PROVINCIAAL NIEUWS. UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING Woensdag 11 Juni 1941 No. 47 De Echo van het Zuiden Tweede Blad DRUNEN KAATSHEUVEL. UITSLAG EXAMENS R.K. MIDDELBARE HANDELS AVONDSCHOOL TE WAALWIJK. Eindexamen 3-jarige cursus. Aanlal candidatcn: 21. Geslaagd: R. Berkelmans te Waspik, H. de Graaft, J. Heijhuurs, J. Ketelaars, F. Kooien, J. v. Leent, J. Leijtens, G. de Louw, J. Maas, J. Schoondermark, J. Schuurmans, A. Slaats, G. Slaats en J. de Vos te Waalwijk, A. Klerks, P. Klerks, H. Spec en G. IJpclaar te Dru ilen. Afgewezen: 3. Examen Machineschrijven. Aantal candidaten 11. Geslaagd: P. v. Brunschot, C. Didden, G. Gou da, G. Knepflé, G. Pijnenburg, L. Sand- brink, C. de Vries en A. v. Well te Waalwijk en J. Spce te Drunen. Afgewezen: 2. Examen Machineschrijven (Snel heidsdiploma). Aantal candidaten 7. Geslaagd: M. v. d. Aa, G. Leijtens, J. Maliieu, C. de Vries en N. v. Well te Waalwijk en J. IJpelaar te Drunen. A fgewezen1 Examen Stenografie. Aantal candi daten 4. Geslaagd G. Leijtens en J. Maliieu te Waal wijk en J. IJpelaar te Drunen. Afgewezen: 1. GESLAAGD. Voor het gisteren gehouden examen voor het Middenstandsdiploma slaag den de dames: Marie Proveniers, Nelly Pulles, Tini v. d. Sanden en de heer Bernard Pullens, allen alhier. Geslaagden genoten hunne opleiding hij den heer J. J. A. v. Drunen, onder wijzer St. Clemensschool alhier. NEDERLANDSCHE UNIE. District Langstraat en Land van Heusden en Altena. Op Zaterdag 7 Juni werd te Waal wijk wederom een Districts-Vergade- ring der Nederlandschc Unie gehou den. De plaatselijke Unie-secretarissen uit de geheele Langstraat en het Land van Heusden en Altena waren allen aanwezig. Na een „Overzicht over den politie- ken toestand" door den Distrijcts-Se- cretaris P. van Loon te Waalwijk, hield de Secretaris van Waspik, de heer B. Langerwerf, een inleiding over het onderwerp: „Vernieuwing in de Nederlandsche Volksgemeenschap". R. K. TOONEELVEREENIGING „D.V.S.V." Deze vereenigrng hield j.l. Zondag een algemeene vergadering, waarin o.a. twee leden werden gehuldigd wegens hun 12y2-jarig lidmaatschap, n.l. de heeren H. Maas en Fr. Kelder. De voorzitter, de heer Jac. M. Did den, sprak een hartelijke felicitatie en stelde op den voorgrond dat het hier wederom een jubileum betreft van 2 leden, die met het volste recht ge noemd kunnen worden steunpilaren van D.V.S.V., op wie de vereeniging te allen tijde kon en nu nog kan reke nen. Als blijvende herinnering bood spreker beide jubilarissen een zilve ren draagmedaille met inscriptie aan, waaraan hij toevoegde dat zij trots op dit eereteeken kunnen zijn, daar het als een eer beschouwd kan worden, wanneer men 12V2 jaar zijn beste krachten heeft gegeven aan de verhef fing en de veredeling van ons mooie, Roomsche dilettantentooneel en aan 't brengen van ontspanning en ontwik keling aan de leden van onze R.K. Werkliedenvereeniging. Ten slotte sprak spreker de hoop uit dat zij nog vele jaren hun beste krachten in dienst van D.V.S.V. zul len kunnen stellen. De jubilarissen spraken hierna een kort dankwoord. Zooals bekend geacht mag worden, hoopt deze vereeniging in Januari '42 haar 25-jarig bestaan te herdenken. Waarin deze herdenking zal bestaan is nog niet definitief vastgesteld, aan gezien de tijdsomstandigheden bij een dergelijke viering een groote rol spe len. Waar het dus niet mogelijk is thans reeds met definitieve plannen te komen betreffende de viering van dit jubileum, staat alles nog in 't teeken van voorloopige besprekingen. Wel is er een comité benoemd om te onder zoeken op welke wijze het beste een eventueele herdenking gevierd zou kunnen worden. Dit comité bestaat uit de heeren: M. Beerens, Voorzitter; J. de Goeij, Secretaris; C. Kroot, Pen ningmeester; H. de Werd en H. Maas leden. Wij hopen later op een en ander te rug te komen. ZEILSPORT. den Naar wij vernemen is door