PROVINCIAAL NIEUWS. "AKKERtJfS li DE BONT-van hulten HEERENKLEEDING NAAR MAAT Zaterdag 19 April 1941 No. 32 De Echo van het Zuiden Tweede Blad DE RESTAURATIE VAN DE NED. HERV. KERK. De laatste 300.—. Een eerezaak voor Waalwijk. Men herinnert zich misschien nog wel een artikel in ons blad van vorig jaar October, waarin de aandacht ge vraagd werd voor de restauratie van bovengenoemde kerk. Daarin werd me degedeeld dat er een „Commissie voor de restauratie van de Kerk te Waal wijk' was opgericht, die trachtte de resteerende kosten groot 4000.— uit particuliere bijdragen bijeen te brengen. Naar wij thans van den secretaris- penningmeester van genoemde restau ratie-commissie, den heer Ir. Fetter uit Eindhoven, vernemen, is van het res teerende bedrag reeds 3700.bijeen. Gezien de tijdsomstandigheden is dit geen onverdienstelijk resultaat, maar het is voor Waalwijk toch wel eenigs- zins beschamend, dat het zelf zoo wei nig gegeven heeft, al heeft dan de ge meente zelf zich niet onbetuigd gelaten. Het gaat hier immers om een gebouw van groote historische waarde, waar op wij met recht trotsch kunnen en zul len zijn, temeer daar onze gemeente in deze toch zoo maar karig bedeeld is. Wat had men daarom minder kunnen verwachten, dan dat de Waalwijksche burgerij eens flink voor den dag zou zijn gekomen met geldelijke bijdragen, om zoodoende te toonen, hoezeer zij het op prijs stelt, dat een fraai monu ment in zijn oorspronkelijken staat be houden blijft. Maar een zeer klein ge deelte van die 3700.is door de Waalwijkers bijeengebracht en dit valt ons werkelijk tegen. Het geldt hier toch immers op de eerste plaats een Waal- wijks belang, dat door zijn algemeen heid en kunst-historische waarde T>ok wel een breeder belangstelling geniet, maar waarvoor de Waalwijksche bur gerij toch in de eerste plaats op de bres moet staan. Er is hier daarom nog wel een en ander goed te maken en dat kan geschieden door alsnog te zorgen, voor een bijdrage, waardoor de 4000.— zouden worden volgemaakt. Nog 300 resteeren en dit is toch niet zoo'n enorm bedrag. Het moet voor de Waal wijksche ingezetenen een perzaak zijn, dit bedrag nu eens geheel zelf bijeen te brengen. Daarmee zou dan het bewijs geleverd zijn, dat men ook de restaura tie van deze ongetwijfeld schitterende kerk, weet te waardeeren. Bijdragen kunnen gestort worden op postrekening nr. 40549, van Ir. Z. Th. Fetter, Koekoeklaan 19,. Eindhoven, of bij het plaatselijk lid van de restauratie- commissie, den heer W. Timmermans. Wij zien met belang'^elling de resul taten van de Waalwijksche vrijgevig heid tegemoet en zijn er vast van over tuigd, dat ook hier onze gemeente niet zal willen achterblijven, maar daad werkelijk zal toonen, hoezeer zij het op prijs stelt, dat een harer schoonste mo numenten in zijn oorspronkelijken staat', voor de toekomst behouden zal blijven. De restauratie. Inmiddels vindt de restauratie, onder leiding van architect B. van Bilderbeek en opzichter M. Bezemer gestaag voort gang. Er wordt met veel liefde gear beid. om de kerk weer geheel, tot in de kleinste details, in haar vroegeren luister te herstellen. Zoo is het koor, dat vroeger dienst deed als pakhuis voor de 'a. I. Mortier, reeds gedeelte lijk ondej de vakkundige handen van den restaurateur geweest. De muren zijn van het doodsche pleisterwerk ont daan en de mooie oude verweevdc steenen, zijn daardoor weer te vo t- srhijn gekomen. Tijdens deze werk zaamheden ontdekte men een tweetal fraaie nissen, die dichtgemetseld zijn