PROVINCIAAL NIEUWS. BURGERLIJKE STAND KERKNIEUWS KANTONGERECHT Couranten-reclame NIET TE JERÏAML Gemengd Nieuws. vooral in een veel gelezen plaatselijk^ >en streek blad is HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING EN GEZINSLEIDING. Een sociaal werk van veel belang. Oprichting van een cursus in Waalwijk.. In ons vorig nummer gaven wij reeds eenige bijzonderheden over de oprichting van een voorlichtingscur- sus op huishoudelijk gebied, waarbij wij beloofden in dit nummer hierop nader terug te komen. Reeds eenigen tijd geleden is door het Departement van Sociale Zaken een commissie inzake Huishoudelijke Voorlichting en Gezinsleiding inge steld, welke commissie tot doel heelt de zware taak van vele huisvrouwen te verlichten door haar te wijzen op middelen en haar door voorlichting te leeren, hoe zij in staat gesteld kun nen worden haar bescheiden inkomen zoo goed en zoo economisch mogelijk te besteden, fteze voorlichting geldt voornamelijk koken, naaien, verstel len enz. en kan gegeven worden door middel van cursussen, voordrachten, demonstraties en dergelijke. ^Bovengenoemde commissie wordt bijgestaan door een Werkcommissie, •die het voorlichtingswerk over het ge- heele land leidt, terwijl het in de be doeling ligt in de verschillende ge meenten plaatselijke comité's te vor men, die voor iedere gemeente apart de leiding van dit bij uitstek sociale werk ter hand nemen. Ten einde tot de vorming van een dergelijk plaatselijk comité voor onze gemeente te komen, had Vrijdagavond in zaal 20 van het gemeentehuis een vergadering plaats onder leiding van burgemeester Moonen, waarbij, om een zoo groot mogelijk aantal inwo ners te omvatten, besturen van afdee- lingen van arbeidersorganisaties, van kerkelijke en burgerlijke instellingen van weldadigheid en van eenige ande re vereenigingen en personen werk zaam op sociaal terrein, waren op geroepen. Dit waren bestuurderen van de R.K.W.V. afd. Waalwijk, idem afd-. Baardwijk, Christelijke Besturenbond, R.K. Fabrieksarbeiders bond atd. Waalwijk, idem Baardwijk, Christe lijke Fabrieksarbeiders bond, R.K. Werkmeestersbond, R.K. Bouwvakar beidersbond, Christelijke Bouwvakar beidersbond, R.K. Meubelmakersbond, R.K. Metaalbewerkersbond, R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbe dienden, R.K. Grafische Bond, R.K. Kleermakersbond, Kath. Arb. Vrou- wenorg. St. Vincentiusvereeniging, St. Elizabethsver., idem afd. Besoijen, Ver. Stille Armen Baardwijk, Diaco- niën Ned. Herv. Gem. Waalwijk, idem Besoijen, idem Baardwijk, Burgerlijk Armbestuur Baardwijk, idem Besoij en, idem Waalwijk, Alg. Groene Kruis, Wit-Gele Kruis, R.K. Huis houd- en Industrie school en de Ver. van Waalwijksche Schoen fabrikan ten. Nadat de voorzitter een welkomst woord gesproken had, zette hij in het kort het doel van de vergadering uit een, n.l. de vorming van een comité, dat tot taak zal hebben op te wekken en te bevorderen dat huismoeders met smalle beurzen zich zullen beijveren om cursussen, voordrachten en de monstraties hij te wonen met het doel de kundigheden te verwerven die op huishoudelijk gebied noodig zijn en zonder welke een weliswaar goede moeder, geen goede huisvrouw kan zijn. Ten einde een en ander nader toe te lichten gaf spreker vervolgens het woord aan Mej. Hoefhamer, deskun dige van de Landelijke Commissie. Deze verklaarde dat de cursussen gegeven zullen worden in groepsver band van ongeveer 20 personen en omdat een dergelijke inrichting hier beschikbaar is, zullen die cursussen gegeven worden op de Huishoud school, zoodat deskundige leiding aanwezig is. De commissie die