GROOTE DDITSCBE SUCCESSEN IN BET OOSTEN. Gemeenteraadverslagen* RADIOREDE VAN Ir. MUSSERT. nmicBTggiigB iUVSLIl IKCItKll Een bres geslagen in de Sowjetlegers en de Sowjetlucht- macht voor een goed deel vernietigd. Zondag heeft het Duitsche opperbevel gedurende den heelen ochtend en een goed deel van den middag in extra berichten uit het hoofdkwartier van den Führer een reeks communique's uitgegeven over de groote successen, die de Duitsche wapenen de afgeloopen week aan het Oostelijke front hebben behaald. Daaruit blijkt, dat al in de eerste dagen de vesting. Grodno benevens de belangrijke steden Brest Litowsk. Wilna en Kowno den Duitschersin handen vielen. Hun opmarsch breidde zich uit tot den Duna, die op ettelijke punten overschreden werd; ook de stad Dunaburg werd door de Duitsche troepen overmeesterd. Ten Oosten van Bialystock werden twee Sowjetlegers ingesloten, die naar de verwachting van het Duitsche opperbevel dezer dagen moeten capituleeren, indien ze niet vernietigd willen worden. Ter weerszijden van dit gebied oprukkend, bereikten Duitsche pantserformaties en gemotori seerde divisies de streek van Minsk, waar de Duitsche legerleiding even zeer een doorslaand succes verwacht. Een aanvullend verslag van het Duitsche Nieuwsbureau heeft er aan toegevoegd, dat die formaties Minsk reeks achter zich lieten en aldus het begin van den autoweg naar Moskou bereikten. Ten Zuiden van de Pripetmoerassen is een opmarsch naar Lemberg aan den gang in het Noorden banen Duitsche pantserdivisies zich een weg Oostwaarts. De Sowjets hebben zeer zware verliezen geleden aan vliegtuigen en pantserwagens. Blijkens de samenvattende officieele Duitsche berichten van 22 tot 27 Juni werden 2233 gepantserde gevechtswagens van de tegen- slanders vernield of bemachtigd. Jagers, gevechtsvliegtuigen en lucht doelartillerie hebben in de lucht en op de grond in ze%en dagen 4107 sowjettoeslellen vernietigd, de Duitschers verloren er 150. Aan het einde van den tweedaagschen pantserslag ten Noorden van Kowno bevonden zich meer dan 200 gevechtswagens, waarbij van de zwaarste soort, in Duitsch bezit. Wat de ki ijgsverrichtingen ter zee betreft, luiden de Duitsche gegevens, dat de sowjetkruiser Maxim Gorki ernstig is beschadigd, twee sofrjet- duikbooten, werden door Duitsche duikbooten. twee torpedobootjagers door Duitsche motortorpedooten vernield, een sowjettorpedobootjager liep op een mijn en een vierde vloog bij Constanza in de lucht Lemberg en Libau door de Duitsche troepen genomen. Het opperbevel der Duitsche weermacht meldt uit het hoofdkwartier van den Führer Lemberg is Maandag door Duitsche troepen genomen. Van de citadel waait sedert Maandagochtend half vijfde Duitsche oorlogsvlag. Ook de havenstad Libau is bezet. Frankrijk breekt met de Sovjet-Unie. Naar officieel wordt medegedeeld, heeft de Fransche regeering de di plomatieke betrekkingen met de Sov:et-Unie verbroken. Ook Albanië in oorlog met de Sovjet-Unie. Het staa sblad maakt bekend, dat Albanië de Sovjet-Unie den oorlog heeft verklaard voorwaarden streng de hand zal wor den gehouden en dat eventueele ver zoeken tot ontheffing daarvan terzij de moeten worden gelegd. In verband met de verandering in de voorschriften is voorts bepaald, dat alle aanvragen voor rijwielban den, welke dooi1 Juni zijn ingediend en op welke de verbruikers nog geen beslissing van den distributiedienst hebben ontvangen, afgewezen zijn. Voortaan moeten alle aanvragen voor rijwielbanden gedurende de eer ste tien dagen van elke maand worden ingediend. Uitsluitend deze aanvragen zullen nog in behandeling worden genomen. Als overgangsmaatregel is bepaald, dat de