Binnenlandsch Nieuws. „Voor de belofte van trouw, mij in dit belangrijke uur namens de Nederlandsche nationaal-socialisten gezonden, betuig ik u mijn harte- lijken dank. Ik verbind daaraan mijn groeten en mijn beste wenscben voor uw verderen arbeid in dienst van onze gemeenschappelijke idee. w.g.) ADOLF HITLER". NIEUWE REGELING VOOR DE PRIJZEN VAN ZUIVELVRUCHTEN. De prijs van consumptiemelk in de groote steden 18 cent, elders resp. 17, 16 en 15 cent. Boterprijs voor het geheele land 2.60 per kilogram. Er is een nieuwe regeling van de zuivelprijzen vastgesteld. De reden hiervan is in de eerste plaats te zoeken in de noodzakelijk heid, dat de boeren voor hun produc ten prijzen ontvangen, welke een ver goeding voor de gemaakte productie kosten en een redelijke belooning be- teekenen. Geconstateerd moet wor den, dat alle kosten, welke de veehou ders moeten maken, zijn gestegen. Hierbij beeft men te denken aan de prijzen, welke zij moeten betalen vooi veevoeder, kunstmest, materialen, enz., alsook aan de arbéidsloonen. Bo vendien is de melkproductie ten ge volge van de omstandigheid, dat krachtvoeder slechts in beperkte ma te beschikbaar is, verminderd, zoodat de productiekosten per eenheid be langrijk zijn gestegen. De betaling van betere prijzen aan de boeren voor hun producten kan slechts worden mogelijk gemaakt, wanneer ook de consumenten hoogc- re prijzen voor de zuivel gaan beta len. Voorts moet de melk langs den kortsten weg van den producent via de melkinrichtingen naar den ver bruiker worden gebracht, opdat zoo weinig mogelijk onkosten ontslaan. Hierbij zullen nog maatregelen wor den getroffen, krachtens welke de handel een redelijke belooning krijgt voor hel werk,, dat bij verricht om de melk van den producent naar den consument te brengen. De thans vastgestelde prijzen vooi melk, boter, kaas en andere zuivel producten gelden voor zomer- en win termaanden gelijkelijk. Gestandaardiseerde en taptemelk. Voor de consumptiemelkprijzen, door de verbruikers te betalen, is het land verdeeld in vijf groepen van ge meenten. Voor elke groep zijn atzon- dcrlijk prijzen vastgesteld. Dat in de groote gemeenten de verbruikers een hoogcren prijs moeten betalen dan el ders, vloeit onvermijdelijk voort uit de omstandigheid, dat het distributie apparaat daar duurder is dan in de kleinere plaatsen. Daarbij moet men, wat de groote steden aangaat, in aan merking nemen, dat de boeren in den omtrek daarvan onder betrekkelijk ongunstige omstandigheden werken, die ertoe leiden, dat hun voor de melk een wat hoogerc prijs behoort te wor den betaald dan elders in het land. Het zoogenaamd wettelijk gebied, dat reeds eerder bestond en waarin zich de drie groote steden bevinden, is thans gesplitst in twee groepen van gemeenten. In de eene groep, o.a. döor de gioo- te steden gevormd, wordt de prijs van losse consumptiemelk van zestien op achttien cent gebracht. In de overige gemeenten van het wettelijk gebied wordt deze prijs op zeventien cent ge steld. Het land buiten liet wettelijk gebied is in de nieuwe regeling in drie groe pen van gemeenten verdeeld. In de eerste groep biervan, waartoe de ste den Arnhem, Nijmegen en Maastricht met haar randgemeenten behooren, geldt voortaan een straatprijs van ze ventien cent: Deze prijs is zestien cent in de, door andere steden boven twin tig duizend inwoners gevormde, twee de groep van bet buitenwettelijk ge bied. In de derde groep, waartoe de rest van dit gebied behoort, is de prijs vijftien cent. Deze prijzen betreffen gestandaar-' diseerde melk van 2Vz procent vet. Voor de taptemelk wordt de prijs tien cent in de groote steden en de overige gemeenten in de eerste groep, negen cent in de rest van bel wette lijk en in de eerste groep van het bui tenwettelijk gebied en acht