GEMEENTERAAD WAALWIJK Mig#»ne AKKÊPtJCS PROVINCIAAL NIEUWS. H.de BONT-vanHULTEN HEERENKLEEDING NAAR MAAT Zaterd^: 26 April 1941 No. 34 De Echo van het Zuiden Tweede Blad Mr. Louis de Bourbon komt naar Waalwijk Donderdagavond 7 uur kwam de raad onzer èmeente in openbare ver gadering bijen, onder voorzitterschap van den edlachtbaren heer E. C. J. \Ioon en. Alle leder waren aanwezig. De( notuln der vorige vergadering werden zooier opmerking vastgesteld. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. a. Van de Gedeputeerde Staten. Goedgekeurde raadsbesluiten van 27 Maart 1941 tot wijziging eer begrooting 1941. b. Van de Commissie tot Wering <an Schoolverzuim. Alhier. Verslag over 1940. c. Van het Agentschap der Ar- oeidsbemiddeling. Alhier. Verslag over 1940. De stukken Avorden voor kennisge ving aangenomen. d.Yan de Vereeniging van Ne- derlandsche Gemeenten. 's-Gra- venhage. Schrijven betreffende molestver- zekering gemeente-eigendom men. De voorzitter stelt voor dit punt in geheime vergadering te behandelen, waarmee de raad accoord gaat. 2. Voorstel tot wijziging der veror- dining ingevolge artikel 223, der- d. lid, der gemeentewet. Wodt z.h.st. goedgekeurd. 3. voorstel inzake uitzondering van het personeel van de vaste kern van den luchtbeschermingsdienst van toepassing arbeidsovereen- komstenbesluit. De raad gaat hiermede accoord. 4. Voorstel tot wijziging der politie verordening. Wordt eveneens z.h.st. aangenomen. 5. Voorstel tot onderhoudsovername van spoorwegparallelwegen. (Zie prae-advies in ons vorig num mer). De heer Brouwer dringt er op aan om vooral het gedeelte der Burg. v. d. Klokkenlaan achter Besoijen zoo spoe dig mogelijk te laten opknappen. De toestand van den weg is daar hope loos. De voorzitter licht op een desbe treffende vraag nader toe, dat de be treffende spoorweg-parallelweg zich uitstrekt van de Besoijenschestraat tot de Baardwijkschestraat. Het ge deelte dat achter Waalwijk ligt is van den Binnenpolder van Waalwijk en verkeert in behoorlijken staat. De ge deelten die thans in onderhoud bij de gemeente komen, loopen van de Be soijenschestraat tot Kerkstraat (Bin nenpolder van Besoijen) en van Baard wijkschestraat tot even voor de Put straat (Binnenpolder van Baardwijk). De gedeelten zullen vernieuwd worden zoodra de gemeente klinkers kan krij gen. De heer Verdoorn vraagt of, indièn de gemeente binnen afzienbaren tijd nog niet tot vernieuwing kan over gaan, het gedeelte vanaf de woning van Ir. v. d. Hoeven tot de Besoijen schestraat voorloopig niet wat opge knapt kan worden door het stoppen van de gaten. Wethouder Eibers merkt op dat de gemeente tot heden nog niets over dat gedeelte te zeggen heeft gehad. Men kan er gerust op zijn' dat gemeente werken thans al het mogelijke zal doen om verbetering in dezen toe stand te brengen. Het voorstel wordt hierna z.h.st. aangenomen. 6. Voorstel tot onderhandsche ver pachting van een terreintje aan den Roestelberg. (Zie prae-advies in ons vorig num mer). Wordt goedgekeurd. 7. Voorstel tot onderhandschen ver koop van grasgewas. De heer v. d. Waerden vraagt waar om dit niet bij publieke verpachting geschiedt. De voorzitter antwoordt dat open bare verpachtingen verboden zijn. Het is de bedoeling van de overheid dat de laatste pachters de voorkeur heb ben tegen dezelfde prijzen als in 1939 golden. Dat is ook hier de opzet. De heer v. Loon dringt er op aan om voor het gras op de wegbermen zooveel mogelijk aan burgers-konijnen houders de voorkeur te geven, hetgeen tevens in het belang der boeren is. De voorzitter zegt dat dit thans niet aan de orde is, doch heeft er geen be zwaar tegen t.z.t. deze menschen ter wille «te zijn. Het voorstel wordt z.h.st. aangeno men. 8. Voorstel tot onderhandsche ver huring van het voormalig postkan toor op de Markt. (Zie prae-advies in ons vorig num mer). Wordt goedgekeurd. 