aanvragen, welke in de maand Juni zijn ingediend, wel door de dis tributiediensten in behandeling zullen worden genomen. Deze aanvragen zul len echter volgens de nieuwe, hierbo ven omschreven voorschriften wor den beoordeeld. DIVIDENDBELASTING. Heffing van 15 pCt. der bruto-opbrengst. In het Vrijdag verschenen Verorde ningenblad is een verordening opge nomen van den secretaris-generaal van het departement van financiën be treffende een te heffen dividend-belas ting. Bij wijze van voorheffing op de inkomstenbelasting en de winstbelas ting zal een belasting worden geheven van de opbrengst van aandeelen, winstbewijzen en winstdeelende obli- gatiën van naamlooze vennootschap pen en commanditaire vennootschap pen op aandeelen, welke binnen 't Rijk gevestigd zijn en niet van de winstbe lasting zijn vrijgesteld, krachtens art. 2, le, van het Besluit op de Winstbe lasting 1940. De belasting bedraagt 15 pCt. van de bruto-opbrengst. DE REGISTRATIE DER VOLKS TUINTJES. Tuintjes beneden één Are blijven vrij. Naar wij vernemen heeft de aange kondigde registratie der volkstuintjes voornamelijk betrekking op den daar uit te verwachten aardappelenoogst. Bovendien zal de opbrengst van tuin tjes, die een oppervlakte hebben van één Are of minder, geheel vrij blijven, en dus ook niet worden afgetrokken van het via de distributie te verstrek ken rantsoen. Voor tuintjes, die groo- ter zijn dan één Are, zal voor elke Are méér 100 K.G. van de totale hoeveel heid aardappelen, die in de komende distributie-periode per gezin op de nieuwe aardappelkaarten verkrijgbaar zal worden gesteld, worden afgetrok ken. TROELSTRABEWEGING (T.B.N.) IN DE N.S.D.A.P. OPGENOMEN. Na besprekingen tussohen den lei der van de N.S.N.A.P. dr. E. H. van Rappard en den leider van de Trocl- strabeweging (T.B.N.) Paul Ivies, heeft de Troelstrabeweging, na de meening van haar leden te hebben ingewonnen, eenstemmig besloten tot de N.S.N.A.P. over te gaan. De heer Kies zal naar wij ver nemen een taak krijgen in de al- geraeene propaganda van de N.S.N.A.P. en bovendien als inspecteur in Fries land de leiding in de organisatie op zich nemen. De Troelstrabeweging werd vier jaar geleden als gevolg van een conflict in Friesland tusschen Paul Kies en de leiding van de S.D.A.P. opgericht. In dit conflict liep een zeer groot deel der Friesche aanhangers van de S.D. A.P. narfr den heer Kies over. Hoewel het zwaartepunt van de Troelstrabeweging in Friesland bleef, breidde de jonge beweging zich steeds meer over het land uit, vooral in N.- Holland, Amsterdam en Den Haag. De Troelstrabeweging, die nooit bij een internationale is aangesloten ge weest, onderwierp zich na de capitu latie van het vorige jaar aan een nieu we oriënteering en sprak zich tenslot te in hel voorjaar van 1941 voor het 'hakenkruis uit. In punt 2 van haar program werd reeds gezegd, dat de Troelstrabeweging bereid is in een hoogere eenheid op te gaan. Gedreven door de aanhankelijkheid jegens den Führer en door het inzicht, dat het bestaan en optreden van meer dan een partij, die het hakenkruis voert, met het zinnebeeld zelf in strijd is, heeft de leider van de Troelstrabeweging, trouw gesteund door dó geheele orga nisatie van zijn beweging, thans zijn program verwezenlijkt. TER DOOD VEROORDEELD. Een vroegere Nederlandsche offi cier, die heimelijk naar Nederland te ruggekeerd was, hier onder' een val- schen naam verbleef, militaire inlich tingen verzamelde en ze naar het vij andelijke buitenland doorgaf, werd door een Duitsche militaire recht bank wegens spionnage ter dood ver oordeeld. Het vonnis is met den kogel voltrokken. DOET VERKOOPEN EETHEN. De raad dezer