PROVINCIAAL NIEUWS. UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING Woensdag 30 April 1941 No. 35 De Echo van het Zuiden. Tweede Blad Het 75-jarig jubileum van de H. Familie. SPRANGGAPËLLE. Goed geslaagde viering. De H. Familie van de Parochie St. Jan heeft haar 75-jarig jubileum op al leszins waardige en passende wijze ge vierd. Na het uitstekend geslaagd tridium, waarvan wij in ons nummer van 1.1. Za- teiclag reeds melding maakten, werd Zondagmorgen in de Parochiekerk een Piechtige Hoogmis van dankbaarheid opgedragen, waarbij Pastoor H. Hee- zemans de feestpredicatie hield. Van te voren waren alle leden ter H. i afel ge naderd, waarmede deze dag op goede wijze, geheel in den geest van de H. Familie was ingezet. Des middags om vijf uur volgde een bijeenkomst in de kerk, waarbij door den Pastoor de jubilarissen werden toegesproken en de medailles werden uitgereikt. Tevens maakte hij toen van de gelegenheid gebruik om allen nog maals van het groote belang van het lidmaatschap van de H. Familie te overtuigen, de aanwezigen tevens aan sporend steeds trouwe leden te blijven. Maandagavond had, ter sluiting van het geheel, in de zaal van de R.K. Werkliedenvereeniging een feestelijke bijeenkomst plaats, waarbij een gevari eerd programma ten tooneele werd ge bracht, dat zeer in den smaak viel. Deze bijeenkomst werd door den voorzitter van het feestcomité, den heer Drs. G. de Vries, met den Christelijken Groet geopend, waarna hij alle aanwe zigen hartelijk welkom heette. Wij heb ben, zoo vervolgde spreker, het 75-ja- rig jubileum van de H. Familie dezer dagen kerkelijk herdacht en willen het thans besluiten met een meer burgerlijk feest. Als voorzitter van het feestcomi té, is het spr. een aangename en eer volle taak de talrijke aanwezigen te mogen verwelkomen. Dit geldt op de eerste plaats den Zeereerw. Heer Pas toor Heezemans en kapelaan Völker. Het zal wel niemand verwonderen, zegt spr., dat ik den pastoor en den direc teur der H. Familie in een adem noem. Bij het begin van zijn pastoraat alhier is immers gebleken, dat pastoor Heeze mans, door zijn studie en ervaring een ruime en diepe kennis had van sociale toestanden en mistoestanden. Hij heeft er daarna meermalen op gewezen, dat niet op de eerste plaats de sociale wet geving, maar de verdieping van den godsdienst noodig was, om een kente ring ten goede te verkrijgen, waarbij vooral de versterking van den familie band een voorname factor is. De naam H. Familie, duidt aan, dat de Broederschap beide doelstellingen voor oogen houdt. De kerkelijke over heid acht een bloeiende H. Familie een zegen voor elke Parochie. Men spreekt in den tegenwoordigen tijd nog al eens over Volksgemeenschap, maar de H. Familie is een volksgemeenschap, geen enkele Katholiek wordt daarbij uitge sloten. In de H. Familie zijn allen ge lijk. Spreker wijst vervolgens op het groote sociale belang van een bloeiend gezinsleven, waarna hij de vereering van de H. Familie nagaat, die aanvan kelijk vooral ingang gevonden heeft in Oost-Canada. Is het niet opmerkelijk, dat de sociale Paus Leo XIII z.g. het Mis-officie van het Feest van de H. Familie heeft samengesteld en zegt het ons ook iets, dat juist de, spr. zou haast zeggen, diplomatieke Paus Bene- dictus XV, die beter en dieper de ramp- zalige gevolgen van den wereldoorlog kende, dit feest na dien oorlog voor de geheele Katholieke Kerk heeft voorge schreven? Na dan nogmaals het sociale belang van de H. Familie beklemtoond te heb ben, zegt spr., dat het derhalve