Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Massa-Demonstratie tegen het Bojsjewisme. Dr. Seys-lnquart hield te Amsterdam een groote rede. Dit nummer bestaat uit twee bladen Eerste Blad. NUMMER 53. WOENSDAG 1 JULI 1941. 64e JAARGANG. DIT BLAD VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs Per 3 maanden 1.31. Franco per post door 't geheele rijk 1.47J/£. UITGAVE t WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Giro No. 50798. Telegr.-Adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel. Minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. DE REDE. Ik heb u, Duitschers en Neder landers vooral evenwel U, nationaal- socialisten in dit land, bijeen geroe pen om uw standpunt te bepalen nopens de gebeurtenissen van 22 Juni. Op dezen dag zijn over een front van tweeduizend kilometer de Duitsche legers en in hun gelederen de door de Westersche democratiën verraden Finnen en Roemenen, aan getreden tegen de Sovjet-Unie en.'t bolsjewisme. Na vijf-en-twintig jaar heeft het uur van den beslissenden strijd met den doodsvijand van de Europeesche cultuur en geesteshou ding" geslagen'. Duitschland en het nationaal-socialisme zijn de behoe ders en redders van Europa. Het verbindende uur. Het onvermijdelijke conflict. Waarom Rusland het pact sloot. Eerstgenoemde staten hebben 't gevaar ingezien en de Duitsche ga rantie gevraagd of de Duitsche vriendschap gekozen. Thans mar- cheeren de troepen der met ons be vriende volken met de Duitsche di visies op om hun volksgenooten de vrijheid te brengen en thans hebben de Turken een vriendschapsverdrag met Duitschland gesloten. Wü hebben geen haast. Het is duidelijk dat de Ver. Staten de thans begonnen regeling vart de Europeesche aangelegenheden door nationaal-socialisme en fascisme niet in den weg kunnen treden. Al wat Europa noodig heeft is in een of anderen vorm als grondstof of werkstof aanwezig. Tot de Nederlanders. Nederlanders, blikt naar het Oos ten. Uw voorvaderen zijn reeds 800 jaar geleden en steeds weer daar heen getrokken en belangrijke bouw- stccnen van de Europeesche cultuur en denkwereld geweest. Sedert ge slachten ontbreekt gij hij de vervul ling van deze gemeenschappelijke Europeesche taak. De Duitsche sol dalen, in wier gelederen reeds thans uw zonen staan, halen thans het Oosten terug. Thans gaat het er om dit Europeesche gebied definitief voor Europa te winnen. Gij bouwt aan de toekomst van uw kinderen, als gij thans mede aantreedt. Uw strijd is uw plicht en uw belang en tevens een weldaad voor de bewo ners van deze gebieden, daar wij hen hebben te verlossen van het bolsjewisme en terug te geven aan de cultuur van het avondland. Ons land en Europa. Het ligt echter niet in het wezen van het nationaal-socialisme en van den door den Führer ontworpen re organisatie van Europa, den Neder landers hun nationale eigenaardig heden en zelfstandigheid te ontne men. Het gaat derhalve niet om de zelfstandigheid van Nederland, maar liet gaat om de gelijkgerechtigdheid der Nederlanders in het georgani seerde Nederlandsche gebied. Ik zelf beschouw deze, onze be tooging, als het uitgangspunt van de nationaal-socialistische reorgani satie ook in Nederland, die thans, nu de beslissing in het Oosten valt, - ook hier aangepakt moet worden. Daarom zijn alle instellingen en po litieke ideecn, die reactionair een nieuwe ontwikkeling willen tegen houden, en vooral die, welke eens tot helpers van het marxisme zijn geworden, of zich de hulp van het marxisme lieten welgevallen, een beletsel voor een gelukkige toe komst. Wij zullen ze opruimen en voor het Nederlandsche volk den weg vrijmaken voor deelneming aan den nieuwen opbouw. REDE VAN Ir. MUSSERT. De Echo van het Zuiden, Waaiwytsclie en Laiigstraatscbe Courant* Hoofdredacteur: Jan Tielen, Waalwijk. Het was een grootschc gebeurtenis, deze mas sale bijeenkomst op het IJsclubtcrrcin, een dag met een historische beteekcnis voor Nederland. Een geweldige drukte heerschte reeds vroeg in de nabijheid van het centraal station. De W.A.