GEMENGD NIEUWS DE DUBBELGANGSTER ■■■■BBHUSUBaaHHanHMHMHHH Hviicn icfinfiii KTPIIIIIPT0M BOND VAN BRABANTSCHE HEEMKUNDIGE STUDIEKRINGEN. Verslag van het Dagelijksch bestuur. Kort verslag der vergadering van het Dagelijksch Bestuur 15 en 16 April, ge houden te Alphen. I. a. Opgericht zijn thans de kringen: Boxtel, Oudenbosch e.o., Breda, Til burg, Den Bosch, Asten-Someren. b. Nu volgen: 23 April Oisterwijk, 25 April Gemert, 30 April Gilze. c. In allerlaatste stadium van voor bereiding zijn: Deurne, Waalwijk, Gra ve, Eindhoven, St. Oederode. d. Voorbereidende maatregelen tot het stichten van een voorloopig kring- bestuur worden genomen in: Bergen op Zoom, Zevenbergen en in ieder ge val ook in Roosendaal. Dus half Mei hopen we met de krin gen uit C klaar te zijn en begin Juni met de kringen uit D. Zoodoende zou als de erkenning en toelating van den Proc. Gen. uit 's-Bosch komt half Juni de definitieve vaststelling van het voorloopig Bondsreglement kunnen ge schieden. II. Verblijdend is de activiteit der reeds bestaande kringen. a. Toch zou ook hierin eenige lei ding moeten uitgaan van het Dag. Be stuur. Daarom wordt op onze volgende vergadering een begin gemaakt met de aanstelling van deskundigen-van-ad vies. Hun bevoegdheid blijkt uit het Bondsreglement. Maandelijks zullen drie diverse vakkundige leiders een lijstje opmaken. Ons Dag. Best. zendt deze drie lijsten, die handelen over verschillende onderwerpen£ aan het kringbestuur. Dit behandelt een of meer der onderwerpen, zorgt voor de beant woording der vragen, zendt op het eind der maand verslag en antwoorden aan den Bondssecretaris; deze zendt ze door aan onzen deskundigen adviseur en die maakt uit alle ingezonden ant woorden een rapport, dat wordt gezon den aan den Bondssecretaris, en deze plaatst het rapport in ons Bondsorgaan. b. Soms zal aan het districtbestuur gevraagd worden om scherpe kleine foto's die hun verslag kunnen verluch ten en verklaren. Voor de foto's, die in ons Bondsorgaan geplaatst worden, zal eenige vergoeding worden betaald. c. Als deze opzet slaagt en die slaagt zeker door de algemeene mede werking dan wordt de activiteit der kringen door interessante vergaderin gen, onderzoekingen en zelfwerkzaam heid der leden, ten zeerste geprikkeld en ontwikkeld; daarenboven wint ons Bondsorgaan aan actualiteit. En terwijl dus dat alles geschiedt onder zeer des kundige leiding, zal het door sommigen gevreesde gevaar van onvakkundig di lettantisme, geheel ongegrond blijken. III. Ons Bondsorgaan. Eerst moet de officieele erkenning van onzen Bond geschied zijn, voordat we met ons nieuw veertiendaagsch geïllustreerd periodiek kunnen verschijnen. Dat is een eisch der meest elementaire voor zichtigheid. Dus met 1 Juni zou ons eer ste nieuw nummer kunnen verschijnen. Met een drietal uitgevers wordt onder handeld. Zekerheid bestaat er reeds, dat 8 pag. met foto's verluchten tekst op goed papier en daaromheen een omslag met 3 pag. advertenties. IV. Onze districtbesturen weten, dat zij voor hun kas in hun geheel kunnen behouden de jaarlijksche bijdragen van hun donateurs, eereleden en bescher mers. Zij weten ook, dat plaatselijke afdee- lingen der Sociale jeugdorganisaties en van sportorganisaties tot hun district kunnen toetreden voor de jaarlijksche contributie van 5.aan het Bonds- bestuur behoeven zij slechts af te dra gen 0.50 cent voor het geheele lid maatschap en 1.50 voor het Bonds orgaan. Dus ieder dier afdeelingen le vert hun districtskas een revenu van 3 gld. plus een massa belangstellende en meewerkende nieuwe leden. V. Ten zeerste dankbaar zijn we ge stemd door de enorme belangstelling, die er heerscht voor onze actie, bij de onderwijzers-afdeelingen. Zeker, ons beider