gemeenteraad waalwijk PROVINCIAAL NIEUWS. KRUSCHE F0I0I1ELIEI 1 en Pinksterdag geopend 2en Pinksterdag Zaterdag 31 Mei 1941 No. 44 De Echo van het Zuiden. Tweede Blad. is van 10 4 uur. van 10—6 uur* Ontslagname van den heer van Heeswijk. Bouw van een magazijn voor den heer Holtgrefe. De raad dezer gemeente kwam Don derdagavond in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van den edelachtbaren heer Burgemeester E. Moonen. Secretaris de heer J. v. Mier- lo. De heer Buijkx was met kennisge? ving afwezig. pe voorzitter opende de vergadering met gebed, waarna de notulen der vo rige vergadering werden goedgekeurd. Aan de orde: 1 Ingekomen stukken. a. Van de Gedeputeerde Staten. 1. Goedgekeurde raadsbesluiten van 27 Maart 1941 en 24 April 1941 tot wijziging der begroo tingen 1940 en 1941. 2. Ontvangstbericht van 't raads besluit van 24 April 1941 tot wijziging der politieverorde ning. 3. Goedgekeurd raadsbesluit van 24 April 1941 tot onderhand- sche verhuring van het voor malige postkantoor op de Markt. b. Van de Commissie van Toezicht op het Gemeentelijk Nijverheids onderwijs. Verslag- over 1940. c. Van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financieele Ad viezen der Vereeniging van Ne- derlandschc Gemeenten. 's-Gra- venhage. Proces-verbaal van kasopneming bij den ontvanger, gehouden 30 April 1941. Deze ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. d. Van A. J. Holtgrefe. Alhier. Verzoek om alsnog over te gaan lot den bouw van een magazijn achter het in aanbouw zijnde winkelpand aan het raadhuis plein. De heer Brouwer drukt er zijn spijt over uit, dat de ruimte in het nieuwe pand aanzienlijk minder is dan in het oude: zoo is de grondoppervlakte 131 m2 minder en de muuroppervlakte 624 m2, hetgeen tesamen dus ontzettend veel ruimtevermindering geeft, hetgeen de architect misschien over het hoofd gezien heeft. Het is voor den heer Holt grefe echter van groote beteekenis dat hij over voldoende opslagruimte kan beschikken om zijn goederen onder te brengen. Spreker twijfelt er dan ook niet aan, of de heer Holtgrefe zal als zakenman geen beroep op den raad doen, als dit niet dringend noodzakelijk is, zoodat de raad zeer zeker zal trach ten deze kwestie tot een goede oplos sing te brengen. De heer Roxs heeft den heer H. zelf over deze aangelegenheid gesproken, waarbij deze mededeelde, aan wana- ruimte een nadeelig verschil te krijgen van ruim 400 m2. Naar verhouding zal het dus ook zoo wel met de vloeropper vlakte zijn. Spr. vindt het daarom jam mer, dat de heer Kropholler over deze ruimte niet bij den heer H. te rade is gegaan, hetgeen volgens spreker een fout van den architect is. Spreker heeft voldoende vertrouwen in de capacitei ten van den heer Kropholler als archi tect, maar een zakenman schijnt deze laatste niet te zijn. Spreker is daarom van meening, dat, daar de fout toch schuilt bij den heer Kropholler, de raad verplicht is, den heer H. ter wille te zijn in het belang van zijn zaak. De heer van Driel betreurt het even zeer, dat de zaken zoo geloopen zijn, maar z.i. is er alles voor om de ge maakte fouten goed te maken, als ze met den bouw van een magazijn ver holpen kunnen worden. De heer van Heeswijk moet uit de discussies concludeeren, dat er een fout gemaakt is, hij zou het echter op prijs stellen te vernemen of zulks ook inder daad het geval is en door wie de fout dan gemaakt is. De heer H. zal als za kenman toch zeker wel op de hoogte zijn gesteld van den gang van zaken. Spreker kan aannemen dat er aan het aesthetische misschien ruimte is op geofferd, evenals zulks het geval kan zijn door de vermindering der kosten, die naderhand noodig is gebleken. Hij vraagt zich dan evenwel af, of alles maar buiten den heer H. om gebeurd is, of dat de heer H. van den bouw geheel op de hoogte was. Is dit laatste inderdaad het geval, dan moet spreker tegen stemmen. In het