BUITENLAND ABDimROOP FEUILLETON DE DUBBELGANGSTER bedreigt Uw Kind'j nmicpTccacn hi# ven 1 cent» DUITSCHLAND ZET ZIJN DIPLOMATIEK OFFENSIEF VOORT United Press meldt uit Berlijn: Bevoegde Duitsche kringen geven te kennen dat het diplomatieke offensief met de toetreding van Zuid-Slavië tot het driemogendhedenverdrag absoluut nog niét tol stilstand is gekomen. I)e diplomatieke slagvaardigheid en acti viteit van de spil zal geen oogenblik pauzeeren en men kan aannemen dat de gebeurtenissen, welke Dinsdag te Weenen hebben plaats gevonden, de startstreep voor verdere diplomatieke stappen zullen zijn. In het bijzonder werd er op gewezen dat de Zui.d-Sla- vische toetreding tot stand is ge bracht, ondanks een buitengewoon sterken tegenstand van de Engelsch- Amerikaansche coalitie. Het gevolg hiervan is, dat deze gebeurtenissen groote onrust onder alle vijanden van de nieuwe orde heeft teweeggebracht. In dit verband gaven ook genoemde kringen hun meening te kennen over de verklaring welke de onderstaats secretaris, Sumner Welles, zou hebben afgelegd, volgens welke de regeering der Ver. Staten Zuid-Slavië dringend heeft verzocht niet tot 't driemogend- hedenpact toe te treden. Dit zeide men in een zeer interessante uitbreiding van liet Monroe doctrine en wij be houden ons het recht voor te gelege ner tijd dergelijke rechten voor ons op te cischen. Over de uitbreiding van de blokkade-zone tot IJsland werd ge zegd, dat een van de voornaamste re denen hiervan was het feit, dat sche pen van de Ver. Staten (Te IJslandsehe havens gebruiken 0111 daar voor En geland bestemde ladingen te lossen. Wat de vraag betreft of de nieuwe blokkade effectief zal zijn of niet, ge- looven wij dat harde feiten in de al lernaaste toekomst het antwoord daar op zullen geven. Neem dan slechts 's l/Verelds beste Hoestsiroop AKKER', vehstexJcte TURKIJE KAN REKENEN OP RUSSISCHE NEUTRALITEIT. De Turksche en Sowjet-Russische regeeringen hebben, naar het Turk sche telegraafagentschap meldt, tege lijkertijd een officieel communiqué uitgegeven van den volgenden inhoud: „Tusschen de Turksche regeering en de regeering der Sowjet-Unie zijn kortelings verklaringen uitgewisseld. Op grond van de in de buitenland- sehe pers gepubliceerde berichten vol gens welke de Sowjet-Unie, ingeval Turkije er toe genoopt zou worden aan den oorlog te gaan deelnemen, van de moeilijkheden, waartegenover Tur kije dan zou staan, gebruik zou ma ken 0111 het aan te vallen en in ver band met een desbetreffende tot haar gerichte vraag, heeft de regeering der Sowjet-Unie de Turksche regeering 't volgende medegedeeld: 1. Deze berichten zijn geenszins in overeenstemming met de houding der Sowjet-Unie. 2. Ingeval Turkije werkelijk het voorwerp zou zijn van een agressie en zich genoopt zou zien ten oorlog te trekken 0111 zijn grondbezit te verde digen, kan Turkije, overeenkomstig 't tusschen Turkije en de Sowjet-Unie bestaande niet-aanvalsverdrag, reke nen op volledig begrip en op de neu traliteit der Sowjet-Unie. De Turksche regeering heeft tegen over de Sowjet-regeering uitdrukking gegeven aan haar oprechten dank voor deze verklaring en van haar zijde de Sowjet-regeering te verstaan gegeven, dat de Sowjet-Unie, ingeval zij zich zelf in een soortgelijken toestand zou bevinden, kan rekenen op de volledige neutraliteit en het volledig begrip van Turkije". MINISTER MATSOEOKA TE BERLIJN. Geestdriftige ontvangst door de bevolking. De Iveizerlijk-Japanschc minister van Buitenlandsche Zaken, Matsoeoka, is Woensdag met een specialen trein voor een officieel bezoek in Berlijn aangekomen. Op het feestelijk versier de Anhalter Bahnhof werd hij