PROVINCIAAL NIEUWS. UIT DE LANGSTRAAT EN 6M6EVING Woensdag 21 Mei 1941 No. 41 Oe Echo van het Zuiden. Tweede Blad. GEERTRUIDENBERG SPRAN6GflPELLE. KAATSHEUVEL. WASPIK. DUSSEN. DRUNEN. GESLAAGD. Voor het 1.1. Zaterdag te Made gehou den examen stenografie van den Ned. R.K. Bond van „Groote" schrijvers „St. Genesius", slaagde mej. Riet van den Dungen, alhier. Zij genoot haar opleiding bij den ren heer G. Veltman te v.m. Baardwijk. RIJKSARBEIDSBUREAU. In de gemeenteraadsvergadering van Dongen werd op de meest eervolle wij ze ontslag verleend aan den heer W. A. F. Leenaerts, gemeente-ontvanger en eerste ambtenaar t^r secretarie al daar, wegens zijn benoeming tot direc teur'van het Bijkantoor Waalwijk van het gewestelijk arbeidsbureau. Sinds 12 Mei 1928 was de heer Leenaerts ter secretarie werkzaam als ambtenaar en agent der arbeidsbemid deling en na het ontslag van den heer C. v. d. Wee, sedert April 1932, als gemeente-ontvanger. ROTTERDAMSCHE KINDEREN. Het Evacuatie Bureau te Rotterdam zond aan het Comité alhier een nood brief om zoo spoedig mogelijk adres sen op te geven van Pleegouders, die genegen zijn kinderen uit de Rottei- dainsche noodtehuizen op te nemen. Vorige zomer hebben vele W aal wij k- sche gezinnen blijk gegeven van bun medeleven met deze zwaar getroffen kinderen en wij rekenen er op dat Waalwijk en omstreken dit jaar niet achter zal blijven. Voor verdere inlichtingen zie de advertentie in dit blad. NEDERLANDSCHE UNIE. Sociale Voorlichtingsdienst Waalwijk. Het bureau van den Sociale Voor lichtingsdienst der Nederlandsche Unie te Waalwijk is uitgebreid en omvat voortaan de volgende plaatsen: Waal wijk, Drongelen, Sprang-Capelle, Dru- nen en Elshout. Inwoners uit al deze plaatsen kun nen zich voor het verkrijgen van ad vies op maatschappelijk en persoonlijk terrein aanmelden op het Bureau ^der Nederlandsche Unie, Grootestraat 278, Waalwijk, telefoon 11. Het Bureau is tevens uitgebreid met 2 deskundigen. DE BINNEN- EN BUITENPOLDER VAN BAARDWIJK. harmonie „St. Jan", de gymnastiekver- eeniging „Kunst en Kracht", de Jonge Wacht, de K. J. M. e.d. Onder de H. Mis ten 7 uur te Elshout zullen de le den van de Liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst" tezamen met het kerkkoor de Mis van L. van Cromvoirt uitvoe- De ingelanden van bovengenoemd waterschap kwamen in café t Vosje in vergadering bijeen, onder voorzitter schap van den heer L. A. v. Woensel, secretaris de heer Jos. A. Loefl. Na opening der vergadering werden de notulen der vorige vergadering goedgekeurd. De rekening 1939-1940 sloot aan in komsten op een bedrag van 5648.60 en aan uitgaven op een bedrag van 4468.55, zoodat een batig saldo res teert van 1162.05 en werd zoodanig vastgesteld. De begrooting 1^)41-1942 werd in inkomsten en uitgaven vastge steld op 5272.82. De periodiek aftredende bestuursle den, de heeren W. Schilders en Jac. van Woensel werden herkozen. Uitgeloot werd schuldbrief nummer H. Vervolgens kwam ter tafel een voor stel tot omlegging van den weg van de eerste brug tot aan den Zeedijk te Els hout. Zooals de toestand thans is, is het voor de boeren uit Elshout een grooten omweg, wanneer zij met paard en wagen naar het land toe moeten. Met deze omlegging zal een verbete ring in dien toestand .verkregen wor den, hetgeen een belangrijke tijdsbe sparing zal beteekenen. Daar evenwel nog geen begrooting is gemaakt en niemand nog bij benadering kan zeggen, wat de kosten van een en ander zullen zijn, werd dit punt aange houden tot een speciale vergadering. Het bestuur zal zich intusschen in ver binding stellen met een deskundige, die dan een raming der kosten kan geven. Tot slot werd het bestuur gemach tigd tot het uitvoeren van onderhouds werken in eigen beheer. GYMNASTIEKVEREENIGING „KUNST EN KRACHT". Leden en aspiranten van bovenge noemde