BUITENLAND BINNENLAND KERKNIEUWS SPORT BURGERLIJKE STAND UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING <0 (D iTli/nfiardlje* SPRANG—CAPELLE. KAATSHEUVEL. BROOD: BROOD: MELK: BLOEM: KAAS: EIEREN: RIJST: AARDAPPELEN NIEUWE BONNEN Bon 26 geldig t/m 20 Juli Bon 26 rants." geldig t/m 20 Juli Bon 26 geldig t/m 20 Juli Bon 25 kan vernietigd worden. Bon 10 geldig t/m 10 Augustus rechtgevende op: 35 gr. roggebrood of 50 gr. ander brood -*• of l/2 rantsoen gebak of 35 gr. meel. Bon 26 en 27 geldig t/m 27 Juli eventueel t/m 10 Augustus. Bon 26 rechtgevende op 1 ei geldig t/m 20 Juli Bon 102 geldig t/in 10 Augustus Bon 26 rechtgevende op 3 K.G. geldig t/m 20 Juli Rooy te Drunen; J. de Vaan te Heus- den; J. v. Ballegooijen en G. v. Drunen te Wijk. Herexamen: 5. Niet bevorderd: 3. Van Klas IV naar Klas V bevor derd: G. v. Heesbeen, A. Kroot, J. Mein- ders, H. Spijkerman, I. Suermondt en A. de Vries te Waalwijk: J. v. Delft, J. v. Drunen, M. v. Drunen, M. Ko gels en C. Peters te Drunen; J. de Kroon en A. Stallen te Geertruiden- berg en H. v. d. Pol te Wijk. Herexamen: 2. Niet bevorderd: 3. VRIJBANK VLEESCH. W> Naar men ons mededeelt hebben aan den oproep van den directeur van het slachthuis minder menschen ge volg gegeven dan anders om vleesch van noodslachtingen aan het slacht huis verschijnen. In dit verband zij er aan herinnert dat tot en met heden nog slechts bon nen voor Vrijbankvleesch worden be schikbaar gesteld. ENGELAND EN HET LOT DEK KLEINE LANDEN. Een opmerkelijk hoofdartikel van de Times. Men schrijft ons van bevoegde zijde: De Times, bet blad van de Engel- sclie regeering, bespreekt in een hoofd artikel van Zaterdag j.l. de les, die de huidige oorlog heeft geleerd betreffen de de reorganisatie van de wereld na het einde van den oorlog. Daarbij gaat de Times natuurlijk uit van de ver onderstelling dat Duitschland den oorlog zal verliezen. De Times schrijft: „Iedere politieke onafhankelijkheid in de traditioncele bèteekenis zal voor de afzonderlijke staten niet meer mogelijk zijn, men moet zelfs toegeven, dat het kortzich tig is aan te nemen, dat Hitier slechts gedreven wordt door een grenzelooze persoonlijke of nationale eerzucht. De toenemende afhankelijkheid der volken van elkander vormt een niet te veronachtzamen feit en dit feit zal zelfs door de nederlaag van Hitler of Duitschland niet gewijzigd worden; Integendeel, men moet constateeren dat de indeeling van Europa in zelf standige en geïsoleerde eenheden niet meer kan functioneeren. De zelfstan digheid der afzonderlijke staten heeft slechts zoolang effectief kunnen zijn als het hun mogelijk was zich neu traal te houden. Door den modernen totalen oorlog bestaat deze mogelijk heid niet meer. Reeds in den vorigen oorlog heeft men een voorproefje gekregen van een zoodanige uitbreiding van den oorlog. Practisch zijn thans de kleine staten verdwenen. De neutraliteit, zooals die door de kleine neutrale sta ten in 1914 werd gehandhaafd, kan, aldus de Times, niet langer bestaan; deze staten hebben nog slechts de keuze lusschen verovering en afhan kelijkheid, volkomen onverschillig wat de toekomst zal brengen, vrijheid en orde kunnen slechts naar de male van de werkelijke macht veilig worden ge steld. Deze les, zoo schrijft de Times, uit den huidigen oorlog, zal eveneens op economisch gebied geldigheid hebben. Er bestaat namelijk gevaar, dat zelfs na de nederlaag van Duitschland, Eu ropa zal terugvallen in de vroegere anarchie". Uit deze zinnen blijkt helder en dui delijk, dat Engeland het voornemen heeft om van Europa, ingeval van een Engelsche overwinning een van Enge land zoowel economisch als politiek afhankelijk koloniaal land te maken, in tegenstelling tot de