en zeven cent respectievelijk in de tweede en de derde groep van laatstgenoemd ge bied. Boter en kaas. Betreft het bovenstaande de melk, een ander voorbeeld van nieuwe prij zen, die de verbirikers zullen moeten betalen, vormt de boterprijs, welke voortaan in de prijsklasse 1 (zkb-bo- ter) 2,60 per kilogram bedraagt te gen 2,34 vroeger. Anders dan bij de melk, gelden de prijzen van boter en kaas voor bel geheele land gelijkelijk. Wat kaas betreft, mocht men vol gens de vroegere regeling niet meer dan den prijs van 9 Mei 1940, ver meerderd met een zeker bedrag, in re kening brengen. Overtredingen van. dien regel waren uiteraard moeilijk te constateeren. Daarom zijn nu voor alle soorten kaas vaste prijzen vast gesteld. Boeren, handelaars en winkeliers. De prijzen, waartegen de fabrieken haar producten mogen verkoopen, zijn verhoogd, waardoor zij aan de boeren meer voor bun melk zullen kunnen betalen. Dit is, zooals hierboven uit eengezet, dringend noodig. De prijzen, welke aan de boeren kunnen woeden uitbetaald, varieeren iets, al naar ge lang de geleverde melk kan worden gebruikt als consumptiemelk of in de fabriek tot boter, kaas en andere melkproducten wordt verwerkt. Voorts zal er naar worden ge streefd, dat de fabrieken in de zomer maanden een zekere reserve vormen, zoodat zij in den winter een wat hoo gcren melkprijs zullen kunnen beta len.. Doordat de prijzen, welke de pro ducenten (fabrieken, enz.) mogen vragen, en de winkelverkoopprijzen zijn vastgesteld, zijn tevens de marges voor handelaars en winkeliers vast gelegd. Dezen zullen aan die marges voldoende moeten hebben. Voor de toekomstige bepaling van de hoogte der marge zal de noodzakelijkheid, om het door tusschenhandel en het kleine bedrijf gevormde, distributie apparaat te verbeteren, den doorslag moeten geven. Controle op bedrijfsresultaten van fabrieken en melkinrichtingen. Aangezien de prijzen stijgen, zal van de bestaande voorraden een hef- fing plaats vinden, opdat niet den houders dier voorraden plotseling groote, ongemotiveerde voordeden in den schoot vallen. DE VORDERING VAN METALEN. Nederlandsche cultuurwaarden worden ontzien. Van de zijde van het departement van opvoeding, wetenschap en cul tuurbescherming wijst men op de uit zonderingsbepalingen, welke in de ar tikelen 4 en 5 van de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezet- te Nederlandsche gebied betreffende de inlevering van metalen, nr. 108/ 1941, zijn opgenomen. De uitvoering van de geheele ver ordening is aan de Nederlandsche au toriteiten opgedragen, dus ook het nemen van beslissingen omtrent deze uitzonderingen, hetgeen zal geschie den door een spe.ciale organisatie van deskundigen, door bovengenoemd de partement ingesteld onder leiding van den onder-voorzitter van de rijkscom missie van advies inzake de musea. Het is in volledige overeenstemming met de wenscben van de bezettings autoriteiten, dat bij deze beslissingen wordt uitgegaan van de gedachte, dat Nederlandsche cultuurwaarden moe ten worden ontzien en gespaard. Men wachte dus ten opzichte van de uitvoering van de verordening zon der zich onnoodig te verontrusten de weldra te verschijnen uitvoeringsbe palingen en de daarna van de zijd® van bovengenoemd departement te geven uiteenzettingen af. AFBEELDINGEN LEVENDE LEDEN VAN HET HUIS VAN ORANJE. Het rijkscommissariaat maakt be kend Wilhelmina van Oranje-Nassau, die naar bet vijandelijke buitenland ge vlucht is, beeft zich thans aan de zij de der Sovjets geplaatst. De rijkscommissaris voor de bezet te Nederlandsche gebieden beeft daar om gelast dat afbeeldingen van eiken aard van de levende leden van het Huis van Oranje-Nassau uit alle over heidsgebouwen en gebouwen van openbare dienst, uit alle openbare en bijzondere scholen, openbare