Rijkswaterstaat in Noord-Brabant aan de Zeilvereeniging „Trident" ver gunning verleend voor het maken van een aanlegplaats in het buiten-toelei- dingskanaal naar de uitwateringssluis van het afwateringskanaal 's Herto- genboseh-Drongelen ('t Stukske). De ondiepten, wanneer die van eenigen omvang zijn, zullen door onderhouds- baggerwerk worden verwijderd. Indien grootere diepte dan de nor male op de ligplaats gewenscht wordt, bestaat er geen bezwaar tegen den houder der vergunning op zijn ver zoek toe te staan het kanaal voor ei gen rekening op grootere diepte te brengen en te onderhouden. De vereeniging heeft dus een mooi succes en onze gemeente krijgt een zeilhaven. Zooals bekend, werd dit verzoek 11a de laatste algemeene vergadering van Waalwijks Belang door deze vereeni ging ter plaatse krachtig ondersteund. GOUDEN BRUILOFT. Zaterdag a.s., 14 Juni, hoopt het echtpaar Jac. van HilstCath. van Hilst-Buitenkamp, wonende aan het Laageinde te v.111. Baardwijk, zijn 50- jarige echtvereeniging te herdenken. Aanvankelijk heeft men, op verzoek van het gouden paar, met het oog op de tijdsomstandigheden van alle uiter lijk feest vertoon willen afzien. Ten slotte zijn bruidspaar en fami lie gezwicht voor den aandrang der buurtbewoners, die zoo gaarne deze gelegenheid wilden aangrijpen 0111 het gouden paar van hun achting en mede leven blijk te geven, door hen een waardigen, onvergetelijken feestdag te bereiden. Nu er nog slechts enkele dagen voor den heugelijken feestdag resten, heb ben de buurtbewoners de zaak flink aangepakt. Er zijn direct vergaderingen belegd waarop de gebruikelijke buurt- commissies zijn gekozen, n.l. een da- mes- en een heeren-comité en met groote voortvarendheid is men aan 't werk gegaan om de gemaakte plannen te verwezenlijken. Hel aanbrengen van een gepaste, fleurige straatversiering, het organiseeren van een keurige stoet naar de kerk, het aanbieden van een cadeau, serenade's van de Lieder tafel „Tot Bloei der Toonkunst" en de Harmonie „St. Jan", vormen de voornaamste punten van het feest programma. In het heeren-comité, onder eere- voorzitterschap van den heer C. Pul lens, hebben zitting de heeren W. Bay- ens (voorzitter), P. van Brunschot, C. Schaap, 14. v. Velthoven en E. Ver hoeven. Het dames-comité bestaat uit: A. v. Leent (voorzitster), J. Bayens, P. de Kloe, N. v. Brunschot en A. Leijtens. Het laat zich aanzien dat het a.s. Zaterdag zoowel voor 't gouden paar, de familieleden als voor de geheele buurt een heugelijken feestdag zal worden. LICHTRECLAMES. De schade, welke ruim honderd gul den bedraagt, wordt door verzekering gedekt. AAN DE SCHOENFABRIKANTEN. Ik heb de eer U mede te deelen, dat de behandeling van de enquête van de Zentralauftragstelle betreffende de verstrekking van gegevens in zake loopende Duitsche opdrachten zal ge schieden door het Rijksbureau voor Huiden en Leder. De enquête-fprmulieren van de Z.A.- S.T. behoeft U dus niet in te zenden. Het R.H.L. beschikt n.l. reeds over al le gegevens, die voor de beantwoor ding der gestelde vragen noodig zijn. Rijksbureau voor Huiden en Leder. De RIJWIEL-MISèRE. Het begint zoo langzamerhand een- toonig te worden, telkens weer mede* deeling te moeten doen van vermis sing van rijwielen. De zwijntjesjagers worden steeds brutaler en roofden in den nacbt van Zaterdag op Zondag een damesrijwiel, eigendom van Mej. v. N., dat in de garage achter de wo ning aan het Laageinde te voorin. Baardwijk was geplaatst. Dinsdagmorgen miste Mej. M. al hier haar rijwiel, dat even voor het distributiekantoor onbeheerd was blijven staan. Van deze gevallen is bij de gemeen tepolitie aangifte gedaan. BILJARTEN. Maandag speelde de biljartvereeni- ging T.A.V. uit het Stationskoffiehuis van den heer Sjef Moonen, tegen een zestal uit café „Centraal" van den heer D. v. d. Boomgaard, met den vol genden uitslag: T.A.V. A. v. cl. Pennen 43 G. v. d. Velden 