turnvereeniging maakten Zon dag j.l. een turnmarsch naar Nieuw- kuijk. In het Patronaatsgebouw aldaar waren zij eenigen tijd de gasten van de Gymnastiekvereeniging te Nieuwkuijk waar men een heel gezellig oponthoud had. Prachtig weer begunstigde dit wel geslaagde uitstapje. NAAR ELSHOUT. A.s. Zondag wordt de jaarlijksche bedevaart van de R.K. Werkliedenver- eeniging te v.m. Baardwijk naar Els hout gehouden. Dank zij de bemoeiingen van den eerw. adviseur kapelaan Mutsaers, is er dit jaar een groote deelname aan deze processie te verwachten. Behalve de leden der R.K. Werkl. Vereen, en H. Familie nemen hieraan ook deel de VETERANEN GYMN. VEREEN. „ONS HUIS". Gymnastiek is de sport voor eiken leeftijd. In de jeugdjaren is zij een niet genoeg te waardeeren hulpmiddel om de harmonische lichaamsontwikkeling van den opgroeienden mensch te be vorderen, maar ook op tateren leeitijd is zij het middel bij uitnemendheid om het lichaam fit en de spieren lenig te houden. Dit laatste wordt helaas te weinig ingezien en over het algemeen wordt de gymnastiekbeoefening aan de jeugd overgelaten. Een gunstige uitzondering hierop maken de leden der veter anen-gymnas- tiekvereeniging „Ons Huis". Hun lect- tijden varieeren van 40 tot 65 jaar, maar als men ze bezig ziet op hun oefenavonden, of zooals j.l. Maandag avond op den onderlingen turnwed- strijd, dan mogen hun prestaties ge rust aan menig jeugdig gymnast ten voorbeeld worden gesteld. In aanwezigheid van hunne dames en enkele andere genoodigden hielden zij Maandagavond in zaal „Th al ia" een onderlingen kamp, waarin zij elkaar de club-suprematie op fraaie, sportie ve wijze betwisten. Het was een inte ressante wedstrijd, waarin uitnemende turnsport werd gedemonstreerd. De jury kende de uitgeloofde prijzen als volgt toe: le prijs: ploeg W. PotL. v. Drunen, met resp. 24% en 24 of totaal 48l/2 punten. 2e prijs: ploeg A. Snijders—A. Ver- stcijnen met resp. 25% en 19% 44% punten. 3e prijs: ploeg Chr. TreffersI. Renooij met resp. 24% en 20 44' i punten. 4e prijs: ploeg J. Schambergen—A. Mulders met resp. 19% en 1036 punten. 5e prijs: ploeg G. v. Oostfuin H. v. d. Gricndt met resp. 19 en 16% 35 punten. In het gezellige samenzijn dat op dezen wedstrijd volgde bleek, dat naast de sport ook de gemoedelijkheid en vriendschap in deze club hoogtij vie- H. H. CORRESPONDENTEN worden verzocht zorg te dragen dat hun berichten Vrydag tijdig in ons bezit z(jn. dat behoudens enkele wijzigingen de hoofdrollen ook nu weer na twin tig jaar door dezelfde spelers wor den vertolkt. De regie is ditmaal in handen gesteld van den heer H. van Engelen welke ook den „Shylock"-rol zal spelen. Onnoodig te zeggen dal deze opvoeringen ter gelegener tijd 'n geweldige belangstelling zullen trek ken, evengoed als bij de eerste opvoe ringen toen tot vijfmaal toe voor een stampvolle zaal werd gespeeld. En natuurlijk wordt 't tevens een glans punt van het zilveren jubileum van „D.V.S.V." NIET MET DRIEëN. Er moesten door de gcineente-poli- tie weer verschillende processen-ver baal worden opgemaakt, wegens het met drieën naast elkaar rijden. Men bedenke dat dit steeds verboden is, ook al is de drukte op den rijweg door de beperking van het auto-ver keer niet zoo groot. Men zij dus gewaarschuwd. WEER EEN RIJWIEL. Ten nadeele van den heer H. werd een rijwiel ontvreemd, dat hij onbe heerd voor zijn winkel had laten staan. Het rijwiel is een H.J.Z. met twee dynamo's en trommel remmen. De politie heeft de zaak in onderzoek. Nader vernemen wij nog dat ook H. KI. te v.m. Baardwijk zijn rijwiel moet missen. Het was geplaatst op de plaats achter de woning. Wel brutaal dus BILJARTEN. De uitslag van de gehouden biljart wedstrijd tusschen ,,'t Zwaantje" uil café van Bracht en „Ons Genoegen uit café Passier is als volgt: ren. Hartelijke en waardeerendc woorden