inrich tingen en bedrijven, en over het alge meen uit alle gebouwen, welke voor openbare doeleinden gebruikt wor den, verwijderd moeten worden. MISBRUIKEN BIJ HET VERHUREN VAN HUIZEN. Sleutelgelaen z(jn verboden. Het komt den laatsten tijd herhaal delijk voor, dat wanneer woningen te huur worden gevraagd, men daarbij een bepaald bedrag als belooning voor het aanbieden van de woning in het vooruitzicht stelt. Deze sleutelgelden, welke men zich nog uit de laatste ja ren van den vorigen oorlog zal herin neren, varieeren van 2.50 tot 25 en zijn in sommige gevallen nog be langrijk hooger. Dergelijke aanbiedin gen worden zelfs openlijk in adver tenties gedaan. De gemachtigde voor de prijzen ves tigt er de aandacht op, dat deze han delwijze in strijd is met het Huurprijs- besluit 1940 en wordt beschouwd als prijsovertreding. Zoowel degene, die sleutelgeld aanbiedt als bij, die het aanneemt, zijn evenals tusschenperso- nen, zooals woningbureaux, straf baar. De inspecteurs voor de prijsbeheer- sching zullen streng optreden tegen deze misbruiken, die in den grond een ontduiking zijn van de bepalingen, die huurprijsverhooging verbieden. Dit geldt ook voor de gevallen, waar in de verbuurder de eisch van over neming van de inboedel als voorwaar de voor het aangaan van de huurover eenkomst stelt. Ook hier begaan zoo wel de verhuurder als de huurder een strafbaar feit. DE VERPLICHTING TOT HET LEVEREN VAN DIENSTEN. De vergoeding voor de inkwar- tieringskosten. Zooals men weet kunnen bewoners van het bezette Nederlandsche gebied, door den directeur van het desbetref fende gewestelijke arbeidsbureau wor den verplicht diensten op een nader aan te wijzen plaats te verrichten. Voor zooveel noodig kunnen zij bij inwoners in of in de nabijheid van de plaats, waar de dienst moet worden verricht, worden ingekwartierd. De secr. gen. van sociale zaken heeft thans, blijkens een publicatie in de Staatscourant van gisteren, de vergoeding voor de kosten van in kwartiering (kost en inwoning) vast gesteld op 1.75 per etmaal. TEGEN OVERBODIG STICHTEN EN UITBREIDEN VAN BEDRIJVEN. Wanneer in bedrijfstakken nieuwe bedrijven worden gesticht of de be staande bedrijven worden uitgebreid, zal dat in bet algemeen een achteruit gang van de bezetting voor de overige bedrijven met zich brengen. De moei lijkheden, die thans reeds voor be paalde bedrijven uit de geringe bezet ting voortvloeien, zullen in dit geval nog grooter worden. In dit verband is verboden: 1. Het vestigen van een industri eel bedrijf zonder vergunning van den secretaris-generaal van Handel, Nij verheid en Scheepvaart. Onder indu- strieele bedrijven worden verstaan be drijven, waarin fabrieksmatige of overwegend machinale productie plaats vindt, terwijl onder vestiging wordt verstaan het aanvangen of doen aanvangen van het voortbrengen ot bewerken van goederen. 2. Het uitbreiden van een industri eel bedrijf zonder vergunning van den. secretaris-generaal. Onder uitbreiding moet hier worden verstaan het ver- grooten of doen vergrooten van de productiecapaciteit. <1. Het gaan maken in een indu strieel bedrijf van producten, welke op het tijdstip van de inwerkingtre ding van bet bedrijfsvergunningenbe- sluit niet tot de normale in dat bedriji voortgebrachte of bewerkte goederen behooren. 