belang brengt ons bijeen. Moge de twee diocesane hoofdbesturen, on der leiding van een door hen te benoe men deskundige, een commissie benoe men voor ons lager onderwijs in N. Brabant. De voorzitter of deskundige, dien zij aanstellen, wordt door ons graag aanvaard als deskundige van ons Dag. Bestuur voor heemkundige advi seur voor het Lager onderwijs. VI. Onze voorzitter, Jan Vriens, houdt Zaterdag 26 April een causerie voor den Hilversumschen radio om 2.45 over: de vogels der Brabantsche hei. Deze lezing wordt later in ons Bondsorgaan geïllustreerd afgedrukt. VII. De correspondentie werd door gewerkt, we mogen onze leden niet ont houden de meening van een zeer hoog staand en gezaghebbend man, die nadat we hem ons streven en Bondsin- richting en ons werken hadden uiteen gezet getuigde: eens te meer blijkt, dat Brabant alleen door Brabanders ten leven gewekt en aan vruchtbaar Ne derlands en Brabantsch werk kan wor den gezet. Brabant voelt zich bij Brabanders het veiligst. P.S. 1. Zoo juist vernemen we, dat Dr. v. Eek, de Directeur der Eindho- vensche H.B.S. allerwaarschijnlijkst het voorzitterschap van het District Eind hoven zal aanvaarden. Dankbare hulde voor zijn besluit! Het hoofd der Philips-Uloschool zal deel uitmaken van het Bestuur. Hij is een zeer bekend heemkundige. Ook hij is hartelijk welkom. 2. Tenslotte: U weet, dat in de Bondsvergadering van Juni a.s. onder- geteekende zich terugtrekt uit het Dag. Bestuur. Mijn belangstelling en activi teit blijft natuurlijk, maar onder een an deren vorm en op een ondergeschikte plaats. In mijn plaats moet noodzake lijkerwijze benoemd worden een Bonds- penningmeester. Een zeer gewichtige betrekking. Het wel en wee van heel onze actie hangt ervan af. Doch behal ve zijn activiteit en zijn capaciteit, moet zijn opvatting en houding blijvend af gestemd zijn op de twee blijvende leden van het Dag. Bestuur. Ook in dat op zicht is een goede keuze dringend noo- dig: thans zijn wij gedrieën één van hart en geest; we denken als 't ware door elkanders hersens. Wie helpt ons. Enfin, geen moed verloren. Ook hierin zal O.L. Heer ons niet in den steek laten, want wij werken toch belange loos voor Hem en voor Brabant. Alphen N.-Br. W. B. Tien inbrekers gearresteerd. De politie in den Haag heelt een groote opruiming gehouden in de Haagsche onderwereld met de arres tatie van tien inbrekers en helers. Ongeveer twintig inbraken, w.o. de plundering van een hulppostkantooi in de Wouwermanstraat benevens van kleedingmagazijnen en levens middelenzaken, waar de laatste maanden voor tienduizenden gul dens werd gestolen,zijn tot klaarheid gebracht. De dadeis zijn voor een deel ware geveltoeristen, die van hun acrobatische kwaliteitengebruik hebben gemaakt om door halsbre kende toeren magazijnen en pak huizen binnen te dringen. Een merkwaardige vondst deed een burger in den nacht van 17 op 18 April. Op het Jacob van Cam- penplein vond hij twee groote zakken waarin 28 nieuwe regenjassen zaten en enkele heerencostuums. Deburger bracht alles naar het bureau Van der Vennestraat, waar een onder zoek uitwees, dat de partij afkomstig moest zijn van de inbraak aan de Bierkade. Aan het licht kwam,dat in de nabijheid een zwager van een der inbrekers woont, die bij het ver nemen van de arrestatie van zijn familielid, het veiliger had gevonden om de door hem tijdelijk verborgen gestolen kleedingstukken zoo gauw mogelijk weg te doen. Daarom had hij alles maar op straat gedeponeerd. Het gaf den man weinig, want kort daarop werd hij aangehouden. De twintig inbraken hebben zich tusschen December 1940 en April 1941 voorgedaan. Hieronder was een inbraak in het hulppostkantoor Wouwermanstraat 5 op 12 Februari jl. Hier maakten