Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Duitsche troepen rukken Zuid- slavië en Griekenland binnen. .NOORD BRABAND" m Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. Oproep van Hitier aan het Duitsche volk. NUMMER 29. WOENSDAG 9 APRIL 1941. 64c JAARGANG. DIT BLAD VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever WAALWIJKSCHE UITGAVE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Bij contract flink rabat. Abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. Telefoon No. 38. GIRO No. 50798. Telegr.-Adres: ECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel. Minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel. Berlijn, 0 April (D.N.B.) De Fuehrer heeft den volgenden oproep aan het Duitsche volk uitge vaardigd: AAN HET DUITSCHE VOLK. Sinds het Britsche imperialisme zich opgemaakt heeft om de wereld te veroveren, was het zijn streven Euro pa en zijn volkeren in steeds nieuwe oorlogen te wikkelen en ze daarmee te verzwakken. Engeland heeft daarbij maar al te dikwijls ten decle verblin de, ten deele omgekochte staatslieden én volksleiders gevonden, die hun lan den in dienst van deze Britsche we- reldbeheersching stelden. Sinds eeuwen was tevens degene, die het meeste profijt trok van deze voor Engeland aangestichte verove ringsoorlogen, de joodsche „haute fi nance". Onder de leuze „democratie heeft deze samenzwering van imperia lisme en kapitalisme de wereld en vooral Europa in tallooze verwikkelin gen gebracht. In het jaar 1914 slaagden deze krachten erin het oude Duitschland te overvallen en tot den strijd te dwin gen. Het doel was de vernietiging van het Duitsche, economische leven en de uitplundering van de Duitsche econo mische kracht benevens het weerloos maken van het volk tot dit doel. Destijds evenwel werd de strijd niet gevoerd tegen het nationaal-socialis- tische Derde Rijk, doch tegen den con- stitutioneel-democratischen Duitschèn bondsstaat. Nauwelijks was het gelukt na een afschuwelijk verval van het Duitsche economische leven en het Duitsche le ven in het algemeen gedurende vijf tien jaar het Duitsche volk door dg, kracht van den nationaal-socialisti- sche beweging op te heffen en tot nieuwen opbloei te brengen, toen de zelfde krachten terstond weer hun oude doelstelling proclameerden: het onafhankelijke, zich weer oprichtende Duitschland moest opnieuw vernie tigd worden. En weer als destijds meende men daarbij het conflict het beste door veile krachten te kun nen ontketenen. Sedert het begin van den oorlog was het het onmiskenbare streven van En geland den Balkan als strijdtooneel te winnen. Inderdaad slaagde de Brit sche diplomatie er overeenkomstig het voorbeeld van den wereldoorlog in, Griekenland eerst d"oor het aanbod van een garantie te paaien, en daarna definitief voor haar doeleinden te mis bruiken. Daartegenover heb ik steeds be toogd, dat: 1. Het Duitsche volk geenerlei te genstellingen tot het Grieksche volk kent. 2. Dat wij evenwel nooit zullen dulden, dat zich evenals in den we reldoorlog op Grieksch gebied een mo gendheid zich nestelt met het doel van daar uit te zijner tijd uit het Zuidoos ten een aanval op de Duitsche leefr ruimte te kunnen doen. Wij hebben den noordelijken flank van de Engelschen gezuiverd, wij zijn besloten ook in het zuiden zulk een bedreiging niet te dulden. In den zin van een waarachtige con solidatie van Europa was het mijn streven, sinds den dag, waarop wij de macht overgenomen hebben, ook met Joegoslavië een vriendschappelijke verstandhouding tot stand te brengen. Ik heb bewust al datgene vergeten, wat eens tusschen Duitschland en Servië voorgevallen is. En welk ander doel had Duitsch land ook kunnen hebben in een ge bied, waar hel noch territoriale, noch politieke eischen stelde of belangen