4. Het vestigen van een handels bedrijf zonder vergunning, waarbij onder het vestigen moet worden ver staan het aanvangen of doen aanvan gen van het verhandelen van goe 'e- ren. 5. Het gaan verhandelen in een handelsbedrijf van andere goederen dan op bet tijdstip van de inwerking treding van het bedrijfsvergunningen- besluit in het algemeen in soortgelij ke bedrijven worden verhandeld. Uitzonderingen moeten worden aangevraagd. BEPERKING GEBRUIK ELECTRICITEIT EN GAS. Van 1 Juli moet gebruik met 25 pet. worden verminderd. Het is noodzakelijk gebleken met ingang van* 1 Juli de gas- en electrici- teitsrantsoeneering te verscherpen. Met ingang van genoemden datum zullen derhalve de rantsoenen gas en electriciteit voor alle gebruikers wor den verlaagd van 100% tot 75% van het verbruik in de overeenkomstige perioden van het vorige jaar met dien verstande, dat de minimum rantsoe nen voor gas ad 60 m3 en voor elec- triscb koken ad 150 kWh per periode ongewijzigd blijven. De minimum rantsoenen electriciteit voor verlich ting en huishoudelijke doeleinden (behalve koken) worden voor de eerstvolgende drie perioden met 20% verlaagd. Van de veriaging van het rantsoen van 100% tot 75% zijn bedrijven van openbaar nut en openbare verkeers- bedrijven uitgezonderd, benevens na der aan te wijzen bedrijven, werk zaam voor de voedselvoorziening. Het rantsoen voor deze bedrijven blijft bepaald op 100%. Voor verbruikers voor industrieele doeleinden kunnen afwijkingen van de hierboven genoemde percentages, zoowel naar boven als naar beneden, worden vastgesteld. Aanvragen van industrieele bedrij ven tot een hooger rantsoen gas en (of) èlectriciteit dienen te worden ge richt tot de betrokken gas- en (of) electriciteitsbedrijt. Men wordt ver zocht het indienen van dergelijke aan vragen zoo veel mogelijk te beperken, daar slechts in zeer dringende geval len tot rantsoeneeringsverhooging zal kunnen worden overgegaan. Kort samengevat komt het boven staande in het algemeen hierop neer, dat een ieder van 1 Juli af, ongeacht het feit of al dan niet meteropneming heeft plaats gehad, zijn verbruik met 25 procent dient te verminderen. Een ieder wordt dan ook in zijn eigen belang aangeraden de meest mogelijke zuinigheid met gas en elec triciteit te betrachtên aangezien an ders de rantsoeneering verder zal moeten worden verscherpt. NIEUWE TAXI-TARIEVEN VOOR HET GEHEELE LAND. Met ingang van heden zijn de tarie ven voor huurauto's bindend voorge schreven voor het geheele land. Deze tarieven zijn vastgesteld door den se cretaris-generaal van het departement van Waterstaat na overleg met den gemachtigde voor de prijzen. De nieuwe tarieven inaken een on derscheid tusschen gemeenten boven 50.000 inwoners en gemeenten tot 50.000 inwoners. In de grootere gemeenten is het ta rief voor stadsritten vastgesteld op 0.20 per km; de eerste aanslag be draagt 0.50, waarvoor 1 km. wordt gereden. Dit geldt voor auto's met taxameter. Auta's zonder taxameter mogen 0.30 per km. berekenen met een minimum van 0.75 per rit. Bui- tenritten, waarvan de bestemming is gelegen op meer dan 10 km. van de gemeentegrens, kosten 0.15 per km.,- waarbij men echter den terugrit, ook indien deze leeg wordt gereden, moet betalen. Stadsritten in gemeenten met min der dan 50.000 inwoners kosten 0.30 per km. met een minimum van 0.75 per rit. Voor buitenritten geldt het zelfde tarief als dat der grootere ge meenten. Ten gevolge van den gestegen ben zineprijs wordt op de -bovengenoem de tarieven voor het voorkomen en rijden een opslag van 10 pet. gelegd. Deze opslag wordt echter niet bere kend over de wacbttarieven. De ver goeding voor „voorrijden" is in alle tarieven inbegrepen. Hiervoor mogen dus geen extrakosten in rekening wor den gebracht. Voor wachten mag 0.10 per 4 minuten worden bere kend. Nieuw voor ons land is een ver hoogd nachttarief. Tusschen 22 uur en 4 uur worden alle prijzen met 50 pet. verhoogd. Prijsaanduiding. De gemachtigde voor de prijzen heeft bepaald, dat in huurauto's op duidelijke zichtbare en leesbare wijze het ver.voertarief moet worden aan gebracht. VOORWAARDEN VERKRIJGEN VAN FIETSBANDEN VERZWAARD. Personen, die van openbaar ver voermiddel gebruik kunnen ma ken, komen niet in aanmerking. Regeling aanvragen. De Secretaris-Generaal