andere geval zou hij zich met de meening van de vorige heeren kunnen vereenigen. Den heer Pullens bevreemdt het, dat de eigenlijke situatie zoo eensklaps ver anderd is, na het besluit in eerste in stantie om over te gaan tot den bouw van een winkelpand. Toen de raad immers destijds dat be sluit nam, waren deze omstandigheden jok aanwezig en die zijn toen zeer uit voerig bekeken en bestudeerd gewor den en naar spr. mag aannemen, ook door den persoon die het aangaat. Men moet de zaken thans zuiver stellen en daarom vraagt spreker zich af, waarom is men in eerste instantie niet met deze bezwaren voor den dag gekomen. De moeilijkheden moeten toen ook bestaan hebben en toen was nog in de behoefte te voorzien. Men zou zich daarom thans kunnen gaan voorstellen, dat èn de architect èn de gemeentebouwkundige èn het gemeen tebestuur de zaken niet serieus genoeg hebben bekeken en dit kan spreker moeilijk aannemen. Daar komt nog bij, dat het in vroegere jaren als een aan tasting van het prestige van den raad werd beschouwd, wanneer deze op een eenmaal genomen besluit terug kwam. Men mag toch den raad wel volmondig achten, die, als hij eenmaal een besluit neemt, weet wat hij doet. De heer Verdoorn acht zich niet be voegd de capaciteiten van den heer Kr. te becritiseeren. De mogelijkheid is ech ter niet uitgesloten, dat aan het exteri eur iets van het interieur is opgeofferd. Feit is echter dat de heer H. thans ruimte te kort komt. Daar kan men nu wel lang en breed over spreken, maar het is zoo, hij zit met een gebouw van een groote huurwaarde en heeft te wei nig ruimte. Spreker ziet er daarom in het geheel geen bezwaar in, wanneer men den heer H. tegemoet komt, temeer niet, daar het toch door hem zelf be taald wordt en het magazijn als zooda nig steeds zijn waarde houdt, doordat er altijd liefhebbers voor zullen zijn. Spreker dringt er daarom op aan, waar de noodzakelijkheid aanwezig is, tot bouwen over te gaan en vooral niet te talmen, want uitstel kost geld, want hoe langer men wacht, des te duurder zul len de materialen worden. De heer van Beijnen kan zich met de woorden van den heer Verdoorn en van de voorgaande sprekers vereeni gen. Misschien zijn de zaken niet goed bekeken geweest, zoodat men thans ruimte te kort komt, maar de zaak is, dat het gebouw altijd zijn waarde zal houden en rendabel zal blijven. De heer van der Waerden heeft met verwondering de discussies over deze zaak gehoord. In de vorige vergadering is besloten niet te bouwen en deze aan gelegenheid te zijner tijd, eventueel nog eens nader te bekijken. Thans zou men echter tot de conclusie kunnen komen, dat men toen de zaken niet voldoende had voorbereid en dat kan spreker niet aannemen. De geheele aangelegenheid is van alle kanten bekeken en door het gemeentebestuur natuurlijk met de meeste ernst behandeld en van alle kanten met den heer H. besproken. Nu komt deze laatste ineens met allerlei bezwaren van te weinig ruimte en met de klacht dat: had de architect maa; met mij overlegd enz. Men kan nu wel zeggen dat er toch 8 "/o van betaald wordt, maar men weet niet wat er later nog gebeuren kan. Daar komt nog een prestige kwestie bij voor den raad, die zoo maar zonder meer niet op zijn besluiten kan terug komen. Spreker kan zich met den bouw van een magazijn niet vereenigen. De heer van Loon vraagt of de huur prijs los blijft van die van het huis. De voorzitter beantwoordt deze vraag bevestigend en zegt dat het ma gazijn komt te staan aan den Winter dijk. De overige sprekers beantwoor dend, vervolgt spreker, dat bij het eer ste ontwerp inderdaad van te weinig ruimte gebleken is. De heer Kropholler heeft toen een kelder ontworpen, die heel wat meer ruimte bood. Toen de heer H. echter ging verhui zen, wist hij zelf niet hoeveel rommel hij had en intusschen was het veran derde bouwplan ontworpen en goedge keurd, waarbij rekening was gehouden