Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. NUMMER 50. ZATERDAG 21 JUNI 1941. 64c JAARGANG. DIT BLAD VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs Per 3 maanden 1.31. Franco per post door 't geheele rijk 1.47 UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Giro No. 50798. Telegr.-Adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel. Minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. BRITSCHE AANVAL OP TOBROEK AFGESLAGEN. Zware verliezen. Het opperbevel der Duitsche Weer macht deelt mede: De met zeer sterke gepantserde strijd krachten ondernomen poging van den vijand om ons front aan de Egyptische grens te doorbreken en daardoor de omsingeling van Tobroek te verbreken, is met buitengewoon zware Britsche verliezen, in het bijzonder aan pantser gevechtswagens, mislukt. De tegenaan val van het Duitsche Afrika-korps, ver sterkt door Italiaansche troepen, ein digde met een volledige overwinning der verbonden wapenen. De vijand is afgeslagen en trekt terug. Leiding en troep hebben zich in deze drie dagen durende zware gevechten in de woestijn zeer onderscheiden en ont zaglijke prestaties verricht. De Duitsche en Italiaansche luchtmacht droegen be langrijk tot het succes bij. In den loop van 14 Juni werden veertien Britsche vliegtuigen omlaag geschoten en werd de vijand door elkaar opvolgende aan vallen van gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers op verscheidene plaat sen tot wijken gedwongen. Een door den Londenschen berich tendienst bekend gemaakt communiqué van het Britsche hoofdkwartier in Cairo meldt, dat in Libye de Britsche strijd krachten in felle aanvallen geweken zijn voor den vijandelijken druk en zich teruggetrokken hebben op haar oude stellingen. In aansluiting op het weermachtbe- richt verneemt het D.N.B. nog het vol gende: Op den voorgrond der gevechten staat de slag bij Solloem, die sinds 15 Juni is ontbrand en gisteren zijn hoog tepunt had bereikt. Het weermachtbe- richt van vandaag maakt melding van de volledige overwinning der Duitsch- Italiaansche wapens. Het Engelsche of fensief in Noord-Afrika is met zware Britsche verliezen ineengestort. Of schoon de Britten daar met superieure pantserstrijdkrachten aanvielen, lukte hun noch de ongetwijfeld met deze ope ratie beoogde doorbraak door het front der asmogendheden, noch het voor het verkrijgen van verdere, gunstige uit gangsstellingen noodzakelijke binnen dringen. Integendeel moeten belangrij ke deelen van de Britsche pantsertroep als verloren beschouwd worden; deze komen voor een verder gebruik niet meer in aanmerking. Het Duitsche Af- rika-corps heeft al zijn stellingen weer volkomen in handen. De in den strijd geworpen Duitsche en Italiaansche for maties zijn superieur gebleken aan de sterke Britsche offensieve troepen in de verdediging en den tegenaanval. Boven Engeland. Duitsche jagers hebben ook bij lucht gevechten boven de kust van het Ka naal een overtuigende overwinning be haald op de Britsche luchtmacht. Bij de poging van vijandelijke gevechtsvlieg tuigen om onder sterke bescherming van jagers het bezette gebied binnen te vliegen, werden 21 Britsche jachtvlieg tuigen neergeschoten, namelijk vijftien van het type Hurricane, vijf van het ty pe Spitfire en één van het type Brew ster. De luchtmacht heeft vliegvelden, luchtafweerbatterijen en haveninstalla ties in het Oosten en Zuidoosten van 't Britsche eiland gebombardeerd. Ten Oosten van Sunderland werd 'n groot tankschip in brand geworpen. De vijand is met vrij zwakke strijd krachten naar West-Duitschland ge vlogen en wierp brisant- en brandbom men, waardoor verscheidene burgers werden gedood of gewond. Daarmee verloor de vijand tezamen 37 vliegtui gen. Drie eigen toestellen gingen ver loren. DE OORLOG IN SYRIË. Bevredigend verloop voor Frankrijk. Een woordvoerder van het Fransche ministerie van oorlog heeft verklaard, dat de militaire toestand op het Syri sche oorlogstooneel zeer bevredigend is. Het Fransche