van het De partement van Handel, Nijverheid en Schtepvaarl maakt inzake de distribu tie van rijwielbanden het volgende bekend Aangezien voor hen, "die werkzaam zijn in vitale diensten en bedrijven, voor zoover het gebruik van rijwielen beslist noodzakelijk is, zoo lang mo gelijk banden beschikbaar dienen te blijven, moeten thans de voorwaar den, om voor een band in aanmerking te komen, strenger worden gesield dan tot dusverre bet geval was. In verband hiermede wordt de eisch, dat men ten minste vijf kilome ter moet verwijderd wonen van de plaats, waar men zijn werkzaamhe den verricht of van de school, waar men de lessen volgt, in dier voege aan gevuld, dat thans personen, die ge bruik kunnen maken van een open baar vervoermiddel (trein, tram of bus) in het algemeen niet meer voor een bon voor een rijwielband in aan merking komen. Slechts indien de af stand van de woning tot de naast bij- zijnde trein-, tram- of bushalte, ver meerderd met den afstand van de hal te waar men den trein, de tram of de bus verlaat tot het werk, meer be draagt dan 5 kilometer (voor kinde ren beneden 10 jaar 3 kilometer), kan afgifte van bonnen worden over wogen. Indien dus b.v. iemand vier kilo meter van het dichtstbijzijnde stati on verwijderd woont en de afstand van het eindpunt van den trein tot het werk of de school twee kilometer bedraagt, kan hij voor een bon in aan merking komen. Het spreekt echter vanzelf, dat geen bon kan worden af gegeven, indien de afstand van de wo ning tot het station, of van het eind punt tot aan het werk nog gedeelte lijk per tram of bus kan worden afge legd. Personen, die vijf kilometer of in£er van hun werk wonen en die niet van een openbaar vervoermiddel gebruik kunnen maken, blijven in aanmerking komen voor bonnen. De afstand van ten minste vijftien kilometer, die personen in de uitoefe ning van hun beroep of bedrijf dage lijks in doorsnede moeten afleggen, om een bon te kunnen verkrijgen, is thans tot twintig kilometer verhoogd. Bovendien zullen, indien het mogelijk is, voor de uitoefening van de werk zaamheden gebruik te maken van een openbaar vervoermiddel, aan betrok kenen geen bonnen meer worden ver strekt. Het bovenstaande is ook van toepassing bij aanvragen voor be- drijfsfietsen. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat aan bovenstaande vindt in de tragische omstandigheid, «jat het in <lc ure des gevaars door zijn regeering werd verlaten en nu uit eigen beweging, ja, tegen degenen, die gevlucht zijn, de kracht moet ont plooien, die noodlg is 0111 het voortbestaan van «lit volk te waarborgen. Dit volk, dat zulk een grootc geschiedenis achter zich heeft, dat zulke groote eigenschappen in zich draagt, is te goed, veel te goed oin in den chaos onder te gaan. Onmiddellijk nadat het begin van den oorlog tegen de bolsjewisten bekend geworden was, heb ik Adolf Hitler, dien wij Nederlandsche natio- naal-socialisten, erkennen als den van God ge geven Germaanschen leider, een telegram gezon den. Het is mij een voorrecht hier te kunnen melden, dat ik liet volgende telegrafische ant woord heb ontvangen WMj weten allen waarom het gaat I Indien het monsterachtige bondgenootschap tusschen kapita listische, Joodsche en bolsjewistische machten - of persoonlijker gezegd, tusschen Churchill, Roo sevelt en Stalin er in mocht slagen de over winning te behalen,, dan zou ons land en ons volk op de volgende wijze te gronde gaan: 1. Wij zouden worden uitgehongerd door de blokkade, die Europa moet afsluiten van «1e we- i«eldvoorraden aan levensmiddelen en grondstof fen en wel in nauwe samenwerking met het Sovjet-Russische blok in het Oosten. 2. Daarna zou Nederland het slngveld worden tusschen de Angelsaksische en de Duitschc mo gendheid, zoodat geen steen op den anderen ge laten zou worden. 