- kapel stond op liet stationsplein opgesteld en speelde vroolijke marschmnzick. Elke trein voer de reeds kleine groepen Duitscliers en N.S.B.-crs mee, die met den nationaal-socialistischen groet werden verwelkomd, toen zij buiten liet station verschenen. Er wit^ een feestelijke stemming en die stem ming groeide naarmate de tijd verstreek. Kort na vijf uur arriveerde de eerste extra- trein en de opmarsch naar liet IJsclubterrein nam nu een aanvang. Overal langs den weg was de belangstelling groot. Op de balcons en uit de ramen keken de mensclien naar de voorbijniarcliéerende" groepen, die steeds weer door andere gevolgd werden. Nederlancjfche en Dultsche arbeidsdienst, de spade aan den schouder en in onberispelijke houding, trokken op tusschen de rijen belang stellenden, die steeds in aantal toenamen. Tegen aclit uur arriveerde de leider van de N.S.B., ir. Mussert. De menigte buiten de hekken had reeds in de verte de auto van Mussert ont dekt en een luid Hou Zccvgeroep ging op. Het plantte zich voort langs de rijen en het zwol aan tot een ware ovatie. Met den nationaal-socialistischen groet dankte ir. Mussert voor de spontane hulde van de massa. Even hartelijk werd ook de rijkscommissaris door de wachtenden ontvangen. Ook nu werden de handen ten groet geheven en applaus klonk uit de rijen der wachtenden. Onder de aanwezigen zagen wij Oberdicnst- leiter Schmidt, minister dr. H. Fischböck, S. S. Gruppenführer Rauter, Staatsraad dr. Wimmer, gezant Otto Bene als vertegenwoordiger van het ministerie van buitenlandsche zaken te Berlijn, S.A. Brigadeführer ininisterialrat Fink, de vier commissarissen-generaal, de gevolmachtigden van den rijkscommissaris in de provincies, Bethmann Obcrst-arbeitsfiihrer, leider van den Duitschen arbeidsdienst in Nederland, Krcisleiter Paustian, General-Leutnant Siburg, General-Major Schu mann, chef van den Ordnungspolizei en vele liooge officieren van de drie weermachtsonder- deelen, W. Janke, Pressedczernent van den rijks commissaris, Stefanelli, leider der Italiaansche fascios in Nederland, mr. Backer, commissaris van de provincie Noord-Holland, burgemeester Volde, regeeringscommissaris voor Amsterdam. Van het departement van volksvoorlichting en kunsten waren aanwezig de secretaris-generaal dr. T. Goedewaagen en diens persadviseur Wou ter Ilulstijn, de raadsadviseur ir. W. L. Z. van der Vegte, het hoofd van de afdeeling kabinet jhr", mr. S. M. S. De Ranitz en M. Vink, hoofd van de afdeeling algcmeerfe zaken. Verder de heeren van Geelkerken, mr. Rost van Tonningen, president van de Nederlandsche Bank, Voorhoeve, mr. Zondervan en vele andere hooge functionarissen van de nationaal-socialis- tisclie beweging, mr. dr. Van Genechten, pro cureur-generaal bij liet gerechtshof te 's-Graven- liage, Feldmeier, leider van de Nederlandsche S.S., dr. E. H. van Rappard, landelijk leider van de N.S.N.A.P., majoor Breunese, leider van den Nederlandsclien, arbeidsdienst en Woudenberg leider van het N.V.V. Bovendien werden nog opgemerkt: de secre taris-generaal in het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming, prof. dr. J. van Dam, prof. dr. G-. A. S. Snijder, leider van den Nederlandsclien Cultuurkring, prof. Wehof- fisch, Duitsch president van de Nedcrlandsch- Duitsche Cultuurvereeniging, H. C. van Maasdijk, Nederlandsch voorzitter van die Cultuurvereeni ging, gep. Standartenfiihrer Harster, bevelhebber van de Deutsche Sicherheitspolizei, dr. Londen- burger, leider van de Hitlerjeugd in Nederland, Schönherr, plv. leider van het Arbeitsbcreich der N.S.D.A.P. in Nederland en de consulaire ver tegenwoordigers van Roemenië