BURGERLIJKE STAND BOEKBESPREKING RECHTZAKEN Couranten-reclame NIET TE VERVANGEN. DRUKWERK MuiiiMie Stoomdrukkerij Aitloon lielee - lltoatoiiik. De situatie in den Schoenhandel. Gemengd Nieuws vooral in een veel gelezen plaatselijk- en streek blad is ZIET THANS UW VOORRAAD na en bestelt spoedig t ontbrekende bij* Ülü'*! IS brb J. SchuwerJ. Siemons. S. VereggenA. Schilders, rdp LangerwerfA. Claassen. Aanvang, 's voorrniddQgs 11 uur. WIELRENNEN,- Iionde van Weert. jDe uitslagen van de ronde van Weert luidden als volgt: 1 Van Amsterdam, Princenhage, 102 K.M. in 2 uur 37 min. 10 sec.; 2 Motké, Amsterdam; 3 Evers, Wormerveer; 4 De Beer, Bussum; 5 Jansen, Eindhoven; 0 Braspenninck, Princenhage; 7 Wijdenes, Oudlerkerk; 8 Maas, Geldrop; 9 Engel, Amsterdam; 10 Seijen, Maastricht,1; 11 Joosen, Made; 12 Hopstaken, Roosen daal. Van Vliet wint te Antwerpen. In het Antwerpsche sportpaleis von den waarschijnlijk de laatste wedstrijden van dit seizoen plaats. Van Vliet toonde weer zijn goeden vorm dloor in de sprint van de Belgen Schcrens, Haerbos en Cools te winnen. De tijdrit over 250 me ter leverde een spannenden strijd! op tusschen van Vliet en Scherens die ten slotte gelijk over de eindstreep gingen. Sprint: le serie: 1 Van Vliet, 2 Haer bos i wiellengte, laatste 200 meter in 12.1 sec. 2e serie: 1 Scherens, 2 Cools 3/« lengte tijd! 12 sec. 3e Serie: 1 Van Vliet, 2 Cools 3U leng te tijd 12.1 sec. 4e Serie: 1 Scherens, 2 Haerbos 1 leng- te ijjd 12.1 sec. 5e Serie: 1 Cools, 2 Haerbos 1 lengte, tyd 12.3 sec. 6e Serie: 1 v. Vliet, 2 Scherens I leng te, laatste 200 meter in 11.7 sec. Tijdrit over 250 meter 1 en 2 v. Vliet en Scherens 14.3 sec., 3 Haerbos 14.7 sec., 4 Cools gevallen. Totaaluitslag: 1 v. Vliet 41 pul., 2 Sche rens 5è pt3 en 4 Cools en Haerbos 9 pt. De wedstrijd achter handelsmotoren in 4 ritten van 15 K.M. werd gewonnen door Clautier. Pellenaars en Boeyen kon den het niet verder brengen dan de vier de en de vijfde plaats. DE RONDE VAN MIDDEN BEEMSTER. De uitslagen van de gehóuden ronde van Mid/dcn Beemster luiden als volgt: Amateurs en onafhankelijken 40 K.M.: 1. L. Bakker, Zaandam, in 1 uur 6 min. 27 sec., 2 H. Lakeman, Amsterdam; 3 B. Schellingerhout, Amsterdam; 4 Luppers Amsterdam; 5 A. Vogelzang, I)en Haag; 6 G. Loos, Amsterdam; 7 J. J. Bos, Am sterdam. Nieuwelingen 20 K.M.1 B. Verlaan, Amsterdam, in 34 min. 31 sec.; 2 J. Alles Amsterdam; 3 W. Sirasch, Amsterdam; 4 J. Markus; 5 P. van Rijn. Veteranen: 1 W. Eindhoven, Den Haag 1 uur 42 sec; 2 L. Wijnberg, Amsterdam, 3 A. Krijgsman, Rijswijk. Reeds gedeeltelijk in ons vorig num mer opgenomen. 'r:jiRar LOONOPZAND. Van 28 Mei t/m. 5 Juni 1941. Geboren Cornelia Johanna Maria, dv. M. M. Din- gemans-Kimenai. Wilhelmus Adrianus Antonius Maria, zv. P. A. F. Vloemans- Aussems. Maria Catharina Arnolda Adriana, dv. J. J. Opperman-van der Lee. Lamberlus Johannes Maria, zv. J. L. A. v. d. Velden-van Deursen. Antonius Franciscus Petrus Maria, zv. P. J. van Loon-Mutsaers. Gerardus Engelbertus Josephus, zv H. B. van de Ven-Beerens. Cornelis Bernardus Maria Gerard us, z.yi'i Damen-Schoormans. •Overleden: J. G. van Luxemburg, oud 61 jr., we- duwn. van M. C. van Sluisveld. A. C. Beunis, oud 41 jr., dv. M. Beunis-Klein. Huwelijken H. Voogd, oud 30 jr., wonende te Groes- beek en D. M. van Gulik, oud 26 jr., al hier. -L. J. de Bondt, oud 34 jr. en F. M. van Heesch, oud 30 jr., beiden alhier. Huwelijksaangiften M. van Dongen, oud 27 jr. en E. H. Zwaans, oud 24 jr., heiden alhier. J. B. Rekkers, oud 27 jr., wonende te Was pik en J. W. M. van Wezenbeek, oud 30 jr., alhier. A. van Wanrooij, oud 22 jr., wonende te Oosterhout en J. J. Boutier, oud 21 jr., alhier. A. W. H. van den Nieuwenhuizen, oud 31 jr. en W. C. M. van Iersel, oud 27 jr., beiden alhier. P. A. Pynenburg, oud 36 