Akkertje SPORT Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON DE 0U3BELGAI1GSTER ingang van heden tot 1 September '41 geen toestemming zal worden gegeven voor het spelen van seriewedstrijden en vriendschappelijke ontmoetingen. Voor de enkele nog te spelen promo tie- en 'degradatiewedstrijden welke helaas door samenloop van omstandig heden verlaat zijn, geldt dit verbod niet. Dit besluit houdt dus in, dat alle ver leende toestemmingen voor het houden van seriewedstrijden van af heden zijn ingetrokken. Door deze bepaling van het bestuur van den Nederlandschen Voetbalbond, aldus het A.N.P., is men dan eindelijk overgegaan tot de instelling van een gesloten voetbalseizoen. Het algemeen sportbelang wordt hiermede zeer zeker gediend. De specifieke zomersporten zullen hiervan ongetwijfeld profijt trek ken, terwijl de belangstelling voor de voetbalsport in de nieuwe competitie eerder zal zijn toe- dan afgenomen. DE NIEUWE LESSENTABEL DER GYMNASIA. Zooals den lezer bekend zal zijn, heeft de Secretaris-Generaal van het Departement van Opvoeding, Weten schap en Cultuurbescherming een nieuwe lessen tabel opgesteld voor de gymnasia. In de volgende regelen volgt ten ge* rievc van de lezers een korte uiteen zetting, waarin wij de cijfers der ta bellen in woorden trachten om te zet ten. Vooreerst merke men op, dat de wijzigingen in de bestaande urenta bel, die dateert van 7 Juni 1919 (Stbld. 88), gedurende den volgenden cursus* 1941/'42 slechts zullen gelden voor klasse I en II, terwijl in de vol gende cursusjaren telkens één klas meer de nieuwe tabel zal volgen. In den aanhef van het besluit, van hel Departement uitgaande, wordt ge zegd, dat de nieuwe tabel voor de Openbare Gymnasia geldt. Volgens de beslaande voorschriften hebben ook de bijzondere, aangewe zen gymnasia behoudens zekere af wijkingen, hun door de wet toege staan zich naar deze tabel te rich ten. De eerste opvallende wijziging is, dat het aantal uren voor Nederlandsch voor het gcheele Gymnasium wordt gebracht van 14 op 19, doordat de klassen 2 t.m. 6 ieder een uur weke lijks meer krijgen dan nu het geval is, terwijl de eerste klasse 4 uur per week blijft houden. Ten tweede zal voortaan in de eer ste klasse niet meer 4 uur wekelijks ondericht gegeven worden in het Fransch, maar wordt reeds in het eer ste leerjaar 4 uur Duitsch voorge schreven. In een radio-toespraak heeft de Secretaris-Generaal van het Depar tement, prof. J. v. Dam, de redenen uiteengezet, waarom deze maatregel genomen is. Hel aantal uren Duitsch is zoodoende op het gymnasium ver meerderd. Toch is daarom niet het Fransch zeer aanmerkelijk beperkt: het aantal uren is gebracht van 10 op 14. De volgorde der moderne talen is levens gewijzigd; deze zal zijn: Duitsch, Engelsch, Fransch. Er is een derde vak, dat een aan zienlijke uitbreiding heeft gekregen: de Lichamelijke Oefening. Tot nu toe zijn voor ieder der zes klassen twee wekelijksche uren Lich. Oef. bestemd: samen dus 12 uur. Voortaan wordt voor de laagste 3 klassen: drie uur per week voor schrift, voor de hoogerc blijft het twee uur, zoodat het aantal wordt: 15. Vermelden wij nu de vakken, waar op gekort wordt, dan zien we aller eerst, dat de Natuurkunde en de Scheikunde niet meer zullen behoo- ren tot de leerstof voor de vijfde klas se A (de afdeeling B behoudt even veel Natuurkunde, maar krijgt 1 uur Scheikunde minder). Tot de verminderde vakken behoort de Aardrijkskunde, waarvoor 1 uur minder wordt uitgetrokken. Ook aan de Wiskunde zal, wanneer het pro gram geheel doorgevoerd is, op het Gymnasium een enkel uur minder worden besteed. Een zeer opvallende wijziging is voorts deze: dat voor de B-leerlingen SUCCESRIJK VERLOOF VAN DEN STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Aan het "Finsche front bezetten de Duitschers Sal la; verdere vorderingen in Estland gemeld. Het opperbevel der Duitsche weer macht deelde Woensdag mede: Aan het geheele Oostelijke front heeft de strijd een