voor dit doel wordt ingesteld is hoofdza kelijk aangewezen op het maken van propaganda voor de cursussen, het geen kan geschieden door het houden van lezingen, filmavonden e.d. De kosten behoeven voor niemand een beletsel te vormen, daar zij zoo gering mogelijk zijn gehouden en be rekend naar het inkomen, terwijl in voorkomende gevallen zelfs geheel gratis kan worden deelgenomen. Bo vendien worden de cursussen door het Rijk gesubsidiëerd. Vervolgens was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan een zeer ruim gebruik werd gemaakt en waaruit bleek dat de vergadering en thousiast was over het genomen intia- tief. Om zooveel mogelijk deelnemers te trekken stelde Juffr. v. Slobbe voor dat de vereenigingen de kosten voor de deelnemers uit eigen kring beta len. De voorzitter kon dit voorstel bij de verenigingsbesturen aanbevelen. Op een daartoe gestelde vraag ant- woorde Juffr. Hoefhamer dat iedere cursus les geeft in één vak en 10 les sen omvat. Er zijn.ook speciale aan vullende cursussen van 4 lessen, bijv. in verband met koken in distributie- tijd. Wat betreft de deelname aan de ze cursussen in andere deelen van het land, kon zij verklaren dat deze bui tengewoon goed te noemen is. In Twente bijv. verheugen de cursussen zich in een zeer groote deelname. Het is ook van veel belang dat de groote bedrijven zooveel mogelijk worden in geschakeld, doordat deze voor haa» personeel demonstraties laten geven e.d. Aanbeveling verdient het dat de werkgevers op de fabrieken de man nen aansporen er toch voor te zorgen dat de vrouwen de cursussen volgen. Uit stemmen uit de vergadering kwam namelijk naar voren dat vele mannen het overbodig achten dat hun vrouwen naar dergelijke cursussen toegaan. Een gebrek aan belangstelling voor dergelijke cursussen noemde Jul Ir. van Slobbe zeer jammer. Misschien vindt dit wel zijn oorzaak in het feit dat vele menschen de Huishoudschool en hare inrichting niet eens kennen. Om dit te verbeteren zal op 2 Juli een openbare les worden gegeven, ter na dere kennismaking. Pastoor Heezeinans was het met spreekster eens en hij verklaarde dat wanneer de school slaagt het aanzien van Waalwijk in 10 jaar belangrijk veranderd zal zijn. Voor het in groo- ten getale deelnemen aan de cursus sen sprak hij een opwekend woord. De aandacht werd er nog op geves tigd dat de cursussen alleen bestemd zijn voor gehuwde vrouwen. Vervolgens werd overgegaan tot de vorming van een werkcomité, dat de dagelijksche leiding ter hand zal ne men. De samenstelling van dit comité gaven wij in ons vorig nummer. Wij zijn er van overtuigd dat met de instelling van bovenstaande rege ling een belangrijk sociaal werk voor onze gemeente is tot stand gekomen dat niet na zal laten vruchten af te werpen. HET ZILVEREN PRIESTERFEEST VAN PASTOOR KEMPS. Een spontane viering van de geheele Parochie. Het zilveren Priesterfeest van den Zeereerw. Heer Kemps, Pastoor van de Parochie O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen te v.m. Besoijen, is 1.1. Zondag onder wel ideale omstandig heden gevierd. Een warme en stra lende zomerzon deed reeds vroeg in den morgen de driekleur van tal van huizen vroolijk wapperen, waardoor reeds aanstonds te zien was, dat er in Besoijen iets bijzonders stond te gebeuren. Nu wij kunnen wel zeggen dat er iets bijzonders gebeurd is ook, want de hulde die de Parochinanen hun herder bereid hebben, droeg een dergelijk, spontaan, hartelijk en alge meen karakter, dat het den jubilaris nog lang zal heugen. Om kwart voor tien werd hij dooi een stoet bruidjes en het voltallige feestcomité met zijn familie van