SPORT UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING VVV flLtjuhazdljci Die NACHT-HOEST zal ophouden akker's Abdijsiroop lUtH.o.ct,dCg.LK,g.. SPRANG—GAPEUE. Hoofdpijn-Migraine DE KEMA EN PHILIPS „BI-ARLITA" LAMPEN het beproefde hoest-geneesmiddei! KAATSHEUVEL. sche kunstenaars reeds bijeen was. Er heerschte een ongedwongen sfeer. Ar chitect H. Valk fungeerde als tafel president. Hij wees er op, dat de bijeenkomst een informatorisch karakter had. Het doel is een nieuwe werkgemeenschap te vormen. De waarachtige gemeen schap veronderstelt 't dienstbaar zijn van den volksverbonden kunstenaar; de kunst moet uit het volk opgroeien, pas dan wordt zij gedragen door de ge meenschap. Vervolgens hield Dr. Goedewagen een toespraak, waarin hij er op wees dat Brabant in Nederland niet altijd voldoende gekend en erkend is. De nat-soc. gedachte zal daarin verande ring brengen. Wij willen een cultuur leven, een bouwkunst, een muziek, letteren en looneel, die in bodem en in eigen aard gegrondvest en gegroeid zijn. Juist door de onderdrukking is in Brabant een soort menschen ont staan, die veel van het verleden heb ben bewaard. Brabant kan in de nieu we ordening, in de nationaal-socialis- tische ordening van het cultuurleven, een belangrijke bijdrage leveren. Bra bant moet zijn eigen cultuur hervin den en bewaren in het belang van Nederland. Juist hier in Brabant is veel meer te bereiken dan voorheen het geval was. Tenslotte heeft het waarnemend hoofd van de Afdeeling Bouwkunst, Beeldende Kunsten en Nijverheid, de heer van Anrooy, het woord- gevoerd, waarin hij de nieuwe organisatie dei- gilden nader toelichtte. helpen veilig en vlug Doos 10 en 50ct. ECONOMISCHE RECHTSPRAAK INGESTELD. Tot berechting van strafzaken, ra kende het economische leven, worden bij iedere arrondissementsrechtbank uit één lid bestaande enkelvoudige kamers ingesteld voor de berechting van strafzaken, rakende het economi sche leven. De economische rechter oordeelt in eersten aanleg bij uitslui ting over alle misdrijven en overtre dingen, die ten nauwste met het eco nomische leven in verband staan en waartegen, voor overtredingen van- de in de daarop betrekking hebbende Verordeningenblad aangewezen wetten en verordeningen, straf is bedreigd. Tegen uitspraken van den economi- schen rechter is geen verzet mogelijk. De verdachte kan alleen hooger be roep instellen in de gevallen waarin vrijheidsstraf of geldboete van 200 is opgelegd. De berechting in hooger beroep is toevertrouwd aan bijzondere kamers van het gerechtshof, bestaan de uil drie leden. Het besluit ireedt in werking op 15 Mei en is niet van toepassing op za ken, voor dien datum bij eenig ge- recht aanhangig gemaakt. DE TOTALISATOR WEER TOEGESTAAN. Het nieuwe Verordeningenblad brengt een besluit van de secretarissen-gene raal van de departementen van Jus titie en van Landbouw en Visscherij ter bevordering van de paardenfokke rij, waarin 't volgende bepaald wordt: Artikel 1. 1Door de secretarissen-generaal van de departementen van Justitie en van Landbouw en Visscherij kan aan een of meer rechtspersoonlijkheid be zittende vereenigingen of stichtingen onder nader te stellen voorwaarden worden toegestaan, ter bevordering van de paardenfokkerij, bij harddra verijen en paardenrennen een totali- sator te organiseeren. (2) Het houden van zoodanigen to- talisator en het wedden daarbij is niet strafbaar, indien de gestelde voor waarden in acht worden genomen. PADVINDERS-ORGANISATIES ONTBONDEN. Het A.N.P. meldt: Krachtens verordening van den Rijkscommissaris