Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Binnenlandsch Nieuws. m ma „N00RD-BRABAND" Huucn i Ëfiiitn De Duitsche successen in Servië, Griekenland en Noord-Afrika. HnilEBTCCPgB NUMMER 31. WOENSDAG 16 APRIL 1941. 64c JAARGANG. DIT BLAD VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSGHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. GIRO No. 50798. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Bij contract flink rabat. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel. Minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel. Belgrado bezet. In Yoegoslavië is het gros van de tegen de Duitsche troepen vechtende vijandelijke strijdkrachten vernietigd. De rest van het Servische leger trekt zich voor de Duitsche en Italiaansche troepen in het bergland langs de Adri- atische kust terug. Alleen op enkele plaatsen wordt nog tegenstand gebo. den, bij het achtervolgen van den ver slagen vijand werd de Save overschre den. Over de inneming van Belgrado wordt nog gemeld, dat reeds in den nacht van 12 op 13 April deelen van een pantserdivisie vanuit het Westen tot aan het centrum der stad waren doorgedrongen. In Noord-Griekenland ontwikkelen de operaties zich volgens 't opgestelde plan. 'I Luchtwapen Ondersteunde ook op 13 April in het Zuidoostelijke ge bied de operatics vanhctJeger door vernietigende aanvallen van afdeclin- gen jacht- en gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers op vijandelijke troepencolonnes in het gebied rondom Belgrado, alsmede op troepenconcen traties hij Banja Luka. Andere suc cesvolle aanvallen werden onderno men op vliegvelden in Middcn-Bosnië, en in Herzegowina. Aanvallen op mi litaire doelen in Serajewo veroorzaak ten zware vernielingen en uitgebrei de branden in'een groot troepenkamp en in spoorweginstallaties. Het gros der Servische troepen is verslagen. De Hongaren zijn Servië binnenge trokken en hebben verschillende dee len van 't vroeger afgestane gebied be zet. In Afrika hebben Duitsch-Italiaan- sche troepen Solloem (Egyptische grens) bezet; Tobroek zijn ze langs- getrokken en 't garnizoen aldaar in gesloten. Er zijn honderden toestellen ver nield, duizenden krijgsgevangenen ge maakt en veel levensmiddelen en oor logstuig buitgemaakt. GRIEKSCH FRONT AAN HET WIJKEN. In Zuid-Slavië duurt de opmarsch van het tweede leger der Italianen voort. Afdeelingen van dit leger zijn tot voorhij Kospitsj opgerukt. Uit Za- ra oprukkende troepen hebben, na sterken tegenstand van den vijand te hebben overwonnen, het spoorwegcen trum Khin bereikt en aangevallen. Zij hebben gevangenen gemaakt en veel materiaal is in hun handen gevallen. Bovendien hebben zij de eilanden Se- trugno, Eso, Raviana en Puntadura bezet. Ten noorden van Scoetari, in Alba nië is de vijandelijke aanval gebroken door onze troepen, die tot den tegen aanval zijn overgegaan en den vijand zeer zware verliezen hebben toege bracht. Meer dan 500 gevangenen, on der wie talrijke officieren zijn in onze handen gevallen. Bij deze actie heeft het 31ste regiment tanks van de divi sie Centauro zich bijzonder onder scheiden. Aan het Grieksche front rukt het elfde leger, na den vijandelijken tegen stand te hebben gebroken sinds gis termorgen op in de zone van Koritsja. De terugtrekkende Grieksche colon nes worden door onze vliegtuigen voortdurend met machinegeweervuur bestookt, terwijl afdeelingen bommen werpers in actie zijn tegen vijandelij ke stellingen, kampementen en ver» bindingswegen. De brug bij Perat werd vernield. Militaire doelen te Cal- tero zijn in golven gebombardeerd door onze afdeelingen vliegtuigen. In het tuighuis werden zware branden en ontploffingen veroorzaakt. Te Li- poi werd een voorraad brandstof ver nietigd, een stoomschip geraakte in brand, een torpedoboot jager- veid ernstig getroffen. NIEUWE BESLISSINGEN DER VEREENIGDE STATEN. Het besluit van president Roosevelt om he gebied van de Roode Zee niet langer als oorlogsterrein te beschou wen, beteekent, dat er nu Amerikaan- sche schepen zullen worden gebezigd om via de Kaap en het Suezkanaal oor logsmateriaal te vervoeren ten behoeve van de strijdvoering in Noord-Afrika en op den Balkan. Dat is natuurlijk be doeld als een ontlasting van de Britsche koopvaardijvloot, welke thans iederen bruto-registerton meer dan noodig heeft. Een andere maatregel van dien aard is het in dienst stellen van Ame rikaansche troepen-transport-schepen voor het transport van grondstoffen op het traject tusschen Ned.