Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Buitenlandsch Nieuws. TEGEN HET BOLSJEWISME Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. NUMMER 54. ZATERDAG 5 JULI DIT BLAD VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. UITGAVE Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur Brieven, Ingezonden stukken, gelden, WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. in ons bezit zijn. enz. franco te zenden aan den Uitgever Telefoon No. 38. Giro No. 50798. Telegr.-Adres: ECHO. Prijs der Advertentiën: Abonnementsprijs 20 cent per regel. Minimum 1.50 Per 3 maanden 1.31. Franco per Reclames 40 cent per regel. post door 't geheele rijk lA7]/2. Bij contract flink rabat. de duitsche operaties Waaiwybsche en Lanplraatsche Hoofdredacteur: Jan Tielen, Waalwijk. DE VERNIETIGING VAN DE SOWJET-LEGERS BIJ BIALISTOCK. Reeds 160.000 gevangenen en een ontzaglijke buit. Bloedige verliezen voor de Sowjets. Meer en meer valt te overzien, dat de vernietigingsslag ten Oosten van Bialystock een beslissing van histori sche beteekenis heelt gebracht. Een ongelooflijke chaos heeft de Sow jet- legers overstelpt, die hier als wig wa ren opgesteld om Duitschland in den rug aan te vallen en den brandfakkel van het bolsjewisme naar Europa te brengen. Er kunnen nog weken verloopen al vorens achter 't front van onze stout moedig naar het Oosten rukkende aan- valsfonnaties het onmetelijke aantal gevangenen en de ontzaglijke hoeveel heid oorlogstuig en andersoortige buit bijeengegaard en tot in onderdeden geregistreerd is. De afmetingen van de zoowel hier als in de overige sectoren gelegerde slagen blijkt uit het feit, dat over den tijd van 22 Juni tot 1 Juli reeds thans 5774 gepantserde strijdwagens, 233Ü stukken gewoon en luchtdoelgeschut, vier pantsertreinen en niet te tellen hoeveelheden mitrailleurs en geweren als buitgemaakt of vernietigd zijn ge meld. Het Sowjet-luchtwapen heeft in de zelfde periode 4725 vliegtuigen verlo ren, waarvan 1392 in luchtgevechten, 112 door luchtdoelartillerie en 3221 die op den grond vernietigd werden. De tot dusver getelde aantallen ge vangenen beloopen meer dan 160.000. Bij de hardnekkigheid der Sowjet-ver- dediging en de verbitterde uitvalspo- gingen overtreffen de bloedige verlie zen van den vijand liet aantal gevan genen met een veelvoud. De eigen ver hezen zijn over het geheel verblijdend gering. VORDEREN VOORTDUREND. 'Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelde Woensdag mede: In het Oosten vorderen de operaties tegen de Sowjet-weermacht voortdu rend. Ten Zuiden van de Pripet-moe- rassen bij Zloczow is het tot een slag tusschen gepantserde strijdkrachten gekomen, waarbij 100 Sowjet-pantser- wagens werden vernietigd. In de streek van Doebno geraakten gepantserde Sowjet-strijdkrachten tusschen onze achterwaartsche divisies, die als re serve volgden, en werden na een strijd van twee dagen vernietigd. Daarbij vielen 120 gepantserde gevechtwagens in onze handen. Een groot deel van de Sowjet-legers die ten Oosten van Bialystock waren ingesloten, is vernietigd. Van de on afzienbare buit zijn tot dusverre onge veer 100.000 gevangenen, 400 gepant serde gevechtswagens en 300 stukken geschut geteld. Zooals reeds in een speciaal bericht bekend is gemaakt, is Riga in onze handen. Ook Windau is bezet. In ver- eeniging met den Finschen bondge noot zijn afdeelingen van onze weer macht in midden- en Noord-Finland overgegaan tot den aanval op de Sow- jet-grenzen. 220 SOWJET-PANTSERWAGENS VERNIETIGD OF BUITGEMAAKT. Naar 't opperbevel van de Duitsche weermacht in een extra-bericht mede deelt, zijn in den Dinsdag geëindigden slag tusschen gepantserde strijdkrach ten in Galicië opnieuw 220 pantser wagens vernietigd of buitgemaakt. DE DUITSCHERS VEROVEREN RIGA. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Woensdagavond bekend Vanochtend hebben troepen van het Duitsche leger Riga ingenomen, nadat reeds 29 Juni ver vooruitgeschoven strijdkrachten, onder hevel van kolo nel Lasch,' in een snellen aanval via Mitau strijdend het Zuid-Westelijk deel van de stad waren binnengedron gen. JAPAN NEEMT EEN BELANGRIJK BESLUIT OVER DE NATIONALE POLITIEK. Woensdag is in de Japansche hoofd stad een officieel communiqué uitge geven, waarin gezegd wordt dat er „Woensdagochtend in de conferentie hij den Keizer een belangrijk besluit over de nationale politiek genomen is, om het hoofd te bieden aan den toe stand van dit oogenblik". Domei publiceert de volgende ver klaring van den minister van Buiten- landsche Zaken, Matsoeoka: „Zooals de regeering hekend ge maakt heeft, is er heden in de confe rentie hij den keizer een belangrijk besluit genomen. Het spreekt vanzelf, dat de toestand welke voortspruit uit den oorlog tusschen Duitschland en de Sowjet-Unie, niet eenvoudig kan worden afgedaan met zich voor te stellen, dat hier slechts sprake is van het uitbreken van een oorlog tusschen Duitschland en' de Sowjet-Unie. Wij zijn daarom voornemens de ontwikke ling van den toestand met de grootste zorgvuldigheid en vastberadenheid ga de te slaan en wel op grond van voor bereidingen, waarin wij volledig ver trouwen kunnen stellen. Wij moeten onze aandacht onverstoorbaar wijden niet alleen aan de ontwikkeling van den oorlogstoestand, doch aan den toestand van de geheele wereld, aan de neigingen der afzonderlijke mo gendheden en de bij hen heerschende politieke toestanden. Ik heb den in druk, dat zich in de geheele wereld, vooral in Oost-Azië met rechtstreek- schc betrekking tot ons land, een ge vaarlijke toestand ontwikkelt. Hoe ernstiger de toestand'is, des te rustiger en bedaarder moet ons volk zijn. Eens gezind in al zijn lagen moet het den wil volgen van Zijne Majesteit en er naar streven, niet de geringste fout hij het volgen van den Japan aangewezen weg, te begaan. De Japansche minister-president, prins Konoje, heeft heden in een radio-rede verklaard „De wereldbrand breidt zich snel uit en niemand weet wanneer en waar hij geëindigd zal zijn". „De algemeene toestand van de we reld", zoo vervolgde prins- Konoje, „wordt met den dag ingewikkelder. Doch welke veranderingen de wereld ook ondergaat, Japan moet den hem voorgeschreven eigen weg op gaan. Onder het Japansche volk mag niet de opvatting bestaan, dat thans dit of dat gedaan moet worden, omdat andere landen het zoo gedaan hebben. In dezen toestand van de wereld moet Japan enkel en alleen op zijn eigen kracht vertrouwen. Daarom zijn thans de eenheid der natie en de mobilisatie van alle krachten noodzakelijker dan ooit. Hel Chineesche conflict duurt reeds vijf jaar en ik begrijp, dat hier over onder het volk ontevredenheid heerscht. Ik betwijfel, of andere lan den vijf jaar lang onder dergelijke oin- (Zie vervolg Buitenland 2e pagina). Betooging in Den Haag en Den Bosch. Over ons land vaart momenteel een geweldige actie tegen het Bolsjewisme, hetgeen tot uiting komt in tal van be toogingen die in alle voorname steden van ons land gehouden zijn. Wij herinneren in dit verband aan de machtige anti-Sovjet demonstratie in Am sterdam, waarvan wfj in ons vorig num mer een uitvoerig verslag gaven, terwijl een dergelijke demonstratie ook plaats had in Den Haag, waar Vrijdagavond duizenden, personen voor het gebouw van den Hoogen Raad waren samenge stroomd om te luisteren naar de woor den van Oberdienstleiter Schmidt en den plaatsvervangend leider van de N.S.B. C. v. Geelkerken. Wij geven ook daaromtrent nog een resumé. Oberdienstleiter Schmidt wees op den strijd in Duitschland tegen het commu nisme, waaraan Adolf Hitler de beslis sende richting gaf door zijn oproep tot zijn kameraden, om samen den strijd aan te binden mede tegen de joden en pluto craten, die in Duitschland het commu nistische gevaar vergrootten. Heden hegrijpen nog zoovele Nederlan ders niet, wat hetnationaal-socialisme beteekent. Doch wij weten, hoe onze ka meraden zich tegen hel communistische gevaar hebben geweerd en wij eeren den onbekendenS. A.