werden door de vei ligheidspolitie alle padvinders-organi saties in het bezette Nederlandsche ge bied ontbonden en verboden. De Nederlandsche padvinders, die een deel waren van de internationale boy-scouts-beweging en centraal van het internationale padvindersbureau te Londen uit geleid worden, waren een actief instrument der Britsche cultureele en politieke propaganda. Ook na de bezetting werd deze tegen de belangen van het Duitsche rijk ge richte werkzaamheid voortgezet. Daar de Nederlandsche padvinders, wier leiding eenzijdig op Engeland was ingesteld, ondanks uitdrukkelijk ver bod talrijke tochten en voorbereidend- militaire oefeningen hielden, zijn de van het standpunt der bezettende macht niet duidbare padvinders-orga nisaties ontbonden. Wat is de KEMA De groote gemeenten en de provin cies van Nederland bezitten eigen elec- trische netten. Om de mogelijkheid te scheppen, electrotechnisch materi aal te keuren, hebben zij samen een laboratorium gesticht. Dat laboralo- rium voor de Keuring van Electrotech nisch Materiaal te Arnhem wordt kort heidshalve met KEMA aangeduid. Het staal onder leiding van Prof. Ir. J. C. van Staveren. Door een daartoe aangewezen com missie van de KEMA worden voor schriften vastgesteld voor electrotech nisch materiaal. Iedere fabrikant kan zijn kabels, stofzuigers, schakelaars, strijkbouten, gloeilampen, of wat dan ook, aan de KEMA opzenden en het KEMA-Iaboratorium stelt dan vast of aan deze voorschriften is voldaan. De eischen voor gloeilampen zijn vele. Zij worden gekeurd op veiligheid en lichtgevend vermogen, op stroom verbruik, blijvende helderheid en le vensduur. De KEMA geeft Philips het recht te verklaren, dat de Philips Bi-Arlita lampen aan alle eischen voldoen en dat de „Bi-Arlita" lampen, die U in den winkel vindt, onder voortdurende controle van het KEMA-laboratorium staan. t N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken, Eindhoven HET GENERAAL PARDON. Termijn van aangifte verlengd tot 20 Mei. Het Verordeningenblad bevat een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Financiën, houdende wijziging van het besluit no. 52/1941 betreffende de verplichting tot aangifte en betreffende amnestie op het gebied der belastingen en dei- deviezen. Ingevolge dit nieuwe besluit is gewijzigd artikel 4, eerste lid. van het besluit 52/1941, waarin is be paald, dat de aangifte, zonder dat daartoe een bijzondere uitnoodiging wordt gedaan, moet geschieden voor of op 15 April 1941. De wijziging be staat hierin, dat de datum van 15 April 1941 thans is veranderd in 20 Mei 1941. Volgens het gewijzigde besluit moet dus de aangifte, zonder dat daartoe een bijzondere uitnoodiging wordt ge daan, geschieden vóór of op 20 Mei 1941. KAMPEEREN EN SLAPEN IN KAJUITEN. Verboden tusschen 12 en 4 uur des nachts. In een circulaire van den secretaris generaal van Jiïtstitie aan de hoofd commissarissen en commissarissen van politie wordt medegedeeld, dat de Hoogere S.S.- en politieleider heeft be richt, dat naar zijn oordeel zulks in overeenstemming met de zienswijze van den Wehrmachtbefehlshaber in Nederland het kampeeren in tenten in .de open lucht, alsmede het over nachten in kajuiten van jachten moet worden beschouwd als een verblijf in de'openlucht in den zin van verorde ning nr. 188/1940, artikel 2 en der halve gedurende den in die verorde ning genoemden tijd (van midder nacht tot 4 uur) niet is toegestaan. NIEUWE BONNEN EERDER GELDIG Die voor de volgende week reeds a.s. Zaterdag. De secretaris-generaal v&n het de partement van Landbouw en