PROVINCIAAL NIEUWS* Fa. F W. VAN LI MP W/ALWUK DE BI CO. RECHTZAKEN WANDEL IN KLUNEN LIKEUREN GEDISTILLEERD Zaterdag 12 April 1941 No. 30 De Echo van het Zuiden Tweede Blad WAAROM BIJ ONS KOOPEN WAALWIJKS BELANG. Algemeene Jaarvergadering op Maandag 21 April a.s. des avonds 8J^ uur in de achterzaal van Hotel Ver- wiel. Aan de orde: 1. Opening en notulen. 4. Periodieke aftreding der bestuurs leden, de heeren H. Hoffmans, G. Pul les en C. Raming. 5. Bespreking zomerseizoen en oprich ting Heemkundige kring. VOLKSTUINTJES. Groote belangstelling. Ook het gemeentebestuur van Waal wijk heeft ingezien, dat het alles moet doen om te bevorderen, dat zooveel mogelijk grond wordt dienstbaar ge maakt aan de productie. Immers in de huidige omstandigheden is het van zeer veel belang, dat ieder ongebruikt lig gend stukje grond, beplant wordt, om zoodoende de steeds meer dreigende voedselschaarschte zoolang mogelijk op den achtergrond te kunnen houden. Daarom hebben B. en W. dezer ge meente een aantal perceeltjes grond be schikbaar gesteld, meest gelegen in de Kerkstraat, op het gereserveerde ge deelte voor straatdoorbraak, en in het nieuwe uitbreidingsplan, van de Huis houdschool tot den Parallelweg ^n ten Oosten van de lederfabriek De Amstel. Het aantal gegadigden, na één oproep in ons blad, was zoo groot, dat lang niet aan alle aanvragen kon worden voldaan en de meesten moesten wor den teleurgesteld. De belangstelling daarvoor was dus zeer groot en dit behoeft ook geen ver wondering te wekken, als men weet, dat men voor den luttelen prijs van 1.40 per jaar per are, de beschikking kreeg over een stuk grond, waarvan de groote varieert van 150 tot 300 M2. Direct na de toewijzing is men over al ijverig aan het spitten gegaan. Zoo lieten de eigenaren, van de strook van de Huishoudschool tot aan de Parallel weg, deze voor gezamenlijke rekening, door een boer ploegen. Toch willen wij er wel even de aan dacht op vestigen, dat het niet ge- wenscht is er zoomaar zonder meer op los te tuinieren, 't Is voor dezen grond zeer wel noodzakelijk, dat men deskun dig advies in wint, want anders zou den de uiteindelijke resultaten wel eens erg tegen kunnen vallen en zoodoende geheel niet in overeenstemming zijn met het verrichte werk, om nog maar niet te spreken van de bedoeling waaronder de grond verstrekt is. Als men dus niet zeer deskundig op dit gebied is, ga men maar eens bij personen te raden die het kunnen we ten. Zij zullen gaarne van advies die nen, omtrent de diepte waarop gespit moet worden, welke meststoffen men dient te gebruiken en welke soorten het best voor beplanting in aanmerking komen. Alleen dan zullen onze volkstuintjes hun belangrijke taak tot ieders tevre denheid kunnen vervullen. Wij meenen ook te weten, dat de Spoorwegen, voor zeer lage tarieven, eveneens strooken grond beschikbaar stellen. Ook daarvan is een zeer druk gebruik gemaakt. Mo gelijk is hier nog een en ander beschik* baar. De gemeente is geheel uitgeput en kan, voorloopig althans, geen gega digden meer helpen. COR BANK IN INDIË. Aanvankelijk was bekend geworden, via berichten van het Roode Kruis, dat de heer Cor Bank na den oorlog in Engeland vertoefde. Deze berichten kwamen uit officieele bron en berustten derhalve op waarheid. Door een toe vallige omstandigheid is thans echter bekend geworden, dat Cor Bank, niet meer in Engeland