Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Buiteniandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. „NOORD BRABAND" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. De Britsche opmarsch in Syrië. Stoffelijk overschot van Ex-Keizer Wilhelm II bijgezet. NUMMER 47. WOENSDAG 11 JUNI 1941. 64e JAARGANG. dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs Per 3 maanden 1.31. Franco per post door 't geheele rijk \A7x/2. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38, Giro No. 50798. Telegr.-Adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel. Minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Sedert Zondagmorgen vroeg hebben Britsche troepen de grens van Syrië overschreden met het plan, dit gewest te bezetten. Na het stijgend rumoer over de Syrische aangelegenheid komt dit feit nauwelijks als een verrassing meeij hoewel veronderstelde Britsche aarzelingen en meeningsverschillen in verband met de onoverzienbare gevol gen van zulk een actie, onzekerheid ten aanzien van het tijdstip hadden gewekt. Na het verlies van Kreta was, zooals reeds eerder opgemerkt, een diepe onrust in de Engelsche openbare meening ontstaan; de pers had zich steeds dringender tot tolk van deze stemming gemaakt; op het laatst had ook de 'limes haar gezaghebbend woord hieraan toegevoegd. „De oorlog in Syrië kan binnen enkele dagen, binnen enkele uren zelfs uitbreken", schreef het blad in het midden van de vorige week in een betoog voor de noodzakelijkheid van ingrijpen. De in Engeland verbreide meening, dat Duit- sche troepen reeds in Syrië waren aangekomen van Fransche zijde bij herhaling en Zondag door Petain nog maals tegengesproken volgde de 'l inies niet volkomen, maar zij beriep er zich op, dat iets dergelijks te ver wachten was. Zoo wordt de bezetting van het mandaat geconstrueerd als een voorbehoedende onderneming, die er tevens toe moet bijdragen de verzwak te maritieme positie in het Oosten van de Middellandsche Zee door ver werving van nieuwe bases te verbete ren en daarenboven, bij een gunstig verloop, de binnenlandsche critiek kan kalmeeren. Dezer dagen moet de regeering voor het parlement verschij nen met een uiteenzetting inzake Kreta. Moeilijk te overzien zijn ook de in ternationale gevolgen van de Britsche actie. Zoolang Cyprus nog in Engel sche handen is, zal het voor de mo gendheden van de spil geen eenvou dige taak zijn verondersteld dat zij een tegenactie zouden willen onder nemen om langs directen weg troe pen naar Syrië over te brengen. In de eerste plaats zal dit overzee zeer be zwaarlijk gaan, gezien de maritiem- strategisehe verhouding, die in het Oosten van de Middellandsche Zee nog altijd bestaat, maar ook de luchtweg stelt gansch andere problemen dan zich reeds bij het luchttransport tus- schen Griekenland en Kreta hebben voorgedaan. De te overwinnen afstand is immers eenige malen zoo groot, Cy prus als lucht- en vlootbasis ligt in den weg en een front in Syrië bevindt zich niet op een eiland, maar staat in een wel georganiseerde landverbinding met de reserves in Palestina en Trans- jordanië. Mochten de mogendheden van de spil dus door het verloop van de operaties in Syrië reden hebben om in te grijpen, dan kan ook de positie van Turkije dringend aan de orde ko men en zal Turkije zich niet langer kunnen beperken tot een houding van afzijdigheid ten opzichte van 't krijgs gebeuren, dat het land meer en meer omgeeft. DE ONDERSCHEIDENE AANVALS RICHTINGEN. De militaire correspondent van de Exchange Telegraph bij de Britsche troepen in Palestina meldt, dat de in val in Syrië door vijf afzonderlijke co lonnes is ondernomen. De eerste co lonne, die wordt gesteund door sterke gemotoriseerde afdeelingen, dringt naar Beiroet op, de tweede valt uit Palestina aan in- de richting van Da- t mascus. Verder naar het Zuiden rukt een kleine afdeeling uit Transjordanië door de woestijn op. Een andere co lonne nadert van een bases in Irak langs de Euffraat. In bevoegde kringen te Londen ver