Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Buitenlandsch Nieuws. BINNENLAND Rijkscommissaris spreekt te 's-Gravenhagen. NUMMER 57. WOENSDAG 16 JULI 1941. 64c JAARGANG. DIT BLAD VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs Per 3 maanden 1.31. Franco per post door 't geheele rijk \A7]/2. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38, Giro No. 50798. Telegr.-Adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel. Minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. DE STALIN-L1NIE DOORBROKEN OP ALLE BESLISSENDE PUNTEN. Duitschers voor Kief. Sovjet-troepen over den Djnestr teruggeslagen. - Opmarsch naar St. Petersburg. Uit het hoofdkwartier van den Fiih- rer meldt het opperbevel der weer macht: Aan het Oostelijk front is de Stalin- linie op alle beslissende plaatsen in een moedigen aanval doorbroken. De uit Moldavië oprukkende Duitsch-Roe- meensche legers hebben den vijand over een breed front teruggeslagen lot over den Dnjestr. Van Galicië uit achtervolgden Duitsch-Slowaaksch- Hongaarsche troepen den vluchtenden vijand. Ten Noordoosten van den Dnjestr staan Duitsche troepen tot voor Kief. Ten Noorden van de Pripet- mocrassen is de krachtig versterkte linie aan den Dnjepr genomen. Daar mede is het centrum van ons aanvals front verlegd tot 200 kilometer ten Oosten van Minsk. Bij talrijke vijandelijke legergroepen -doen zich verschijnselen van ontbin ding voor. Witebsk bevindt zich sedert 11 .Juli in onze handen. Ten Oosten van het Peipusmeer ruk ken Duitsche gepantserde afdeelingen naar St. Petersburg op. Onze luchtmacht heeft door ver nieling van het vijandelijke spoorweg net den tegenstander nu reeds iedere verdere mogelijkheid tot het onder nemen van een grootsch opgezet tegen offensief ontnomen. De aanvoeren, die noodzakelijk zijn voor de de voortzet ting der operaties van onze gepant serde afdeelingen, hebben inmiddels vroegere Stalin-linie bereikt. DE NAAR ST. PETERSBURG OPRUKKENDE DUITSCHE FOR MATIES VEROVEREN OPNIEUW TERREIN. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte bekend: De doorbraakoperaties aan 't Oos telijk front verloopen volgens de plan nen. De Finsche weermacht, onder het' opperbevel van den veldmaarschalk Mannerheim, is ter weerszijden van 't Ladogameer tol den aanval overge gaan. Torpedobootjagers hebben twee pa trouillebooten van de Sowjet-marine tot zinken gebracht. In de wateren rondom Engeland hebben gevechtsvliegtuigen twee in konvooi varende vrachtschepen in brand geworpen en met bommen vol treffers geplaatst op twee andere koopvaarders. Formaties gevechtsvliegtuigen heb ben des nachts met succes haven installaties aan de Zuid- en Zuid-Oost kust van Engeland bestookt. De vijand heeft des nachts met zwakke strijd krachten eenige bommen in Noord- West-Duitschland neergeworpen, zon der effect te behalen. Nachtjagers schoten een Britsch gevechtsvliegtuig neer. DE FINNEN DOORBREKEN DE SOWJET-STELLINGEN. Het opperbevel van de Finsche weer macht deelde mede: Onze troepen zijn 10 Juli in Ladoga- Karelie na artillerie-voorbereiding overgegaan tot den aanval op de be langrijk versterkte stellingen van den vijand. Ondanks zijn taaien tegenstand braken zij op vele punten door zijn stellingen. Onze troepen hebben deze successen aangewend om diep in den rug van den vijand door te dringen, hier en daar zelfs 60 km van de tegen woordige grens. De opmarsch wordt voortgezet. EINDE DER SLAGEN VAN MINSK EN BIALYSTOK. Met den dubbelen slag van Bialystok en Minsk is thans de grootste slag van de wereldgeschiedenis op het gebied van materieel en omsingeling geëin digd. 323.898 gevangenen, onder wie verscheidene bevelvoerende generaals en divisiecommandanten, zijn ons in handen gevallen. 