door den Fiili- rer steeds weer naar voren gebrachte nieuwe ordening van Europa, binnen welke alle kleine landen hun onafhan kelijkheid zullen behouden en als rechtsgelijke dcelgenooten in het nieu we Europa zullen medewerken aan de ontwikkeling van dit nieuwe Europa en van hun eigen landen. Wanneer men in aansluiting hierop kennis neemt van een via New York ontvangen bericht van United Press uit Batavia, volgens hetwelk de ver plaatsing van de zetel der Nederland- sche emigranten-regeering van Lon den naar Washington ermede gemoti veerd- wordt, dat Washington thans hel middelpunt der wereldpolitiek vormt en nog meer zal worden, kan men zich voorstellen dat niet alleen op politiek gebied, maar vooral ook in economisch opzicht Europa letter lijk moet worden gemaakt tot slaaf en loonkoelie van de Angelsaksische landen, nogmaals, volkomen in tegen stelling met de bedoelingen van Adolf Hitler ten aanzien van de nieuwe orde in Europa. Tenslotte moet dan nog de aandacht gevestigd worden op de passage in 't zelfde hoofdartikel van de Times, waarin gezegd wordt, dat men in En geland van meenirïg is dat men in den grootsten omvang de Sovjet-Unie en haar belangen wil betrekken bij de reorganisatie van Europa, dan kan men zich wellicht een voorstelling er van maken wat er van Europa zou worden, wanneer het gegrepen zou worden in den tang van het zich voor de toekomst afteekenende Ameri- kaansch-Angelsaksische imperium en het Bolsjewisme. De Times legt er ten aanzien van de Sovjet-Unie in het bijzonder den na druk op, dat de fout van 1919, uit sluitend van de Sovjet-Unie uit de Eu- ropeesche reorganisatie in geen geval zal worden herhaald. Met de verwij zing naar dit voor Europa waarlijk vreeselijke perspectief besluit de Ti mes zijn ophelderend hoofdartikel. WREEDHEDEN DER SOWJETS. Nieuwe gevallen gemeld. Berlijn, 10 Juli. (D. N. B.) Duitsche soldaten hebben te Rajsk in de nabijheid van een door de Sow- jets in brand gestoken boerenhoeve, een afschuwelijke ontdekking gedaan. Zij vonden uniform-stukken van Duit sche soldaten, waaraan te zien was, dat de dragers de ergste mishandelin gen hadden ondergaan. De vreesdij le ste vondst was die van een hoofdhuid, ongetwijfeld van een zwaargewonden Duitschen soldaat, die door de bolsje wistische soldaten vermoord was. Voorts kon worden geconstateerd, dat bij de gevechten om Rajsk talrijke gewonde Duitsche soldaten, die bij een tijdelijke ontruiming der stad in de handen der Sowjets waren gevallen, gemarteld en daarna in de vlammen van de in brand staande huizen ge worpen waren. Bij hun opmarsch in de nabijheid van Wianowrak hebben Duitsche sol daten naar het D.I^B. verneemt, een Duitsch motorrijder gevonden, die in de handen der bolsjewisten was ge vallen en op onbeschrijfelijke wijze was mishandeld. Bij het oprukken van zijn troep was de motorrijder zwaar gewond, zoodat hij moest achterblij ven. Geïsoleerde Sowjetsoldaten von den hem en, in plaats van rekening te houden met zijn verwonding, zoo als het volkenrecht voorschrijft, sloe gen zij hem zoolang met allerlei wa pens, dat hij geen teeken van leven meer gaf. Toen werd hij door de Duit sche troepen gevonden. Zijn neusbeen was gebroken, zijn schedel grootendeels verbrijzeld, zijn gezicht was bijna een vormelooze mas sa. Dit was het werk van de bezetting van een in de nabijheid liggende Sow- jet-kazemat, die nog meer daden van dezen aard begaan had. Over de masamoorden te Doebno verneemt het D.N.B. nog dat de om gebrachte mannen, vrouwen en kinde ren vrijwel uitsluitend Ockrainers wa ren. Omdat zij aan hun Oekrainsche nationaliteit vasthielden, waren zij reeds lang geleden door de bolsjewis ten gevangen gezet. In hun machtelooze woede over den Duitschen opmarsch hadden de Sow jets alle gevangenen, ongeveer 1500, neergeschoten. In elke cel liggen ze ven of acht lijken op elkander. Den vreeselijksten aanblik bieden de cel len der vrouwelijke gevangenen, die aangerand en daarna om het leven gebracht waren. In een cel werden drie jongens van ongeveer 14 japr ver moord. Eenige Oekrainers onderzoeken thans in het gevangeniskantoor de acten der Gepeoe om zoo mogelijk de identiteit der slachtoffers vast te stellen. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" publiceert een bericht over een bezoek aan de „folterkamer der Gepeoe" in Riga. De inrichting en de stoffecring van deze in het voormalige ministerie van binnenlandsche zaken ondergebrachte folterkamer overtreft, naar de corres pondent schrijft alle verwachtingen. Door een breede poort komt men op een door steile muren omgeven niet al te groote binnenplaats. Door deze poort werden de slacht offers binnengebracht. In dit deel van hel gebouw zaten ook de Gepeoe-agen- ten. In verzegelde vertrekken werden de gegevens en foto's van vele burgers van Riga bewaard, die het noodlot intusschen wel zal hebben achter haald. De op de binnenplaats zichtba re sporen van autobanden leiden, zoo gaat de correspondent verder, naar' een soort breede garage. De ruimte was „versierd" met een groote Sow- jetster op rood doek gespannen. Daarvoor lag een stapel met bloed bevlekte lappen, die als lijkkleeden werden gebruikt. Aan den rechterkant van de ongeveer veertien meter lange ruimte leidden drie gecapitonneerde deuren naar drie vertrekken: Het ach terste vertrek was alleen voorzien van twaalf genummerde garderobe-haken. De betegelde vloer is van onder af te verwarmen. Hier werden de slachtof fers bij duisternis en hitte, met hon ger en dorst binnengebracht om ver hoord te worden. In een aangrenzend vertrek zit dc Gepeoe-commissaris die het verhoor afneemt. Van hier uit gaat men naar het derde vertrek, dat een isolatie heeft van vijftig centimeter dikte. Hier werden dc onschuldige slachtofT fers uit den weg geruimd. Een spoel- installatie zorgde er voor dat er geen bloedsporen achterbleven. In de met hout betimmerde wanden waren dc gaten van revolverkogels te zien. Bloedsporen in deze kamer en ook in de garageruimtc voltooiden dit vreese lijke beeld. Het js opmerkelijk, zoo besluit de correspondent zijn schildering, dat wij nog een barak vonden, die verbouwd was lot eenzelfde cellensysteem, en die de schilders, terwijl zij pas voor de helft klaar waren, in den steek hebben gelaten. Ooggetuigen verklaren, dat in de straat tusschen deze barak en het groote huis in de al'geloopen dagen een pantserwagen heeft gestaan. Deze wa gen vormde kort voor de bezetting een onderdeel van een colonne, waar mede de Gepeoe-agenten Riga verlie ten. Pijnen AANWIJZINGEN VOOR DE KOMENDE METAAL-INLEVERING. Wat de particulier dient te doen. Dr. H. E. van Gelder, die als onder voorzitter der rijkscommissie van ad vies in zake de musea belast is met de leiding van de keuring van metalen voorwerpen van kunst-, historische of wetenschappelijke waarde, welke niet behoeven te worden ingeleverd, geeft o.m. de volgende aanwijzingen: 1. Dc particulier moet zijn bezit aan koperen, bronzen en linnen voor werpen voor zoover deze niet nagel vast zijn of grootendeels uit ander ma teriaal beslaan, of in gebruik en on vervangbaar zijn nagaan, om te zien, a) welke voorwerpen moeten wor den ingeleverd; b) of hij voorwerpen bezit, die wel moeten worden aangemeld, doch niet behoeven te worden ingeleverd; c) of hij voorwerpen bezit, welke zoowel van aanmelding als van in levering vrijgesteld zijn (zie onder bij „vrijstellingen"). 