niet te verwonderen is, dat Pastoor Heeze mans, van het begin af, groote belang stelling voor de H. Familie heeft ge toond, waarmee hij overigens geheel in de lijn bleef van zijn voorgangers. Zoo heeft Pastoor Brans dertig jaar gele den reeds verklaard, dat de HL Familie de beste vereeniging is, die een Paro chie kan bezitten. Ongeveer 6 jaar geleden is kapelaan Völker directeur geworden. Spreker wenscht hem op de eerste plaats geluk met dit jubileum. Hoeveel vereenigin- gen zijn er die hun 75-jarig bestaan kunnen vieren? Niet vele. Deze duur zaamheid is voor een groot deel te dan ken aan de opvolgende directeuren vanaf 1865. Naast dit woord van ge- lukwensch is echter ook een woord van hulde en dank hier op zijn plaats en spr. weet zich de tolk van alle aan wezigen, wanneer hij kapelaan Völker openlijk hulde betuigt voor de uitste kende wijze, waarop hij steeds de oefe ningen heeft geleid en de vaderlijke zorgen betoond bij de bedetochten naar Nijmegen, Brielle of Roermond. (Ap plaus). Wij hopen, zegt spr., dat U er in mag slagen, de H. Familie tot nog grooteren bloei te brengen en wanneer eenmaal de Bisschop U mag roepen om een pas toraat te komen vervullen, dat U dan kunt getuigen, in Uw werk voor de H. Familie alhier, geluk en voldoening te hebben mogen vinden. Elk jubileum, hetzij in den familie kring, in een organisatie of vereeniging is eenerzijds een reden om feest te vie ren, anderzijds ook een reden tot wee moedige herinnering aan diegenen, die in de afgeloopen tijdsruimte zijn heen gegaan. Bij de oprichting in 1865 waren er 265 leden. Daarvan waren er bij het zilveren jubileum in 1890 nog 104 in leven; bij het 50-jarig jubileum nog 33 en het gedenkboekje uitgegeven ter ge legenheid van het 60-jarig bestaan be vatte nog slechts de foto's van 6 nog in leven zijnde oprichters. Thans is daar niemand meer van in leven. Het past zeker deze oud-leden in onze ge beden te herdenken. Het gouden jubileum werd in 1915, tijdens den wereldoorlog gevierd. Het 75-jarig jubileum wordt thans gevierd in nog ongunstiger omstandigheden. Wij weten niet wat de dag van morgen ons brengen zal. Misschien zullen er enkelen zijn die zeggen, dat het nu geen tijd is om feest te vieren, maar spreker zou daar tegenover willen verklaren, dat ook in de somberste tijden, onze Moeder de H. Kerk, nooit'verzuimd heeft, ons op Paaschmorgen tot feest vieren uit te noodigen. Zoo mocht ook dit jubileum zonder een bescheiden feest niet voorbijgaan. Hopelijk zullen velen van ons het eeuw feest nog meevieren en zij zullen dan kunnen getuigen, dat in deze sombere tijden, het 75-jarig jubileum van de H. Familie een lichtpuntje geweest is. Het leven is een voortdurend ster ven, maar het is ook een blijvend ge boren worden. Daarom heeft men ge meend, ook de leden van de kleine H. Familie hierbij te moeten uitnoodigen. Zij moeten zorgen, dat over 25 jaar de fakkel van het H. Geloof is brandend gebleven en dat Waalwijk gebleven is, de burcht van den godsdienst en het Katholieke centrum van de Langstraat. Na deze openingsrede, die met een hartelijk applaus werd beloond, zette spr. het programma nader uiteen. Hij prees daabij de bereidwilligheid van de verschillende corporaties, om aan dezen avond hunne medewerking te verlee- nen, waarbij hij de aandacht vroeg voor het optreden van de „Ghesellen van de Spelewei" uit Bussum, de damesman dolineclub Polyhymnia, het jongenskoor van de Parochie St. Jan en de Zan gerssectie van de H. Familie, resp. on der leiding van de heeren Duijvelaar