Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. „NOORD-BRABAND" Dit nummer bestaat uit twee b!aden l Eerste Blad. NUMMER 27. WOENSDAG 2 APRIL 1941. 64c JAARGANG. DIT BLAD VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.25. -Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. GIRO No. 50798. Telegr.-Adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Bij contract flink rabat. Prijs der Advertentiën: .20 cent per regel. Minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel. GROEIENDE ANTI-DUITSCHE STEMMING IN ZUlD-SLAVIë. Duitschers en Italianen verlaten het land. De toestand in Zuid-Slavië is nog steeds niet geheel overzichtelijk al tee kent zich steeds meer een vijandige houding tegenover de as-mogendhe- den af. Men heeft den indruk aldus een D.N.B.-telegram uit Boekarest dat de nieuwe regeering te Belgrado geen duidelijk standpunt ten aanzien van het Drieinogendhedenpaet zal in nemen, doch veeleer wil probeeren tot een politiek van laveeren over te gaan onder het motto van neutraliteit. Inmidels is van bevoegde Duitsche zij de meegedeeld dat, ofschoon Berlijn tegenover de onopgehelderde toestand de uiterste terughoudendheid in achl neemt, Duitschland zich onder geen voorwaarde zal laten uitdagen of be schimpen. Voorts komen talrijke berichten binnen die er op wijzen dat de Kroa- ten weinig geestdrift voor het nieu we regiem van Belgrado aan den dag leggen. In de Zuid-Slavische hoofd stad hebben opnieuw incidenten en betoogingen die een Duitschland vij andig karakter droegen, plaats gehad zonder dat de autoriteiten voldoende hiertegen optraden. Duitsche en Ita- liaansche staatsburgers beginnen Zuid-Slavië reeds te verlaten. Duizen den personen zijn reeds vertrokken. NACHTELIJK ZEEGEVECHT IN M1DDELLANDSCHE ZEE. Drie Italiaansche kruisers en twee torpedojagers verloren. Ook Britsche kruiser gezonken. Uit 't Italiaansch weermachtsbe- richt: Aan het Grieksche front werden in den sector van het negende legercorps acties van onze tegenstanders, die een plaatselijk karakter droegen, geheel gebroken. In Oost-Afrika zijn onze troepen ten Oosten van Keren in een verwoe den strijd gewikkeld en bezig den vij and zeer zware verliezen toe te bren gen. Onze verliezen zijn eveneens zwaar. Vliegers van het Duitsche vlieger- corps hebben vliegvelden op Malta aangevallen. In Noord-Afrika hebben Duitsche en Italiaansche vliegtuigen gemecha niseerde strijdmiddelen en vijandelij ke artillerie aangevallen. Vliegtuigen van den tegenstander vielen Tripolis aan zonder belangrijke schade te ver oorzaken. In den loop van een verbitterd ge vecht, dat zich in den nacht van 28 op 29 Maart in het centrale gedeelte van de Middellandsche Zee afspeelde, hebben wij drie kruisers verloren van gemiddeld tonnage en twee torpedo- bootjagers. Talrijke leden van de be manningen zijn gered. Aan den vijand zijn verliezen toegebracht, die nog niet geverifieerd konden worden, maar zeker ernstig zijn. Een groote Britsche kruiser kreeg een voltreffer van ons zwaarste kaliber en zonk. Twee andere eenheden werden zwaar getroffen. Een van onze duikbooten onder lei ding van korvetten-kapitein Manlio Petroni heeft op den Atlantischen Oceaan een vijandelijk schip van ge middelde tonnage tot zinken gebracht. In het oostelijk deel van de Middel landsche Zee is een vijandelijke vloot- formatie herhaaldelijk aangevallen. Ondanks het hevige luchtafweerge schut heelt een Italiaansch torpedo vliegtuig een lichte kruiser getroffen. Toestellen van het Duitsche lucht- corps hebben met drie bommen van groot kaliber een vliegtuigmoeder, schip getroffen en een vijandelijke ja ger neergeschoten. In Oost-Afrika wordt de* druk van den vijand op hel noordfront ten oos ten van Keren doeltreffend in toom gehouden door onze tegenaanvallen. In het gebied van Harrar hebben onze troepen Direadawa ontruimd en ne men in goede orde nieuwe, westelij kei- stellingen in. Italiaansche jagers heb ben een luchtaanval ondernomen op het vijandelijk vliegveld van Dzjidzji- ga, waarhij vier toestellen op den grond vernield werden. Twee vlieg tuigen van het type Hurricane zijn neergeschoten tijdens een duel met vijandelijke jagers. Twee Italiaansche vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. BRITSCH CONVOOI ZWAAR GETROFFEN. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Onderzeeërs hebben uit een zeer sterk beveiligd konvooi behalve de reeds gemelde drie tankbooten nog vijf schepen van tezamen 33000 brt. weggeschoten. Daarmee is nicer dan de helft van dit voor Engeland be stemde konvooi en wel acht schepen van tezamen 57.000 brt. vernietigd. Een onderzeeër bracht bovendien twee tankbooten van 18.000 brt. in totaal tot zinken. Waarschijnlijk is, dat nog drie andere schepen lot zin ken gebracht zijn. Gevechtsvliegtuigen onder leiding van majoor Kriiger hebben op zee ten westen van Kreta een sterke Engel- sche vlootformatie inct succes aange vallen. Ondanks hevige afweer van luchtdoelartillerie en jagers plaatsten zij op een vliegtuigmoederschip drie voltreffers van bommen. Bij de lucht gevechten tijdens dezen aanval scho ten gevechtsvliegtuigen een Britsch jager van het type Hurricane neer. Alle eigen vliegtuigen keerden op hun basis terug. ENGELSCHE AANVAL OP FRANSCH KONVOOI. Engelsche zeestrijdkrachten heb ben, naar van officieele Fransche zij de is meegedeeld, Zondagochtend om negen uur in de Fransche territoriale wateren niet ver van de l ust tusschen Nemours en Oran een Fransch kon vooi, bestaande uit vier vrachtsche pen, dat vergezeld van een torpedoja ger van Casablanca naar Oran op weg was, aangevallen. Het konvooi kon op het oogcnblik van den aanval zich in de haven van Nemours in veiligheid stellen. De bat terijen van de kustverdediging en van het luchtwapen hebben het vuren van de aanvallende Engelsche oorlogs schepen beantwoord en deze schepen teruggedreven. De Engelsche oorlogs schepen bestonden uit een kruiser en vijf torpedojagers. Van Fransche zijde zijn tot dusver geen verliezen gemeld. MATSOEOKA IN ROME AANGEKOMEN. Naar het D.N.B. uit Rome meldt is Matsoeoka gisteravond omstreeks 19.00 uur in Rome aangekomen. De Japansche gast werd op het station Ostiense met gejubel ontvangen. Ter begroeting van den minister van bul- tenlandsche zaken waren in de stati onshal, die rijk met de Japansche en Italiaansche vlaggen versierd was, aanwezig: de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Cia- no, als vertegenwoordiger van den duce, de secretaris-generaal van de fascistische partij minister Serena, de onderstaatssecretarissen van het mi nister-presidium en van de ministers van oorlog en marine, de gouverneur van Rome, vorst Borghese, de chef van den generalen staf der fascisti sche militie, de bevelvoerende gene raal van het garnizoen van Rome, als mede van Duitsche zijde ambassadeur Von Mackensen, verder do gezanten van de hij het driemogendheden-paet aangesloten landen. Onder de klanken van liet Japan sche volkslied inspecteerde Matsoeo ka de voor het station opgestelde eercN compagnie. Een duizendkoppige me nigte begroette den Japanschen gast met eindeloos gejuich. Steeds weer weerklonk de roep: „Evviva il Giap- pone, Evviva la Germania, Evviva l'ltalia". Nadat de personen, die ter begroeting van Mavsoeoka aanwezig waren, waren voorgesteld, begaf de Japansche gast zich in gezelschap van graaf Ciano naar Villa Madama, dat de Italiaansche regcering den Japan schen minister voor den duur van zijn verblijf ter beschikking heelt gesteld. In den loop van den avond zal Mat soeoka de vertegenwoordigers der buitenlandsche pers ontvangen. In de Japansche ambassade zal vervolgens in intiemen kring een diner worden aangeboden. 