is, maar in Ned. Oost-Indië op Java vertoeft. Bij de familie Herwijnen, te voorm. Baardwijk, is namelijk vorige week een schrijven ontvangen van hun zoon, den heer Wim Herwijnen, die reeds meer dan zeven jaar in Indië verblijft en uit hoofde van zijn bedrijf, daar geheel Java bereist. In dit schrijven, dat eveneens via 't Roode Kruis ons land bereikte, wordt medegedeeld, dat deze heer op Java, Cor Bank ontmoet heeft. Het bericht laat geen twijfel over, want uitdrukke lijk staat er „gasfabriek-' bij vermeld. Men kan begrijpen, dat dit bericht- door de familie Bank alhier met veel vreugde ontvangen is. Hoe Cor Bank in Indië verzeild is geraakt, zal voor loopig nog wel een raadsel blijven. Ho- penlijk is de tijd niet ver meer, dat de vermiste het zelf kan komen vertellen! LIEDERTAFEL „OEFENING EN VERMAAK". Het reeds aangekondigde Paasch- matinée der liedertafel belooft iets aparts te worden. Waar de omstandigheden niet mede werken voor een avond-uitvoering, heeft het bestuur van O. en V. gemeend dit matinée te moeten omzetten in een waar concert met medewerking van een soliste. Deze laatste, Mej. J. v. Ruymbeke, sopraanzangeres, zal o.a. ten gehoore brengen de bekende groote aria's uit Carmen, Butterfly en Tosca. Voor de talrijke muziekliefhebbers dus een buitenkansje, om geheel gratis te genieten van echte opera-muziek. Wij vestigen de aandacht er op, dat deze uitvoering plaats vindt op len Paaschdag om 12J4 uur uiterlijk, en verwachten een druk bezoek. 1a. Dorpsdans, Koor, A. Andriessen. b. Lentekus, Koor, B. Diamant. uit de opera Carmen, Bizet. 3. De Lente komt, Koor, H. d. Hertog. 4. a. Gebed, 2e Acte v. Tosca, Pucéni. b. Aria, 2e Acte Opera Butterfly, Puceni. 5. Minnezangersmeilied, Koor, J. Olman. „DE NOTRE DAME VAN DE SLOPPEN". Dit tooneelstuk, dat a.s. 2en Paasch dag in de R.K.W.V.-zaal zal worden opgevoerd is ontsproten in den Gordel rond Parijs, de banlieu. Deze is de Sa hara om de wereldstad, waar de rot heid en de verwording van het leven tiert en groeit als een alles verterende schimmel. Daar leeft een ontbinding van eeuwen met alle regenboogkleuren van het bederf, die een hardheid en wanhoop heeft uitgeroepen, die haars gelijke niet heeft. Daar woont de grim migheid van de verbetenheid in den mensch, wiens ziel onherkenbaar be graven is onder de melaatsheid van geest en leven. Kardinaal Verdier heeft op deze banlieu zijn jonge gees telijken uitgestuurd, om daar te gaan missioneeren. Het is een levenswerk van een eersten jongen pastoor, die zich in deze vijandige zóne inboort, dat het onderwerp van dit stuk uitmaakt. De wanhoop en de hardheid, die hij er echter vindt, tarten alle beschrijving. Op treffende wijze wordt deze strijd door de Ver. Haagsche Spelers uitge beeld. Zij weten de vele figuren, die in dit werk optreden op treffende wijze te typeeren, daarom wordt hier een ge heel verkregen, dat uitermate boeiend is en een strekking heeft van groote geestelijke waarde. Perststemmen: Het publiek luisterde in ademlooze, steeds stijgende spanning, naar gelang de bedrijven elkaar opvolgden. Wij kunnen het geheele gezelschap prijzen voor de vertolking van het stuk. (N. Winterswijksche Crt.). Er werd voortreffelijk gespeeld en het applaus aan het eind bewees, dat het publiek genoten had. (N. Hengelo- sche Crt.). Dit zijn slechts twee bladen, die wij aanhalen, van een tour