jr. en M. G. Brands, oud 35 jr., beiden alhier. J. A. Brands, oud 26 jr. en P. A. Timmer mans, oud 21 jr., beiden alhier. Vertrokken H. J. H. Vrinten naar Oudenbosch. H. A. van Kuijk naar Dongen. W. P. Hutten en kinderen naar Eindhoven. J. A. M. Sperbcr naar Raamsdonk. Ingekomen Th. J. H. A. van der Linden van Ilees- wijk. M. A. Sprink van 's-Gravenhage. H. W. A. Hendriks van Goirle. M. A Biekens en gezin van Drunen. A. van Helvoirt van Vlijmen. C. B. Hen driks van Waalwijk. J. P. Broekmeu- len van Tilburg. J. van der Sanden van Vlijmen. J. A. Pols van Waspik. P. Balvers van Udenhout. J. E. Schoenmakers van Gilze-Rijen. G. Marcelis van Dongen. DE WEEKREVUE DE PRINS JUBILEERT. Deze maand zal het juist 40 jaar gele den zijn, dat het eerste nummer van „De Prins" ter perse ging. Een feit, dat onge twijfeld! een herdenking waard is. „Ge durende al die jaren", schrijf het blad, ..was „De Prins" een spiegel van het ge beuren in binnen- en buitenland. Waar heidsgetrouw, zonder iets af of toe te doen aan de beelden, die er in weerspie geld werden". In verband met dit jubileumjaar was de redactie voornemens de lezers te ver rassen met een speciaal Jubileum-num mer. Nu de tijdsomstandigheden echter versobering eischen, heeft men dit plan moeten loslaten. Toch heeft het blad wil len toonen hoezeer het de belangstelling en trouw van zijn talrijke abonné's waar deert en daarom een andere, voor de le zers kostelooze, attractie bedacht, die ze ker nog meer in den smaak zal vallen en ongetwijfeld zeer actueel is. Hierover vindt men in het keurig verzorgde Pink ster-nummer alle gewenschte nadere bij zonderheden. Het nieuwe nummer van dit aantrek kelijke familieblad ziet er ook thans weer zeer verzorgd uit, zoowel wat artikelen als illustraties betreft. Dit nummer besluit met een aardige, afwisseldene pagina: Onze Grabbelton, waarin eiken lezer de kans geboden wordt op een prijs voor Ier plaatsing in gezonden stukjes. De lugubere vondst. Nadere bijzonderheden» Nu de 52-jarige Amsterdammer, wonende in de Balistraat, bekend heeft zijn vrouw te hebben vermoord, wordt van de politie nog het, vol gende vernomen Het vrouwenhoofd, dat in het water werd gevonden, had een prop in den mond, afkomstig van een zwachtel. In de doos waarin het lag werd een stuk van een theedoek aangetroffen, verzwaard metsteenen. Onder leiding van den hoofdin- inspecteur van politie, den heer B. J. E. van Loo, werd het onderzoek aangevangen. In de woning van een in den laatsten tijd vermiste vrouw vond de politie een soortgelijk stuk zwachtel als men bij het vrouwen hoofd had aangetroffen. De man had op 8 Mei bij de politie aangifte gedaan dat zijn vrouw ver dwenen was, doch dat hij dacht dat zij misschien bij haar moeder op een der Zuid-Hollandsche eilanden logeerde. Hij zelf was naar kennissen in Hillegersberg vertrokken. De Am- sterdamsche politie stelde zich in verbinding met de politie te Hille gersberg en verzocht de arrestatie van den man. Dit gebeurde, doch er werd hem daar door de politie niet medegedeeld, waarom hij was aangehouden. Inspecteur Bijlsma vertrok met rechercheurs naar Hillegersberg en nam hem daar een langdurig ver hoor af. De man bleef daaronder zeer kalm en deelde mede niets met het verdwijnen van zijn vrouw te hebben uit te staan. De man werd echter naar Amster dam overgebracht en in bewaring gehouden. Het onderzoek van de politie maakte verder uit dat de man zeer goede relaties onderhield met de familie te Hillegersberg, en de vrouw aldaar verschillende geschen ken had gegeven, o.a. een naaima chine en diverse kleedingstukken afkomstig uit zijn eigen woning en van zijn vrouw. Het weggeven van dezegeschenken deelde de politie mede aan den rechter-commissaris en deze wist bij het verhoor van Vrijdagmorgen den man tot bekentenis