9. Voorstel tot wijziging der begroo tingen 1940 en 1941. Op een dezer wijzigingen geeft de voorzitter nog een nadere toelichting. Het betreft een gratificatie van 25. aan de leden der hulppolitie, in totaal 21 man. Deze hebben zich geheel vrij willig hiervoor beschikbaar gesteld. Een kleine gratificatie zal hun ambitie ongetwijfeld in de hand werken. De heer v. d. Waerden wijst er op dat de hulppolitie een rijwieltoelage van 1.per maand geniet, wat naar zijn meening meer is dan de slijtage. De voorgestelde gratificatie is welis waar niet groot, doch men gaat zoo gemakkelijk denken dat deze vergoe ding blijvend zal zijn en volgend jaar weer terugkomt. Voor iets wat men belangeloos op zich heeft genomen be hoeft z.i. geen belooning te worden ge geven. De voorzitter meent dat men de voorgestelde gratificatie toch geen be looning kan noemen. Het is geen vas te vergoeding die wordt voorgesteld. Ieder jaar kan de raad er anders over beslissen. De heer v. Heeswijk becijfert dat elk lid der hulppolitie ongeveer 200 dienst uren per jaar heeft. Het is heusch geen pretje. De liefde kan niet steeds van één kant komen. De heer v. d. Waerden zegt er geen bezwaar tegen te hebben om voor éénmaal een gratificatie te verleenen, waarna het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen wordt goedge keurd. De raad gaat hierna over in gehei me zitting. Het is reeds vele jaren geleden dat wij hier in Waalwijk het bijzondere voorrecht genoten, iederen winter onthaald te worden op een reeks le zingen, die konden wedijveren met 't beste dal op dit gebied in de grootste steden van ons land gegeven werd. Ik behoef U nog slechts de namen van een Willem Rooyaards, Pol de Mont, Cyriel Verschaeve, Felix Timmermans, Huib Luns, Wies Moens, Herman Poort, Frederik van Eden, Dr. Moller, Jozef Muls, Anton van Duinkerken, in het geheugen te roepen. Deze tijden van slechte reisverbin- dingen en verduistering maken' het organiseeren van lezingen al zeer moei lijk, maar toch hebben wij gemeend het winterseizoen niet te moeten laten voorbij gaan, zonder ten minste één lezing te doen plaats hebben, op de wijze zooals ons comité dit vele jaren achtereen deed en we hopen op de zelfde belangstelling te mogen reke nen, die wij in vroegere jaren van het publiek uit Waalwijk en omstreken mochten ondervinden, temeer daar het ook ditmaal een zeer bijzondere voor dracht geldt. De dichter, die wij uitnoodigden om op Vrijdag 2 Mei ten acht uur des avonds in de achterzaal van Hotel Verwiel te komen spreken, is niemand minder dan Mr. Louis de Bourbon, één van de beste der levende Neder- landsche dichters. Ik laat hier even Anton van Duin kerken aan het woord, zooals hij schreef in „De Tijd", bij het verschij nen van de Bourbons laatsten dicht bundel „In Ballingschap". „De naam Bourbon", aldus van Duinkerken, „die geen pseudoniem is, maar de authen tieke naam der afstammelingen van Koning Lodewijk XVII van Frankrijk, bekrachtigt deze verwantschap met een weemoed, die "in de titel van zijn nieuwste verzenboek duidelijk tot ui ting komt". Verschillende der schoon ste verzen uit den bundel aanhalende, die wij in het tweede gedeelte der le zing uit den mond des dichters zelf verwachten te hooren, nadat hij in 'I eerste deel „Het probleem der Schoon heid" zal behandeld hebben, zegt An ton van Duinkerken nog: „Dit is, in zijn zuiversten zin, het romantisch heimwee en het is de vraag of van daag dit heimwee in Nederland een beteren dichter heeft, dan Louis de Bourbon. Hierdoor is hij een van de meest oorspronkelijke dichters van onze da gen geworden." Aangaande dezelfde verzen schreef Gerard Knuvelder in de Maasbode: „In Ballingschap" mag een dicht bundel van beteekenis genoemd wor den", terwijl „Het Nieuws van den Dag" te Brussel, nog onlangs, dato 1 Januari 1941, ondermeer de volgende regels aan de Bourbon wijdde: „Hij schenkt ons hier gedichten van het zuiverste gehalte, die om den eenvoud van het behandelde onderwerp, als om de puurheid van zegging en sonoriteit, aanspraak maken op een eereplaats in de Nederlandsche lyriek." Na deze enkele aanhalingen uit de vele loffelijke die ik zou kunnen doen, geef ik ter verdere inleiding van zijne persoonlijkheid enkele wetenswaardig heden uit den curriculum vitae des dichters. Louis de Bourbon werd in 1908 geboren en bracht zijn jeugd door op het kasteel Hénégau te Hasselt (België), vanwaar hij in 1914 verdre ven werd, waarna hij eenigen tijd te Aken vertoefde. Sinds 1916 woonde hij in Nederland, waar hij zijn gymnasiale studies volbracht en promoveerde tot meester in de rechten. Daarna wijdde hij zich aan de journalistiek, o.a. als secretaris van de hoofdredactie van 't Soerabaiaschc Handelsblad, in welke kwaliteit hij reizen maakte door den Grooten Archipel, Straits. Indo China enz. In Nederland teruggekeerd, bekleedt hij sindsdien het ambt van burgemees ter van Escharen en Gassel, (hij is zoo juist benoemd tot burgemeester van Oss, Red.) en wijdt zich ver der geheel aan zijn letterkundigen arbeid. Hij is o.a. redacteur en oprichter van „Het Venster", redac teur van „Roeping (tot 1933) en „De Gemeenschap". Hij publiceerde o.a.: „Reisverhalen" 1932, „Zwerving" 1933, „Het Licht achter Golgotha" 1933, „In Extremis" 1935, „Vrouwen" 1936, „In "Ballingschap" 1939, terwijl hij op het oogenblik nog bundels van verzen, zoowel als van proza voorbereidt. Ik hoop in deze korte regelen de belangrijke figuur van Louis de Bour bon voldoende te hebben belicht, om in U het verlangen te wekken per soonlijk met den dichter in kennis te komen. Hij zal U met zijn warme, ge voelige stem 't „Probleem der Schoon heid" ontvouwen en U enkele zijner schoone verzen doen hooren; de Schoonheid, die eeuwig is en die in bewogen tijden als deonze een die pere en inniger beteekenis dan ooit voor ons bezitten moet. Gérard van Imbeeck. OPBRENGST LIJSTENCOLLECTE WINTERHULP. De van 15 tot 20 April in onze ge meente gehouden lijstencollecte voor Winterhulp Nederland, heeft een be drag opgebracht van 583.95. ARBEIDSBEURS. De arbeidsbeurs van den kring Waalwijk, onder-afdeeling van 't Ge westelijk Arbeidsbureau te Tilburg, wordt gevestigd in 't pand Grootestraat 209 alhier (vroeger de Wolbaai). KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR DE LANGSTRAAT. Opheffingen: J. Marks en Zn., Grootestr., Waal wijk, Galanteriezaak. Wijzigingen: Nollen van Beek, Raamsdonksveer, E 106, Handelskweekerij. Overl. E.: A. C. Nollen. Ingetr. E.: G. Nollen. A. Brok, Waalwijk, Stationsstr. 17, handel in rijwielen en schoenfournitu- ren. Uitgetr. E.: A. Brok. Ingetr. E.: C. Brok van Helvoirt (H.V.). N.V. Chroomlederfabriek Brabant, Loon op Zand, Hoogesteenweg. Ingetr. Comm.: T. M. A. Vromans. EERSTE LUSTRUM. De tennisclub D.G.S. zal 1 Mei a.s. het eerste lustrum van haar bestaan herdenken. Dit feit zal gevierd worden door on derlinge wedstrijden en een gezellig samenzijn op Zaterdag 3 Mei a.s. DAT GING NIET DOOR (Historisch). Het gebeurde ergens in het land van Heusden en Altena, dat een boertje met spijtig misnoegen zijn steeds verder slijtende fietsband beschouwde. Nu is dat in normale omstandigheden geen aanleiding om er misnoegd over te zijn, want dan heeft men binnen den kortst mogelijken tijd een nieuw bandje om het wiel liggen. Nu gaat het echter an ders. De eerste gang is nu niet naar den fietsenmaker, maar naar het distri butiekantoor, waar men angstvallig uit pluist of men %voor een nieuwe tube in aanmerking komt. Mits er geen heel ernstige redenen zijn, krijgt men daar echter nul op request en zoo verging het ook ons boertje en zijn misnoegd heid werd er nog grooter door. Stel je voor, geen band op zijn fiets: neen, dat kon niet doorgaan. Ons boertje ging op onderzoek