verdedigde? Om aan Joegoslavië elk gevoel le ontnemen, dat thans of in de toekomst de door Duitschland ingeslagen poli tiek zich ten ongunste van dit land zou kunnen wijzigen, had ik gepoogd, den Joegoslavischen staat in te lijven bij die groep mogendheden, die beslo ten is, het vasteland van Europa in de toekomst op te bouwen volgens begin selen, die rekening houden met de ge rechtvaardigde belangen van allen in gemeenschappelijken arbeid, in rust en vrede. Den 25sten Maart 1941 nu trad Joe goslavië te Weenen plechtig tot het drie mogendhedenverdrag toe. Ik en het geheele Duitsche volk voelden ons daardoor gelukkig, want daarmede scheen uitbreiding van den oorlog op den Balkan belet en wellicht ook een zwakke hoop gerechtvaardigd te zijn, hel reeds bestaande conflict tenslotte toch nog te kunnen oplos sen door een verstandig compromis. Nauwelijks echter kwamen de mi nisters, die het verdrag hadden onder teekend, te Belgrado aan, toen de in Engelschen loondienst staande ele menten van een militaire clique, die eeuwig staatsgrepen organiseerde, zich gereed maakten om van repliek te dienen. De regeering, die naar vrede met Duitschland streefde, werd ten val ge bracht en wel met de uitdrukkelijke openlijke verklaring, dat dit noodza kelijk was jegens haar houding tegen over Duitschland. Daarenboven echter voltrokken zich nu tooneélen, die in het leven der vol ken een schande vormen en die het Duitsche rijk als groote mogendheid niet bereid is geduldig te slikken. Er zal worden afgerekend. Deze gebeurtenissen werden in scè ne gezet door dezelfde creaturen, die reeds in 1914 door den aanslag van Serajewo de wereld nameloos in het ongeluk hadden gestort en evenals destijds is deze militaire misdadigers- kliek door den Engelschen geheimen dienst gefinancierd en georganiseerd. Als nu ook deze gebeurtenissen de- zelfde zijn als destijds, dan is toch iets gewijzigd: De thans aangevallen staat is niet het toenmalige Oostenrijk, maar het huidige Duitsche Rijk. Het geweld, dat zij heeft geroepen, zal haar thans vernietigen. Het Duit sche volk koestert geen haat jegens het Servische volk. Het Duitsche volk ziet vooral geen reden om tegen Kroa- ten of Slowenen te strijden. Het wil van deze volken niets. Het Duitsche volk zal thans even wel met die Servische misdadigers- clique te Belgrado afrekenen, die meent, den Balkan voor de tweede maal ter beschikking te kunnen stel len van den Britschen aanslag op den vrede in Europa. Daar ik het nu nogmaals moet bele ven, dat pogingen, gedurende acht jaar ondernomen, tot opbouw van een vriendschap, weer vergeef sell zijn heb ik besloten tot herstel van dragelijke betrekkingen en een orde in dit deel van Europa, die ook rekening houdt met de volksche beginselen, in over eenstemming met de opvattingen van mijn bondgenoot, de verdere vertegen woordiging van de Duitsche belangen toe te vertrouwen aan de kracht, die naar thans weer blijkt blijkbaar alleen in staat is recht en reden in be scherming te nemen. Tot den laatst en Brit. Het Duitsche rijk bevindt zich sinds vanochtend in strijd met de usurpa tors van Belgrado en in strijd met de formaties, die Groot-Brittannië weer tracht van den Balkan uit te laten oprukken tegen den vrede in Europa. De Duitsche weermacht zal de wa pens in deze gebieden eerst dan neer leggen, als het troepje samenzweer ders definitief ten val is gebracht en de laatste Brit ook in deze streken het vasteland heeft verlaten. LEVENSVERZEKERING 1843 WAALWIJK 1843 De. houding van Duitschland tegenover Joego-Slavië. Aan de verklaring der Duitsche re geering over Zuid-Slavië ontleenen wij 't volgende: Weergalouze grootmoedigheid. Ofschoon Duitschland op de hoogte was van de samenspanning met Enge land en Frankrijk heeft het met een weergalooze