tegenoffensief, dat se dert drie dagen op verschillende pun ten van het front aan den gang is, is over het geheel gunstig verloopen. Door afzonderlijke aanvallen werden in het bijzonder de verbindingen achter het front van den tegenstander be dreigd. In het Zuiden van den Libanon in het bijzonder in 't gebied van Merdsj Ajoem, dat door de Franschen heroverd is, worden nog steeds verbitterde ge vechten geleverd. Daarentegen hebben de bij Saida (Sidon) in den strijd ge worpen Australische troepen geen nieu we aanvallen ondernomen, sedert de Britsche vloot zich verwijderd heeft van de Libaneesche kust. Reuter bevestigt, aldus D. N. B. uit Stockholm, dat de Syrische plaatsen Ezraa, Merdsj Ajoem en Koeneitra zijn heroverd door de Franschen, die met gemotoriseerde colonnes opereeren te gen de Engelsche verbindingslijnen. Uit Berlijn meldt D.N.B.: Naar de Britsche berichtendienst in een bericht uit Jeruzalem toegeeft, hebben de troe pen van Vichy een zeer feilen tegen aanval ten uitvoer gelegd ten Zuiden van Damascus en de plaatsen Merdsj Ajoem en Koeneitra weer bezet. DUITSCH-TURKSCH VRIEND SCHAPSVERDRAG. Woensdag om 21.00 uur is te Anka ra door den Duitschen ambassadeur von Papen, in opdracht van de rijksre- geering en door den Turkschen minis ter van Buitenlandsche Zaken, Saraas- u>gloe, namens de Turkse he regee ring, een vriendschapsverdrag tusschen Duitschland en Turkije onderteekend. Het verdrag heeft den «'eigenden tekst: Het Duitsche rijk en de Turksche re publiek, bezield door den wensch de betrekkingen der beide landen te basee ren op wederzijdsch vertrouwen en op rechte vriendschap, zijn onder voorbe houd van de tegenwoordige verplich tingen van beide landen overeengeko men, een verdrag te sluiten. Hiertoe heeft de Duitsche rijkskan selier tot zijn gevolmachtigde benoemd ambassadeur Franz von Papen en de president van de Turksche republiek den minister van Buitenlandsche Zaken Saradjogloe, die op grond van de hun verleende volmachten de volgende be palingen zijn overeengekomen: Artikel 1; Duitschland en Turkije verplichten zich wederzijds de integri teit en onschendbaarheid van hun staatsgebied te eerbiedigen en geenerlei maatregelen te nemen, die direct of in direct tegen den anderen verdragspart ner zijn gericht. Artikel 2. Duitschland en Turkije verplichten zich in de toekomst om in alle vraagstukken, die hun wederzijd- sche belangen raken, met elkaar in vriendschappelijk contact te treden, ten einde bij het behandelen van dergelijke vraagstukken tot overeenstemming te geraken. ONDERHANDELINGEN TUS SCHEN JAPAN EN NED.-INDIË MISLUKT. Het agentschap Domei deelt mede, dat, nu de onderhandelingen tusschen Japan en Nederlandsch-Indië zijn mis lukt, Kenkitsji Josjizawa, de leider van de Japansche handelsdelegatie, den gouverneur-generaal, jhr. Tjarda van Starkenborch Stachouwer, heeft mede gedeeld, dat de Japansche delegatie op 29 Juni met de „Nissyo Marco" naar Tokio zal terugkeeren. overeenkomstig de van de regeering in Tokio ontvan gen instructies. Dit besluit heeft een definitief einde gemaakt aan de onderhandelingen, wel ke sinds begin Februari gevoerd wer den. Men zal zich herinneren dat deze onderhandelingen voornamelijk betrek king hadden op de levering van belang rijke grondstoffen en goederen aan Ja pan. De in September van het vorige jaar gevoerde onderhandelingen zijn van zeer uitgebreiden aard geweest en heb ben niet alleen betrekking gehad op de kwestie van den aankoop van grond stoffen, doch bovendien op de vraag stukken der uitbreiding van de alge- meene handelsbetrekkingen, alsmede van de Japansche deelneming aan Ned.- Indische ondernemingen, van eht recht van nederzetting voor Japanners en voorts op kwesties van scheepvaart en luchtverkeer. Met de toenemende versterking van de economische crisis heeft evenwel de houding van Ned.