te brengen. De vrouw was door hem opzolder in zijn woning vermoord geworden. Het lijk was in stukken in het water geworpen. De moord is overdag gepleegd, de inwonende 17-jarige zoon was niet thuis en op zijn werk. De buren hebben niets bemerkt en geen enkel spoor is in de woning of op den zolder aangetroffen. Bij het zwemmen in zee verdronken. De Noordzee heeft in het nieuwe seizoen haar eerste slachtoffer ge- ëischt. De verradelijke stroom, welke zoo dikwijls vlak langs het strand staat, heeft Zondagmiddag omstreeks 2 uur een 17-iarige jongen, G. S., uit Nootdorp, in zee getrokken, waarbij hij is verdronken. Een aan tal vrienden van het slachtoffer, die het ongeval zagen gebeuren, tracht ten hem nog te redden, doch daar zij geen van allen konden zwemmen, durfden zij zich niet te ver te wagen, zoodat zij het lijdelijk moesten aan zien hoe hun kameraad in zee ver dween, waar hij moet zijn verdron ken, Het lijk is nog niet aange spoeld. In den middag omstreeks een uur is aan het Zandvoortsche strand bijna een verdrinkingsongeval gebeurd, doch door 't doortastend en moedig optreden van een tweetal leden der Zandvcortsche Reddingsbrigade, de heeren Jacob Termes, bestuurslid, en C. de Jong, lid, werd het voor komen. Mevr, M. uit Haarlem was ter hoogte van den strandweg aan het zwemmen, toen zij plotseling voelde, in een mui te zijn geraakt. Zij riep luidkeels om hulp en dit werd ge hoord door iemand, die onmiddellijk de badinrichting van het Groo Badhuis waarschuwde, waar men over een reddingsvlet beschikt. De heer Jaap Termes. bestuurslid van de reddingsbrigade, bedacht zich geen moment, en te zamen met zijn badman C. de Jong reed hij de boot te water en roeide ijlings naar de drenkelinge. In bewusteloozen toe stand werd deze in deboot geheschen en aan het strand gebracht. Hier paste de heer Termes onmiddellijk kunstmatige ademhaling toe. Mevr. M. had veel water binnengekregen, doch het gelukte haar redders de levensgeesten weer op te wekken. Des avonds om acht uur is de volledige reddingsbrigade wederom opgeroepen, om een jongen van twaalf jaar te zoeken, die reeds sedert twee uur zoek was. De jongen was in badpak te water geloopen op dezelfde plaats, waar even te voren de dame bijna verdronken was. De brigaae. onder leiding van dr. Van Fraassen, zocht de zee af, doch kon den knaap niet vinden 's Avonds om elf uur spoelde het lijk ter hoogte van het Zuiderbad aan. Het slacht offer is de 12 jarige -Johan Eekhof uit Amsterdam. Te Rotterdam is de zes-jarige G. Kriesels uit de Atjehstraat, die op het roeiersvlot in de Maashaven aan het spelen was, te water geraakt. Het lijkje van den jongen is na anderhalf uur opgedregd. Te Loosdrecht is het eerste ver- drinkingsgeval te betreuren. De 17-jarige De Groot uit Utrecht, die hier in een der zwembassins aan de plassen met kameraden was gaan zwemmen, werd hier na eenigen tijd vermist. Met een dreg werd het lichaam opgehaald, doch de levens- geesten bleken reeds geweken te zijn. In een onbewaakt oogenblik is het bijna twee-jarig kind van de familie C. Duineveld dicht bij de woning aan den Meerweg te Anna-Paulowna in een sloot geraakt.Toen de moeder het kind miste en ging zoeken, vond zij het drijvende op den rug, met slechts de handen boven water. Hoewel het kind slechts heel kort in het water gelegen kan hebben, konden direct toegepaste kunstma tige ademhaling en een zuurstof apparaat geen redding brengen. Te Poeldijk is eveneens een kind van twee jaar verdronken. Het was het twee-jarig pleegdochtertje van de familie O., dat bij het spelen in een sloot was gevallen. Zestig dooden op Hokkaido. De zware storm, gepaard met ont zaglijken regenval, welke Hokkaido in Japan, sedert drie dagen teistert, heeft daar niet alleen aanzienlijke schade aangericht, maar ook reeds