RECHTZAKEN T LAATSTE BERICHTEN Advertentiën een aankomende boerenknecht, E.BRINCKMAN, Gedipl.Pédicure MIDDENSTANDS- BORGSTELLINGSFONDS voor de Langstraat-te Waalwijk NiEUWKUIJK. GEMEENTERAAD Rotterdamsche kinderen Notaris CHRIST Notaris A. Schaap f 1400.- geestelijke overheid der parochie 'n bedetocht maken naar Elshout, al waar in de keerk een plechtig H. Lof zal worden opgedragen Vorstschade. Na dezen regen blijkt pas voor goed welke schade door de vorst is aangericht aan de fruitboomen. Be halve de vroege appels en peeren hebben het vooral de zwarte bessen 't moeten ontgelden. In sommige tui nen is meer dan driekwart van de vruchten afgevallen. Eindelijk dan. Wij hebben er vele maanden eens op gewezen, dat het 't toppunt was dat eeii tweetal huizen in de Kleine straat in een zoodanigen desolaten toestand waren geraakt, dat zij be halve een verschrikkelijk schandalig gezicht In het dorp, ieder oogenblik dreigde in te vallen, terwijl erin en rondom heen door de jeugd alle kattekwaad werd uitgezet en wat niet oervast zat werd vernield en gesloopt. Na dit groote verval en onverant woordelijke vervvaarloozing is de eigenaar er thans toe over gegaan de woningen te verbeteren en ze wederom in een bewoonbaren toe stand te brengen. Het heeft wel lang geduurd, doch hier geldt than* «Beter laat dan nooit«. Conferenties. Te beginnen niet Hemelvaartsdag zullen iedere week een of twee con ferenties worden gehouden. Ditduurt tot Drievuldigbeidszondag. Dan zal door alle parochianen in de kerk de Geloofsbelijdenis en Doopbelofte worden hernieuwd. De heer .1Wilgers werd benoemd tot Voorzitter van de streek Com missie „De Maaskant" voor de pro ductieslag 1941, Zaterdagavond omstreeks hall twaalt had ter hoogie van de R K. Kerk in de groote straat alhier een ongeval plaats dat naar omstandig heden nog vrij goed atliep. Opdat uur reed een zekere T. uit Drunen per rijwiel in de richting Waalwijk Op genoemde plaats reden hem twee auto's tegemoet. Waarschijnlijk heeft de bestuurder van het rijwiel de auto's te laat bemerkt om voldoende rechts te houden. Althans de be stuurders der auto's hebben nog al het mogelijke gedaan om een aan rijding te voorkomen. Dit gelukte echter niet. T. werd tegen den grond geworpen en bekwam een bloedende wond aan 't hoofd. Zijn rijwiel werd totaal vernield. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft in hooger beroep behandeld de srafzaak tegen den schoenmaker L. van te Waalwijk, die door de rechtbank te 's-Herlogenbosch was veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier .maanden •ter zake, dat hij te Waalwijk in den loop van het vorig jaar in totaal twaalt paar schoenen had weggenomen van de Fa. Blok van Heyst te Waalwijk. He eisch luidde tegen verdachte bevestiging van het vonnis. Het gerechtshof zal arrest wijzen in deze strafzaak op 28 Mei a.s. Politierechter 's-Hertogenbosch. Dure varkens. De kantonrechter te 's-Hertogenbosch behandelde een groot aantal strafzaken tegen personen, die varkens in strijd met de bestaande verordeningen hadden ge slacht of doen slachten of die ongekeurd varkensvleesch hadden voorradig gehad en zonder bon op hun eigen houtje ge distribueerd. Achttien verdachten stonden terecht wegens overtreding der vleeschkeurings- wet, o.a. uit Elshout. Zij kregen veelal geldboeten van 25 en ƒ5. DAMMEN. Persoonlijk kam pioenschap L(ui(/straal e. o. De 1.1. Zondag Ie Waspik gespeelde partijen voor de 2e "Tonde om het per soonlijk kampioenschap brachten de voe gende uislagen: J. Langerwerf (DIO)A. v. d. Gouw (WDV) 0—2 