SPORT OOO 7nijnfiaKUfc> Zomer- verkoudheid DEPARTEMENT VAN VOLKS VOORLICHTING EN KUNSTEN. „RERUM NOVARUM" EN „QUADRAGESIMO ANNO" HERDACHT. delegatie nog een laatste poging doen om door verdere onderhandelingen tot een overeenkomst te geraken. Men is van gevoelen, dat „eenige tijd" noodig zal zijn om vast te stel len, of de Nederlandsch-Indische au toriteiten al dan niet werkelijk het voornemen hebben de besprekingen tot een succesrijk besluit te brengen, aldus verluidt van den kant van de Japansche delegatie. Het Nederlandsch-Indische ant woord op het Japansche voorstel van 7 Mei is aan den Japanschen gedele geerde voorgelegd tijdens een hijeen- komst van gisteren, die 90 minuten heeft geduurd, waarna Josjizawa te kennen gaf, dat hij wellicht de Neder- landsche delegatie zou verzoeken ze kere onopgehelderd gebleven punten toe te lichten, aangezien zij in strijd zijn met de Japansche formuleering. tTe kennen gevende, dat zijn geduld op de proef werd gesteld, maar niet was uitgeput, zeide Josjizawa: „Ik kan thans niet zeggen, of ik de Ne- derlandsche gedelegeerden zal verzoe» ken hun houding verder te herzien. Ik zal mijn best blijven doen om het doel van mijn missie tot stand te bren gen. Wanneer echter blijkt, dat het onmogelijk is een bevredigende oplos sing te bereiken, dan blijft er geen andere weg over dan terug te keeren naar Japan". Uit kringen van de Japansche de legatie wordt vernomen, dat het Ne- derlandsche antwoord betrekking heeft op alle punten, maar slechts weinig punten behelst, welke de Ja panners als bevredigend kunnen be schouwen. Er verluidt, dat Josjizawa nieuwe instructies uit Tokio verwacht, alvo rens regelingen te treffen voor een verder contact met de Nederlandsche vertegenwoordigers. FRAUDULEUZE SLACHTINGEN EEN GEVAAR VOOR DE VOLKSGEZONDHEID. desondanks levensgevaarlijk voor de mensch is. Vooral bepaalde lagere or ganismen, bacteriën, zijn aan de vleeschvergiftiging schuldig. Deze bac teriën vindt men in vleesch en orga- nenbij zieke dieren van onderscheiden soort. Voor den mensch, die zulk he smet vleesch nuttigt, zijn deze vergif tigingen in vele gevallen doodelijk. Dikwijls beperkt de ziekte zich niet tot één geval, maar treft zij vele ge zinnen tegelijk, die alle van 't vleesch van zoo'n dier hebben gegeten. Bo- vendien zijn er nog bepaalde, evenmin als de bacteriën voor het bloote oog zichtbare, parasieten, die in 't vleesch kunnen voorkonfen en die den mensch heel wat onaangenaamheden en onge makken kunnen bezorgen, ja, soms zijn dood tengevolge hebben. Daarenboven bestaat het gevaar dat het ongekeurde, clandestien in den handel gebrachte vleesch, indien het soms op zichzelf al eens deugdelijk is, door de onhygiënische behandeling er van in de clandestiene bedrijfjes ondeugdelijk kan worden. Daarom, landgenooten, koopt geen vleesch van frauduleus geslachte die ren. Doet gij het toch, dan zijt gij er mede schuldig aan, dat de menschen van goeden wille minder vleesch krij gen toegewezen. Wie vleesch van frau duleuze slachtingen afkomstig, koopt, is zellzuchtig. En met al zijn egoisme is het toch mogelijk, dat hij zijn eigen belangen slecht dient en zichzelf in lichamelijk gevaar brengt. Want door ongekeurd vleesch te eten loopt hij groote kans, dat heel kleine wezentjes, den mensch vijandig gezind, in zijn li chaam worden binnengesmokkeld en daar een misschien doodelijke ver woesting veroorzaken. jagen de kou er uit. Doos 10 en 50ct. Van den veterinair hoofdinspecteui van de Volksgezondheid, prof. dr. H. C. L. E. Berger, ontvingen wij een be schouwing, waaraan het volgende is ontleend: Op het onsociale karakter van de clandestiene slachtingen van vee rundvee, schapen en. varkens is reeds van verschillende zijden de aan dacht gevestigd. Behalve het onsociale karakter heelt