de pastorie afgehaald en naar de kerk begeleid, waar om tien uur de Plech tige Hoogmis werd opgedragen met assistentie van de Weleerw. Heeren IJ. en B. Surig. De feestpredicatie werd gehouden door den Hoogegrw Vicaris van 't Bisdom F. Hendriks, die met treffende woorden de heilige en hooge beteekenis van het Priester schap schetste. Door het zangkoor werd op zeer verdienstelijke wijze de driestemmige Misgezangen Te Deuni Laudamus van L. Perosi uitgevoerd. De Plech tigheden droegen een zeer stichtend karakter. Na de H. Mis volgde om kwart over twaalf de aanbieding van het ge schenk der Parochinanen door 't Feestcomité. Dit geschiedde bij mon de van den heer Couwenbergh, die daarhij den Jubilaris als volgt toe sprak Mijnheer Pastoor, Uw parochianen hebben zich vandaag opgemaakt om op eenigszins plechtige heden viert en wij kennen U van te nabij om niet te weten, dat dit alles U in het diepste van Uw gemoed heeft getroffen. Wij voelen de bezorgdheid, waarmede gij als herder dezer parochie zijt vervuld. Wij kennen echter evenzeer den ijver, waarmede gij daartegen strijdt en wij gelooven, dat juist deze aanhoudende bezorgdheid, waakzaamheid en strijd be zig zijn, tusschen U en ons, uwe parochi anen, een band te leggen, die voor de toe komst der parochie alle goeds belooft. Dit achten wij een verblijdend teeken te midden van alle bekommernissen en na righeden van den tegenwoordigen tijd en het doet ons goed, aan die meening bij deze gelegenheid uiting te geven. Met deze gevoelens bezield, Mijnheer Pastoor, zijn wij heden bij U gekomen om als afgevaardigden der parochianen voor zoover die zoo meteen niet in persoon hier zullen verschijnen l on ze beste wenschen aan te bieden op b w zilveren priesterfeest. Wij hopen en ver trouwen, dat de goede God U nog tal van jaren als zijn plaatsbekleedèr in ons midden zal laten vertoeven en dal hij U de wijsheid en de kracht zal schenken, die noodig zijn om de aan U toevertrouw de parochie ongerept door dezen gevaar lijken tijd heen te helpen. Onze geluk wen sell is vanzelfsprekend mede gericht tot de bejaarde moeder en de overige familieleden van mijnheer pastoor, al of niet hier aanwezig. Het moet ook voor hen vandaag een dag van groote voldoening zijn en het zal hen on willekeurig nog doen denken aan den dag, waarop onze pastoor, 25 jaar gele den, als jeugdig> neomist het priester schap ontving. Mijnheer Pastoor, het spreekt vanzelf, dat Uw parochianen ons niet met leege handen bij U hebben laten komen. Wij hebben U een geschenk aan te bieden. Dat geschenk is tweeledig, n.l. een gees telijk geschenk en een stoffelijk. Het geestelijk geschenk beslaat in de gebeden, die de parochianen tot Uwe in tentie vandaag tot O. L. Heer hebben ge richt en ik geloof, dat gij dit geestelijk geschenk in de eerste plaats zult waar- deeren. Het stoffelijk geschenk bestaal uit een Smyrna-tapijt voor het priesterkoor en vormt een geheel met enkele andere stuk ken, die U nog afzonderlijk zullen wor den aangeboden. Gij hebt dit stoffelijk geschenk al in de kerk kunnen zien en wij vertrouwen, dat het naar Uw genoe gen zal zijn. Wij spreken de hoop uit, mijnheer pas toor, dat de blijken van aanhankelijkheid, die U in deze dagen van de zijde uwer parochianen zijn ten deel gevallen, U tot bemoediging en steun zullen strekken in het vervullen Uwer herderlijke taak. Dat gij deze verheven taak nog in leng te van dagen in de parochie van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen te Besoijen zult mogen vervullen, dat geve de Goede God! links houden, 2 boete. P. v. S., Waal wijk, rijwiel zonder licht, 