UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING GEMENGD NIEUWS Courantea-reclame NIET TE VERVANGEN. PROVINCIAAL NIEUWS. De Notre Dame van de Sloppen Woensdag 2 April 1941 No. 27 De Echo van het Zuiden. Tweede Blad SPRANG—GAPELLt. WASPIK. 'S-HERTOGENBOSCH. OP 2en PAASCHDAG VEREENIGDE HAAGSCHE SPELERS. B Pijn - Pijn - Pijn NIEUWKUIJK. KAATSHEUVEL. vooral in een veel gelezen plaatselijk- en streekblad is UITKEERINGEN AAN ONZE GEMEENTE. Volgens de Staatscourant van lil Maart krijgt de gemeente Waalwijk over 19391940 uit het Gemeente fonds het bedrag van 74.706.12. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Waalwijk en het daaronder behoorende ambtsgebieo werd gedurende de maand Maart 1941 ingelegd 38.399.65 en terugbetaald 51.339.30. Het laatste door dat kan toor uitgegeven boekje draagt het num mer 22070. UIT DE SCHOEN- EN LEDERINDUSTRIE. Zooals bekend is een Vakgroep voor cfe Leder en Lederverwerkende indu strieën ingesteld, die onderverdeeld is in vier groepen. Tot algemeen voorzitter is benoemd de lieer C. Raming te Waalwijk, die tevens voorzitter is voor de vakgroep Schoenindustrie. Vice-voorzitters zijn de heeren Aug. Manna.crts te Tilburg en P. Scheeren te Nijmegen. JUBILEUM Dr. LANGEMEIJER. Wij hebben vroeger gemeld dat Dr. H. G. Langemeijer 18 April zijn 25- jarig jubileum zal vieren als genees heer in onze gemeente. Op uitdrukke lijk verzoek hebben we in een volgend nummer medegedeeld, dat de jubilaris zich geheel aan elke huldiging wensch- te te onttrekken en dringend verzocht dien dag geheel onopgemerkt te laten voorbijgaan. Wij wisten dat deze beslissing geens zins was naar den zin zijner patiënten, die zoo gaarne een blijk van waar deering en dankbaarheid wenschten te geven, waarvoor dit een gereede ge legenheid was. Blijkbaar is Dr. Langemeijer voor den drang van die zijde tenslotte moe ten bezwijken, want naar wij verne men is er alsnog een comité gevormd, bestaande uit de heeren Ger. Verwie!, C. Pullens, Ds. W. Mühlnickel, N, van Loon-de Jong en S. Gruppelaar,- dal het initiatief genomen heeft tot stich ting van een fonds, waarvan de jubi laris, naar zijn oordeel, kosten zal kunnen bestrijden voor lien, die deze niet of hoogst bezwaarlijk zelve kun nen dragen en anderzijds om een oi andere reden niet van gemeentewege kunnen worden geholpen. Gedacht is meer in het bijzonder aan kosten voor Ziekenhuis-verpleging, in 't kort: „een Dr. Langemeijer-fonds" ten dienste der lijdende menschheid in Waalwijk: tevens, als stoffelijke hulde, wordt een portret van den jubilaris aangebracht als pendant van den stichter wijlen pastoor van Riel. Dit plan heeft de instemming ei kregen van den jubilaris. VERGADERING KATHOLIEKE ONDERWIJZERSBOND. Zondag vergaderde de afdeehng Waalwijk—Heusden van den Rath. Onderwijzersbond. De heer Froklage opende de ver- qadering. De commissie, welke daartoe was aangewezen, bracht verslag uit over het studiepunt: missie en school. Tot afqevaardigden voor de algemeene vergadering en de K.O.V.-vergadering werden aangewezen de heeren Frok lage en van Roij en tot plaatsvervanger de heer Carpay. De Welcerw. heer P. de Bree hield een lezing over het Eucharistisch con gres te Boedapest, geïllustreerd met lichtbeelden. KLEUTERBUREAU „GROENE KRUIS". In de Echo van 15 Februari stond boven het verslag van de jaarvergade ring van het Groene Kruis: „Komt er een kleuterbureau?'' Weinigen zullen toen gedacht heb ben, dat 6 weken later reeds de eerste zitting gehouden zou worden. Vol enthousiasme is het Bestuur aan het werk gegaan. Mevrouw van der Berg de Bruin, die ook het zuigelingen bureau leidt, zegde onmiddellijk spon