Buitenlandsch Nieuws. e" SPORT UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING KAATSHEUVEL. HET SLUITINGSUUR VOOR HERBERGEN, KOFFIEHUIZEN ENZ. De uniforme regeling voor het ge- heele land van kracht. Plaatselyke verordeningen buiten werking. Zooals bekend, worden o.m. het sluitingsuur en de Zondagssluiting voor café's e.d. geregeld bij plaatselij ke verordening. Intusschen is echter verschenen een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied, waarin het begin en het einde van den tijd, gedurende welken o.a. bedrijven tot het verschaf fen van nachtverblijf en inwoning, herbergen, tapperijen en andere voor het publiek toegankelijke huizen, waar men gelagen zet, voor het pu bliek gesloten moeten zijn, voor alle dagen van het jaar worden vastge steld. Direct na de verschijning van deze verordening heeft zich de vraag voorgedaan, of hiermede de bepalin gen van de plaatselijke verordeningen buiten werking werden gesteld. Dc verordening van den Rijkscommissa ris bepaalt b.v. als sluitingsuur II uur. Velen meenden, dal dit als grens was te beschouwen, zoodat de plaat selijke wetgever bevoegd bleef het sluitingsuur te bepalen op b.v. 10 uur en dat dus ook de"bepalingen van al- gcheele sluiting op Zondag van kracht bleven. Een caféhouder te Genemuiden had op Zondag 10 November 1940 zijn kof fiehuis open voor het publiek, hoewel dc politieverordening van Genemui den bepaalt, dat de café's aldaar op Zondag en eersten Kerstdag den ge- heelen dag gesloten moeten zijn. Een vervolging werd ingesteld, doch de kantonrechter ontsloeg verdachte van alle rechtsvervolging, welk vonnis in beroep door de arrondissementsrecht bank werd bevestigd. Het hiertegen ingestelde beroep in cassatie is ten slotte door den Hoogen Raad verwor pen, daarbij overwegende, dat bepa lingen in gemeentelijke verordenin gen omtrent den sluitingstijd van her bergen e.d. niet vereenigbaar zijn met de desbetreffende bepalingen uit de verordening van den Rijkscommissa ris en dus geen toepassing meer kun nen vinden. Ongetwijfeld dus een beslissing van buitengewoon groot belang, aangezien bierbij is vastgelegd de uniforme re geling dienaangaande voor het geliee- le land. In gemeenten, waar het slui tingsuur tot nu toe vroeger dan 11 uur was, kunnen de herbergen open blijven tot 11 uur, terwijl eventueele voorschriften omtrent sluiting van de bedoelde inrichtingen gedurende den geheelcn Zondag of een gedeelte van dien dag, eveneens buiten toepassing blijven. DE OPBRENGST VAN VOLKSTUINTJES. In verband met bepaalde geruchten, dat de opbrengst van volkstuintjes en zeker van die, welke door vereenigin- gen voor haar leden worden gepacht en beschikbaar gesteld, bij de provin ciale voedselcentrales zou moeten wor den ingeleverd, heeft het Bestuur van het R.K. Werkliedenverbond in Neder land zich om nadere inlichtingen ge wend tot het Rijksbureau voor voed selvoorziening in oorlogstijd. In antwoord daarop ontving 't Ver- bondsbestuur van den Directeur-Ge neraal van de voedselvoorziening de mededeeling, dat de bedoelde personen „de opbrengst van hun volkstuintjes zullen mogen behouden, indien het bewerken van de grond, liet zaaien, verplegen en oogsten van het gewas geheel door hen zelf verricht is en de opbrengst de eigen gezinsbehoefte niet overtreft. Wel moet door. den provincialen voedselcominissaris vastgesteld zijn, dat de betreffende grond voor