UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING LAND- EN TUINBOUW SPRANG—CAPELLE KAATSHEUVEL. W.S.C.—De Valk. De Zwarten moeten winnen. De Valk is voor WSC steeds een zeer aangename tegenstander geweest en de wedstrijden tusschen deze twee ploegen stonden altijd op hoog peil. Dit was voor eenige weken terug ook zoo, toen WSC de roofvogels in eigen nest opzocht. Wel- is-waar werd toen met 62 verloren, maar de Zwarlhemden waren geenszins de minderen van de gastheeren en het grootste deel van den wedstrijd gingen èn de score èn de partijen gelijk op. Een kleine inzinking in de WSC gelederen, bracht De Valk toen op goedkoope wijze enkele doelpunten, die den wedstrijd toen in haar voordeel beslisten. Men kan er evenwel van verzekerd zijn, dat WSC zich morgen volkomen tegen haar tegen stander opgewassen zal voelen en alles in het werk zal stellen, om de genoem de nederlaag te wreken. In de WSC sa menstelling zijn enkele veranderingen aangebracht, die het geheel zeker zullen verbeteren. Daarom mag een spannenden wedstrijd verwacht worden. Een wed strijd tusschen twee gelijkwaardige tegen standers, die beiden zullen strijden voor de overwinning, omdat beiden weten dat het hard tegen hard zal gaan en de een de ander niets zal toegeven. Wij zjjn er daarom zeker van, dat het morgen weer een echte ouderwetsche en befaamde WSC-wédstrijd zal worden, met een overvloed aan spanning, zoowel in als buiten de lijnen. De Valk speelt in de volgende beproef de opstelling: DoelP. Lavrijsen. Achter: M. Schijvens en Jos Hoppen brouwers. Midden: Chr. v. Asten, E. Baeteri, G. ('ouwenberg. Voor: Fr. v. Dooren, J. Verdonk, L. Verhoeven, W. Baeten, .1. Hendriks. R. W. B. De strijd voor de bovenste plaats is in deze afdeeling wel bijzonder spannend geworden, en het is nog niet te zeggen .wie met den titel zal gaan strijken. AI zijn de kansen van RWB door de neder laag van j.I. Zondag ook verminderd, ver keken is die in geen geval al zullen de twee nog te spelen wedstrijden ook ge wonnen .moeten worden. Zondag gaat de reis naar Oisterwijk, wel is waar een van de laagst geplaatste clubs, doch die het iedere vereeniging danig lastig kan ma ken, temeer nog daar zij nog in degrada tie-gevaar verkeert. Laten wij daarom hopen dal de tegenstander niet wordt onderschat, en allen het groote belang van deze ontmoeting zullen inzien. Mo gelijk zijn er enkele spelers van hun op- geloopen blessures hersteld, zoodat men weer op volle sterkte zal kunnen uitko men. Het derde speelt thuis tegen NOAD 5 en ook van hen verwachten wij een goed resultaat. BAARDWIJK. BaardwijkSarto. Deze wedstrijd vormt voor beide ploe gen het slot van het seizoen 1940/1941. Wie zal dit nu met een overwinning be sluiten? Ziedaar de vraag die zich thans op de voorgrond stelt, en die zich zoo maar niet laat beantwoorden. Immers, de gasten van morgen beschik ken over een stevige ploeg, die tot fraaie resultaten in staat is. Hun technische be kwaamheden maken 't icderen tegenstan der lastig. Ook bij de eersie ontmoeting tusschen deze twee ondervonden dit de de Geel-zwarten, die toen geen kans kre gen. Sindsdien is er echter heel wat veran derd. In de laatste zes ontmoetingen zag geen enkele tegenstander kans den Over- laters de punten te ontnemen. Ongetwij feld zullen zij er dan ook een eer in stel len ook morgen de Sarlo-menschen aan hun zegekar te binden en de geleden ne