SPORT UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING Voorlichtingbureau v. d. voedseiraad KAATSHEUVEL. w. s. c. 25100 25100 25150 25000 25500 26270 26300 26400 26662 26800 26970 26990 No. 41. RHABARBER. Deensch rhabarbergerecht. probeert hij anderen er bij te betrek ken, die er geen belang bij hebben oude beproefde betrekkingen van vriendschap op te geven en een oorlog door gevaarlijke manipulaties verlengd te zien. Dit beteekent immers voor hen niet alleen oeconomischen achteruit gang, doch de zwaarste politieke af hankelijkheid van het thans in de Ver. Staten heerschende Yankee- imperia lisme. DRIE BRITSCHE KRUISERS DOOR ITALIAANSCHE VLIEGERS GETROFFEN. Engelsche aanvallen by Tobroek afgeslagen. In zijn weermachtbericht no. 358 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Woensdag zijn onze troepen aan land gegaan op het eiland Kreta om met de Duitsche strijdkrachten samen te werken. Onze formaties bommen werpers en torpedovliegtuigcn vielen in het oostelijke bekken van de Mid- dellandsche Zee herhaalde malen vijan delijke vlootformaties aan. Drie En gelsche kruisers werden door torpedo's uit onze vliegtuigen getroffen. Een an dere kruiser werd met bommen ge troffen. In Noord-Afrika werden aan 't front van Tobroek op den avond van 27 Mei en den ochtend van 28 Mei vijandelijke aanvallen afgeslagen. Britsche vlieg tuigen lieten eenige bommen vallen op Benghasi en -Derna. Onze torpedovlieg tuigen haalden twee vijandelijke toe stellen omlaag. Een Engelsche officier werd gevangen genomen. DE PRESIDENT DER VER. STATEN TER PERSCONFERENTIE. Het D.N.B. meldt uit Washington: In de buitengewone persconferentie, die president Roosevelt had uitge schreven, heeft hij om te beginnen medegedeeld, dat hij een wet ondertee kend heeft, die den uitvoer van de Phi- lippijnen onder hetzelfde toezicht toezicht plaatst als dien van de Ver- eenigde Staten. Uitvoervergunningen zal de Amerikaansche commissaris verstrekken. Bij de Philippijnsche rechtbanken kan men in beroep gaan. Op een vraag naar den stand van de staalproductie in de Vereenigde Sta ten verklaarde Roosevelt, dat de pro ductie inet eenige honderdduizenden ton gestegen is, doch als gevolg van de behoeften, die uit de leen- en pacht wet voortvloeien, moet men dit jaar rekenen op een tekort van 1.4 millioen ton en voor het volgend jaar zelfs op 6 millioen ton. Onder deze omstandig heden kan de industrie, die niet voor bewapeningsdoeleinden werkt, althans de komende twee jaar een korting van de staaltoedeeling verwachten. Vervolgens werden den president talrijke vragen over zijn radiorede ge steld. Hij weigerde nadere inlichtingen over de kwestie, hoe hij het transport van oorlogsmateriaal naar Engeland wil beveiligen, met de opmerking, dat Duitschland dit graag zou willen we ten en hij daarom niets kon zeggen. Ook ontweek hij een uiteenzetting van zijn standpunt omtrent uitbreiding van den patrouille-dienst, doch verze kerde met allen nadruk, dat hij ophef fing, noch wijziging van de neutrali- teitswet zal eischen en derhalve het zenden van Amerikaansche schepen naar Engelsche havens niet in aan merking komt. O]) de vraag, of de Vereenigde Sta ten de Duitsche blokkade van Enge land erkennen, antwoordde Roosevelt door te wijzen op den