van het gezel schap door het Oosten. Alle andere bladen, zijn echter unaniem in hun lof over het schitterende spel en doe ont roerende vertolking, die de Haagsche Spelers, aan dit stuk weten te geven. Ook het Waalwijksche publiek, dat nog steeds met plezier, naar een goed tooneelstuk gaat kijken, zal deze geste van de K.J.M.V. weten te waardeeren en daarmede tevens steun brengen aan de T.B.C., waaraan de geheele netto opbrengst ten goede komt. WINTERHULP NEDERLAND. De laatste lijsten-collecte van Win terhulp Nederland is in aantocht. Vanaf Woensdag lfj April tot en met Zaterdag 19 April zullen in Waal wijk onze ijverige medewerkers we derom aankloppen hij alle ingezetenen van Waalwijk. Door de opbrengst van de vorige lijsten-collecte heeft Waalwijk zich geplaatst aan den spits van Brabant. Relatief is Waalwijk dus nummer één. Wat de folder-actie betreft staat Waalwijk, absoluut gerekend, direct 2e achter de groote industriestad Eind hoven. Het karakter der werkzaamheden van de Winterhulp Nederland wordt bepaald door den slagzin: „Voor het volk, door het volk". De vreugde om te offeren en den inzet van alle krachter van de gevers en medewerkers zal vereenigd worden tot een groot werk, waarin de gedach te der volksgemeenschap haar zuiver ste uitdrukkingsvorm zal vinden. De behoeftige wordt in de zorg van Winterhulp opgenomen omdat hij een mede-lid is van de volksgemeenschap, waaruit de verplichting tot een ge meenschappelijk offer en tot een ge- meenschappelyke daad ontstaat. Laat ons in dezen geest verder ar beiden, laat ons in gemeenschappelijk pogen het ideaal bereiken. Daarom, offert gul voor deze laatste lijsten- collecte. Er is nog groote nood en vele behoeftige landgenooten hebben steun dringend noodig. Zij zullen U voor Uw offer dankbaar zijn. Steunt de laatste lijsten-collecte. Propaganda-Commissie (afd. Waalwijk). ANNOIÖ82. TEL 173 ZILVEREN JUBILEUM. De heer A. Snijders hoopt op 1 Mei a.s. zijn zilveren jubileum als gemeen te-arbeider te vieren. Zooals dat ge bruikelijk is zal hij zich op dezen ge- denkwaardigen datum wel aan de noodige huldigingen hebben te onder werpen. TENNISBAAN „DE TWEE KOLOMMEN". A.s. Zondag zal de geheel vernieuw de tennisbaan achter Hotel „De Twee Kolommen", voor het nieuwe seizoen in gebruik genomen worden. Deze baan is van een nieuw gravel-opper- vlak voorzien, keurig gewalst en ge rold en voldoet daarmee weer aan alle eischen, die men aan een eerste klas baan stellen kan. Een nieuwe electri- sche pomp-installatie is bovendien steeds paraat 'om de baan in prima conditie te houden. De entourage is ook geheel opge- frischt, zoodat het er weer met recht smaakvol en genoeglijk uitziet. Een en ander is een gelukwensch aan het adres van den heer Boers zeker waard, terwijl wij er zeker van zijn dat de hier spelende vereenigin- gen deze vernieuwingen naar waarde zullen weten te schatten. BIOSCOPEN. MUSIS. „Een leven lang". Bovengenoemde film, met de onver getelijke actrice Paula Wessely in den hoofdrol, opent hier het Paaschpro- gramma en een gelukkiger keuze was zeker moelijk te doen. Rond Paula Wessely, als Agnes Seethaler, is hier n.l. de geschiedenis geweven van een liefde, die op een mooien dag begint, al leen omdat God twee menschenkinde- ren, die Hij voor elkaar bestemd heeft, langs omwegen tot elkander voert. Die omwegen zijn moeilijk en vele. De man Hans is nog jong. Hij reist de heele wereld rond, ontmoet overal interes sante vrouwen en huwt tenslotte in Pe king. Agnes komt dit te weten, maar zij wanhoopt niet, vast overtuigd als zij is, dat deze band des harten onmoge lijk kan verbroken worden. Deze over tuiging geeft haar tenslotte gelijk, want na lange jaren van wachten en wach ten, komt eindelijk het groote geluk.