taan alle medewerking toe. Door mid del van huisbezoek, door de wijkver pleegster en een circulaire werd be kendheid aan het plan gegeven. Dat een kleuterbureau zeer noodig was, is Maandag gebleken. Niet min der dan 25 moeders met 37 kinderen kwamen op de eerste zitting om raad vragen. De ontbrekende schakel tusschen zui gelingenbureau en schoolartsendienst bestaat nu niet meer. Thans staat het kind vanaf zijn geboorte tot het einde van z'n schooljaren doorloopend onder medische controle. Vooral nu de voe ding te wenschen overlaat, is het voort durend toezicht vooral op de jongere jeugd een eerste vereischte. En daarom moeders in Waalwijk, komt elke maand met Uw kinderen naar het kleuterbureau. WEER EEN FIETS! Thans was het R. KI. die bij de ge meentepolitie aangifte kwam doen van vermissing van zijn rijwiel, dat hij even onbeheerd voor zijn woning had laten staan. Er zijn menschen die het nooit lee- ren! DE REORGANISATIE VAN HET IN STITUUT DER ARBEIDSBEURZEN. Het instituut der Arbeidsbeurzen in Nederland ondergaat een totale ver andering, zoodat thans zijn beslag krijgt, wat vóór de oorlogsomstandig heden in de vakpers reeds sterk be pleit werd. Vooral de ambtenaren van het tegenwoordige rijksarbeids-bureau waren daarvan sterke voorstanders, o.a. heeft de waarnemend directeur- generaal, de heer Th. van Lier \an het Departement van Sociale Zaken hierover reeds spoedig een populaire brochure het licht doen zien. In het proefschrift van den nieuwbenoem- den directeur te Tilburg, den heer Dc Kort, werden de nieuwe ideeën o.m. lot uiting gebracht. Als mede-redac teur van het tijdschrift van den Ne- derlandschen Werkloosheidsraad heeft overigens de heer Van Delft eveneens zich herhaaldelijk in die richting geuit, aldus de N. T. Crt. De kern der reorganisatie komt in het kort hierop neer: Per 1 Mei a.s. worden de gemeentelijke arbeidsbeur zen alle opgeheven en ook de agent schappen der arbeidsbemiddeling, welke in de overige gemeenten van het land tot dien datum bestonden. In plaats daarvan komen dan over het geheele land: a. het Rijksarbeidsbureau als deel van het Departement van Sociale Za ken b. 37 gewestelijke arbcidsbureaux en c. pl.m. 150 bijkantoren die onder deze geweestelijke bureaux ressortee ren. Voor wat Tilburg betreft, komen er o.m. bijkantoren te Waalwijk en Gilze Rijen. De andere gemeenten uit het vroegere district Tilburg ressorteeren dan onder het bureau Tilburg of on der een der bijkantoren. een middenberm gescheiden rijbanen, terwijl de wielrijders over twee rij wielpaden zullen kunnen beschikken. Voor het plaatselijk verkeer worden, waar zulks noodig is, parallelwegen aangelegd. Het werk moet in 360 dagen vol tooid worden. De benoeming van den oud-Waal wij ker, den heer A. J. A. C. v. Delft, directeur der Arbeidsbeurs te Tilburg tot directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau te Amsterdam, heeft thans, haar beslag gekregen. De heer van Delft heeft in die func tie te Tilburg groote verdiensten ge had, maar ook op ander terrein heeft hij in deze stad zeer veel gedaan, zoo dat men hem noode ziet vertrekken. In zijn plaats is benoemd de heer Dr. W. L. P. M, de Kort, geboren tc Tilburg. Vergadering van den Raad der ge meente Sprang-Capclle tc houden op Vrijdag, 4 April, des namiddags half zeven 6V2uur- AGENDA: 1. Opening. 2. Vaststelling van de notulen der vergadering van 24 Januari 1941. 3. Ingekomen stukken. 4. Wijziging gemeentebegrooting voor 1940. 5. Wijziging gemeentebegrooting voor 1941. 6. Beschikbaarstelling van een be drag voor extra-hulp aan werk- loozen over 1941. 7. Aanvulling van de verordening tot heffing en invordering van begrafenisrechten. 