luidt volgens Reuter, dat de Engelsche strijdkrachten in Syrië binnengerukt zijn te Der ra aan de overzijde van de Syrisch-Transjordaansche grens. Zij zijn ook binnengedrongen te Mariyoen ongeveer üO k.m. ten Zuid-Oosten van Damascus en te Soer. United Press meldt uit Vichy: Men bericht hier, dat in de 2000 M. hooge Dzjebel Droese, ten Zuid-Oosten van Soeida, buitengewoon hevige ge vechten tusschen Fransche Syrië-troe- pen en de Gaulle-strijdkrachten plaats vinden. Het tooneel der gevechtshan delingen bevindt zich ongeveer 40 km. ten Noorden van de Sirysch-Palestijn- sche grens. DE ENGELSCHEN TRACHTEN DAMASCUS TE BEREIKEN. Ook troepen geland. Het Fransche ministerie van oorlog heeft Zondagavond om 22 uur 30 liet volgende oficieele communiqué uitge geven over den Engelschen aanval op Syrië. Van Palestina en Transjordanië ko mende Britsche troepen en strijdkrach ten van de Gaulle hebben op 8 Juli des ochtends de Levantstaten (Syrië en den Libanon) aangevallen. Volgens de eerste berichten hebben sterke ge motoriseerde en pantsereenheden, ge steund de or artillerie, de Syrische grens overschreden. Ze trachten op de naar Damascus leidende wegen op te rukken. Onze troepen van alle wapen soorten, die door den niet te kwal if i- ceeren Britschen Gaullistid^hen aanval niet verrast zijn, doen dapper hun plicht. De gevechten duren voort. Een Britsche zeestrijdmacht, be staande uit een pantserschip, twee kruisers en vijf torpedohootjagers, die ten Zuiden van Beiroet kruiste, heeft in de ochtenduren aan de Libaneesche kust een contingent betrekkelijk zwak ke, met machinegeweren bewapende strijdkrachten aan land gezet, welke zonder verwijl gevangen genomen wer den. Het luchtwapen van den tegen stander heeft zonder succes de vlieg velden van Damascus en Aleppo be stookt en dat van Rayak met machine- geweervuur beschoten. IRAK VERBREEKT DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN MET ITALIë. Het D.N.B. meldt uit Vichy: Uit Bagdad wordt gemeld, dat de lrakeesche regeering de diplomatieke betrekkingen met Italië heeft verbro ken. Alle Italianen moeten binnen 24 uur het lrakeesche gebied verlaten. Ten aanzien van het bericht, dat de regeering van Irak de diplomatieke be trekkingen met Italië heeft verbroken, verklaart men in politieke kringen te Rome, dat de nieuwe regeering van Irak niet vrij is in haar besluiten en handelingen, maar beschouwd moet worden als een werktuig van de Lon- densche politiek. Het verbreken van de diplomatieke betrekkingen met Italië is ongetwijfeld geschied onder den druk van de Engelsche regeering. Een officieele bevestiging van het bericht, dat de Iraksche regeering alle Italiaansche onderdanen uitgenodigd heeft binnen 24 uur het land te ver laten, is in Rome nog niet ontvangen. Men acht een dergelijke maatregel echter niet onwaarschijnlijk. ITALIAANSCHE O0 RLOGS- VERLIEZEN. Het Italiaansche hoofdkwartier van de weermacht publiceert de verliescij fers voor de maand Mei met inbegrip van de verliezen, die tot dusver niet gemeld zijn. Leger: Grieksch-Albaanschc front en Albaansch-Zuidslavisch front 1430 gesneuvelden. 4123 gewonden, 223 ver misten; Giejulischc front onderschei denlijk 14, 24 (geen vermisten), Noord Afrika 329, 752, 23.919, Oost-Afrika 58, 77, 2345; vloot 38, 187, 303; lucht wapen 79, 41, 493. LEVENSVERZEKERING 1843 WAALWIJK 1843 „N.-AMERICAN AVIATION" DOOR TROEPEN BEZET. President Roosevelt heeft thans be paald, dat de North American Aviation Company te Inglewood in Californië, door het leger moet worden overge nomen, aangezien de stakingen niet konden worden bijgelegd. De onderstaatssecretaris van Oorlog heeft in verband hiermede, op instruc tie van Roosevelt, den commandant van de bij Inglewood gelegerde troe pen bevel gegeven de fabriek te be zetten. Ilct bevel is onmiddellijk uit gevoerd en de fabriek ressorteert thans onder het ministerie van Oorlog. In politieke kringen legt men er den nadruk op, da't voor het eerst in de geschiedenis der Vereenigde Staten een