28.859 BRITSCHE BURGERS BIJ LUCHTAANVALLEN GEDOOD. Aantal gewonden meer dan 40.000. LONDEN, 28 Maart (S.P.T.). In een Vrijdag te Newcastle gehou den rede maakte de parlementaire se cretaresse van het Engelsche ministe rie van Openbare Veiligheid, miss Wil kinson, bekend, dat sedert het uit breken van den oorlog in Engeland 28.859 burgers door Duitsche lucht aanvallen om het leven zijn gekomen. Het aantal gewonden bedraagt meer dan 40.000, waarvan het meerendecl zwaar gewond werd. LEVENSVERZEKERING 1843 WAALWIJK 1843 DE RIJKSPOSTSPAARBANK. Vertrouwen ongeschokt. Het zal allen wel bekend zijn dat d<* R. P. S. in de jaren 1939 en 1940 aan groote schokken weerstand heeft moeten bieden. Wanneer men regel matig de verschillende staatjes hij- hield betreffende de inleggingen en te rugbetalingen, dan moest ieder dui delijk zijn dat de laatste steeds enorm veel hooger waren dan de eerste. Van de wilde geruchtenreeks, die in die jaren voor ons volk neerstreek, bleef ook de R. P. S. niet verschoond, ter wijl tevens de politieke onrust er het hare toe bij droeg de menschen de meening te geven, dat het beter was het geld zelf in handen te hebben, dan het de „wankele" R. P. S. nog langer toe te vertrouwen. Daardoor ontstond er een ware run op d£ R. P. S. en ge weldig groote bedragen werden opge vraagd. Ondanks alles heeft de R.R.S. echter steeds aan alle gemotiveerde aanvragen kunnen voldoen en daaruit kan men de conclusie trekken dat zij al jaren lang was voorbereid op het feit, dat internationale spanningen plots lot opvragingen op groote schaal aanleiding zouden kunnen geven. In 1939 bedroeg het aantal inleg gingen 2.633.342 tot een bedrag van 213.242.122. Terugbetaald werd in 2.057.677 posten een bedrag van 239.206.783. In het bestaan der R. P. S. was 1939 dus het eerste jaar dat de bijgeschreven rente niet toe reikend was pm het nadeelig saldo van inleg en terugbetalingen óp te vangen. Het jaar 1940 gaf echter nog een veel ongunstiger beeld. Het aantal in leggingen beliep toen 1.450.578 tot een bedrag van 130.795.324 en het aan tal terugbetalingen 2.712.960 ten be drage van 300.934.513. Ondanks deze groote tegenslagen was de R. P. S. echter toch in staat aan al haar ver plichtingen te voldoen en wanneer men onderstaande cijfers bekijkt, zal men zien dat men zich over de toe komst der R. P. S. evenmin ongerust behoeft te maken. Eind 1940 stond aan een totaal van verplichtingen, groot 515 millioen, een belegd bezit met een nominale waarde van 710.273.842 en een re- eele waarde van 616.446.883. D.w.z. dat de R. P. S. boven haar verplichtin gen, eind December nog een plus had van ca. honderd millioen. Om nog eenig begrip te geven van den omvang van het tegoed hij de R. P. S. merken wij op, dat per ultimo December 1939 het aantal beleggingen een tegoed van 670 millioen beliep, hetgeen zeggen wil, dat het gemiddeld bedrag dat de rekeninghouders eind 1939 te goed hadden 280.03 per hoek je bedroeg. Een Amsterdammer kan er zich het best een voorstelling van vormen, wanneer hij weet dat dit groote totaal een bedrag van 837.50 per inwoner beteekent. Tot slot zij nog vermeld dat de R. P. S. 2.3 millioen klanten heeft. Op elke vier Nederlanders is er dus 'een in het bezit van een spaarbankboekje. TEELTPLAN AKKERBOUW 19.41. Nadere uiteenzettingen ten aanzien van de bepalingen. Naar aanleiding van het feit dat nog niet iedere landbouwer op de hoogte is van de bepalingen van het Teelt plan Akkerbouw 1941, heeft het A.N.P. zich met het departement van Land bouw in verbinding gesteld. Van officieele zijde werd hierom trent het volgende medegedeeld: Voorop dient te worden gesteld, dat in het teeltplan slechts sprake is van hoofdgewassen, de teelt van stoppel gewassen is geheel vrijgelaten. Uit den aard der zaak brengt dit mede, dat