succesrijk verloop. In den strijd tegen Engeland heeft de luchtmacht in den afgeloopen nacht wapenfabrieken in Birmingham, de rijkswerf en ravitailleeringsbedrij- ven in de haven van Plymouth en voor den oorlog belangrijke doelen in de havens van Great Yarmouth en Aber-/ deen gebombardeerd. Het succes dezer aanvallen bleek uit vele groote bran den. Bij luchtaanvallen op vliegvelden in het Zuid-Oosten van Engeland zijn bomtreffers tusschen startende vlieg tuigen waargenomen. Bij vijandelijke pogingen om aan vallen te doen op de Kanaalkust en de Duitsche Bocht, hebben Duitsche ja gers gistermiddag 11 Britsche jacht- toestellen neergeschoten, waarbij slechts één Duitsche jager verloren ging. Britsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht op verschil lende plaatsen in West-Duitschland brisant- en brandbommen.laten vallen. De burgerbevolking leed verliezen aan dooden en gewonden. Acht der aan vallende vliegtuigen werden door nachtjagers en afweergeschut neerge schoten. Bij de met succes bekroonde lucht gevechten, die gisteren bij het Kanaal zijn gevoerd, heeft het jachteskader Richthofen zijn 644ste overwinning in de lucht behaald en daarmede zijn to taal van den wereldoorlog bereikt. Daarbij behaalde luitenant Schnell zijn 38ste, 39ste en 40ste overwinning in de lucht". Ostrow, Fellin en Pernau in Duitsche handen. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Aan den Noordelijken vleugel van 't de Geschiedenis een „afloopend" vak wordt: deze zullen n.l. in de zesde klasse niet meer onderwijs in Geschie denis ontvangen, voor hen is het op de vijfde klas met 3 uur wekelijks Geschiedenis afgeloopen. Niet onvermeld moet blijven, dat na de geheele doorvoering van het program (de bedoeling is dat dit zal zijn op 1 Sept. 1945) aan de B-leerlin gen in klasse V en VI een uur meer Latijn wordt toegedacht. Deze wijzi ging zal het karakter van het onder wijs in de hoogste klassen zeer zeker beïnvloeden. woordpsjfl 7 Pünstiller Kiespijn Q^j) Zenuwpijn 7 front is de poging der Sowjets 0111 aan de grens tusschen Letland en de Sow- jet-Unie nieuwe defensieve stellingen te betrekken mislukt. Dc bolsjewisti sche afdeelingen, die tegen de opruk kende Duitsche-troepen in het vuur waren gebracht, werden verslagen. Bij die operaties werd Ostrow genomen. Bij hun verder oprukken naar Estland hebben Duitsche troepen Fellin en Pernau bezet. De Duitsche troepen be zetten Salla. Aan het Finsche front werd, 11a he vige gevechten, de zwaar versterkte stad Salla door de Duitsche troepen bezet. DE OOSTELIJKE AANVALLEN VORDEREN STEEDS. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte bekend: Dc operaties in het Oosten vorderen onweerstaanbaar. Aan het Finsche front werd op 8 Juli met steun van omtrekkende bewegingen van Finsche strijdkrachten het krachtig versterkte Salla na gevechten va^ verscheidene dagen door Duitsche formaties inge nomen. De daar strijdende Sowjet- divisie werd uiteengeslagen. In Noord-Afrika werden plaatselijke aanvallen van vijandelijke pantser strijdkrachten vfen Tobroek uit afge slagen. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben op 8 en 9 Juli militaire doelen in de haven van Tobroek en een vlieg veld ten Zuid-Oosten van Mersa Ma- troe met succes met bommen aange vallen. Ten Noorden van Solloein heeft een Britsche torpedobootjager een bomtreffer gekregen. Vrij sterke strijdkrachten van Duit sche gevechtsvliegtuigen hebben des nachts vliegtuigloodsen ten Westen van Ismailia aan het Suezkanaal in brand geworpen. ENGELSCHE AANVALLEN BIJ TOBROEK EN OP KRETA AFGESLAGEN. Ten Zuiden van Tobroek hebben de Engelschen, naar aan het D.N.B. ge meld wordt, getracht op 8 Juli met pantserwagens een doorbraak tot stand te brengen door den hechten ring van de Duitsche en ltaliaansche troepen. Nadat de eerste aanval in het vuur van de Duitsch-Italiaansche strijd krachten onder zware verliezen was mislukt, konden verdere aanvallen van de Engelschen niet meer tot ont