gemeente kwam Vrijdagavond in openbare vergadering bijeen onder voorzit terschap van burgemeester van der Schans. Besloten werd goedgunstig te beschikken op een ingekomen verzoek van het christelijk schoolbestuur te Genderen om een bedrag be schikbaar te stellen groot 233.10 voor aan schaffing van schoolbanken. Het in een vorige vergadering genomen besluit tot betegeling van de schoolplaatsen zal voorloopig niet tot uit voering kunnen worden gebracht, wegens de schaarschte van cement. Een voorstel van B. en W. tot aanleg van een hulpriool op het kerkplein van Genderen werd goedgekeurd. Aanvankelijk was besloten om hier een geheel nieuwe rioleering aan te leggen, maar bij nader inzien bleek zulks vanwege de hooge kosten niet uitvoerbaar. Aan de orde kwam vervolgens een voorstel van B. en W. tot het verleenen van een sub sidie voor restauratie van den toren te Gende ren. De totale kosten daarvoor zijn begroot op een bedrag van 740.—, waarvoor de gemeen te 500.— voor haar rekening wil nemen. Van de stormverzekering heeft het bestuur een ver goeding van 50.— gekregen. Het resteerende bedrag zal door de bewoners zelf door vrijwil lige bijdragen bijeen moeten worden gebracht, daar het kerkbestuur zelf niet over middelen beschikt. Dit voorstel werd goedgekeurd. Een verzoek van de Wed. Branderhorst om een gedeelte van den Notendijk te koopen, werd in handen gesteld van B. en W. Op een verzoek van het muziekcorps van Genderen om subsidie werd afwijzend beschikt. SPRANG-CAPELLE. In de Vrijdagavond onder leiding van burge meester Smit gehouden vergadering van den raad dezer gemeente waren de heeren wethou der Middelkoop en Kerst afwezig. Nadat de voorzitter op de gebruikelijke wijze met gebed geopend had, werden de notulen van de beide voor-laatste vergaderingen onveran derd vastgesteld. Ingekomen zijn de navolgende stukken. Van Ged. Staten goedkeuring van het raads besluit tot ruiling van een stukje grond aan de begraafplaats; alsvoren, dat door den secretaris-generaal van binnenlandsche zaken is goedgekeurd het raads besluit tot heffing van begrafenisrechten; proces-verbaal van opname van kas en boe ken bij den gemeente-ontvanger; van den Bond van hoofden van gemeente werken is een verzoek ingekomen om den titel van gemeente-opzichter te wijzigen in dien van gemeente-architect, daar het anders niet onmo gelijk is dat de opzichter zelf geen bouwplannen meer mag ontwerpen of goedkeuren. B. en W. stellen voor aan dit verzoek te vol doen. De heer Verheijden heeft er geen bezwaar tegen, maar hij wil toch de opmerking maken, dat met het verleenen van den hoogeren titel die bond t.z.t. wel kan komen met de vorde ring van een hooger salaris. De voorzitter zegt dat als zulks mocht ge beuren de raad toch altijd het recht heeft eeh dergelijk verzoek te verwerpen. De heer Timmermans stelt de vraag of alle gemeenteopzichters ook als architect erkend zullen worden. Den voorzitter is zulks niet bekend, waarna de raad zonder h.st. met het voorstel van B. en W. accoord gaat. Nog is ingekomen een schrijven van Ged. Staten betreffende het bouwtoezicht in de ge meente, waarbij de voorzitter opmerkt dat in een vorige vergadering besloten is tot wijziging der bouwverordening in verband met de schaarschte aan materialen, waarbij aan B. en W. dan bevoegdheid zou worden verleend om in verband daarmee regelend op te treden. B. en W. en den ragd hebben daaraan vol daan, maar nu wenschen Ged. Staten deze wij ziging niet goed te Jcey.ren. omdat zij meenen dat het bouwtoezicht ip deze gemeente niet vol doende is en waarbij zij 'er op aandringen dat de gemeente aansluit bij het bouw- en woning toezicht van de provintie. B. en W. hebben toen een uitvoerig schrijven aan Ged. Staten gericht, waarbij tot uitdrukking komt dat zij het toezicht wel voldoende achten en het besluit daarom nogmaals ter goedkeuring voorgelegd. Ook toen is de goedkeuring weer geweigerd, zoodat B. en W. den raad thans voorstellen de bovengenoemde bouwverordening maar niet te wijzigen en op het destijds genomen raads besluit terug te komen. De raad gaat daarmee z.h.st. accoord.