Ainerikaanschen burgeroorlog, toen het Noorden om streeks driekwart van alle blokkade- brekers, die aan de Zuidelijke staten wilden leveren, had opgebracht. Des tijds hadden de Noordelijke staten zich zich op het standpunt gesteld, dat de blokkade doeltreffender geacht moest worden. Op andere vragen naar de volmach ten, waarover Roosevelt beschikt als gevolg der proclamatie van den natio- nalen noodtoestand, verklaarde hij, dat hij zoo ongeveer alle volmachten be zit die hij noodig heeft. magnifieke voctballoopbaan, een Joop- baan, waarop niet veel sportslui kunnen wijzen en die daarom zeker de belang stelling verdient, die zijn vrienden en oud-vrienden er aan willen verleencn. Deze zullen den jubilaris dan ook he den Zaterdagavond eens fijn in de bloemetjes zetten en hem de huldigingen doen ondergaan, waarop hij absoluut recht heeft. Bij voorbaat ook van onze zijde reeds een hartelijk proficiat. EEN R.K.C.-JUBILARIS. h(pÜROL| C&zvTidvwidefluid LWelkezuivert, verzacht,geneest DOOS 3O-60.TUBE45CT. N. V. B. Programma voor aanslaande Maandag. Kampioenschap van Nederland. ADOPSV (Zondag 1 Juni). Be QuickHeracles (Zondag 1 Juni). PSV—ADO. HeraclesBe Quick. Afdeeling III. Promolie Tweede klas. RigterbleekGe Ahead (Zondag 1 Ju ni). VitessePEC. Afdeeling IV. Promotie Tweede klas. LimburgiaPicus. RBCStandaard. Promotie Derde klas. SET—ESV. Nevelo-Mulo. Vierde klasse I. WSC 2—Veersche Boys. Kampioenschap van Nederland. De kampioenen hebben enkele zware dagen voor den boeg, want de meesten moeten alle twee de Pinksterdagen in touw komen. Zoo moet PSV morgen naar ADO, waar haar absoluut een zwaar kar weitje wacht. Hel zou ons daarom niet verwonderen, als de Eindhovenaren denzelfden weg opgingen als vorige week Heracles. Be Quick ontvangt Heracles en zal zich stellig zeer inspannen, om den vollen buit binnen te halen, want daar door zouden de Groningsche kansen wer kelijk geweldig worden. Heracles zal het daarom uitermate lastig hebben en veel meer dan een gelijk spel niet kunnen machtig worden. De returnwedstrijden zijn reeds voor Maandag daarop vastgesteld en mochten de thuisclubs op Eerste Pinksterdag ge wonnen hebben, dan kunnen zij ervan verzekerd zijn, dat zij, optredende als gasten, zullen verliezen. Afdeeling IV. Promotie Tweede klas. Picus maakt de lastige reis naar Lim burgia, dat met den vasten wil bezield is, haar eerste klasserschap te handha ven. Wij geven Picus daarom niet veel kans. RBC heeft een klein kansje, tegen Standaard, temeer omdat de kracht der Maastrichtenaren, getuige de 51 neder laag van vorige week, niet zoo bijzonder groot zal zyn. Promotie Derde klas. Het Tilburgsche SET ontvangt den de. gradant ESV uit Eindhoven en de Til- burgers kunnen ervan verzekerd zyn, dat zij aan deze taaie wit-zwarten hun han den meer dan vol zullen hebben, moge lijk zelfs wel tè vol en dan wordt het een Lindhovensche overwinning. Nevelo vecht ook voor haar bestaan en in dat geval zal er voor Mulo in Oisterwijk niet veel succes zyn weg gelegd, al is de Hel- mondsche kracht niet te onderschatten en kan deze nog wel voor verrassingen zorg dragen. Vierde klasse I. De WSC-reserves krijgen hier nog een wedstrijd Ie spelen tegen Veersche Boys. Evenals het geval was tegen Desk 2 moet ook deze match door de Zwarthemden