Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. Strijd ontbrandt tusschen Duitschland en Rusland De oproep van den Führer - Verklaring van Von Ribbentrop NUMMER 51. WOENSDAG 25 JUNI 1941. 64e JAARGANG. DIT BLAD VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs Per 3 maanden 1.31. Franco per post door 't geheele rijk 1.47J^. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Giro No. 50798. Telegr.-Adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel. Minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Zondagochtend is hij het uitbreken van den dag de strijd aan de Duitsch- Russische grens ontbrand. Naar in 't' Duitsche weermachtbericht wordt me degedeeld, zijn toen de gevechtshande lingen begonnen. Eenige uren later, om half zes, werd door rijksminister Goebhels de oproep van den Führer aan het Duitsche volk voor de radio voorgelezen, waarin Hit- Ier zijn beslissing motiveert. (De tekst van deze proclamatie staat hieronder afgedrukt). Te zamen met de Duitsche troepen hebben het Finsclie en Roemeensche leger den strijd tegen de Sovjet-Unie aangebonden, waardoor er, zooals Hit. Ier in zijn proclamatie heeft verklaard, een front tot stand is gekomen van de Noordelijke IJszee tot de Zwarte Zee. Ook Italië beschouwt zich als in oor log met Rusland en verder heeft Slo- vakije de betrekkingen met de Sovjet- Unie verbroken en de zijde van Duitschland gekozen. Het Duitsche weermachtbericht deelt omtrent de gevechtshandelingen nog slechts mede, dal een Russische po ging om Oost-Pruisen binnen te vlie gen, werd verijdeld. Het D.N.R. ver neemt verder nog, dat het Duitsche luchtwapen hierbij zware slagen heelt toegebracht. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben, naar 't D.N.R. meldt, Zondag Sebas- topol gebombardeerd. Aan 't Roemeensch-Russische front zijn de troepen van generaal Anto- nescu, naar van Roemeensche zijde wordt bericht, de Proet, welke de grens tusschen Roemenië en de Sovjet-Unie vormt, overgetrokken. Het Finsche communiqué maakt melding van Rus sische vliegeractie boven Finsch ge bied. PROCLAMATIE VAN HITLER. Garantie-beloften. Litaucn. Russische opmarsch. Vragen van Molotof. Het Joego-Slavische conflict. Grensschendingcn. ABONNEERT U OP DIT BLAD De Echo van het Zuiden, Waaiwijbscoe en Langstraalscbe ('onrait. Hoofdredacteur: Jan Tielen, Waalwijk. Hieronder volgt de tekst van den oproep, dien de Führer tot het Duitsche volk heeft gericht: Duitsch volk, nationaal-socialisten. Door zware zorgen gedrukt, tot maandenlang zwijgen ge doemd, is thans het oogenblik gekomen, waarop ik eindelijk openlijk kan spreken. Toen het Duitsche Rijk op 3 September 1939 de Engelsche oorlogsverklaring ontving, werd de Britsche poging herhaald, ieder begin van een consolidatie en daarmede een opgang van Europa, door den strijd tegen de s|terkste macht van het continent te verijdelen. Zoo heeft Engeland ec^s in vele oorlogen Spanje te gronde gericht. Zoo voerde het zijn oorlogen tegen Nederland, zoo bestreed het met behulp van geheel Europa later Frankrijk. En zoo begon het, omstreeks de eeuw wisseling, met de omsingeling van het Duitsche Rijk en begon in 1914 den wereldoorlog. Slechts door zijn innerlijke oneenigheid heeft Duitschland In 1918 verloren. De gevolgen waren verschrikkelijk. Nadat men eerst huichelachtig had verklaard, alleen tegen den keizer en zijn regiem gestreden te hebben, begon men na het neerleggen der wapens door het Duitsche leger met het stelselmatig vernietigen van het Duit sche Rijk. Terwijl de profetie van een