UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING Onrustig KAATSHEUVEL. SPRANG—CflPELLE. Het merkwaardige schip van Capelle. DRUNEN WASPIK. GEERTRUIDENBERG HEUSDEN. VROEG MAAIEN EEN EISCH! De Leider van de Vakgroep Weide- bouw van het N.A.F., de Heer C. J. de Ruiter, schrijft: Na een lange, schrale lenteperiode krijgen wij nu wat meer warmte. Ge lukkig maar voor hoer en volk! Nooit beter dan thans gevoelt men als mensch zijn afhankelijkheid van de natuur. Nimmer leerde men den boer beter waardeeren als den onmisbaren bemiddelaar tusschen natuur en con sument. Een ieder gevoelt thans da#t een meer of minder gunstige weersgesteld heid en dat meer of mindere toewij ding en deskundigheid van den boer tevens beslissend is voor de dikte van de boterham en voor de vraag of men die nog zal kunnen beleggendik of dun Daarom hebben onze boeren thans zulk een ontzaggelijk groote verant woordelijkheid jegens ons volk. Daarom komt het thans zoo bij uit stek aan op hun bekwaamheid en bo venal op hun geheelen lichamelijken en geestelijke inzet tot groote. pro ductie. Daarom staan wij schouder aan schouder in den productieslag. Weinu, als er dan zooveel mogelijk moet wor den voortgebracht en zoo weinig mo gelijk verloren mag gaan van het ge- wonnene, dan dienen onze weideboe- ren op hun tellen te passen! I)e goe den niet te na gesproken, stellen wij vast, dat er door hen nog rustig wordt gezondigd tegen de eischen: „de grootst mogelijke productie en de kleinst mogelijke verliezen". Nog steeds zien wij het gras veel ie oud worden èn in de weiden, yiaai vooral in het hooiland. Men bedenke toch, dat jong gras en jong grashooi een hoogwaardig vee voeder is, maar dat grasstroo nog steeds weinig voor heeft boven het als krachtvoeder niet zeer vermaarde graanstroo Wij zullen geen streeken noemen waar men de koeien nog veelvuldig weidt in bosschige weiden vol boter bloemen en verder minder gewenscht onkruid. Ook noemen wij de provinciën niet waar men ook 1111 weer te lang wacht met maaien, waar nu de machine er reeds noodig in moet. Maar dat men zich daar betere Jonge weide beteekent betere weide en meer en beter eetgroen. Jong maaien beteekent gemakkelijk maaien en hooien en tevens beter hooi met meer en beter nagras. Met het ge ringe krachtvoerrantsoen komt het in den volgenden winter vooral aan op BEST HOOI. Dus nogmaals: Maait jong, weidt kort. Besteedt alle mogelijke zorg aan.de verpleging der weiden en vooral aan de conserveering van den oogst door het winnen van prima droog jongge- maaid hooi en met zuur ingekuild gras, en bedenkt dat alle verlies en alle mindere productie beteekent, dal straks onze volksvoeding zal worden geschaad plaatsvervangende leider van de N.S.B., C. van Geelkerken en de hee- ren H. W. Müller Lehning, mr. A. J. Zondervan, commandant van de W.A. en J. P. Wolff ram, plaatsvervangend voorman van de Nederlandsche S.S., een bezoek aan den Reichsführer der S.S. Hein rich Himmler te Berlijn ge bracht. COMMISSIE DR. POSTHUMA, GEWEST NOORD-BRABANT. De organisatie der commissie Dr. Posthuma over het gewest Noordbra bant mag voltooid worden genoemd; met uitzondering van Oud- en Nieuw- Gastel, Grave, Liempde en Zeeland zijn de buurtcommisies feitelijk ge reed en heeft het meerendeel der be-_ noemde voorzitters bereids den benoe mingsbrief ontvangen, evenals de buurtcominissie-leden hunne beves tiging. De uitgestrektheid van de streek „De Meijerij" heeft den wensch doen groeien deze te splitsen in twee stre ken, terwijl terzelfder tijd de streek voorzitter Ir. W. A. van As voor de algemeene zuivelproblcmen in het ge west Noordbrabant, van belang voor den productieslag, is gevraagd en zich daarvoor beschikbaar stelde. De buurtcommissies uit de streek „De Meijerij" dienen zich in verband met het vorenstaande bij voorkomen de aangelegenheden rechtstreeks, tot nader bericht over de nieuwe organi satie en functionarissen dier streek door de gewestelijke commissie, te wenden tot