en Finland. Een treffend gebeuren was de opmarsch van de vaandels, die voor het podium ter linker en ter rechterzijde van de eere-tribune werden op gesteld. Het uur van aankomst van rijksminister dr. Seyss-Inquart nadert meer en meer. Signalen weerklinken. Het muziekcorps zet „Durch Gros Berlin marschieren wir" in. De Rijkscommissaris gaat met zijn gevolg langs liet middenpad, waar langs eveneens een ecrewacht stond opgesteld. Een laaiend enthousiasme begroette dr. Seyss- Inquart en zijn gevolg. General-Komissar Schmidt betrad hierop het eere-podium om de bijeenkomst te openen. Spr. wees er op, dat deze bijeenkomst de grootste is, die door de nationaal-socialist en in West-Europa is georganiseerd. „Wij zijn heden bijeengekomen, zoo zcidc hij, om het den Westelijken dcmocratiën duidelijk te maken, dat zij af- cii terugtreden moeten". (Luid applaus). „Schouder aan schouder staan wij naast elkaar in dit uur, waarop het bolsjewisme den doodsteek ontvangt. In den geest van onze soldaten, die aan het Oostelijk front den strijd tegen de bolsjewieken hebben aangebonden, wil len wij hier bijeenkomen. Na deze korte inleiding betrad de rijkscommis saris, dr. Scyss Inquart, onder daverend en lang durig applaus van de tienduizenden liet spreek gestoelte, Op (lit oogenblik heb ik u, Duitschers zoowel als Nederlanders, opgeroepen, want dit uur ver bindt ons allen als strijdmakkers. Thans moet het een ieder in het oog springen, dat Duitsch land dezen oorlog, dien het door Engeland is opgedrongen, niet voert voor eigen zelfzuchtige belangen, maar voor Europa's voortbestaan en gelukkige toekomst tegen de thans aan den dag getreden internationale samenzwering van liet groot-kapitaal, liet jodendom en liet bolsjewisme. Bij de gebeurtenissen van historische beteekcnis, die zich thans voor ons afspelen en waaraan wij reeds actief deelnemen, worden wij aaneenge smeed tot een gemeenschap van lot en geestes houding, die volgens nationaal-socialistische op vattingen het lot van dit werelddeel uit de al- gemecne onrust en onzekerheid zal voeren naar nieuwe, echte kracht en naar het welzijn van zijn bewoners. Na omstreeks twee jaar oorlog, nadat gewel dige slagen geleverd en veldtochten ondernomen zijn, treedt de Duitsche weermacht aan tegen een slaat, die in omvang en bevolkingsaantal bijna de eerste plaats ter wereld inneemt en toch voor den buitenstaander lijkt hét onbegrijpelijk ziet het Duitsche volk met volkomen rust en onwrikbaar vertrouwen ook dezen strijd tege moet. Duidelijk bespeuren wij, Duitschers, bet bestuur der Voorzienigheid door onzen Führer, Adolf Hitler. En wat het Duitsche volk thans voelt, zal morgen de overtuiging van alle wer kelijk goede Europeanen zijn. Telkens als het vasteland van Europa zich wilde concentreeren om zicli op eigen kracht tc bezinnen, heeft Engeland zich tegen dit streven verzet. Toen Adolf Hitler liet. Duitsche volk ook in liet belang en voor het welzijn van Europa weer oprichtte, verzette Engeland zich opnieuw tegen de versterking van Duitschland. Opnieuw moest het Duitsche' volk worden omsingeld en eventueef door een blokkade er onder gebracht worden. In den herfst van 1939 werd een conflict on vermijdelijk. In deze uren des gevaars heeft de leider van het Duitsche volk, juist omdat hij de eenige vertegenwoordiger van de Europeesche cultuur en beschaving is, die vooruit kijkt en zijn verantwoordelijkheid beseft, met de Sovjet- Unie een nonagressiepact gesloten. De rijkscommissaris zeide, dat slechts de po litieke versterking van het Duitsche volk door het nationaal-socialisme en de onvoorwaardelijke trouw aan zijn leider het mogelijk maakten, dat de strijd tegen het bolsjewisme, waartegen liet nationaal-socialisme licli als beweging had ge steld, werd achtergesteld. Nu de Führer het uur der beslissing zag