dit euvel nóg een be den kelij ken kant, in verband met de consumptie van ongekeurd vleesch. Er wordt wel eens gevraagd, of aar* 't nuttigen van „gesmokkeld" vleesch gevaren voor den consument zijn ver honden. Dit is inderdaad het geval. Deze gevaren zijn zelfs zeer groot. Niet zonder reden zijn er in alle beschaafde landen wettelijke maatregelen geno men ter bescherming van den mensch tegen gevaren, waaraan hij hij het eten van vleesch blootstaat. Daarvoor dient een vleeschkeuringswet. Zulk een wet heeft een sterk pre ventieve (voorbehoedende) werking. Dit blijkt, wat Nederland betreft, uit de jaarverslagen, door mij van de in werkingtreding der algemeene, ver plichte keuring af uitgebracht. Laat mij willekeurig een voorbeeld nemen: het jaar 1937. In dit jaar werden ge keurd: I Met ingang van 10 Juni is de heer N. Oosterhaan, tot nu toe hoofd van de afdeeling perswezen, benoemd tot hoofd van de afdeeling algemeene propaganda van het departement van volksvoorlichting en kunsten. Met ingang van denzelfden datum is benoemd tot hoofd der afdeeling perswezen van genoemd departement de heer M. Blokzijl, journalist te Am sterdam. ARBEIDSDIENST VOOR MEISJES. De gisteren verschenen Staatscou rant bevat een besluit van den secre taris-generaal van algemeene zaken betreffende den „arbeidsdienst voor meisjes"', aldus wordt blijkens artikel 1 van dit besluit de betreffende afdee ling genoemd van den Nederlandschen Arbeidsdienst. Artikel 2 bepaalt, dat besluiten, beschikkingen en alle an dere door het daartoe bevoegde gezag gestelde of te stellen regelen betref fende den Nederlandschen arbeids dienst niet van kracht zijn voor den arbeidsdienst voor meisjes, tenzij uit drukkelijk anders wordt bepaald. EXTRA RANTSOEN SUIKER. van diepe en doorslaggevende betee- kenis ook voor ons gansche vaderland. Den wekroep der beide Pausen. Leo XIII - Pius XI in een zin samen vattend, zeide spr.: wees mensch en werk aldus voor uzelf en voor elkaar, naar God het wil. Wij hebben, vrijwel eenparig met de overige wereld, aan de volksge meenschap niet gegeven wat haar toe kwam. De schending der menschelij- ke persoonlijkheiid heeft ons overge laten de massafiguur van den prole tariër. Het requisitoir van Paus Leo XIII klinkt den modernen mensch bijna ongelooflijk in de ooren, doch wij he-, hoeven niet over de grenzen te gaan om de juistheid daarvan te toetsen. Ook in Nederland knaagde het steeds voortwoekerende pauperisme aan het leven van talloos velen en het welzijn onzer samenleving. Vergelijkenderwijze mag Nederland er zich op beroemen, na het verschij nen van „Rerum Novarum" een soci ale wetgeving gecreëerd te hebben, waarin met succes den strijd tegen dc- sociale uitwassen werd aangebonden, in welk verband spreker de namen noemde van Aalberse, Talma en Druk ker. Spr. bepleitte wen schel ij kheid van vermogensvorming van het volk. Hij wees op de onmogelijkheid hier toe, zoolang de arbeid beschouwd werd als „waar", die „verhandeld wordt op een z.g. „arbeidsmarkt". Wil vermogensvorming door de massa een feit worden, dan moet met deze oude overtuiging gebroken wor den en daarvoor in de plaats komen de overtuiging van de waarde van den koninklijken mensch, die boven de rangorde van alle zaken staat. Daar door rijpt tevens de behoefte aan per soonlijke vrijheid, want uitdrukkelijk bindt de Paus de vermogensvorming aan de persoonlijke verantwoordelijk heid van den arbeider. Aan deze hervorming moet echter voorafgaan: een algemeene hernieu wing in christelijken geest, anders zijn alle pogingen tevergeefs. De na druk en uitvoerigheid, waarmede in de encycliek de hervorming der zeden wordt behandeld, moest, aldus prof. Romme, meer tot ons zeggen dan in leite het geval is. Hier kan ieder zelf handelen. Hier drukt de volle verant woordelijkheid voor de al of niet ten uitvoerlegging van de encycliek op ieder van ons. N. V. B. Uitslagen van Zondag: Kampioenschap van Nederland. VSVHeracles. 