-ma.i, die als eerste zijn leven in dien strijd heeft moeten laten. C (Krachtig applaus). Thans strijden de bruinhemden van Hitier en de zwarthemden van Anton Mussert samen voor de verwezenlijking van de nationaal-socialistische idealen. Evenals vóór 20 jaren in Duitschland het geval was, waren het voor kort in Neder land de joden, die de volksche gedachte ondergroeven en die hier te lande tegen Duitschland hitsten. Spreker geeft vervolgens een korte schets van de gruwelen van het Bolsje wisme, totdat nu het tijdstip gekomen is om daarmede definitief af te rekenen. De Fuehrer heeft in 1939 nog getracht in zooverre tot overeenstemming met het Sovjet-Russische bewind te komen, dat het de grenzen van de Sovjet-Unie niet meer zou overschrijden, doch wat sinds dien is ervaren, o.a. dat Churchill en zelfs de Nederlandsche ex-koningin dooi den oranjezender gezegd hebben. „Liever met het bolsjewisme dan met Adolf Hit ler samen te werken", doel ons de con sequenties trekken. Een groot deel van de Nederlandsche bevolking begrijpt nog niet waar het om gaat, want zij begrijpt het nationaal-soci- alisme niet. Doch ook de Duitsche nati- onaal-socialisten hebben aanvankelijk slechts weinig ledenaanhang gevonden. Hun aanhang groeide echter in eenigc jaren van 1.000 tot 10.000, daarna tot 100.000, tot een millioen, lot 60 millioen en tenslotte tot 84 millioen. (Daverende toejuichingen). Tot de Nederlandsche kameraden zei- de spreker: Houdt het oranje-blanje-bleu van uw oude princevlag in eere en zorgt ervoor dat het niet door marxisme en bolsjewisme wordt bezoedeld. Thans roept de groote moeder Germa- nia ons op om het bolsjewisme uit Euro pa te helpen verdrijven. Dat heeft Adolf Hitler reeds in „Mein Kampf" voorzien. Thans zijn onze geest en ons gebed bij onze soldalen, die in de sterkste weer macht op aarde strijden e.n die hun taak niet zouden kunnen volbrengen, indien zij Gods zegen niet hadden. Zoo treden wij onder aanvoering van onzen Fuehrer in vol vertrouwen aan om den bolsjewistischen duivel te vernieti gen en he.t nalionaal-socialisme in Euro pa te doen doordringen tot allen. Spreker eindigde zijn gloedvolle, met gespanlien aandacht door de duizenden toehoorders gevolgde rede met een „Voor Adolf Hitler Sieg Heil". Rede van Geelkerken. Hierna trad de heer C. van Geelkerken, plv. leider der N.S.B. en hoofdstormer van den Nationalen Jeugdstorm naar vo ren. Ook deze spreker deed in geestdriftige bewoordingen uitkomen, dat het thans om de eindafrekening gaat en dat het Nederlandsche volk nu moet kiezen tus schen nationaal-socialisme of bolsjewis me. Tegenover den vervloekten oproep der communistische internationale „Proleta riërs aller landen, vereenigt u", stellen wij onze leuze: „Volk sluit u aaneen". Tusschen bolsjewisme en nat.-socialis- me hebben wij als volk van Germaan- schen bloede, onze keuze reeds lang ge daan. Wij staan in trouw en verbonden heid aan de zijde van den Germaanschen Fuehrer. (Algemeene toejuichingen). Spreker zeide „dat als antwoord op de vraag van de vrouw van de overzijde van het Kanaal, de nationaal-socialisti sche vrouwenorganisatie van Maandag a.s. af een inzameling zal houden onder de vrouwen van Nederland ten voordee- Ie van het Duitsche Roode Kruis." (Luid applaus). In het vervolg van zijn rede gaf de heer van Geelkerken de verzekering, dat de Nederlandsche nationaal-socialisien liever met de Duitsche kameraden ten onder zouden gaan dan dat zij levend in handen van de Engelsche machthebbers zouden komen. (Herhaald houz.ee geroep). Ook uit de concentratiekampen, die een uitvinding van de Engelschen ui? den Boerenoorlog zijn hebben natio- naal-socialisten doen hooren, dat zij gees telijk ongebroken zijn gebleven. Spreker gaf uiting aan de hoop, dat thans eindelijk de oogen van de meer derheid van het Nederlandsche