het gewestelijk secretari aat. y REGELING DER ARBEIDS VOORWAARDEN IN HET HOTELBEDRIJF, ENZ. Het ontwerp voorziet in een vaste verdeeling der verschillende functies, waarvoor ininimum-loonen zijn vast gesteld. Een belangrijke bepaling, waardoor aan vele uitwassen een ein de zal worden gemaakt, is ook die, waarbij aan werkgevers of hen, die dezen vervangen, verboden wordt voor het in dienst nemen of in dienst hou den van een werknemer van dezen, noch van anderen eenige betaling aan te nemen, terwijl voorts is vastge steld, dat het bedieningsgeld eigen dom is van het personeel, waarbij voor het werken op tronc een vaste maatstaf voor de verdeeling is opge nomen. Een belangrijke vooruitgang vormt ook het voorschrift, dat de werkgever aan het personeel een vastgestelde be looning moet uitkeeren naast het be dieningsgeld (fooi) dat het bij de uit oefening van zijn functie ontvangt. Een algeheele afschaffing van het fooienstelsel is in het onhverp nog niet opgenomen, doch bovengenoemd voorschrift kan worden beschouwd als een eerste stap in die richting. Ook tal van andere begrippen zijn in de regeling vastgelegd, waarop ver der door toetsing aan de practijk zal kunnen worden voortgebouwd. ïtlifnliaruWi ZeriuM>fo£Cett&ti VASTE PERCENTAGES VOOR AFSCHRIJVINGEN. Naar het „Vaderland" officieel ten Departemente van Financiën vernam, zijn er zeer binnenkort nadere rege lingen te verwachten, als aanvulling op het besluit betreffende de nieuwe Inkomstenbelasting, houdende richt lijnen ten aanzien van de alschrijvin- gen bij bedrijven en ondernemingen. Hierbij zullen bepaalde percentages worden vastgesteld. Deze percentages zullen geen enkel verband houden met den omvang van de gemaakte winst. K.G.V. Zondag 29 Juni zal de K.G.V.thans meer dan 120 leden sterk, als generale repetitie voor de jaarlijksche Bonds wedstrijden, welke op 13 Juli a.s. zul len gehouden worden, in het Sportpark een groote demonstratie geven. K. G. V. komt dit jaar op de bondswedstrij den, sinds haar heroprichting weer voor het eerst uit en wel op volle sterkte. Op den dag der demonstratie zullen de lange K.G.V.-rijen door de geheele gemeente een propagandatocht maken. De Kaatsheuvelsche bevolking zal on getwijfeld massaal hare belangstelling voor deze mooie vereeniging toonen. welke steeds haar sympathie gehad heeft en ook ruimschoots verdiende. R. K. Fabrieksarbeidersbond. De R.K. Fabrieksarbeidersbond hield hare jaarvergadering in den R.K. Gil denbond, welke geopend werd met een terugblik door den voorzitter op het afgeloopen jaar. Hij memoreerde hierbij het verlies van twee ijverige bestuurs leden, n.l. den heer C. Mosselveld, die het vorig jaar zijn mandaat nog met zooveel enthousiasme aanvaardde en die door overlijden heenging, en den heer G. Grootswagers, die ontslag nam doch jaren lang een der hechtste steun pilaren en de ijverige penningmeester van de vereeniging geweest is. De pen ningmeester bracht een keurig jaarver slag uit. De ingediende candidaten voor de vacatures in het bestuur werden beide geïnstalleerd, n.l. de heeren An- dré Aerts en W. Steenlage, beiden jonge krachten, die echter een goede vorming ontvingen in de Credo Pugno club. De heer Gubbens gaf tot slot een duidelijke uiteenzetting van den toe stand in de schoenindustrie in verband met het collectief arbeidscontract. De Eerw. Adviseur sloot met een kort pro pagandistisch woord. LOON-OPZAND. Vergadering „Bond zonder Naam". Dinsdagavond had alhier in de zaal van mej. Wed. Cooman een bijeen komst plaats vanwege de „Bond zon der Naam", waarbij als spreker optrad de Weleerw. heer Henrij de Greve, De zaal was tot in de uiterste hoeken bezet. Pastoor Schoenmakers riep de menigte een hartelijk welkom toe, waarna ZijnEerw. den bekenden spre ker het woord verleende. Op meesterlijke wijze zette de ge vierde spreker het doel en streven zij ner actie uiteen en wist ruim anderhalf uur lang zijn auditorium te boeien. Aan het einde van zijn betoog were den gewijden spreker een bouquet bloemen aangeboden, welke in dank werden aanvaard. Pastoor Schoenmakers sloot zich ge- heei san bij het gesprokene. Uiterst voldaan gingen allen huis waarts. SPRANG. Predikbeurten Zondag 15 Juni: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 2.30 uur Ds. A. Sirag. Geref.#Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 3 uur Ds. B. A. van Lummel. Vanwege den Chr. Besturen bond Sprang-Capelle zal a.fe. Dinsdag avond in de zaal van den Chr. Volks bond alhier eene vergadering worden gehouden, waarin als spreker zal op treden de heer H. Oudekerk, Utrecht, hoofdbestuurder van het C.N.V. In het begin der vorige eeuw heeft een zekere Glavimans, onder-con structeur der marine te Rotterdam, op last van den Minister van Marine, nasporingen gedaan, inzake een ge vonden schip in de Langstraat, in 1822. Dat schip zoo schreef hij in zijn verslag, was 18.665 el lang, wijd in het midden buitenwerks 4.16 el, hol van den bovenkant des bodems, tot den bovenkant van het boord 1.88 el. Het was platboomd en rechtzijdig en liep van voren naar achteren iets rond toe. Daar de vereeniging van den bodem met de opstaande zijwanden zeer zwak was, was het schip niet geschikt om lasten op den bodem te kunnen dra gen. Het bovengedeelte was ïchter zoo sterk samengesteld, zoowei door zwa re balken, als door een verbindings gang, die het geheele schip omvatte. Uit alles bleek, dat dit schip niet voor gewone doeleinden, maar tot een bij zonder oogmerk had gediend. Er moet ook een mast op het schip gestaan hebben, zoodat zeilen moge lijk was, maar alleen vóór den wind, omdat het geen zwaarden had, 0111 bij wind te kunnen varen. De vorm was daartoe eveneens niet geschikt. Toen men het schip ontgroef, vond men er enkele tegeltjes in, die van roodachtige stof waren gebakken. Aan den achterkant en aan de zijden wa ren ze gedeeltelijk verglaasd. Enkele waren van figuren voorzien. Er stond de volgende spreuk op ingedrukt: alle dinc heeft siinen tijd. Op een an der: eendracht heeft groote cracht. Ook vond men er een koperen plaatje in, waarop enkele figuren in bas-re- lief waren aangebracht. Verder werd nog een anker opge graven en wat ijzerwerk. Waartoe dit schip gediend moet hebben, was moeilijk 11a te gaan en hoe het in een griendakker aan de Westzijde van de Nieuwvaart was ge komen, eveneens. De bovenkant van dit schip lag voor maar 0,3 el onder de oppervlakte, aan de achterzijde 3,44 el. Volgens de onderzoekingen van Gla vimans, moest het schip gediend heb ben als schipbrug of bruggenhoofd, waarvan het middengedeelte alle ken merken droeg. De voor- en achter plecht waren zoodanig gebouwd, dat daar gemakkelijk een kanon of iets dergelijks op geplaatst kon worden. Als grond voor zijn vermoeden voerde hij aan, dat door Prins Mau- rits, volgens den „Nassauschen Lau- werkans", bij het beleg van Geertrui- denberg, in deze streken, dus in de buurt van Capelle, schipbruggen zijn gebruikt. Wegens het tijdstip, waarin dit schip in den grond geraakt zou zijn, zou men eerst tot de gissing komen, dat het daar door den St. Elisabeths- vloed van 1421 gekomen is. Glavi mans geloofde dat niet, omdat Capel le in de buurt van die dorpen ligt, ten Z. van bet Oude Maasje, welke, vol gens Gabbema's „Beschrijving der Watervloeden", zijn overstroomd, maar, waar deze inundatie ook ein digde. Deze dorpen met het omliggen de land en daaronder hoort ook Ca pelle, liggen dus hooger, en zijn spoe dig weer bovengekomen. En dan zou men ook stellig het schip ontdekt hebben en het eikenhout van het vaar tuig zou donkerder gekleurd zijn ge weest. Waarschijnlijk vond het Glavimans, dat het schip in 1593 is gezonken, toen tijdens de belegering van Geertruiden- berg een gedeelte der Langstraat on der water heeft gestaan. Ook hadden er toen gedurende de periode van 12 April5 Juni hevige stormen plaats, vergezeld van hooge vloeden. Aange nomen zou dan moeten worden, dat er vlak bij de Nieuwvaart een wiel heeft