komen, aanvaardde liet Duit sche volk zonder nieuwe geestelijke voorbereiding en zonder dralen all één man dezen strijd. Het non-agressiepact was geen politiek verbond, naar steeds met nadruk is verklaard. Duitsch land beeft nooit besloten tot een strijdend ver bond met de Sovjet-Unie of zich dit laten op dringen, zooals thans bij Engeland bet geval is. In Augustus 1939 hebben wij ons reeds afge vraagd of de bereidwilligheid van de Sovjet 0111 dit non-agressiepact tc sluiten een krijgslist was dan wel uitzicht opende op een evolutionaire ont wikkeling. Het bewustzijn van de zwaarte der offers van den toekomstigen strijd moest de overweging doen ontstaan of het tocli niet mo gelijk zou zijn, langs den weg van een evolutio naire ontwikkeliiM; en toenemende ontspanning de gevaren van net bolsjewisme voor de Euro peesche cultuur en gemeenschap uit te schakelen. Spreker memoreerde dat tijdens de krijgs- gebeurtenlssen steeds duidelijker is geworden, dat de Sovjets liet non-agressiepact hadden gesloten, teneinde tijd te winnen 0111 alle nihilistische krachten ter wereld te concentreeren tegen het volksche ontwaken van Europa. Duitschland zag wel wat er geschiedde en con stateerde, dat de bolsjewieken in 1939 en 1910 met precies dezelfde methoden werkten, als in 1917. Molotof slaagde er destijds niet in, de rool'- piannen der Sovjets te verbergen. Finland, Roe menië en Bulgarije moesten worden overweldigd en de Turken beroofd van de Dardanellen. Waar was destijds Engelniyi, dat zijn garantiebeloften aan de/.e staten Yuiï7opgedrongen? Als Finland, Roemenië, Bulgarije vn Turkije zich op deze be trekkingen hadden verlaten, waren zij denzelfden weg gegaan als de aan Engeland en de Joden onderhoorige regeeringen van Polen, Noorwegen, Nederland, België, Frankrijk, Joego-Slavië en Griekenland. De Sovjets hebben samen met den Engelschen geheimen dienst steeds gepoogd, centra voor pro paganda tegen Duitschland en voorbereiding wan sabotage-daden tc stichten. Hier in deze stad hebben wij zulk een coalitie verslagen. Spreker dankte den nationaal-socialisten in Amsterdam, omdat zij reeds in deze Februari-dagen wisten, waar zij behoorden de staan. Het plan van de vijanden van Duitschland is een zoutclooze herhaling van den gedaclitengang in 1911. Er is geen twijfel aan, dat het slagen van de plannen onzer vijanden tengevolge zou hebben gehad, dat liet bolsjewisme zou beerschen als tegenspeler van de Ver. Staten, beide be stuurd volgens de plannen der Joden. Er waren genoeg menschcii in Nederland, die deze ontwikkeling niet hebben gezien of niet wilden zien, die van meening zijn, dat zij liet aan de humanistische traditie van dit lap^l ver plicht zijn, vrijen toegang te verleenen aan Jood- sche-, vrijmetselaars- en dientengevolge onver mijdelijk ook nihilistische en bolsjewistische ele menten en ideeën. Toch hebben de humanisten, op wie men zich steeds beroept, dit gevaar welk degelijk onder kend. Spreker citeerde de uitlatingen van Eras inus, Hugo de Groot en dr. Kuyper. Thans is het duidelijk, dat de beslissing in Europa slechts kan vallen tusschen nationaal- socialisme en facisme eenerzijds en bolsjewisme anderzijds. Als de meer dan tweeduizendjarige geschiedenis van dit werelddeel zin zal hebben, dan moet Duitschland overwinnen en niet alleen de Sovjets, doch ook hun purileinsclie handcls- vennooten en lotgenooten in Engeland, maar vooral den Joodschen geest. Daarom hebben wij dezen beslissenden strijd in volledig vertrouwen op den Führer aanvaard. De strijd van nu mag zwaar zijn, de uitslag is niet twijfelachtig. Het Engelsche gestamel bij deze gebeurtenis doet duidelijk den schrik onderkennen, die den Engelschen in de leden is gevaren, nu 41) zien, dat Adolf Hitler toch den stoutmoedigen en zoo gevreesden gooi waagt en heeft voorbereid. De rijkscommissaris