tot een goed einde te brengen zijn. WSC 2 speelt thuis tegen Veersche Boys. De reserves hebben zich de laat ste wedstrijden aardig hersteld en zullen daarom morgen hun uiterste best doen deze competitie waardig te besluiten. Veersche Boys zal daarom op een harti ge ontvangst kunnen rekenen en wellicht met den kous op den kop naar huis te rug moeten. Vooraf speelt WSC 3 thuis tegen KSV 2. De jongste garde zal stevig aan moeten pakken wil zij dezen wedstrijd tot een goed einde brengen. Dus aangepakt WSC'ers. Reeds eerder is in dit blad aangekon digd dat A. Verhoofstad, bij jong en ou(J beter bekend als „Hanneke", dit seizoen zijn 20-jarig voetbaljubileum gaat vieren. Geen wereldschokkende gebeurtenis zal menigeen zeggen, maar ieder die on ze „Han" van meer nabij kent, zou niet graag zien dat dit vierde lustrum van een voetballoopbaan ongemerkt voorbij zou gaan. 20 jaren sportsman is een unicum in de voetbalannalen, waaraan maar wei nigen hier ten lande kunnen tippen. 20 jaren lang is de jubilaris een sie raad geweest van alle sportvelden, waar op hij verscheen. Iedere ploeg uit de verre omtrek kent de kleine, zwarte centervoor, die door zijn snel, doordacht, onbaat zuchtig spel de schrik was van alle ach terspelers. Zyn kwaliteit als clubmensch waar deer ik echer nog hooger.. Lange jaren hebben we samen aan dezelfde bestuurs tafel gezeten, waar ik hem heb leeren kennen als een karaktervol mensch, wien nooit iets teveel was, geen werk te zwaar, geen opoffering te groot. Al waart gij onmisbaar in het elftal, nooit hebt ge, zooals vele anderen, daarvan misbruik gemaakt; integendeel gij waart bij iederen wedstrijd de bezie lende leider van den aanval, die nimmer versaagde, en nooit van opgeven wist. Ontelbare voetballiefhebbers hebben van Uw spel genoten, dat van iederen te genstander steeds bet grootste respect afdwong. Voor oud en jong zijt gij steeds een voorbeeld geweest, zoowel op het voetbalveld, als bij andere gelegenheden, en een betere propagandist voor de mooie voetbalsport zal men moeilijk kunnen aanwijzen. Nog steeds heeft de jubilaris de schoe nen niet aan den kapstok gehangen, want hij staat nog opgesteld in het reser ve-team van R.K.C., en gaarne hoop ik dat dit nog lang zoo zal blijven, om al leen al door zijn tegenwoordigheid de andere spelers te stimuleeren. Ontelbare dierbare herinneringen ko men naar voren, wanneer ik het verle den bekijk, en terugblik op al het lief en leed dat wij samen hebben meege maakt. In alle omstandigheden hebt gij U een karaktervol mensch getoond, zoo als wij deze in onze vereeniging zoo goed kunnen gebruiken. R.K.C. gaat er trotsch op een dergelijk jubilaris in haar midden te hebben! wat Zaterdagavond a.s. op de huldiging, die op initiatief van oud-vrienden op touw is gezet, wel zal blijken. Han, moge l nog vele gelukkige jaren beschoren zijn. Fr. Trommelen. burg 45, 41, 40; 9. van Bael, Breda 45, 41, 40; 10. Andre Schalken, Kaatsheuvel 3 x 44. Propagandabaan. I. W. Smit, Kaatsheuvel 41; 2. J. Mus ters, Kaatsheuvel 2 x 40; 3. W. Musters, Kaatsheuvel 40, 34; 4. M. v. Esch, Kaats heuvel 40; 5. G. v. d. Hoven, Kaatsheu vel 38, 37; (i. A. Hoevenaars, Kaatsheu vel 38, 35; 7. J. de Vries, Kaatsheuvel 37, 34; 8. Tini Kemmeren, Kaatsheuvel 37; 