GEMEENTERAAD WAALWIJK DE BICO. PROVINCIAAL NIEUWS. 't „NOORD BRABAND" Zaterdag 28 Juni 1941 No. 52 De Echo van het Zuiden VLIEGENVANGERS GIETERS BAKOVENTJES RAAMHORREN HORREGAAS IJSMACHINES RUSTSTOELEN HAMSTERFLESSCHEN GRASMAAIMACHINES SNIJBOONENMOLENS GASCOMFOREN ADVERTEERT Tweede Blad. Herdenking van den heer Spapens. Discussie over subsidie aan stierenhouders De raad dezer gemeente vergaderde Donderdagavond ten gemeentehuize onder voorzitterschap van burgemees ter Moonen, waarbij alle leden aanwe zig waren. Secretaris is de heer J. van Mierlo. Voor den aanvang der zitting wijdt de voorzitter enkele woorden aan de nagedachtenis van den heer Spapens. Na een langdurig lijden, zoo zegt spreker, is ons ontvallen de heer Spa pens, die 8 jaren lid van den raad ge weest is en ook in verschillende com missies zitting had en zich als dusdanig voor de gemeente zeer verdienstelijk gemaakt heeft. Ik breng hulde aan zij ne nagedachtenis en hoop dat die in onze vergaderingen in eere mag wor den gehouden. Deze woorden werden door den raad staande aangehoord. De notulen der vorige vergadering werden vervolgens onveranderd vast gesteld. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. a. Van de Gedeputeerde Staten. 1. Goedgekeurd raadsbesluit van 27 Maart 1941 tot wijziging der verordening op de heffing precariorechten. 2. Goedgekeurde, verordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der personeele be lasting, vastgesteld bij raads besluit van 27 Maart 1941. 2. Goedgekeurd raadsbesluit van 29 Mei 1941 tot onderhandsche verhuring van een winkelpand met bovenwoning aan 't raad huisplein aan A. J. Holtgrefe. 2. Goedgekeurd raadsbesluit van 24 April 1941 tot onderhand sche verpachting van een ter- reintje aan den Roeslclberg aan N. G. C. van Loon. 5. Goedgekeurd raadsbesluit van 29 Mei 1941 tot wijziging der begrooting 1941. h. Van de Woningbouwvereeniging „Baardwijk". Verslag en balans/rekening van verlies en winst over 1940. c. Van den Voorzitter van 't Hoofd. stembureau. Mededeeling aanneming benoe ming tot lid van den raad door M.- J, P. van Loon. Deze ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. d. Van A. W. Bayens en J. P. IJpe- laar te Baardwijk en H. W. W. Klerkx te Bosoijen. Verzoek beschikbaarstelling eener gemeente-subsidie voor hunne fokstieren. De voorzitter zegt dat B. en W. af wijzend tegenover dit verzoek staan. In Besoijen zijn 287 stuks vee, die door de stieren bediend worden, in Baardwijk 304, in de St. Antoniuspa- rochie 252 en in het centrum nog 102, waarvoor echter geen afzonderlijke stier is. De stierhouder in de St. Anto- niusparochie heeft steeds gemeente subsidie genoten, hetgeen nog dateert van de periode van vóór de vereeni- ging der gemeenten, maar die stier heeft minder te doen dan de andere stieren. De stierhouder in Besoijen was erg blij toen hij hoorde dat men subsi die voor hem had aangevraagd, want dat is buiten hem om gebeurd door den polder. Zoo is het ook met de stier houders uit Baardwijk, die bovendien van den polder, evenals in Besoijen ieder 50.