gelegen. Met meer zekerheid meent Glavi mans te kunnen vaststellen, dat dit schip in het begin der 17e eeuw daar moet zijn gekomen, tengevolge van een doorbraak van de Sluis. Dit wordt gestaafd door het feit, dat ter plaatse van het griendakkertje een kleine, maar diepe wiel werd aangetroffen. Ook een rekening gevonden in het archief van het gemeentehuis te Ca pelle wees uit, dat de Sluis geheel ver nieuwd, of althans zeer hersteld moet zijn geworden. De sluisdeuren moeten zijn verbro ken geweest en het water moet met geweldige kracht door het gat zijn gestroomd, waardoor de daarbij lig gende gronden zijn weggespoeld en zoo een wiel ontstond. Het schip moet met den stroom zijn meegevoerd. Te meer neigde Glavimans tot deze veronderstelling, omdat in het ge slacht van Gerrit Verheide, welks leden sinds onheugelijke jaren het dorp Capelle hadden bewoond, de overlevering bestond van een door broken sluis en dat toen een in de ha ven liggend schip verloren was ge gaan. Dit had hij medegedeeld aan den Schout, den heer Middelkoop, vóór nog iets van bovengenoemd schip bekend was. Niet allen waren het met Glavimans eens. Du Tour schreef als zijn mee ning neer, dat het vaartuig bij gele genheid van den St. Elisabcthsvloed door de golven was volgeraakt, ge zonken en alzoo bij de droogmaking der landerijen onder het „Griend" was bedolven geraakt. De redenen tot deze gissing, zei hij, vind ik daarin, dat Capelle, gelegen in de Langstraat, hebbende Besoyen ten Oosten, Waspik ten Westen en de „Nieuwestraat" ten Zuiden, met een en zeventig dorpen, bij de vreeselijke inbreuk van de Zuid-Hollandsche Waard verdronken is geweest, maar naderhand weer is boven gekomen. Volgens F. Halma, Kempe, Boxhorn, behoort Capelle onder de verdronken en nog in wezen zijnde dorpen. Wat de «vreemdheid van dé samen stelling van het schip betreft, zegt hij, moet men het met een kogge verge lijken. Dat was ook een lang en smal vaartuig, zooals het gevonden schip. Geslaagd. Voor het te Den Bosch in 't Oranje- Hotel gehouden examen voor het Mid denstandsdiploma slaagden o.m. de heeren P. Bierkens, A. en F. v. Delft, G. v. Huiten, J. v. d. Krabben, J. van Oers en N. Smits. Schade aan de gewassen. Bij het onweer van een der laatste dagen is groote schade aangericht aan de gewassen op de hooger gelegen gronden. Vooral de aardappelen en boonsoorten moesten het ontgelden. H. Hartfeest. Vrijdag 20 Juni zullen de leerlingen der meisjesschool de jaarlijksche H. Harthulde vieren en een bloemenhulde brengen. Burgerlijke Stand. Overleden: Corn. v. Logten echg. van Maria v. Engelen 51 jaar. Petronella Leijtens wed. van J. Mies, 75 jaar. ELSHOUT. Ongelukkige val. Mej. v. d. G. kwam bij den schoon maak van den keldertrap te vallen. Zij bleef bewusteloos liggen. Zij bleek een zware hersenschudding en een schedel fractuur te hebben opgeloopen. Haar toestand is zorgwekkend. Priesterfeest. Zooals wij reeds eerder meldden zal onze dorpsgenoot de Weleerw. heer Theo Klijn Zondag a.s. in onze paro chiekerk zijn eerste Plechtige H. Mis opdragen. Door een ijverige buurtcommissie zijn de noodige voorbereidingen getrof fen om den jongen priester op gepaste wijze te huldigen. Een feestprogramma is in elkaar gezet. De dag wordt begonnen met een Al gemeene H. Communie. Om half tien komen de parochianen samen aan de woning van den neomist om hem in stoet naar de kerk te leiden. Daar wordt om 10 uur een Solemneele H. Mis opgedragen en van half een tot half twee is het receptie. Om drie uur wordt een H. Lof opge dragen en om vier is er een zanghulde door de zangvereeniging uit de buurt, terwijl dan ook het geschenk der buurt zal worden aangeboden. Predikbeurten op Zondag 15 Juni 1941 in de' Ned. Herv. Kerk van Waspik. Voormiddag half tien en namiddag 2 uur Ds. R. de Bruin Het kan in de wereld toch vreemd loopen, als de omstandigheden met zich brengen, dat men zijn belang stelling ook eens laat uitgaan naar za ken, waar men vroeger achteloos aan voorbij