2 x ƒ3 boete. P. M. R., Dussen, geen achterlicht, 3 boete. J. C. V., Waalwijk, geen achter licht, 3 boete. Sj. v. d. G., Sprang- Capelle, geen wit spatbord, 2 boete. F. W. v. d. Z., Waalwijk, huisslachtings- besluit, 25 boete. L. M. K. Drunen, varkensbesluit, 175 boete. L. M. K., Drunen, huisslachingsbesluit, 25 boete. G. v. d. Z., Waalwijk, slachtverbod, 100 boete. W. P., Waalwijk, slacht verbod, ƒ75 boete. A. K., Waspik, in- tarisatiebesluit, 12,50 boete. Ma. Ca> La. L., Waspik, inventarisatiebesluit, 20 boete. Ca. L., Raamsdonk, inventari satiebesluit, 20 boete. G. H. Waspik, inventarisatiebesluit, 20 boete. A. A. T., Waalwijk, crisis-suikerbesluit, 100 boete. A. B., Ecthen, inleverings- besluit hooi en stroo, 40 boete. Tal van sprekers kwamen vervol gens nog het woord voeren en den Ju bilaris hulde betuigen voor alles wat hij gedurende de jaren van zijn Pasto raat voor de Parochie heeft gedaan. Deze woorden gingen allen vergezeld van prachtige en waardevolle ge schenken waarvan wij willen noemen een looper voor het zijaltaar van hel zangkoor, een koorkap van de Con gregatie, een gouden ketting met me daille van de H. Familie, een albe en superplis van den Missienaaikring en tal van andere geschenken van paro chianen. De receptie die hierop volgde was één gaan en komen van dames en hoe ren, die den Pastoor kwamen geluk- wenscheiv, het zou ons te ver voeren om allen te noemen, alhoewel wij een uitzondering willen maken voor het voltallige gemeentebestuur van Waal wijk, met den gemeentesecretaris, den opperwachtmeester der Marechaus see, het onderwijzend personeel der lagere scholen uit de Parochie. Ook uit andere Parochies kwamen velen van hun medeleven blijk geven en dat hij dit alles vele hartelijke woorden gewisseld werden laat zich niet moei lijk begrijpen. Speciaal een berijmd en toepasselijk vers met veel gevoel ge declameerd door den heer H. Schou- geslacht kalf, Tegen den slager werd proces-verbaal opgemaakt wegens frauduleus slachten, overtreding van de Vleeschkeuringswet en ontduiking van den accijns op het geslacht. Tegen vier personen, die het vleesch tegen 14 per kg. aan den man brachten werd procesverbaal opge maakt wegens prijsopdrijving. Fraude op een fabriek te Leidschendam. Aan de te Leidschendam geves tigde dropfabriek Duzo van de firma S. N., is men tot de ontdekking gekomen, dat gedurende geruimen tijd diefstallen op groote schaal zijn gepleegd. De hoofdschuldige bleek de bedrijfsleider P. te zijn, die de gepleegde feiten heeft bekend. Ont vreemd zijn voornamelijk die arti kelen, weike zich kenmerken door schaarschte, o.a. suikerstroop, maï zena enz. Het ontvreemde vormt een groote partij van aanzienlijke waarde. De gestolen artikelen gingen voor hooge prijzen van de hand. Om de aandacht van zijn malver saties af te leiden, fingeerde de thans ontslagen bedrijfsleider zelfs een inbraak in de fabriek. Het staat nu reeds vrijwel vast, dat een groot aantal personen uit Leidschendam, Voorburg en den Haag bij de affaire betrokken is. Het betreft hier niet alleen diefstal en heling, doch ook overtredingen van de distributie-en prijsvoorschriften. Streng optreden tegen frauduleus slachten. Een geheele veestapel in beslag genomen. Als verdacht van frauduleuze slachting van vee is te Rosmalen gearresteerd de landbouwer Van C. aldaar. Nog slechts kort geleden was van D. door den kantonrechter te 's-Her- togenbosch wegens het zelfde feit veroordeeld tot een paar honderd gulden boete. In verband met de herhaling van deze overtreding is bij hem thans de giheele veestapel, bestaande uit veertien koeien, op