werden gesproken tot verschillende verdienstelijke voormannen, met na me den heer L. v. Drunen, die dezen onderlingen wedstrijd had voorbereid. ZILVEREN JUBILEUM DER R K TOONEELVEREENIGING „D. V. S. V." Huldigingsopvoering van den „Shylock" door de oud-leden. Onze roemruchte tooneelvereeni- ging „D.V.S.V." onderafd. van de R.K. Werkliedenvereeniging viert bin nen afzienbaren tijd haar zilveren l»e- staansfeest n.l. in Januari 1942. En reeds nu uitte zich bij vele oud-leden van „D.V.S.V." den drang om de jubi- leerende .vereeniging alsdan op een grootsche wijze te huldigen. Reeds zijn enkele drukbezochte vergaderin gen van de oud-leden gehouden en is een comité gekozen dat zich met de voorbereidende werkzaamheden heelt belast. Dit comité is als volgt samen gesteld: M. C. Berkelmans Voorzitter, H. v. Engelen Secretaris, 'lh. de Peller Penningmeester en verder de heeren Nic. van Gorcum en H. v. d. Lee. Op uitdrukkelijk verlangen van alle oud leden is het Eerevoorzitterschap op gedragen aan den Zeereerw. heer L. Bijnen, Pastoor te Reusel, oud-advi seur en artistiek leider van DA .SA welke deze functie reeds heeft aan vaard. Waar de jubilaresse aan de oud-leden heeft te kennen gegeven, om als onderdeel der huldiging dooi de oud-spelers nog eens een opvoering van een tooneelwerk te doen plaats hebben wordt hieraan gevolg gegeven. Na eenige bespreking is besloten ten tooneele te voeren een der meest suc- cesvole stukken uit D.V.S.V.'s histo rie n.l. „Shylock de Jood van Vene tië" in de bewerking van Shakespea re's „Koopman van Venetië", door Pater Aewerdonk S. J. Alle oudere Waalwijkers zullen zich nog herinneren de geweldige tri omfen welke „D.V.S.V." nu twintig jaar geleden met dit stuk heelt ge vierd. Het was een tooneelgebeurtenis welke door geheel Waalwijk en verre omgeving werd bijgewoond en welke opvoeringen door de plaatselijke, pro vinciale en groote pers ten zeerste werden geroemd. Onder de oudere Waalwijkers welke met de tooneel- lifhebberij meeleven is de herinnering aan den „Shylock" tot op heden leven dig in den geest gebleven. Als bijzon derheid kunnen we nog vermelden. „Ons Genoegen". A. van Eijck Jac. Passier Th. Zwaans J. Rombouts J. Beerens P. Hornman „'t Zwaantje". Th. Swinkels M. van Bracht J. Duquesnoij J. Mahieu M. Pullens G. Pini 75 46 75 50 50 50 346 62 100 41 19 19 32 door de gemeente gemaakt worden. Het doel is des morgens pl.m. 5 uur te vertrekken van het Repetitielokaal, Café het Bruggetje. CAPELLE. Voor de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse hoopt a.s. Donderdag Hemelvaartsdag 's morgens half tien voor te gaan Ds. Oostenbrug. Voor de Ned. Herv. gemeente a. d. _oonschendijk hoopt a.s. Donderdag (Hemelvaartsdag" des morgens half 10 op te treden Ds. Vroegindewey. Met Hemelvaartsdag wordt op 't sportterrein aan de Willem van Gents vaart een seriewedstrijd gespeeld, waaraan deelnemen de voetbalver- eenigingen Waspik, Aalburg, Noad en Zandschel. Een veteranen-elftal zal 'n tusschenwedstrijd spelen tegen Wit Zwart 1. Op Maandagnamiddag 26 dezer zullen in het Stationskoffiehuis van den heer P. Pruijssers de jaarlijksche ver gaderingen gehouden worden van stemgerechtigde ingelanden van de waterschappen „Ten Westen van de Capelsche Vaart", „Ten Westen van de Vrijhoevensche Vaart" en „De Ou de Straat". De agenda's vermelden de volgende punten: 1 Ingekomen stukken: 2 Me- dedeelingen van het procesverbaal van kasopname bij den penningmeester: 3 Vaststelling der rekeningen over het dienstjaar 1939-1940: 4 Vaststelling dei begrootingen voor het dienstjaar 1941-1942; 5 Bepaling van de bedragen der omslagen voor het dienstjaar 1941- 1942: 6 Voorstel het dagelijksch be stuur te machtigen tot uitvoering der werken in eigen beheer; Benoeming van een hoofdingeland en plaatsver- vangend-hoofdingeland voor het