uit, of hij niet ergens bon-loos uit de pena rie kon geraken en zoo raakte hij ver zeild bij een handelaar. Ja, deze kon er nog wel voor zorgen. Een prima-voor-oorlogsche-band, maar niet goedkoop, je begrijpt wel, risico, ambtenaren, gerecht, boetehet boertje moest er wat voor over hebben. Nou dat had onze held wel. „Vertel maar eens wat-tie kost". „Veertien gulden". Het boertje peinst. Veertien gulden, daar kocht je vroeger bijna een nieu we fiets voor, maar ja er was weinig aan te doen, als het moet, dan moet het. Toch wilde hij wel weten, hoe de prijs voor den oorlog was. - 4.75. „Nou ja, leg er maar eentje op hè, ik moet toch kunnen fietsen. Het is wel wat prijzig, maar ach, een goede band, ik ben er weer een tijd mee ge red." De handelaar in het vooruitzicht van een goed zaakje, heeft in een minimum van tijd, de banden verwisseld. Het boertje kijkt vergenoegd toe. Een fijne spik-splinter-nieuwe-band. Daar is de fiets klaar. Het boertje grabbelt in zijn groezelige portemonnaie en telt4.75 neer. „Zoo", zegt iet „nu zijn we kiet". Het was nu de beurt aan den han delaar, om misnoegd te zijn. Maar ja, je weet wel, van die kan en het deksel Het boertje reed lustig fluitend weg GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Op het politie-bureau alhier zijn in lichtingen te bekomen omtrent onder staande gevonden en verloren voor werpen: Een portemonnaie met inhoud; een bruin lederen handschoen; een paar donkergrijze glacé heerenhandschoe nen; een dameshandschoen; een zilve ren ketting met medaillon; een kinder jasje; een kinderbeursje; een dames hoed; een zwarte vulpenhouder; een pakje zwarte stof voor voering. Verloren: Een lederen portemonnaie; twintig zegels (a 60 cent); een portemonnaie met inhoud; een rijwielbelastingmerk. JAARVERSLAG 1940. RIJKSPROEFSTATION EN VOOR LICHTINGSDIENST TEN BATE DER LEDER- EN SCHOENINDUS TRIE TE WAALWIJK. I. Aan dit jaarverslag ontleenen wij: Algemeene opmerkingen. Niettegenstaande de buitengewone omstandigheden, die zich dit jaar voor deden heeft de Dienst vrijwel ononder broken zijn werkzaamheden kunnen voortzetten. Naast de gewone onderzoekingen en adviezen aan de industrie is er in ver schillende andere richtingen een inten sievere samenwerking ontstaan. Wij noemen in dit verband o.a. het Rijks Huiden en Leder Bureau; het Centraal Instituut voor Industrialisatie; het Ko loniaal Instituut, afdeeling Handelsmu seum; de Fabriek van Chemische Pro ducten, Vondelingenplaat; het Rijks Rubber Bureau en de Bataafsche Pe troleum Maatschappij. Dóór deze samenwerking wordt be vorderd, dat de leder- en schoenindus trie zoo goed en zoo lang mogelijk van grondstoffen worden voorzien. Adviezen. In 182 gevallen werden adviezen en inlichtingen verstrekt, onder te verdee- len in 102 adviezen en 80 inlichtingen. Verdeeld naar de betreffende indus trieën waren er voor of in verband met: a. de lederindustrie 111; b. de schoenindustrie 44; c. de schoenmakerij 27. Van deze adviezen waren er 76 voor Rijks- en Gemeente-rekening. Lezingen. De leeraar der hand- en maatschóen- makerij hield een 5-tal lezingen over zooileder en aan welke eischen moet de bekwame schoenmaker voldoen. De scheikundige hield een lezing voor de vereeniging van vakschoolleer lingen „Vedehova over: De werk zaamheden van het Rijksproefstation e'n den Voorlichtingsdienst en de kwa- liteitsbeoordeeling van leder, welke lezing ook door verschillende oud-leer lingen der school en schoenfabrikanten werd bijgewoond. Onderzoek van grond- en hulp-stof fen. Het aantal in 1940 onderzochte mon sters bedroeg 607 tegen 529 in het vo rig jaar, onder te verdeelen als volgt: h. Buitenlandsche inzenders 3 2 1940 1939 a. Lederfabrikanten 191 213 b. Schoenfabrikanten 6 5 c. Extractfabrieken 53 56 d. Handelaren 30 35 e. Vereen. Leder- controlestation 101 127 f. Van Rijks- en Gemeentewege 193 55 g. Diverse inzenders 30 50 607 529 De monsters kunnen naar hun aard onderverdeeld worden in: 1940 1939 1. Looimaterialen 304 207 2. Leder 217 228 3. Chroomzouten 13 15 4. Vetstoffen 21 15 5. Chemicaliën 30 30 6. Water 4 5 7. Diversen 18 29 607 529 BIOSCOPEN GROOTESTR. 