grootmoedigheid en ge duld de toenadering tot Zuid-Slavië voortgezet. Steeds weer ondernamen Duitschland en Italië pogingen in de ze richting. Deze politiek vond haar bekroning in de uitnoodiging aan Zuid-Slavië om tot het driemogendhe- denverdag toe te treden. Nog eenmaal scheen het, of de rede zou zegevieren en de verantwoordelij ke Zuid-Slavische staatslieden de wa re belangen van hun land hadden in gezien. Zoo trad Zuid-Slavië 25 Maart j.l. te Weenen tot het driemogendhe- denpact toe. De inhoud van deze over eenkomst was de volgende: 1. Erkenning van de souvereiniteit en intregiteit van de Zuid-Slavische staat van de zijde der partners van het driemogendhedenverdrag. 2. Verzekering van de asmogend- heden, dat tijdens dezen oorlog van Zuid-Slavië geen toestemming zou worden verlangd, dat troepen door dit land marcheeren of vervoerd werden, noch eenigerlei militaire hulpverlee ning. 3. Verzekering, dat Zuid-Slavië in het bestek van de reorganisatie van Europa een uitweg naar de Egeïsche Zee zou krijgen, die op bijzonder ver langen van de Zuid-Slavische regee ring in territoriaal opzicht de Zuid- Slavische souvereiniteit over de stad en de haven van Saloniki zou omvat ten. Tegenover deze vérstrekkende ver zekeringen behoefde de Zuid-Slavische staat zich tot niets anders verplich ten dan tot loyale medewerking met de Europeesche mogendheden aan de nieuwe opbouw van ons contingent. Want op deze historisch unieke kans, die een staat geboden werd, welke zijn bestaan uitsluitend dankte aan het stelsel van Versailles en zijn verwaar- loozing van het zelfbestemmingsrecht der volken, heeft een kliek samen zweerders te Belgrado thans een ant woord gegeven, dat even dom als mis dadig genoemd moet worden. Dit zijn dezelfde beruchte misdadigers, die in 1914 door den moord van Serajewo den wereldoorlog ontketenden. Het uur is gekomen! Aan de dagorder van den Führer aan de soldaten ontleenen wij 't vol gende: Soldaten van het Zuid-Oostelijk front! Thans is uw uur gekomenGij zult thans de belangen van het rijk, even- al» uw kameraden het een jaar gelo den deden in Noorwegen en in het Westen, ook het Zuid-Oosten van Eu ropa in uw bescherming nemen. Gij zult hierbij niet minder dapper zijn, dan de mannen van die Duitsche di visies, die reeds in het najaar van 1915 op hetzelfde gebied waar gij thans aantreedt, overwinnend stre den Gij zult daar menschelijk zijn, waar u de tegenstander menschelijk tege moet treedt. Daar waar hij de hem eigen wreedheid toont, zult gij 1 m zonder genade neerslaan De strijd op Griekschen bodem is geen strijd tegen Griekenland, doch tegen dien algemeenen vijand, die evenals een jaar geleden in het hooge Noorden van Europa thans in hel uiterste Zuiden poogt een wending te brengen in het oorlogslot Wij zullen derhalve op deze plaats met onzen bondgenoot zoolang strij den, tot de laatste Engelschman ook in Griekenland zijn „Duinkerken'.' ge vonden heeft! Wie van de Grieken dezen wereld vijand steunt zal met hem vallen BESLUIT VAN ROME. Vloot en luchtmacht treden op in nauwe samenwerking met de Duitschers. Italië volgde met groote aandacht en de grootste kalmte de gebeurtenis sen, die er toe leidden, dat Joegoslavië zich met Engeland en Griekenland vereenigde en evenals Griekenland een basis voor de Britsche strijdkrachten in Europa werd. In verband met dit feit heeft de Italiaansche regecring besloten met zijn vloot- en luchtstrijd krachten in nauwe samenwerking met die der Duitsche op te treden. KRIJGSVERRICHTINGEN TEGEN VERSCHEIDENE LUCHT AANVALLEN OP BELGRADO. Berlijn, 6 April (D.N.B.) De Duitsche troepen, die Zondag ochtend de Zuidslavische en de Griek sche grens hebben overschreden, ruk ken, na een zwak vijandelijk verzet gebroken te hebben, overal op. De strijd is begonnen