en v. d. Griendt. Verder bracht spr. nog een woord van dank tot den heer G. van Blatlel, die de zaal door een bloemversiering een smaakvol aanzien had gegeven. Het programma werd vervolgens vlot afgewerkt. Er werd verdienstelijk gezongen en gemusiceerd, maar de meeste aandacht ging uit, naar 't werk van de Ghesellen van de Spelewei". Wat zij boden was tooneel- en voor drachtkunst van de beste soort. Hun optreden was volkomen verantwoord, al konden wij den indruk niet van ons afzetten, dat hun kunst een enkele maal ging boven het bevattingsvermogen van het publiek. Men moet dergelijke artistieke prestaties, volkomen begrij pen en misschien ook meer gezien heb ben, om ze naar waarde te kunnen schatten. Overigens bewees het spon tane applaus telkens wel, dat het mee- rendeel volkomen opging in het gebo- dene. Tijdens de pauze kwam de secreta ris van de afdeeling Kaatsheuvel, de heer Jansen, nog zijne gelukwenschen aanbieden, terwijl daarna nog 't woord werd gevoerd, door den Directeur, die allen dank bracht voor de wijze waar op zij dit jubileum hebben meegevierd, dat daardoor zoo uitstekend geslaagd is. Hij sprak ook nog een slotwoord aan het eind van den avond, waarna deze feestelijke bijeenkcynst werd gesloten, met het zingen van „Aan U, o Koning der Eeuwen". De leden der H. Familie kunnen met veel genoegen op de afgeloopen dagen terugzien. HERBENOEMING. Z. H. Exc. Mgr. Diepen heeft her benoemd tot Kerkmeesters der paro chie van den H. Clemens te Baardwijk Waalwijk de heeren Laurens v. Woen sel en Thomas van Leent. DIPLOMA VAKBEKWAAMHEID BROODBAKKERS. Door de Stichting voor Vakopleiding en .Examens in het Bakkersbedrijf, is op 17 April te 's-Hertogenbosch na 't examen Vakbekwaamheid A, het exa men B en C (theorie en algemeen) af genomen. Van de 92 candidaten slaagden er 52 Daarvan noemen wij o.m.: J. G. Kncpflé, J. van Kuijk, A. H v. d. Sande, H. A. M. Schomaker, A A. v. d. Water, G. M. Cox en A. J. de Lcijer uit Waalwijk. ABONNEERT U OP DIT BLAD „KRATES". Een uitstekende prestatie van O. O. G. De tooneelvereeniging „Ons Onder ling Genoegen", gaf Zondagavond voor hare leden en donateurs in de Concertzaal Thalia een goed geslaagde uitvoering van het tooneelspel in drie bedrijven „Krates". Aanvankelijk wa ren wij van meening dat O.O.G. met de vertolking van dit stuk boven hare krachten gegrepen had. Het stelt na melijk zeer zware eischen aan de spe lers, eischen, die voor menig amateur gezelschap stellig tè zwaar zouden zijn geweest. O.O.G. is daar echter niet voor teruggeschrokken en heeft het aangedurfd dit werk voor het voet licht te brengen. Voor dezen durf komt haar een woord van lof toe, maar evenzeer komt deze lof haar toe voor de wijze, waarop zij dit stuk gespeeld heeft. Ondanks enkele technische te kortkomingen die, met een werk als dit er een is, welhaast niet te vermij den zijn, heeft O.O.G. met deze uit voering weer bewezen werkelijk wat in haar mars te hebben. De titel van het stuk doet eengiszins vaag aan en is weinig zeggend. Het is de naam van een ongelukkig kind, ge boren in het gezin van een strooper. De rol van dezen strooper wordt ver tolkt door Jan van Delft en hij heeft hiervan werkelijk iets goeds weten te maken. Hij is feitelijk de hoofdper soon uit de geschiedenis. Hij heeft een moord op zijn geweten en laat daar voor een ander boeten. De pressie die op hem wordt uitgeoefend, door zijn naaste omgeving, om met de waarheid voor den dag te komen, de wroeging die hij ondervindt, het zijn allen fac toren die een diepe