Vissche rij deelt mede, dat reeds Zaterdag 12 dezer voor het inkoopen van distri butiegoederen gebruik zal mogen wor den gemaakt van de bonnen, welke voor de daarop volgende week zullen worden aangewezen. De nummers van de aan te wijzen bonnen zullen worden bekend gemaakt in de bladen van Vrijdagavond c.q. Zaterdagochtend. Voor zoover de dé taillisten op Zaterdagmorgen niet tij dig op de hoogte mochten zijn van de aangewezen bonnummers, kunnen zij zich voor inlichtingen wenden tot de plaatselijke distributiekantoren. DISTRIBUTIE VAN MELK Ek CACAO. Welke kinderen alsnog meer kaarten krqgen. De secretaris-generaal van het de partement van Landbouw en Vissche rij maakt bekend, dat kan worden goedgekeurd, dat ook aan ieder kind, geboren in Februari of Maart 1927 alsnog één melkkaart en één. cacao- kaart zal worden verstrekt. Kinderen welke tot de ze groep behooren, komen dus in totaal in aanmerking voor twee melkkaarten en één cacaokaart. Voorts komt ieder kind, geboren in Nauwelijks hebt Ge U ter ruste begeven, of die kwellende nachthoest begint weer 1 Neem daarvoor nu de vanouds beproefde Akker's Abdijsiroop, welke door een nieuwe toevoeging van Apotheker Dumont thans nog sneller en nóg krachtiger werkt. Begin vandaag nog en vannacht reeds zult Ge rustig kunnep slapen door de bekende Februari of Maart 1937 alsnog in aan merking voor twee melkkaarten, zoo dat kinderen, die lot deze groep be hooren in totaal voor vier melkkaar ten en één cacaokaart in aanmerking komen. Deze aanvullingen zullen de plaat selijke distributiediensten op nader bekend te maken dagen uitreiken op vertoon van de distributie-stamkaar ten van de betrokken kinderen. MOTORBRANDSTOF. Drastische beperking van het gebruik dringend noodzakelijk. De secretaris-generaal van het de partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, in overleg met den secre taris-generaal van het departement van Waterstaat, maakt bekend: De huidige benzine-situatie in ons land maakt voor het oogenblik een drastische beperking dringend nood zakelijk. Van overheidswege moeten in dit verband de volgende maatregelen genomen worden: Het bij beschikking van 31 Maart 1941 no. 12695 n.g. aangewezen tijd vak van 1 tot en met 30 April 1941, zijnde de 10e «motorbrandstoffen-dis- tributie-periode wordt verlengd tot en met 31 Mei 1941. *- Als 11e distributie-periode wordt wordt niettemin aangewezen het tijd vak, 1 tot en met 31 Mei 1941. Toewijzing voor de maand Mei kan uitsluitend plaats hebben ten behoeve van het goederenvervoer, het meest vitale personenverkeer, alsmede voor tractoren en stationnaire motoren voor land- en tuinbouwdoeleinden en voor stationnaire motoren in de in dustrie. N. V. B. Programma voor \T weed en Paaschdag. Afdeeling IV. Eerste klasse. PSVJuliana, r HelmondNAC. LimburgiaEindhoven. NOADLonga. MVVRoermond. BW—Willem II. Tweedek lasse C. TOP—De Valk. SchijndelKolping. SVDHelmondia. ZwaluwPicus. RKTVVNevelo. BrabantiaWilhelmina. WSC—ESV. Derde klasse I. OisterwykBaardwijk. PAZOSarto. Zalf bommelRWB. Derde klasse IL WVORoode Ster. DongenSCO. RACGroen Wit. EKC—DESK. BredaDNL. Vierde klasse I. Veersche BoysSporters. Uno AnimoDESK 2. Eerste klas. Het bleek met het kampioenschap van PSV, nog niet geheel en al in kannen en kruiken te zijn. Maandag zullen de Eind- hovenaren zich echter wel definitief kampioen kunnen noemen, want het eene puntje, moet tegen Juliana wel gehaald kunnen worden. Van meer belang is hier de strijd om de laatste plaats. Drie elf tallen komen hier nog voor in aanmer king, zoodat het