wa terschap „Het Zuiderafwateringska- naal". Bij het spelen op straat werd C. v d. W. aangereden door een fiets met het noodlottig gevolg, dat de jongen zijn been brak. Door Dr. Roos werd geneeskundige hulp verleend. Het echtpaar Adr. Konings, wo nende aan het Kerkeind hoopt a.s. Don derdag 22 dezer zijn gouden huwelijks feest te vieren. Aan belangstelling zal het den jubilarissen dien dag zeker niet ontbreken. R. K. Bond van het Gezin. De afdeeling Kaafsheuvel van den R.K. Bond van het Gezin hield in de zaal van den heer Joh. Smit— Hesselmans Dinsdagavond een matig bezochte jaarvergadering. In zijn openingswoord memoreerde de Voorzitter de goed geslaagde brei-actieder dames-leden, waardoor 35 gezinnen met p.m. 200 stuks brei werk konden worden geholpen. Uit het jaarverslag bieek, dat het ledental in het afgeloopen jaar is gestegen van 120 tot 138. De brei- actie heeft ook voor het komende seizoen voldoende materiaal om haar werk voor den komenden winter voort te zetten. 200 exemplaren zijn verspreid van de brochure Eigen Huis, eigen School, 't Levensbestaan van reli gieuze en leeken onuerwijzers." De kas sloot met een batig slot van ruim f18.— De Weleerw. kapelaan M. L. M. Teulings hield een zeer iuteressante spreekbeurt over „De Mobilisatie van het Gezin" waarbij hij een vergelij king maakte van het gezin vanaf de eerste Christenheid tot heden. De aftredende bestuursleden E. Valk en J. Kleiberg werden met algemeene stemmen in hun fijne tie herkozen. Mededeeling werd gedaan dat ge tracht zal worden te komen tot de oprichting van een vereeniging ,.Tot Hulp van de Huishouding." ST. JOACHIMSMOER, Benoeming Kerkmeester. Door Z.Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's Herlogenbosch is tot Kerkmeester dezer parochie be noemd als opvolger van den heer H. Beunis de heer 1\ Dingemans. Totaal 273 Hoogste serie „Ons Genoegen J. Rombouts 18. Hoogste serie „'t Zwaantje": M. v. Bracht 25. SPRANG. Vergadering der Ned. Herv. Mannenvereen. „Troffel en Zwaard op heden Woensdagavond 8 uur, in de Consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk. Aan de orde is een onderwerp over Esther 2, in te leiden door den voor zitter, Ds. A. Sirag. Predikbeurten Donderdag 22 Mei 1941 (Hemelvaartsdag): Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur Ds. A. Sirag. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur Ds. B. A. van Lummel. De Chr. Gymnastiekvereeniging „Pro Patria" van Sprang-Capelle open de j.l. Zaterdagmiddag het wandel seizoen met een marsch door de ge meente. Te ca. 3 uur werd aan het ver- eenigingslokaal opgesteld, en trok men, voorafgegaan door de vereenigings- vlag, onder tromgeroffel en hoornge schal naar het Oosteinde, om daarna via het Westeinde. Hoogevaart en Winterdijk naar Capelle te marcheeren en langs Nieuwevaart en Heistraat weer naar het vereenigingslokaal terug te keeren, waar te ca. 7 uur de stoet werd ontbonden. Het ligt in de bedoeling Donderdag (Hemelvaartsdag) des morgens een wandeling naar Roestelberg te maken, waartoe men om 7 uur aan het ver eenigingslokaal zal aantreden. VRIJHOEVE-CAPELLE. Met toestemming van hooger- hand zal door de Muziekvereeniging 't Fanfarecorps „Sirena' te Vrijhoeve- Capelle Donderdag 22 Mei Hemel vaartsdag) eene muzikale wandeling K. G. V. Zondag maakte de R.K. Gymna stiekvereeniging K.G.V. een marsch naar Elshout Was reeds om kwart over 4 aantreden voor den Gildenbond en geen enkel K. G. V.-lid was afwezig. Door het Loonsche Hoekje werd langs den Kanaaldijk, door de Baardwijksche Overlaat en verder over den Dijk naar Elshout gemarcheerd, waar werd aangesloten bij de processie van Nieuwkuijk en de H. Mis van zeven uur in het genade oord van O. L. Vr. werd bijgewoond. Na de Mis werd ontbeten en gerust om dan een propagandalocht aan te vangen door Drunen, Baardwijk, Waalwijk, Sprang en Kaatsheuvel, die de K.G.V. eer aandeed. Nog fit en welgemoed kwam de troep, zondereen uitvaller, met z'n ruim 80 leden om halfeen weer in Kaatsheuvel aan. Installatie nieuwe Overste. 