3332 gepantserde ge vechtswagens, 1809 stukken geschut en groote hoeveelheden andere wapens werden buitgemaakt of vernietigd. Hiermede is het totale aantal der ge vangenen, die tot dusver aan het Oos telijk front zijn gemaakt, tot meer dan 400.000 gestegen. De hoeveelheid buit gemaakt of vernietigd vijandelijk ma terieel is toegenomen tot 7615 gepant serde gevechtswagens en 4423 stukken geschut. Het Sovjet-luchtwapen heeft tot dus verre in totaal 6233 vliegtuigen verlo ren. REDE VAN CHURCHILL. Over het bombardeeren van Duitsche steden. Naar uit den Britsehen berichten dienst blijkt, heeft Churchill zijn rede voor het stadsbestuur van Londen ge houden, ten prooi aan een hevige op winding. De Engelsche premier, zoo meldt het D.N.B., verviel langzamer hand in een toestand van razernij en schilderde in de vrceselijkste kleuren het lot, dat hij, nu dc Engelsche lucht- oorlog tegen Duitschland, als gevolg van de superioriteit van de Duitsche luchtmacht, in het nadeel van Enge land is uitgevallen, de Duitsche be volking wil laten ondergaan. Engeland is, zoo zeidc hij, reeds be gonnen met aanvallen op groote schaal. Iedere maand en ieder jaar zal Engeland het tempo van zijn aanval len verhoogen. Wij zullen, zoo riep Churchill uit, ons best doen, opdat Duitschland thans in zijn steden en dorpen te lijden zal krijgen, wat wij moesten lijden. Het bombardeeren van Duitsche steden, zeehavens, industri- eele installaties en militaire objecten zal in versterkte mate worden voort gezet. Ook Italië zal zijn deel krijgen, zoo dreigde hij. Hierbij beweerde hij, dat de Engel sche luchtmacht in de afgeloopen we ken ongeveer de helft van het totale gewicht aan bommen op Duitschland heeft neergeworpen, dat de Duitschers tijdens den geheelen oorlog op de mi litaire objecten in Engeland hebben geworpen. Doch dit is slechts een be gin, zoo meende Churchill, in Juli van het volgende jaar, zoo hoopte hij, zal de Engelsche aanval een veelvoud zijn van hetgeen de Duitschers hebben ge daan. Na deze uitlatingen werd Churchill plotseling weer kalm. Hij vermaande zijn toehoorders, dat zij zich moesten voorbereiden op een tegenactie van den vijand. Niet alle Duitsche vlieg tuigen bevinden zich in de Sowjet- unie. Er is nog een groot aantal Duit sche vliegvelden in het Westen gecon centreerd. Misschien komen zij thans niet allemaal „omdat zij het voor la ter willen bewaren". Engeland dient zich voor te bereiden op een slag om Londen. Churchill heeft tijdens deze rede o.a. medegedeeld, dat in Londen ten gevolge van den luchtoorlog 30.000 menschen om het leven zijn gekomen. ENGELAND EN SOVJET-UNIE. Geen afzonderlijke vrede. Stockholm, 13 Juli. (D.N.B.) Volgens Reuter is te Londen offici eel medegedeeld, dat Engeland en de Sovjet-unie zich wederkeerig ver plicht hebben geen afzonderlijken vrede te sluiten, en elkander alle hulp te verleenen. Stockholm, 13 Juli. (D.N.B.) Naar de Omroep te Moskou mede deelt, is het tusschen Londen en Mos kou gesloten accoord een „overeen komst over gemeenschappelijke han delingen der regceringen van dc Sov jet-unie en Engeland tegen