2. Wachten op de oproeping door den burgemeester om voorwerpen te komen inleveren. 3. Heeft hy stukken onder zich, be- hoorende tot de onder 4 genoemde soorten, dan behoeft hij deze niet met de andere in te leveren, maar dan vraagt hij, als hij verschijnt op de op roeping van den burgemeester, een formulier H. Hierop vult hy thuis deze stukken in, met opgave van de Uit het óóg uit het hart is 't gezegde, Dat is er een wijs en waar woord; Daarom vindt Persil het wel prettig, Dat U 't woord Persil weer eens hoort. Al ben ik soms moeilijk te krijgen En niet meer precies zooals „toen", 'k Ben nog nummer één op het lijstje, Ik ben nog altijd kampioen. ci. d. reden waarom hy meent, dat zij vry van inlevering zyn. 4. Voor vrijheid van inlevering ko men in aanmerking: a. zaken van kunstwaarde (oud en nieuw) b. zaken van geschiedkundige waar de (oud en nieuw); c. zaken van wetenschappelijke waarde (oud en nieuw); d. antiquiteiten ,dat wil zeggen: voorwerpen van cullurecle waarde, ouder dan circa 75 jaar; e. naar kunstenaarsontwerp of on der kunstenaarstoezicht uitgevoerd handwerk van jonger datum; f. in brons of ander metaal gegoten beeldhouwwerk (ook bijzondere pen ningen) van bekende kunstenaars; g. waardevol volksgoed, volkskunst; b. waardevolle oude en nieuwe niet Europeesch (o.a. Indische) kunst en volkskunst. 5. De ingevulde formulieren moeten binnen acht dagen bij den burgemees ter worden terugbezorgd. 0. Daarna wacht hij af, tol hij de beslissing van den museumdeskundige die het rech heeft om bij den aan vrager de aangemelde voorwerpen te komen bezichtigen bij den burge meester in ontvangst kan nemen. 7. Voor inlevering komen dus wel in aanmerking, namaakantiek, fabriek matige niet door kunstenaars ontwor pen voorwerpen en vaak ten onrech te als kunstnijverheid beschouwde, In dische, Chineesche of Japansche ba zaar-artikelen en dergelijke. Ook na tuurlijk oude voorwerpen zonder cul lurecle waarde. VOORTAAN 3 K.G. AARDAPPELEN. Met ingang van 14 Juli a.s. wordt bet rantsoen aardappelen verhoogd van 2 op 3 kgr. MGR. A. HERMUS t Oud-directeur van het Doofstommen- instituut te St. Michilesgestel. Donderdag, in den loop van den mid dag is te St. Michielsgestel overleden Z. D. H. Mgr. A. Hermus, Protonota- rius Apostolicus A. I. P. en oud-direc teur van hel doofstommen-instituut aldaar. Mgr. Adrianus Josephus Hermus is 25 Februari 18G2 te Klundert in Nrd.- Brabant geboren. In 1887 werd hij aan het Klein Eeminari „Beekvliet" priester gewijd en benoemd tot leeraar St. Miehiels Gestel. In 1892 volgde zijn benoeming tot rector te Oerle, waar hij tot 1902 werkzaam was. 23 Mei van dat jaar werd hij benoemd tot leeraar aan het bekende doofstommen-insti tuut te St. Michielsgestel en in 1909 volgde hij hier Mgr. Terwindt op als directeur. In deze functie bleef hij tot het vorig jaar werkzaam, toen hij in October, na de viering van het 100- jarig bestaan van het instituut, op zijn verzoek door Z. H. Exc. Mgr. Diepen hiervan ontheven werd. R. K. C. Morgen is het voor de junioren weel een belangrijke dag. Dan speell het A- elftal hare beslissingswedstrijd voor het kampioenschap van de R.K.J.C. „D.E.O. (Drunen en Omstreken) tegen de kampi oenen van het District Nieuwkuijk name lijk Haarsteeg A. Deze wedstrijd wodt om 5 uur gespeeld op het terrein van V..I.C. te Drunen. De winnaar komt tevens in hel bezit van den prachtigen kampioensbeker. Voor waar een belangrijke wedstrijd. Wie zal winnen? Ja dat is een groot vraagteeken, want heide ploegen hebben door ieder in hun klasse het ongeslagen kampioen schap te behalen een unieke prestatie geleverd. RKC'ers reeds vele overwin ningen hebt gij door keurig spel en kra nig volhouden bevochten, zoodat wij vol vertrouwen den uitslag tegemoet