last van de justitie in beslag genomen en ver kocht. Noodlottige duik. Tijdens het zwemmen in de Lun- terschebeek onder Scherpenzeel dook de 18-jarige W. Hendriksen in te ondiep water en kwam daarbij met zijn hoofd met den bodem in aan raking. Nadat zijn kameraden hem op het droge hadden gebracht, waarschuwden zij onmiddellijk dr. Renke, die constateerde dat de nek- wervel ernstig was beschadigd. De jongeman werd naar het ziekenhuis te Amersfoort overgebracht, waar hij echter eenige uren later overleed. Twee broers verdronken. Tijdens het zwemmen in de Maas bij Groeningen in de gemeente Vier- Te Eindhoven is overleden,pastoor I lingsbeek dreigde een 2ü-jarige jon- De inbraak bij de firma van IIi 1st te Den Bosch. Op den avond van 23 Februari heeft een zekeren J. van K., woonachtig te Den Bosch aldaar ingebroken in den winkel van André van Hilst, gelegen op den hoek van de Van Noremborghstraat en de Van de Venstraat. Het plan van deze inbraak was uitge gaan van den 19-jarigen timmerman A. T., eveneens woonachtig te Den Bosch. Deze zou op den uitkijk gaan staan, teneinde bij onraad te waarschuwen. Nadat het tweetal de groote ruit van het winkelpand met zeep had inge smeerd, heeft van K. de ruit ingedrukt en is daarna naar binnen geklommen. Hierbij werd hij door de politie op heeterdaad betrapt. Ten einde aan een arrestatie te ontko men, is hij dwars door een andere ruit naar buiten gesprongen en is toen op de vlucht geslagen, achterna gezet door de politie. Van K. is ten slotte gegrepen, waarna ook T. werd aangehouden. Hef. tweetal werd in het Huis van Be waring te Den Bosch ingesloten. Voor de Bossche Rechtbank heeft van K. terecht geslaan wegens poging tot dief stal en hij is veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf. Hij heeft in dit von nis berust. T. heeft terecht gestaan we gens medeplichtigheid aan poging tot diefstal, en de Rechtbank heeft hem ver oordeeld tol een jaar gevangenissrtaf. Tegen dit vonnis heeft hij hooger be roep aangeteekend. Maandag j.l. diende de zaak voor het Bossche Hof. De Advocaat-Generaal eischte opnieuw tegen hem een jaar gevangenisstraf. RAAMSDONK. en met 13 Juni 1941. Van 7 tol Geboren Wilhelmina J. dv. Denis J. Schippers en Wilhelmina M. Fens. Maria A. A. dv. Simon P. C. van Dongen en Lamber- tha M. Smits. Hermanns J. zv. Herman van Steenderen en Alida M. J. van Waar denburg. Johannes C. zv. Bartholo- meus Oomen en Sebasliana A. Vermeu len Overleden Gerdina A. Bink, echtge. van Anlonius Rullens, oud 45 jaren. Pastoor M. J. de Bont f .Martinus Josephus de Bont, pastoor te Zeelst. Hij werd 1883 te Waspik geboren, was kapelaan te Nuenen van 1908 tot 1911, te Heeze van 1911-1915, te Best van 1915 1919 en teBudel van 1919 tot 21 Februari toen hij pastoor werd te Zeelst. De strijd tegen prijsopdrijvingen illegalen handel 8500 kg. melkpoeder te Breda in beslag genomen. Gistermiddag heeft de recherche te Breda bij een grossier aldaar ten"vérdien f a pa rt e vermelding. Het I wegens prijsopdrijving een partij van I ge\eg(in tuin neer en liep een schedel- sDiit ons dat wij bij gebrek aan plaats- niet minder dan 8b00 kg. magere basisfractuur op. Hij werd door den 1 mekpoeder in beslag genomen. De geneeskundigen dienst naar het grossier verkocht deze melkpoeder Hoode Kruis ziekenhuis vervoerd, voor f38.50 per 100 kg. hoewel de waar hij na aankomst is overleden, vastgestelde verkoopsprijs f25.50 per geman, zekere Smits, te zinken. Zijn ongeveer even oude broer, die hem in gevaar zag, wilde te hulp komen, doch zijn reddingspogingen faalden en ook hij werd het slachtoffer van het