ver waarloosde Jeugd" werd toegekend: 121.863,28. Aan instellingen voor „Achter lijke Kinderen" werd toegekend: 14.819,62. Aan instellingen voor zwakken (t.b.c., vac. kol.) werd toegekend: 40.357,15. Aan instellingen voor blinden, doofstommen e.a. werd toegekend: 10.279,52. Het batig saldo van de Kinderzegcl- actie bedraagt dus in Winter 1940: 187.319,57. In geheel Nederland werd dit jaar wederom de grootst mogelijke mede werking ondervonden. Naar het voor kwam was de offerbereide medewer king nog hartelijker dan andere jaren. Dankbaar mag worden getuigd dat het Nederlandsche Volk ook in deze bij uitstek moeilijken tijd van zijn sympathie voor het misdeelde kind heeft doen blijken. Ook Waalwijk heeft buitengewoon goed medegewerkt tot het succes van de actie „Voor het Kind". Het zal U wellicht allen genoegen doen het schoone batig saldo van ruim 187.000 gulden te vernemen. De Waalwijksche T.B.C.-Commissie heeft hiervan ook een deel ontvangen voor Waal wij ks Zwakke Kind". U allen zijn we dankbaar voor Uw hartelijke medewerking. Tot slot willen we nog enkele dro ge maar sprekende cijfers noemen van de zegel- en kaartverkoop. In totaal werden in Nederland ruim 635.000 prentbriefkaarten verkocht. Hievan verkocht Waalwijk er 925 dus bijna 1000. De verkoop van prentbrief kaarten in Waalwijk steeg in vergelij king met vorig jaar met: 7d Wat de postzegels betreft verkocht Waalwijk méér dan 7000 zegels. De waarde van dezen verkoop was grooter dan 500.(frankeerwaarde inbegrepen). UIT HET HANDELSREGISTER. Broeder Overste Victor. R.I.P. Vrijdagmorgen om half 10 had in de Parochie St. Jan de plechtige uitvaart en begrafenis plaats van den Eerw. Broeder Victor, Overste der Broeders van Liefde, alhier (in de wereld W. Eggenhuijzen). De groote belangstelling, die twee dagen lang door de burgerij betoond is in den vorm van de betuigingen van deelneming aan het klooster der Eerw. Broeders, demonstreerde zich Vrijdag morgen opnieuw bij de uitvaart en be grafenis. De 600 leerlingen der beide scholen openden den stoet. De lijk koets, door de R.K. Begrafenis-Veree- niging hiervoor beschikbaar gesteld, werd voorafgegaan door den Eerw. Provinciaal der Nederlandsche afdee- ling, den Eerw. Overste van Tilburg en de Broeders uit t concent Kaatsheu vel en Tilburg. De Familie van den overledene, vele geestelijke en wereld lijke autoriteiten, waaronder het Col lege van B. en W. met den Gem.-Se- cretaris, talrijke vrienden en kennissen van den beminden volksvriend, zoowel uit als buiten de plaats, volgden de lijk baar. Door Broeders uit 't convent Kaats heuvel, werd de lijkbaar in de kerk ge dragen. De HoogEerw. heer Deken A. J. v. d. Brekel celebreerde persoonlijk de plechtige lijkdienst. Het Parochiaal Zangkoor zong on der leiding van zijn directeur, den heer J. Tuerlings op verdienstelijke wijze de Requiem-Mis van L. Perosi. Na de absoute zong het Knapenkoor, de lijkbaar voorafgaande tot aan het graf, bij herhaling het „In Paradisum", afgewisseld door het „Miserere" door de Eerw. Broeders. 