-Indië het verloop van de onderhandelingen steeds moei lijker gemaakt. Het antwoord, dat door de regeering van Ned. Indië op den zes den Juni is gegeven, was uiterst onbe vredigend. Batavia behoudt zich 't recht voor om telkens naar eigen goeddunken de te leveren hoeveelheid goederen te verminderen. Dit antwoord was niet geschikt om daarop een internationale overeenkomst te bouwen. De Japansche regeering heetf daarom besloten, de onderhande lingen niet verder voort te zetten en haar delegatie uit Batavia terug te roe pen. Het spreekt echter vanzelf, dat Ja pan aan zijn rechtvaardige eischen vasthoudt. Het staken van de onder handelingen heeft echter in geen enkel opzicht invloed op de normale betrek kingen tusschen Japan en Ned. Indië. ABONNEERT U OP DIT BLAD INLEVERING VAN TIN, LOOD, NIKKEL EN KOPER. De waarde wordt vergoed. In het Verordeningenblad is opge nomen een verordening van den rijks commissaris voor het bezette Neder- landsche gebied betreffende de inle vering van metalen. Hierin wordt o.m. bet volgende bepaald: Artikel 1. (1) Iedere beschikking over zich in bet bezette Nederlandscbe gebied bevindende voorwerpen, welke geheel of voor een overwegend deel uit ko per, nikkel, tin, lood of legeeringen daarvan bestaan, is verboden. Het bo venstaande is eveneens van toepassing op metaalvoorraden, tot het gebruik waarvan door bet Rijksbureau voor non-ferrometalen goedkeuring niet is verleend. (2) Rechtshandelingen, welke in strijd met het in 't eerste lid vervatte verbod worden verricht, zijn nietig. Met rechtshandelingen worden be schikkingen, welke bij wijze van exe cutie of beslaglegging geschieden, ge lijkgesteld. Artikel 2. (1) De in het eerste lid van artikel 1 bedoelde voorwerpen en metaalvoor raden moeten worden ingeleverd. (2) Tot inlevering is verplicht, hij die over het in te leveren voorwerp of de in te leveren metaalvoorraden be schikken kan, ongeacht of dezelve ei genaar, bezitter dan wel houder (bijv. huurder, bewaarnemer, expediteur en dergelijke) is en of deze een publiek rechtelijk lichaam, dan wel een na tuurlijke of rechtspersoon is. Artikel 3. In het bijzonder moet worden inge leverd 1) Door overheidsinstanties en be drijven: a) onbereid, onbewerkt en onafge werkt materiaal en afvalstoffen; b) alle roerende metalen voorwer pen, welke gemist kunnen worden; c) alle eindproducten welke zich bij handelsbedrijven (zooals warenhuizen, winkels) bevinden. 2) Overigens: a) oud materiaal en afvalstotfen, afkomstig uit de huishouding; b) alle roerende metalen voorwer pen welke gemist kunnen worden, zoo als aschbakken, bloempotten, -rekken, -vazen en -bakken, bonbonschalen, bronzen voorwerpen van eiken aard, borstelgarnituren, borstbeelden, em mers, eet- en drinkgerei, stoffers en blik, gongs, haardstellen en schoor steenmantelgarnituren, kannen, ketels en hakken, gebakschalen, bekers, luch ters, metalen vazen, afbeeldingen in metaal, fruitschalen, rookgarnituren, doozen, schalen, zeven, schrijfgerei en schrijftafelgarnituren, houders en standaards voor lucifers, presenteer bladen, tafelstukken, vazen, vogel kooien, -standaards en andere ge bruiksvoorwerpen. Artikel 4. (1) De verplichting tot inlevering geldt niet ten aanzien van: 1) openbare monumenten en ge- denkteekenen op graven; 2) kerkklokken; 3) voor den kerkelijken dienst be stemde gebruiks- en andere voorwer pen in kerken en kapellen; 4) orgels en hun onderdeelen; 5) museumstukken; 0) hetgeen behoort tot cenig volks dracht; 7) ordeteekenen en eereteekenen; 8) gangbare munten. Artikel 5. (1) De verplichting lot inlevering geldt wijders niet voor die voorwer pen, welke 1) Een hooge wetenschappelijke, geschiedkundige of kunstwaarde heb ben; 2) Als antiquiteit en als handwerk als waardevol volksgoed te beschou wen zijn. AHikel 6. (1) De tot inlevering verplichte persoon (artikel 2, lid 2) ontvangt, in dien hij zulks verlangd, van het Rijk der Nederlanden de metaal waarde van het ingeleverde voorwerp vergoed. (2) Voor ingeleverde voorwerpen kan in bijzondere gevallen op verzoek een hoogere vergoeding worden uitge keerd. Dit verzoek dient vergezeld te gaan van een rapport van