Fr. v. Miinsler (WDV)A. Schilders (De Lindeboom) 11 J. Schuwer (De LindeboomA. Claassen (DAM) 02 A. Dickens (DI)V)Jos. Coesmans (DIO)) 2—0 A.s. Zondag 25 Mei wordt te Dongen in het DDV-clublokaal de 3c ronde ge speeld welks programma is als volgt: A. v. d. Gouw (WDV)A. Dickens (I)DV) J. Langerwerf (DIO)Fr. v. Minister (WDV). Jos. Coesmans (DIO)J. Simons (DAM). A. Schilders (I)c Lindeboom)A. Claas sen (DAM). J. Vereggen (DDV)J. Schuwer (De Lin deboom). Aanvang 's voormiddags precies 11 u. Aanval op Krega, Het oppei bevel vahvdS Duitsche weermacht maakte gisteren hekend Een duikboot ouder bevel van kapitein-luitenant Lihman Willen- brock heeft uit konvooien 31000 ton aan Britsche tankschepen tot zinken gebracht. Duitsche duikbommenwerpers hebben onder beschermirg van jachtvliegtuigen schepen in de Soeda- baai en vliegvelden op het eiland Kreta aangevallen. Ze wierpen een kruiser van de Yorkklasse in brand, vernielden zes jachtvliegtuigen van het Hurricane type op den grond en stelden zes stukken luchtdoel geschut buiten gevecht. Groote beslissingen van Roosevelt verwacht President Boosevelt zou afkondi ging van oen «nationalen noodtoe- stand« voorbereiden, waardoor zijn volmachten vooral op militair ge bied zouden worden uitgebreid. In Washington verwacht men dat de Fransche bezittingen op het Westelijk Halfrond door V.S. zullen worden overgenomen. A merikaansche transportschepen in Suez De Popoio di Boma meldt, aldus het ANP., dat een aantal Ameri- kaunsche transportschepen inder daad in Suez is aangekomen. Het uitroepen van de Roode Zee tot operatiegebied is echter voor het Engelsche Nijlleger een harde slag, zelfs wanneei Roosevelt de nieuwe oorlogszone aan de Boode Zee niet mocht erkennen. De Amerikaanscbe schepen moeten er thans van afzien naar de Boode Zee te varen of zich doen vergezellen van oorlogsbodems die daar het zwaarste risico zouden loopen. 1,3 millioen krijgsgevangenen in Duitschland Uit een artikel van Oberregie- rungsrat ar Slothfang in het tijd schrift Deutsche Verwaltung blijkt, dat thans 1.3 millioen krijgsge vangenen in het Duitsche oecono- mische leven werkz am zijn. Men hoopt op vermeerderi; g van dit aantal, waarmee vooral de land bouw gebaat zou zijn, als gevolg van de groote aantallen krijgsge vangenen, die in het Zuid-Oosten gemaakt zijn. Weer Britsche bommen op Syrisch gebied Twee Engelsche vliegtuigen heb ben Maandagmiddag opnieuw Pal myra gebombardeerd, waardoor eenige materieele schade werd ver oorzaakt. Er zijn geen slachtoffers gevallen. United Press meldt uit Jeruzalem, dat reizigers die daar uit Beiroet aankwamen, vertelden, dat Engel- schen en Amerikanen in allerijl Syrië verlaten, zoo snel de ver keersmiddelen hun dat veroorloven. Geruchten omtrent een besluit van het IJslandsche Alting Het DNB meldt uit Stockholm Stockholms Tidningen meldt, dat de IJslandsche zaakgelastigde te Stockholm verklaard heeft, dat de nieuwe toestand genoopt heeft tot het besluit van het IJslandsche Alting IJsland tot een onafhanke- 1 ijkeii staat te verklaren en de unie met Denemarken op te heffen. Een concordaat tusschen het Vaticaan en Spanje Naar het Zwits. Telegr. Ag. uit Madrid meldt, is Maandag bekend gemaakt dat een concordaat tot stand is gekomen tusschen het Vaticaan en Spanje. Bijzonderheden over dit concordaat zijn nog niet verstrekt. Vijf Chineesche divisies gedeelte lijk vernietigd Het DNB meldt uit Sjanghai Naar de woordvoerder van het Japansche opperbevel bekend ge maakt heeft, zijn de Japansch— Chineesche gevechten, die half Mei hij Tsjoeki, honderd