meer dan zestig menschenlevens geëischt. Door dijkbreuk is een dorp overstroomdmeer dan vijftig huizen werden door de watermassa's mee gesleurd. Bovendien moesten tal rijke visschersbooted met bemanning verloren geacht worden. Ten Noorden van Joetsoe is een heel gebied bedekt paet een sneeuw laag van bijna tien centimeter. Voor het laatst heeft mep dergerlijk feit in 1936 meegemaakt. Aan den oogst is aanzienlijke schade aangericht. Hij wilde hem niet verraden. Een zaak tegen een 20-jarigen looiersknecht uit Dongen, die Maan dag voor den Bredascheu Politie rechter terecht stond, wegens diefstal van eenige konijnen, nam op de zitting een onverwachte wending die het noodzakelijk maakte, dat de zaak opnieuw naar den rechter van in structie verwezen werd. De jongen bleef ontkennen, dat hij de konijnen gestolen had, al hoewel er veel aanwijzingen waren, die het tegenovergestelde deden ver onderstellen. Bij de eerste ondervraging van verdachte bleek evenwel reeds, dat er iets haperde en nadat hij opnieuw voor het hekje geroepen was, kwam het hooge woord eruitde jongeman had een viertal konijnen gekocht voor f 12.50 van een vrindje, althans van iemand, die hij heel goed kende. Hij had beloofd hem niet te zullen verraden en dacht hem nu vrij te houden door zelf voor te komen, veronderstellende dat het ook mtt hem niet zoo'n vaart zou loopen. Inmiddels zat de jongeman nu reeds twee maanden in voorarrest en dat allemaal voor een vrindje, wiens naam thans aan de Politie rechter bekend werd gemaakt, een 17—-jarigen leerlooiersknecht uit Dongen, legen wien thans door de Officier een nieuw onderzoek gelast is. Verdediger van den verdachte was mr. Rasser Jr. D.v.N.&Z. EEN BLOEMKOOL TWEE GROENTEN! Het is bij ons Nederlanders gebrui kelijk, dat wij van bloemkool alleen de „bloem" op tafel zien verschijnen; de omhullende groene bladeren be schouwen wij ten onrechte als afval. De bladeren van bloemkool zijn minstens even smakelijk als die van groene- of boerenkool; bovendien be zitten ze een grooter gehalte aan vi taminen dan in de „bloem" voorkomt. Er is dus alle reden om.in 't blanke binnenste èn het omhullende groen van dc bloemkool te gebruiken, zoo als dit trouwens in verschillende an dere streken dc gewoonte is. Hoe is dat nu mogelijk? Als er rondom de bloemkool veel van het omhulsel bewaard is gebleven, wordt dit bestemd als groente voor een tweeden maaltijd; de bladeren worden gesneden en goed fijn gesnip perd, met nerven en al, waarna ze met een bodempje kokend water op gezet en op een zacht vuur gaar ge maakt worden (V2' uur)Het overtol lige vocht wordt gebonden met een weinig maizena of aardappelmeel, waarna door de groente een klein stuk je boter wordt geroerd en er naar smaak wat zou wordt bijgevoegd. Heeft de groenteboer, om op zijn kar ruimte le winnen, reeds een gedeelte van het groen verwijderd, dan is het restje toch nog wel de moeite waard. Het wordt zeer fijn gehakt of gesne den en bij wijze van peterselie ge mengd met de bloemkoolsaus, die daardoor niet alleen een aardige groe ne kleur aanneemt, maar er ook pit tiger van smaak en rijker aan vitami nen door wordt. In het bijzonder leenen de bloem koolbladeren zich ook voor het be reiden van een smakelijke soep. Een smakelijk, eenvoudig recept daarvoor is het volgende: Groene bloemkoolsoep (4 personen). I)e buitenste groene bladeren van een bloemkool, 1 groote aardap pel, 50 gr. 1 theekopje) tapte- melkpoeder, 40 gr. 54 afgestreken eetlepels) bloem, 1 liter water, 10 gr. (V2 afgestreken eetlepel) boter, wat zout, wat peper en nootmuskaat, een paar takjes bies look of een preitje. Snipper de gewasschen bloemkool bladeren met de nerven fijn, snijd den gewasschen aardappel in kleine blok jes en laat beide samen gaar en droog koken met een bodempje water (on