8. Herziening „verordening veld wachters". 9. Verleening van subsidie en be schikbaarstelling van een lokaal voor een landbouwhuishoudcur- sus. 10. Afrekening vergoedingen bijzon der lager onderwijs. 11. Voorzieningen in verband met de invoering van het vak „lichame lijke oefening" aan dc openbare lagere school. 12. Voorstellen van het raadslid den heer Versteeg inzake Zondags heiliging, enz. 13. Mededeelingen. 14. Rondvraag en Sljiiting. Het komt enkele oudere menschen het hun distributiekaart te verliezen of deze in een winkel te laten liggen, waardoor .zij verstoken zijn van le vensmiddelen, daar volgens de distri butievoorschriften maar niet aan stonds nieuwe kaarten mogen worden uitgereikt. Ongelooflijk is het dan ook, dat er menschen zijn, die van het vinden van een levensmiddelenkaart geen aangifte doen bij politie of op hel raadhuis. Van gevonden voorwerpen moet al tijd aangifte worden gedaan, doch dat slag uitgebracht over de werkzaamhe den in het afgeloopen jaar. Na een woord van dank en opwek king door den voorzitter, werd de bij eenkomst met dankgebed gesloten. CAPELLE. Gedurende de maand Maart 1941 werd op het hulppostkantoor alhier in de Rijkspostspaarbank ingelegd 2625,75 en terugebetaald ƒ5329,17. Het aantal inlagen bedroeg 27, dat der terugbetalingen 41. Aan de Ambachtsschool te Til burg werd het einddiploma Machine- ban kwer ken behaald door onzen dorpsgenoot Joh. Rosenbrand Gzn. De nieuwe lidmaten der Ned. Herv. gemeente, die in den loop de zer week hun belijdenis hebben ge daan, zullen a.s. Zondagmorgen tij dens den ochtenddienst in de Ned. Herv. kerk bevestigd worden. malen voor dat ongeluk hebben Donderdag j.l. werd in cle Chr. School de gewone jaarlijksche Ouder avond gehouden. Na de opening met het zingen van Ps. 43 3 en gebed, sprak de voorzitter der Chr. School- ver., Ds. R. de Bruin, een inleidend woord naar aanleiding van Ps. 78 4. Het woord was vervolgens aan hei hoofd der school, den heer J. Dubbel man, die een verslag gaf over den cur sus 1940—41. In de pauze was er gelegenheid om het werk der leerlingen te bezichtigen, waar uiteraard veel belangstelling voor was. Na de pauze hield de heer J. C. Pellicaan een causerie over het onder werp: „De lichamelijke oefening op dc Lagere School", hetgeen, mede dooi de vaak humoristische opmerkingen, de volle aandacht der ouders had. Op verzoek van den voorzitter, sloot het hoofd der school, na het zingen van Ps. 103 1, met dankgebed den goed-geslaagden avond. Vrijdag j.l. had de 13-jarige Piet van Vugt, de onvoorzichtigheid een brandende lucifer in een niet ge heel ledige carbidbus te werpen, wel ke gebruikt wordt bij het lasschen op den scheepswerf alhier. Een groote vlam sloeg er uit en verwondde den knaap deerlijk aan ge laat, hals, borst en rechterarm. Dr. Wijffels verleende de eerste hulp. Gelukkig gaat het met den patiënt op het oogenblik redelijk wel. hartelijke toespraak, waarin hij den jubilaris huldigde voor zijn groote verdienste als koster voor het Huis van God, voor zijn nauwgezetheid en trouw, doch daarnaast voor zijn be reidvaardige hulpvaardigheid bij al les wat rondom het kerkgebouw van* zijn diensten mag profiteeren. Nam/ns de kerk bood hij hem een fraaie n si- stoel en een salontafeltje, nauuns de pastorie een zilveren etui met inscrip tie. De heer de Bondt sprak namens het Kerkbestuur en bood bloemen aan, terwijl daarnaast een 25-tal bloem stukken aanwezig waren namens col lectanten, par. Zangkoor en vele par ticulieren. Voor de hem toegesproken woorden dankte de jubilaris op keurige wijze. Behalve de bloemenhulde kwamen een 250-tal