72 H. v. d. Pennen 75 De Loe 75 Sjef Moonen 73 J. Versteeg 75 413 „Centraal" M. Pullens 75 J. van Schaik 75 Frans de Peffer 75 Jac. Pullens 43 Th. de Ronde 75 A. Klijn 72 415 Hoogste serie T.A.V.: G. v. d. Velde 31. Hoogste serie „Centraal": M. Pul lens, J. v. Schaik 12. HANDBOOGSPORT. Zondag j.l. had op de bonen der Handboogschuttcrij „Eendracht maakt Macht", gevestigd in café W. Pulles ('t Vosje) de 2e verschieting plaats voor het onderling kampioenschap. Nu de eerste 40 pijlen verschoten zijn van de 100, komt er reeds eenige tcekening in den strijd en weten de beste schutters der Vereeniging hun plaats op de ranglijst te vinden. De Koning der Vereeniging, de heer L. van Bladel, die met de eerste 10 pijlen reeds een 4-tal punten achterstand had op zijn zwaarsten concurrent, den heer P. v. Bavel, wist deze wederom in te loopen en kon zoodoende als hoog ste schutter den strijd beëindigen. De stand na 40 pijlen is: L. van Bladel 156 pnt. P. van Bavel 150 pnt. N. Pullens 145 pnt. Chr. v. d. Hoven 136 pnt. Joh. Kolsteren 133 pnt. H. v. d. Mee 129 pnt. Van de overige schutters werd de Zulks geldt eveneens voor de vaststel- I achterstand steeds grooter, zoodat zij Hoewel het toepassen van licht reclames ook overdag verboden blijft, wordt door de bevoegde instanties medegedeeld dat er geen bezwaar te gen bestaat indien lichtreclame-instal laties nu en dan overdag tusschen 11 en 13 uur gedurende enkele oogenblik- ken in bedrijf worden gesteld, indien zulks in het belang van het onderhoud en ten behoeve der controle van de be- drijfsvaardigheid der betreffende ap paratuur noodig wordt geoordeeld. ling van eventueele door luchtaanval len aan deze lichtreclame-installaties toegebrachte schade. VREEMDE BROEDPLAATSEN. Reeds enkele malen hebben we ver meld, hoe sommige vogels wel heel bijzondere broedplaatsen uitkiezen. Thans kwam ons nog een geval ter oore, waarbij een paar winterkonink jes een bezem als broedplaats hebben gekozen en daarin hun nestje met jongen grootbrengen, n.l. bij den heer K. in de Mr. v. Coothstraat staat een bezem op 't balcon en die koos het echtpaar uit tot broedplaats en de jongen maken het best in hun bijzon dere woning. BEGIN VAN BRAND. Maandagmorgen om ongeveer kwart voor negen werd een begin van brand ontdekt in de woning van den heer v. M., bakker, wonende in de Put straat. Het vuur bleek te zijn ontstaan op den zolder boven de bakkerij, waar de planken naast den schoorsteen reeds hadden vlam gevat. Alhoewel een en ander zich aanvankelijk ern stig liet aanzien, wist men het vuur met emmers water meester te worden, zoodat de inmiddels gealarmeerde brandweer niet behoefde op te treden. vrijwel niet meer voor het kampioen schap in aanmerking komen. 's-HERTOGENBOSSCHE BRAND WAARBORG-MIJ. Zaterdag is het 100-jarig bestaan van de 's-Hertogenbossche Brand waarborgmaatschappij te 's-Hertogen- bosch feestelijk gevierd. Des morgens kwam het personeel bijeen met den heer Eduard van de Mortel, die reeds vierenveertig jaren als hoofddirecteur de leiding heeft, den jongsten directeur, den heer Jan van de Mortel, den adjunct-directeur, jhr. mr. F. van Weede, alsmede de directeuren van het Holland-concern, de heeren K. Lotsy Sr. en mr. J. W. Gratama. Namens het personeel sprak de heer J. van de Biggelaar een hartelijken gelukwensch en bood een groot her inneringsbord in Delftsch blauw aan. Des middags werd een druk be zochte receptie gehouden, waar na mens de commissarissen de heer A. Rouppe van der Voort 't woord voer de. De heer J. C. Nicolaï;, hoofdinspec teur der maatschappij, sprak namens de inspecteurs; de heer M. van Orden, namens de Zaanlandsche Assurantie Comp. en de heer M. Stutterheim uit Apeldoorn namens de agenten. iTer receptie kwamen verder o. a. hun gelukwenschen aanbieden de bur gemeester van 's-Hertogenbosch, mr. F. J. van Lanschot, die vergezeld was door de drie