volk open zullen gaan en dat de beste tradities van ons volk verder naar voren zullen komen. Als volk kunnen wij thans niet wegkrui pen. De nationaal-socialisten weten en begrijpen dat. Zij zullen offeren wat zij kunnen _n de overwinning voor het m- tionaal-socialistische Germaansche rijk te helpen verzekeren. Spr. eindigde: „Met Mussert, hou zee". Plechtig deed het muziekkorps van den Duitschen Arbeidsdienst hierna „Mijn schilt ende betrouen" over het plein weerklinken. Allen brachten hierbij den nationaal- socialistischen groet. Tenslotte werden het Deutschland en het Horst-Wessellied met eenzelfde plech tigheid en eerbetoon ten gehoore ge bracht. Wij zullen hier laten volgen het ver slag dat wij vonden in de Prov. Crt. van de openlucht-vergadering in de hoofd stad onzer provincie. Gelijk op talrijke groote plaatsen van ons land werd Zaterdagavond ook in onze stad een openluchlvergadering ge organiseerd door de Nationaal-Socialisti- sche Beweging in samenwerking met de N.S.D.A.P., welke openluchtmeeting ge richt was tegen het cultuur-vernietigen de bolsjewisme. Deze bijeenkomst op de markt werd mede bijgewoond door den Beauftragte van den Rijkscommissaris voor de provincie Noord-Brabant Dr. Ritterbusch met zijn staf; den Pressede- zernent voor Noord-Brabant, den heer Rösner; Ortsgruppenleiter Görbing en Hauplsturmführer Küthe. Door middel van luidsprekers werd het gesproken woord versterkt. Het eerst werd het woord gevoerd door den heer W. Schmidt, Beauftragte van den Rijkscommissaris voor de provincie Limburg, die zich in de Duitsche taal richtte tot zijn volksgenooten en -tot de Nederlandsche Nationaal-Socialisten. Hij wees erop, dat de nieuwe ordening van Europa thans door millioenen Europea nen als noodzakelijk wordt erkend. Spr. ging na hoe de oorlog, dien wij thans meemaken in feite reeds in Augustus 1914 begonnen is en betoogde, dat, in de revolutie welke wij thans meemaken, de wereld tot de overtuiging gekomen is, dat het niet alleen gaat om het lot van het Duitsche volk, maar om het lot van Euro pa. Hij wees erop, dat het slechts door de bedreiging van Engelsche zijde voor den Führer noodzakelijk geworden was, onze grenzen door zijn troepen te doen overschrijden en wees op de geweldige wapenfeiten, in het vorige oorlogsjaar door het Duitsche leger verricht in dienst van de nieuwe ordening in Europa. Wan neer hier thans iemand vraagt wat hier na zal komen en of de Nederlanders hun vrijheid terug zullen krijgen, dan bclo ven wij dat. Doch er is een ding dat Duitschland dan van de Nederlanders moet verlangen n.l. dat zij begrijpen, wel ke hun taak is nu het om het lot van Europa gaat en dat zij hun lot verbonden weten aan dat van Duitschland. Spr. deed daarom een oproep, om mede te helpen in het vervullen van de grootsche taak, die Duitschland zich heeft gesteld. Dit kan ieder Nederlander, door te zor gen dat hij zijn plicht doet, de boer op zijn land, de arbeider op zijn werkplaats. Dan zal het niet lang meer duren en zal ook de laatste vijand spoedig gebracht zijn, waar hij behoort. Onze wensch, aldus spr., is het, dat wij hier als Germaansche broeders samen- staan en samenwerken. Straks zullen wij er trotsch op mogen zijn, naast elkander gestaan te hebben. De heer H. J. Leeuwenberg voert het woord. Vervolgens werd het woord gevoerd door den gemachtigde der N.S.B. voor de Provincie Noord-Brabant H. J. Leeu wenberg. Doelend op de zooeven door den heer Schmidt uitgesproken rede, zei- de hij: Hier slond een Duitschcr, die tot U Nederlanders sprak: Nederlanders ontwaakt, waakt op, gordt U aan ten strijde voor den ophouw van een nieuw en beter Europa. Geen man en geen vrouw kan er in dit land gevonden wor den, die tevreden was met den toestand van voor 10 Mei. Er waren er enkelen, ja, maar die zitten thans in Londen. Wij Nationaal-Socialisten hebben er begrip voor, dat men angstig staat op den drem pel van het verleden naar de