door den rijksminister van Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop, hartelijk be groet. De hierop volgende rit door de met talrijke vlaggen versierde straten dei- rijkshoofdstad, vond plaats temidden van dichte rijen, gevormd door tien duizenden Berlijners, die den hoogen Japanschen gast een zeer hartelijke ontvangst bereidden. OOK EEN BEZOEK AAN HET VATICAAN. Het bericht, dat de Japansche mi nister van Buitenlandsche Zaken, Mat soeoka, een bezoek zal brengen aan Z.H. den Paus, wordt thans in Vati- caansche kringen bevestigd. De audiëntie is vastgesteld op 30 of 31 Maart, doch hierin kan nog wijzi ging gebracht worden. VOOR BOEREN EN TUINDERS. 17. De minste risico. 't Is tegenwoordig geen tijd om maar iets te wagen, als er tenminste een ge legenheid is om een vrij zekere weg te bewandelen. Wij mogen thans aller minst zeggen: het ging voorheen wel eens of meermalen goed, wij zullen ho pen, dat het nu weer zoo zal gaan. Wij moeten bij het verbouwen van elk gewas wel terdege de kansen op een goeden oogst overwegen en ons dus afvragen, welk ras of variëteit wij zullen nemen. In normale tijden mocht men wel eens zeggen, ik zal het eens met dat ras of die variëteit probeeren, laat ik het er maar eens op wagen. Zulke risico's kunnen en mogen wij nu niet op ons nemen. Men moet de min ste risico nemen. Zoo bijv. bij de teelt van suikerbie ten, die binnenkort den grond in moe ten. De teelt hiervan is voor het ge- heele volk van beteekenis. Voor den landbouwer naast de geldelijke op brengst, om de belangrijke rol, die de suikerbiet bij de vruchtwisseling speelt, voor den veehouder om de koppen en bladeren, die een gewild veevoeder zijn en voor de burgers om het eindproduct, de suiker, niet alleen een genot-, doch ook een voedingsmiddel van beteeke nis. Wij moeten hierbij zoo weinig mo gelijk risico s nemen. Daarom is het zaak om een ras te nemen, dat, zooals het wel eens en zeer ter snede uitge drukt is, de beste kansen biedt op de beste resultaten. Dat is de biet, die in Nederland is gekweekt en geteeld en steeds maar weer veredeld en door selectie geheel op Nederlandsche landbouweischen, Nederlandsch klimaat en Nederland- schen bodem is ingesteld. Al willen wij de waarde van buiten landsche rassen niet verkleinen, toch moet op grond van wat de practijk leerde, vooral nu, ons Nederlandsch product de voorkeur hebben. (Nadruk verboden). AGRICOLA. IJSLAND BIJ OPERATIE-ZöNE BETROKKEN. Officieel wordt bekend gemaakt: Als gevolg van de wederrechtelijke bezetting van het Deensche eiland IJsland door Engelsche troepen, wordt den laatsten tijd door naar Engeland varende blokkadebrekers gepoogd, IJsland als steunpunt te gebruiken. Dit feit dwingt Duitschland IJsland in het operatiegebied rondom Engeland te betrekken. DOET VERKOOPEN BONNEN. Thans zijn geldig: BROOD EN GEBAK: w De met 09 genummerde bonnen (broodkaart) geven elk recht op hel koopen van pl.m. 100 gram brood of een rantsoen gebak. Geldig t.e.m. 30 Maart (eventueel t.e.m. Zondag 0 April). Bon 08 nog geldig t.e.m. Zondag 30 Maart. BLOEM: Bon 0 (bloeinkaart) geeft recht op 50 gram brood of y2 rantsoen ge bak of 35 gram tarwemeel, tarwe bloem, roggemeel, roggebloem, zelf rijzend bakmeel of boekweitmeel. Geldig t.e.m. Zondag 20 April. BOTER OF MARGARINE: Bon 09 (boter- en vetkaart) geeft recht cp het koopen van 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. Geldig t.e.m. 30 Maart (eventueel t.e.m. Zondag 6 April). Bon 08 nog geldig t.e.m. Zondag 30 Maart. KAAS: Bonnen 02 en 72 (bonkaart alge meen) geven elk recht op liet koo pen van 100 gram kaas. Geldig t.e.m. Zondag 0 April (even tueel t.e.m. Zondag 