bewogenheid aan het stuk geven. Mej. T. van Etten speelt de rol van de vrouw van den strooper. Zij doet dit met veel over gave en talent en was in verschillende scènes werkelijk goed te noemen, al hoewel zij met haar moeilijke vertol king soms ook bepaald zwak was. Mis schien is het feit dat deze rol haar naar onze meening niet zoo goed ligt, daaraan niet vreemd. Mej. C. Bakkers gaf als de blinde moeder fraai spel. Haar wijze van ac- teeren was volkomen aanvaardbaar. Mej. Jo van Bokhoven stond voor de eerste keer op de planken en zij deed het lang niet onverdienstelijk. Een goede aanwinst. Th. Kleijn speelde een zwerversrol. Zijn kwaliteiten zijn voldoende bekend om er hier nog verder over uit te wij den. Ook dezen avond deed hij zijn goeden naam weer alle eer aan. De regisseur N. Dekkers kon zich door omstandigheden niet alleen tot zijn gewone taak bepalen, maar trad ook op de planken als Pastoor. Hij gaf daarvan een gave vertolking. P. IJpelaar en J. Kuijten waren de „zware jongens". Zij traden minder op den voorgrond, maar wat zij deden was goed. Het publiek heeft met veel aandacht en belangstelling de uitvoering gevolgd en van het vertoonde spel volop ge noten. Het hartelijk applaus na ieder bedrijf was daarvan een goed bewijs. A.s. Zondag gaat deze uitvoering nogmaals. Wij kunnen iedereen het bijwonen er van warm aanbevelen. PRIJSOPDRIJVING. De politie hééft tegen den fruithan delaar H. KI. in de Stationsstraat, pro ces-verbaal opgemaakt wegens het te duur verkoopen van sigaren, sigaret ten, chocolade, bonbons en zeep. In beslag genomen werden 12.009 sigaretten, 6000 sigarei, 1000 K.G. cho colade en bonbons en een groote hoe veelheid zeep. Proces-verbaal werd opgemaakt we gens overtreding van de prijzenwet, van de vestigingswet en ontduiking van de tabakswet. VECHTPARTIJ. Maandag kregen in de Pastoor Kuy- persstraat eenige jongelui ruzie, wat in een vechtpartij ontaardde en er nog al rake klappen vielen. Verschil van politiek inzicht schijnt aan dit heibeltje niet vreemd. WASCHGOED GESTOLEN. In den naéht van'Maandag en Dins dag werd bij B. in v.m. Besoyen het waschgoed van de bleek gestolen. Dooi de marechaussee werd een onderzoek ingesteld en het mocht haar gelukken het verdwenen goed op te sporen bij Mej. v. H., waar het reeds op den zol der aan het lijntje hing. Proces-verbaal volgde. DE EERSTE ASPERGES. Maandag werden op de veiling te Drunen de eerste asperges aangevoerd. Zij werden gekocht door den heer Jan Kool, groentenhamdelaar te Waalwijk. EXAMEN TEXTIELSCHOOL TILBURG. Cursus Textiel-Technologie. Het diploma verwierven o.m. de heeren: A. Frederiks, Kaatsheuvel; W. A. de Glas, Waspik. MEDEDEELING VAN HET R.H.L. Inschrijving Schoenherstellers en Maatschoenmakers. De Directeur van het Rijksbureau voor Huiden en Leder maakt bekend dat alle schoenherstellers en maat schoenmakers welke hier te lande hun bedrijf uitoefenen zich vóór 8 Mei 1941 bij het Rijksbureau voor Huiden en Leder, Keizersgracht 277 te Am sterdam, ter inschrijving moeten aan melden. De daartoe benoödigde formulieren moeten bij den plaatselijken distribu- tiedienst worden afgehaald. Tegelij kertijd met het verzoek om inschrij ving zal bij genoemd Rijksbureau een verzoek om goedkeuring moeten wor den ingediend van de prijzen welke de betreffende schoenhersteller onder de huidige omstandigheden aan het publiek moet berekenen. In verband hiermede is het bij de distributiediensten af te halen for mulier zoodanig ingericht, dal de schoenherstellers dit verzoek tot