* „Mijn vrouw mag het niet weten". Dit is een zeer ingewikkelde en te vens daverend komische film, waarin persoonsverwisselingen voorkomen bij DAT IS NOGAL WIEDES Omdat U tot heden toe bij ons nog geen boenwas behoeft te koopen, die er uitziet als stopverl met gemalen krijt, die ruikt als een soort bedorven Leidsche kaas. Omdat U tot heden toe bij ons nog geen schoen smeer behoeft te nemen, die een beroerder lucht beeft dan een transpireerende dikke dame van de kermis. Omdat U bij ons nog geen schoonheidscrême op Uw gelaat behoeft aan te brengen, die er uit ziet als Custardpudding en die ruikt naar kunstmest. Omdat U bij ons nog parfum kunt krijgen, waar U zelf niet naast behoeft te gaan wandelen. Omdat U bij ons nog borstelwerk kunt koopen, waarbij Uw haren en die van de borstel niet overeind gaan staan. Omdat wij nog lederwaren hebben, die eens om een kalf gepast hebben en niet uit de papiermand verzameld zijn. Omdat wij nog messen verkoopen, die van staal zijn gemaakt in plaats van uit een kindertrom petje gestanzt. Omdat wij nog verf hebben, waar lijnolie, terpen tijn en verf inzit U weet misschien niel, dat er al kunstverf is. Omdat wij nog bijts hebben, waarmee U de meubels kunt opknappen in plaats van vernielen. Omdat wij schrijfpapier verkoopen, waarmee U niet Uw laten we zeggen, neus behoeft af te vegen. Omdat wij er niets voor voelen de menschen centen uit de zak te kloppen door de goede artikelen achter te houden en ze de nog veel duurdere ersatzrommel aan fe smeeren DAAROM IS HET NOGAL WIEDES! DAAROM KOOPT U BIJ HEIDEBRAND. Donderdagmiddag werd door de surveilleerende gemeente-politie een begin van heidebrand geconstateerd aan den Kanaaldijk, onder de gemeen te Waalwijk. Met vereende hulp kon uitbreiding voorkomen worden. Nu het droge en warme seizoen wel dra weer zal gaan aanbreken, lijkt 't ons niet ondienstig met klem te wij zen op de groote gevaren van het ge bruiken van vuur in onze bosschen. Voorzichtigheid is de boodschap. ADVERTEERT IN DIT BLAD de vleet. Wat daarvan de gevolgen zijn, kan men 't best beoordeelen, wan neer men weet, dat de diverse echtge- nooten. verschrikkelijk jaloersch zijn op haar mannen, en iedere zakenreis uit leggen als een slippertje. De zotste situ aties ontstaan dan, wanneer de vrou wen, de mannen gaan volgen, en daar bij in de verkeerde hotelkamers terecht komen. Daarbij worden de verwik kelingen en misverstanden zoo groot, dat niemand zich daar meer uit weet te redden. Tenslotte komt de hulp toch nog uit den hoek, waaruit niemand die verwacht had. LUXOR BIOSCOOP. „Ave Maria", met Benjamino Gigli. Het is niet de eerste maal, dat deze film voor het Waalwijksche publiek vertoond wordt, maar wij hopen, dat het ditmaal ook niet de laatste keer zal zijn. Ave Maria is n.l. een van die films, waar men nooit op uitgekeken raakt. Telkens weer is deze film een lust voor het oog en een streeling voor het oor. Vooral door de uitstekende geluidsinstallatie van de Luxor-Bios- coop, zijn