9. J. Teurlings, Kaatsheuvel 35, 2 x 33; 10. W. Pepping, Kaatsheuvel 35, 33. Met de komende Kegeldagen kan het er nog aardig druk worden in het kegel huis waar nog verschillende clubs van Tilburg verwacht worden. Weer zijn voor deze dagen mooie dagprijzen beschikbaar gesteld, waaraan voor Zaterdag de drie hoogste werpers van de vrije baan niet meedingen. LOONOPZAND. Van 15 t/m 28 Mei 1941. BIJ EEN VOETBALJUBILEUM. Zooals wij geruimen tijd geleden reeds bekend maakten, zal de bekende Waal- wyksche voetballer H. Verhoofstad zijn 20-jarig jubileum als voetballer vieren. Wij hebben toen reeds gezegd, dat dit misschien geen feit is van wereldschok kende beteekenis, maar de ingewijden in de voetbalsport zegt het itoch wel iets: twintig jaar voetballer te zijn. Doch al is men 20 jaar voetballer, dan mag dit al leen in bijzondere omstandigheden een aanleiding zijn, om daar een feestelijke viering aan te verbinden. Men moet zich dan namelijk gaan af vragen, heeft die voetballer, die feeste lijkheid verdient? Is zijn persoon als sportsman het waard, dat men aan zoo'n jubileum meer dan gewone aandachv wijdt? Voor „Hanneke" kunnen wij deze vragen met een oprecht „ja" beantwoor den. Personen als hij zijn sieraden voor het sportsleven. Zij zijn door hun spel daad werkelijke propagandisten voor de sport, doordat zij op de velden kameraadschap kweeken en zich zelf wegcijferen om ge zamenlijk met de andere spelers, niet de eigen belangen, maar uitsluitend de be langen van de vereeniging en daarmede de belangen van de'geheele voetbalsport te dienen. Zoo is „Hanneke" steeds een sports man geweest, die men ieder ten voor beeld kan stellen en zooals er maar wei nige te vinden zijn. Nooit'heeft hij zich laten verleiden tot onfair spel. Bij iede ren wedstrijd was hij present; elke plaats die hem werd aangewezen aanvaardde hij zonder tegenstand. Men zag bij hem geen gekanker bij een nedeilaag, even min als men uit zijn mond verwijten hoorde aan den scheidsrechter, ook niet als die verwijten gegrond zouden zijn ge- i weest. Nu nog iets over zijn loopbaan. Han begon zyn voetballoopbaan reeds op 12-jarigen leeftijd in de vereeniging Hollandia, die de ouderen onder ons zich nog wel zullen herinneren. Vele jareh kon hij daarin echter niet vertoeven, want de vereeniging ging ten onder, waarna Han zich meldde by Excelsior, waar hij reeds na korten tijd in het eer ste elftal uit kwam. In 1920 kwam een combinatie tot stand tusschen Excelsior en Hercules onder den naam H.E.C., waarin Han weer werd waardig gekeurd, de kleuren van het eerle elftal mee te' helpen verdedigen iets wat hij van de oprichting af, tot aan de combinatie van 1940 toe heeft volgehouden. Meer dan 20 jaren was hij actief seniores voetbal ler! Bij dit jubileum zyn dus de voetbal jaren als junior niet bijgerekend, want dan zou dit jubileum nog respectabeler worden. Met dat al kan men toch een indruk krygen van deze indrukwekkende en Aanbesteding. Aanbesteding van vier woonhuizen aan het Wilhelminaplein te Kaatsheu vel voor rekening van de firma C. Steenbergen alhier, onder architectuur van den heer H. J. v. d. Heuvel, Kaats heuvel. H. Wagenmakers, Capelle 23229 J. Molegraaf, Capelle 23249 C. B. Timmermans, Sprang 23487 Gebr. v. Willigenburg, Sprang 23498 J. Nieuwenhuizen, Sprang 