geveer 20 minuten). Roer er de droog dooreengemengde bloem en melkpoe der door en verdun dan geleidelijk het mengsel met water. Laat dc soep nog even doorkoken tot ze gelijkmatig ge bonden is en maak ze op smaak af met zout, nootmuskaat, peper en fijn gesneden bieslook of prei. ABONNEERT U OP DIT BLAD Donderdag heeft een bespreking plaats ge had op het R.H.L., waarbij vertegenwoor digd waren de afd. Middenstand, Departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, het Centraal Distributiekantoor, de Schoenfabrikanten en de Schoenwinkeliers. De bespreking droeg een vertrouwelijk ka rakter, doch het volgende kan daarvan wor den medegedeeld. Het R.H.L. beseft volkomen, dat er voor de winkeliers een noodtoestand is ontstaan, doch de lederpositie maakt het ondoenlijk in dien noodtoestand ten volle te voorzien. Bovendien moet de winkelier beschermd worden tegen een totalen uitverkoop van zijn voorraden bon 2 schoeisel, welke het gevolg zou zijn van een te ruime verstrek king van bonnen 2. Het is n.l. in verband met de leder- en rubberpositie niet moge lijk om een groot deel der verkochte soor ten bon 2 schoeisel weer opnieuw te be stellen b(j den fabrikant. Toegezegd is een vlottere uitgifte dan de huidige van de bonnen 2, vooral in de groote steden. Er zijn winkels in de groote steden, die nog geen enkele bon 2 ontvangen hebben Het Centraal Distributiekantoor heeft alle medewerking toegezegd om de bonnen 2 vlugger te spuien. Ook is de aandacht ge vestigd op het staken der uitgifte van bon nen in Utrecht. Speciaal in Amsterdam zijn tot dusverre nog veel te weinig bonnen 2 uitgegeven; 40 man personeel is daar echter bezig in overwerk dezen achterstand in te halen. Het bleek dat sommige distributiekantoren nog niet goed weten, wat op bon 2 ver strekt wordt; daarin komt ook verbetering. De Distributiebureaux hebben de mentali teit van het publiek echter niet in de hand, wanneer het publiek op pad gaat met bon 2. Het is begrijpelijk dat het publiek op bon 2 eigenlijk schoenen wil hebben, dit alleen op bon 1 verkrijgbaar zijn. Het is echter de uitgesproken bedoeling en het is ook in het welbegrepen eigenbelang van het publiek, dat het bon 2 niet onge bruikt laat en gedurende den zomer zooveel mogelyk loopt op het schoeisel, dat het thans op bon 2 kan koopen; het is van groot belang dat het publiek zyn ander schoeisel zooveel mogelijk voor gebruik in den winter bewaart. Het devies: „loop dezen zomer zooveel mo gelijk op schoeisel van bon 2 en bewaar het andere schoeisel voor den winter", moet door publicaties, maar vooral ook door de winkeliers en hun personeel zelf onder het publiek worden uitgegeven. Ge beurt dit laatste en reageert het publiek dan op de juiste manier, dan wordt het vanzelf drukker in de winkels en zal het aantal bonnen 2, dat kan worden uitge geven, veel eerder besteed zijn dan de win keliers vermoeden. De wenschen betreffende het brengen van enkele soorten schoeisel van bon 1 naar bon 2 zijn wellicht op zeer beperkte schaal voor inwilliging vatbaar. De wenschen om de rubriek „Bonvrij" uit te breiden worden ten aanzien van een aantal soorten schoei sel overwogen. Teneinde onnoodige teleur stelling tc voorkomen, moeten wij er op wijzen, dat het uitgesloten is te achten, dal het R.H.L. in dezen hoe gaarne het ook anders zou willen terwille van de win keliers groote concessies zal kunnen doen. De hoofdzaak is dus voorloopig: 1. Vertrouwen in de toezegging dal de bons 2 vlotter gespuid zullen worden. 2. Het publiek bewerken in den boven aangegeven zin. „De Schoen". -. lm,;., L M \M 4, fff Kandea op Kreta, een stad van onge veer 25.000 inwoners, telt vele mina rets. Het groote plein voor het regee ringsgebouw. (Atlantic, Zander) T iif

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 3