wikkeling komen. VIJANDELIJKHEDEN TUSSCHEN SYUIë EN ENGELAND GESTAAKT. Generaal Dentz verzoekt om teen wapenstilstand. Officieel is te Vichy medegedeeld: Sedert een maand voeren onze troe pen in den Levant een verbitterden strijd 0111 aan den wil van Frankrijk, de verdediging van de aan zijn hoede toevertrouwde gebieden te waarbor gen, kracht bij te zetten. Geleid door den wensch een bijzon der smartelijk bloedvergieten te ver mijden en het oorlogsleed voor dc be volking van Syrië en den Libanon te verkorten en in het bewustzijn, dat de wapeneer ongeschonden is, heeft de Fransche regeering derhalve besloten generaal Dent te machtigen 0111 sta king der vijandelijkheden te verzoe ken. Dienovereenkomstig is te Beiroet door bemiddeling van den consul-ge neraal der Vereenigde Staten "een dé marche ondernomen. United Press meldt uit Ankara: Van betrouwbare zijde wordt mede gedeeld, dat de Engclsch-Fransche on derhandelingen in Beiroet plaats vin den. AMERIKA ANSCHE PLANNEN IN ZAKE KAAP VERDISCHE EILANDEN, DAKAR EN AZOREN? In politieke kringen te New York is men algemeen van meening, dat de Vereenigde Staten de Azoren, de Kaap Verdische eilanden en Dakar zullen bezetten. Volgens den correspondent te New York van de „Daily Mail" zou den de plannen hiervoor reeds volledig zijn uitgewerkt en gereedliggen. Intusschen is Woensdag een nieuw contingent Portugeesche troepen te Lissabon naar de Azoren scheep ge gaan. Het grootste deel dezer troepen bestaat uit infanterie- en -artillerie- afdeelingen van de Portugeesche weer macht. In de Amerikaansch,e pers worden er, volgens A.N.P., toespelingen op ge maakt, dat Roosevelt zich na IJsland, moet meester maken van vooruitge schoven posten in West-Afrika. De „Washington Post" schrijft bv.: „Roo sevelt is Nazi's voorgeweest en heelt den Engelschen een last afgenomen. Wanneer een soortgelijke maatregel aan de West-Afrikaansche kust zou worden genomen, zouden zij de Fran- N. V. B. Wat Zondag gespeeld wordt. Afdeeling IV. Promotiecompetitie 2e klasse. LimburgiaMiranda. StandaardRBC. schen er des te meer van overtuigen, dat het ons ernst is". Senator Pepper, die gewoonlijk als spreekbuis der regeering beschouwd wordt, heeft verklaard: „Ik hoop, dat, ingeval Hitier desbetreffende voor nemens zou hebben, hetgeen hij alleen bij wijze van agressie zou doen, wij van onzen kant bereid zullen zijn de Azoren, de Kaap Verdische eilanden en de Kanarische eilanden te bezet ten". Churchill's mededeeling. De mededeeling van Churchill, dat Engelsche troepen ook verder op IJs land blijven en dat Engelsche en Ame- rikaansche oorlogsschepen te zamen de scheepvaartlinies open zullen hou den, baart, volgens D.N.B. te Washing ton, opzien. In politieke kringen te Washington neemt men aan, dat Churchill Engeland gerust heeft wil len stellen, dat hij IJsland niet aan „die Yankees" zal overlaten, maar En- gelands aanspraken op het eiland in stand wil houden. Wat de Woensdag in het Witte Huis gehouden persconferentie en de ver klaringen van Roosevelt betreft, eischt dc in Washington verschijnende „Dai ly News", dat onder geen omstandig heden een Amerikaansch expeditie- leger naar Europa of het Nabije Oos ten zal worden gezonden. Zooals door de Engelsche generaals Auchinleck en Wavell is geëischt. Het blad juicht 't toe, dat deze eisch Woensdag door den secretaris van Roosevelt van de hand is gewezen. De secretaris ver klaarde ten aanzien van Auchinleck's uitlating, dat Churchill uitdrukkelijk heeft gezegd, dat Engeland zijn taak zelf zal uitvoeren, wanneer men het slechts de werktuigen daarvoor geeft. De bekende politieke schrijver Sulli van verklaart in de „Washington Post": Roosevelt's expeditie naar IJs land gaat verder dan alles, wat hij tot dusver heeft gedaan en beteekenl een volkomen inbreuk op zijn belot- ten, dal hij geen Amerikaansche strijd krachten naar vreemden bodem zou sturen. Het Londensche blad „Daily Ex press" aldus een ander A.N.P.