22 ADOBe Quick 24 Afdeeling III. PEGGo Ahaed 20 VitessesRigtersbeek 20 Afdeeling IV. PicusLimburgia MirandaRBC Promotiecompetitie 3e klasse. MuloNevelo Veloc—SET Zeelandia—DESK Kampioenschap van Nederland. 2—1 4—0 0—2 8—3 1—1 Heracles heefl het bij VSV niet verder kunnen brengen dan een gelijk spel. Daarmee kunnen de Oostelijken zich nog geen kampioen noemen, want als PSV de twee nog resleerende wedstrijden weet te winnen, zal een beslissingswedstrijd tusschen PSV en Heracles noodzakelijk blijken. Be Quick haalde het sterke stuk je uit bij ADO te winnen. De Westelijke kampioenen komen dit seizoen zoo maar poovertjes uit den hoek. Er moet nu nog gespeeld worden: lo Juni: Be Quick—ADO en PSVVSV. 22 Juni: Heracles—PSV en VSV—Be Quick. De stand is: Heracles PSV ADO Be Quick VSV 11 7 0 5 3 21—8 10—10 12—15 7—13 7—11 Afdeeling III. Good old. Go Ahaed is hier dan gede gradeerd. Stellig zal dit feit in de voet balwereld opzien genoeg gebaard heb ben, ai was het na de laatste wedstrijden al wel zoo goed als zeker geworden, dat de rood-witten het niet meer houden zouden. De vrijkomende plaats wordt nu nog door drie clubs betwist, waarbij Vi tesse de beste kansen maakt. Afdeeling IV. Picus zorgde voor een doeltreffende overwinning op Limburgia en toont daarmee dat het haar ernst is een plaats in de eerste klas te verwerven. Miranda stak goed van wal door een rovale over winning op RBC. De stand is nu: Limburgia Picus RBC Miranda Standiaard 9—4 55 3—G 4—0 1—7 LOONBELASTING. Berekening der belasting b(j gedeeltelijke werkloosheid. Runderen 350.237 Graskalveren 78.910 Vette kalveren 114.424 Nuchtere kalveren 556.502 waarvan afgekeurd 19.487 19.622 2.674 33.642 32.727 14.008 3.785 7.059 Bon 42 zal slechts twee weken geldig zyn. Varkens 1.094.692 Schapen 202.545 Geiten 11.747 Eenhoevige dieren 26.523 Bij deze getallen moeten wij feite lijk nog voegen als „niet volkomen deugdelijk" de hoeveelheden, welke slechts voor consumptie werden toe gelaten, nadat zij aan een bepaalde, bewerking waren onderworpen, d. z. de zoogenaamd voorwaardelijk goed gekeurde, geslachte dieren. De omstandigheid, dat er in Neder land in den loop der jaren slechts spo radisch vleeschvergiftiging is voorge komen, is uitsluitend te danken aan de uitnemende werking van onze vleesch keuringsdiensten. Er zijn nog steeds menschen, die meenen, dat zij zelf wel „aan 't vleesch kunnen zien" of het deugdelijk voor consumptie is en dat zij dus de weten schappelijke keuring wel kunnen missen. Dezulken worden er met na druk op gewezen dat zij het mis heb- ben! Alleen de deskundige, de dieren arts met zijn veelzijdige en gespeciali seerde kennis, is in staat een volledige keuring te verrichten en uitspraak te doen. Bij dit alles moeten wij goed begrij pen, dat vleesch, schadelijk voor de gezondheid, heel frisch kan schijnen. Het is hijvoorbeeld mogelijk dat het een mooie, roode kleur vertoont en als men het voelt, vast blijkt, terwijl de leek er ook overigens geen afwij kingen van het normale aan kan be speuren, maar dat het gebruik er van De secretaris-generaal van het de partement van Landbouw en Vissche- rij maakt hekend, dat een extra rant soen suiker van 1 kilogram, te gebrui ken hij de inmaak, beschikbaar wordt gesteld. In verhand hiermede wordt de gel digheidsduur van de met „42" genum merde bon van de bonkaart algemeen van vier weken ingekort tot twee we ken. Bon „42" geeft derhalve nieS» zooals dezer dagen is hekend gemaakt, tot en met 6 Juli a.s., doch slechts tot en met Zondag 22 Juni a.s. recht op het koopen van 1 kilogram suiket, waarna voor het tijdvak van Maandag 23 Juni tot en met Zondag 6 Juli