- Het punt Verkoop Effecten wordt na een korte besloten vergadering van de agenda af gevoerd. Naar aanleiding van een wijziging van de begrooting 1940 van het Armbestuur te Ca- pelle deelt de voorzitter mede dat daardoor de gemeentesubsidie van 3150.— tot 2358. kan worden verlaagd. Wordt goedgekeurd. De begrootingswijziging van het Armbestuur te Sprang brengt echter mee dat de gemeente subsidie met 717.03 moet worden verhoogd. Ook daartegen heeft de raad geen bezwaar. De gemeentebegrooting 1940 werd gewijzigd, evenals de gemeentebegrooting voor 1941. Wat betreft deze laatste zegt de voorzitter, dat op verlangen van Ged." Staten de post Werkver schaffing en steunverleening is teruggebracht van 21000.— op 16000.die van steun verleening aan kleine boeren van 1584.op 800.—, terwijl de steun aan kleine tuinders iets moest worden verhoogd. Van de ingekomen verzoekschriften betref fende ontheffing of vermindering van de straat belasting konden slechts enkele worden inge willigd. De niet toegestane verzoeken kunnen echter t.z.t. niet invorderbaar worden verklaard. De voorzitter deelt nog mede dat het be loofde bezoek van de raadsleden aan de nieu we algemeene begraafplaats is uitgesteld, om dat de beplanting en de paden nog niet geheel en al in orde waren. Doordat er een klein be drag over was, zal hierin eerst voorzien wor den, waarna het bezoek kan plaats vinden. De voorzitter zegt dat het noodig is de sa larissen van de personen belast met de vacci natie en 'doodschouwing te herzien. Aan de arts in Capelle is daarvoor steeds 25.betaald en aan dien in Sprang 60.—. Het aantal in woners is echter ongeveer gelijk, zoodat B. en W. voorstellen voor beide deelen van de ge meente de vergoeding te bepalen op 60.— voor doodschouwing. Goedgekeurd. Met algemeene stemmen werd de heer J. B. Verheij belast met de vaccinatie in Capelle. Bij de rondvraag verzoekt de heer Verheij den in gesloten vergadering enkele vragen te mogen stellen, hetgeen wordt toegestaan. De openbare werd hierna gesloten. VLIJMEN. Onbewoonbaar-verklaring wonin gen. Uitbreidingsplan. In de Maandagavond onder voorzitterschap van burgemeester van der Ven gehouden ge meenteraadsvergadering kwam aan de orde een voorstel van B. en W. tot onbewoonbaarver klaring van de navolgende woningen: a. die plaatselijk gemerkt wijk Haarsteeg A. no. 6, eigendom van J. Eekels en bewoond door A. van Zon; i b. die plaatselijk gemerkt wijk C, no. 104, ei gendom van J. van Halder en bewoond door M. van den Heuvel: c. die plaatselijk gemerkt wijk C, noa 115, ei gendom van J. de Groot, thans onbewoond; d. die plaatselijk gemerkt wijk C, no. 105, eigendom van en bewoond door L. van den Heuvel; e. die plaatselijk gemerkt wijk B, no. 2, eigen- Tcrwijl de Duitsche weermacht zicli op <le linies der Sovjets werpt en stad na stad, dorp na dorp met hel bekende élan véijovert gaal over Europa een anti-bol sjewistische strooming. Amsterdam was in ons land de eerste stad, welke het too- nefl was van een grootsche, in enkele dagen georganiseerde manifestatie, waar heen vele tienduizenden mannen trok ken, Na Amsterdam volgden Zaterdag avond Den Haag en tal van andere groo te steden in ons land o.m. 