Fransch staatsman, dot in Duitschland twintig millioen menschen te veel waren, d.w.z. door honger, of ziekte of emigratie uit den weg geruimd moesten worden, schijnbaar letterlijk in vervulling ging, begon de nationaal-socialistische beweging met haar hereeniglngswerk onder liet Duitsche volk, waarmede het herstel van het Duitsche Rijk werd ingeleid. Deze opheffing van ons volk uit nood, ellende en smadelijke miskenning, stond in het teeken van een zuiver innerlijke wedergeboorte. In de eerste plaats Engeland werd hierdoor niet ge troffen of ook maar bedreigd. Desalniettemin be gon toch onmiddellijk weer de nieuwe, van haat vervulde omsingclingspolitiek tegen Duitschland. Van binnen en van buiten kwam het tot een ieder van ons bekende complotten tusschen joden en democraten, bolsjewisten en reactionnairen, welke alleen ten doel hadden de stichting van den nieuwen Dultschen volksstaat te verhinderen en het Rijk opnieuw in onmacht en ellende te storten. Behalve ons trof de haat van dit inter nationale wereldcomplot die volken, welke even eens door het geluk over het hoofd gezien en gedwongen waren, in harden strijd om hel be staan het dagelijksch brood te verdienen. Vooral Italië en Japan werd liet aandeel in de goederen dezer wereld precies als Duitschland bestreden, ja zelfs verboden. De aaneensluiting van deze landen was der halve slechts een daad van zelfbescherming tegen de hen bedreigende, egoïstische wereldcoalitie van rijkdom en macht. Reeds in 1936 heeft Churchill gezegd, volgens de verklaring .van den Amerikaanschen generaal Wood in een commissie van het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden, dat Duitschland weer te machtig werd en derhalve vernietigd moest worden. In den zomer van 1939 scheen Engeland het tijdstip gekomen te achten om de nieuwe voorgenomen vernietiging met de herhaling van een uitgebreide omsingelingspolitiek tegen Duitschland te beginnen. Het systeem van de tot dit doel begonnen leugencampagne bestond hier in, andere volken voor bedreigd te verklaren, ze eerst In te palmen met Engelsche garantie- en bijstandbeloften en dan, evenals vóór den wereld oorlog, tegen Duitschland te laten opPukken. Zoo slaagde Engeland er in, van Mei tot Augus tus 1939, de bewering de wereld in te sturen dat Litauen, Estland, Letland, Finland, Bessa- rabië en ook de Oekraïne door Duitschland on middellijk bedreigd werden. Een deel dezer sta ten liet zich er toe verleiden, de met deze be weringen aangeboden garantiebelofte te aanvaar den en ging hiermede over in het nieuwe om- "singelingsfront tegen Duitsclilund. Onder deze omstandigheden achtte ik het voor mijn geweten en voor de geschiedenis van liet Duitsche volk 'te kunnen verantwoorden, dezen landen, of hun regeeringen, niet alleen de ver zekering te geven dat deze Britsche beweringen onwaar waren, doch bovendien de sterkste macht in het Oosten nog in het bijzonder door een plechtige verklaring gerust te stellen ten aanzien van de grenzen onzer belangen. Nationaal-socialisten, ge hebt het toen wel al len gevoeld, dat deze stap voor mij een zeer bittere en moeilijke was. Nooit heeft het Duitsche volk jegens de volken van Rusland vijandige ge voelens gekoesterd. Alleen, sedert meer dan 20 jaar, heeft de joodsch-bolsjewistisclie clique van machthebbers uit Moskou getracht niet alleen Duitschland, doch geheel 'Europa in brand te steken. Niet Duitschland heeft toen getracht zijn nationaal-socialistische wereldbeschouwing naar Rusland over te brengen, doch de joodsch-bol sjewistisclie