wethouders, ir. J. Dony, consul-generaal van België, mr. H. Wagenaar, secretaris van de Kamer van Koophandel en vele anderen. STREEKPLAN VOOR HET LAND VAN ALTENA. Onder leiding van den Commissaris der provincie Jhr. mr. dr. A. van Rijckevorsel werd op Maandag 9 Ju ni ten raadhuize van de gemeente Eelhen een inleidende bespreking gehouden 0111 te geraken tot samen werking voor de opstelling van een streekplan voor het Land van Altena. Tot deze bespreking waren uitge- noodigd de burgemeesters der ge meenten Woudrichem, Werkendam en de Werken, Andel, Giessen, Rijs wijk, Wijk en Aalburg, Veen, Alin- kerk, Dussen en Eethen, die allen aan wezig waren. Voor het provinciaal Bestuur waren hierbij aanwezig hel lid van Gedepu teerde Staten de heer A. v. Rijen en de griffier der Staten Vincent Cleer- din. Voor den dienst der Volksgezond heid, af deeling volkshuisvesting ir. G. Bolsius en voor den diénst der Streek plannen de heer W. Wijs. De Commissaris der provincie gaf een uiteenzetting van wat reeds ge- scheid is ten aanzien der streekplan nen voor het oosten en het westen van Noord-Brabant en stelde in het licht dat voor deze streek, het zgn. Land van Altena, de behoefte aan een streekplan zich begint te openbaren. Rijk en provincie immers zijn thans bezig eene oplossing te zoeken voor de verdere in cultuurbrenging van bet gebied van den Biesbosch en het laat zich aanzien dat binnenkort hiervoor een volledig werkprogram zal kunnen worden opgesteld. Is het eenmaal zoo ver dan zal deze streek een belangrij ke wijziging ondergaan. Daarop moet men voorbereid zijn. De ervaringen elders opgedaan bij de opstelling van streekplannen zijn zeer bemoedigend. Is men eenmaal aan den arbeid dan blijkt overduidelijk hoezeer het alge meen belang hierbij betrokken is, zoo wel ten bate van de bevolking als van de nationale samenleving. Nadat de onderdeden van den opzet door de deelnemers aan deze bijeen komst waren besproken, kon worden vastgesteld dat algemeene instemming betuigd werd met de mededeeling van den Voorzitter van het provinciaal Bestuur. Aan de vertegenwoordigers van de bevolking der betrokken ge meenten zullen door de burgemeesters bijzonderheden over de plannen wor den medegedeeld. Het ligt in de bedoeling den dienst van dit streekplan onder te brengen bij de reeds bestaande diensten voor het oosten en het westen der provin cie te 's-Hertogenbosch. Eerlang zal tot de samenstelling van een bestuur worden overgegaan. VOOR DE VACANT1E-REIZIGERS! Ten behoeve van degenen die hun vacantie in hotel of pension door brengen, laten wij hieronder de door ons ontvangen aanwijzingen van het Rijksbureau voor het Hotel-, Café-, Restaurant- en Pensionbedrijf (Rijks- horeca) volgen inzake distributie-be scheiden Pensions: Wanneer men zijn intrek neemt in een pension, dan dienen alle distribu tiebonnen te worden ingeleverd. Komt de „looptijd" van de bonnen niet over een met den duur van het verblijf, dan moet men óf zelf de artikelen mede- nemen, óf met den pensionhouder (ster) tot een overeenkomst geraken over de terug te geven hoeveelheden. Dit geldt ook voor zeep. Wisselbonnen voor boter zijn in de pensions ook geldig. Voor suiker bestaan bonnen van Yi rantsoen, welke ook in de winkels geldig zijn. Hotels: Neemt men zijn intrek in een hotel, dan dienen voor de volgende artikelen, indien daarvan gebruik wordt ge maakt, bonnen te worden ingeleverd: brood, tarwebloem(voor gebak), bo ter, eieren, kaas, melk, vleesch. Is bet verblijf in een hotel van lan gere duur, alanger dan 5 dagen) dan dicnuen evenals in de pensions alle bonnen te worden ingeleverd. Examens Middenstandsdiploma. Voor de te 's-Hertogenbosch afge nomen examens Middenstandsdiploma slaagden o.m. de volgenden: P. J. Bier- eens te Drunen; W. C. Brok te Dru nen. Zwijntjesjagers. Nadat in den loop der vorige week een rijwiel was ontvreemd van een da me, die zich in de duinen