— subsidie krijgen, met wel ke regeling de stierhouders geheel te vreden waren. Het is nu toch wel zon derling, dat als men tevreden is over den bestaanden toestand, dat men dan nog eens subsidie gaat bijgeven. De man in de St. Antoniusparochie heeft altijd subsidie gehad, maar daar was ook minder te doen, omdat er minder beesten waren, die ter dekking werden aangeboden. De heer van Loon is dezelfde mee ning toegedaan als B. en W. Dat er in Baardwijk- en Besoijen ook nog stieren zijn, moeten die stierhouders zelf maar weten, daar kan de gemeente niets aan doen en dat verplicht de gemeente niet om subsidie te geven aan ieder die een stier heeft. De heer Kleijn gaat van het stand punt uit, de een wat, de ander ook, te meer daar in het vooruitzicht is dat de oolders ook alle bij elkaar komen. De heer van Loon vindt het onzin om groote boeren die een stier hebben, zooals in Baardwijk en Besoijen nog eens extra te gaan steunen. Den heer Pullens komt 't gewenscht voor dat de gemeente in deze regelend optreedt. Wanneer immers de eene door de gemeente gesubsidieerd wordt is het wel een eenigszins scheeve ver houding als de andere dan niets krijgt. Spreker beveelt aan deze kwestie nog eens nader onder de oogen te zien. Wethouder Eibers zegt dat de ge meente vroeger het standpunt heeft aangenomen om geen nieuwe subsidies meer toe te jennen. Het is daarom ook niet gewenscht van dit standpunt af te stappen en de andere stierhouders wel subsidie te geven. Dit sluit echter niet in dat de stierhouder in de St. Anto niusparochie nu zijn subsidie maar moet missen omdat de anderen ook niets krijgen. De heer Pullens vraagt of een stier voor de geheele gemeente wel voldoen de is. De toestand is niet meer zooals vroeger, maar de gemeente heeft zich sterk uitgebreid. De heer van Loon zegt dat een stier voor de geheele gemeente niet voldoen de is, maar er zijn wel meer gemeenten waar meerdere stieren zijn en waar er maar een van gesubsidieerd wordt. De voorzitter geeft als zijn meening te kennen dat wanneer de man in de St. Ant. parochie zijn subsidie niet zou krijgen deze een nadeel zou hebben en de anderen geen voordeel. Die man is daar geheel op ingesteld en is voor zijn bedrijf van de gemeentesubsidie afhan kelijk. De heer van der Waerden voelt er niet veel voor om gegoede boeren nog eens extra te steunen en een nieuwe subsidie te geven als deze het niet noo- dig hebben. De heer Kleijn zegt dat er binnen een week of vier hier veel vee komt uit de omliggende gemeenten, hetgeen men moet stimuleeren. Als de gemeente aan deze boeren geen subsidie geeft, moet zij het aan den ander ook niet geven. De polder van Waalwijk moet daar voor dan maar zorgen. De heer van Loon antwoordt dat de polder van Waalwijk ook aan de stier- houderij betaalt. De polder heeft er het eerste belang bij en dan pas de ge meente. De heer Pullens zegt dat gebleken is dat één stier te weinig is voor de ge heele gemeente. Dit is nu wel vast ko men staan. Daarom is het ook ge wenscht dat de andere stierhouders gesubsidieerd worden. De voorzitter zegt dat Waalwijk, Baardwijk en Besoijen meer opbrengen dan de St. Ant. Par. Het is daarom niet juist de subsidie aan den laatste te laten vervallen temeer als de man daardoor nieuwbenoemde raadslid M. J. P. van Loon. De voorzitter wijst de heeren Roxs, Brouwer en Buijkx aan om de geloofs brieven te onderzoeken en schorst daarvoor even de vergadering. Na heropening brengt de heer Roxs verslag uit en stelt namens de commis sie voor den heer van Loon als lid van den raad toe te laten, daar de geloofs brieven in orde waren. De raad gaat daarmee zonder stem ming accoord. 3. Voorstel tot belegging eener waar borgsom ingevolge de lager onder wijswet 1920. Wordt goedgekeurd. 