geweest, maar die nu met hun kunst'g bewerkte kanteelen, weer in den ouden toestand zullen worden gebracht. Aan de Noordzijde werd een oude toegang blootgelegd, waarschijnlijk bestemd voor een aangebouwde kapel, die ech ter thans niet meer aanwezig is. De ramen vooral hebben de voortdu rende aandacht van den restaurateur. Voor zoover deze dichtgemetseld wa ren, is het noodig dat deze schoonheid- schennende vlakken zullen verdwijnen. Alle ramen zullen daartoe worden opengebroken. Men is tot de ontdek king gekomen, dat deze ramen in hun natuurlijke staat, van mooie randen en kralen waren voorzien. Men is thans bezig deze weer aan te brengen en staande in de Grootestraat, kan men aan de Zuidzijde reeds zien, dat hier werkelijk iets bijzonders tot stand zal komen. Het effect zal evenwel nog be duidend grooter worden, als later de ramen weer van glas in lood zullen zijn voorzien. Ongetwijfeld zal dit een bij zonderen indruk maken. Op tal van plaatsen zijn voorts ver sieringen ontdekt, die natuurlijk met vakkundige hand worden hersteld. De vloer zal worden voorzien van Namen- sche tegels, die het hier in samenwer king met het geheel, bijzonder goed zul len doen. Zooals de aandachtige voor bijganger welllicht al zal hebben op gemerkt, is de oude ingang aan de zuidzijde van het koor reeds weer in gebruik genomen. Naast de bewerking van de ramen, gaat de meeste zorg uit naar het in zijn oorspronkelijken staat herstellen van het gewelf. Dit eischt een meer dan bijzondere zorg, omdat de oude gewel ven een eigen bouwtrant hadden, die ondanks een schijnbare ongebonden heid, bijzonder harmonieerde met de muurvlakken. Zoo zijn tal van vakkundige handen iederen dag bezig, om van deze kerk weer de schoonheid te maken, die zij vroeger was. Wanneer zij geheel ge restaureerd zal zijn, zal haar bijzondere rijkdom van vorm en lijnen nog meer tot de verbeelding spreken en zal Waalwijk weer de beschikking hebben over een monument, dat niet zal nala ten allerwege belangstelling te trekken. GEMEENTERAADS VERGADERING. Openbare vergadering van den raad der gemeente Waalwijk, te houden op Donderdag 24 April 1941, om 19 uur, ten gemeentehuize. Punten van behandeling: 1. Ingekomen stukken. a. Van de Gedeputeerde Staten. Goedgekeurde raadsbesluiten van 27 Maart 1941 tot wijziging der begrooting 1941. b. Van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim. Alhier. Verslag over 1940. c. Van het Agentschap der Ar beidsbemiddeling. Alhier. Verslag over 1940. d. Van de Vereeniging van Ne- derlandsche Gemeenten. 's-Gra- venhage. Schrijven betreffende molestver- zekering gemeente-eigendom men. 2. Voorstel tot wijziging der veror dening ingevolge artikel 223, der de lid, der gemeentewet. 3. Voorstel inzake uitzondering van het personeel van de vaste kern van den luchtbeschermingsdienst van toepassing arbeidsovereen- komstenbesluit. 4. Voorstel tot wijziging der politie verordening. 5. Voorstel tot onderhoudsovername van spoorwegparallelwegen. 6. Voorstel tot onderhandsche ver pachting van een terreintje aan den Roestelberg. 7. Voorstel tot onderhandschen ver koop van grasgewas. 8. Voorstel tot onderhandsche ver huring van het voormalig postkan toor op de Markt. 