ophield, wer den dezer dagen een tweetal fietsen weggehaald, terwijl deze geparkeerd stonden bij een fabriek in het dorp. De zwijntjesjagers worden inderdaad hoe langer hoe brutaler, maar de politie heeft de zaak in onderzoek, zoodat er spoedig een einde zal zijn aan deze die verij. B.B.A. stopplaatsen. De B.B.A. is er eindelijk toe overge gaan om vaste stopplaatsen aan te wij zen. Deze worden aangeduid met de bekende bordjes. Het gekke van het geval is echter, dat er in het stuk van de kerk naar de remise juist tweemaal zooveel stopplaatsen zijn als in het stuk van de kerk naar den dijk, dat toch zeker niet korter is. Deze toestand is niet goed en het ware te wenschen, dat er eenige verandering in werd ge bracht. V eiling vergadering. De Veilingvereeniging „De Lang straat" houdt Woensdag 18 Juni a.s. in het veilinggebouw te Drunen om half drie een algemeene ledenvergadering, waarop de wijziging der statuten be handeld zal worden. Poldervergadering. Op Vrijdag 13 Juni a.s. houdt het waterschap „Hei of Meerdijk en Polder van Drunen" een algemeene vergade ring van stemgerechtigde ingelanden in de zaal van café Th. Elshout om 10 uur v.m. T.B.C.-onderzoek. De leerlingen van de lagere scholen onzer gemeente worden onderzocht op T.B.C. ELSHOUT. Priester gewijd. Onze dorpsgenoot, de weleerwaarde heer Th. Klijn ontving Zaterdag j.l. uit de handen van Mgr. Diepen de H. Priesterwijding. Zondag a.s. zal de Neomist zijn eerste Plechtige H. Mis opdragen in de parochiekerk. R.K. Landarbeidersbond. Door de R.K. Landarbeidersbond in ons dorp wordt thans op groote schaal propaganda gevoerd. Na een lange rustperiode zijn de werkzaamheden in den vollen omvang hervat en werden een twintigtal nieuwe leden ingeschre ven. Het woonde zoo knusjes in een nest blokje in een der tuinen in de School straat. Het was een zeldzaam vogel paar, de gekraagde roodstaart. Zes vlugge jongen lagen op uitvlie gen in het warm met veeren gevoerde nest, heel den dag gevoerd door de vliegen en vlinders vangende ouders. Plots kwam een einde aan het groei ende blije vogelleven, 'n Onguur beest, 'n groote rat, kreeg de vogelwoning in het oog. 'n Klim naar boven en... alle jonge levens waren verwoest. De oude vlogen piepend en weeklagend van staak tot staak, onmachtig iets uit te voeren tegen 't brute ondier. LOON-OP-ZAND. Herdenking Rerum Novarum en Quadragesimo Anno. Zondag 1.1. herdachten de gezamen lijke standsorganisaties hier ter plaatse het halve eeuwfeest der verschijning van de Encycliek „Rerum Novarum" door Paus Leo XIII z.g. en tevens het feit dat het 10 jaar geleden was dat Paus Pius XI z.g. zijn zendbrief „Qua dragesimo Anno" uitvaardigde. De kerkelijke herdenking werd be gonnen met een algemeene H. Com munie voor alle leden der standsorga nisaties, terwijl de Hoogmis werd op gedragen tot deze intentie. In alle H. Missen werd gesproken over beide En cyclieken door een Eerw. Pater Capu- cijn. In den namiddag, om 7 uur, werd. een groote herdenkings-bijeenkomst ge houden, waarin als spreker optrad Pa ter Quirines. De zaal van Concordia was geheel gevuld, op het podium had den plaats genomen alle bestuurderen der hier bestaande stands- en vakorga nisaties, alsook de Zeereerw. heer Pastoor, de Weleerw. heer Kapelaan en het Uitvoerend Comité. Te ruim 7 uur opende de voorzitter van het comité, de heer Snoeren, deze herdenkingsbijeenkomst. Hij heette al len hartelijk welkom en schetste in 't kort de beteekenis der beide Encyclie ken. Daarna kreeg Pater Quirines het woord. Op duidelijke en vaak grappige wijze zette spreker het doel en de be teekenis der beide Encyclieken uiteen. Hij schetste den toestand van voor 50 jaar en de mistoestanden die toen hoog tij vierden. De gewijde spreker stelde op duidelijke wijze het liberalisme en het kapitalisme aan den kaak en hij I L-WaJ Vogelleed.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 6