23542 G. v. d. Zanden .Waalwijk 24993 L. Kooien, Waalwijk 25000 M. Kleingeld, Waalwijk 25000 W. L. v. d. Stappen, Tilburg 25010 A. Kleingeld, Kaatsheuvel M. Verspeek, Udenhout A. J. Verhulst, Waalwijk M. v. Tongeren, Tilburg Gebr. Brekelmans, K'heuvel H. M. Kramer, Waalwijk M. A. Kramer, Genderen P. A. Kramer, Genderen L. Fitters, Waspik J. Bakx, Raamsdonksveer A. Roovers, Waspik Gebr. v. d. Hoven, K'heuvel Gebr. Mutsaers, L. op Zand 27000 Th. A. de Gouw, Waspik 27300 Hulp in de huishouding. In ons verslag van de jaarvergade ring van den R.K. Bond van het Gezin hebben we mededeeling gedaan, dat pogingen zouden worden aangewend om te komen tot oprichting van een vereeniging .^Hulp in de Huishou ding Van Bestuurszijde van den Bond van het Gezin wordt ons verzocht me dedeeling te doen, dat deze actie niet zal worden doorgezet, daar de plaatse lijke afdeeling van de Unie op dit ter rein reeds werkzaam is. Kegelconcours N.O.P. Officieele stand Zondagavond 11 uur 25 Mei 1941. Vrije baan. I.P. Kemmeren, Kaatsheuvel 8 x 45, 7 x 44; 2. J. Kemmeren, Kaatsheuvel 6 x 4o, 4_x 44; 3. M. Vesters, Kaatsheuvel u x 45, 3 x 44; 4_. F. Eibers, Kaatsheuvel 3_x 4a, 3 x 43; 5. Joz. Franken, Tilburg 45, 3 x 43, 2 x 42; G. D. Mateysen, Kaats heuvel 45, 3 x 43, 41; 7. Jos. v. d. Brandt, Tilburg 45, 43; 8. J. v. d. Heuvel, Til- Geborcn: La u rent ius Jacobus Antonius Maria, zv. H. C. Leermakers-Dannenberg. Ge- rardus Cornelis Maria, zv. F. Smits-van der Velden. Christina Maria, dv. W. ^Vrienten-van Gulik. Josephina Wilhel- niina Maria, dv. C. M. van den Nieuwen- huizen-Cornelissen. Carolus Cornelis Johannes, zv. C. M. van den Nieuwen- huizen-Cornelissen. Goverdina Petro- nella Maria, dv. L. M. J. de Vries-van de Water. Maria Hcnrica, dv. A. J. Maas de Kort. Willem Albert Maria, zv. H W. de Jong-Loots. Johanna Helena Maria, dv. M. M. Pijnenburg-Knijpers. Anna Maria Maria, dv. A. M. Klijsen-van Boxtel. Henrica Petronclla Cornelia Maria, dv. A. M. van de Ven-van der Meijs. Anlonia Maria Gemma, dv. B. M. van Noye-Brands. Adrianus Jolian nes, zv. A. P. Brouwers-Laber. Marti- nus Johannes Maria, zv. M. Zeebregts- Damen. Petronclla Anna Maria, dv. M. van Esch-van Bragt. Marinus Henri- cus Maria, zv. F. J. van Woensel-Hoeve- naar. Cornelia Anna, dv. G. H. G. Wit te veen-de Ridder. Petronclla Gerarda Maria, dv. M. den Otter-van Gorkom. Dionisius Adrianus, zv. J. Vastré-van Ba- vel. Lambertus Wilhelmus, zv. A. L. van der Linden-Vermeulen. Overleden A. M. Beaart, oud (54 jr., dv. B. Beaarl- van Venrooy. F. Mutzers, oud 67 jr., echtg. van A. J. Grootswagers. D. Brouwers, oud 56 jr., dv. W. Brouwers- Huigevoort. H. van de Wiel, oud 66 jr.. echtg. van C. Kraneveld. Huwelijken J. C. van der Velden, oud 32 jr. en J. M. van Dongen, oud 33 jr., beiden alhier. G. van Gorkom, oud 37 jr. en A. M. Dingemans, oud 26 jr.. beiden alhier. C. M. van Wezel, oud 34 jr. en A. G. Morval, oud 33 jr., beiden alhier. J. Akkermans, oud 36 jr. en A. van Bragt, oud 31 jr.. beiden alhier. F. A. C. Mut saers. oud 31 jr. en C. C. A. van Beers, oud 29 jr., beiden alhier. A. P. Jacobs, oud 28 jr., wonende te Breda en H. M van der Ven, oud 26 jr., alhier. A. M de Kort, oud 30 jr. en J. G. van Noye oud 26 jr., beiden alhier. Huwelijksaangiften A. J. M. van