20 April). Bonnen 01 en 71 nog geldig t.e.m. Zondag 0 April. EIEREN: Bon 92 (bonkaart algemeen) recht- gevende op een ei. Geldig t.e.m. 30 Maart (eventueel t.e.m. Zondag 0 April). Bon 82 nog geldig t.e.m. Zondag 30 Maart. KOFFIE OF THEE: Bon 18 (bonkaart algemeen) geeft recht op het koopen van 50 gram thee of 125 gram koffie of 250 gram koffiesurrogaat. Geldig t.e.m. Zondag 27 April. SUIKER: Bon 17 (bonkaart algemeen) geeft recht op het koopen van 1 K.G. suiker. Geldig t.e.m. Zondag 13 April. VLEESCH EN VLEESCHWAREN: Bon 08 (vleeschkaart) geeft recht op het koopen van 100 gr. vleesch, been inbegrepen, of een rantsoen vleesch waren. Op bon „08 worst, vleeschwaren", uitsluitend een rantsoen vleesch waren Geldig t.e.m. Zondag 30 Maart a.s. (event, t.e.m. Woensdag 2 April). HAVERMOUT: Bon 07 (bonkaart algemeen) geeft recht op 250 gram havermout, ha vervlokken, haverbloem of aard- appelmeel-vlokken. Geldig t.e.m. 20 April. GORT: Bon 08 (bonkaart algemeen) recht- gevende op 250 gram gort, gort- mout of grutten. Geldig t.e.m. 20 April. VERMICELLI: Bon 09 (bonkaart algemeen) geeft recht op 100 grain vermicelli, ma caroni of spaghetti. Geldig t.e.m. 20 April. MAÏZENA: B011 10 (bonkaart algemeen) geeft recht op 100 gram maizena, gries- meel sago, aardappelmeel, rijststijf- sel, kookstijfsel of gebruiksstijfsel. Geldig t.e.m. 20 April. RIJST: Bon 19 (bonkaart algemeen) geeft recht op 250 gram rijst, rijstemeel, rijstgries, rijstebloem of grutlen- meel (gemengd meel). Geldig t.e.m. Zondag 20 April. PEULVRUCHTEN: B011 15 (bonkaart algemeen) recht- gevende op 500 gram peulvruchten. Geldig t.e.m. 30 Maart. ZEEP: Bon 16 (nieuwe bonkaart algemeen) rechtgevende op 150 gr. toiletzeep (nieuwe samenstelling), 120 gram huishoudzeep, 150 gr. zachte zeep, 300 gram zachte zeeppasta, 250 gr. zeeppoeder, of 000 gr. waschpoeder (uitsluitend ten behoeve van was- scherijen of uit oude voorraden: 125 gr. zeepvlokken, 250 gram zelf werkende waschmiddclen of 200 gr. vloeibare zeep. Geldig t.e.m. 31 Maart. SCHEERZEEP: Bon 117 (afzonderlijk uitgereikt): 50 gr. scheerzeep, één tube of één pot scheercrème. Geldig t.e.m. 30 April. PETROLEUM: Zegel „Periode 9" geeft recht op 2 liter. Geldig t.e.m. 20 April. Bon „Periode E" eveneens 2 liter. Geldig t.e.m. 31 Maart. KINDERSCHOENEN: Alle soorten tot en met maat 23 zonder bon. Schoenen en pantoffels blijven onveranderd. BRANDSTOFFEN Bonnen 15, 16 en 17 (kaart vaste brandstoffen haarden, kachels) en 35 t./m.41 (kaart vaste brandstof fen centrale verwarming) één een heid vaste brandstoffen. Geldig t.e.m. Maandag 31 Maart. Bonnen „brandstoffen één eenheid vijfde periode" en „één eenheid co kes, vijfde periode" één eenhei^l vaste brandstoffen. Geldig t.e.m. Maandag 31 Maart. HONDEN- EN KATTENBROOD: Bon 9 van de vocderkaart voor honden en katten. Geldig t.e.m. 31 Maart. ,DE ECHO VAN HET ZUIDEN' 35) Een jaar lang was ik zoo volmaakt gelukkig als slechts weinig stervelin gen te beurl valt. De herinnering aan dien tijd heeft de rampzaligheid van mijn later leven nog verhelderd en dragelijker gemaakt; nu nog kan ik niet zonder ontroering daaraan den ken. Zijn stem brak. Rcdmayne zag hoe de sterke hand krampachtig sidderde. Toen werd mij nogmaals een kind geboren. Ook dit was een dochter. Hot was Irene! Mijn Gód! zei Redinayne. Hij zonk weer terug in zijn stoel en be dekte zijn gezicht met de handen. Toen keek hij op. Alles duizelt me maar u zei me toch met uw eigen mond dat uw eerste vrouw dood was. Irene moet daarom een wettige doch ter zijn Lady Irene Mersia! Mcrsia kreunde. Het was een leugen, het was schaamteloos bedrog! zei hij schor. Op een avond, niet