kilometer ten Zuiden van Hangtsjau, haar hoogte punt bereikten geëindigd met de gedeeltelijke vernietiging van vijf Chineesche divisies. Verscheidene hooge officieren en stafofficieren werden gevangen genomen. Het aantal gesneuvelden aan Chineesche zijde heeft men nog niet kunnen vaststellen, doch het wordt door de Japanners op meer dan 20.000 getaxeerd. Op Zaterdag 24 Mei a.s. hopen onzegeliefdeouders PETRUS HORNMAN en HELENA DE GRAAFF hun 25 jarige echtveree- niging te herdenken. Hunne dankbare kinderen, WIM NELLY ARNOLD RIA GERARD ANTQON. Waalwijk, Mei 1941. Receptie 12l'/a uur. ER BIEDT ZICH AAN P. G ,.goed kunnende melken en genegen alle boerenwerk te doen. Op goede behandeling zal gelet worden en liefst bij christelijke menschen. Brieven aan htt bur. v.d.blad onder No. der adv. 64191 •Zestien kinderen uil Nood- tehuizen te Piotterdam (waar onder 13 meisjes) vragen dringend om opname in liefderijke gezinnen. Degenen die bereid zijn bij dit menschlievend werk te helpen gelieven hun adres op te geven aan Mevr. N. v. LOON, Mr. v. Coothstr 41. te Waalwijk, bericht dat de twee woningen met schuurtjes, erf en tuin te Waalwijk aan de St.Antonius- straat Nt>s. 84 en 86 Kad. Waal. wijk B 1959 en 11)60, bij vorige annonces breeder omschreven, zijn ingezet in 2 koopen en massa ais volgt: Koop 1 No. 84 op f3050.— Koop 2 No. 86 op f 3100.— Koop 3 de massa op f 6650. De toeslag heeft plaats DINS DAG 27 M El 1941 in het café v. d. Heer W. v. BEERS te Waalwijk aan de St.Antonius- straat, 's avonds 7 uur. 64192 te Waalwijk, bericht dat het huis, erf te Sprang van erven C. BROU WERS is ingezet op Toeslag DINSDAG 3 JUNI 1941 om 3 uur precies bij ZW1ETER1NG te Sprang. Waalwijks Burgerij, koopt bij mij WINTERHULP-LOTERIJ 't Is een leuke gokpartij En 't voldoet aan uw gevoel 't Is voor een edel doel 't Is U bekend Twee nummers voor vijftig cent Het eene nt/mmer trekt direct 't Is leuk omdat U persoonlijk ziet Of 't een prijs is of een niet Het tweede nummer trekt dit jaar In den Haag, in 't openbaar Dus twee nummers voor een geld Is een ieder opgesteld. H. SCHOUTEN, Grootestr. 99. Achter hel Stadhuis 30 -Tel. 4869 - s B08CB DES MAANDAGS ADRES: HOTEL VERWIEL TEL. 26 WAALWIJK. Inlichtingen of aanvragen 6R00TE STRAAT 205 BAARDWIJKSCHE STRAAT 4 UITSPRAAK. De politierechter te *s-Hertogenboscli wc^s o.in. liet navolgende vonnis: A. V., leerlooier te Waalwijk, schuld heling, 15.— boete of 15 dagen hechtenis. De kantonrechter wees in strengen be woordingen op den ernst van deze over tredingen en bracht o.m. naar voren, dat dergelijke verdachten een gelijkmatige en rechtvaardige verdeeling van den vleeschvoorraad in gevaar brengen en benadeelen. De eenige manier, om !e zorgen, dat alien wat krijgen, is gelijk matig verdoelen. Ook wees hij die verdachten, welke zich beklaagden over de gestrengheid der boete, erop, dat in deze materie nog heel wat anders te wachten staai, als straks den economische» rechter zijn taak aanvangt. Thans zijn de straffen nog cle ment. Dit moge een waarschuwing zijn voor velen. Het aardappelbesluit overtreden. M. J. de L. uit Vlijmen had zich vooi den kantonrechter te 's-Herlogenbosch te verantwoorden ter zake van overtre ding van het aardappelbesluit, doch liet verstek gaan. Tegen hem werd als getui ge gehoord de controleur J. Klitsic uit Waalwijk, welke verklaarde, dal hij had geconstateerd, dat verdachte op 21 Janu ari j.l. als teler ongeveer 6 kilo aardap pelen had afgeleverd, die hij niet mocht verkoopen. Conform den eisch van den ambtenaar van het O.M. veroordeelde de