felicitaties binnen, w.o. van Burgemeester Mal lens en vele an dere notabelen en alle Eerw. heeren Geestelijken, die in de parochie tij dens Picters Kosterschap gestatio neerd geweest zijn. In intieme kring werd het feest in den namiddag voort gezet. Ds K. J. M. V. brengt ten bate der T. B. C. het bekende tooneelwerlc door de HOUDT DEZE AVOND VRU1 TELEGRAM-VERKEER. Naar wij vernemen is het Binnen- landsch Telegrafisch Verkeer, na een onderbreking van ongeveer een hall- jaar, wederom toegestaan; een bericht dat zeker met ingenomenheid zal wor den ontvangen. WEGVERBETERING keizeRsveer-gorinchem. In den fraaien weg van het Keizers- veer naar het veer Sleeuwijk-Gorin- chem bevinden zich, aldus de A.N.W. B., een paar voor het verkeer bezwaar lijke wegvakken, n.l. de kom van Nieuwendijk en het bochtige vak aan den Uppelschendijk. Reeds lang zijn plannen tot verbe tering in studie, döch men heeft met de uitvoering daarvan gewacht tot de werkzaamheden aan de brug bij Go- rinchem zoover gevorderd zouden zijn, dat de brug met aansluitende wegvak ken ongeveer gelijktijdig in gebruik zou kunnen worden genomen. Thans is dat moment gekomen en op 9 April a.s. zal door den Rijkswa terstaat worden aanbesteed de ver nieuwing van het 7 k.m. lange wég- vak van den toekomstigen zuidelijken oprit van de brug tot ten zuiden van het dorp Nieuwendijk, waar de nieuw tc maken weg op den bestaanden Rijksweg zal aansluiten. Het bestek omvat het grondwerk met enkele bijkomende werkzaam heden, zooals het maken van duikers voor kruisende waterloopen en dc ver harding van de overpaden der krui sende landwegen. De weg zal bestaan uit twee door het mogelijk is, dat de eene mensch den ander op deze wijze het allernood zakelijkste voedsel onthoudt, is onbe grijpelijk. Dezer dagen is wederom een kaart van een gezin, dat dringend behoefte heeft aan levensmiddelen, verloren. Wil de vinder van deze kaart, in het belang van zijn medemenschen, deze op het raadhuis in de brievenbus deponeeren. Wil een ieder dat voor taan doen? Vergadering van de Coöp. Aan- koopvereeniging „Capelle, rijh.-Ca- pelle en Sprang" W. A. op Vrijdag 4 April 1941, des avonds zeven uur bij. Antonie van Dijk te Vrijh.Capelle. Aan de orde: 1. Aanschaffing veevoeder, hulp meststoffen, enz. Ambachtsschool en avond-vakteeken- school te 's-Hertogenhosch. Diploma's. Aan de ambachtsschool en avond- vakteekenschool te 's-Hertogenbosch ontvingen o.m. de navolgende leerlin gen het diploma der school: Smeden-bankwerkersL. v. d. Geld te Drunen; J. Jooren te Geertruiden- berg; J. v. d. Wiel tc Drunen. Koper-, lood en zinkbewerkers: J. Gossens te Elshout. Timmerman: A. C. A. Kramer te Heusden; L. A. van Veluw te Haar steeg. j Meubelmaker: J. M. Lommers te Elshout. Avond-teekensc.hoolA. Kivits te Vlijmen. R. P. S. Aan het Postkantoor Kaatsheuvel en het daaronder behoorend ambtsge bied werd gedurende de maand Maart 1941 ingelegd 12992.50 en terugbe taald 11416.12. Kindje vergif gedronken. Aan de gevolgen overleden Het bijna driejarig zoontje van de familie Van Wert in de Ulstenstraat te Oss is het slachtoffer gevt orden van een noodlottige vergissing. De kleine was in de keuken van de ouderlijke woning aan het spelen en wist door <»p de venstei bank te klimmen een flesje te bemachtigen, waaruit het dronk. Onmiddellijk daarna begon het kind hevig te gillen. De moeder snelde toe, doch daar zij in de stel lige overtuiging vei keerde, dat het flesje, waaruit het kind gedronken had koffie-extract bevatte, schonk zij geen bijzondere aandacht aan het geval. Toen zich bij den kleine echter ziekte verschijnselen vertoonden, werd in allerijl een