LiOfi SP0RT £ea p.aa\d&Kmidd&i Die NACHT-HOEST zal apl^aden! akker's Abdsisiroop **iir ie fo HANDEL IN PAARDEN GEORDEND. u het beproefde hoest-geneesmiddel! ABONNEERT U OP DIT BLAD DE STEM IN CABINE 17 NIEUWE OPDRACHT AAN MR. ROST VAN TONNINGEN. Het Rijkscommissariaat maakt het volgende bekend: De Rijkscommissaris voor het bezet te Nederlandsche gebied heeft op grond van par. 11 van zijn verorde ning nr. 108 1940 (vierde verordening over bijzondere bestuursmaatregelen) den president der Nederlandsche Bank, mr. M. M. Rost van Tonningen tot secretaris-generaal voor bijzondere eco nomische aangelegenheden benoemd. De Rijkscommissaris heeft tegelijker tijd mr. Rost van Tonningen tot nader order met de waarneming van zaken van het secretariaat-generaal in het departement van Financiën in alle aan gelegenheden van de generale thesaurie der afdeeling comptabiliteit en in de algemeene aangelegenheden van dit de partement belast. GELIJKSTELLING VAN DIPLOMA'S IN DUITSCHLAND EN NEDERLAND. Het Verordeningenblad van heden bevat een besluit van de secretarissen- generaal van de departementen van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbe scherming, van Justitie, van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, van Land bouw en Visscherij, van Waterstaat en van Sociale Zaken betreffende de ge lijkstelling van getuigschriften. Getuigschriften, welke door binnen het Groot-Duitsche Rijk dan wel bin nen Nederland gelegen Duitsche on derwijsinstellingen worden uitgereikt zoo lezen wij in dit besluit wor den gelijkgesteld met de overeenkom stige getuigschriften van Nederland sche openbare of bijzondere onderwijs instellingen. Personen, die op het tijdstip van het inwerking treden van dit besluit werk zaamheden verrichten op grond van ge tuigschriften, welke door buiten het Groot-Duitsche Rijk en Nederland ge legen onderwijsinrichtingen zijn uitge reikt, moeten een verzoek indienen bin nen twee maanden. Zij mogen hun werkzaamheden voorloopig voortzet ten. De verplichting tot indiening van dit verzoek is geheel afhankelijk van 't feit, of de werkzaamheden als hoofd, dan wel als nevenberoep, bezoldigd, dan wel onbezoldigd, worden verricht. NEDERLANDSCH—DUITSCHE CULTUUR-GEMEENSCHAP. Kunstavond te Tilburg. Rijkscommissaris Dr. Seyss Inquart behoort tot de aanwezigen. Door de afdeeling Tilburg van de Nederlandsch - Duitsche Cultuurge meenschap was in de Societeitszaal van den Stadsschouwburg een kunstavond belegd, waar als spreker optrad de be kende Duitsche dichter dr. Hans Fried- rich Blunck. Deze kunstavond werd vereerd met de hooge tegenwoordigheid van den Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied, Rijkscommissaris dr. A. Seiss Inquart. 9T"''4 De grootste besparing op Uw stroomrantsoen verkrygt U door het gebruik van de beste en zuinigste lampen J ooit door Philips vervaardigd PHILIPS DE PHILIPS „81-ARLITA" LAMPEN V0L00EN AAN ALLE EISCHEN, OPGENOMEN IN 0E KEMA VOORSCHRIFTEN EN STAAN ONDER VOORTDURENDS MARKTC0NTR0LE OER KEMA. Verder waren nog aanwezig Gene raal Von Seitlitz, de heeren Ritter- busch, Beauftragte van den Rijkscom missaris te Den Bosch, Regierungsrat Vahle, Klopfer, Kreisleiter der N.S.D. A.P., de burgemeester van Tilburg mr. J. van de Mortel en voorts militaire en burgerlijke autoriteiten, afgevaardigden van de N.S.D.A.P., N.S.N.A.P., N. S. B. en Nationaal Front. Het podium van de Societeitszaal was smaakvol met bloemen en groen versierd. De voorzitter, de heer Math. Dente- neer, heeft den rijkscommissaris