volks tuintjes in aanmerking komt. Het kan n.l. door de overheid niet toegestaan worden, dat grond, be- hoorende aan boerderijen, welke nor maal voor landbouwdoeleinden in ge bruik was, thans tot volkstuintjes versnipperd wordt". DE OPERATIES AAN HET OOSTELIJK FRONT. De Admiraal Scheer terug in Duitsche haven. Het opperbevel der Duitsche weer macht maakte gisteren* o.m. bekend: In het Oosten zijn ook gisteren de operalies te land en in de lucht syste matisch voortgezet. Nadat de beslis singen in talrijke grensslagen te onzen gunste zijn gevallen, teekenen zich operatieve successen van grooten om vang af. In hel Westen wordt de strijd tegen Groot-Britannië met succes voortge zet. Duikbooten vielen in het Noorden van den Allantischen Oceaan op de scheepvaartwegen naar het Britsche eiland konvooien aan, welke door een groot aantal torpedobootjagers zwaar werden beveiligd. Verdere aanvallen waren gericht op afzonderlijk varende schepen. In het geheel werden acht vijandelijke koopvaarders, met in to taal 48.80U brt., lot zinken gebracht. De zware kruiser Admiraal Scheer is, onder commando van kapitein ter zee Krancke, na langdurige succesrij ke actie in het Noorden en Zuiden van den Atlantischen Oceaan op eon Duitsch steunpunt teruggekeerd. Hij heeft daarbij, zooals reeds vroeger be kend is gemaakt, in totaal 152.000 brt., o.m. een heel konvooi van 18.000 brt., tot zinken gebracht. Dc hulpkruiser Pinguin, die ter be lemmering van den vijandelijken han del in overzeesche wateren in den strijd was gebracht, is in den Indischen Oceaan in een gevecht met den veel sterkeren Britschen zwaren kruiser Cornwall verloren gegaan. De com mandant en het grootste deel der be manning vonden na heldhaftigen strijd den dood. Een deel geraakte in gevan genschap. De kruiser Cornwall werd beschadigd. In een actie, die maanden lang heeft geduurd, heeft deze hulp kruiser, onder bevel van den kapitein ter zee Kriider, den Atlantischen Oce aan en den Indischen Oceaan bevaren en ruim 140.000 brt. scheepsruimte dei- vijandelijke koopvaardij tot zinken ge bracht en een groot aantal koopvaar ders met waardevolle lading opge bracht, die inmiddels op Duitsche steunpunten zijn aangekomen. In to taal heeft deze roemrijke en succes rijke kruistocht geleid tot het verlies van bijna tweehonderdduizend brt. scheepsruimte der vijandelijke koop vaardij: Britsche formaties gevechtsvliegtui gen en jagers hebben ook gisteren bij aanvallen zonder effect op de bezette gebieden in het luchtruim van Calais zware verliezen geleden. Jagers scho ten 21, luchtafweergeschut haalde vijf Britsche jagers neer. Duitsche duikbommenwerpers heb ben op 24 Juni in de wateren bij To- broek Britsche vlootstrijdkrachten aangevallen en een lichten kruiser en een tankschip tot zinken gebracht. Een zware kruiser kreeg een bom- treffer. Gisteren hebben Duitsche formaties gevechtsvliegers met succes militaire doelen in Haifa aangevallen. Zwakke Britsche afdeelingen ge vechtsvliegtuigen hebben des nachts enkele brisant- en brandbommen in 't jNoord-Duitsche kustgebied neerge worpen. In een kamp werden ver scheidene krijgsgevangenen gedood of gewond. Nachtjagers schoten twee van de aanvallende Britsche vliegtuigen neer. Van 15 tot 25 Juni werden 130 Brit sche vliegtuigen neergeschoten en wel 117 in luchtgevechten en door nacht jagers, 14 door afweergeschut en 5 door eenheden Vier marine. In