231, WAALWIJK TELBE. 109 MUSIS SACRUM. „De Roman van een Dokter". Dr. Ueding is arts in hart en nieren en daardoor verwaarloost hij zijn mooie jonge vrouw. De eenige band die hen daarom nog vermag te hinden, is hun eenjarig zoontje Peter. Zijn vrouw Kathe kan het echter op den duur niet meer hij hem uithouden en gaat naar een anderen minnaar. Ook daar loopen de zaken echter verkeerd en Kathe vermoordt den man. Dr. Ueding hoort hiervan en daar hij zijn zoontje wil redden, besluit hij de schuld van den moord op zich te ne men, opdat Kathe voor Peter zal kun nen blijven zorgen. Dr. Ueding wordt dan tot langdurige gevangenisstraf veroordeeld en als hij vrij komt, hoort hij, dat zijn zoontje aan een longont steking gestorven is, omdat de behan deling door zijn moeder veel te wen- schen heeft overgelaten. Nieuwe conflicten doen zich dan in het leven van den dokter voor. Zijn vrouw treedt hem daarbij weer in den weg, want hij heeft zijn hart verpand aan een weduwe, met een zoontje, dat veel op zijn Peter gelijkt. Hoe uil deze conflicten tenslotte toch nog het goe de kan groeien, zal U door het mees terlijke spel van Albrecht Schoenhals (dokter) en Camilla Horn (Kathe) en vele andere bekende sterren zeker boeien. LUXOR BIOSCOOP. Het geheim van Parkstraat 13. De groote vraag die zich hierbij aan het publiek zal voordoen is: Wie heefi Radzin vermoordt? Het is een geheim zinnige geschiedenis, die zich in de Parkstraat heeft afgespeeld: Fr is een moord gepleegd, tijdens een zeer mon dain feest. De oplossing van het raad sel is bijzonder spannend en wordt ook knap gespeeld, door bekende ar- Msten als Olga Tschechowa, Hilde Hil- debrand, Hans Brausewetter en vele anderen. Wie heeft het gedaan? Van de talrijke gasten worden nagenoeg al len verdacht. En ieder kan ook voor den moord in aanmerking komen, daar is wel voor gezorgd. Het geheel is dan ook zoo vol van verwikkelingen en sensationeele wen dingen, dat het den toeschouwer krie belingen zal bezorgen. De grootste verrassing zal echter het einde bren gen.. Op een dergelijke ontknooping heeft namelijk niemand gerekend. Resumeercnd mag dan ook met recht gezegd worden: een boeiende de- tectieve-film vol gecompliceerde pro blemen en adembenemende momen ten, welke ieder steeds in de uiterste spanning zal houden. UIT 'T LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA. In het Land van Altena zijn de land bouwers druk bezig met het in orde maken van de vele aldaar gelegen lan derijen. De werkzaamheden betreffen de het ploegen en spitten zijn grooten- deels afgeloopen en thans wordt druk gezaaid en gepoot. Tengevolge van de nachtvorsten is het land voor het mee- rendeel zeer goed bewerkbaar. De landarbeiders in het Land van Altena hebben thans zoo goed als allen werk gelegenheid bekomen en onder deze categorie personen komt dan ook geen werkloosheid voor. In de afgeloopen week is door het meerendeel van de veehouders het vee naar buiten gebracht. De weilanden vertoonen over het algemeen nog wel niet veel gras, doch gebrek aan kracht voer voor het vee zal hier ook wel een woordje in mee spreken. In de vele in het Land van Altena aanwezige boomgaarden beginnen de vruchtboomen, vooral van de vroege soorten vruchten, reeds aardig uit te loopen. Nbl. v. H. BLOESEMTOCHTEN. De Federatieve Vereeniging voor Noordbrabant (waarbij ook W. B. is aangesloten) geeft o.m. de volgende Bloescmtochten aan in de Betuwe; „schele hoofdpijn" maken be hoorlijk werken onmogelijk I Neem een "AKKERTJE", even liggen! Daarna weer frisch.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 5