4. Aanbieding rekeningen over 1910 van de burgerlijke instellingen van weldadigheid. De heer Buijkx heeft de diverse be scheiden betreffende deze aangelegen heid ingezien en daarbij den indruk ge kregen dat een belangrijk gedeelte der beschikbare bedragen besteed wordt bij de groot-winkelbedrijven. Spr. vraagt of het college van B. en W. in deze niet een wenk kan geven om ook aan den middenstand aandacht te schen ken. De voorzitter zegt dat de belangen van de bedeeling voorgaan. Wanneer de waren in de groote zaken billijker te krijgen zijn de kwaliteit in aanmer king genomen dan is de bedeeling daarmee gebaat. In het andere geval LEVENSVERZEKERING 1843 WAALWIJK 1843 zou spreker den heer Buijkx gelijk moe ten geven. De heer Buijkx zegt dat volgens de bescheiden een beetje al te sterk de voorkeur gegeven wordt aan de groote bedrijven. Misschien kan dit nader on derzocht worden en bij juistheid maat regelen genomen worden om ook den middenstand wat meer in de aankoo- pen te betrekken. De heer Brouwer kan meedeelen dat de groote zaken aan dergelijke in- In deze tijden een artikel van gewicht! Bevorderen het profijt van Uw tuintje! Om op kachel of gas wat in elkaar te draaien Bezorgen U een rustige nacht Is frisch voor Uw slaapkamerdeur! Nog een enkele slechts verkrijgbaar Geschikt om in koffertje mee te nemen Laten Uw droge waar onbedorven Enkele prima, niet meer na te leveren Weest er bijtijds bij, als U inmaakt De levering hiervan wordt steeds moeilijker! KOOPT NU, WAT NOG VERKRIJGBAAR IS, HET IS IN UW EIGEN BELANG. noodlijdend zou worden en zijn bedrijf niet meer zou kunnen uitoefenen. Voor de overige boeren is de stierhouderij een luxe. De heer van Loon heeft van Klerx zelf vernomen, dat deze aan de ge meente geen subsidie gevraagd heeft, maar dat Couwenbergh dat buiten hem om gedaan heeft en daarmee dus ver der gegaan is dan gezegd was, omdat KI. alleen subsidie aan den polder ge vraagd had. De heer Brouwer is niet voor uit breiding der subsidie. Volgens de wet* is één stier voor iedere gemeente ver plicht en behoeft er dus maar één ge subsidieerd te worden. De voorzitter brengt vervolgens het voorstel van B. en W. in stemming, hetgeen met 9 tegen 3 stemmen wordt aangenomen. Tegen stemden de hee ren Kleijn, Pullens en Roxs. 2. Onderzoek geloofsbrieven van het stellingen gewoonlijk 10 korting ge ven. De toestand is daardoor grooten- deels verklaarbaar. De heer Verdoorn stelt zich voor dat als men de kleine zaken belangrijke orders geeft, deze ook wel 10 kor ting zullen geven. Men moet ook hen de kans geven tegen de groote te con- curreeren, waar dikwijls veel ge schreeuw is, maar het in feite met de voordeelen. niet zoo erg is als lijkt. De voorzitter wil deze aangelegen heid wel eens onderzoeken. 5. Wijziging begrootingen 1940 en 1941. Wordt goedgekeurd. De openbare vergadering werd ver volgens gesloten om de leden in gehei me vergadering gelegenheid te geven tot het stellen van vragen aan B. en W. IN DIT BLAD t J. C. SPAPENS t Woensdagmiddag overleed in het St. Elisabeth-ziekenhuis te Tilburg, na een langdurig ziekbed, waarin hem de hoop en 'l vertrouwen op herstel geen oogenblik verliet, de heer J. C. Spapens alhier. Met hem is heengegaan een verdien stelijk burger, een self-made man, met groote energie en ijzeren wil, die het bedrijf, dat hij in Waalwijk stichtte, in enkele tientallen jaren