dezelf den tijd gingen in den strijd tegen Groot-Britannië 35 eigen vliegtuigen verloren. Aan de andere fronten gaat de stryd voort. Ter aanvulling op het weermachls- bericht van gisteren wordt aan het D.N.B. gemeld: De gevechten aan 't Oostelijk front verloopen nog steeds volgens de plan nen, ofschoon de Sowjet-troepen steeds weer trachten taaien tegenstand te bieden tegen het gewicht van den Duitschen aanval. Het verloop tot dusverre wordt het beste gekenmerkt: op den grond door voortdurend terugdringen van de Sov jet-troepen en hier en daar oprukken van Duitsche snelle troepen, gevolgd door infanterie tot diep in het land van den vijand. In de lucht door een voortdurende krachtige aderlating van het luchtwapen der Sowjets. Zij had tengevolge dat het luchtruim boven 't operatie-gebied beheersebt wordt door het Duitsche luchtwapen en dat de formaties Sowjet-vliegers een defen sieve houding hehben aangenomen. GERINGE TEGENSTAND IN LITAUEN. Over slechte, stoffige wegen zijn Duitsche troepen, naar aan het D.N.B. wordt gemeld, tot het vroeger door de Sowjets bezette Baltische gebied door gedrongen. Door de bevolking met verbazing aangekeken, trekken zij steden en dorpen binnen. Terwijl de eerste boerenhoeven langs de grens kennelijk geëvacueerd zijn, stonden eenige kilometers daar achter boeren, werklieden en vis- schers voor hun huizen en gaven le vendig uiting aan hun blijdschap, dat de Sowjets zijn verdwenen. ABONNEERT U OP DIT BLAD tegen pijnen, nare dagen, koorts, kou. OPHELDERING INZAKE DE POSITIE VAN FINLAND. „Finland het doel van een Sowjet-aanval". Naar United Press meldt heeft mi nister-president Rangell Woensdag in den rijksdag een verklaring afge legd over den toestand en de gebeur tenissen van den laatsten tijd. „Fin land is", zoo zei Rangell, „het doel. van een aanval van dc Sowjetunie ge worden. Daardoor is Finland gedwon gen met alle ter beschikking staande middelen defensieve maatregelen te gen de Sowjetunie is nemen". Na de verklaring van den premier heeft de rijksdag eenstemmig het vertrouwen in de regeering uitgesproken. Nadat Woensdag, zoo voegde men hieraan toe, bommenwerpers en troe pen der Sowjetunie, Finsch gebied hadden aangevallen, is het Finsche leger thans aangetreden ter bescher ming van het Finsche grondgebied en aan de zijde van Duitschland overge gaan lo den tegenaanval op de Sow jetunie. ZWEDEN HOUDT ZICH BUITEN HET OORLOGSCONFLICT. Een Duitsch-Finach verzoek tot het vervoer van enkele divisies ingewilligd. In aansluiting aan de gisteren ge houden speciale zitting van den Rijks dag is het volgende communiqué uit gegeven „In den toestand, die door den tus- schen Duitschland en dc Sowjetunie uitgebroken oorlog is ontstaan, zal Zweden onwrikbaar zijn streven er op richten zijn zelfstandigheid en on afhankelijkheid te bewaren en zich buiten het oorlogsconflict te houden. De nieuwe toestand heeft ons ech ter voor zekere speciale kwesties ge plaatst. Zoo is van Finsche evenals van Duitsche zijde gevraagd om toe stemming tot het vervoer van een tot een divisie beperkte troepeneenheid uit Noorwegen naar Finland langs den Zweedschen spoorweg. De regeering heeft met toestemming van den Rijksdag, rekening houdende met den ter beveiliging van de Zweed- sche souvereiniteit noodzakelijken vorm, ditv verzoek ingewilligd." CIJFERS OVER TROEPEN CONCENTRATIES DER SOVJET-UNIE. Omtrent de Sovjet-troepenconcen