a.s. wederom een bon ter verkrijging van 1 kilogram suiker zal worden aange wezen. In totaal wordt dus gedurende het vier-wekelijksche tijdvak van 9 Juni tot en met 6 Juli a.s. twee kilo gram suiker beschikbaar gesteld, ter wijl het gebruikelijke rantsoen 1 kg. per vier weken bedraagt. In de concertzaal van Bellevue te Amsterdam is Zondagmiddag een door het comité van actie naar de Nieuwe Gemeenschap georganiseerde feest- vergadering gehouden ter herdenking van de verschijning der encycliek Rerum Novarum voor 50 en der ency cliek Quadragesimo Anno voor lki jaren. Prof. mr. C. P. M. Romme, oud-mii- nister van sociale zaken, noemde hei - de encyclieken documenten, .kostbaa J" en gewichtig voor ons geheele volk;, In een der belasting-inspecties had den eenige fabrikanten vanwege de belastingadministratie de opdracht gekregen, hij gedeeltelijke werkloos heid voor de inhouding der loonbelas ting onderscheid te maken tusschen de arbeiders, die wél en die, welke niét hij een werkloozenkas zijn aan gesloten. Bij de Iaatsten kon voor die berekening de weektabel worden toe gepast, bij de eersten moest evenwel belasting worden ingehouden over eenkomstig de dagloontabel, welke voor de arbeiders ongunstiger uit komsten geeft. De nadeelige verschil len gingen in de praktijk tot 0.45 per week. Deze handelwijze werd door den be- treffenden inspecteur hierdoor gemo tiveerd, dat de hij een werkloozenkas aangesloten arbeider bij gedeeltelijke werkloosheid recht op uitkeering uit deze kas kan hebben, welke uitkee ring door dc inspectie als loon werd beschouwd. Deze uitkeering geschiedt echter door den vakhond en derhalve is het juiste bedrag aan den werkge ver niet hekend. Deze kan dus geen loonbelasting inhouden over het wer kelijk uitgekeerde bedrag. Hij moest zich volgens den inspecteur op ande re wijze veilig stellen en dit zou dan worden bereikt door toepassing van de ongunstiger dagloon-tabel. Op grond van verscheidene argu menten moet deze zienswijze echter als een volstr~Kt onjuiste toepassing van het Besluit op de Loonbelasting 1940 word'.n beschouwd. Daar de kwastie voor vele arbeiders van di rect practisch belang was, richtte het Bestuur van het R.K. Werkliedenver bond een schrijven tot den waarne mend- Secretaris-Generaal van het De partement van Financiën, waarin het zijn bezwaren uiteenzette en om een beslissing in deze aangelegenheid ver zocht. Op dit schrijven is een antwoord ontvangen, waaruit blijkt, dat de op vatting van den inspecteur inderdaad onjuist is. Indien een tegen werkloos heid verzekerde arbeider tengevolge Van geringe werkgelegenheid hij zijn werkgever eenige dagen in de week niet kan werken, en gedurende deze dagen uitkeering uit zijn kas ont vangt, moet zijn loonbelasting, even als voor zijn niet-verzekerde collega's gewoon volgens de weektabel worden berekend. T v V PromotiecompeUlie' 3e klasse. Er begint hier eenig perspectief te ko men, in de lijnen der krachtsverhoudin gen, waarbij vooral naar voren komt, dat i i zich z0° maar niet zonder meer zal laten degradeeren, al zal zij aan Veloc vooral een zware concurrent hebben. Zondag wisten de Oisterwijkers bij Mulo de twee puntjes weg te halen, waarmee zij de leiding behouden. Hoe zwaar deze promotiecompetitie is blijkt wel uit de groote nederlaag die SET hij Veloc moest ondergaan, alhoewel de Tilburgers toch ook niet voor de poes zijn. De stand is hier Nevelo Veloc Mulo SET ESV 6—1 9—4 5—G 7—12 1—5 DESK behaalde uit de verre reis naar Zeelandia een kostbaar puntje en mag alzoo d|en inzet der competitie als ge slaagd beschouwen. R. K. (1 Het derde elftal verloor na een span nende match met '3—1 van DESK 3. Hoe wel DESK technisch wel beter speelde dan RKC. hadden de onzen voor hun harde erken wel een gelijk spel ver diend Het 5e deed het nu beter en won op gemakkelijke wijze met 73 van SVG 3. R.K.C.