tot groot bedrijf heeft weten op te voeren, al bleven hem de laatste jaren moeilijk heden en onaangenaamheden niet ge spaard. Doch ook deze konden zijn vitaliteit niet doven en onvermoeid zette hij zich aan de taak, die hij zich toen had gesteld. De herinnering aan den heer Spa pens zal blijven voortleven als een voorbeeld van energie, werkkracht, vak- en zakenkennis, van een burger met een welbesteed leven voor eigen bedrijf, voor de industrie en de ge meenschap. Wij mogen hier eenige bijzonder heden geven van dit welbesteedc leven. Wij gaan z'n welgeslaagde pogingen te Utrecht en Rotterdam voorbij en bepalen ons tol zijn werkzaamheid in Waalwijk, waarheen hij z'n bedrijf 1 Januari 1914 overbracht, en waar toe ook wij, 't zij in alle bescheiden heid gezegd, 't onze mochten bijdra gen. Wijlen dhr. Jan van Dijk bouwde toen aan de z.g. Weimijn een fabriek van bescheiden omvang. Dat was de eerste steenlegging van de later geheel moderne schoenfabrieken. Van 1914 tot 191(3 werkte de fabriek uitsluitend voor eigen winkels, daar na ook voor andere winkeliers. Dit duurde zoo tot 1924 toen men besloot wederom uitsluitend voor eigen win kels te leveren. Onder den naam MESCO werden vervolgens in de voornaamste steden van ons land eigen filialen gevestigd, welke goed werkten. Na eenigen tijd werd de zaak omge zet in een Naamlooze Vennootschap onder den naam van „N.V. J. C. Spa pens' Schoenfabrieken", waarvan de heer Spapens de eerste Directeur was. Met inbegrip van de winkelemploye's bedroeg het geheele personeel der fir ma toen meer dan 400 man. Het dage- lijksche productie-vermogen was 1000 paar. Onder de firma-naam MESCO bracht zij vooral luxe dames- en hee renschoenen in den handel, die steeds een goede reputatie genoten. De omstandigheden hebben er toe geleid dat dit bedrijf later aanzienlijk j moest worden ingekrompen. Als patroon kon hij veel van zijn 1 personeel vergen, maar hij beloonde hen dienovereenkomstig. Ook buiten eigen zaak heeft zich de heer Spapens .op 't gebied der schoen industrie verdienstelijk gemaakt. Hij was hoofdbestuurslid van de groote Internationale Tentoonstelling voor de Schoen- en Lederindustrie te Waal wijk 1925. Verder was hij bestuurslid van den Nederlandschen Rond van Schoenfa brikanten, Hoofdbestuurslid van de Federatie van Schoenfabrikanten en Voorzitter van de Verceniging van Waal wij ksche Schoenfabrikanten. In 1930 maakte hij een studiereis mee naar de fabrieken van Rata in Zlin. Hij heeft voorts zitting gehad in verschillende comité's enz., rakende 't arbeidsvraagstuk in de schoenindu strie. Hij heeft voor de schoenindu strie in 't algemeen en die onzer plaats in het bijzonder, zeer veel in al die functies gedaan. Ook op 't terrein der gemeente politiek heeft hij zich bewogen en was als opvolger van wijlen den heer Jac. Gragtmans van 1927 tot 1935 een zeer verdienstelijk raadslid; voorts was de heer Spapens lid van de commissie' der Arbeidsbemiddeling, van de com missie voor Rijzondere Nooden, van het comité voor R-Stcun, van 't Cri sis-comité, eenige jaren bestuurslid van Waalwijks Belang, lid van de commissie van Advies van de Rijks vakschool enz. Ook ons blad en ons bedrijf had van hem grootelijks steun. Genoeg om te bewijzen welke groote capaciteiten en verdiensten de over ledene gehad heeft en welk een krach- tig burger Waalwijk in hem verliest, man met helder verstand, goed door