machthebbers in Moskou hebben steeds weer gepoogd ons en anderen Europeeschen volken hun heerschappij op te leggen en dit niet alleen langs geestelijken weg, doch in de eerste plaats door middel van militaire macht. De ge volgen van het optreden van dit regiem waren In alle landen slechts chaos, ellende en hongers nood. Ik heb er daarentegen sedert twintig jaar naar gestreefd, met een minimum van ingrijpen en zonder eenige vernietiging van onze productie tot een nieuwe socialistische orde in Duitschland te komen, waardoor niet alleen de werkloosheid uit den weg wordt geruimd, doch ook de vrucht van den arbeid in stijgende mate den werkenden mcnsch ten goede komt. De resultaten van deze politiek van nieuwe economische en sociale orde ning van ons volk welke door stelselmatig de tegenstellingen van klasse en stand te overwin nen, als uiteindelijk doel naar een ware volks gemeenschap streeft, zijn in de geheele wereld uniek. Het was derhalve voor mij in Augustus f939 een zware stap, mijn minister naar Moskou te zenden om daar te pogen de Britsche om singelingspolitiek tegen Duitschland tegen te werken. Ik heb dit slechts gedaan in het be wustzijn van mijn verantwoordelijkheid tegen over het Duitsche volk, voor alles echter in de hoop, ten slotte toch tot een duurzame ontspan ning te komen en de offers, die misschien toch van ons geëischt zouden worden, te kunnen ver minderen. Terwjjl nu Duitschland te Moskou plechtig verzekerde dat de betrokken gebieden en landen, behalve Litauen, buiten elk politiek bclangenge- bied van Duitschland lagen, werd nog een spe ciale overeenkomst getroffen voor het geval, dat het Engeland zou lukken, Polen werkelijk tegen Duitschland in den oorlog te hitsen. Doch ook hier werd een grens aan de Duitsche aanspraken gesteld, welke in geen verhouding tot de pres taties van de Duitsche wapens stond. Nationaal-socialisten. De gevolgen van dit, door mijzelf gewensclite en in het belang van het Duitsche volk gesloten verdrag, waren, in het bijzonder voor de in de getroffen landen levende Duitschers, zeer zwaar. Ver over een half millioen Duitsche volksgenooten, allen kleine boeren, hand werkers en arbeiders, werden bijna op staanden voet gedwongen hun vroeger vaderland te ver laten, om een nieuw regiem te ontloopen, dat hen om te beginnen met grenzenloozc ellende bedreigde en vroeg of laat geheel zou uitroeien. Toch zijn nog duizenden Duitschers verdwenen. Het wns niet steeds mogelijk iets van hun lot of van hun verblijfplaats te ontdekken. Onder hen bevonden zich alleen al ruim 160 mannen van Duitsche nationaliteit. Ik heb over dit alles gezwegen, omdat ik zwij gen moest, want het was toch mijn wensch, een definitieve ontspanning en zoo mogelijk een duurzame overeenkomst met dezen staat tot stand te brengen. Reeds tijdens onzen opmarsch in Polen echter maakten de Sovjet-machthebbers plotseling, in tegenstelling met het verdrag, ook aanspraken op Litauen. liet Duitsche Rijk heeft nooit de be doeling gehad Litauen te bezetten en heeft dan ook niet alleen geen dergelijken eisch aan de Litausche regcerlng gesteld, doch integendeel het verlangen van de Litausche regeering, Duitsche troepen naar Litauen te zenden, afgewezen, aan gezien dit niet overeenkwam met de doelstellin gen van de Duitsche politiëk. Toch heb ik mij in dezen nieuwen RussiscKen eisch geschikt. Dit was evenwel slechts het begin van steeds nieuwe afpersingen, welke steeds weer werden herhaald. De overwinning in Polen, welke slechts door Duitsche troepen werd bevochten, was voor mij