traties aan de Westgrens van de Sov jet-Unie worden thans van Duitsche zijde cijfers verstrekt, welke ontleend zijn aan een nota van het opperbevel der weermacht d.d. 11 Juni j.l. Op 1 September 1939 stonden aan de Westgrens van de Sovjet-Unie 44 divisies opgesteld plus 20 divisies ca valerie en drie gemotoriseerde c.q. pantserbrigades, in totaal dus 67 di visies. Deze zijn met het oog op de be zetting van Polen opgetreden. Op 28 September, dus na den Pool- schen veldtocht, waren er 76 divisies, plus-21 cavalerie-devisies en 17 gemo toriseerde-pantserbrigades, dus in to taal 114 diviseis. Van dat oogenblik af is de situatie maandenlang aldus gebleven, hetgeen ten gevolge had, dat Duitschland ge dwongen was tot uitgebreide militai re tegenmaatregelen over te gaan en den geheelen winter door in het Oosv. ten een groote legermacht onder de wapenen te houden. Op 1 Mei van dit jaar werd deze Sovjet-dreiging nog versterkt. Toen stonden er nl. aan haar Westgrens in totaal 178 divisies, t.w. 118 divisies in fanterie en artillerie, 20 cavalerie en 40 motor- en pantserbrigades. Mede door een duidelijke vijandige propaganda was de Sovjet-dreiging acuut geworden. In totaal telde de Sovjet-Unie 170 infanterie- en artil lerie-divisies. Hiervan stonden er op 1 Mei jl. dus 118 in het Westen, ver der in Europeesch Rusland nog 27 en in het Verre Oosten 25. Voor de ca valerie waren deze cijfers resp. 33Vfe, 20, 5V2 en 8 en voor de gemotoriseer de pantserbrigades 54, 40 9 en 5. Bo vendien was het overgroote deel van de Sovjet-luchtmacht in het Westen geconcentreerd. DE SPANNING IN DEN PACIFIC. Volgens de Jomioeri Sjimboen heeft de Britsche ambassadeur in China, Sir Archibald Clark-Kear, op een ont vangst van Chineesche functionaris sen verklaard, dat de onderhandelin gen over een militair bondgenoot schap tusschen Engeland, de Veree- nigde Staten en China reeds voltooid zijn. Zoodra er in den Stillen Oceaan een conflict uitbreekt, zal de Ameri- kaansche vloot China te hulp komen. De Japansche regeering, aldus het blad, hecht aan deze verklaring veel beteekenis en overweegt reeds tegen maatregelen. N. V. B. Programma voor Zondag a.s. Afdeeling IV. Promotie-competitie 2e klas. StandaardPicus. BBCMiranda. Promotie-competitie 3e klas. ZeelandiaDosko. TemeuzenDESK, 12 uur, terrein Al liance Roosendaal.. MuloVeloc. ESV—SET. Promotie-competitie 2e klas. Wil Picus haar kansen handhaven, dan zal het noodig zijn, dat zij den uit wedstrijd tegen Standaard wint. Opper vlakkig gezien lijkt dit geen al te zware opgave want de Standaard-menschen hrachten er tot op heden nog niet veel van terecht. Toch mogen de geel-hlauwen morgen gerust op hun tellen passen. Het ongeslagen Miranda gaat hij RBC op be zoek. De Roosendalers hadden nog niet veel succes in deze competitie, maar er dient bij vermeld te worden, dat zij nog geen groote nederlagen leden, maar tel kens slechts op het nippertje geslagen werden. Het zou ons daarom niets ver wonderen als RBC morgen, tenminste één puntje thuis hield. Promolie-competitie 3e klas. Dosko's mooie kansen zulten het hij Zeelandia hard te verduren krijgen, al hoewel de Bergenaren goed zijn voor een overwinning. DESK zal het bij Terneu- zen verre van makkelijk hebben en zich met een gelijk spel zeker al wel ruim schoots beloond achten. Veloc's goede kansen zullen hij Mulo een vuurproef ondergaan, die wel eens van dien