en de overige autoriteiten hartelijk welkom geheeten en woorden van gelukwensch gesproken ter gelegenheid van den ver jaardag van den Führer. Daarna zette hij 't streven dezer vereeniging uiteen, waarna Dr. Blunck zijn rede aanving. NIEUWE AARDAPPELEN a 74 CENT PER KILO. De eerste nieuwe aardappelen zijn geoogst; Maandag werden zij uit de kassen in het Westland aangevoerd door den kweeker H. G. Zuidgeest te Monster. Men betaalde tot 74 cent per kilo. Maximumprijzen vastgesteld. Het A.N.P. meldt: De vraag naar paarden, welke in dezen tijd grooten omvang heeft aan genomen men denke hierbij aan den overgang van de motor- op de paardentractie heeft zijn invloed op de verkoopprijzen niet gemist. Hooge, zelfs buitensporig hooge prij zen waren aan de orde van den dag, waardoor de belangen van de koopers ernstig in het gedrang kwamen. Zij waren immers voor de uitoefening van hun beroep of bedrijf vooral van een paard afhankelijk en moesten daarom noodgedwongen met de gevraagde prij zen genoegen nemen. Thans is echter, naar de gemachtig de voor de prijzen mededeelt, een rege ling tot stand gekomen in den vorm van het Paardenbesluit 1941 (handel en prijzen), waarbij de verkoopprijzen van paarden aan bepaalde maxima worden gebonden. Dit besluit bepaalt o.m., dat het koopen van paarden slechts is toegestaan aan gebruikers, die in het bezit zijn van een schrifte lijke vergunning van de landbouw- crisisorganisalie en aan paardenhan delaren, aan wie door de Nederland sche Veehouderij Centrale een daar toe strekkende schriftelijke vergun ning is verleend. De paarden worden voortaan in 2 kwaliteitsklassen ingedeeld, die elk weer in vier ouderdomsklassen zijn onderscheiden. Maximumprijzen zijn voor al deze categoriën vastgesteld. Bij den verkoop mogen echter deze maximumprijzen niet zonder meer worden aangehouden. Voor ieder paard, dat ten verkoop wordt aange boden, wordt namelijk een z.g. ver koopkaart verstrekt, waarop naast de verschillende kenmerken van 't paard, ook de getaxeerde verkoopwaarde wordt aangegeven. Deze taxatiewaarde mag niet hooger zijn dan de in het be sluit vastgestelde maximumprijzen en mag bij den verkoop niet worden over schreden. Hierop wordt alleen een uit zondering gemaakt voor den weder verkoop door een paardenhandelaar, die op den overeengekomen verkoop prijs een bepaalden vastgestelden op slag voor kosten en winst mag leggen. Deze verhooging van den verkoopprijs mag echter slechts éénmaal plaats vinden. De taxatie van de paarden en de verstrekking van de verkoopkaartcn geschiedt door de taxatiecommissies, welke door de Nederlandsche Veehou derij Centrale worden ingesteld. N. V. B. Programma voor morgen: Eerste klasse. NACLiinburgia. RoermondBW. NO ADHelmond. EindhovenMVV. Tweede klasse C. PicusSVD. ESV—TOP. Brabant iaHelmondia. WSC—De Valk. WilhelminaRKTVV. KolpingNevelo. Derde klasse I. BaardwijkSarto. GudokSET. OisterwijkRWB. Derde klasse K. BredaDESK. EKCBoeimeer. RACRoode Ster. Vierde klasse I. WSC 2Veersche Boys. RKC 2Sporters. Maar al een poosje had ik opgemerkt dat Paquenez zich op opvallende wijze terugtrok. Hij kwam niet meer aan dek, liet de maaltijden in zijn cabine en bleef eigenlijk de gehele dag on zichtbaar." „Zo. Maar dat is zijn goed recht! Wat verder?" „Ik vond het vreemd en daarom ging ik elke dag een paar maal langs de cabines van de tweede klasse om te zien of ik wat wijzer zou kunnen wor den. Drie dagen geleden hoorde ik in het voorbijgaan spreken in cabine 17. Ik bleef een ogenblik voor