zien. Maar dat de sterkste moge winnen, dan kan het niet anders dan dat er een mooie wedstrijd te genieten valt. RKC'ers suc ces. Ten overvloede laten wij hierbij nog de eindstanden volgen van de compteti- RKC A RKC B DESK A RKC C VJC A DESK C SDO BLIJF DE OUDE. Er is in onze dagen een dichterzan- ger-teckenaar gehuldigd, omdat hij al tijd de oude, altijd jong bleef. Dat moeten we ons in de ooren knoopen. Er zijn meer van die gelukkige oude menschen, die steeds voor zich zelf en de hunnen, die steeds voor hun omgeving en de maatschappij jong zijn gebleven omdat zijde oude blevenHet klinkt misschien gek. maar er schuilt een goede dosis levens wijsheid in. Wij moeten steeds in alle levensomstandigheden ons zelf blijven geen cameleon spelen, maar ons gelijk blijven in wezen, wat natuurlijk vol strekt niet uitsluit met onzen tijd mee le gaan. De jeugdige ouderen, die vrienden en wegwijzers voor de jeugd worden, zijn steeds met hun tijd mee gegaan, hebben den samenhang met het leven rondom zich behouden en zijn daarom oud met de ouderen en jong met de jeugd. Gelukkige men schen voor zich zelf en voor anderen. Blijf steeds de oude, blijf steeds u zelf, dan blijft ge immer jong met de jeugd, meevoelend, begrijpend, leiding ge vend. („De Tijd"). VJC B Vlijm. Boys Haarsteeg B 8 4 0 4 8 31—10 8 3 0 5 6 25—25 8 0 0 8 0 5—66 W.5.C.Quick, veteranen. Bovenstaande wedslryd mag wegens liet voethalverhod niet doorgaan. WAALWIJK. Van 4 lot 11 Juli 1941 Geboren Marinus Joannes Cornelis, zv. G. Kee- tels-Klerx. Adrianus Philippus, zv. A. van Assen-van der Zanden. Antonius Jacobus, zv. J. G. IJzermans-Kemperman. Maria Elisabeth, dv. L. Brokken-van Gelder. Petronella Francisca, dv. F. HMulders-Duyvekam. Overleden Helena Kempenaars, oud 76 jaren, wo nende le Drunen. Ja. II. van Loon, oud 14 jaren. Huwelijksaangiften A. J. van de Griend, oud 28 jaren, wo nende te Lotmopzand en Ma. (dir. Scha pendonk, oud 25 jaren, wonende te Waal wijk. G. C. A. Klerx, oud 30 jaren en Ja. M. J. Zeegers, oud 27 jaren, beiden te Waalwijk. Huwelyken J. W. Dekkers, oud 27 jaren, wonencfe te Drunen en Ha. M. van Engelen, oud 23 jaren, te Waalwijk. A. F. van der Sanden, oud 32 jaren en Fra. P. van der Sanden, oud 30 jaren, beiden te Waal wijk. Ingekomen Ma. C. Th. Veltman van 's-Bosch. Ma. Hoefnagel van Sprang-Gapelle. A. J. Beljaars van Teteringen. Vertrokken Ja. de Veer naar Raamsdonk. A. J. Pullens naar Made en Drimmelen. SPRANG. '1 Predikbeurten Zondag 13 Juli: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.in. 2.30 uur Ds. A. Sirag. Bediening H. Avondmaal. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. drie uur Ds. B. A. van Lummel. Vergadering van de Afdeeling Sprang van het Ned. Werkl. Verbond „Patrimonium" op a.s. Maandag 14 Juli, des avonds half 8, in de zaal van den Chr. Volksbond. Aan de orde: Opening, Notulen, In gekomen stukken, Verslag afg. jaar vergadering Gewestelijke Organisatie, Rondvraag en Sluiting. VRIJHOEVE-CAPELLE. Woensdag 16 Juli a.s. 's avonds l]/2 uur hoopt voor de Chr. Geref. kerk in de schuur B. v. Pelt aan den Loonschendijk op te treden Ds. Smits van Sliedrecht. Geslaagd. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het Doctoraal examen veeartsenijkunde de heer J. J.M.de Bruijn alhier. Te Eindhoven slaagde voor het examen Mulo, Mej. Jo Brekelmans alhier, die haar opleiding ontving bij ne Eerw. Zusters op de Hemel- hebben veelzijdig pijnuitdrijvende werking District I (Waalwijk) 12 11 1 0 23 60—8 12 8 1 3 17 27—12 12 6 1 5 13 28—23 12 4 2 6 10 17—25 12 4 1 7 9 26—28 12 3 2 7 8 21—43 12 1 2 9 4 15—51 District II (Nieuwkuijk) •g A 8 8 0 0 16 50—10 8 5 3 10 31—25 ■J*}

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 6