derlaag in Tilburg te revancheeren. Gastheeren, ge kunt morgen de buit thuis houden. Bedenk echter wel dat dit alléén maar zal gaan na een uiterste in spanning van begin lot hel eind. Een spannende match staat den bezoe kers te wachten. Afgaande op het kunnen van beide elftallen zal het spelpeil een vlug karakter hebben, waarbij de doelen om beurten in gevaar zullen komen. Bo-' vendien zullen de diverse krachten er wel voor zorgen dat 'het tot het laatste moment onzeker zal blijven, wien de overwinning ten deel valt. Doe je best Overlaters. Eind goed al goed. Het tweede elftal speelt om twaalf uur een thuiswedstrijd tegen Wilhelmina 3. Voor eenige weken werd het in Den Bosch een nederlaag voor de Baardwijke naren. Neem nu eens revanche jongens. Dit kan best. Wij rekenen er tenminste op. WIELERSPORT. nt e rn at ionaal W i e l ercri teri um „De Warande". Als een van de eerste wegwedstrijden voor 1941 in Noordbrabant wordt a.s. Zondag wederom het groote internatio naal wielercriterium op „de Warande" te Oosterhout verreden. Vooral nu de sportgelegenheden niet meer zoo talrijk zijn als voorheen, is de animo voor dit unieke criterium zoowel van de zijde der renners alsook van die van het publiek bijzonder groot. Gezien de door het bestuur getroffen voorbereidingen alsmede de talrijke in schrijvingen, die reeds binnenkwamen, zullen de wedstrijden een zeer spannend verloop hebben, terwijl de snelheid stel lig weer vergeleken bij het vorige crite rium zal worden opgevoerd, temeer daar het parcours met zijn tegels en goede bochten zich hiervoor bijzonder leent. De meest vooraanstaande renners zul len elkaar te bekampen hebben, willen zij een van de aanzienlijke prijzen, die door het Bestuur werden beschikbaar gesteld in de wacht sleepen. Onder de ingeschreven renners bevin den zich de kampioenen 1940 l.w. van de Profs. L. Motké, van de onafhankelijken G. Saes en van de amateurs Henny Keij- zer, voorts renners die aan de Tour de France en andere groote wegwedstrijden hebben deelgenomen zooals Hub. Sijen. Piet van Nek, Jan Verveer, Jan Gommers, terwijl namen van renners zooals C. Joo- sen, Chr. van Gent, J. Demmenie, Steen bakkers, Hellemonds en Valentijn ook voor zich spreken; ook Thijs van Oers, i oud wegkampioen, wil nog een kans wa gen. Dat voorts de wedstrijd van begin af intresant zal blijven zal de beschikbaar geselde premie van 25 voor zorgen. Deze premie is uitgeloofd voor den ren ner, die zich het meest tijdens den wed strijd onderscheidt. Met dit al mag alzoo op een prachtige wedstrijd worden gerekend. DAMMEN. W .D.V.-Clubcompetitie. De uitslagen der 1.1. Woensdag gespeel de partijen voor de onderlinge club competitie in he clublokaal bij dhr. v. d. Bracht Stationstraat ahlier, zijn als volgt: A. DamenG. de Werd 02 C. BiekensA. v. Engelen U2 C. de JongH. Dekkers 20 H. v. d. HammenW. Kraal 02 A. Witte veenA. v. Engelen 11 H. BrouwersFr v. d. Gouw 1 11 J. v. d. GouwJ. Hamers 20 J. HollemansJ. Kuys 20 Fr. v. d. Gouw IIM. Konings 20 C. BiekensA. Damen 11 A.s. Woensdag wordt gespeeld: C. de JongFr. v. d. Gouw I. Fr. v. MünsterA. v. d. Gou,w. WitteveenH. Brouwers. W KraalA. v. Engelen. H. Dekkersv. d. Hammen. M. KoningsA. Pijnenburg. J. KuysFr. v. d. Gouw II. J. HamersJ. Hollemans. J. v. d. GouwG. de Werd. De van 15-—20 April j.I. gehou den huislijstencollecte ten bate van .Winterhulp Nederland" heeft in deze gemeente opgebracht een bedrag van 118.01, met inbegrip van de z.g. fol deractie, welke 14.50 bedroeg. SPRANG. Predikbeurten Zondag 27 April 1941: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur en nam. 2.30 uur Ds. A. Sirag. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur (Open bare Geloofsbelijdenis) en nam. 3 uur Ds. B. A. van Lummel. Bediening H. Avondmaal. De afdeeling Sprang van het Ned. Werkl. Verbond Patrimonium, houdt a.s. Maandagavond 8 uur, in de zaal van den Chr. Volksbond alhier eene vergadering. Aan de orde komen o.a. bestuursvoorstellen en een onderwerp door den heer C. van Caem. De zoon van den slager N. alhier had j.I. Donderdagmiddag bij zijn werkzaamheden in de slagerij het onge luk zich zoodanig met een mes aan een zijner handen te verwonden, dat hij zich onder geneeskundige behandeling van Dr. Winkelman moest stellen, die de wonden heeft gehecht. BEKENDMAKING. Inlevering van melkkaarten door melkveehouders. De Burgemeester van Sprang- Capelle maakt bekend, dat melk veehouders hun melkkaarten, als mede die van hun inwonende ge zinsleden op de hieronder te noe men tijdstippen en plaats moeten inleveren. Van al of niet inwonend per soneel dienen de melkkaarten niet te worden ingeleverd. Bij deze inlevering moeten de distributiestamkaarten van het hoofd van het gezin en de inwo nende gezinsleden worden mede gebracht. Door den Bureauhouder van 't Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd zal worden gecontroleerd of de melk veehouders aan hun verplichting tot inlevering hunner melkkaarten hebben voldaan. Bij onjuiste opgave of bij het verzuim zullen strenge maatrege len worden genomen. De melkkaarten moeten wor den ingeleverd op het Raadhuis voor: Wijk A 1 175 Maandag 28 April 1941 tusschen 9-—\2]/2 uur. Wijk A 176439 Maandag 28 April tusschen 2—5]/^ uur. Wijk B 1145 Dinsdag 29 April tusschen 912]/^ uur. Wijk C 1—276 Dinsdag 29 April tusschen 25}/% uur. Wijk D 1150 Woensdag 30 April tusschen 912)/£ uur. Wijk D 151337 Woensdag 30 April tusschen 2—5^ uur. Sprang-Capelle, 24 April 1941. De Burgemeester van Sprang-Capelle, SMIT. NADAERE BEKENDMAKING INZAKE BRANDSTOFFEN VOOR KOOKDOELEINDEN. De uitreiking op 24 April 1941 kon niet doorgaan, omdat de be- noodigde formulieren niet tijdig uit 's-Gravenhage werden ontvangen. De Burgemeester van Sprang- Capelle maakt bekend, dat zij, die geen aansluiting hebben aan het gasnet, alsmede zij, die niet elec- trisch koken, in aanmerking kun nen komen voor een bonkaart, waarvan de bonnen recht zullen geven hetzij op betrekken van vaste brandstoffen voor kook- doeleinden, hetzij op het betrek ken van petroleum voor dit doel. Met nadruk wordt erop gewe zen, dat, indien iemand geen gas komfoor of gasfornuis bezit, doch wel is aangesloten op het gasnet, hij niet in aanmerking komt voor deze regeling. Aanvraagkaarten voor deze brandstoffen voor kookdoeleinden moeten worden afgehaald op Zaterdag 26 April 1941, op het Raadhuis, des voormiddags tusschen 9 123-^2 uur. Nadat men deze kaarten heeft ingevuld, moeten zij worden te ruggebracht eveneens op het Raadhuis, op de volgende tijdstip pen: Wijk A en B Donderdagmor gen 1 Mei tusschen 9—12^ uur. Wijk C 1—276 en D 1 100 Donderdagmiddag 1 Mei tusschen 25]/^ uur. Wijk D 101337 Vrijdagmor gen 2 Mei tusschen 9—12)^ uur. Nadrukkelijk wordt erop ge wezen, dat op de Gasfabriek wordt gecontroleerd, welke