met de wenschen van den heer H. Daar komt nog bij, dat de heer H. uit de woning is gegaan, uit angst voor 'n eventueel bombardement van het raad huis, dus niet omdat hij daar ruimte tekort kwam. Men moet goed begrij pen, dat in een oude woning met alle maal kleine kamertjes er meer wand- ruimte is, dan in een moderne, ruime kelder. Als men in dien kelder ook schotten plaatst, wordt de wandruimte vanzelf aanzienlijk veel grooter. Men moet dus concludeeren, dat er volkomen is rekening gehouden met de argumenten van den heer H. en dat het feit van te weinig magazijnruimte geen fout is van den architect, maar van den heer H. zelf, die niet wist wat hij fei telijk noodig had. Iets anders is, dat nu werkelijk gebleken is, dat hij inderdaad te weinig ruimte heeft en spreker is er daarom voor, datz daar de kosten toch betaald worden, de raad hem die ruimte verschaft. De heer Roxs merkt op dat het in het geheel niet zijn bedoeling geweest is een blaam te werpen op het werk van den heer Kr., want daar acht hij dezen kundigen man te hoog voor. Feit is echter, dat de heer H. hem zelf gezegd heeft, dat Kr. niet bij hem is geweest, zoodat deze laatste niet voldoende was georiënteerd, om te weten wat voor oppervlakte noodig was. De heer Pullens heeft tot zijn genoe gen gehoord, dat de fout niet bij den heer Kr. berustte, noch bij het gemeen tebestuur, maar door omstandigheden buiten deze om, eerst later naar voren is gekomen. Spreker vraagt nu of men daarom nu toch maar gauw een aan zienlijk bedrag moet gaan fourneeren en daarmee het in de vorige vergade ring genomen besluit geweld moet aan doen? Straks is er misschien weer iets anders waar de heer H. mee voor den dag komt. De heer van Beijnen heeft wel opgemerkt, dat het gebouw toch zijn waarde houdt, maar spreker vraagt zich af of dat werkelijk wel zoo is. Als de heer H. het in huur heeft misschien wel, maar er kan later nog zooveel gebeuren. Spreker kijkt niet zoo gun stig tegen deze aangelegenheid aan en hij kan dan ook onmogelijk zijn goed keuring aan dit voorstel hechten. De heer Verdoorn zegt, dat men in eerste instantie waarschijnlijk op een prijsverschil van enkele duizenden gul dens niet gekeken zou hebben, als in het te bouwen pand voldoende ruimte was geprojecteerd. Nu dit niet het geval is, is dit een voordeel voor de gemeente en een schadepost voor den heer H., die de meerdere huur zal hebben te betalen. Daar komt nog bij dat er volgens spreker in de toe komst steeds behoefte aan pakruimte zal blijven bestaan. De V.B.N.A. moest aan de haven een oude looierij huren van den heer van Mil voor 14 per week, omdat er anders niets te krijgen was. Ook in de toekomst zal daar wel geen verandering in komen, zoodat er van schade voor de gemeente met dit magazijn wel nimmer sprake zal zijn. De heer Brouwer merkt nog op, dat zijn beweringen betreffende de cijfers der mindere plaatsruimte, door den heer H. verstrekt zijn en dus absoluut wel goed zullen zijn geweest. De voorzitter heeft aan de diverse discussies weinig meer toe te voegen en brengt het voorstel in stemming, dat met 8 tegen 4 stemmen wordt aange nomen. Vóór stemden de heeren Roxs, van Beijnen, Brouwer, van Loon, van Driel, Smolders, Eibers en Verdoorn. Tegen stemden de heeren Pullens, Kleijn, van der Waerden en van Heeswijk. De voorzitter zegt dat nog een schrij ven is binnengekomen van den heer v. Heeswijk, waarbij hij zich genoodzaakt ziet, wegens zijne benoeming tot con troleur van de landbouwcrisiswet, al zijn nevenfuncties neer te leggen, dus ook ontslag te nemen als lid van den raad. Voorts zijn er een tweetal brieven van den voorzitter van het hoofdstem bureau, dat tot opvolger van den heer van Heeswijk benoemd is, de heer Pas sier, welke laatste volgens het tweede schrijven zijn benoeming echter niet kan aannemen. voorzitter van het hoofdstembureau, deelt dan mede, dat thans tot