uiteindelijk wel eens op een beslissingswedstrijd zou kunnen uil- draaien. In ieder geval kan Helmond van NAC niet winnen. Limburgia maakt als gastheer van Eindhoven een beter kans je, maar dan is er Roermond nog, dat bij MVV een zekere nederlaag gaat balen. De wedstrijd NOADLonga is als plaat selijk treffen niet van eenig belang ont bloot. De thuisclub zal hier wel aan het langste eindje trekken. BW kan van Wil lem II winnen. Tweedek lasse C. Hier biedt de strijd en het gedrang, zoowel boven als onder aan de ranglijst nog vele perspectieven. Picus' positie, aanvankelijk sterk als een rots, is aan het wankelen gegaan en Kolping* zal van iederen Eindhovenschen misstap gebruik maken, om haar eigfen voordeel te ver sterken. De geel-blauwen, moesten op eigen terrein met een gelijk spel tegen Zwaluw genoegen nemen, dit zou het morgen ook wel eens kunnen worden. S.V.D. heeft tegen Helmondia zeker de beste kansen, al kan er ook hier van alles gebeuren. RKTVV moet Nevelo tot minstens een gelijk spel kunnen dwin gen. WSC heeft oogenschijnlijk ook een zeer makkelijke laak, daar ESV een be zoek komt brengen, maar onderschatting is een slechte leermeester en wij geloovcn niet, dat de WSC'ers er op staan, dit nog eens te moeien ondervinden. Brabantia zal trachten Wilhelmina den voet dwars te zetten, maar aangezien de laatste wed strijden der Brabantianen nu niet direct veel fraais te zien gaven, zal Wilhelmina zich van al die dwarszettery niet veel aan trekken. TOP ontvangt De Valk. Dit zal een warme vertooning worden, waar bij als uiteindelijk resultaat, een spelver- deeling niet uilgesloten is te achten. Derde klasse I. De kansen van het Besoyensche RWB staan werkelijk uitstekend en zoo te zien heeft zij het kampioenschap maar voor het grijpen. Niets is echter minder waar, want den tricolores, wacht nog een zeer lastig competitiestaartje, waarvan Maan dag het begin ingaat met een uitwedstrijd naar Zaltbommel. Wie de verrichtingen der Zaltbommelnaren de laatste weken op den voet gevolgd heeft, zal begrijpen, dat RWB er lang niet gunstig voorstaat. Tweemaal wisten de gastheeren van Maandag RKC te bedwingen, terwijl bo vendien vorige week nog bij Gudok ge wonnen werd, en verschillende andere resultaten er op wijzen, dat zij lang niet met zich laten spotten. Als wij de tricolo res een tip mogen geven, zouden wij hen aan willen raden het spel met alle kracht op den aanval te zetten en de buitenspe lers aan het werk te houden. Alleen dan bestaat de kans dat men de hechte Zalt- bommel-verdediging zal kunnen doorbre ken, want dit is hel sterkste deel van de ploeg en voor vele vereenigingen reeds een onoverkomelijk struikelblok. Baard wijk zal haar goeden naam hoog houden, door Ois ter wijk de puntjes afhandig te maken. PazoSarto is goed voor een puntenverdeeling. Derde klasse K. EKC is het zwakste zusje en DESK zal daarom Maandag met haar niet veel moei te hebben. Zoo is het ook gesteld met DNL dat het tamme Breda in eigen huis wel een jasje zal geven. Dongen ontvangt SCO en zal werkelijk alle zeilen moeten bijzetten, om zich de Oosterhouters van. het lijf te kunnen houden. RACGroen Wit zal wel zooicts als een puntenverdee ling worden. WVORoode Ster .is voor de thuisclub. Vierde klasse I. Nu de kampioen hier bekend is, is het ook met de spanning gedaan. Veersche Boys wint wel van Sporters, al zal het niet makkelijk gaan. Uno Animo toont zich natuurlijk een waardig kampioen en slaat DESK 2 met flinke cijfers. W. S. C. W.S.C.