's-Bosch, Til burg, Breda. In totaal werden ongeveer aldus dertig betoogingen gehouden, ter wijl ook de radio meewerkte om de anti- bolsjewistische gedachten over ons land te verbreiden en ons volk mee ten strijde op te roepen, ons volk dat zich steeds afkeerig heeft getoond van 'l bolsjewis- ische Rusland en zijn ondermijnende praclijken. Ir. Mussert heeft o.m. Zaterdagavond een radio-rede gehouden, waaraan 't vol gende is ontleend, waar het ons natuur lijk onmogelijk is van al die openlucht en andere bijeenkomsten verslagen te ge ven. Op een daarvan te 's-Bosch komen we a.s. Zaterdag terug. RADIOREDE VAN IR. MUSSERT. Twee werelden botsen. Tegenover el kander staan: eenerzijds Engeland en de Sovjet-Unie, anderzijds Europa, het nieu we Europa onder leiding van Hitler en Mussolini. Laten wij eens aannemen, dat Churchill en Stalin dèzèn strijd zouden winnen. Dat zou dan toch ten minste nog een paar jaar duren. Hoe zou dan hei verloop zijn? Europa is omsingeld door Engeland Amerika, door Afrika en de Sovjet-Unie, Engeland en Amerika beletten den aan voer van overzee. De Sovjet-Unie belet den aanvoer van uit het Oosten, vandaar toenemend gebrek in Europa. Het eerste doel van ChurchillStalin -Roosevelt is om Europa uit te hongeren en zoo murw te maken. Dan komt het tweede doel, n.l. Duitsch- land militair te overwinnen. Laten wij aannemen, dat Engeland en de Sovjet- IJnie dien strijd militair zouden winnen. Dan zouden de bolsjewistische legers staan in het hart van Europa. Niemand is zoo dom om te kunnen veronderstellen, dat de bolsjewieken dan Europa zouden ontruimen en overlaten aan Engeland. Integendeel, het is duide lijk, dat de Engelschcn, nadat Duitsch- lands macht vernietigd zou zijn, zich zou den terugtrekken op hun eiland en Euro pa zouden moeten overlaten aan de bolsjewieken. Ziehier dus het noodlot van Europa en dus ook van ons volk en vaderland: eerst uithongeren, daarna slagveld, en ten slotte ondergang in den communistischcn chaos. Nu willen wij het tegengestelde geval beschouwen, n.l. dat Duilschland, Italië, Roemenië, Slowakije, enz. winnen en de Sovjet-Unie wordt verslagen. Dat beteekent in de eerste en belang rijkste. plaats, dat het centrum en de macht van het wereld-bolsjewisme wor den vernietigd. Het communistisch ge vaar voor Europa is dan ten einde. Hitier heeft met bloedend hart moe ten toezien, hoe de bolsjewisten in 1939 Finland en de Baltische siaten binnen vielen. Hij kon dat toenmaals niet belet ten, omdat hij bedreigd werd door Enge- lan, Frankrijk en Polen. Nu hij zijn han den weer vrij heeft kan hij zich veroor- looven, ja gevoelt hij zich verplicht het toenemende Sovjet-gevaar defini ief af te wenden. In de tweede plaats beteekent de over- winning op de Sovjet-Unie het herslel van Finland. Toen de Sovjet-Unie anderhalf jaar ge leden Finland binnenviel, slroonulen de geloovigen met duizenden de kerken bin nen om God le smeeken om uitkomst voor Finland. God heeft deze bede ver hoord. God heeft Hitier uilverkoren als dengene, die de Sovjets zal verdrijven uit de bezette Finsche gebieden en het com munistische gevaar zal afwenden. Zullen dom van en bewoond door Joh. Verschuren; f. dte plaatselijk gemerkt wijk Haarsteeg A. no. 19, eigendom van en bewoond door S. Pel- ders; g. die plaatselijk gemerkt wijk Haarsteeg A, no. 10, eigendom van en bewoond door de wed. J. van den Dungen. h. die plaatselijk gemerkt wijk Haarsteeg A, no. 11. eigendom van en bewoond door Th. van Bijnen; i. die plaatselijk gemerkt wijk Haarsteeg A%, no. 15. .eigendom van en bewoond door de wed. F. Kuijs"; j. die plaatselijk gemerkt wijk D, no. 86. eigen dom van L. v. d. Lee-Klaren. thans