de deur staan en kon duidelijk horen, dat een klagende vrouwestem tegen Paquenez sprak, die haar van tijd tot tijd met zijn diepe, donkere stem een kort ant woord gaf." „Wat heb je toen gedaan?" „De zaak kwam mij zo verdacht voor, dat ik op de deur klopte. Een ogenblik was het doodstil daarbinnen, dan hoorde ik echter de grote koffer, die in meneer Paquenez' hut staat, dichtslaan. Even later riep hij: „bin nen!" Ik opende de deur. Ik zag nie mand anders dan Paquenez. Ik zei daarom maar, dat ik op rondgang was om te vragen of de passagiers soms de patrijspoort geopend wilden heb ben en trok mij daarna terug." „Dat is zeker merkwaardig. Heb je nog meer te melden?" „De volgende dag lette ik nog scher per op en inderdaad kreeg ik de vrou wenstem weer te horen. De stem klonk nu zeer opgewonden en meneer Paque nez lachte af en toe spottend. Dit keer klopte ik niet, maar deed zonder meer de deur open. Paquenez zat met zijn rug naar mij toegekeerd voor zijn kof fer. Hij moet echter bij het omdraaien van de deurknop iets gehoord hebben, want ik zag nog juist, hoe hij 't dek sel van zijn koffer dichtsmeet en zicht baar verlegen overeind sprong. Hij raasde tegen mij, omdat ik zonder kloppen was binnengekomen. Ik ver ontschuldigde mij en zei, dat ik meen de, dat de cabine leeg was." „En van de inhoud van de koffer ii—ii» ui» hm mui"r t rnTPrr~~firniii Nauwelijks hebt Ge U ter rusie begeren, of die kwellende nachthoest begint weer 1 Neem daarvoor nu de vanouds beproefde Akker's Abdijsiroop, welke door&en nieuwe toevoeging van Apotheker Dumont thans nog sneller en nóg krachtiger werkt. Begin vandaag nog en vannacht reeds zult Ge rustig kunnen slapen door de bekende Eerste klasse. De puzzle in de onderste regionen kan morgen voor een gedeelte tot klaarheid komen, waarbij Roermond een goede kans heeft den dans te ontspringen, daar BW op bezoek komt en de rood-witten wel in staat geacht moeten worden, dezen wedstrijd tot een goed einde te brengen. Anders ziet het er uit voor Limburgia en Helmond, die respectievelijk naar NAC en NOAD gaan en dit uitstapje met'een nederlaag zullen moeten boeten. Eindho ven heeft op eigen terrein tegen MVV de beste kansen. Tweede klasse C. Picus zal morgen weer een slap dichter bij het kampioenschap komen, door op het bezoekende SVD twee punten te ha len. Genoeg spannend zal het worden in den wedstrijd ESVTOP. De Ossena- ren zullen op een hartige ontvangst kun nen rekenen, met wellicht een nederlaag in het verschiet. Brabanfia mag blij zijn als zij Helmondia tot een gelijk spel kan dwingen. WSC krijgt De Valk op bezoek. Dit wordt voor de Zwarthemden een zwaar karweitje, maar succes moet mo gelijk zijn. Wilhelmina kan zich tegen RKTVV eenigszins herstellen van de vo rige week tegen Zwaluw geleden neder laag. Nevelo heeft bij Kolping geen kans en zal alzoo het seizoen met een neder laag moeten besluiten. Derde klasse I. RKC is hier vrij maar zal stellig met veel belangstelling uilzien, naar de ver richtingen van haar concurrenten SET en RWB, die een uitwedstrijd gaan spe len bij Gudok en Oisterwijk. Het geval wil, dat de Tilburgers hij hun Gudoksche collega's nog nimmer de overwinning hebben kunnen weghalen. Wij zijn be nieuwd of deze traditie zich morgen voort zal zetten. Voor RWB is hel ook lang niet makkelijk in Oisterwijk, maar de Besoyenaren zullen moeten winnen, willen zij hun kansen handhaven. Moch ten echter zoowel SET als RWB verlie zen, dan kan RKC zich kampioen noe men. Baardwijk zal tegen Sarto trachten