-Junioren-nieuws. Zooals aangekondigd vertrokken ohi precies 12 uur het A. B en C-elfial IUet reserves, leiders en een lüü-tal suppor ters naar de serie-wedstrijden in Tiibur" geen enkele ontbrak op het appél. Zoo hoort het jongens, dat is het bewijs van clubliefde en sportieve geest. De groot ste voldoening voor Uw ijverig bestuur, is dat g(j hun moeite en opofferingen weet te waardeeren. Gaat op den ingeslagen weg voort lot groei en bloei van RKC. Alzoo werd zonder stukken Tilbur« bereikt en allereerst ging de belangstel ling uit hoe het zou afloopen met de wedstrijden. Wat dat betreft dat kon haast niet beter. RKC A won na een spannende sportieve wedstrijd met 72 van WTZ. Het feit (fat de scheidsrech ter vol lof was over het spel der onzen alsmede dat hij geen enkele vrije schop' heeft behoeven te geven zegt genoe.. Voor dezen wedstrijd bestond van de zfjl de van liet publiek groote belangstelling. RKC B deed het al even goed en won na een eenigszins sensationeelen wed strijd met 1—3 van SDZ A. Hoewel het er aanvankelijk op leek dat de RKC'ers verre de mindere zouden zijn, omdat zij reeds spoedig een 3—1 achterstand had dien welke zij wisten te behouden tot h min. voor het einde. SDZ dat reeds tee kenen van vermoeidheid toonde moest toen ervaren dat de RKC'ers hun gewo ne frissche spel bleven spelen en daarbij nog alles op alles zetten om hun achter stand; nog in te halen. Zoo wisten zij te bereiken dat zij luin 3- 1 achterstand in een 43 overwin ning wisten om te zetten door 3 goede doelpunten. Mooi zoo jongens dat was reeds het eerste merkbare succes van uw geregelde oefening en training. Het C-elftal verloor na een van beide zijden vriendschappelijk gespeelden wed strijd met 2—1 van Ons Vios C. Wij mo gen gerust zeggen dat hier de gelukkig ste gewonnen heeft. De C-elftallers na men na 20 min. de leiding. Vios maakt kort na de rust niét een penalty gelijk, zoo bleef de stand Jot 1 min. voor het einde. Toen toch nog moesten onze jon gens doordat Vios rechtsbinnen het win nende doelpunt scoorde de vlag strijken. Toch kan er gezegd worden dat de RKC' ers zich eervolle en sportieve verliezers getoond hebben. Voor Zondag a.s. slaan in de volgende ronde op het programma RKC ALonga A en RKC BSt. Jozeph I. .loiij. Hierop komen wij Zaterdag a.s. nóg- te- ruS- ij DAMMEN. W.D.V.-Clubcompetilie. Hedenavond zal het volgende program ma voor bovenstaande onderlinge club- competitie worden gespeeld: Fr. v. d. Gouw IG. de Werd. J. v. d. GouwA. Witteveen. W. KraalJ. Hollemans. A. Pijnenburg—H. Dekkers. C. de Jong—Fr. v. d. Gouw II. A. v. d. GouwC. Biekens. M. KoningsFr. v. Münster. A. DamenH. v. d. Hammen. A. v. EngelenC. Biekens. J. HamersH. Brouwers. n. Ver hap enA. de Graag 1—1. De 1.1. Zondag gespeelde eerste oefen partij tusschen de heeren D. Verhagen (WDV) en den mr. dammer A. de Graag te Heusdlen is na ruim 4 uur spelen in remise geëindigd. A.s. Zondag wordt in het WD V-club lokaal bij den heer M. v. Bracht de 2e partij gespeeld. Aanvang des n.m. half 2. Persoonlijk kampioenschap dammen Langstraat e. o. De j.l. Zondag in het DAM-clublokaal Ie Dongen gespeelde partijen 'l'óor de 5e ronde om het persoonlijk kampioenschap dammen, brachten de volgende rè$(rlta- ten: A. DickensJ. Langerwerf 2 Jos. CoesmansJ. Schuwer 1l Door verhindering van een drietal spe lers konden slechts twee partijen worden gespeeld. wiw ,Z?ild,ag zal ,e Waalvyijk in het W DN -clublokaal voor de Ge ronde het navolgende programma worden ge speeld: n A. v. d. GouwJos. Coesmans. Fr. v. MünsterA. Dickens. 1 Juni opening van het vischseizoen. Eerste Pinksterdag was een gfó- riedag voor eiken visscher. „Visschers-stilleven". (Polygoon).

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 2