lang na de geboor te van Irene, kwam er uit één van de ziekenhuizen een boodschap voor mij. Iemand, die daar lag te sterven wenschte 111c te zien. Ik was uit; mijn vrouw, die een engel van goedheid en medelijden was, ging er heen. Degene die me de boodschap had gezonden was mijn vrouw, mijn wettige vrouw Ze hadden me bedrogen en 0111 den tuin geleid. Ze zullen zelf wel gewe ten hebben waarom. Ik heb het nooit kunnen ontdekken. Mijn vrouw ver telde de heele geschiedenis, van ons geheime huwelijk aan Lady Isabel. Ze kwam bij me terug, en zonder boos heid, zonder één verwijt, maar met een bijna goddelijk medelijden, vroeg ze mij of het waar was. Ik ging naar het hospitaal. De vrouw was dood! Het was mijn echtgenoote. Toen ik terug kwam, las Lady Isabel de waarheid op mijn gezicht. Ze kuste 111e Het was haar laatste kus. Met lief de en vergevingsgezindheid in het hart verliet ze mijze was uit het huis verdwenen, vóór ik eenig vermoeden had van haar plan. Toen ik haar, na weken, terugvond, was het slechts om aan haar sterfbed te schreien. In haar laatste uur werden wij opnieuw in het huwelijk verbonden... maar geen ce remonie, geen macht ter wereld kon het onrecht goedmaken, dat ik zonder het te weten haar kind had aange daan. HOOFDSTUK XX. Terwijl Irene luisterde naar dit ver schrikkelijk verhaal, dreigde een ge voel van absolute machteloosheid haar te overmeesteren, maar ze streed er dapper tegen en het gelukte haar, zich te beheerschen. Ze moest tot el- ken prijs voorkomen, dat haar vader door haar toedoen nog meer verdriet te dragen kreeg; nooit mocht hij weten, dat ze hier gestaan en geluisterd had, dat ze zijn geheim wist. Haar vader! Ja, Goddank! hij was nog altijd haar vader, al had ze dan ook niet het recht, zijn naam te dragen. Redinayne liep met groote stappen het vertrek op en neer. Een storm van emoties doorbeefde hem. Het diepste, teederste medelijden met Irene had de overhand; de gedachte, dat zij uit haar positie verstooten zou kunnen worden, beroofd van dat geboorterecht, dat zelfs de nederigsten nog het hunne noemen: een naam was een marte ling voor hem. Aan Irene dacht hij het meest. Wat kan ik zeggen, Mersia? zuchtte hij. Er valt niets te zeggen en niets te doen. Ik had mijn geheim mee willen nemen in het graf; maar heb ik daartoe het recht? Heb ik het recht, Irene in onwetendheid te laten, in een valsche positie, terwijl zij de eerste zou zijn om zich daaruit terug te trek ken? Geef me raad, Redinayne! Ik vertrouw op jou, zooals ik altijd op je vertrouwd hebt. Met niemand anders zou ik er over kunnen praten; maar jij houdt veel van het kind, dat weet ik. Redmayne's lippen trilden en hij liep langzaam naar het vuur. Ik zal doen, wat jij denkt, dat het beste is, Redinayne. Ik zal haar in jouw hoede achterlaten, en ik weet, dat je niet terug zult schrikken voor die verantwoordelijkheid. Redinayne, wat zal ik doen? Zal ik het haar ver tellen? Laat 111e nadenken, antwoordde hij met diepe stem. Mersia wachtte. Redinayne keerde zich naar hem 0111. U zegt, dat uw vrouw niet wilde, dat uw geheim huwelijk publiek werd gemaakt? U weet haar redenen niet. Hebt u daaromtrent geen vermoe dens? Neen. Haar weigering is altijd een raadsel voor 111e geweest. Je zult 111e vragen, waarom ik geen scheiding trachtte te krijgen. Ik was niet zeker van haar schuld. Ik was bovendien immers ziek; en toen kwam het be richt van haar zoogenaamd overlij den. Kent u geen bijzonderheden van haar leven, nadat ze u verliet? vroeg Rcdmayne. Ook niet. Ik heb je immers ver teld, dat zij onvindbaar was. Toen ik tenslote meende, dat zij dood was, wierp ik alle herinnering aan