goed keuring der te- berekenen reparatie- prijzen op hetzelfde formulier als hun verzoek om inschrijving moeten indie nen. Bij zijn Bewijs van Inschrijving ont vangt de schoenhersteller tevens een door het Rijksbureau voor Huiden en Leder gewaarmerkte prijslijst, welke duidelijk zichtbaar voor het publiek in de werkplaats of winkel moet wor den opgehangen. RIJKSBUREAU VOOR HUIDEN EN LEDER. TER ATTENTIE DER WINKELIERS. Wij verwijzen naar achterstaande ad vertentie, betreffende het prijzen der ar tikelen in de etalages en vestigen er de aandacht op, dat er een strenge controle zal worden uitgeoefend. DE RESTAURATIE VAN HET KASTEEL TE DUSSEN. Bij het uitgraven van de gracht, welke het oude kasteel te Dussen om- ringt, hebben de arbeiders aan den Noord westhoek een rij balken gevon den, welke van den kant af naar het j kasteel toeloopen; waarschijnlijk zijn dit overblijfselen van een brug. In den Westertoren is een oude doorgang ontdekt; in den Noordertoren ontdekte men schietgaten; ook is een oude wen teltrap te voorschijn gekomen. PROVINCIALE STATEN. Gedeputeerde Staten van Noordhra- bant hebben bepaald, dat de eerste ge wone zitting 1941 der Provinciale Sta ten zal worden geopend op Dinsdag 1 Juli. MEI-VIERING IN ELSHOUT. Naar de pastoor van Elshout ons mededeelt hebben de autoriteiten toe stemming verleend tot het houden dei- plechtigheden o]) de gewone wijze. Zoodoende zal de Wonderbare Moe der van Elshout wederom voor duizen den pelgrims uit Elshout en verren omtrek op waardige wijze worden ver eerd. Hare beeltenis wordt op passende wijze versierd en Woensdagmiddag wordt de Mei-viering van Elshout ge opend met een plechtig H. Lof in de parochiekerk. Vergadering van den Raad der gemeente Sprang-Gapelle te houden op Vrijdag 2 Mei 1941, des namiddags half acht (77a) uur. Agenda 1. Opening. 2 Ingekomen stukken. 3. Gunning verkoop Voorland van het Vaartland. 4. Wijziging (aanvulling) alge- meene politieverordening. 5. Wijziging gemeente-begrooting voor 1941. 6. Mededeelingen. 7. Rondvraag en sluiting. SPRANG. De Afdeeling Sprang van het Ned. Werkliedenverbond „Patrimo nium" hield j.l. Maandagavond eene vergadering in de zaal van den Chr. Volksbond. De vergadering die slechts matig be zocht was, stond onder leiding van den voorzitter, den heer W. M. Dalmaijer, die na opening met Schriftlezing en gebed, de aanwezigen hartelijk welkom heette. Na het lezen der notulen werden en kele ingekomen stukken behandeld.. Op voorstel van het bestuur werd besloten een gift van 2.50 te schen ken aan de Ned. Middernachtzending- vereeniging te Arnhem. Tot afgevaardigde naar de jaarver gadering van Patrimonium s Geweste lijke Organisatie Zuid-'Holland op a.s. Zaterdag te VGravenhage, werd'geko zen Ds. B. A.'-van-Lummel. De heer C. van Caem behandelde hierna een onderwerp!lover „Arbeids- waardeeringwaarop een breedvoeri ge bespreking volgde. n Na een woord van dank er* opwek king sloot de voorzitter de vergadering. CAPELLE. In het Stationskoffiehuis van den heer P. Pruijssers werd j.l. Donder- dagvaond 7 uur de algemeene jaarver gadering van de plaatselijke Boeren leenbank gehouden. Wegens verhindering van den voor zitter, den heer J. Huijsman, opende, na het teekenen van de presentielijst, de vice-voorzitter, de heer G. A. S. de Bas, de vergadering, waarna tot secre taris dezer algemeene vergadering werd aangewezen de heer C. Vos-van Gent, secretaris van het bestuur. Na het voorlezen der notulen van de vorige vergadering, welke mder dankzegging aan den secretaris