Amelsfoort, oud 31 jr. en E. R. O. Regelsberg, oud' 28 jr., beiden alhier. J. Th. van Woensel, oud 32 jr. en M. A. J. van Nieuwstad, oud 24 jr., beiden alhier. Vertrokken: II. Mayers naar Sprang-Capelle. G. M. Couwenberg naar Tilburg. Ch. J. Verhoeven naar Tilburg. j. C. van der Velden en gezin naar Sprang-Capelle. W. M. van Son naar Tilburg. C. M. Klijn naar Dongen. F. J. van Diessen en gezin naar Helvoirt H. Kraneveld naar Waalwijk. Fr. P. M. van den Berg naar Den Bosch. A. Voortman naar Dongen. IJ. A. van der Ven naar Iilburg. J. M. Brands naar Oss. A. van den Hoek naar 's-Gravenhage. M. H. van de Ven naar Duitschland. B. P. Damen naar Duitschland. Nieuwenhuizen naar Sprang-Capelle. Ingekomen A. M. Fijneman van Geertruidenberg. G. A. Piggen van Oirschot. PC van der Putten van 's-Hertogenbosch. J. E. Verhoeven van Drunen. A J Brands van Driel. A. M. Zylmans van Drunen. J. M. Rekkers van Sprang- Capelle. J. E. Verstynen van Waal wijk. J. A van Brcugel van Tilburg. H. L. Richelle van Veldhoven. A W M. Carton van Dongen. M. J. Zijlmans JongenG. van Deudekom van Tilburg. A. H. Huybrechts van Don gen. C. J. de Vos en gezin van Til burg. J. R. Vandercyt van Tilburg. J. van Geste) van Drunen. A. P. Ken- nekens van Dongen. J. Kuijsters van Oosterhout. G. A. Zijlmans van Gilze- 'Gjen. H- G. Haarbosch van Dongen. C. M. Verboven van Dongen. CP Groenendaal van Dongen. A. Groenen- daal van Gilze. L. A. de Jong van i ïlburg. A. Immens van Tilburg. A. A. Vervoort van Waalwijk. A J Vercammen en gezin van Tilburg. C. M. van Turnhout van Waspik. FM van Heesch van Tilburg. J. J. c. Ver hoeven van Almkcrk. M. M. A. De- schepper van Roosendaal. F. Pig'mans van Tilburg. W. A. Muskens van Waal- G. H. Ruiter van Waalwijk. Ch. J. Brands van Oss. Wij loopen al aardig hard naar den zomer toe, al is daar in de natuur tot op heden nog maar weinig van te be merken geweest. Ik heb ten minste al eenige malen met argwanende blikken den kalender beschouwd en mij daar bij afgevraagd, wat voor doel dat ding feitelijk nog heeft. Met fiere letters wees hij wel Mei aan, maar m.i. had er boven de meeste dagen beter October of November kunnen staan. Enfin, daar wil ik het nu eens niet over hebben. Praatjes over het weer kan men beter ter bevoegder plaatse, i.e. bij den kapper houden, want het is merkwaardig, wat deze wandelende, scherende en knippende encyclopediën daarover weten te vertellen. Nee, die kalender trekt zich maar bitter weinig van het weer aan. Trou wens dit is met alles zoo. De heele boel schijnt in de war, want trekt zich de kermis soms iets van den kalender aan? Het is nu immers de tijd, dat een jaarlijksche algemeene feestvreugde ze gevierend door onze contreien trok en in zijn opmarsch groot en klein en arm en rijk meesleepte in vroolijk volksver maak, als een gepaste ontspanning na een heel jaar arbeid. De kermisdagen werden reeds lang te voren met veel plezier en genoegen op den kalender aangestreept en reeds tegelijk werden plannen gemaakt om van deze dagen zooveel mogelijk te kunnen profiteeren. Tot op heden heb ik echter jammer genoeg de streepjes op den kalender gemist. Kermis is dit jaar taboe. Er wordt zelfs niet eens meer over kermis- viering gesproken. Nu weet ik wel, dat velen zullen zeg gen: hoe kan men nu