zicht, groote energie en werkkracht. Zijn naam zal in onze historie be waard blijven als die van een ener giek industrieel en zeer verdienstelijk burger. Spapens was een man van beteeke- nis, een man, aan wien men wist wat men had. Hij ruste in vrede. EXAMENS. Tilburg. Propaedeutisch oeconomi- sche wetenschappen de heer P. Ko- nings, Raamsdonk. Dongen. R.K. Kweekschool St. An- tonius. Geslaagd examen nuttige hand werken, de dames H. A. Mulders, te Geertruidenberg en P. C. A. van Op stal te Loon-op-Zand. VAN DE SCHOOL AF? WAT NU? Voor ouders met dochters van 13 jaar en ouder en alle belangstellenden wordt gewezen op de uitnoodiging voor een bezoek aan de Waalwijksche Huishoudschool op a.s. Woensdag 2 Juli. Van 24 uur en van 9 uur worden dien dag openbare lessen ge geven. In die uren staat de school voor iedereen open (niet voor kinderen be neden dertien jaar). Men kan dan een kijkje nemen in de verschillende loka len, waar de meisjes aan het werk zijn en op die wijze een inzicht krijgen van het huishoudonderwijs. Inlichtingen over plaatsing en school geld zullen dan ook gaarne gegeven worden. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN, WAALWIJK. Uit het Handelsregister. Opheffing: Eerste Ned. Cartonnage Etalage- leestenfabriek A. Toorians, Waalwijk, Burg. v. d. Klokkenlaan 61. Wijzigingen: H. Boom-van Strien, Waspik C 13, als E. van bakkerij uitgetreden. Assu- rantiebedrijf voortgezet. N.V. Singer Mij., filiaal Waalwijk. Opgeheven: Fa. C. v. Beijsterveldt, Dongen, La ge Ham 103, Leerlooierij en Schoen fabriek. Leerlooierij opgeheven. Uitge treden E.: W. J. v. Beijsterveldt. Inge treden E.: P. W. M. Vermeer. PETER PECH. Peter Pech in zijn nieuwe creatie als revue-komiek maakt momenteel met eenige Vroolijke Vrienden een toer door het land en komt op Maandag 30 Juni in Musis Sacrum met een Cabaret revue van Jacques van Tol, getiteld „Veel Plezier", om daardoor ook het Waalwijksche publiek in staat te stel len van deze buitengewoon aantrekke lijke revue te profiteeren. 'Het expériment van Pech om van de radio over te stappen in de revue is zoodanig gelukt dat het aanvankelijk voor enkele weken opgezette tournee is uitgegroeid tot een serie van reeds meer dan 300 voorstellingen. Behalve Pech werken in deze voor stellingen mede: o.a. Annie Langena- ken. Jan Blok, George Dubree, het danspaar Leane en Peter, Teun Klomp en zijn Makker enz. De muzikale lei ding berust bij Cor van Veen. DE KERKKLOKKEN ZULLEN WEER KUNNEN LUIDEN. Vier nieuwe sirenes voor de luchtbescherming. Tot op heden mochten de kerkklok ken niet voor die doeleinden gebruikt worden, waarvoor ze feitelijk bestemd zijn, omdat zij noodig waren voor het signaal luchtalarm geëindigd en een ander gebruik dus verwarring zou kun nen wekken. Het signaal luchtalarm werd gegeven door enkele handsirenes en de sirenes van diverse fabrieken. Er is echter ge bleken dat dit systeem niet voldoet, om dat het te lang duurt, voordat de pos ten die deze sirenes moeten bedienen, gewaarschuwd zijn. In de gemeenten die in de eerste en tweede gevarenklas- se vallen, heeft men deze bezwaren reeds eerder aangevoeld, en er een op lossing voor gezocht door het plaatsen van sirenes, die van één centraal punt k uit bedienbaar zijn. Het alarmsignaal wordt daarbij gegeven door een jank- toon die een halve minuut aanhoudt, terwijl het beëindigen van gevaar wordt aangekondigd door een