opvolger van den heer Passier, die zijn benoe ming niet aannam, tot lid van den raad benoemd is de heer M. J. F. van Loon. De heer Van Heeswijk, meent dan een dankwoord te moeten richten tot den voorzitter, tot het college van B. en W. en tot de overige raadsleden voor de aangename wijze, waarop hij steeds met hen heeft kunnen samen werken. Spreker vindt het niet prettig dit besluit te hebben moeten nemen, maar abnormale tijden eischen abnor male maatregelen, waaraan men nu eenmaal niets kan veranderen. Ook ten overstaan van de kiezers, wil spreker zeggen, dat hem dit besluit spijt en dat hij zijne benoeming nooit zou hebben aangenomen, wanneer hij vooruit ge weten had, hoe de zaken loopen zou den. De voorzitter wil als zijn meening te kennen geven, dat hij het heengaan van den heer van Heeswijk als een verlies voor den raad beschouwt. De heer v. Heeswijk was immers nog jong en vol ijver en bovendien een geboren Waal- wijker, die de belangen die hem waren toevertrouwd op uitstekende wijze wist te dienen. Spreker zegt hem daarom dank voor 't geen hij in zijn korte loop baan in het belang van de gemeente heeft verricht en hij hoopt, dat het ont slag alleen een onderbreking zal betee- kenen en dat hij later weer in de gele genheid zal gesteld worden de belan gen der gemeente als raadslid te kun nen behartigen. 2. Voorstel tot wijziging der salaris verordening 1936. Wordt goedgekeurd. 3. Voorstel tot uitgifte in erfpacht van een terreintje aan den Roes- telberg. Wordt goedgekeurd. 4. Voorstel tot onderhandsche ver huring van een winkelpand niet bovenwoning aan het Raadhuis plein. Wordt goedgekeurd. 5. Voorstel tot onderhandschen ver koop van grasgewas. Wordt goedgekeurd. 6. Voorstel tot wijziging der begroo tingen 1940 en 1941. Wordt goedgekeurd. De voorzitter zegt dat nog een ver zoek is ingekomen van G. v. d. Zan den tot aankoop van een perceeltje bouwgrond aan de Burg. Smeelelaan. De raad besluit dit perceeltje te ver- koopen, op voorwaarde, dat van der Zanden vergunning krijgt van den commissaris van den wederopbouw en dan ook werkelijk gaat bouwen. Vervolgens sluiting. (Foto E.v.h.Z.). ZILVEREN PRIESTERFEEST PASTOOR KEMPS. Zooals wij vroeger reeds meldden, hoopt de Zeereerw. heer W. F. J. Kemps, Pastoor der Parochie O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen te v.m. Besoijen, op 17 Juni a.s. zijn zilveren priesterfeest te vieren, welk feit op Zondag daaropvolgend, 22 Juni, op eenigszins feestelijke wijze zal herdacht worden, door de geheele Parochie. De jubilaris werd op 4 October 1891 te Dinther geboren, studeerde aan de beide seminaria van ons bisdom en werd priester gewijd in Juni 1916, waarna zijn benoeming volgde als pro fessor aan het klein seminarie in Sep tember van dat jaar. Gedurende bijna 20 jaar zou hij daar het professoraat blijven vervullen, want in 1936 eerst werd hij benoemd tot pastoor te v.m. Besoijen. Ruim 5 jaren vertoeft de jubilaris dus reeds temidden van zijn parochianen en ondanks dezen niet zeer langen tijd, kan gezegd worden, dat hij zich bij al len bemind heeft weten te maken en zich daardoor een waardig opvolger toonde van den helaas te vroeg, ontsla pen Pastoor van der Made z.g. Hij kan er daarom van verzekerd zijn, dat men zijn jubileum op passen de wijze zal vieren. De arbeid van het reeds geruimen tijd bestaande feest comité staat daar trouwens borg voor. Zoo zal op 22 Juni eerst een alge- meene H. Communie gehouden wor den van alle parochianen, waarna om 10 uur een Plechtige Hoogmis zal wor den opgedragen, waarvoor de jubilaris door bruidjes van de kerk zal worden afgehaald. Deze Plechtige Hoogmis zal worden opgedragen door den Jubilaris zelf, met assistentie van de Weleerw. Heeren Gebrs. Surig, twee oud-Besoije- naren. Tijdens deze Plechtige Hoogmis zal een feestpredicatie worden uitge sproken, door den Zeereerw. heer Fr. Hendrikx, Vicaris van den