zou zijn gegaan. Wie zou er vroeger aan gedacht hebben, dat een gewoon burger nog eens moest gaan boeren, om zijn voedselpositie, al thans voor eenigen tijd veilig te kun nen stellen. Men zou het toen te gek vinden, om los te loopen, als men rentenier Jan sen op zijn knieën door een tuintje zag kruipen, om het onkruid tusschen de erwtjes uit te halen, terwijl hij er bovendien een heele menagerie op na houdt, alhoewel hij vroeger niet eens een hond of kat kon zien, terwijl die dieren toch heel wat makkelijker te houden waren, dan de viervoeters die men nu zoo overal pleegt aan te tref; fen. Maar het is Jansen niet alleen. Ik ken er velen, die van hun garage een pracht van een geiten-, konijnen- en kippenstal gemaakt hebben en dat zullen zij wel niet alleen uit zuiver liefde voor deze dieren gedaan heb ben, want de liefde voor de maag zal daarbij wel het voornaamste woord gesproken hebben. In ieder geval is het doen en laten der menschen wel zeer aan verande- ringfen onderhevig en het zou mij niets verwonderen, als na verloop van tijd, honden en katten, de inmiddels weer leeggeraakte konijnen-, geiten en kippenkooien moeten gaan vullen. En dan is het nog maar de vraag ot' het daarbij blijven zal. In Noorwegen spreekt men immers al van kraaien, die bijzonder heerlijk van smaak moe ten zijn. Bovendien herinner ik me sterke verhalen uit den vorigen oor log, waarbij honden en katten nog de licatessen waren, vergeleken bij ande re hapjes, die zeer geheimzinnig in de pan verdwenen en waarvan niemand kon zeggen, wat het was, of waarnaar het smaakte. Nu geloof ik trouwens dat bet dit maal niet zoo'11 vaart zal loopen en dat ooik de hierboven gesignaleerde vertelsels wel een beetje overdreven zullen zijn. Zekerheid heb ik echter daaromtrent niet kunnen krijgen en men verzint immers zooveel om aan den eet te kunnen blijven. Toch zit er aan een en ander wel een goede kant. Ik bedoel daarmee dat de aandacht van tal van lietlen weer eens wordt afgeleid en gevestigd op zaken waar zij vroeger niet eens naar omkeken. Naast een hartelijk brokje, bij vollen wasdom, geeft zoo'n menagerie immers ook een gepaste ontspanning, al kostte het Jansen heel wat inspanning voor hij zijn geit „leeg" had. Maar: al doende leert men. Jansen kan, wat dat betreft, gerust zijn. Onze stadgenoot G. van Boxel is door Mgr, F. Diepen, bisschop van 's Hertogenbosch Zaterdag j 1. tot priester gewijd. In verband hier mede zal hij Zondag a.s. zijn eerste plechtige H. Mis in de parochie van de H. Gertrudis alhier opdragen. De jonge neomist zal door bruidjes van zijn ouderlijke woning worden afgehaald. Evenals in meerdere andereplaat sen, laat de distributie van vleesch, de laatste weken te wenschen over. Vrijdag hebben vele bewoners uren in een rij moeten staan, verschil lende 4 6 uren aan een stuk. Een echtgenoot kreeg blijkbaar medelij den met zijn vrouw, die reeds uren had staan wachten en bracht haar een boterham met een kopje koffie. Vanaf deze week wordt een nieuwe regeling getroffen, de klanten moeten Donderdag hun bonnen bij een be paalden slager brengen, deze week is het slager Kuijsten, ontvangen dan een nummer, op welk nummer zij dan Vrijdag of Zaterdag hun vleesch kunnen afhalen. Onze oud-stadgenoote, Mej. Bep v. d. Pol, behaalde in het St. An- toniusziekenhuis te Utrecht, na al daar reeds eerder 't diploma zieken verpleging te hebben verworven, dezer dagen het diploma kraamver- pleging. Zondag werd tijdens de plech tige Hoogmis door het R.K. Zang koor „St. Cecilia" onder bekwame leiding van den directeur den heer C. J. M. Merkx, de Misa „Mater Admirabiles" ten gehoore gebracht, gecomponeerd door den toonkunste naar-dirigent C. M. J. Merkx, com positie voor orgel, koor, solo en dubbel-kwartet. De Mis werd op zeer verdienstelijke wijze uitgevoerd. Door den heer H. Baaijens werd tevens een bariton-solo op buiten- ngen zelfbeheerschinq en rust.Buisje75ch

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 2