-Indië en de Ver. Staten. Een derde besluit van de Amerikaan- sche regeering is een overeenkomst met den Deenschen gezant in Washington overeengekomen, dat de bescherming van de vloot- en luchtbases op Groen land door de Amerikaansche weer macht zal geschieden. De Deensche re geering in Kopenhagen is in deze over eenkomst in het geheel niet gekend en aldaar stelt men zich dan ook op het standpunt, dat het accoord volkenrech telijk ongeldig moet worden geacht. Bij de regeering te Washington is gepro testeerd, wijl aldus het souvereine recht van Denemarken op Groenland in het gedrang komt. De gezant von Fauf- mann, die zonder machtiging van de Kopenhaagsche regeering handelde is teruggeroepen uit zijn functie. Hieraan wenschte deze niet te voldoen. De Ver. Staten zullen zich wel niets van het protest aantrekken. We zullen nu wel spoedig hooren, hoe Duitschland zal reageeren op dit besluit, hetwelk ten doel heeft de Noordelijke route voor vliegtuigen en schepen veiliger te ma ken. Nog een feit, dat de Engelsch-Ame- rikaansche verstandhouding karakteri seert, is de aankomst van den bevel hebber van het Amerikaansche lucht wapen te Londen. Engelands oorlog wordt hoe langer hoe meer als geheel als Amerika's oorlog beschouwd. NEUTRALITEITSPACT TUSSCHEN JAPAN EN RUSLAND. Zondagmiddag is in het Kremlin te Moskou een neutraliteitspact tusehen Japan en de Sowjetunie onderteekend door den Japanschen minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, en den Sowjet-Russischen voorzitter van den raad van volkscommissarissen en volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Molotow. Het pact bestaat uit een aantal pun ten, welke o.m. een niet-aanvalsver- klaring en een verzekering van vriendschap behelzen. De kern van het JapanschRus sisch neutraliteitspact luidt als volgt: „Het Japansche Rijk en de U.S.S.R., bewogen door den wensch tot verster king der vreedzame en vriendschap pelijke betrekkingen, die tusschen de heide landen bestaan, hebben beslo ten een neutraliteitspact te sluiten en zijn wederkeerig 't volgende overeen gekomen Art. 1. De beide hooge contractee- rende partijen komen overeen de vreedzame en vriendschappelijke be trekkingen tusehen haar te handha ven en elkanders territoriale integri teit en onaantastbaarheid te eerbiedi gen. Art. 2. In geval een van heide hoo ge contracteerende partijen het voor werp wordt van militaire actie door een of meerdere derde mogendheid (heden), zal de andere partij geduren de de gehele periode van een dergelijk conflict de neutraliteit in acht nemen. Art. 3. Het onderhavige pact zal van kracht worden van af den dag der voltrekking van zijn ratificatie en het zal geldig zijn voor den tijd van vijf jaar. Art. 4. Het onderhavige pact zal zoo spoedig mogelijk worden geratifi ceerd. Tegelijk met de onderteekening van het pact hebben de regeeringen van Japan en de Sowjel-Unie een gemeen schappelijke verklaring uitgegeven van de volgende strekking: De regeering van het Japansche Rijk en de regeering der U.S.S.R. eer biedigen, teneinde de vreedzame, vriendschappelijke, tusschen haar be staande betrekkingen te verzekeren op de basis van den geest van het tus schen de beide landen gesloten neu traliteitspact, van de zijde van het Ja pansche Rijk en de territoriale inte griteit en onschendbaarheid van de Mongoolsche volksrepubliek, en van de kant van de Sovjet-Unie de terri toriale integriteit en onschendbaar heid van het keizerrijk Mandsjoekwo. De