particuliere onderneming, waar wordt gestaakt, door de regeering wordt overgenomen. De arbeiders zet ten de staking voort. Met hooge militaire eerbewijzen en in tegenwoordigheid van den Rijks commissaris Rijksminister Seyss In- quart, als vertegenwoordiger van den Führer, verscheidene generaals van de oude Keizerlijke en de nieuwe Duit- sche weermacht, alsmede van vele an dere hooge Duitsche autoriteiten is het stoffelijk overschot van ex-keizer Wilhelm II in de oude slotkapel van huize Doorn bijgezet, zoo meldt het A.N.P. Tot de genoodigden voor deze plech tigheid behoorden, behalve den Rijks commissaris, in de eerste plaats de Duitsche weermachtsbevelhebber in 'l bezette Nederlandsche gebied, de ge neraal der vliegers Fr. Christiansen, die den Rijksmaarschalk Göring en 't Duitsche luchtwapen vertegenwoor digde, verder admiraal Canaris, luite nant-gen. Hase en admiraal Densch, die resp. aanwezig waren voor den ge- neralen staf, het leger en de marine, voorts Gesanote Bene, die den Rijks minister voor Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop vertegenwoordigde, de höhere S.S.- und Polizeiführer luite- nan-generaal Rauter, die aanwezig was namens den Rijksführer der S.S. en chef van de Duitsche politie A. Hinim- ler, de gevolmachtigde van den Rijks commissaris in de provincie Utrecht, dr. Joachim en nog enkele andere le den van den staf van den Rijkscom missaris. Van de oude Keizerlijke weermacht waren aanwezig de generaal-veld- maarschalk von Mackensen, de gene raals der infanterie von Fabeck, von Stülpnagel, Reinhardt en Hasse, de generaal der artill ^rie von Behrendt en de admiraals Reuien en von Lanz. Ook waren er delegaties van Bulgarije en Hongarije. Van de groote Keizerlijke familie waren er 35 leden paar Doorn geko men. De meesten van hen arriveerden in een extra-trein. Behalve do 5 zoons van den overledqn ex-Keizer, namelijk kroonprins Wilhelm en- de orinsen Adelbert Eitel Friedrich, August Wil helm en Oscar waren er de dochter van den ex-Keizer, de hertogin van Brunswijk en vele kleinkinderen,1 tot wie ook behooren prins Louis Ferdi nand met zijn echtgenoote, de vroegere prinses Kyra van Rusland. De rouwplechtighei.d. Het' eerebataillon der weermacht, be staande uit een compagnie van het leger, de marine en het luchtwapen en voorafgegaan door een militair mu ziekkorps, het geheel onder comman do van oberst Von Gersdorff, stelde zich om kwart voor elf ter weerszijden i van het voorplein van het slot Doorn 1 op. De leden van de Keizerlijke fami- i lie en de genoodigden hadden zich in- tusschen in de vestibule van het slot, i waar het stoffelijk overschot was op gebaard, verzameld. De Rijkscommissaris en de leden van zijn gezelschap arriveerden pre cies om half elf voor het poortgebouw. Hier werd de Rijkscommissaris dooi den vleugeladjudant, oberst Von Giese verwelkomd en vervolgens naar den vroegeren kroonprins geleid. Rijks minister Seyss Inquart begaf zich daarna naar de gemalin van den ex- monarch. Na deze begroetingen begaf de Rijkscommissaris zich naar het hoofdgebouw en trad het slot binnen. In de vestibule, aan den voet van de baar legde hij een krans, een persoon lijke hulde aan de nagedachtenis van den gestorvene. De leden van de Kei zerlijke familie en de genoodigden stel den zich in de vestibule rond de baai- op. De rouwdienst begon. Weer trad de Rijkscommissaris naar voren en thans legde hij namens den Füher aan den voet van de baar een grooten krans. Het was een fraai bloemstuk, bestaande uit een breeden krans van lelietjes van dalen met witte orchi deeën. De krans was versierd met breede roode linten, waarop een ha kenkruis. Generaal Christiansen legde vervolgens een krans namens den Rijksmaarschalk, géneraal von Mac kensen namens het oude leger, gesand- te Bene namens den Rijksminister van Buitenlandsche Zaken en luitenant- generaal Rauter namens den Rijksfüh rer der S.S. en chef van Duitsche po litie H. Himmler. Ook werden kran sen neergelegd namens de vier onder deden van het