onbe woond. Den heer van de Meerendonk is het opgeval len dat de woningen in Haarsteeg een opzeg gingstermijn van 6 maanden in acht hebben te nemen, terwijl die te Vlijmen zoolang bewoond kunnen blijven tot den huidigen eigenaar er uit trekt of komt te sterven. De voorzitter kan daarvoor geen reden opge ven, doch is van meening dat de constructie van de woningen te Haarsteeg slechter is. Ove rigens zegt dit besluit niet zoo veel. want zoo lang er niet kan worden gebouwd, wordt de ontruimingstermijn toch telkens verlengd. De heer van de Meerendonk, zegt. dat het thans is als of het lijkt dat de een boven de ander bevoordeeld wordt. Volgens de voorzitter is daar geen sprake van. De heer van Sprang stelt voor den inspecteur te vragen waarom die woningen onbruikbaar zijn. Na eenige discussie wordt besloten de wo ningen c. f en j onbewoonbaar te verklaren en voor de overige het advies van den inspecteur te vragen. Vervolgens werd een voorstel van B. en W. behandeld tot beschikbaarstelling van een be drag groot 2200.— tot 2800.— voor het doen vervaardigen van een uitbreidingsplan. De heer van Buul merkt op dat er geen ge legenheid is voor het zwemmen van kinderen. In Haarsteeg heeft men een prima natuurbad, maar daar is voor schoolgaande kinderen geen gelegenheid. De heer van Engelen deelt mede dat over 8 dagen voor de schooljeugd een betere gelegen- hi^l kan worden beschikbaar gesteld. De heer van Buul juicht het uitbreidingsplan toe. maar hij had gaarne daarin zien opgeno men de plaats voor een sportpark en zwemgele- genheid. De sport neemt in allerlei vorm toe, maar veel gelegenheid voor de beoefening er van heeft deze gemeente niet. De voorzitter zegt dat het niet direct in de bedoeling van het uitbreidingsplan is, daarin een sportpark op te nemen, temeer niet daar een de predikers, die de bijeenkomst leidden, nu God danken, dat hij Hitier heeft ge zonden? In de derde plaats beteekent de over winning op de Sovjet-Unie het openen voor Europa van belangrijke voorraad schuren der wereld. De Oekraïne, in Zuid-West Rusland ge legen, kan meer dan voldoende graan produceeren, zoodat iedere brooddistri butie in Europa overbodig zal worden en men daarenboven zooveel koeien, var- kens en kippen zal kunnen houden als noodig is voor de zuivelproductie, voor de vetproductie, voor de eiermarkt. Grondstoffen van verschillenden aard, waaronder pelroleum en daardoor ben zine wel voorop genoemd mag worden, zullen ter beschikking gesteld worden van Europa's volkshuishouding. Enge land en Amerika kunnen dan voortgaan met de blokkade van Europa, maar Euro pa zal daardoor dan geen boterham min der eten. In de vierde plaats beteekent de over winning op de Sovjet-Unie dat de weg vrij is voor de invoering van de nieuwe orde in Europa. Hitler is geen veroveraar, geen impe rialist, geen Napoleon, maar hij is de van God gegeven leider om de Germaan- sche voiKeren naar een groote toekomst te voeren. Weel gij, mijne volksgenooten, die in U voelt den drang om ook mede te hel pen aan de bevrijding van Europa, weet gü. dal als gij straks zult lezen van een opmarsch in de Sovjet-Unie en stil in U zelf zegt, wat jammer dat daarbij geen Nederlanders zijn, weet gij dat gij U dan vergist en dat er wel degelijk Nederlan ders bij zijn? Geen honderdduizenden, geen groot aandeel, maar dan toch een aandeel. Eenige duizenden Nederlanders zijn er bij. Het zijn degenen, die vrijwil lig dienst genomen hebben in de Stan darte Westland en bij het N.S.K.K., het nat ionaal-socialistische automobielkorps. Aan hen danken wij, dat nu de veld tocht in Sovjet-Rusland is begonnen, ook duizenden Nederlanders daaraan deel