gerekte toon van een halve minuut. Het gemeentebestuur van Waalwijk heeft gemeend dit systeem ook in Waalwijk te moeten doorvoeren, om dat er tal van voordeelen aan verbon den zijn. Voor dit doel zijn twee zware en zeer groote sirenes aangekocht en geplaatst op de cartonnagefabriek van Meijer en Couvé te v.m. Besoijen en op de Schoenfabriek van Van Schijn- del. Bij onderzoek bleek namelijk dat men ook gebruik kon maken van de fabriekssirenes van de firma's van Ha ren en Timtur. Eerstgenoemde zal een plaatsje vinden op het dak van de ma- nufacturenhandel van de firma Klerkx- Sommers te v.m. Baardwijk, terwijl die van Timtur daar kan blijven. De P.T.T. draagt zorg voor den aanleg van de bedieningsleidingen van de sirenes naar den centralen post die zal komen in een gebouwtje bij de gasfabriek. Van daar uit zal het dan mogelijk zijn, door het drukken op een enkelen knop alle signalen tegelijk in werking te stel len. Men hoopt binnen een dag of veer tien de installatie definitief in gebruik te kunnen stellen. Van dat tijdstip af zullen de kerkklokken, die reeds zoo lang niet meer geluid hebben, weer vrijgegeven worden. Door middel van een officieele be kendmaking zal het juiste tijdstip in ons blad worden medegedeeld. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Op het politiebureau alhier zijn in lichtingen te bekomen omtrent onder staande gevonden en verloren voor werpen: Gevonden: Blauw kindermanteltje, een porte- monnaie met inh., een grijs zeiltje voor kinderwagentje, een kettinkje met kruisje, een portemonnaie met inh. Verloren: Een kinderschoentje, een identiteits bewijs, een idem, een zwarte school- tasch, een idem, een doublé armband horloge, een ring met sleutels, een vul penhouder, een doublé schakelarmband, éen portemonnaie met inh., een idem, een idem. LUXOR. „Moordzaak Holm." Op een straatweg tusschen Bremen en Hamburg vindt de politie een bran dende auto; de zich daarin bevindende vrouw is dood, waarbij alle teekenen er op wijzen dat hier een misdaad ge pleegd is. Commissaris Dr. Sartorius in teresseert zich levendig voor een roo- den draad, die onder een vingernagel van de vermoorde gevonden werd en die waarschijnlijk van een riem of cen tuur afkomstig is, waarmede de mis dadiger zijn slachtoffer gewurgd heeft. Dit is het begin van een zeer span nende detectieve geschiedenis, die U enkele uren van ademlooze spanning zal bezorgen, waarbij pas het slot de bevrijding brengt. MUSIS SACRUM. „Land zonder Vrouwen". Land zonder vrouwen, is een avon turenfilm van bijzondere klasse, die ons de geschiedenis weergeeft van 13 goud gravers in een afgelegen streek van ustralië, die de regeering verzocht ebben 13 vrouwen te willen zenden. Deze 13 worden makkelijk gevonden en zij trouwen wettig te Sydney, zon der natuurlijk te weten met wien. Twee der mannen, voelen niets voor dit avontuur, dat buiten hen om, gebeurd was, zoodat er twee vrouwen over blijven, waarvan er later één afvalt. Het noodlot wil dan echter dat de twee mannen beiden op de overblijvende verliefd worden. In de strijd om die vrouw, waarbij zelfs de wapens, een natuurramp en een hongersnood aan te pas moeten komen, wordt de kwestie echter tot genoegen opgelost. BURGEMEESTER VAN BOXTEL MET VERLOF. Den heer F. van Beek, burgemeester van Boxtel, is om gezondheidsredenen (Foto E. v. h 2. f i

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 5