Japansche pers juicht de tot standkoming van het verdrag geest driftig toe. Ten aanzien van het Driemogendhe- denpact aldus verklaart men - heeft het een leemte opgevuld, door dat Japan thans evenals Duitschland en Italië zijn betrekkingen met Mos kou hij verdrag heeft geregeld. Het Russische blad „Prawda" noemt het verdrag en de verklaring „documenten van de grootste politie ke beteekenis", die een belangrijke stap voorwaarts naar de verbetering van de betrekkingen tusschen heide landen beteekenen. Verdrag en verklaring effenen den weg voor de-regeling van andere, nog niet opgeloste vraagstukken tusschen beide landen. Te Washington heeft de ondertee kening zeer veel opzien gebaard. De bladen hadden daags tevoren nog een mislukking van Matsoeoka's onder handelingen te Moskou voorspeld. LEVENSVERZEKERING 1843 WAALWIJK 1843 UITNOODIGING VAN MATSOEOKA AAN MOLOTOV. Naar Domei meldt, heeft Matsoeo-. ka bij het afscheid op het station te Moskou tot Molotov gezegd: „Komt u in ieder geval spoedig naar Japan". Zoowel Stalin als Molotov had zich tot aan het vertrek van den trein in den wagon van Matsoeoka bevonden. EEN TACTISCHE FOUT VAN GENERAAL WAVELL. Even indrukwekkend als de Duitsche krijgsverrichtingen op den Balkan, zijn die van de Duitsch-Italiaansche pant sertroepen en van de Duitsch-Italiaan sche luchtmacht in Noord-Afrika. Ge neraal Wavell heeft het op de Italianen veroverde gebhd blijkbaar zoozeer van troepen ontbloo om de Grieken te kun nen helpen, dat Je Cyrenaica voor het Nijlleger onhoudb. ar was geworden en dit gebied snel moest worden ontruimd. Het is thans weer geheel op Tobroek en een zóne daaromheen na, in Duitsch- Italiaansche handen gekomen. Over de buit, welke de Duitsche en Italiaansche troepen op de terugtrekkende Engel- schen hebben kunnen maken, zijn nog geen samenvattende mededeelingen ont geen samenvattende mededeelingen ontvangen. Het hoogste tot dusver ge noemde aantal gevangenen is 2000 ge weest, waarbij zich een merkwaardig groot aantal opperofficieren bevonden. Het is allerminst zeker, aldus lezen wij in het overzicht van een Maandag ochtendblad, dat de Duitsch-Italiaan sche opmarsch in het Egyptische grens gebied, waar het Engelsche Solloem in Duitsch bezit is overgegaan, tot stil stand zal komen. Wordt de aanval doorgezet en dan met succes, dan kan men niet anders'dan constateeren, dat de Engelsche leiding een wel zeer be slissende fout heeft gemaakt door Egypte zoozeer van troepen te ontbloo- ten, dat zelfs het Suez-kanaal in Duit sche handen zou vallen. Dat zou een dergelijke moreele en militaire beteeke nis hebben men lette slechts op de anti-Engelsche staatsgreep in Irak, waar Emir Abdallah van den troon ver vallen is verklaard dat de geheele Engelsche positie in het Midden-Oos ten dreigt te worden geliquideerd. In het kader van de gebeurtenissen in Lybië blijkt tevens de beteekenis van het volhouden van het Italiaansche ver zet in Abessinië, ondanks den val van Addis Abeba en Massawa. Want hier door worden nog steeds strijdkrachten vastgehouden, die Engeland aan ande re fronten veel beter zou kunnen ge bruiken. DE GEWESTELIJKE ARBEIDS- BUREAUX. Zij vangen 1 Mei hun werk zaamheden aan. Op 1 Mei treedt de nieuwe organi satie van de arbeidsbemiddeling, waar toe in het najaar van 1940 het besluit werd genomen, in werking. Daarmede houden de gemeentelijke arbeidsbeur zen op te bestaan, om plaats te maken voor 37 over het geheele land ver spreide gewestelijke arbeidsbureaux, die, hierin bijgestaan door 148 bijkan toren, onder leiding van het rijksar beidsbureau, voortaan de arbeidsbe middeling zullen verzorgen. De gemeentelijke arbeidsbeurzen schonken in hoofdzaak hun aandacht aan de arbeidsbemiddeling in de eigen gemeente. Thans wordt van rijkswege de zorg voor de arbeidsbemiddeling van meet af aan als een gewestelijke aangelegenheid beschouwd. Ieder ge westelijk arbeidsbureau is erop inge richt om, met behulp van een aantal bijkantoren, de behoeften te