9. Voorstel tot wijziging jler begroo tingen 1940 en 1941 Na sluiting der openbare vergadering zal voor de leden van den raad gele genheid bestaan tot het stellen van vragen aan burgemeester en wethou ders. zijn er belangrijke zaken genoeg aan de orde en 't bestuur heeft zeker in dezen tijden de volle medewerking en steun der leden noodig. Komt dus allen trouw ter vergade ring a.s. Maandagavond. DIAMANTEN BRUILOFT. In tegenstelling met een onjuist be richt in „Het Huisgezinkunnen wij mededeelen, dat het echtpaar J. v. d. Aa-Boelen, in de 2e St. Crispijnstraat, niet in Juli, maar op 6 September a.s. zijn diamanten bruiloft hoopt te vieren. De jubilarissen, die 87 en 82 jaar oud zijn, mogen zich beiden nog in een goe de gezondheid verheugen, vooral de 87-jarige heer v. d. Aa, is nog vlug en vief en men zou hem zijn hoogen leef tijd zeker niet aanzien. Met moeder v. d. Aa is het evenzoo gesteld, alleen is zij niet goed meer ter been en daardoor reeds geruimen tijd bedlegerig, maar overigens gezond van harte. Naar men ons mededeelt is er be reids een comité gevormd om dit heu gelijke feit op waardige wijze te kun nen vieren. AANBESTEDING. Voor rekening van den heer Ger. Vcrwiel werd Woensdag in Hotel „De Twee Kolommen" aanbesteed het bou wen van een dubbel woonhuis aan de Grootestraat, onder architectuur van den heer A. van HultenJr. Er werd ingeschreven als volgt: II. Brok, Heusden 18250 A. Smits, Heusden 13225 M. Kramer, Genderen J' 13200 H. Kramer, Waalwijk 13100 A. v. d. Broek, Dussen 12880 A. Hoovers, Waspik 12034 W. v. d. Stappen, Tilburg 12550 M. v. Tongeren, Tilburg 12540 A. Kleijngeld, Waalwijk 12500 J. Hoogendoorn, Waalwijk 12470 J. v. d. Broek, Waspik 12450 L. v. Hi 1st, Waalwijk 12400 G. v. d. Zanden, Waalwijk 12381 L. Kooien, Waalwijk 12300 C. Vos, Meeuwen 12275 H. Boot, Waalwijk 12224 M. Kleijngeld, Waalwijk 12200 P. Kramer, Heusden 12183 Th. de Graauw, Waspik 12121 A. Wagemakers, Sprang-Capp. 11837 L. Fitters, Waspik 11904 J. Bakx, Oosterhout 11830 .1. Molengraaf, Sprang-Capp. 11815 A. Coppens, Waalwijk 11043 J. v. tl. Meijs, Waalwijk 11600 Gebrs. v. Willigenburg, Sprang-Capelle 11590 A. v. Huiten, Waalwijk 11510 C. Timmermans, Sprang-Capp. 11483 W. Nieuwenhuijzen, Spr.-Cap. 11483 G. v. Hcesch, Waalwijk 11400 H. Maas, Waalwijk 11320 Fa. H. Aarts Zn., Waalwijk 11275 A. Vermeer, Waalwijk 11148 Gegund aan den laagsten inschrijver. GROOTESTR. 231, WAALWIJK TELEF. 109 GESLAAGD. Op de door de Ned. R.K. Ver. van Organisten en Directeuren te Weert gehouden examens, slaagde j.l. Don derdag de heer Louis Sars,*voor Orgel en Koordirectie (le gedeelte). MUTATIES MARECHAUSSEE. De wachtmeester Moll, \an de Bri gade Waalwijk is in gelijke functie be noemd bij de Brigade Maastricht. In diens plaats is benoemd wachtmeester Verbrugge, voorheen in Maastricht. Na het vplgen van een opleidingscur sus te Apeldoorn, is de marechaussée van Reen alhier, benoemd tot wacht meester. WAALWIJKS BELANG. Zooals reeds aangekondigd zal de vereeniging „Waalwijks Belang" hare algemeene jaarvergadering houden op Maandag 21 April a.s. 's avonds 8J/^ uur, in de achterzaal van hotel Ver- wiel. De agenda luidt als volgt: 1. Opening en notulen. 2. Jaarverslag secretaris. 3. Jaarverslag penningmeester. 4. Periodieke aftreding der bestuursle den, de heeren H. Hoffmans, C. Pul les en C. Raming. 5. Bespreking zomerseizoen en oprich ting Heemkundige kring. 6. Rondvraag en sluiting. Men zij er op bedacht de convocatie- kaart mede ter vergadering te brengen, zonder deze kan beslist geen toegang worden verleend. Wij vertrouwen dat velen deze alge meene vergadering, de eenige in een jaar tijds gehouden, zullen bijwonen. Behalve de gewone agendapunten CHR. SCHOOLVEREENIGING. Woensdagavond 1.1. hield deze ver eeniging haar jaarvergadering die maar matig bezocht was. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek o.a. dat nu sinds November 1.1. het schoolgebouw door de Duitsche weermacht in beslag is genomen, het onderwijs in het ge bouw voor Chr. Belangen voortgang heeft. De vraag, of voor Waalwijk en Omstreken de oprichting en instand houding van een school met den Bijbel voor B.L.O. mogelijk zou zijn, is in dit vereenigingsjaar onder de oogen ge zien. Een algemeen definitief antwoord is op dit vraagstuk nog niet gegeven. De .heer Fijan, die als bestuurslid aan de beurt van aftreden was, werd met op één na algemeene stemmen her kozen. Na een korte pauze behandelde de heer Wijnands de christelijke school geschiedenis in het algemeen. Hij ge waagde hierin van de groote zegen die in de verkregen rechtsgelijkheid van onderwijs voor land en volk gelegen is. De schoolstrijd heeft als het ware ge leid tot een Triomph. Het zal zaak zijn om dit gezegend voorrecht te behou den. Uit de vergadering werd daarte gen opgemerkt, dat aan de verkregen rechtsgelijkheid, voor christelijk onder wijs in dieperen zin, ook schaduwzijden zitten. „Wee het christendom als het uit zijn verdrukking komt". Een ver vlakking van beginselen en veruitwen- diging met een vaak te ver-gaande ge spletenheid en versnippering manen on der meer, hierin tot bezinning. De vraag of de overheid geroepen is om op de openbare school de Bijbel te handhaven werd door sommigen ont kennend beantwoord. Voor anderen was dit een niet opgelost vraagstuk. Zij waren er n.l. over in twijfel of het dan wel een taak van de overheid is om de Bijbel van de lagere school weg te ne men en zoodoende een gedeelte van het volk mede over te geven aan ongeloof. Na deze bespreking die een welwil lend en aangenaam karakter droeg, sloot de heer Wijnands deze vergade ring met dankgebed. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Op het politie-bureau alhier zijn in lichtingen te bekomen omtrent de na volgende gevonden en verloren voor werpen Gevonden: Polshorloge, kinderleest, portemonnaie met inhoud, twee tex- tielkaarten, zilveren rozenkrans, zil verbon, hoofddoek, portemonnaie met inhoud, distributie-bonnen. Verloren: Een portemonnaie met in houd, idem, idem, rijwielbelasting- merk, idem, idem, glacé dameshand schoen, zwarte ceintuur. BIOSCOPEN. LUXOR BIOSCOOP. Jud Süs. In de Luxor-Bioscoóp wordt deze week een filmwerk vertoond dat aan de allerhoogste cisehen van spanning en dramatiek voldoet. Het gegeven is gebaseerd op het Jodenprobleem, dat heden ten dage de gemoederen van zoovelen bezig houdt en om dit pro bleem is dan het verhaal geweven van een Jood, die door een teveel aan ver trouwen een geheele stad probeert mee te sleepen in het verderf. Daarbij zijn kosten noch moeiten gespaard om costumeering en decors historisch juist weer te geven en om allerlei fei ten te reconstrueeren. Doch dit zijn uiterlijkheden en die zijn minder be langrijk dan de innerlijkheden waar aan deze film zoo rijk is, vooral dank zij hel keurcorps van medespelers, wier subliem spel een groot deel van de bctcekenis van deze film op zijn rekening heeft staan. De knapste ac teur in deze film is - stellig Werner Kraus, maar ook kwaliteiten als die van Heinrich George, Kristina Söder- baum en Ferdinand Marian zijn vol doende bekend om te weten, dat de creaties die zij leveren af zijn. Alles tesamen een film van groote artisten, maar ook een film van groot formaat en beteckenis. THEATER „MUSIS SACRUM". De Model-echtgenoot. Wij kunnen deze week aan Heinz Rühmann weer ons