haalde in dit verband eenige uitlatingen van Winston Churchill aan. De Führer heeft gezegd, zoo vervolgde rijks minister Seyss-Inquart zijn rede, dat het jaar 1941 de voleinding van de beslissing zal brengen. Het is niet aan twijfel onderhevig dat Engeland, als het thans alleen zou staan, reeds juist zoo overwonnen zou zijn als alle andere staten, (lie liet hebben gewaagd tegenstand te bieden aan de Duitsche weermacht. De materieele hulp van de Ver. Staten en 'de tot dusver potentieele hulp door den opmarsch van de Sovjet-legers, werkt de verlenging van den oorlog In de hand. Wij hebben ons er aan gewend, de Ver. Staten in dezen zin ais belanghebbenden bij den oorlog tc beschouwen. Overigens hebben wij geen haast om officieel klaarheid in deze verhouding te brengen. De militaire verbrijzeling van de Sovjct-repu- blifk leidt er toe dat het Oosten van Europa, dat sedert een kwart eeuw door liet stelsel van liet bolsjewisme aan Europa is ontrukt, weer tot Europa wordt teruggebracht, waardoor liet ge heele gebied vim Europa politiek en economisch onder uniforme leiding komt. Wellicht moeten wij ons in den komenden tijd nog beperkingen opleggen, misschien moeten we zelfs nog zware ontberingen lijden, maar dit al les raakt de zenuw van liet Europeesche leven niet. Alle economische mogelijkheden van liet nieuw verworven Europa en van de aangren zende gebieden moeten worden gebruikt om het levenspeil van de Europeesche volken te verbeteren. Op dit oogenblik van wereld-historische betee kcnis roepen wij alle nationaal-socialisten op om mede vorm te geven aan liet nieuwe Europa. In zonderheid richtte spreker dezen oproep tot de nationaal-socialisten in Nederland, opdat ook zij zicli beschikbaar stellen voor de organisatie van liet Europeesche gebied. Nederlanders, gij leeft bovenal in Europa en niet op zee of in overzeesche gewesten. Gij deelt bovenal Europa's bestel en zijt mede verant woordelijk voor het lot van Europa. Wat in liet Oosten geschiedt, hetzij in Duitschland, dan wel in de groote Oostelijke gebieden van Europa, is voor ii geen schouwspel en in ieder geval niet maar een verstoring van uw rust, docli uw lot. -Dit hebt gij geslachten lang over liet hoofd ge zien. Daarom heeft de ontwikkeling u overstelpt, toen het lot van Europa aan de orde kwam. Deze reorganisatie geschiedt door eigen, uit sluitend Europeesche kracht. De sterke is alleen liet machtigst. Wij willen onze Europeesche pro blemen alleen oplossen en niet dulden, dat de gezwollen predikers aan de andere zijde van den Atlantischcn Oceaan nog op eenigerlei wijze mee spreken bij onze toestanden. Wij vormen thans in den nood en in de overwinning een lotsge- mcenschap der eere. Wij nationaal-socialisten, moeten een ondeelbare, onwrikbare eenheid vor men. Waarover gaat eigenlijk thans nog de strijd in uw gelederen hier in Nederland? Wellicht over den omvang der staatsrechtelijke banden tus schen Nederland en het toekomstige gebied van Europa en over de vraagstukken van de staat kundige zelfstandigheid van Nederland? De bittere ervaringen van verleden en heden en do onweerhoudbaar toenemende overtuiging van de lotsverbondenheid juist van de Germaan- sche volken op liet vasteland, zullen deze tot een lotshond vereenigen, die zijn rechten naar buiten gemeenschappelijk zal vertegenwoordigen en zoo noodig verdedigen en tusschen de bonds- deeien een economische verstrengeling, die zoover gaat als allen juist en nuttig oordeelen. Ik acht liet mijn bijzondere tuak den terugkeer der Nederlanders in de Pan-Europcesche ge meenschap te verlichten en mede te helpen, op dat de Nederlanders in volledige geüjkgcrrchüg- held aan (lezen nieuwen ophouw kunnen deel nemen. I>cz.e gulijkgerechtigheid hangt evenwel af van de mate, waarin zij zich nationaal-socia listen betoonen. Uw geestelijk en cultureel