hui zen zijn aangesloten aan een gas net, zoodat het onnoodig is te trachten een aanvraagkaart in te leveren, als men een aansluiting op het gasnet heeft. Sprang-Capelle, 25 April 1941. De Burgemeester van Sprang-Capelle, SMIT. CAPELLE. De biljartclub „De Witte Brug" speelde in haar clublokaal bij den beer E. Cové aan de Nieuweva rt een wedstrijd tegen de biljartver eeniging „Krijt op Tijd", gevestigd bij den heer Th. van Boxtel te Kaats- heuvel, met den volgenden uitslag: W. Mandemakers- A Lensveld 73 75 W. Mandemakers Czn.- M. v. Boxtel 50 39 D. Verhagen- W. v. Wanrooij 47 50 M. de Jong- Th.v. Boxtel 35 50 W. Sulsters- M. Lensveld 50 32 N. Boeser- A. van Dongen 50 30 Totaal 305-276 Hoogste serie werd behaald door W. Mandemakers 22 en A. Lens veld 15. Voor de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse hoopt a.s. Zondag des morgens half tien en des na middags half drie op te treden Ds. Oostenbrug. A.s, Zondag des morgens half tien en des namiddags twee uur hoopt voor de Ned. Herv.gemeente a. d, Loonschendijk op te treden Ds. Vroeg in de Weij In het café van den heer E. Cové aan de Nieuwevaart zal de biljartmeester, Prof. Valkhof, a.s. Zondag des namiddags half vier een biljart seance geven. Voor liefhebbers van de biljartsport belooft dit een een mooie middag te worden, daar de heer Valkhof een goede naam heeft. Ter gemeente-secretarie alhier zijn als gevonden gedeponeerd een lederen band met twee bellen en een textielkaart. Ouderavond; „School metde Bijbel" te Capelle. Door de tijdsomstandigheden was de indeling van bovengenoemde Ouderavond enigszins anders dan in vorige jaren. Van 6 30 u.—7.30 kregen ouders en belangstellenden gelegenheid het werk der leerlingen te bezichtigen en daarover te spre ken, waarvan ruimschoots gebruik gemaakt werd. Om half acht opende de Voor zitter der Schoolvereeniging de heer Kerst de vergadering, door te laten zingen Ps. 277 en gebed. Na de voorlezing van Ps. 33 tekende spreker het grote verschil tussen de vorige Ouderavond en deze Ouderavond. „En wat zal de toekomst brengen? Staan we op een keerpunt in de ge schiedenis? Vrees en beving bevangt ons in deze bange, donkere tijd." Maar spreker wijst er op, hoe we steeds mogen blijven hopen op de gunst des Heren; want alleenGods Baad bestaat in eeuwigheid. DM vertrouwen alleen geeft rust en doet berusten. Met de wens dat ook, dour de rede, welke deze avond gehouden zal worden, het ware vertrouwen ver stel kt mag worden, verklaart de voorzitter de vergadering voor ge opend en geeft het woord aan Prof. K. Dijk. Prof. Dijk begint er op te wijzen hoe noodzakelijk het voor ouders en opvoeders is goed te weten wal de kern van het Chr. Ouderwijs is. Dit moet om 2 redenen. Ten eerste omdat er momenteel een roepen om een „eenheidsschool" is. Toch mogen we aan die valse eenheidsdrang niet toegeven Dat is ongehoorzaamheid aan Gods Woord. Ten tweede behooren we tot in keer te komen. Verflauwing is het kenme-k van deze tijd. Het ware beginsel moet weer meer op de voorgrond treden. Dan zullen we ons er meer rekenschap van geven dat we het pand moeten bewaren dat ons is toebetrouwd. Spreker tekent de ware geloofs overtuiging. Dat is de innerlijke overtuiging. Gevoeld word waar het in de opvoeding om gaat. Zoowel in huisgezin als school moeten de kinderen opgevoed worden in de vreze des Heeren. Dat is de taak der Ouders. Die taak