aard zou kunnen blijken, dat er voor de Velocnaren niet veel meer overschiet. SET gaat morgen haar laat ste theoretische kans verspelen hij ESV. Sportdag voor de S.S. en de Politie-gemeenschap. Op 13 Juli zal de dag der sport voor de S.S. en de politie-eenheden in Neder land gehouden worden, die door elk on derdeel afzonderlijk en zelfstandig moe ten worden uitgevoerd. Het programma omvat, gemengde tienkamp, gemengde vijfkamp en nationale driekamp, terwijl daarnaast ook voetbal-, handbal- of vuist- balwedstrijden moeten worden inge- lascht. Het doel van de organisatie is, zooveel mogelijk S.S. en politiemannen aan een sportieven wedstrijd te doen deelnemen, de gemeenschapsgedachte op den voor grond te plaatsen, om zoodoende aan de tot dusverre in de eenheden bereikte sportprestaties een zeker hoogtepunt itoe te kennen. WIELRENNEN. Baankampioenschappen 1941. Van de zijde van het Departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbe scherming kreeg het bestuur van de Ne- derlandsche Wielren Unie de mededee ling, dat voor het verrijden van het kam pioenschap van Nederland op de baan met motorgangmaking de daarvoor be- noodigde benzine ter beschikking van de N.W.U. zal worden gesteld. In verband hiermee zal het kampioen schap van Nederland achter groote mo toren, hetwelk zal worden verreden op 20 Juli a.s. op de wielerbaan van het Olympisch stadion te Amsterdam, door gang vinden. TENNIS. Competitie van den Zuid. Tennisbond. De competitie nam een aanvang op 8 Juni, zij het met slechts enkele wedstrij den. Eerst op Zaterdag 14 Juni kwamen alle clubs in actie. Overal werd met veel ani mo en strijdlust gespeeld, zoodat het zich laat aanzien, dat ook dit jaar de compe titie zal slagen. Uitslagen 1, klasse A: Solskin WaalwijkMatten kloppers, D enBosch 1-7, Mattenkloppers, Den BoschMolenwijek, Boxtel 5-3, Sols kin, WaalwijkBe Quick, Veghel 3-3, Molenwijek, BoxtelMattenkloppers, Den Bosch 1-3. Ie klasse B: Plof I, TilburgAlways Raedy, Tilburg 2-6, DGS Waalwijk—Al ways Ready, Tilburg 3-5, Lucky Strike, GoirlePlof I, Tilburg 8-0, Always Rea dy, TilburgLuckey Strike, Goirle 2-6, P'iof I, Tilburg—DGS, Waalwijk 2-2. EINDELIJK, EUROPA ZUIVERT HET OOSTEN. Ir. Mussert over den strijd tegen Rusland. In een extra-nummer van „Volk en Vaderland" noemt de leider der N.S.B., ir. A. A. Mussert, in een arti kel, dat het opschrift draagt: „Ein delijk, Europa zuivert het Oosten", het binnentrekken der legermachten in Duitschland, Roemenië en Fin land in Rusland „de grootste daad, die Hitier als strateeg, als houwer van het nieuwe Europa en als idealist tot nu toe heeft verricht. Het is op één na de laatste phase van de wereldre- olutie, die in gang is". Ir. Mussert bespreekt in dit artikel achtereenvolgens de strategische zijde, de Europeeschc zijde en de geestelijke zijde van deze gebeurtenis. Na een kort overzicht van het verloop van den huidigen oorlog herinnert ir. Mus sert aan hetgeen hij in December 1939 schreef, toen Rusland in Finland was binnengedrongen en hij vervolgt: „Anderhalf jaar zijn sindsdien voor bijgegaan. Anderhalf jaar waarin mi litair en politiek door Duitschland en Italië alles gedaan is wat mogelijk is om een solidair Europa te bouwen. De grootste vijand daarvan, ja de macht, die groot geworden is door het aanwakkeren van de verdeeldheid in Europa, n.l. Engeland, is practisch van het geheele vasteland van Euro