kantonrechter verdachte lol een geldboe te van 25 gulden, te vervangen door 25 dagen hechtenis. Tarwe vervoerd zonder geleidebiijet. Voor den kantonrechter terschenen twee landbouwers uit Keihen, A. de P. en G. St., aan wie was ten lasle gelegd overtreding van het invcntarisatiebcsluiit. Op 1 April j.l had de eerstgenoemde op den openbaren weg onder Dussen 240 K.G. tarwe vervoert), terwijl de tweede last had gegeven lot dat vervoeren en zulks, terwijl de tarwe niet voorzien was van een geldig geleidebiijet. Verdachten hekenden het hun ten las>!e gelegde en betoogden, dal hier een samenloop van omstandigheden in hun nadeel had ge werkt. De ambtenaar van het O.M. eisch- te tegen beiden een geldboele van 30. te vervangen door 30 dagen hechlenis. De kantonrechter veroordeelde de P., die nogal brutaal uil den hoek kwam, tol een geldboete van 30, den ander lol een boete van 20 en verklaarde de in beslag genomen tarwe verbeurd. .VIET BEHOORLIJK VERDUISTERD. De kantonrechter behandelde de strafzaak tegen Ra. K. uit Heusden, die de verduisteringsverordc- ning overtreden had, door niet te zorgen dat een haar toebchoorendc garage voldoende tegen uit stralend licht was afgeschermd. Het vrouwtje was geboren in 1873. Moet U nü nog hier voor den rechter komen? vroeg de kantonrechter verbaasd. Ja, 't is voor den eersten keer, merkte het oudje op. Zij beioogdc dat zij niet aansprakelijk was voor de verlichting in de garage, maar dat ging er niet heclemaal in, al wilde de kantonrechter wel aannemen dat zij wat te goeder trouw was ge weest. >Hij veroordeelde haar tot een geldboete van 1 gulden, te vervangen door 4 dagen hech tenis, nadat de ambtenaar van het O.M. 10. of 10 dagen tegen haar had geëisclit. GAAT DE ACHT VAN CHAAM NIET DOOR? Met de ronde van Chaam vlot het dit jaar niet best. Deze bekende wegwedstrijd heeft vele jaren duizenden naar het landelijke dorp Chaam ge trokken om er aldoor van een spannenden strijd tussclien de Nederlandsche en Belgische kop stukken der renncrswercld te genieten. De commissie, onder wier leiding dit wielcr- festijn steeds plaats vond, lieeft echter dit jaar gemeend niet dien steun te ondervinden dien zij noodig aclit om te slagen en zij heeft derhalve afgezien den wedstrijd te organiseeren. Wel zijn door anderen pogingen in liet werk gesteld om alsnog alles in liet reine te brengen, doch <le kans hierop is niet hoopvol en zoo zal het Bredasche Criterium voor Zuid-Brabant de plaats van „De Acht van Chaam", die oorspron kelijk op Tweeden Pinksterdag was vastgesteld, innemen. VEILING DRUNEN. Prijzen van 19 Mei 1941. Asperges 2088; Witlof 16—33; Aarbeicn 1.— 2.80; Andijvie 1525; Postclijn 1123; Koelen 8fi11; Rabarber 7—0; Sla vellen 2—7 alles por kilogram. Bloemkool 323; Komkommers 8—20; Sla 1/3 —6 alles per stuk. Selderij 14; Radijs i/2(2Peterselie 21 al les per bos. Kervel 2536 per kistje. Bidcmen 135 p. stuk. LOON-OP-ZAND. De raad dezer gemeente kwam Dinsdagavond in voltallige openbare vergadering bijeen onder leiding van burgemeester Mallens; secretaris de heer van der Wee. De voorzitter opende de vergadering met den Chr. groet, waarna hij zeide, dat vermoedelijk de raadsleden allen wel kennis zullen hebben gekregen van een ernstig voornemen van een onzer leden, doordat men in de persoon van den heer Mosselveld een bruidegom in den raad gekregen heeft. Spr. wenscht hem namens den raad van harte geluk met dit voornemen en hoopt dat het hem in zijn verder leven strekken zal tot geluk en welzijn. De notulen der vorige vergadering werden vervolgens