-tele- gram schrijft, dat de Atlantische Oceaan een Engelsch-Amerikaansche zee is geworden. Het is de moedigste stap, dien Amerika tot dusverre voor de hulpverleening aan Engeland ge daan heeft. Van IJsland tot aan Tri nidad en Britsch-Guyana staan Ame rikaansche troepen, om een beweging van de As naar het Westelijk Halfrond te verhinderen. Dit geeft Amerika het recht en den plicht in alle wateren tol aan den 15den lengtegraad en nog verder te patrouilleeren. De 15de leng tegraad echter sluit de Kaap-Verdische Eiranden en Dakar in. Amerika zal niet toelaten, dat iemand het vóór is. Promotie-competitie 3e klas. ESV—Mulo. NeveloVeloc. DoskoDESK. Promotiecompetitie 2e klasse. Limburgia zal morgen met Picus op gelijken voet kunnen komen, omdat deze vereeniging een thuiswedstrijd speelt te gen Miranda en natuurlijk daarbij geen moeite zal hebben 0111 een overwinning te behalen. RBC, dat de verre reis naai «Ml „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". 65) Wacht u een oogenblik! zei Pe ters met zijn holle stem. Ik heb u iets te zeggen, mylord mylady. Een hoestaanval legde hem voor enkele oogenblikken 't zwijgen op. U zei, dat deze dame dc dochter van den graaf van Mersia was? Redmayne ging naar hem toe. Ja, zei hij. Kende u den graaf? Maar wilt u niet gaan zitten? U bent ziek en zwak. Neen, ik kende hem niet, zei Pe ters schor. Ik heb hem nooit ontmoet, hij wist niets van mijn bestaan en toch was ons beider lot nauw verwe ven. Mylord, ik heb u een geschiedenis te vertellen, ging bij voort en ik moet kort zijn en profiteeren van het restje kracht dat me nog overblijft. Ik was eens heer ja, hoewel daar nu erg weinig meer van te zien is. Ik had geld en vrienden te veel geld, te veel zoogenaamde vrienden. U zult wel weten, hoe het een man in zoo'n geval gewoonlijk gaat temeer als er een vrouw in het spel is, die niet tot ware liefde in staat is, dié slechts berekening en hebzucht kent. De vrouw was slecht en harteloos, maar ik hield van haar en vertrouw de haar ik vertrouwde haar genoeg 0111 haar te trouwen en haar mijn naam te geven. Voor deze dwaasheid ben ik zwaarder gestraft dan voor mijn werkelijke fouten. Ruim een jaar leefden wij uitsluitend voor ons vermaak; toen verliet ze mij. Ik had het altijd wel gevreesd, want ze was zoo lichtzinnig en ongestadig als een vlinder. Ze was actrice, en omringd door bewonderaars mannen cue even weinig begrip van plicht en eer hadden als zijzelf. Ze vertrok met één van hen, en ik deed geen moeite, haar terug te halen. Ik trachtte zelfs geen wettelijke regeling te treffen. Ik had meer dan genoeg van het oude leven, dat ze mij tot een hel had gemaakt, en ik verliet Engeland. Hij snakte naar lucht en veegde het zweet van zijn voorhoofd met den rug van zijn hand. Ik was bovendien ook gedwon gen, de wijk te nemen, want ze had al mijn geld verkwist, en, erger nog, ik had een misdaad begaan 0111 aan geld voor haar te komen. Ik had een chèque vervalscht er is geen reden 0111 dit langer te verzwijgen en met dit gestolen geld nam zij de vlucht. Twee jaar bleef ik in het buitenland; toen ik terugkwam, hoorde ik, dat mijn vrouw dood was. Ik zwierf eeni- gen tijd rond, en op één van mijn zwerftochten maakte ik kennis met juffrouw Carter en haar dochter. Ik ging van Susan houden en ze liep van huis weg om met me te trouwen, daar haar moeder zich tegen ons huwelijk verzette. Juffrouw Carter liep naar het raam en bleef onbewegelijk naar buiten staan kijken. Ik had Susan niet verteld, dat ik al eens eerder getrouwd was geweest en dat mijn vroegere vrouw bigamie had gepleegd en met een anderen man ge trouwd was. Een verschrikkelijke hoestbui over viel hem en eenigen tijd leunde bij ge heel uitgeput in zijn stoel achterover. Irene bracht hem een glas water en Redmayne drong hem, er van te drin ken. Peters keek dankbaar naar hem op en toen zijn krachten terugkeerden ging hij verder: Ja, ze was opnieuw getrouwd. Ze was al dood, toen ik er van hoor de. Ik had geen