een beëedigd deskundige omtrent de waarde van 't voorwerp. Artikel '7. (1) De inlevering geschiedt voor iedere gemeente afzonderlijk. Artikel 8. De inlevering moet uiterlijk op 10 Augustus 1941 beëindigd zijn. DE NEDERLANDSCHE BANK. Verschenen is het jaarverslag der Nederlandsche Bank, dat thans is uit gebracht door den nieuwen president, mr. Rost van Tonningen. Het bevat uitvoerige beschouwingen over de nieu we oriënteering van het Nederlandsche financieele leven in en op de Europee- sche samenleving, welke in wording is. Daardoor wijkt dit verslag ook in me nig opzicht af van vorige verslagen. Mr. Rost van Tonningen verklaart o. m.t dat de Nederlandsche Bank zich niet kan en niet wenscht te onthouden van een nadrukkelijke deelname aan de algemeene taak, welke de Europeesche revolutie zich stelt. De veranderingen, welke deze met zich brengt, raken ook het financieel-economisch terrein. Hierop laat de verslaggever reeds aanstonds het licht vallen door aan het verdwijnen van de tol- en deviezen- grens met Duitschland en aan de clea ring met Italië in marken over Berlijn te herinneren. Hij weidt dan verder uit over de vorming van markensaldi, wel ke als dekking kunnen dienen voor an dere betaalmiddelen en dus in de plaats treden, welke het goud vroeger aller eerst innam. Daarbij betoogt hij tevens dat de waarde van de mark op een in- tensieven arbeid berust. De president van de Ned. Bank gr ook in den breede in op de beteekenis van de groote markensaldi, welke zich hier te lande vormen, waarvan hij zoo wel de zwakke als de sterke zijden be licht. Hij vindt daarbij aanleiding op een verandering in de kapitaalbeleg ging aan te dringen, waarbij beleggers zich meer op het Derde Rijk. en minder op Amerika oriënteeren. Tenslotte wijdt de president ook ee- nige beschouwingen aan het staatscre- diet, waarbij hij een rentevoet van 3.5 pCt. als wenschelijk en bereikbaar voorstelt. HET AANGEVEN VAN VERGADERINGEN. \.*\m <-«b De wijziging in de Verordening no. 24/1940 ter verzekering van de open bare orde in Nederland beteekent een verscherping ten aanzien van samen komsten van minder dan twintig per sonen. Tot dusver vielen vergaderingen, waaraan niet meer dan twintig perso nen deelnemen, buiten de beperkende voorschriften, waaraan vergaderingen in besloten ruimten zijn onderworpen. Deze uitzondering is door de wijziging beperkt in zooverre, dat zij niet meer geldt, wanneer deze kleine samenkom sten uitgaan van staatkundige vereeni- gir.gen of van plaatselijke afdeelingen daarvan of wanneer er staatkundige onderwerpen worden besproken. DE PROVINCIALE STATEN. Rijkscommissaris benoemt leden van Gedeputeerde Staten. De provinciale staten van Noord- Holland kwamen gisteren voor de eer ste maal onder leiding van den nieuwen commissaris der provincie, mr. A. J. Backer, bijeen. Naar aanleiding van de benoeming van den heer J. Staal (N.S.B.) tot lid van Gedeputeerde Staten zeide spreker het volgende: Op 10 Mei heeft de ge volmachtigde van den rijkscommissaris voor de provincie Noord-Holland me degedeeld, dat de rijkscommissaris de voorziening van vacatures in het colle ge van Gedeputeerde Staten aan zich wenschte te trekken. In verband hier mede zag spr. zich genoodzaakt, de op 13 Mei j.l. bijeengeroepen vergadering van de provinciale staten af te gelasten. Door den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken werd hem op 28 Mei j.l. bericht, dat de rijkscommissaris, op grond van de ver ordening nummer 137/1940 had beslo ten, het lid der staten, den heer J. Staal, tot lid van Gedeputeerde Staten te be noemen in de vacature van wijlen den heer Bomans. Op 11 Juni heeft de heer Staal de door den rijkscommissaris vast gestelde eeden afgelegd, in handen van den gevolmachtigde gesteld en op den zelfden dag heeft hij zijn nieuwe func tie in het college van Gedeputeerde Staten aanvaard. Waliw(jksclie en Langstraatsche Courant* Hoofdredacteur: Jan Tielen, Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 1