wij ervan overtuigd, dat cr aan de technische verzorging, van dit meesterlijk filmwerk, niets zal man- keeren. Over den inhoud van deze film zullen wij niet veel meer zeggen, deze zal wel bekend genoeg zijn. Interes santer is het misschien te weten, wat Gigli in deze film zingen zal: Vielo e Mare, uit de opera Gioconda van Pon- chielli; Gelida mania, uit de opera La Bohème van Puccini; Di Quella pira, uit de opera Troubadour van Verdi; Ave Maria van Gounod; Ein Mannlein steht in Walde, van Gounod; Maria sei tu, van de Curtis; O sole mio, het bekende Napolitaansche volkslied; Groce e Dclizia, uit de ope ra Traviata van Verdi; Questi donna conosccte, uit de opera Traviata van Verdi. Zooals men ziet is dit een keur van stukken, van de beste componisten dei- wereld. De wijze waarop Gigli die voordraagt, is werkelijk onvergetelijk. Een aanbeveling voor deze film is daarom feitelijk overbodig. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Op het politie-bureau alhier zijn in lichtingen te bekomen omtrent de na volgende gevonden en verloren voor werpen Gevonden: Een kwartje, dames- taschje, vulpen, wig met drie sleutels, glacé heerenhandschoen, rijwielbelas- tingmerk, portemonnaie met inhoud, handschoen, lipssleutel, toewijzing vJeeschwaren, das, kosteloos rijwiel- belastingmerk, bruine handschoen, zweep. Verloren: Een groene centimeter, toewijzing voor boter en margarine, een kolenkaart, een textielkaart, een lederen portemonnaie met inhoud, rij- wielbelastingmerk, insigne Roode Kruis, een step. PAASCHNUMMER „DE SCHOEN". Het Vakblad „De Schoen", gaf de traditie getrouw, heden weer een ex- tra-Paaschnummer uit, dat er, zoo als gewoonlijk weer keurig verzorgd uit zag. Het bevat een keur van advertenties, van tal van op den voorgrond tredende schoenfabrieken van ons land, terwijl de redactioneele inhoud, veel lezens waardigs biedt. De omslag is uitgevoerd in twee kleurendruk, en geeft in samenwer king met het geheel den indruk van prima tpografisch vakmanschap. GEEN IDENTITEITSBEWIJS BIJ ZICH. 75 Personen veroordeeld. Voor den Kantonrechter Ie 's-Her- togcnbosch, Jhr. mr. F. X. H. Ver- heijen, hebben niet minder dan 75 per sonen terecht gestaan, die zich te ver antwoorden hadden omdat zij 't vootv geschreven identiteitsbewijs niet bij zich hebben gehad. Deze personen waren afkomstig uil Ammerzoden, Arnhem, Berlicum, Box tel, Dongen, Drunen, Eethen, Erp, Esch, Geffen, Gemert, 's-Gravenmoer, Heesch, Helvoirt, Herpen, Heusden, Lith, Nistelrode, Nijmegen, Oss, St. Oedenrode, Rosmalen, Roermond. Ra- venstein, Sprang-Capelle, Schiedam, Schijndel, St. Michiels-Gestel, 's-Her- togenbosch, Vlijmen, Vught, Waspik en Woudrichem, terwijl er niet minder dan 17 personen uit Waalwijk terecht stonden. In de meeste gevallen heeft de Kan tonrechter een geldboete opgelegd van 4.t te vervangen door een hechte- nisstraf van 4 dagen. KOFFIE ZONDER BON VERKOCHT. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft vonnis gewezen in de strafzaak tegen J. van E. te Waalwijk, aan wien ten laste was gelegd dat hij op 13 Dec. j.l. 2. Jaarverslag secretaris. 3. Jaarverslag penningmeester. 6. Rondvraag en sluiting. 2. Cavatine van Micaëla Moe en algemat thuisgekomen? Neem vlug een "AKKERTJE"! U is dan spoedig weer frisch fil, als door een wonder I

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 5