door de overheid geen garantie kan worden gegeven, dat stoppelgewassen, welke in 1941 gezaaid worden om eerst in 1943 hun volle opbrengst te geven, zooals b.v. roode klaver, ook in 1942 in hun geheel zullen mogen worden aangehouden. Dit hangt vanzelfspre kend af van de omstandigheden. Volgens het teeltplan 1941 kan men de gewassen onderscheiden in drie groepen a. De gewassen, waarvan de teelt verboden is. b. De gewassen, waarvan de teelt beperkt is. c. De gewassen, waarvan de teelt onbeperkt is toegestaan. Verboden gewassen. De verboden gewassen zijn: karwij, blouwmaanzaad, gele en bruine mos terd, spelt en evene. Deze gewassen mogen voor den oogst 1941 niet worden uitgezaaid en wanneer zij reeds uitgezaaid zijn in 1940, zooals karwij, dan moeten ze worden ondergeplocgd, ook al is in 't voorjaar van 1940 hiervoor door de Landbouw Crisis Organisatie een ver gunning uitgereikt. Deze vergunningen zijn vervallen. Beperkte teelt. De gewassen, waarvan de teelt be perkt is, zijn: a. Haver. De oppervlakte hier van is voor elk bedrijf beperkt tot het gemiddelde oppervlak, dat in de jaren 1938 en 1939 met dit gewas was be- teeld. Waarbij echter de oppervlakte niet grooter mag zijn dan 15 pet. van het totale bouwland (het gescheurde grasland inbegrepen). Wanneer ie mand in 1938 b.v. heeft verbouwd 3 H.A. haver en in 1939 4 H.A., dan is het gemiddelde 3^2 H.A. Heeft hij in 1940 in totaal 20 H.A. bouwland (ge scheurd grasland er bij gerekend) be bouwd, dan zal hij mogen verhouwen 15 pet. van 20 H.A. of 3 H.A. haver. Het verhouwen van een grootere op pervlakte haver dan hierboven ge noemd, mag slechts geschieden wan neer de verbouwer hiertoe een teelt vergunning van de L.C.O. heeft ont vangen. Groenvoederge wassen. b. De grocnvoedergewassen, waar onder hier zijn te verstaan mangels- en voederbieten, koolrapen, landbouw- wortelen, gele wortelen, klaver, lucer ne en eventueel andere groen te oog sten gewassen, zooals groene mais, merg- en voederkool, kunstweiden c.a. zijn in hun geheel beperkt tot de op pervlakte, welke in 1940 met deze ge wassen betecld was. Volgens de gegeven bepalingen zou den zuivere graslandbedrijven, die tot scheuren van grasland overgaan, geen recht hebben op den verbouw van groenvoedergewassen, daar zij die ook in vorige jaren niet verbouwen. Dit zou onbillijk zijn en daarom is be paald, dat voor deze bedrijven kan toe gestaan worden, dat een oppervlakte van ten hoogste 4 are, voor elke bij de December-telling 1940 op het bedrijf aanwezige melk- of kalfkoe, mag wor den beteeld met mangelwortels, kool rapen (of andere groenvoedergewas sen). c. Uien. Deze zijn beperkt tot de oppervlakte die in 1937, 1938 en 1939 gemiddeld met dit gewas beteeld was. Hiervoor wordt na aanvrage door de L.C.O. een teeltvergunning uitgereikt. DE TOEWIJZING VAN VASTE BRANDSTOFFEN. Het rijksbureau vestigt de aandacht op het volgende: De aan verbruikers van vaste brand stoffen van de groepen B, C. en D des tijds door de brandstoffen-commis sies uitgereikte z.g. identiteitskaarten op vertoon waarvan bij de distribu tiediensten toewijzingen voor vaste brandstoffen verkrijgbaar werden ge steld, zullen onder geen omstandig heden mogen worden vernietigd. Het ligt n.l. in de bedoeling deze kaarten zelfs al zouden alle daar op voorkomende vakjes door den dis- tribuliedienst reeds zijn afgekruist nog te gebruiken voor de uitreiking van toewijzingen van vaste brand stoffen na 31 Maart 1941. Deze identi teitskaarten dienen derhalve zorgvul dig te worden bewaard. BEPERKEN VAN WERK. Wijziging in de voorschriften. Bij besluit van den secretaris-gene raal van het departement van Sociale Zaken (Verordeningenblad no. 13) zijn wijzigingeji gebracht in het eerste uit- WMliQkscle en Langstraat,s«he Courant,

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 1