pa verdreven. De vormen van het nieuwe Europa teekenen zich al dui delijk af, de solidariteit groeit met den dag en dus kan het niet anders ol dit Europa moet in het Oosten be veiligd worden. Het communistische Rusland kan nimmer een veilige Oost grens zijn van het nieuwe Europa en zeker niet zoolang het zeggenschap heelt in dc Oostzee. In het nieuwe Europa zijn de Oostzee en de Noord zee Gcrmaansche binnenzeeën en aan de Germanen vijandige machten kun nen daar niet geduld worden". Ten aanzien van de geestelijke be teekenis van den oorlog tegen Sovjet- Rusland betoogt ir. Mussert, dat het kapitalisme van Amerika uit denzelf den geest geboren is als het bolsje wisme en dat Amerika en Rusland broer en zuster zijn: „Rusland stond en staat aan de overzijde hand in hand met de kapi talistische en Joodsche machten in Engeland en Amerika. Met Engeland en Amerika maakt het deel uit van den ring, die Europa moet verstikken. Dc ring, die van Groenland loopt over Amerika en Afrika naar Mesopota- mië en van daar over Rusland naar dc Noordelijke IJszee. Europa, of juis ter gezegd, het in het Oosten actieve deel van Europa, zal dien kapitalisti- schen-bolsjewistischen ring doen springen". Ten slotte betoogt ir. Mus sert, dat ook de Nederlanders thans hun houding hebben te bepalen of te herzien „Aan ons aller deur klopt de vraag: Zijt gij vóór. de Engelsche plutocraten, de Amerikaansche Joden en vrijmet selaars, de Russische bolsjewieken of zijt gij vóór Duitschland, Italië, Roe menië, Finland, dus vóór Europa, dus vóór eigen vaderland? Wij Nederlandsche nationaal-socia- listen hebben reeds lang gekozen en iederen dag worden wij gesterkt in het geloot aan de juistheid van onze keuze, zoo deze sterking nog van noo- de mocht zijn. Van ganscher harte staan wij 'aan de zijde van onzen grooten Germaan- schen broeder van Duitschland, niet alleen als geestverwanten, ook r>iet alleen omdat wij ons lots- en bloed verbonden weten, maar tevens als Ne derlanders en Europeanen, die ons land liefhebben en de Europeesche cultuur willen behouden". Ir. Mussert besluit zijn artikel met een oproep tot zijn volksgenooten zich om de vanen der N.S.B. te scharen. Vacantie. In een vergadering van schoenfabri kanten Donderdagavond gehouden werd mei algenieene stemmen op een na be sloten om ter gelegenheid van de oor spronkelijke kermisdagen 3, 4 en 5 Juli a.s. op de fabrieken vrijaf te geven. Kermisfestiviteiten zullen niet plaats vinden. Naar we vernemen bestaat bij sommige vereenigngen wel het plan met eigen krachten een matiné te geven. Bel Canto. In de Zaterdagavond gehouden verga dering van Bel Canto werd besloten de repetilie's vast te stellen voor het man nenkoor op Zonagmorgen 12 uur, terwijl een keer per maand op Zaterdagavond gerepeteerd zal worden. Ofschoon de kermisviering niet door gaat, werd het voornemen gemaakt op Zondagmorgen 6 Juli toch het gebruike lijke kermis-volksmatinée te geven met Waarom zoudtGe nog hoofd pijn hebben, als Ge in een kwartier er van af kunt zijn! Neem 'n AKKERTJE het nieu we merkwaardige middel, dat alle pijnen vlug verdrijft en Uw lichaam niet schaadt. "AKKERTJES" zijn de geluk kige vinding van Apotheker Dumont in den gemakkelijk in te nemen ronden cachet- vorm, veel nagemaakt en toch nog nooit geëvenaard 1 Laat U niets anders aanpra ten en let op 't AKKER-merk.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 2