v er- den goedgekeurd en vastgesteld, werd het verslag, omtrent den toestand der Bank in het afgesloten boekjaar, uit gebracht, waaruit bleek, dat -Ie alge meene toestand der vereeniging gun stig kan worden genoemd. Aan dit verslag ontleenen wij het *'oig;n le; Gedurende het boekjaar 1940 be droeg de totale omzet 243944,30, ers 28942,12 meer dan het voorgaande jaar. Aan spaargelden werd ontvangen 76802,28 cn terugbetaald 82467,19. De gekweekte rente bedroeg voor spaarders 5002,80, waarvan 535,12 in contanten werd uitbetaald en een bedrag van 4467,68 ais spaargeld werd bijgeschreven. Aan nieuwe voorschotten werd 6400 uitgegeven. Het saldo der reeds uitstaande voorschotten, bedragende 105907,74, werd door terug- en af betalingen verminderd met 23829, zoodat bij het einde van, het jaar het totaal der op deze wijze verstrekte gelden 88478,74 bedroeg. Aan voor schotrente werd ontvangen 4360,73. In loopende rekening werd uitge geven 135431,44 en ontvangen 125471,04. Op het eind van het boek jaar bedroegen dc totale uitgaven in loopende rekening 112583,16 en de ontvangsten 22143,40. De op deze wijzo» ontvangen rente bedroeg 3638,66 en de uitgegeven rente 67,22. Het bedrag, dat gedurende hel ver schenen boekjaar hij dc Centrale Bank te Utrecht was geplaatst varieerde tusschen de 50000 en 80000. Het totaal aantal spaarders bedroeg bij het einde van het jaar 247, hel aantal voorschotten 68 en dat der loo pende rekeningen 26. Het aantal le den verminderde door sterfgevallen met 6, terwijl één nieuw lid werd in geschreven, zoodat de Bank bij het einde van het jaar 155 leden telde. Bij de hierna volgende verkiezing van een lid van den Raad van Toe zicht, wegens periodieke aftreding van den heer H. W. Kerst Gzn. en van een lid van het Bestuur, wegens peri odieke aftreding van den heer G. A. S. de Bas, werden de heide aftreden- den herkozen. Beiden namen onder dankzegging voor het in hen gestelde vertrouwen de herbenoeming aan. De rekening cn balans over het ver schenen vereenigingsjaar werden na gezien door een commissie, waarin zitting hadden de heeren I). Verhagen en D. van Pelt. Bij monde van den heer van Pelt werd naar aanleiding van dit onderzoek rapport uitge bracht, waaruit bleek, dat alles in or de was, waarna rekening cn balans met algemeene stemmen werden vast gesteld, zooals zij waren aangeboden door Bestuur en Raad van Toezicht. Den kassier, den heer B. Verhoeven, werd dank gebracht voor zijn keurige en correcte boekhouding en voor de vele werkzaamheden, welke hij ook weer in het afgeloopen jaar in het be lang der instelling heeft verricht. Na dc rondvraag werd deze verga dering met een woord van dank voor de bclangsteling door den vicc-voor- zitter gesloten. De afdeeling „Sprang Capelle" van de Ned. Vereeniging voor Lucht- I bescherming hield j.l. Dondcrdag- I avond 8 uur in het café ,,'t Brugctje" van den heer Ant. van Dijk te Vrij hoeve Capelle haar eerste jaarvergade ring, welke door een 40-tal leden cn belangstellenden werd bijgewoond. De voorzitter, de heer W. J. van Nieuwenhuijzen, opende de vergade ring en heette de aanwezigen welkom, in het hijzonder den eere-voorzitter, burgemeester A. Smit, alsmede Dr. H. Winkelman, die bereid gevonden was, na afhandeling der huishoudelij ke aangelegenheden een lezing te hou den over „Luchtbescherming voor dc Burgerbevolking". De notulen der vorige vergadering en het verslag over den toestand der afdeeling gedurende het eerste veree- v

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 5