mogen ze verrichten in het licht van Gods genade verbond. Dat verbond be staat uit 2 delen: le uit Gods recht en 2e uit Gods belofte. Heel de op voeding moet staan in het teken van het recht dat God laat gelden op Zijn kinderen. Ouders en opvoeders worden gebruikt als instrumenten, als medearbeiders Gods, om op te voeden tot kinderen Gods. Daar niemand tot deze dingen bekwaam is, wijst Prof. Dijk er op hoe God zelf wijsheid geeft aan hen, die er om vragen. Door het gemeenschap pelijk gebed, en schriftlezing moesten alle opvoeders een voorbeeld zijn voor de jeugd. God zelf heeft zijn belofte de kinderen toegezegd. Dan wordt opvoeden een werk van vreugde De ondeugden der kinderen zijn vaak een spiegel der ouders. Dan hebben de ouders hun zelfopvoe ding verzuimd. Dat zal leiden lot verootmoediging en maakt be schaamd Vervolgens tekent spreker de goede samenwerking tussen huis gezin en school en wijst er op hoe in alle' vakken en niet alleen in Bijb. Gesch. het ware karakter van het Chr. Onderwijs uitkomt Gods Woord moet zijn een lamp voor onze voetv Na het zingen van twee verzen uit Ps. 119 tekent Prof. Dijk in korte trekken de »Schoolstrijd« en wijst op de grote en vele offeis die toen gebracht zijn. Alleen door het geloof, aldus spreker, zijn de muren van de School met den Bijbel gebouwd. Als we leven uit het geloof, dan wordt er iets gedaan, 't geloof is steeds practisch, steeds actief. Ook door kleine daden kunnen we laten zien dat de Chr School een plaats in ons leven inneemt: n.l. door ons gebed en door een hartelijk meeleven. Zwaar is het werk der opvoeding en een zeer verantwoordelijke taak rust op het peisoneel der school! Prof. Dijk eindigt zijn rede met er op te wijzen dat, hoewel de toekomst donker is. God voor zijn zaak blijft zorgen. Hij volvoert zijn werk, daarom mogen we ook de noden van het Chr. Onderwijs aan Hem blijven opdragen en dan zal ons werk niet ijdel zijn in den Here. Hierna dankte de heer Kerst Prof. Dijk voor zijn leerzame rede en na het zingen van Ps. 42 3 sloot Ds. Oostenbrug de vergade ring met gebed. Zeer voldaan over deze mooie avond gingen de be langstellenden huiswaarts. Nog een verbaal op den koop toe. Naar wij vernemen heeft de Gem. politie proces-verbaal opgemaakt tegen J. uit de Molenstraat, die bij het tot explosie brengen van een gevonden projectiel zichzelf en een zesjarig neefje wondde. J. is verba- liseerd wegens het aan een ander toebrengen van lichamelijk letsel door schuld. Bel Canto. De zangvereeniging «Bel Canto» heeft voor het Mannenkoor zijn repetitieavond op Zaterdag weer hervat. Op den eersten avond, Zaterdag 26 April, zal evenwel de jaarvergadering, die in Februari was vastgesteld gehouden worden. Maandag 28 April houdt de ver- EEN FRAAI STUKJE UIT HET AGRARISCH FRONT OVER ONS BRABANT. „Het Brabantia Nostra (Brabant van ons) van de R. K. Staatspartij en van de „Nederlandsche" Unie is het Brabant van de grootheid der Zwa nenbergen en het erfelijke slavendom der misleide arbeidersmassa, die haar zonen en haar dochters heeft uit te leveren aan het kapitaal en de kapi talisten, zoowel om hen van arbeids kracht als van „speelgoed" in den hui- veringwekkenden vorm welke in „Oss" openbaar werd te voorzien. Met behulp van een verpolitiekte en aan wereldlijke macht verslaafde priesterkaste is in een groot deel van het Brabantsche volk een geestesge steldheid gekweekt