met aanval len van sterke afdeelingen gevechts vliegtuigen en duikbommenwerpers van de Duitsche luchtmacht op kazer nes, vliegvelden en andere voor den oorlog gewichtige doelen in Joegosla vië. Volgens de eerste berichten waren de Duitsche vliegers te Belgrado bij zonder succesvol in hun aanval. Het vliegveld en de in de stad gelegen ka zernes, waaronder de kazerne van de lijfgarde, werden met goed gevolg ge bombardeerd. Tien vijandelijke jacht vliegtuigen werden omlaag geschoten. Vroeg in den middag hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen een tweeden grooten aanval op Belgrado gedaan. Sterke afdeelingen hebben wederom met uitstekende resultaten voor den oorlog belangrijke objecten der stad gebombardeerd. Bij de nog niet ge- bluschte branden zijn talrijke nieuwe en groote branden gekomen. Naar het D.N.B. verneemt, zijn bij de eerste gevechtshandelingen der Duitsche luchtmacht tegen Zuid-Sla vië tot dusverre 24 vijandelijke vlieg tuigen bij luchtgevechten neergehaald. Bovendien zijn met zekerheid 39 vlieg tuigen, die op den grond stonden, door bomtreffers vernield en 9 zwaar be schadigd. Een vijandelijke pontonbrug, die eerst kort geleden voor troepentran sporten was gelegd, is door bomtref fers vernield. Deze brug, die ten Oos ten van de stad ligt, is van buitenge wone strategische beteekenis. Het aan tal op den grond staande vijandelijke vliegtuigen dat door Duitsche ge vechtsvliegtuigen vernield is, is geste gen tot 44. De opmarsch in Griekenland. In het Stroemadal in Griekenland zijn de Duitsche troepen op taaien te genstand gestooten. Over het voortdu ren van den Duitschèn aanval zijn gunstige berichten ontvangen. GRENSVERSTERKINGEN GENOMEN. Dertig tot veertig kilometer doorgedrongen. Geen Blitz-krieg te verwachten. Berlijn, 7 April. (D.N.B.) Aan het Servisch-Grieksche front is de aanval van de Duitsche troepen nog steeds bezig vorderingen te maken. Het verzet van den tegenstander in versterkte stellingen werd door ste vig aan te pakken overwonnen. De strijd aan het Zuidoostelijk front is, zoo wordt in aanvulling op het weermachtbericht gemelde aan den gang. Stoottroepen van het Duitsche leger hebben na hardnekkige gevech ten, hierbij krachtig ondersteund door aanvallen van het luchtwapen op vij andelijke stellingen, colonnes en spoorwegknooppunten, de vijandelijke grensversterkingen genomen. Ondanks de veelvuldige terrein moeilijkheden, die door straatversper ringen en vernielingen nog verzwaard werden, zijn de Duitsche troepen op den eersten dag reeds tot een diepte van dertig 5 veertig kilometer in het vijandelijke gebied doorgedrongen. Kanonnen werden buitgemaakt. Volgens de tot dusver gedane waar nemingen hebben de Duitsche lucht aanvallen op Belgrado behalve de ver nielingen van versterkingen en de mi litaire installaties, het geheele ver- keersapparaat en den berichtendienst van de hoofdstad en zoodoende van het geheele land doodelijk getroffen. Het vijandelijke luchtwapen heeft op den eersten dag bijna honderd vlieg tuigen verloren. In goed ingelichte Duitsche kringen heeft men volgens United Press ver klaard, het in verband met de terrein moeilijkheden onwaarschijnlijk te achten, dat het tempo van den op marsch een ,,Blitz"-karakter aan neemt als in Polen en in het Westen. Wij maken er geen geheim van, zoo zeide men, dat wij in het Zuidoosten tegenover moeilijkheden staan en wij willen niet den indruk wekken, als zouden wij een bliksemsnellen op marsch verwachten. NA DE ONTRUIMING VAN ADDIS ABEBA. Het D.N.B. herinnert eraan, dat te Addis Abeba dat Zondag door de En gelschen is bezet, zich het grootste ge deelte van de Italiaansche bevolking Waaiwpsm en Langstraatsehe ('airait, I i I - I i.liür i... i I I

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 1