de inbrekers een groott partij zegels van verschillende soorten buit ter waarde van f500. De geheele partij werd voor... f300 van de hand gedaan aan den voor- naamsten heler J F., die op zijn beurt de zegels verkocht voor f400. Voorts werd ingebroken in een kleedingmagazijn waar voor f 10 000 werd buitgemaakt, een levensmid- delenbedrijf, een schoenenzaak enz. DOET VERKOOPEN BONNEN. Thans zijn geldig:: BROOD EN GEBAK: De met 13 genummerde bonnen (broodkaart) geven elk recht op het koopen van pl.m. lüü gram brood of een rantsoen gebak. Geldig t.e.m. 27 April (eventueel t.e.m. Zondag 4 Mei). Bon 12 nog geldig t.e.m. Zondag 27 April. BLOEM: Bon 7 (bloemkaart) geeft recht op 50 gram brood of V2 rantsoen ge bak of 35 gram tarwemeel, tarwe bloem, roggemeel, roggebloem, zelf rijzend bakmeel of boekweitmeel. Geldig t.e.m. Zondag 18 Mei. MELK: Bon 13 (melkkaart) geeft recht op het koopen van 1% liter melk. Geldig t.e.m. Zondag 27 April. Bonnen 11 en 12 kunnen vernietigd worden. BOTER OF MARGARINE: Bon 13 en 14 (boterkaart) geeft recht op het koopen van 250 gram boter. Bon 13 en 14 (vetkaart) geeft recht op het koopen van 250 gram boter of margarine of 200 gram vel. Geldig t.e.m. Woensdag 7 Mei (even tueel t.e.m. 10 Mei). Bon 12 nog geldig t.e.m. Zondag 27 April. KAAS: Bonnen 04 en 74 (bonkaart alge meen) geven elk recht op het koo pen van 100 gram kaas. Geldig t.e.m. Zondag 4 Mei (even tueel t.e.m. Zondag 18 Mei). Bonnen 03 en 73 nog geldig t.e.m. Zondag 4 Mei. EIEREN: Bon 94 (bonkaart algemeen) recht- gevende op een ei. Geldig t.e.m. 27 April (eventueel t.e.m. Zondag 4 Mei. Bon 84 nog geldig t.e.m. Zondag 27 April. KOFFIE OF THEE: Bon 18 (bonkaart algemeen) geeft recht op het koopen van 50 gram thee of 125 gram koffie of 250 gram koffiesurrogaat. Geldig t.e.m. Zondag 27 April. SUIKER: Bon 21 (bonkaart algemeen) geeft recht op het koopen van 1 K.G. suiker. Geldig t.e.m. Zondag 11 Mei. VLEESCH EN VLEESCHWAREN: Bon 13 (vleeschkaart) geeft recht op het koopen van 100 gr. vleesch, been inbegrepen, of een rantsoen vleesch waren. Op bon „13 worst, vleeschwaren", uitsluitend een rantsoen vleesch waren Geldig t.e.m. Woensdag 30 April (eventueel t.e.m. 3 Mei). HAVERMOUT: Bon 24 (bonkaart algemeen) geeft recht op 250 gram havermout, ha vervlokken, haverbloem of aard- appclmeel-vlokken. Geldig t.e.m. Zondag 15 Juni. GORT: Bon 25 (bonkaart algemeen) recht- gevende op 250 gram gort, gort- mout of grutten. Geldig t.e.m. Zondag 15 Juni. VERMICELLI: Bon 2G (bonkaart algemeen) geeft recht op 100 gram vermicelli, ma caroni of spaghetti. Geldig t.e.m. Zondag 15 Juni. MAÏZENA: Bon 27 (bonkaart algemeen) geeft recht op lüü gram maizena, gries- meel sago, aardappelmeel, rijststijf- sel, kookstijfsel of gebruiksstijfsel. Geldig t.e.m. Zondag 15 Juni. RIJST: Bon 23 (bonkaart algemeen) geeft recht op 250 gram rijst, rijstemeel, rijstgries, rijstebloem of grutten- meel (gemengd meel). Geldig t.e.m. Zondag 18 Mei. PEULVRUCHTEN: Bon 28 (bonkaart algemeen) recht- gevende op 500 gram peulvruchten. Geldig t.e.m. Zondag 11 Mei. ZEEP: Bon 20 (nieuwe bonkaart algemeen) rechtgevende op 150 gr. toiletzeep (nieuwe samenstelling), 120 gram huishoudzeep, 150 gr. zachte zeep, 300 gram zachte zeeppasta, 250 gr. zeeppoeder, of 600 gr. waschpoeder (uitsluitend ten behoeve van was- scherijen of uit oude voorraden: 125 gr. zeepvlokken, 250 gram zelf werkende waschmiddelen of 200 gr. vloeibare zeep. Geldig t.e.m. 27 April. SCHEERZEEP: Bon 117 (afzonderlijk uitgereikt): 50 gr. scheerzeep, één tube of één pot scheercrème. Geldig t.e.m. 30 April. PETROLEUM: Zegel „Periode 10" geeft recht op 2 liter. Geldig t.e.m. Zondag 15 Juni. KINDERSCHOENEN: Alle soorten tot en met maat 23 zonder bon. Schoenen en pantoffels blijven onveranderd. HONDEN- EN KATTENBROOD: Bon 8 voor de voederkaart voor honden en katten. Geldig t.e.m. 30 April. „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". 