in dezen tijd aan kermisviering denken? Maar zij die dat zeggen zijn de pessimisten, waar ik het hier al eens meer over heb gehad. Die menschen kan ik nu eenmaal niet uit staan. Ik vind dat er kermis moet zijn. Er is in de wereld toch al narigheid ge noeg en als men er nu het laatste restje vreugde èn de kermis nog gaat uitha len. nou, dan weet ik het ook niet meer! Of wel? De rhabarber is een van de eerste planten, die in het vroege voorjaar het ontwaken der natuur aankondigt. Zij is bij ieder bekend, en wordt graag gegeten. Om haar goede eigenschappen is het gewenscht nog eens de aandacht op deze groente te doen vallen. Het moes, dat om zijn frisschen zuren smaak gegeten wordt, kan als broodbelegging de plaats innemen van appelstroop, jam af andere be. leggingen. Vele maken geen gebruik van rhabarber, daar men meent met het suiker rantsoen niet uit te lonen, omdat bfj de bereiding nogal wat suiker noodig is. De suiker kan echter geheel of gedeeltelijk door zoetmiddelen vervangen worden. Deze hebben geen voedingswaarde, zoodat men de suiker op andere wijze tot zich dient te nemen. Het is niet juist bij de bereiding van rhabarber dubbelkoolzure soda te gebruiken, daar deze het vitamine C vernietigt en hierdoor de waarde van deze groente verloren gaat. Wel kan men de stukjes rhabarber op zetten met ruim water en ze hier mee aan den kook brengen. Daarna wordt het zure vocht afgegoten in een kom en wordt er suiker of een zoetmiddel aan toegevoegd. Men heeft na afkoeling een gezonde ver- frisschende drank. Voor de achter gebleven rhabarber, die men nu tot moes kookt, is minder suiker noo dig. Ook kan men de ongeschilde rhabarberstengels in blokjes snijden, deze vervolgens wasschen en met het aanhangende water op een zacht vuur in ongeveer 15 minuten gaar koken. Daarna deze tot moes wrij ven en desverkiezend met een wei nig raaizena of aardappelmeel bin den. Eerst na afkoeling suiker toe voegen, daar de benoodigde hoeveel heid dan veel geringer is. Ook kan men de suiker geheel geheel of ge deeltelijk door een zoet middel ver vangen. De zuurgraad van de rhabarber is niet altijd een nadeelbij het conserveeren is het zelfs een voor deel. Men kan rhabarber inmaken, zonder dat deze nogmaals in de flesschen verhit behoeft te worden. De plantenzuren houden de ont wikkeling van bederfveroorzakende bacteriën tegen. Men snijdt de ongeschilde rhabar- berstelen in stukjes, wascht deze, zet ze met aanhangend water op en laat ze fijn koken. Met dit moes worden de goed uitgekookte (20 min.) fles schen tot een paar viDgers breed onder den rand gevuld. Ten slotte worden de flesschen met goed uit gekookte kurken gesloten, waarna men het boveneinde in gesmolten lak doopt, zoodanig dat de kurk geheel bedekt is. Nu volgen nog een tweetal re cepten. 500 gr. rhabarber, ongeveer 70 gr. suiker (6 afgestreken eetlepels) 20 gr. aardappelmeel (2 afgestreken eet lepels). De ongeschilde rhabarber in stukjes snijden, wasschen opzetten met ruim water, aan de kook brengen en het vocht afgieten. (Dit niet wegdoen, maar vermengen met suiker en koud aten worden. Na afkoeling heeft men een smakelijke, frissche drank.) De rhabarber tot moes koken, ver mengen met de suiker en binden

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 2