hebben. Nu gij U afvraagt wal kan ik doen, nn is mijn antwoord: In de eerste plaats dankbaar zijn voor het feit, dat duizenden volksgenooten mede optrekken legen de Sovjet-Unie, dat Nederland tenminste vertegenwoor digd is bij dezen kruistocht tegen het bolsjewisme. In de tweede plaats U niets meer la ten wijs maken door die lieden in Enge land, die ons volk lafhartig hebben ver laten toen uw jongens aan de Grebbeli- nie streden. In de derde plaats uw geesteshouding wijzigen; zelfs willen onderzoeken en niet. langer blindelings blijven sukkelen achter diegenen, die uit eigen belang, omdat zij bevreesd zijn voor het verlies van het gemakkelijke levenlje, den op marsch van den nieuwen tijd trachien tegen te houden. In de vierde plaats manmoedig en zon der meer te kankeren dan wij Nederlan ders gewend zijn, aanvaarden de moei lijkheden van dezen lijd, die niet te ont gaan zijn, omdat offers gebracht moeten: worden. Bedenkt, hoe ontzaglijk veel grooter de offers zijn, die de Duitschers moeten brengen om Europa naar een betere toekmst te voeren. In de vijfde plaats helpt waar gij kunt 0111 den goeden gang van zaken in Neder land te bevorderen. Neemt deel aan den productieslag, levert het koper af, dat voor de oorlogvoering noodig Is en be denkt daarbij, dat na den gewonnen oor log, na liet herstel van de verbinding met Indië, wij met elkander best in slaat zul len zijn om de geleden verliezen te her stellen. In de zesde plaats maakt het ons nali- onaal-socialisten niet moeilijker dan he> al is; wij zijn de dragers van de toekoms van ons volk. Zonder de N.S.B. heeft dit volk geen toekomst meer. Sluit U aaneen, bouwt met ons aan het herstel van ons volk. sportpark gewoonlijk in het hart van de ge meente moet liggen en daarvoor hier geen kans is. wegens het ontbreken van bosch en hei. Eenige jaren geleden hebben B. en W. den raad voorgesteld om de Teellandjes daarvoor te be stemmen, maar de raad heeft toen op dat voor stel afwijzend beschikt, zoodat B. en W. op aandrang van den raad dat perceel in werk verschaffing hebben laten verbeteren met het gevolg dat het nu voor jaren verhuurd is. Met het maken van een uitbreidingsplan komen ech ter dikwijls terreinen naar voren die voor sport park geschikt zijn, maar waar men nu zoo het oog nog niet op gevestigd heeft. Wat de zwem- gelegenheid betreft kan spreker mededeelen dat het Vlijmensche zwembad morgen zal worden geopend, terwijl in de Bossche Sloot een dam is aangebracht, zoodat alle gevaar om daar te zwemmen is opgeheven. De inspecteur voor Volksgezondheid heeft gezegd dat het water absoluut goed is, zoodat niets meer in den weg staat om van het zwembad gebruik te maken. Het voorstel van B. en W. wordt vervolgens goedgekeurd. De heer van Sprang vestigt bij de rondvraag de aandacht op de lage loonen der werkver schaffing in deze gemeente. Er wordt slechts 22 cent per uur verdiend, hetgeen neerkomt op ongeveer 11.— per week. waarvan nauwe lijks een persoon, laat staan een geheel gezin kan leven. De voorzitter zegt dat voor geruimen tijd in Den Haag de aandacht op deze kwestie is ge vestigd. Enkele ambtenaren van sociale zaken zijn toen hier geweest, hebben de zaak onder zocht en waren overtuigd dat het loon werke lijk te laag is. daar in het vrije bedrijf minstens eens zoo veel wordt verdiend. Zij hebben toe gezegd dat maatregelen zouden worden geno men om daarin verbetering te brengen, maar tot op heden heeft men er niets meer van gehoord. De heer van Sprang dringt er op aan om deze aangelegenheid nog eens aanhangig te maken, hetgeen de voorzitter toezegt, waarna sluiting.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 3