lust, het verleden weer op te rakelen ik was veel te dank baar, dat het achter den rug was. Ze was dood, en daarmee was alles afge« loopen. Wat ze verder nog misdaan had, nadat ze mij verliet, ging mij niet aan. Maar nu zijn handen krampten zich 0111 dc stoelleuningen en hij keek Irene met een eigenaardi- gen blik aan, nu moet ik spreken. Ik heb wel eens hooren zeggen, dat men de plannen der Voorzienigheid niet kan verijdelen, al zou men dal willen. Vandaag heb ik het bewijs daarvoor gehad. U komt hier, en ik hoor den naam van deze dame, en dien van haar vader, en het wordt me in mijn laatste uur nog gegeven, althans iets van het verleden goed te maken. Er is niet de minste reden, my lady, 0111 u te schamen over den titel, dien u gedragen hebt, want die kwam u rechtens toe. Irene werd bleek, en Redmayne strekte zijn hand uit en streek haar kalmeerend over den schouder. De naam van mijn vrouw was Elsa Grahame en de man, met wien zij een ongeldig en ongeoorloofd hu welijk sloot, daar ik, haar wettige man, immers nog leefde, was graal Mersia. Ze stierf, maar voordien had ze een kind ter wereld gebracht een meisje, dat kind was onwettig. Graaf Mersia hertrouwde en zijn dochtei uit dat huwelijk is zijn eenige wetti ge dochter deze dame Hij wees met zijn bevende hand naar Irene. Zijn adem ging snel en moeilijk. De directeur van de gevangenis heeft mijn huwelijksacte ik heb het bij hem in bewaring gelaten het kan allemaal bewezen worden en ik zal nog juist lang genoeg leven om te zien, hoe het onrecht wordt her steld zij heeft het leven van mijn kind gered ik kan haar.iets van mijn schuld terugbetalen Zijn hoofd viel achterover. Irene sprong met een kreet op hem toe. Hij is flauw gevallen! Mayne! HOOFDSTUK XXXVIII. Toen Madge langzaam tot bewusL zijn kwam, zag ze, dat ze op een bed lag in een klein, schamel vertrekje. Haar hoofd deed zoo verschrikkelijk pijn, dat ze de eerste minuten haar oogen nauwelijks kon openhouden; maar eindelijk slaagde ze er in, zich een beetje op te richten. Ze keek om zich heen en ontdekte, dat het kamer tje niet alleen armelijk, maar ook vuil en verwaarloosd was. Met een kreet sprong ze van het bed en viel daarbij bijna op den grond, want het verdoovingsmiddel was nog niet heelcmaal uitgewerkt en ze voelde zich ellendig-duizelig en on passelijk. Ze ging naar het kleine waschtafeitje en terwijl ze er zich met één hand aan vast klemde, bette ze haar gezicht met den katoenen hand doek. Het koude water deed haar goed en ze was nu in staat, naar de deur te gaan. Die bleek niet afgesloten. Toen zij ze opende, kwam haar een zwakke geur tegemoet; een geur, dien ze dadelijk met afschuw herkende. Zóó had het geroken in en 0111 Ste- phanota's laboratorium in het Sint Mattheus-hospitaal. De deur gaf geen toegang tot een gang, maar tot een ander vertrek en met een rilling zag ze daar de retor ten, mengglazen, flesschen met che micaliën en andere benoodigdheden staan, waarmee ze vroeger zoo ver trouwd was geweest. Hijgend naar adem wankelde ze naar de volgende deur en vond ze ge sloten. Ze ging naar het raam en keek naar buiten. Een soort van binnen plaats, vol lioopen rommel en afval, lag beneden haar in de diepte. Weer ging ze naar de deur, schud de met al haar kracht aan de kruk en hamerde er op, terwijl ze luidkeels om hulp riep. In het eerst leek het, of nie mand haar hoorde; haar gebons en geroep wekten holle echo's, alsol bet huis leeg was; maar eindelijk hoorde ze zware, langzame stappen op de trap, de sleutel werd omgedraaid en de deur ging juist genoeg open om een lange, magere vrouw, met een hard gezicht door te laten, die de deur weer zorgvuldig achter zich sloot en Madge met een ondoorgrondelijken, toch half-medelij denden blik aan keek. Madge richtte zich trotsch op. Waarom bent u niet dadelijk ge komen, toen ik riep? vroeg ze. Waar ben ik? En wie is u? (Wordt vervolgd) 9 c 0 De /k-der/ardsche

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 2