goedgekeurd. Ingekomen stukken. a. Machtiging van Ged. Staten tot het doen van uitgaven tot een bedrag van x/i op de nog niet goedgekeurde begrooting; b. alsvoren tot het doen van uitgaven voor verbetering van den weg van de Sprangsche Straat; c. goedgekeurd raadsbesluit tot begrootings- wijziging; Deze ingekomen stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. d. mededeeling van Ged. Staten, dat de hoo- gere instanties geen goedkeuring konden hech ten aan het aangaan van een geldleening tegen 4,5 De voorzitter zegt, dat B. en W. er nu in geslaagd zijn een leening af te sluiten tegen 4,3/16%, zoodat aan het verlangen van den secretaris-generaal is tegemoet gekomen; e. mededeeling van den secr.-gen. van H., N. en S., dat de winkelsluitingsverordening, be treffende het gesloten zijn van slagerswinkels is goedgekeurd; f. proces-verbaal van kasopname bij den ge meente-ontvanger; g. proces-verbaal van kasopname bij de ad ministratie van het gasbedrijf; h. mededeeling van B. en W. dat de heer A. P. Brouwers in vasten gemeentedienst is aangesteld; i. enkele reclames vergunningsrecht worden in handen gesteld van B. en W., de overige in gekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 3. Schrijven van den Rijksinspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaan vallen in zake de rechtspositie van het perso neel van de vaste kern van den luchtbescher mingsdienst. Ten aanzien daarvan zeggen B. en W. nog dat, in het vorengenoemd schrijven, waarin sprake is van de arbeidsovereenkomst welke met dit personeel is te sluiten, verder naar vo ren wordt gebracht, dat „het arbeidsovereen- komstenbesluit voor dit personeel buiten wer king moet worden gesteld, aangezien de mate- rieele rechtspositie volgens nadere voorschriften zal worden geregeld, welke voor alle arbeids contractanten bij den luchtbeschermingsdienst in het geheele land gelijk zullen zijn". Daartoe is het, zoo wordt verder geschreven, noodig dat bij raadsbesluit wordt bepaald dat het arbeidsovereenkomstenbesluit niet van toe passing is op het personeel van de vaste kern van den luchtbeschermingsdienst. B. cn W. stellen LI voor daartoe te besluiten. Accoord. 4. Voorstel om een crediet beschikbaar te stellen noodig voor den bouw van een brand vrije bergruimte ten behoeve' van de admi nistratie van het gemeentelijk gasbdrijf. Voor de berging en de bewaring van de voor de administratie van het gasbedrijf aanwezige en komende bescheiden ontbreekt het aan een goede en een passende ruimte, waardoor het niet mogelijk is een behoorlijke ordening door te voeren. B en W. stellen derhalve voor over te gaan tot den bouw van een brandvrije kluis en het benoodigde crediet daarvoor beschikbaar te stellen. De raad kan er zich van verzekerd houden dat door B. en W., met behoud voor het ove rige van een goed constructief geheel, alles zal worden vermeden wat de kosten zou kunnen verhoogen. Accoord. 5. Benoeming van een onderwijzeres aan de openbare lagere school te Loonschendijk. Tengevolge van haar huwelijk is eervol ont slag verleend aan mej. Kaan als onderwijzeres aan de openbare lagere school te Loonschendijk. Later is zij nog gedurende 14 dagen met de tij delijke waarneming belast, wijl het niet moge lijk was tijdig in de ontstarte vacature te voor zien. De daartoe noodigc voorbereidingen zijn thans zoover gevorderd dat tot benoeming kan worden overgegaan, waartoe B. en W. de na volgende voordracht presenteeren: 1. Mej. M. A. Sprink te 's-Gravenhage. 2. Mej. H. I. Heetveld te Delft. Door den raad werd mej. Sprink benoemd met 9 stemmen. Zes stemmen werden uitgebracht op mej. Heetveld. 