Bisschop en eveneens een oud-Besoijenaar. Na afloop van deze plechtigheden, zal een receptie gehouden worden, waaronder aanbieding van het cadeau der parochianen. Zooals men ziet, is dus alles gedaan, om dezen dag voor den jubilaris tot een onvergetelijke te maken en dat heeft hij zeker verdiend. NEDERLANDSCHE UNIE. Plaatselijke Afdeeling te Drunen. P. J. Peters heeft zich door overdruk ke werkzaamheden en vertrek genood zaakt gezien ontslag te nemen. De District-Secretaris der Neder- landsche Unie heeft thans te Drunen ingesteld een werkgemeenschap der Nederlandsche Unie te Drunen. Tot leider dezer Werkgemeenschap is benoemd H. de Wit, C 162a, Dru nen. De functies zijn als volgt yerdeeld: (Foto „De Schoen"^ Wülen de heer Antoon Blok, lid der firma Blok van Heyst, die dezer dagen op 46-jarigen leeftijd is overleden. Plaatselijk Secretaris: H. de Wit, timmerman. Leider administratie en propaganda: C. Brok, schoenfabrieksarbeider. Leider colportage: N. Smits, schoen fabrieksarbeider. Leden der Werkgemeenschap: A. Klerks, landbouwer en P. J. Elshout, schoenfabrikant. De positieve opbouw zal met kracht worden aangevangen. MUSIS SACRUM. De Rothschilds. Keurvorst Wilhelm IZ moest in 19U6 voor Napoleon's troepen uit Kassei vluchten. Een deel van zijn vermogen, Engelsche obligaties ter waarde van 600 pond, gaf hij in Frankrijk aan z'n Joodschen agent Mayer Rothschild. Deze film, welke naar historische ge gevens werd vervaardigd, vertelt hoe de Rothschild's met dit geld hun macht grondvesten. Door immer brutaler op treden weten zij namelijk het bezit steeds te vergrooten en ten laatste trachten zij binnen te dringen in de Engelsche society, waar de Londensche bankiers dezen geslepen concurrcn» ten zeerste wantrouwen. Napoleon is intusschen verslagen en zit op Elba, vanwaar echter plotseling het schok kende bericht komt dat hij ontsnapt is en met een leger de gezamenlijke machten zal aanvallen. Rothschild weet dan een paniek te verwekken ter beurze en daaruit slaat hij zijn groote voordeel, omdat hij beter was inge licht dan zijn tegenstanders. Europa is weliswaar van Napoleon verlost, maar over de Europeesche landen straalt de nieuwe macht: het Davidskruis. Een boeiende film, die een rijk ge schakeerd beeld geeft van den woeli- gen tijd, toen geslepen beursspeculan ten de politiek bepaalden. Vuur in den Nacht. Deze film wordt op 2den Pinksterdag vertoond en geeft een boeiend verhaal van ontketende hartstochten in den St. Jansnachtde nacht die beslist over het lot van een liefde. LUXOR BIOSCOOP. „Mazurka". Een betere greep voor haar Pinkster programma had de Luxor Bioscoop met „Mazurka" moeilijk kunnen doen. Deze film immers heeft een ware triomphtocht over de geheele wereld gemaakt en men weet niet wat men er het meeste in moet bewonderen, het sensationeele gegeven of het schitte rende spel van de artisten Pola Negri, Willy Forst, Albrecht Schoenhals, In geborg Theik en Paul Hartman. Het is de geschiedenis van een op zienbarend moordproces dat ons in 1928 een stuk menschen-leven onthul de met al zijn lief en leed. De meest begenadigde kunstenaars der cinema tografie, die door de film „Mazurka" dit menschenlot tot uiting hebben ge bracht, hebben hiermee een onverge telijk filmwerk gecreëerd. De erken ning van hun creatie ontvingen zij door het wereldsucces van hun film „Mazurka". HET GEMAK U zult ze ook wel kennen, die han dige en practische aanhangwagentjes voor achter de fiets, nauwelijks een meter lang en nog veel minder breed. 'Alle Lijders aan Rheumaliek moesten de eenvoudige Kruschen kuur volgen, zooals miljoenen menschen over de heele wereld dat dagelijks doen. Kruschen zal ook U uitkomst brengen I jDaarom, neem óók onder voortdu rende controle van scheikun dige -apotheker G. L dg ge Bij apotli. en drog. 1.62, 1.47, 0.76, 0.41. scHuumnAH

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 5