peilen van het district, dat aan zijn zorgen is toe vertrouwd. Hierdoor wordt reeds aan stonds een vergunning verkregen van de mogelijkheid tot plaatsing van werkzoekenden. De arbeidsbemiddeling komt op een veel brcederen grondslag te berusten en zal daardoor in het maatschappe lijk bestel een meer ingrijpende func tie gaan vervullen dan in het verleden het geval was. Werknemers en werk gevers, beiden dienen er van te wor den doordrongen, dat deze nieuwe tak van rijkszorg hun uitnemende dien sten zal kunnen bewijzen. Eenerzijds zal de nadruk worden gelegd op een sterk levend persoonlijk contact met de werknemers, anderzijds zal bijzon dere aandacht worden geschonken aan de practische behoeften van het be drijfsleven. Het hiervoor vereischte apparaat bevindt zich thans in vollen opbouw. Door medische keuring, psychotech nisch onderzoek en de inrichting van een arbeidsboek voor eiken werknemer zullen uitgebreide gegevens omtrent de werkzoekenden worden verkregen. Daarbij is het de bedoeling, in onder scheidene beroepen en bedrijven de be middeling aan deskundige ambtenaren op te dragen. Hiermede zijn uiteraard zoowel de belangen van den werk nemer als die van den werkgever ge diend. Ook de bijzondere behoeften van het gewest zullen in het oog wor den gevat, waarbij gelegenheid zal be staan de gewestelijke structuur van 't bedrijfsleven in aanmerking te nemen en de bemiddeling bedrijfsgewijze te specialiseeren. Een aan elk arbeidsbu reau te verbinden sociaal-oeconomi- sche afdeeling is belast met het ver zamelen van de hiertoe benoodigde ge gevens. Door een geregelde uitwisse ling van de verkregen gegevens zal voorts een omvattend en diepgaand inzicht worden bereikt in de Neder- landsche arbeidsmarkt en haar be hoeften. Er wordt echter krachtig gewerkt om de organisatie zoo spoedig moge lijk tot volle werkzaamheid te bren gen en haar zoodanig in te richten, dat zij haar diensten kan verrichten met de kunde, welke het gewicht ba rer sociale functie vereischt en met 'n vlotheid, welke aan het tempo van 'l moderne bedrijfsleven beantwoordt. Een telexnet zorgt voor een snelle verbinding tusschen het departement van sociale zaken, waaronder 't hoofd bureau ressorteert, met de onderschei dene gewestelijke bureaux. Zoo kun nen de gewestelijke arbeidsbureaux van uur tot uur op de hoogte worden gesteld van al hetgeen, waarover zij voor een vlotte vervulling van hun laak moeten kunnen beschikken. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN ONS LAND. Vier toestellen neergeschoten. Hel A.N.P. meldt: J.l. Donderdagavond en in den nacht van Donderdag op Vrijdag vlogen eenige Engelsche vliegtuigen het Ne- derlandsche gebied binnen. Op ver scheidene plaatsen in het land wier pen zij brand- en brisantbommen. De meeste van deze bomaanvallen waren zonder eenige uitwerking, daar de bommen op onbewoond land of in 't water vielen. Op een plaats echter werd een boerenhofstede door ver scheidene brandbommen getroffen. 'I Gebouw brandde geheel af en acht koeien kwamen in de vlammen om. Op een andere plaats werd een boer derij beschadigd en een in de nabij heid liggende schuur vernield. Elders werd geringe schade toegebracht aan een fabrieksgebouw. Verscheidene woonhuizen werden door brandbom men licht beschadigd. Andere wonin gen en verscheidene boerderijen heb ben glasschade gekregen. In omgekeerde verhouding tot deze uitwerking van de Engelsche aanval len staan de zware verliezen, welke 'i Engelsche luchtwapen tegelijkertijd boven Nederlandseh gebied heeft ge leden. Er werden namelijk niet minder dan vier zware Engelsche bommen werpers door den Duitschen luchtaf weer neergeschoten. Twee van deze vliegtuigen hadden het grootste deel van hun bommenlast nog bij zich. Van de bemanningen van deze ma chines zijn negen leden bij het neer storten gedood. De overige zeven man zijn gevangen genomen. DOET VERKOOPEN Waaiwpscbe en Langstraatsche Conranl»

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 1