de overwinning binnen Ie halen. De geel zwarten geven wij daartoe een goede kans. Derde klasse K. De Bredasche reis van DESK, zal haar twee punten opleveren, want Breda heeft natuurlijk tegen de kampioehscandidaten geen kans. EKC zal het tegen Boeimeer ook wel niet verder dan een nederlaag kunnen brengen. RAC wint van Roode Ster. (Vervolg sport pag 3.) heb je niets gezien?" „Iets, kapitein." „Vertel op! Wat heb je gezien?" De steward kwam een paar stappen naderbij en zei, haast fluisterend: Ik zag een kleine, blanke hand en een streng blond haar." „Man! Marino, dat is fantastisch! Je hebt toch niet gedroomd of een beetje te diep in het glaasje gekeken, zeg?" „Kapitein, ik was volkomen nuch ter!" „Wat is er, Marino?" „Hm. Zomaar wat moeten wij doen? Ik kan mij niet voorstellen wat dat alles daar voorstelt. Wij kunnen de zaak echter niet op zijn beloop la ten, hoewel het eigenlijk uitgesloten is, dat de man de hele reis een vrouw in zijn cabine verstopt gehouden heeft. Dat houdt immers geen mens uit!" „Misschien is de vrouw tegen haar wil daar, kapitein." „Hm. 't Is mogelijk. In ieder geval is het een dolle historie en goedschiks of kwaadschiks zullen we er achter dienen te komen wat zich daar af speelt in de cabine van meneer Pa quenez." De steward kreeg kippenvel toen hij zag dat de kapitein naar de kleine wandkast ging, daaruit zijn revolver nam en die in zijn zak stak. Daarna gingen ze samen naar cabine 17. Tot hun verbazing kregen zij op hun kloppen geen antwoord. Dus traden zij De „munt" breekt zich op het oogen- blik het hoofd voor zoover tenmin ste vap een muntenhoofd gesproken kan worden over het spoorloos ver dwijnen van hare kwartjes, dubbeltjes en wat dies meer zij. Het bedrijf werkt onder hoogspanning en produceert klein-geld bij de vleet en nauwelijks is het de deur uit en in de zakken der menschen verdwenen, of het begint de eigenaardigheid te vertoonen van daar uit niet meer te voorschijn te willen komen. Op eenmaal schijnt het lieflijke menschdom tot het inzicht te zijn ge komen, dat de centen in de zak, of in de kast veel meer waarde hebben wan neer men ze daar rustig laat zitten, dan wanneer men ze laat rollen. Enorme dwaling. Ik ben wel wijzer. Als ik centen heb, doe ik er graag een ander plezier mee, want wat heeft men tenslotte aan geld, als men het toch niet uitgeeft. Overi gens kan ik een en ander wel begrijpen, want de waanwijze menschen denken natuurlijk, dat het zilver van een dub beltje, ook een dubbeltje waard is. Ik geeft er nog geen cent voor. Maar er zijn helaas nog veel luitjes die het nooit leeren. De eene buurvrouw vertelt een fabeltje tegen de andere en binnen een minimum van tijd zit de heele buurt op haar achterste pooten. „Mensch, houdt toch vooral je zilvergeld vast en pro beer vooral er zooveel mogelijk van in huis te krijgen, want alleen dit heeft nog waarde, als naderhand alle papie ren rommel op den brandstapel moet", zegt buurvrouw I tegen haar collega II. Even later ziet men dan de heele kin derschaar van buurvrouw II de deur uitgaan. De kleinste met een papieren gulden in de hand, om een pakje luci fers naar den kruidenier, de daarop volgende om een wissewasje naar een ander slachtoffer enz. En alle pasmunt verdwijnt in de portemonnaie van moe der. Zoo pleegt het in dergelijke geval len te gaan. Gekke wereld. Maar de munt zit er mee en iedereen ondervindt er het ongemak van. Ik heb over deze materie mijn ge dachten eens laten gaan. Er moet toch een mogelijkheid zijn, om het geld