genoegen beleven. In de „Modelechtgenoot" komt deze raskomiek wel bijzonder tot zijn recht en men zal zich ongetwijfeld best ver maken, wanneer men zijn avonturen op het witte doek volgt. Pijnlijkste nauwgezetheid, ook in de allerkleinste dingen, is de basis waarop het leven van den Londenschen bankier Barlett (H.R.) is opgebouwd. Naar dit prin cipe heeft hij zijn dag ingedeeld en niets kan hem Verhinderen daaraan vast te houden. Zoo moet hij op doktersadvies iederen dag een uur tennissen en aan dit advies houdt hij zich nauwkeurig. Precies na de 60ste minuut laat hij zijn racket vallen. Deze bijzondere regelmaat in alle dingen leidt echter tot de meest gekke situa ties, waaraan de bezoekers een dol vermaak zullen pinden. - „verloren dagen", heelle het vroeger. Nu niet meer - nu zijn er "AKKERTJES"! Een paar per dag, wèg pijn en narigheidl Een film die Uw bezoek zeker waard zal zijn. Oost, West... Thuis? In het bij programma dritait boven genoemde kostelijke Hollandsche film, waarin een pantoffelheld droomt van de dreigende blikken van z'n vrouw verlost te zijn. Wat daaruit dan voort komt moet U zelf maar gaan zien. Het zal U niet teleurstellen. DE BOSSCHE KAMER VAN KOOP HANDEL BESTAAT ZATERDAG 100 JAAR. Gerard van Leyborgh schrijft in de N. Tilb. Crt.: Wij weten niet of onze collega's in 's-Hertogenbosch er aan gedacht heb ben, want we hebben het nog niet in hunne kolommen gelezen. Zoo zij er niet aan gedacht hebben, dan willen wij hen er aan herinneren, dat op 19 April a.s. het 100 jaar geleden is, dat door het besluit van Z. M. Koning Willem II van 19 April 1841 no. 103 de Kamer van Koophandel .te 's-IIer- togcnbosch werd opgericht. In de vergadering van 14 Mei 1841 werd de Kamer geïnstalleerd. Tot pre sident werd gekozen de heer J. Diepen Sr., de medeoprichter van de bekende Tilburgsche lakenfabriek Diepen. In elk geval een feit, dat niet on opgemerkt voorbij gegaan mag wor den. 13e TILBURGSCHE BIJENMARKT. Dinsdag is te Tilburg onder zeer gunstige weersomstandigheden de 13e voorj aars-bijen markt gehouden. De belangstelling was grooter dan immer te voren. Onder de belangstel lenden was vooral een groot aantal fruittelers van de Zuid-Hollandsche eilanden, Zeeland, Noord-Brabant en Zuid-Limburg. Zelfs uil de Betuwe waren zij, die voor het overige op el ders zijn georiënteerd, ditmaal opge komen. Deze groeiende belangstelling van de fruittelers spruit veel voort uit het veldwinnend inzicht, dat zonder bijen geen goede fruitoogst mogelijk is. De aanvoer bleef helaas beneden de verwachting, tengevolge van de groo- tere transportmoeilijkheden. Er was daarenboven een geweldige vraag, zoodat hel toch niet onbelang rijke aanbod in korten tijd tegen be hoorlijke prijzen vlot uitverkocht was. De aanvoer bedroeg: 180 korven en 50 kastjes (op 6 raampjes). De prij zen beliepen 7.50 tot 10 per korf, sommige golden zelfs 12, en per kastje 1012. In verband met de prijsstijging van was en honing en het ontbreken van buitenlandschen aanvoer, bestaat voor de bijenhouders in de naaste toekomst een gunstig perspectief. Houtvlotters in eigen land. Op het oogenblik komen uit diverse streken van ons land te Alkmaar veel scheepsladingen hout aan. Te Alkmaar wor den deze schepen gelost en van de stammen vlotten samengesteld om naar de houtzagerijen te worden gesleept. Een sleep vlotten onderweg in de Ringvaart van Heerhugowaard. Op den achtergrond de bekende mo lens van „De Zes Wieken". (Polygoon).

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 5