dokter geraad pleegd. Deze constateerde, dat het kind vergil moest hebben gedronken. Het slachtoffertje weid naar het Sint Anna.ziekenhuis overgebracht, waar het aan de gevolgen is bezwe ken. De vader van het kind had een flesje meegebracht, dat naar zijn mening gevuld was met kollie-extract Bij onderzoek is gebleken, dat het flesje een zink chloraat heeft bevat. SPRANG. De Sociale Studieclub van den Christel. Besturenbond Sprang-Capelle hield j.l. Maandagavond ter sluiting van het seizoen 1940—-1941, in de zaal van den Chr. V olksbond haar jaarver gadering. Na opening, Schriftlezing en gebed, werd door het lid E. Braspenning een onderwerp ingeleid over: „Zondags rust en Zondagsheiliging". Inleider zet te daarbij de volgende punten op dui delijke wijze uiteen: Het Nieuwe Testa ment en de Zondag, De Hervormers en de Zondag, Onze Zondagsbeschou wing en De Zondagspractijk. Op dit onderwerp volgde een leer zame bespreking. Door den secretaris der club, Nico Klaassen, werd een goed verzorgd ver- Men is thans bezig de rioleering voor afvoer van het water aan de zuidzijde van den grooten verkeers weg, na te zien en te verbeteren. De buizen zullen geheel worden gereinigd en waar noodig zullen deze worden vernieuwd. Gezien dc enorme water last die door de verstopping der hui zen aan de bewoners werd veroor zaakt, zal de verbetering zeer zeker worden toegejuicht. Zilveren kosters jubileum. Met groote belangstelling vierde he den de heer Pieter Elshout zijn zilve ren kostersjubileum van de St. Jans- kerk, tevens het feit, dat eeuw het kosterschap in de familie Elshout i es- sorteerde. Zooals toch zeker een kos tersjubileum betaamt, werd het feest met een plechtige H. Mis van dank baarheid ingezet, aangeboden en op gedragen door den Hoogeerw. Heer Deken, terwijl om 9 uur een gezongen H. Mis werd opgedragen tot zielerust van vader Wout Elshout, die 50 jaren Pieter vooraf ging. Om elf uur had een druk bezochte receptie plaats, waarop de Hoogeerw. Deken met zijn kapelaans, Pastoor de Klijn met kapelaan Rietra, Pater Rec tor van het Missiehuis, een deputatie van de Eeerw. Broeders van Liefde, het geheele kerkbestuur met collec tanten etc. en vele particulieren ver schenen. Deken v. d. Brekel hield een Aanrijding met docdelijken afloop. Wielrijder op gevaarlijk kruispunt tegen vrachtauto gereden. Zaterdagmiddag omstreeks vier uur is op den Bredascheweg, hoek Lange Schijfstraat bij „Pas Buiten le Tilbuig een noodlottig verkeers- ongtval geschiedt. De 51-iarige A. P. J. Meijers, wonende Broekhovenscheweg kwam per rijwiel van de richting Breda en wilde het kruispunt passeeren juist toen een van het stadscentrum ko mende vrachtauto naar links het verbreede gedeelte van de Lange Schijfslraat richting O. L. Vrouwe plein inzwenkte. De wielrijder botste legen den wagen op en kwam zoo ongelukkig terecht, dat hij met een bloedende hoofdwonde, een hersen schudding en een gebroken linker- onderarm bleef liggen. In afwachting van de G G en G.D. liet men het slachtoffer wijselijk ter plaatse liggen en verleende enkelen zoo goed mogelijk eerste hulp. Ver volgens werd hij per ambulance auto naar het ziekenhuis vervoerd, waar de ongelukkige in den loop van Zondagmorgen, na door rector Claassen te zijn bediend, aan zijn verwondingen is bezweken. De beer Meijers was gehuwd en had enkele kinderen. Door hun uitdrijvende- en pijnstillende werking helpt hier altijd veilig en vlug als geen ander een poeder of cachet van Mijnhardt, Mijnhardt'f Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets. genaamd „Mijnhardtjes Doos 10 en 50 ct.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 5