—E.S.V. De kat in het nauw ESV's positie is er een, die niemand zich momenteel graag zou wensehen. Vast onderaan bengelend, gedurende bij na de heele competitie, schenen de zwarl- witten al bij voorbaat gedoemd te zijn, tot het spelen van degradatie-wedstrijden. De Eindhovenaren knijpen hem daarom nu geducht en wenden alle middelen aan om aan het dreigende gevaar te kunnen ontkomen. Wat deze middelen uitwerken zou men het best eens aan Brabantia kun nen vragen, dat vorige week moes: on dervinden, waartoe een in het nauw ge dreven ESV in staat is. De Brabantianen kregen slaag en ESV zag den hemel al voor zich open gaan, want dit succes geeft den burger moed. Met dien moed bezield zullen de Eind hovenaren 2en Paaschdag naar WSC ko men en met de hun bekende forschheid en taaie vasthoudendheid trachten ook hier de overwinning weg te halen. Moch ten de Eindhovenaren daar inderdaad in slagen, dan kunnen zij nog zeer wel aan de laatste plaats ontkomen en met deze wetenschap voor oogen zullen de gasten alles er op zetten om de gastheeren er onder te houden. Het zal er daarom gaan spannen aan den Parallelweg en mede dóór het feit, dat de rest van de N.V.B. in onze ge meente geheel slop staat zou het er nog wel eens druk kunnen loopen. Om 12 uur wordt gespeeld WSC 3 RWB 3, een interessante derby, die het aankijken zeker waard zal zijn. BAARDWIJK. Nog twee thuiswedstrijden, n.l. legen Zaltbommel en Sarto, en één uitwedstrijd tegen Oisterwyk is het gcheele 'competi- tieprogram nog dat de Overlalers hebben af te werken. 2e Paaschdag is de uitwedstrijd aan de beurt. Zoo op het oog lijkt dit voor de Geel-zwart'en geen moeilijke hindernis. Zij zelf weten echter wel beter. In de laaiste jaren hebben de Baardwijkers steeds de overwinning in Oisterwijk iyoe- ten laten en nog onlangs werden zij zelf op eigen terrein door deze rood-witten geklopt. Altijd hebben deze ontmoetingen zich gekenmerkt door een groote dosis enthousiasme. Zeker zal dit -morgen ook het geval zijn temeer nog daar Oisterwyk het degradatie-gevaar telkens nader voelt komen. Baardwijkers wanneer er echter gewerkt wordt zooals in de laatste vier matches dan kan het niet anders of ook Maandag zullen de puntjes U ten deel vallen. Niet te licht opgenomen dus, doch van begin af aan alles op alles. Ook het tweede elftal gaat uit. Zij gaan Wilhelmina in Den Bosch partij geven. Evenals hun grootere broers hebben zij ook een pootig elftal dat reeds fraaie suc cessen geboekt heeft. Gecl-zwarten een gewaarschuwd man telt voor twee. Speelt voor wat 'ge waard zyt en U kunt met vol vertrouwen den strijd tege moet gaan. D.E.S.K.W.V.O. 7—0. Een run naar het kampioenschap\ Met den wind in den rug trappen de Dessers af, en trekken goed combinee rend naar het WVO-doel op. Aanval op In de velerlei soorten van uitnoodi- gingen, nemen de aanmaningen een vooraanstaande plaats in. Ik bedoel hier dan de vriendelijke aanmaningen der belastingen. U kent waarschijnlijk die mooie kaartjes wel, waarbij U dan wordt uitgenoodigd, binnen zoo en zooveel dagen, alsnog aan Uw achter stallige verplichtingen te voldoen-. Ik voor mij vind, dat de woorden ,,noodig ik U uit"' op onze aanmaningen geweld worden aangedaan. Een uitnoodiging heeft immers gewoonlijk betrekking op iets prettigs. Ga maar eens na, met hoe veel vreugde, de pantoffelheld een uit noodiging voor een vergadering van den bond van huisjesmelkers aan vaardt, om daarmee weer eens een avondje verlost te zijn van eeq vrouw, die hij in gedachten „feeks" en in wer kelijkheid „liefste" noemt. Dat en zoo veel andere, zijn uitnoodigingen, waar aan men steeds graag gevolg