't Was een stichtende plechtigheid, die niet naliet veel indruk te maken, meer bijzonder om de sympathieke fi guur, wien het hier gold. Werkloosheid. Bij het plaatselijk agentschap van de Arbeidsbemiddeling en Werkverschaf fing stonden deze week als geheel of gedeeltelijk werkloos ingeschreven 22 personen, waarvan er één was opge nomen in de steunverleening. R. K. KINDERJUFFROUW met ruime ervaring ook gaarne in moederloos ge zin en genegen huishoudelijke bezigheden mede te verrichten. Liefst omgeving Waalwijk— 's Hertogenbosch. Brieven onder No. der adv. Bureau v. d. blad. 63999 fn klein gezin tegen 1 Mei EEN VOLSLAGEN niet beneden 25 jaar, geheel zelfstandig kunnende koken en werken. Dagmeisje aanwezig. Zonder goede getuigen on- noodig zich aan te melden. Sollicitaties schriftelijk met referenties aan J. v. IÉRSEL- HOLTUS, Grootestraat 186, Waalwijk. De ONTVANGER DER REGISTRATIE EN DOMEI NEN te WAALWIJK zal op des v.m. 9 uur ter plaatse (te beginnen bij H. M. paal 61 onder de gemeente Helvoirt) publiek bij opbod 37 koopen Dennenhout en 10 koopen Hakhout, lig gende tusschen H. M. paaj 61 tot 71 onder Helvoirt. 36 koopen Dennenhout, liggende tusschen H. M paal 108 en 123 onder Drunen, alles aan den linker-oever van het Kanaal van 's Her togenbosch naar Drongelen. Contante belaling; Ruiming vóór 15 April 1941. Inlichtingen bij Kantonnier Lambooii te Drunen, Waards- man v. d Stelt te Drongelen en bij voornoemden Ontvanger. 1 - 0 Kamer van Koophandel en Fabrieken District Langstraat. Nieuwe inschrijvingen: A. J. v. Cromvoirt, Hoogeinde 19. Waalwijk; Schoenfabrikant. Wijzigingen: Ned. Castoroliefabriek N.V. „Necof", Geer- truidenberg. Ingetr. Comm.: W. C. Bolle, Rot terdam en W. Kaars Sijpesteijn Jr., Krommenie. Fa. J. A. Dirkse, Hooge Ham 149, Dongen: Fabrikante van en handel in meubelen en leder waren. Filiaal gevestigd in Breda, Teteringsche Dijk 89 bis, o.d.n. „Meubelstoffeerderij Breda". Schoenfabriek v.h. P. J. Hornman-Brands. Kasteellaan 3, Loonopzand. Overl. E.: M. J. Hornman; ingetr. E.: Wed. M. J. Hornman. POLITIEZAKEN. Door den heer P. P. is bij de gemeente politie aangifte gedaan van vermissing van een damesrijwiel, dat hij geplaatst had voor het café van den heer J. Sars. Woensdagmiddag botste een militaire mo torrijder met zijspan, aan het Hoekeinde met volle vaart op de vrachtauto bestuurd door den 20-jarigen B. De motorrijder bekwam daarbij inwendige kwetsuren en een gebroken been. De vrachtauto werd beschadigd. A. J. C. A. VAN DELFT. Dc N.Tilb. Ct. zegt dat het bericht omtrent de overplaatsing van den heer A. J. C. A. van Delft, directeur der Arbeidsbeurs van Tilburg naar Amsterdam, voorloopig nog als voorbarig moet worden beschouwd. (Zie bericht le pag. van dit blad). CIVIEL STANDRECHT. De Rijkscommissaris heeft een verordening betreffende „civiel standrecht" gepubliceerd, dat bij handhaving of herstel der orde kan worden afgekondigd. Een bijzonder gevolmachtigde kan dan wor den benoemd, die de geheele openbare macht, behalve van politie bezit. Die na afkondiging van 't civiel standrecht daartegen handelt, kan gestraft worden met den dood, levenslange- of minstens 10 jaren tuchthuisstraf. REGEERINGSGRAAN VERBRAND. In een graansilo te Zwolle is brand uitgebro ken: er is 1500 ton regeeringsgraan en een groote hoeveelheid veevoeder verloren gegaan. BURGEMEESTER VAN DELFT ONTSLAGEN. Dc Rijkscommissaris heeft den burgemeester van Delft, mr. G. van Baren, eervol ontslagen en gepensioneerd, en in diens plaats benoemd F. W. van Vloten, bankdirecteur, aldaar.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 7