opnieuw aanleiding een vredesaanbod aan de Westelijke mogendheden te doen. Door de inter nationale en joodsche oorlogsophitsers werd dit van de hand gewezen. De reden van deze wei gering vond reeds toen haar oorzaak in het feit, dat Engeland nog steeds hoopte een Europcesclie coalitie tegen Duitschland 1« kunnen mobiliseeren, met inbegrip van den Balibii en de Sovjet-Unie. Derhalve besloot men te Londen Mister Cripps als ambassadeur naar Moskou te zenden. Hij kreeg de duidelijke opdracht, onder alle omstandig heden de betrekkingen tusschen Engeland en Sovjet-Rusland opnieuw aan te knoopen en in Engelschen zin te ontwikkelen. Over de vorde ringen van deze missie publiceerde de Britsche pers berichten, zoolang zij niet door tactische redenen tot zwijgen genoopt was. In deii herfst van 1939 en in het voorjaar van 1940 lieten zich inderdaad ook de eerste gevolgen merken. Ter wijl Rusland zich gereed maakte niet alleen Fin land, doch ook de Baltlsche staten militair onder zijn juk te brengen, motiveerde het dit optreden plotseling met de even leugenachtige als be lachelijke bewering, dat het deze landen moest beschermen tegen een Vreemde badreiging of deze dreiging moest voorkomen worden. Hiermede werd alleen Duitschland bedoeld, want geen andere macht zou in het Oostzeegebied kunnen binnendringen of daar oorlog voeren. Toch moest ik zwijgen. De machthebbers in het Kreml gingen echter onmiddellijk verder. Ter wijl Duitschland in het voorjaar van 1910 zijn strijdkrachten in den zin van het z.g. vriend schapsverdrag ver van de Oostelijke grenzen te rugtrok, ja zelfs dit gebied voor een groot deel geheel van Duitsche troepen ontblootte, begon reeds in dezen tijd de opmarsch van de Russi sche strijdkrachten in een mate, welke slechts opgevat kon worden als een bewuste bedreiging tegen Duitschland. Volgens een destijds door Mo- lotof persoonlijk afgelegde verklaring, bevonden zich reeds in het voorjaar van 1940 22 Russische divisies alleen reeds in de Baltlsche landen. Aan gezien de Russische regeering zelf steeds beweer de, dat zij door de bevolking van deze landen zelf was geroepen, kon het doel van hun aan wezigheid aldaar slechts een demonstratie tegen Duitschland zijn. Terwijl nu onze soldaten van 10 Mei 1940 af de Fransch-Britsche macht in het Westen hadden gebroken, werd de Russische op marsch aan ons Oostelijk front evenwel in een steeds dreigender mate voortgezet. Van Augustus 1910 af meende ik derhalve, dat het in het be lang van het Rijk niet meer te verantwoorden was, onze, reeds zoo dikwijls verwoeste Oostelijke provincies, onbeschermd te laten tegenover dezen geweldigen opmarsch van bolsjewistische divi sies. Hiermede ontstond, wat de Britscli-Russi- sclie samenwerking beoogde, n.l. zoo sterke Duit sche krachten In het Oosten te binden, dat, voor al In de lucht, een radicaal einde van den oorlog in het Westen niet meer voor de Duitsche leiding te verantwoorden was. Dit strookte niet alleen met het doel van de Britsche, doch ook van de Sovjet-Russische politiek, want zoowel Engeland als Sovjet-Rusland streeft het doel na den oor log zoo lang mogelijk te laten duren, ten einde geheel Europa te verzwakken en in eeii steeds grooterc onmacht te brengen. De dreigende aanval van Rusland op Roemenië moest ten leste slechts dienen, een belangrijke basis niet alleen van het Duitsche, doch van het geheele economische leven van Europa In handen te krijgen of toch minstens te vernietigen. Juist het Duitsche Rijk heeft sedert het jaar 1933 met oneindig geduld getracht