15 Mei werd Broeder Joad als overste van het klooster der Broeders van Liefde alhier geïnstalleerd. Om 9 uur werd in de parochiekerk van St. Joseph een gezongen H. Mis op gedragen, bijgewoond door alle schoolgaande jongens. Na de H. Mis had 'n korte huldiging plaats op de speelplaats der Bernardusschool, waarbij voordracht, gymnastiek en zang afwisselden en die met een kleine tractatie werd besloten. Om half elf werd in 't klooster een re ceptie gehouden, waarop alle gees telijke en wereldlijke autoriteiten acte de presence gaven. Bosch en Heidebrand. Vrijdagnamiddag ontstond ander maal brand in de bosschen liggende ten Noorden van deu weg van Loonopzand naar de Moer ter hoogte van het z.g. „Witte huis". Verschil lende Hectaren bosch en heide wer den een prooi der vlammen. Kegelsport. N. O. P. bestaat 12'/a jaar. Er waren reeds lang plannen dit koperen feest op de nieuwe banen in „Eup- honia" met een flink concours te openen, doch de tijd met zijn moei- lijke reisgelegenheden werkt daaraan niet mede. Doch het ijverige N. O. P. bestuur is niet bij de pakken neer gaan zitten en in plaats van een kring- of bondsconcours is thans een zesdaagsche wedstrijd georganiseerd, zoowel voor kegelaars. Op Hemel vaartsdag Donderdag 22 Mei wordt het concours geopend om 12 uur 'smiddags. N. O P. heeft de naam. goed te kunnen organiseeren, dus deze zesdaagsche zal wel slagen. De in deze gemeente gehouden laatste collecte van Winterhulp heeft 194 37 opgebracht. Burgerlijken Stand Overleden: Johannes W.D. Kern- meren echlg. van Johanna P. de Wit 49 jaar Antonie Huisveld echtgen. van Adriana de Bot 78 jaar. Predikbeurten op Hemelvaarts dag in de Ned. Herv. Kerk van Waspik. Alleen voormiddag 10 uur Ds R de Bruin. HANK. De Paardenverzekering Onderling Belang, hield in de Bondszaal eene algemeene vergadering, onder voor zitterschap van A van Dorlmont. Uit het financieel verslag van den penningmeester bleek, dat in kas was een bedrag van f 1909,60. Boeken en bescheiden werden door de con trole-commissie beslaande uit de heeren P. de Wit en G. van Velt- hoven, in orde bevonden. De geestelijk adviseur, pastoor Damen. sprak vervolgens een op. wekkend wooid en spoorde de leden aan vooral eendrachtig samen te werken, hetgeen in dezen tijd meer dan ooit noodig is. De periodiek aftredende bestuurs leden, A. van Dortmont en A. v. d. Pluijm werden herkozen. Besloten werd de paarden tol een nieuw maximum te brengen van fgOO.— en hunne waarde daarna opnieuw tc laten schatten, hetgeen inmiddels reeds heeft plaats gehad. De landbouwer A. B. had het ongeluk tusschen een zaaimachine te geraken, waardoor zijn hiel ernstig verwond werd Geslaagd. De dames N. Brok en v d. Wiel slaagden dezer dagen te Tilburg voor het diploma typen. Distributiedlenst. Met ingang van 1 Juni zal het giootste gedeelte van den distributie dienst van hier naarWaalwijk worden overgeplaatst. Vanaf dien datum blijft er in Drunen een agentschap waar mede de heer A, van Osch is belast. Werkverschaffing. Met ingang van Maandag jl. is de werkverschaffing in onze gemeente weer begonnen. Men is bezig met werkzaamheden in't KI inkaertsbosch M. van Oars overleden. Vrij plotseling overleed alhier de heer M. vrn Oers in leven werkend lid van de Harmonie «De Volharding» Dinsdagmorgen werd het stoffelijk overschot onder treurtoonen van voornoemde harmonie naar de laatste rustplaats op het R.K. Kerk hof, alhier gedragen. Naar Elshout. Donderdagmiddig zullen de leden der beide congregatiën en de jeugd- vereenigingen onder leidiüg van de REDACTIE. Totaal *7 r

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 5