Duitsche leger, den ge- neralen staf, het luchtwapen, het leger zelf en de oorlogsmarine. Het aantal kransen, dat in het hoofdgebouw was gebracht of op het voorplein lag, was niet te tellen. Het waren er stellig eenige honderden. Hierbij bevinden zich ook bloemstukken van de Deen- schen en Zweedsche koningshuizen, kransen van Hongarije en Bulgarije, bloemstukken uit vele deelen van de wereld. Treffend was de hulde die de bur gers van Doorn aan de nagedachtenis van den ex-Keizer hebben gebracht. Zij was op het voorplein opgesteld en bestond uit een groot bloembed, voor stellende een hermelijnen mantel met in het midden een goudkleurig kruis. Om elf uur begon de liturgische rouwdienst. Voorganger was de hof- predikant, D. Döhring uit Berlijn. Na dezen dienst werd de baar, welke be dekt was door den Keizerlijken stan daard, door het mannelijk huisperso neel onder leiding van twee kamer dienaren naar buiten gedragen en op een auto geplaatst. Tromgeroffel weer klonk, het eerebataillon presenteerde het geweer. Toen het tromgeroffel op hield speelde het muziekcorps het ko raal „Jesus meine Zuversicht." Toen de baar voorzichtig op den wagen was gedragen zette het eerebataillon zich in beweging. Het muziekcorps speelde het koraal „Wenn ich einmal soil scheiden", en daarna „Harre meine Secle". Al deze koralen en ook die welke nog volgden, waren lievelings liederen van den gestorven ex-keizer geweest. Tijdens den droeven tocht van hel slot naar de oude kapel dichtbij het poortgebouw, speelde het muziekcorps treurmuziek. Toen de stoet voor de kapel was aangekomen reed de auto met het stoffelijk overschot van den ex-Iveizer voor het front van 't eere bataillon. Wederom weerklonk trom geroffel en presenteerden de soldaten het geweer. Toen de baar van de auto in de kapel was gebracht, speelde het muziekcorps het koraal „Ein feste Burg ist unser Gott..." Ter weerszijden van de baar, die in het midden van de kapel op een tapijt stond opgesteld, betrokken vier zoons van den gestorven ex-monarch, in de uniform van het oude leger en vier kleinkinderen in de uniform van de nieuwe weermacht met getrokken sa bel de doodenwacht. Op alle vier punten van de baar brandden kandelaren. Langs de wan den van de kapel met haar meer dan duizend jaar oude gebrandschilderde ramen, welke gewijd zijn aan de boek drukkunst, lagen tientallen kransen. Aan den voet van de baar werden de voornaamste bloemstukken gelegd, vooraan de krans van den Führer. In de kleine ronde ingang van de kapel verrichtte de hofpredikant ver volgens de uitvaartceremoniën, welke hij besloot met het bidden van hel „Onze Vader". Daarna speelde het muziekcorps voor het laatst het ko raal „Ich bete an die Macht der Lie- be..." Nauwelijks waren de laatste klanken verstorven, of de zomersche lucht werd uiteengereten door een eeresalvo, gegeven door een compag nie infanterie, welke in de nabijheid van de kapel stond opgesteld. De plechtigheid was hiermede afgeloopen. Prinses Hermine en de vroegere kroon prins onderhielden zich nog eenigen tijd met den Rijkscommissaris en de andere hooge autoriteiten. Het eere bataillon marcheerde af op de tonen van den Yorckschen marsch. De leden van de Keizerlijke familie begaven zich terug naar het slot. De genoodigden verlieten Doorn. MAJOOR KRUYTS PARTIJ. Het A.N.P. meldt: Naar ons wordt medegedeeld, heeft majoor Kruyt de opheffing van zijn partij met ingang van 6 Juni 1941 bekend gemaakt. Met de opheffing van de N.S.N.A.P.- Kruyt is verdere klaarheid ontstaan in zake de bestaande nationaal-socia- listische partijen. Behalve de N.S.B. bestaat thans slechts neg de Groot- Duitsche beweging der N'.S.N.A.P.-dr. Van Rappard. DE BESPREKINGEN TE BATAVIA. Japan is bereid verder te onderhandelen. Domei meldt uit Batavia: Ofschoon het antwoord van Neder- landsch-Indië als onbevredigend wordt beschouwd, zal de Japanschc et Zuiden, Waaiwgbsclie en Langstraatsebe Courant* Hoofdredacteur: Jan Tielen, Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 1