de staten In het Zuid- Oosten van Europa als handelspartners voor zich tc winnen. Wij hadden derhalve ook het hoogste belang bij hun inwendige staatkundige consoli datie en orde. De inval van Rusland in Roemenië, de koppeling van Griekenland aan Engeland, dreigden ook deze gebieden binnen korten tijd in een algemeen oorlogstooneel te veranderen. Tegen onze beginselen en gewoonten in heb ik op dringend verzoek van de toenmalige Roemeen sche regeering, die zelf schuld droeg aan dezen gang van zaken, den raad gegeven om des vredes willen toe te geven aan de Russische afpersing en Bessarabië af te staan. De Roemeensche regeering meende evenwel, dit slechts voor haar eigen volk te kunnen verant woorden, als Duitschland en Italië ten minste als schadevergoeding daarvoor een garantie zou den geven, dat aan het resteerende grondgebied van Roemenië niet meer kon worden getornd. Met bezwaard hart heb ik dit gedaan. Vooral reeds daarom: als het Duitsche Rijk een garantie geeft, beteekent dit, dat het er ook voor instaat. Wij zijn noch Engelschen, noch Joden. Zoo meende ik nog op het laatste oogenblik den vrede in dit gebied te hebben gediend, al had ik dan ook zelf feu zware verplichting op mij genomen. Om deze problemen echter definitief op te lossen en tevens duidelijk te kunnen vaststellen, wat het standpunt van Rusland tegenover Duitsch land was, benevens onder den druk van de steeds krachtiger mobilisatie aan onze Oostelijke grens, heb ik den heer Molotof uitgenoodigd naar Ber lijn te komen. De Russische minister van Buiten- landsche Zaken wenschtc nu opheldering respec tievelijk een toestemmend antwoord van Duitsch land op de volgende vier vragen: le.. Vraag Molotof: Zou de Duitsche garantie aan Roemenië in geval van een Russischen inval op Roemenië ook voor de Sovjet-Unie gelden? Mijn antwoord: De Duitsche garantie is alge meen en verplicht ons onvoorwaardelijk. Muur Rusland, aldus vervolgde ik, heeft ons nooit ver klaard, dat het behalve Bessarabië, overigens nog belangen in Roemenië bezat. Reeds de be zetting van het Noordelijke deel van de Boeko- wina maakte inbreuk op deze verzekering. Ik meende derhalve niet, dat Rusland thans plot seling nog bedoelingen van verdere strekking tegen Roemenië kon hebben. 2e vraag MolotofRusland voelt zich opnieuw door Finland bedreigd. Rusland is vast besloten dit niet te dulden. Is Duitschland bereid Finland geenerlei bijstand te verleenen en vooral de Duitsche troepen, die ter aflossing naar Kirkenes op weg waren, terstond terug te trekken? Mijn antwoord: Duitschland heeft nog steeds geen politieke belangen in Finland. Een nieuwe oorlog van Rusland tegen het kleine Finsche volk kan door de regeering van het Duitsche Rijk niet langer draaglijk beschouwd worden, des te meer omdat wij nooit aan een bedreiging van Rusland door Finland hebben kunnen gelooven. Wij wil len echter in het geheel ndet, dat de Oostzee nogmaals oorlogstooneel wordt. 3e vraag Molotof: Is Duitschland bereid toe te staan, dat Sovjet-Rusland zijnerzijds een garantie aan Bulgarije geeft en met dit doel Russische troepen naar Bulgarije zendt, waar hij Molo tof wilde verklaren, dat zij niet voornemens waren, naar aanleiding hiervan b.v. den koning terzijde te schulen? Mijn antwoord: Bulgarije is een souvereine staat en ik wist niet, dat Bulgarije aan Sovjet- Rusland, evenals Roemenië aan Duitschland, om een garantie had verzocht. Bovendien moest ik daarover mijn bondgenooten raadplegen. ie vraag MolotofSovjet-Rusland heeft onder alle omstandigheden vrijen