weer los te krijgen. Ik dacht toen zoo bij me zelf, dat men wel eens een verordening in eikaar kon flansen, die alle pasmunt met ingang van bijvoorbeeld 1 Mei waardeloos verklaart. Men zou dan eens zien, hoe gauw de menschen hun best zouden doen van hun klein-goed af te komen. Natuurlijk zou men in de toelichting op die Verordening de be paling op kunnen nemen - geheim dat het zoo maar wat is. Het ei van Columbus zou ik zoo meenen. Overigens geef ik dit idee graag voor beter. binnen. De cabine was leeg. In het midden stond leeneer Paquenez' kof fer. Goed gesloten! De mannen keken eens rond. Er was evenwel verder niets verdachts te vin den. Terwijl ze besluiteloos bijeen stonden en overlegden wat ze nu zou den doen, werd de cabinedeur geopend en trad de eigenaar van de hut binnen. Verbaasd bleef hij staan en keek de kapitein vragend aan. „Meneer Paquenez", begon de ka pitein vastberaden. „U ziet mij hier in de vervulling van een onaangename plicht. Het is ons opgevallen dat hier in deze cabine niet alles in orde is. Daarom moet ik U verzoeken deze koffer even te openen." Een ogenblik leek het of er een spottend lachje over het gelaat van den Spanjaard vloog; een seconde la ter was z'n gelaat echter weer van een onbewogen strakheid. „En als ik weiger de koffer te ope nen?" „Dan blijft mij niet anders over, dan de koffer te laten openbreken." „Dat zou zonde zijn van de koffer, dan zal ik maar aan Uw wens gehoor geven". Schouderophalend ging Paquenez naar zijn koffer en haalde de sleutel uit zijn zak. Een gepiep en gekraak, daar sloeg het deksel terug! Voor de ogen van den verbaasden kapitein vertoonde zich een levens grote pop, die echter onmiddellijk als een pop te herkennen was. Terwijl de mannen nog naar de merkwaardige kofferinhoud stonden te kijken, klonk achter hen een klagende vrouwenstem „Zijn de heren nu tevreden?" „Met een ruk draaicte de kapitein zich om. Achter hem stond echter nie mand anders dan Paquenez, die een buiging maakte en hoffelijk zei: „Staat U mij toe dat ik mij voorstel. Manuelo Paquenez, eens de beroemdste buik spreker van het vasteland. Ik ga naar Buenos Aires om daar voorstellingen te geven en achtte het noodzakelijk mijn nummers nog eens te repeteren. Goede middag, heren!" door TOM RADERSMA. De Portugese passagiersslomer „An tonio" bevond zich op weg naar Bue nos Aires. De reis was vlot verlopen en met een paar dagen hoopte de ka pitein de plaats van bestemming te bereiken. Hij was juist bezig aanteke ningen te maken in het scheepsjour naal, toen de eerste officier zich meld de. „Wel?" vroeg de kapitein. „Een vreemde geschiedenis, kapi tein", antwoordde de eerste officier. „De steward van de tweede klasse heeft zich bij mij gemeld met een hoogst merkwaardige en avontuurlij ke geschiedenis. Wat er eigenlijk aan de hand is kan ik moeilijk beoordelen, daarom meende ik dat het beter was dat de man U zelf inlicht." „Laat maar komen!" Een paar minuten later stond de steward in stramme houding voor zijn hoogste superieur. „Wat is er, Marino? Wat heb je te vertellen?" „Kapitein, in cabine 17 is iets niet in orde." „Wie bewoont hem?" „Een Spanjaard. Paquenez heet hij. Een lange, magere man, die een beet je gebogen loopt." „Dat is zo. Ik herinner mij nu, hem aan dek gezien te hebben. Hij is al wat grijzend en heeft van die door dringende zwarte ogen. En wat hapert er aan met hem?" „De eerste dagen van de reis is mij niets bijzonders opgevallen, kapitein.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 2