van niet beter we ten of het hoort zoo, dat de heeren kunnen doen en laten, wat zij willen, terwijl de' arbeiders slechts zorg en ontbering en onderworpenheid ken nen. Aldus is dit Brabantia Nostra het land van de felste tegenstellingen van het grofste sociale onrecht, van de meest beschamende volksverdomming een vloek tegen de eer en het zelf respect van den Germaanschen mensch." We gelooven niet dat zoo iets be vorderlijk is aan de toetreding der Brabantsche boeren tot het „Agrari sche front"! eeniging een reünie tot viering van zijn statiedag. Theresiaschool De Theresiaschool heeft Woensdag haar deuren weer voor haar leer lingen open kunnen zetten Als gevolg daarvan zijn de schooluren aan de beide meisjesscholen weer normaal terwijl ook de Bewaarschool weer haar gewone uien in haar eigen lokalen kan geven. Geslaagd. Op 't te Tilburg gehouden examen vanwegede Nationale Federatie van Vakopleiding in de Schoenmakeiij, behaalde de heer P Kops alhier, het diploma A (schoenhersteller). Hij volgde den2-jarigen cursus aan de Vakschool voor Schoenmakers te Dongen. VOOR BOEREN EN TUINDERS. 22. Een loonende prijs. Het is toch wel eigenaardig gesteld met de prijzen van de landbouwproduc ten. De boeren en tuinders, die het land moeten voeden (zoo ooit dan blijkt het wel in dezen tijd) moesten zich dikwijls tevreden stellen met een prijs, die ver beneden den kostprijs van de door hen geleverde producten lag. Vele jaren hebben de boeren en tuinders uitgezien naar eenige verbetering, doch langen tijd tevergeefs. Totdat, eerst voor en kele en daarna voor meerdere produc ten, garantieprijzen werden vastgesteld. Deze benaderden echter alleen maar den kostprijs. Van een eenigszins rede lijke belooning voor arbeid en risico was allerminst sprake. Bij andere be drijfsgroepen wordt in den regel in de eerste plaats voor een behoorlijke winstmarge gezorgd en daarna de prijs van het product berekend. Het is een geluk voor de Nederland sche bevolking, dat ondanks de moei lijke omstandigheden onze boeren en tuinders zijn blijven doorwerken. De genen, die de agrarische bedrijven maar aan hun lot wilden overlaten en alleen maar iets zagen in de industrialisatie van ons land, hebben tot hun eigen voordeel hun zin niet gekregen. Was dit wel het geval geweest, het zou er met de voedselvoorziening van ons land niet best voorgestaan hebben, want we moeten thans van eigen bodem leven. Dat eischt van den consument, dat hij zich aanpast aan eenigszins ander voedsel dan hij vroeger gewoon was te gebruiken. En dat eischt van den boer en tuinder, dat hij zijn uiterste best doet om zooveel mogelijk van den grond te krijgen. De Nederlandsche boer en tuinder kan meer dan zijn bedrijfsge- nooten uit andere landen, die onder on geveer dezelfde omstandigheden, wat bodem en klimaat aangaat, werken. En hij wil ook nu die superioriteit toonen. maar dan heeft hij ook recht op een billijke belooning van zijn arbeid, zijn kennen en kunnen en het risico, dat hij loopt. Het is daarom een verblijdend tee- ken, dat de nieuwe prijzen voor de landbouwproducten voor een goed deel beduidend zijn verhoogd en wel met 15 tot 20 procent. Wanneer de bedrijfsonkosten niet al te zeer oploopen, dan kan deze verhoo ging een stap beteekenen in de richting van een behoorlijke belooning. (Nadruk verboden). AGRICOLA. W. S. G.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 3