doortocht door de Dardanellen noodig en verlangt ook tot zijn ver dediging de bezetting van enkele belangrijke steunpunten aan de Dardanellen, respectievelijk den Bosporus. Gaat Duitschland daarmede ac- coord of niet? Mijn antwoord: Duitschland is ten allen tijde bereid zijn toestemming tot een wijziging van het statuut van Montreux ten gunste van de sta ten aan de Zwarte Zee tc verleenen. Duitschland is niet bereid er mede accoord te gaan, dat Rus land steunpunten aan de zeeëngten in bezit neemt. Nationaal-socialisten, ik heb hier dit standpunt ingenomen, dat ik als verantwoordelijk leider van het Duitsche Rijk, maar ook als vertegen woordiger van de Europecsche cultuur en be schaving, die zijn verantwoordelijkheid beseft, uitsluitend kon innemen. Het gevolg van een ver sterking van de Russische tegen Duitschland ge richte activiteit en vooral in het directe begin der uitholling van den nieuwen Roemeenschen staat en de poging door propaganda de Bulgaar- sche regccring ter zijde te schuiven. Met behulp van verdwaasde, onrijpe figuren uit de legion naire beweging, slaagde men er in in Roemenië een staatsgreep te enscenceren, die ten doel had het hoofd van den staat, generaal Antonescu, ten val te brengen en in het land een chaos te ver wekken, om door terzijdestelling van een wettige heerschappij de voorwnarden te elimlneeren voor het in werking treden van de Duitsche garantie- beloften. Desondanks meende ik nog steeds, het beste te doen door te blijven zwijgen. Terstond na de mislukking van deze onder neming werden de Russische troepenconcentraties aan de Oostelijke grens van Duitschland nog maals versterkt. Tankformaties en valscherm troepen werden in steeds grootcr aantal dreigend dicht bij de Duitsche grens gebracht. De Duitsche weermacht en het Duitsche vaderland weten, dat nog tot voor enkele weken geen enkele Duitsche gepantserde of gemotoriseerde divisie aan onze Oostelijke grens lag. Indien er nog een laatste bewijs noodig mocht zijn, voor de coalitie tusschen Engeland en, Sov jet-Rusland, die ondanks alle afleidings- en ca mouflage-manoeuvres intusschen tot stand ge komen was, dan heeft het Joegoslavische conflict dit geleverd. Terwijl ik mijn best deed een laatste poging tot pacificatie op den Balkan te ondernemen en in samenwerking vol wederzijdsch begrip niet den Duce, Joego-Slavië uitnoodigde tot het drie- mogendhedenpact toe te treden, organiseerden Engeland en Sovjet-Rusland samen dien coup, <Jie deze Joegoslavische regeering in één nacht ten vul bracht. Want nu kan aan het Duitsche volk worden medegedeeld, dat de Servische coup tegen Duitsch land zich niet slechts onder Engclsch, doch vooral onder Russisch vaandel voltrok. Daar wij ook hiertoe het zwijgen deden, ging de Russische leiding i«i nog een stap verder. Zij organiseerde niet alleen den Putch, doch zij heeft enkele dagen later met de nieuwe creaturen, die haar waren toegedaan, de bekende vriend- pchapsovereenkomst gesloten, die ten doel had de Servcn te sterken in hun begeerte om zich tegen de pacificatie van den Balkan te verzetten en tegen Duitschland op te hitsen. Dit had ook geen platonisch doel: Moskou cischtc de mobili satie van het Servische leger. Daar ik ook thans nog meende beter niet tc kunnen spreken, gingen dc machthebbers van het Kremlin* nog een stap verder: De Duitsche regeering bezit thans de bewijzen, dat Rusland om Joegoslavië definitief in den oorlog te brengen, de toezegging deed via Saloniki wapens, vliegtuigen, munitie en ander oorlogs tuig tegen Duitschland te