geeft. Met de uitnoodigingen tot betaling van belasting is het eenigszins anders gesteld. Het „noodig ik U uit" klinkt hier zoo ironisch, dat dit in staat is Uw humeur voor meer dan een week te be derven. Toch ware met dat alles nog genoe gen te nemen, als een en ander in goed Nederlandsch gesteld was, maar zelfs daaraan is in onze uitnoodiging-aan- maning niet voldaan, en dat vind ik toch wel heel erg. Heeren bflasting- ambtenaren, weten zich gewoonlijk overal uit te redden en zien meestal erg meewarig neer, op de tobbers die voor hun loket verschijnen en waar ik me zelf ook toe reken. Bij het stellen van de lieve aanmaningen hebben ze echter met de handen in het haar gezeten. Oordeelt U zelf maar: ,,M„ Vermits het door U wegens de aan de adreszijde vermelde belasting verschuldigde niet op den bepaalden tijd is aangezuiverd, noodig ik U uit... enz." Wat zegt U van dit fraais? Moeten wij met dergelijk stuntelig Neder landsch er aan herinnerd worden, dat onze belasting nog niet betaald is? Dat moet veranderen en daarom ben ik be nieuwd hoe mijn volgende aanmaning er uit zal zien. Kosten dezer zijn vijf en twintig cent. aanval wordt ondernomen, waarop dé WVO'ers met een goed verdedigend spel antwoorden. De Desk-verdedigers ken nen echter hun taak en de thans goed aansluitende middenlinie helpt mede de voorhoede weer aan 'l werk te zetten. Het Toontje v. d. Ven en v. Boxtel als hoofd figuren, maken ze het de Oosterhouters danig lastig. Verschillende prachtaanval- len strandden, jammer, op het beslissen de laatste schot. Ook de keeper moet meermalen reddend werk verrichten. De veld- en spelmeerderheid kunnen de Des sers echter niet voor de laatste minuut voor rust in een verdiend doelpunt he. wijzen, onhoudbaar ingekogeld dooi- T. v. d. Ven. Na de rust trekken de Dessers, tegen wind in, flink van leer. Hun snelle over rompelende aanvallen schijnen al direct vermoeiend op hun tegenstanders te wer ken. Een vrije schop wordt kort na aan vang door Jo v. d. Ven ingezet 20. Even hierna is het v. Laarhoven, die met een prachlkopbal de leiding vergroot 30. De thans kalmer wordende Dessers wor den daarna eenigen tijd op eigen terrein teruggedrongen, en alhoewel de Ooster houters in deze periode wel een tegen- punt verdiend hadden, is het de Desk verdediging te danken, dat ze hierin niet geslaagd zijn. De Desk-voorhoede profi teert er in deze periode van om met een paar mooi gecombineerde doorbraken de stand op 50 te brengen. Dan volgt de inzinking van WVO, die gewonnen spel geeft, waarvan Desk profiteert door den stand tot 70 op te voeren, v. Boxtel, T. v. d. Ven en v. Laarhoven vielen hier bij in hun prachtwerk op. D.E.S.K. 2jRAV.B. 2 5—2. De Desk-reserves speelden een matigen wedstrijd tegen hun collega's van RWB. Hoewel de Dessers door het taaie en on derbrekende spel van RWB verhinderd waren hun gewoon spel te ontplooien, slaagden ze er verdiend in om een 52 zege te behalen. De rust ging in met 2 Van 1520 April a.s. wordt de laatste huis-lijsten-collecte in deze win terperiode gehouden ten bate van Win terhulp Nederland. Gezien de hulp, die Winterhulp reeds velen heeft geboden, en gezien de be hoeften, welke tot nog toe niet konden worden vervuld, vertrouw ik, dat alle ingezetenen zullen medewerken, om de ze collecte te doen slagen. De Burgemeester van Sprang-Capelle, Plaatselijk-Directeur van Winterhulp, SMIT. SPRANG. Predikbeurten Zondag 13 April (le Paaschdag): Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur en

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 2