toekomst. Het is onze plicht, offers te brengen. Den 22sten van deze maand rukten de scha ren van Adolf Hitler Rusland binnen en die 22ste Juni is de datum waarvan ge schreven wordt: Hier begon ilè strijd te gen het bolsjewisme. In deze katholieke stad wil ik de vraag stellen: zijt gij vergeten, dat de Paus een rondschrijven heeft gericht tegen het goddelooze communisme. Beseft gij dan niet, dat gij doen moet wat noodig is om te zorgen, dat dat communisme bedwon gen wordt. Wij staan hier in een katho lieke streek en het is den katholiek voor gehouden, dat hij gehoorzaam moet zijn. Hem is voorgehouden, dat het goddeloo ze communisme moet worden vernietigd. Nog is de sluier niet opgelicht van alle gruwelen, die daar in Rusland hebben plaatsgehad maar men heeft hier iets gehoord, van de tienduizenden, die daar werden gedood; van den grond, die van de boeren werd afgenomen en hoe de grootste kerk van Moskou werd veran derd in een bioscoop. Wij weten dit al les wel. Doch dit land was slapende en besefte niet, wat er te koop was in Euro pa. Het bolsjewisme streed verder en greep om zich heen in Mexico, in Span je. Waar waart gij, katholieken van Bra bant, katholieken van 's-Hertogenbosch. Wie vochten tegen het bolsjewisme? De bruine hemden van Hitier en de zwart hemden van Mussolini, doch uw katho lieke organisaties bleven thuis. Dacht gij echter, dat het roode beest niet meer bestond? Ook in September 1939 zei men: Kijk, de pastoor heeft het altijd wel gezegd: Nationaal-socialisme en Communisme zijn hetzelfde. Zij be grepen niet, dat het slaatsmansbeleid, (lat in Berlijn den scepter zwaaide, had ingezien, dat de beschaving niet kon worden gered, als men niet zorgde, dat men eerst in den rug gedekt was om eerst later den vijand in het Oosten met ijzeren vuist uit elkaar te slaan. Het mo ment is nu aangebroken, dat de nieuwe orde wordt gebouwd, dat het vernieti gende communisme wordt verjaad en dat al datgene wordt uitgesneden, dat ont bindend werd voor het Nederlandsche volk. De Duitschers vragen: Nederlan ders wordt vrij en leert, dat gij voor 10 Mei niet. vrij waart. Mussert of Moskou, dat is de leus van dezen tijd en dat is die keus voor ons misleid volk. Datgene wal U vroeger is gezegd en geleerd was leu gen en bedrog. Aan ons Nederland wordt in de rede van den rijkscommissaris aan geboden de positie van gelijkberechtigd Europecsch volk. Is het te begrijpen, dat de overwinnaar met zooveel edelmoedig heid staat ten opzichte van het overwon nen volk? U wordt uitgenoodigd samen mede te bouwen aan het nieuwe Europa. Moeien wij ons niet schamen voor de houding, die wij tot dusverre toonen? Mussert of Moskou, dat is het parool van dezen tijd, dat is de leus, die staat boven deze bij eenkomst. Men vraagt U niet, om Duitschers te worden. Wij zijn geen Duitschers en wil len het niet worden. Wij willen en wen- schcn, dat de partijstrijd van het verle den vergeten wordt, omdat wij van ons volk wenschen, dat het eendrachtig en een zij, omdat slechts een eensgezind volk groot kan zijn voor de toekomst, voor het nageslacht. Zoo klopt het Nalinaal-Soci- alisme hier aan de poorten van het land. Al hebt gij de beteekenis daarvan nog niet ten volle in U op kunnen nemen, wat geweest is komt nooit meer terug. Schaart U aaneen, hebt den moed te strij den voor een nieuwen lijd. U kunt kie zen tusschen de positie van overwonne ne of gelijkberechtigde. Wij N.S.B.-ers weten wat de keuze zal zijn, omdat het volk een Godsgeschenk is, omdat het door God gewild is; omdat wij willen, dat het de plaats krijgt, waarop een groot en eensgezind volk recht heeft. Spr. besloot zijn rede met het uitbrengen van een drie werf „Houzee!" en „Sieg Heil". Met muzikale begeleiding van een W.A.- muziekkorps werden daarop de eerste strofen van het Deutschlandlied, het Horst Wessellied en de zesde strofe van het Wilhelmus gezongen.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 1