leveren. Dit geschiedde bijna op hetzelfde oogenblik toen ik zelf nog aan den Japansclien minister van Buitenlandsche Zaken, dr. Mutsocoka, den raad gaf, een ont spanning met Rusland tot stand te brengen, steeds in dc hoop daarmede den vrede te dienen. Slechts de snelle opmarsch van onze onvergete lijke divisies naar Sklopjc, benevens dc inneming van Saloniki zelf, hebben de beddftUlgen van dit Russische-Angelsaksische complot verhinderd. De Servische vlicgofficieren vluchtten naar Rusland en werden terstond als bondgenooten ontvangen. Slechts de zege van de As-mogendheden op den Balkan heeft yoorloopig verijdeld, Duitschland dezen zomer in een strijd van maanden in het Zuidoosten te verwikkelen en intusschen den op marsch van de Russische legers steeds meer te voltooien en hun oorlogsparaatheid te versterken om dan samen met Engeland en met steun van de verwachte Amerikaansche leveranties 't Duit sche rijk en Italië te kunnen worgen en dood te drukken. Daardoor heeft Moskou de bepalingen van ons vriendschapsverdrag niet slechts geschonden, doch ook op erbarmelijke wijze verraden. En dit alles terwijl de machthebbers op het Kremlin tot op liet laatste oogenblik naar bulten, juist als in de kwestie-Finland of -Roemenië, vrede en vriendschap huichelden en schijnbaar on schuldige démenti's opstelden. Al werd ik tot nog toe door de omstandigheden gedwongen steeds weer te zwijgen, thans is toch het oogenblik gekomen, waarop verder toezien niet slechts een nalatigheidszonde zou zijn, maar een misdaad tegenover het Duitsche volk, ja tegenover gansch Europa. Thns staan omstreeks honderdzestig Russische divisies aan onze grens. Sinds weken wordt deze grens voortdurend geschonden, niet slechts bij ons, maar in het hooge Noorden evenzeer als in Roemenië. Russische vliegers scheppen er genoe gen in deze grenzen eenvoudig achteloos over het hoofd te zien, waarschijnlijk om ons daar door te bewijzen, dat zij zich reeds heer en meester in deze gebieden voelen. In den nacht vnn 17 op 18 Juni hebben Russi sche patrouilles weer verkenningen op Duitsch gebied gedaan en zij konden eerst na een vrij langdurig vuurgevecht worden teruggedreven. Thans heeft echter het uur geslagen, waarop het noodzakelijk wordt tegen dit complot van de^ Joodscli-Angelsaksischc oorlogshitsers en van de eveneens Joodsche machthebbers der Bolsjewis tische centrale tc Moskou op te treden. Duitsch volkl Op dit oogenblik voltrekt zich een opmarsch, die in uitgebreidheid en omvang de grootste is, dien de wereld tot dusverre heeft gezien. Samen met Finsche kameraden staan dc strij ders der overwinning van Narvik aan de Noor delijke IJszee. Duitsche divisies, onder bevel van den veroveraar van Noorwegen, beschermen sa men met de Finsche vrijheidshelden onder hun maarschalk den Finsche,n bodem. Van Odst- Pruisen tot aan de Karpaten strekken dc forma ties van het Duitsche Oostelijke front zich uit. Aan de oevers van dc Proet, aan den beneden loop van den Donau, tot aan de oevers van de Zwarte Zee vereenigen Duitsche en Roemeensche soldaten zich onder het staatshoofd Antonescu. Derhalve is de taak van dit front niet meer dc bescherming van afzonderlijke landen, maar dc beveiliging van Europa en daarmee de redding van allen. Ik heb derhalve vandaag besloten het lot en de toekomst van het Duitsche Rijk en van ons volk weer In de handen van onze soldaten tc leggen. Moge de Heere God ons juist bij dezen strijd helpen. Berlijn, 22 Juni 1941. get. ADOLF HITLER.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 1