eigen leven in dit land nu kan niet beter beschermd en gehandhaafd blijven dan door opvolging van de nationaal-socialistische beginselen, want deze schakelen alle elementen, vreemd aan bloed en nationaliteit, uit en laten ile van het bloed af hankelijke eigen cultuur tot volle ontplooiing komen. Tusschen ons, nationaal-socialisten, kan er slechts een wedstrijd zijn, n.l. wie de beste nationaal-socialist is, (l.w.z. wie de natlonaal- socialistische beginselen het duidelijkst begrijpt en liet onvoorwaordelijkst verwezenlijkt. Wij moeten ons eigen leven, evenals ook ons gemeenschapsleven, op de orde der volksche waarden afstemmen. De volken zijn in hun van liet bloed afhankelijke eigen geaardheid de van God gewilde bouwsteenen der menschhcid. Hel bloed schept tusschen de rassen verschillen, die den afzonderlijken mensch verschillende rechten en plichten, d.w.z. uiteenloopende verantwoorde lijkheid jegens het geheel schenken, althans ult- cenloopend overeenkomstig du vcrrvliillende breedten op onze aarde. De mensclien zijn niet gelijk, noch naar karakter, noch naar geestelijke geaardheid, liet allerminst evenwel in de van hun bloed afhankelijke geaardheid. Indien liet een Goddelijk gebod was, dat wij aan elk inenschen- ras in onze eigen volksgemeenschap dezelfde rechten en kansen moesten geven, dan zou Onze Lieve Heer alle mensclien gelijk hebben gescha pen. Thans evenwel motihci hoogste zedelijke gebod voor ons daarin beslaan, t»«> s^li- ten, die de schepping ons door ons bloed heeft gegeven, ontwikkelen en volstrekt en onvoor waardelijk beschikbaar stellen voor de bloedsge- meenschap van het eigen volk. Derhalve betee- kent nationaal-socialisme niet slechts handhaving van de trouw aan het bloed, doch ook verleening van liet grootste nut aan liet eigen volk dooi den eigen arbeid, terwijl het bolsjewisme de on gelijkheid in de verdeeling van de goederen dezer narde wil afschaffen door allen op liet laagste niveau even arm tc maken, zal het nationaal- socialisme den grootcn socialen arbeid van de toekomst volbrengen, doordat iedereen onder waarborg aanspraak op werk en daarmede op een overeenkomstig levenspeil heeft, gedragen door' de gemeenschappelijke verantwoordelijkheid van alle deelen des volks. De enkeling heeft zijn eigen rechten, hij heeft ook zijn gepast bezit, maar rechten en bezit zijn voor leder verbonden niet de even groote plichten jegens de gemeen schap. Zoo zullen wij, nationaal-socialisten, na deze grootste oorlogen en veldslagen van alle tijden, een nieuw Europa van den arbeid en de volk sche eer opbouwen. Het Nederlandsche volk moet in volledige gc- lijkgereclitigheid en met bijzondere erkenning van zijn bekwaamheden de hem toekomende plaats innemen en het zal zijn eigen geluk en zijn wel stand bevorderen, ais het zich van den binnen gedrongen joodschen, kapitallstlschcn, ten deele reeds nihilistische!! en holsjewistischen, maar evenzeer van den verouderden reactionairen geest en dwang bevrijdt en indien gij, nationaal-socia listen, geloovlg en vol vertrouwen op de Voor zienigheid en Haar bestuur, de goede geesten bindt, die uw vaderen reeds eenmaal uw geeste lijke en volksche geaardheid in den strijd deden handhaven. Ik groet de Duitsche en Nederlandsche natio naal-socialisten. HEIL HITLER! Nadat de rijkscommissaris, wiens rede herhaal delijk door applaus werd onderbroken, 't spreek gestoelte had verlaten, onder daverende toe juichingen van de enthousiaste menigte, betrad de leider van de Nationanl-Socialistische bewe ging in Nederland, ir. A. A. Mussert, het spreek gestoelte. De leider van de N.S.B. zeide den rijkscommis saris te antwoorden, niet alleen als leider van de N.S.B., maar ook als zoon van zijn volk, in naam van het Nederlandsche volk, dat zicli be-

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 1