water. Beidebroers, die geoefende zwemmers waren, verdwenen in de diepte en na eenigen tijd heeft men het lijk van een hunner kunnen ophalen. Doodelijke val. Gistermiddag omstreeks een uur is de 16-jarige glazenwasscher A. A. van Z., utt de Westerbaanstraat te 's Gravenhage, bij werkzaamheden aan een perceel aan de Laan van Poot aldaar, van het dak gevallen. Hij kwam in de acht meter lager nie ruimte dit vers niet in zijn geheel op kunnen nemen. In den namiddag werd nog een Plechtig Lof gecelebreerd, waarbij het zangkoor een Cantate van van Schaik uitvoerde op woorden uit de H. Schrift Ook kwam des middags de Harmo- St. Crispijn nog een serenade brengen, hetgeen nogmaals veel volk voor de Pastorie verzamelde. De heer Smolders sprak daarbij nog hartelij ke woorden van gelukwensch aan het adres van den Jubilaris, die spon taan voor deze geste dankte. Zoo is alles te samen deze dag voor Pastoor Kemps zeker een onver getelijke geworden. Bij alle geuite 100 kg. af fabriek is. Öp last van den inspecteur voor de prijsopdrijving te 's-Hertogenbosoh werd voorts bij denzelfden grossier, eveneens op vermoeden van prijsopdrijving, voor- loopig beslag gelegd op een partij van 30.000 blikken chocolademelk. Deze grossier is reeds eerder wegens prijsopdrijving veroordeeld alsmede voor het in den handel brengen van minderwaardige cacao tegen abnor maal hoogen prijs. Voorts heeft de Bredasche recher che te Hooge-Zwaluwe een partij van 10 balen bloem in beslag ge- wijze Uw 25-jarig priesterfeest te berden- goede wenschen sluiten wij ons nog- nomen, juist nadat deze voor I 4UU ken. Zij hadden dat gaarne gedaan met j gaarne aan, waarbij wij de aan een Bredanaar waren verkocht. den luister en de pracht, waartoe norma- ,;ï0„-0bfl„ ,iP Tnhilnris nou le tijdsomstandigheden hen in staat zou hoop uitspreken dat de Jubilar s hebben gesteld. Thans hebben zij zich. lang voor zijn Parochie mag bewaard moeten vergenoegen met een meer be- blijven. perkten vorm van herdenking, overigens geheel in overeenstemming met Uwen wenscb. Wij weten daarom bij voorbaat, dat gfj bij dit alles in de eerste plaats op de goede meening zult letten en dal gij onze bescheiden pogingen, om aan Uw zilveren priesterfeest althans eenigen luister bij te zetten, voor lief zult nemen. Mijnheer Pastoor, gij viert Uw 25-jarig priesterjubileum wel in een bijzonder moeilijken tijd. De geesel van den oorlog is over ons gekomen en heeft velerlei ellende onder de menschen gebracht. Deze omstandigheden moeten wel een schaduw werpen op het feesl dat gij (Zie vervolg Procinciaal nieuws 2e blad.) Uitspraken. De kantonrechter te 's-Hertogenbosch wees o.m. de navolgende vonnissen A. S., Drunen, heide in brand steken, 25 boete. J. v. H., Sprang-Capelle, De verkooper had de bloem zeil gekocht voor f102, Met de 10 balen bloem werden ook de juist betaalde f400 door de recherche in beslag genomen. Opgrond van prijsopdrijving werd verder bij een stoffenkoopman te Breda in beslag genomen 100 meter whipcord welke werd verkocht voor f21 per meter, terwijl de normale maximum prijs f 7.50 per meter was. Tevens werd voorts een hoeveel heid kalfsvleesch in beslaggenomen afkomstig van een in een landbouw- schuur te Terheyden frauduleus Doodelijk ongeluk te Deventer. Hedenmorgen is de winkelbedien de Kempink in de tunnel bij den Veenweg te Deventer met het hoofd onder een der achterwielen van een vrachtauto der firma Schepeiboer aldaar gekomen en vrijwel onmid dellijk gedood. WAIJ "v"-0 l i o JO I r. .Art .ii.1 n..nAkt «mor da nnrmn- I o i 1 1 1 r

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 3