43) Hij trachtte voort te gaan, worstel de met geweldige wilskracht om nog één woord meer te uiten; maar geen geluid wilde komen. Met een gebaar van wanhoop zonk hij achterover. Zijn lippen weken van een Irene! zuchtte hij nauwelijks hoorbaar. Er volgde een intense stilte; de dokter ging op Madge toe en nam zachtjes haar arm. Alles is voorbij, zei hij. Gaat u mee, Lady Irene. Uw vader heeft nu rust gevonden. Hij heeft u herkend, tegen u gesproken; hij wist, dat u naar hem toe waart gekomen. Dat moet u een troost zijn. HOOFDSTUK XXV. In de prachtige kamer, die men voor haar gereserveerd had, zat Mad ge de uren na Lord Mersia's dood en trachtte haar toestand te overzien. Wat ze had doorgemaakt, had veel van haar zenuwen gevergd; maar wat haar nog wachtte, zou nog wel zwaar der "blijken. Daar was de begrafenis. Ze zou de hertogin van St. Ormonde moeten ont moeten, al Irene's vrienden en kennis sen, en onder hen den meest gevrees- den van allen, den heer Redmayne. Ieder van hen zou het bedrog kunnen doorzien en haar ontmaskeren. Ten slotte wierp ze zich, uitgeput door de vele emoties, op het bed neer en slaagde er in, een paar uur te sla pen. Ze werd gewekt door een kamer meisje, dat haar een telegram bracht. Heb droevig nieuws vernomen, kom onmiddellijk. Madge huiverde licht. In elk geval moest ze voorkomen, dat hij haar zag. Zij telegrafeerde: Wees zoo goed, niet te komen. Zend Lucy, kamenier, hier heen. Het nieuws van den dood van den bekenden graaf Mersia vloog naar Londen en over de heele wereld. Bar- well had Redmayne een telegram ge zonden en dit had hem op zijn bureau bereikt. Een oogenblik was hij als ver bijsterd door het bericht, ofschoon Mersia's woorden hem er reeds op voorbereid hadden; toen vlogen zijn gedachten naar Irene en hij haastte zich naar Carlton House Terrace. Hij vond het heele huis in verwar ring en droefheid en hoorde, dat Irene naar Parijs vertrokken was. Terwijl hij zijn telegram aan haar opschreef, kwam juist de heer Craig, de notaris der familie. Bij het zien van Redmay ne slaakte hij een uitroep van opluch ting. Ontzettend nieuws! zei hij ont daan, terwijl hij de deur van de bibli-' otheek sloot en zich op een stoel liet neervallen. Ik kan het nog nauwe lijks begrijpen. Ik kwam hier, in.de hoop, u te treffen. U weet natuurlijk, dat u executeur bent en voogd over Lady Irene, mijnheer Redmayne? Redmayne knikte; hij kon niet spre ken. Uw plichten als zoodanig begin nen onmiddellijk, zei de notaris. Wilt u met me rondgaan en uw zegel zet ten op alles wat voor verzegelen in aanmerking komt? Is dat noodig? vroeg Redmayne. Ik ga naar Parijs De eerste uren gaat er toch geen boottrein. Redmayne zuchtte en gaf toe, en de heer Craig nam een staaf lak en een kandelaar van de tafel. De graaf heeft zijn sleutels na tuurlijk meegenomen, zei hij. En ik twijfel er niet aan, of alles is aigeslo- ten; maar het is goed, om in zulke ge vallen alle mogelijke voorzorgen te nemen, en we zullen verzegelen wat we kunnen. Hij keek rond. Dit bureau 0111 te beginnen; er moeten papieren van gewicht in zitten; we zullen dat eerst nemen. Redmayne kreeg een schokje. Pa pieren van gewichtNiets minder dan de geschiedenis van Irene's geboorte van haar onwettigheid tenzij Mer sia ze nog vóór zijn vertrek vernietigd had. Afgesloten, zooals ik al dacht., zei de heer Craig, het bureau bevoe lend. Uw ring alstublieft, mijnheer Redmayne. Zij verzegelden het bureau en gin gen verder rond door het groote huis; Redmayne deed zijn plicht machinaal, als