het ver leden van mij af. Mersia, we moeten nog spreken ovei haar kind. Ja, haar kind en het mijne, zei de graaf bitter. Mijn wettige dochter, Lady Margaret Mersia! U hebt haar levensloop zeker ge volgd, u weet, waar ze zich ophoudt? vroeg Redinayne. Neen, zei Mersia, bijna onhoor baar. Oordeel niet te hard over me, Redinayne. Dit zijn de feiten: Na den dood van mijn vrouw in het zieken huis, trachtte ik het kind op te spo ren; maar zij en haar grootmoeder waren verdwenen. Na enkele jaren dook de grootmoeder weer op, zooals ik wel haast zeker wist, dat ze doen zou. Ze was totaal aan lager wal; had blijkbaar zwaar gedronken vóór ze me opzocht en maakte me een scène hier in deze kamer. Ik bood aan, de zorg voor het kind op me te nemen. Ik wilde dat ook werkelijk graag doen, maar de vrouw weigerde het kind af te staan, en dreigde, de heele geschie denis publiek te maken als ik pro beerde, het haar met geweld af te ne men. Blijkbaar had ze het geld liever zelf in handen. Terwille van Irene gaf ik toe. Ik zegde de vrouw een ruim jaargeld toe, en een poosje liet ze met rust; maar ze kwam regelmatig terug; steeds in denzelfden toestand, steeds met dezelfde bedreiging. In één woord, zij pleegde op de gewone manier chantage. Ik betaalde haar groote sommen, die ze, naar ik vermoedde, verbraste. Op een dag kwam ze weer, in afzichtelijken staat van dronken schap, en, tot wanhoop gedreven, zei ik haar, dat mijn geduld ten einde was, dat ik de zaak in handen van mijn advocaat zou geven in één woord, ik tartte haar. Van dien dag af heb ik nooit meer iets van haar ge zien of gehoord. Neen, dat is niet juist. Ik zag haar nog eens, ecnige jaren ge leden. Ik reed naar een vergadering ergens in het East End, en zag haar uit een smerig slob komen. Ze was in lompen gekleed en dronken, en ze zag me niet. Den volgenden dag ging ik naar die achterbuurt toe, ik herinner 111e den naam Baldwin's Rent. Het was avond. Tot mijn verbazing en op luchting hoorde ik, dat ze gestorven was; ze was den vorigen avond plot seling dood gebleven. Ik herinner het me zoo goed, omdat het de avond was van een van de kinderbals van de her togin. En het meisje? vroeg Rcdmayne ernstig. v Was verdwenen. Ik liet naspo ringen doen en hoorde dat een lief dadige dame zich haar lot had aan getrokken en dat ze in goede laaien was. Ik liet het daarbij. Veroo deel mij als je wilt. Er is in mijn hart geen plaats voor verwijt of veroordeeling, Mersia; het is te vol medelijden, zei hij. Ik heb 111e niet volkomen harte loos gedragen, zei Mersia. Hoe zwaar haar moeder ook jegens mij gezondigd heeft, zij was mijn vrouw. Ik heb een verklaring achtergelaten, een verslag van mijn eerste huwelijk en een moti veering van mijn verdere handelwij ze. Die zal na mijn dood in handen van mijn wettige dochter komen, als je dat wenschelijk oordeelt. Ik leg een zware last op je schouders, Red inayne, maar ik smeek je, die te wil len dragen. (Wordt vervolgd) Zoonoemtmen de bekende AKKER's Abdijsiroop, die reeds zoovele ma len de hevigste hoestbuien overwon, verlichting bracht en de benauwdhe den als't ware wegtooverde bij haar Jonge gebruikers. Daarom als Uw kind hoest geeft het dan evenals vele anderen doen een lepel Abdijsiroop voor het naar schoolgaan, liet is een schild voor hun borst. Abdijsiroop verwijdert de met ziektekiemen be zaaide slijm, zuivert en geneest de ontstoken slijmvliezen en verdrijft de ziekten der ademhalingsorganen. Terecht zegt men thans dan ook .,'s-Werelds beste Hoestsiroop" is: SERrVILI Benige der 20 kruiden tegen hoest, griep, bronchitis, asthma. V, -

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 4