3. Tenslotte zou Engeland zich na de over winning op zijn eiland terugtrekken en Europa overlaten aan den bolsjewistisclien chaos, waarin iedere vorm van godsdienst en Europeesche cul tuur te gronde zou gaan. De overwinning van de Duitschc wapenen be- teckent de mogelijkheid tot ophouw van een nieuw Europa, waarin de volken in vrede en samenwerking met' elkander kunnen leven. Wij bezweren thans ons volk te kiezen: „\oor Hitler in zijn roeping voor het Duitsclie volle, vóór de Germaansche volken, dus ook vóór ons volk, ja, vóór geheel Europa", of „vóór Stalin in zijn roeping voor den duivel". De keus is niet moeilijk voor den rechtscha pene. Wij, omle nationaal-socialisten hebben die keus reeds jaren geleden gedaan omdat wij de Europeesche roeping van Duitschland en zijn Fiilirer begrepen. U, mijnheer de rijkscommissaris, zult verwon derd zijn, dat nog niet het geheele Nederlandsche volk dit inziet. De oorzaak hiervan ligt eigenlijk hierin, dat dit volk zoo trouw en zoo fatsoenlijk is. dat er nog velen zijn die nog steeds niet kun nen gelooven, dat zij sedert jaren stelselmatig belogen en bedrogen zijn door degenen, die zij steeds vertrouwden. Langzaam maar zeker dringt dit inzicht toch tot hen door en met dit ontwaken komt de verontwaardiging over zooveel slecht heid en den wil tot samenwerking met ons. Tienduizenden marcheeren reeds in onze ge lederen. Ik geel' u de verzekering: het Nederlandsche volk doet meel Maar twintig jaar stelselmatige vergiftiging kunnen niet in een paar mtfandcn krachteloos worden gemaakt. Wij zijn er trots op, dat vele duizenden onzer volksgenootcn in de „Standarte Westland" van de S.S. en het nationaal-socialistische autocorps deelnemen aan den veldtocht tegen de bolsjewis ten. Nederland is althans vertegenwoordig«l. Da gelijks smart het ons, dat niet een goed georga niseerd, goed geoefend Nederlandsch leger onder flinke leiding naast het Duitschc, Roemecnsche en Finsche leger kan staan. Gods wegen zijn on doorgrondelijk. Maar gelukkig is het toch zoover gekomen, dat er in het Nederlandsche volk een kern gebouwd is, die volkomen begrip heeft voor «1e worsteling tusschen de goede en «1e duivelsche machten. In naam van deze steeds meer groeiende, steeds kreehtigcr kern van het Nederlandsche volk zeg ik u, mijnheer de rijkscommissaris: het Duit sclie volk kan op ons rekenen als op zijn trouw- stcn broeder. llouzec 1 Ook de rede van Ir. Mussert werd herhaaldelijk door houzeegcroep en blijken van instemming onderbroken. Nadat de N.S.B.-leider het podium had ver laten, werd hij door den rijkscommissaris met een handdruk gecomplimenteerd. De muziekkapel van het Duitsclie arbeidsfront zet dan het Nederlandsche dankgebed „\N 'lt heden nu treden" uit Valerius' Gedecnkeklnnck, in, dat staande door alle aanwezigen werd mede- gezongen. Hierna sprak General-Komniissar Schmidt een kort sluitingswoord: Wij hebben zooeven liet lied onzer vaderen gezongen, het Nederlandsche dank gebed. Bidden wij God dat hij onze troepen zegene, zoolang die in de lucht, op het water «mi op het land strijden. Wij kunnen deze bijeen komst echter niet besluiten zonder een groet aan onzen Fiihrer. Dan worden «1e vanen geheven, «Ie schoppen van de mannen van den Arbeidsdienst worden aan den schouder gebracht en een driewerf „Sieg Heil" weerklinkt over «1e hoofden van de dui- zenden, die 'met enthousiasme en groote belang stelling de bijeenkomst hadden bijgewoond, waar een zoo belangrijk en waarschuwend woord to« het Nederlandsche volk werd gericht. Evenals voor den aanvang der massa-bijeen komst had ook thans weer de politie op voor treffelijke wijze het intense verkeer geregeld, zoodat dit zonder eenige stoornis verliep. i

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 2