6. Voorstel om aan "den heer M. van Opstal eervol ontslag te verlecnen als agent der ar beidsbemiddeling in deze gemeente, daar met ingang van 1 Mei 1.1. de districtsarbeidsbeurzen en de daartoe behoorende agentschappen (ar beidsbemiddeling) zijn omgezet in gewestelijke arbeidsbureaux met bijkantoren. Accoord. 7. Voorstel van 'B. en W. tot het aangaan van een kasgeldleening groot 30.000 tegen nader overeen te komen rente, welke evenwel niet hcoger dan V/z '"ag gaan. Accoord. 8. Voorstel lot wijziging van de be grooting van het burgerlijk armbestuur dezer gemeente over het jaar 1940. In eindafrekening komen de uitgaven van bi'! burgerlijk armbestuur te liggen op 31977.69 Na verhooging van liet subsidie met 4000.waartoe de raad in de vergadering van 15 Ja nuari 1.1. heef! beslolen, staan daartegenover slechts 30736.03 aan inkomsten, zoodal er een nadeelig saldo resteert van 1241.66 B. en W. stellen voor dit bedrag als verhoogd subsidie te verleenen. De heer Mosselveld is verbaasd over hel groote verschilt want terwijl men in Januari 1.!. nog meende te kunnen vol staan met een subsidie van 4000.is dit bedrag in enkele maanden tijd bedui den hooger geworen. Spr. vraagt wal de oorzaak daarvan is. De heer Roestenberg zegl da! een groo- tere bedeeling in verband mei de tijds omstandigheden wel aanvaardbaar is. Spr. is hel echter opgevallen; dat de posl ziekenhuizen en gasthuizen zoo bedui dend gestegen is. De voorzitter de beide sprekers tege lijk beantwoordend zegt, dat die belang rijke verhooging te wijten is aan de ver pleging van een vrouw, waarvan de kos ten eerst voor rekening van de familie zouden komen, maar waarvoor men na derhand de gemeente heefi laten opdraai en. Aanvankelijk was men in dubio of de gemeente daar wel voor aansprake lijk was, maar er is toen uilspiaak ge daan in hoogste instantie met het gevolg, dat de gemeente voor de betaling der kosten werd aangewezen, die reeds een bechag van ruim 900.vorderden. Voor een groot deel is dus he! verschil daaruit te verklaren. De raad gaat dan met de voorgestelde subsidie-verhooging accoord. 9. Benoeming van een gemeente-arbei der ter vervulling van de \acature ont staan door bet aan G. Hoesen verleend eervol ontslag. In deze vacature werd benoemd de heer H. J. v. d. Velden met 8 stemmen, tegen 7 stemmen op den heer Jansen Pzn. 10. Voorstel tol wijziging van de ge meèntebegrooting voor 't dienstjaar 1940. Deze wijziging, welke als de laatste is te beschouwen, betrekking hebbend op het dienstjaar 1940, heeft meer speciaal ten doel om de bedrijfsbegrootingen en ook de gemeenlebegrooting voor dat jaar met de werkelijke uitgaven in overeen stemming te brengen. Daaraan moge worden toegevoegd dat de toestand der gemeentefinanciën zich over 1910 zoodanig heeft ontwikkeld dat niet alléén mindere ontvangsten cn meer dere uitgaven volledig konden worden opgevangen, maar bovendien nog zali blijken dat de rekening een batig saldo geeft. Goedgekeurd. 10a. Voorstel van B. en W. tot ver ruiming van den ontruimingstermijn van een onbewoonbaar verklaarde woning. I)c voorzitter zegl, dat de aanvrage dooi den betrokken persoon tydig is ingediend en dat de inspecteur van den Volksge zondheid er geen bezwaar tegen had, de verlenging voor 1 jaar te verleenen. Ook de raad kan daarmee accoord gaan. 11. Bondvraag. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt, zoodat de voorzitter deze vlot te vergadering sloot met den Chr. groet.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 6