in een droom, want al zijn gedach ten waren bij Irene, en hij verlangde niets vuriger dan onmiddellijk naar haar toe te vliegen, haar te troosten en te steunen. Kort daarna verliet hij het huis, ging naar zijn bureau en vond daar twee telegrammen op hem wachten. Het eene was dat van Madge, het an dere kwam van den eersten minister en verzocht hem onverwijld 0111 een onderhoud. Redmayne klemde zijn tanden opeen en verfrommelde het formulier in zijn hand. Maar er was niets aan te doen. Het verzoek was een bevel; hij zou moeten gaan. In- plaats van de boot te nemen zou hij dan 11a afloop maar naar Parijs vlie gen. Op het bureau heerschte al dezelf de verwarring als daarstraks in Carl ton House Ter race, en allen keerden zich tot hem als tot hun nieuwen lei- der; maar hij wist toch een paar mi nuten te vinden om haastig een brief aan Irene te schrijven en dien naar haar huis te brengen, waar hij hem persoonlijk aan Lucy overhandigde. Zeg aan Lady Irene, dat ik nog niet met je mee kon komen, ze zal het wel begrijpen, maar dat enfin, geef haar den brief, daar staat alles in. Pas er goed op, beste kind. Toen het droeve nieuws Orgionde House bereikte, was de hertogin aan vankelijk totaal ontredderd; maar evenals Redmayne, dacht ze na den eersten schok onmiddellijk aan Irene. Ik moet direct naar haar toe, zei ze tot den hertog, die eveneens diep getroffen was. Denk eens aan, dat ar me kind, geen moeder en geen vader meer. Mijn arme kleine Irene! En Te rence ook juist weg. Ik moet er naar toe. Aan het station ontmoette de her togin Lucy, die ze onder haar hoede nam en toen ze Parijs en hotel Meu- rice bereikt hadden, vonden ze daar den heer Barwell in Irene's zitkamer op en neer loopen alsof hij op schild wacht stond. Niet naar haar toegaan niet naar Lady Irene mijnheer Barwell riep de hertogin uit, met een menge ling van droefheid en verontwaardi ging. U zegt, dat ze niemand wil zien dan haar kamenier? O, maar ze weet niet, dat ik hier ben. Ga het haar ver tellen, Lucy! Lady Irene stond er op, dat ik zou zeggen, dat ze niemand kon ont vangen, in het bijzonder u niet, sta melde de ongelukkige Barwell. U zult begrijpen, dat juist de intiemste vrienden in zulke uren de droevigste herinneringenZe is totaal uitge put en buiten zichzelf van verdriet. De dokter zegt De hertogin nam hem van het hoofd tot de voeten op, zeer uit de hoogte, toen keerde ze hem haar rug toe. Toen Lucy de donker-gemaakte ka mer binnen ging, verborg Madge, die het gesprek tusschen haar bewaker en de hertogin had gehoord, bijna haar geheele gezicht achter haar zak doek, en snikte:* Ben jij daar, Lucy? O, ik ben zoo blij, dat je er bent! O, my lady, stamelde Lucy. Als u me maar meteen hadt meegenomen De hertogin is hier! Ik kan haar niet ontvangen; ik zou het niet kunnen verdragen, mur melde zij zwakjes. Ga naar haar toe, Lucy; zeg haar, dat ik te ziek ben; dat ik mijn best zal doen om dapper te zijn en haar vanavond morgen ochtend te ontvangen. Terwijl ze dat zorgvuldig-ingestu- deerde toespraakje .uitstamelde, kwam de stem van de hertogin, vol medelij den en teederheid, door de half-open deur. Irene! Irene! liefste kind! Ik mag toch wel een oogenblikje bij je komen? Madge klemde haar tanden opeen. Ga het haar zeggen; ga haar zeg gen, dat ik niet kan, zei ze, en haar toon leek zóóveel op een boosaardige grauw, dat Lucy ontzet een stap ach teruit deed. Als je haar of wie oöi; binnenlaat, dan stuur ik je op staanden voet weg. Lucy ging naar de deur en bracht bevend de boodschap over. De herto gin gaf hoofdschuddend toe en verliet de kamer, vechtend met haar tranen, om den dokter te gaan opzoeken. (Wordt vervolgd) f

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 4