Duitsch land". Het is op 12 Juli geteekend,» voor de Sovjet-unie door den plaats- vervangenden voorzitter van den raad van volkscommissarissen en volks commissaris van buitenlandsche za ken Molotof, voor Engeland door den ambassadeur te Moskou, sir Stafford Cripps. De contracteerende partijen zijn overeengekomen, dat de overeen komst onmiddellijk van kracht wordt "en geen ratificatie behoeft. DE STRIJD IN SYRIë TEN EINDE. Wapenstilstand gesloten. Vichy, 13 Juli (D.N.B.) Naar het ministerie van oorlog me dedeelt, hebben dc onderhandelingen tusschen den Franschen hoogen com missaris in Syrië, generaal Dentz, en den Britschcn opperbevelhebber, ge neraal Wilson, tot den wapenstilstand geleid. Dc overeenkomst is Zaterdag avond geparafeerd. Het Syrische con flict is dus geëindigd na 34 dagen ge duurd te hebben. „De oorlog heeft thans zijn hoogste punt bereikt; allen, die thans als vijanden tegenover ons staan, zijn ook ontmaskerd als helpers van het nihilisme." De zon, die 's ochtends achter drei gende onweerswolken schuil ging. gooi Zondagnamiddag haar gulle stralen over het Houtrusttey,£in, waar vele dui zenden bijeen waren' gekomen voor de demonstratie van den Reichsarbeits- dienst. Om tien minuten voor vier weerklon ken hoornsignaal, gevolgd door com mando's, waarna de leden van den Duitschen Arbeidsdienst het terrein op marcheerden, een middenpad vrijlatend waardoor even later de Arbeitsmaiden in hun witte blouses opmarcheerden, om zich rond de beide vlaggemasten op te stellen. Opnieuw weerklonken commando's, die door de arbeidsmannen telkens met verrassende gelijkheid werden uitge voerd. Hierna begon het hoorspel, ge schreven door W. Runge, van de Dienststelle van Oberstarbeitsführer Bethmann, waarin de gedachte, die aan den Arbeitsdien'st ten grondslag ligt, nader werd verklaard. Verschillende stemmen memoreerden de nederlaag der Duitsche legers in 1918, die geen nederlaag was, maar een ineenstorting door het verraad achter de fronten, maar uit de chaos, waarin het Duitsche volk geraakte, werd een nieuwe ge dachte geboren. Adolf Hitler begon zijn strijd voor de eenwording van het Duitsche volk en den wederopbouw van het grootduit- sche rijk. In dezen wederopbouw heeft de Arbeitsdienst, de „Schule der Na tion", een belangrijk aandeel gehad. ,,Wir tragen das Vaterland in un- serm herzen. Des Führers gebot, getreu bis zum Tod, Stehn wir im Kampf um Arbeit und Brot." klonk het tot besluit van dit gedeelte over het Houtrustterrein. Herhaaldelijk door toejuichingen on derbroken, sprak hierna de Rijkscom missaris. Rede Rijkscommissaris. De Rijkscommissaris zeide in zijn re de tot de aangetreden jonge mannen en jonge meisjes van den Rijksarbeids dienst, dat uit hun aanwezigheid hier blijkt, dat zij, als achttienjarige jonge menschen, uit alle gouwen van het Rijk, gehoorzaam en getrouw aan het bevel van den Führer, bereid staan iii den strijd, welke voor het Duitsche volk be slissend is voor zijn bestaan en zijn eer. Zij zijn de tweede generatie van het Duitsche volk, welke thans aantreedt voor den laatsten beslissenden strijd, want het is allen duidelijk, dat het hier gaat om het zijn of niet-zijn van het Duitsche Rijk, doch bovendien gaat het thans niet meer om het Duitsche volk of het Duitsche Rijk alleen. Iedereen moet thans begrijpen, dat het gaat om het bestaan en de toekomst van Euro pa. De duizenden jaren oude cultuur van het avondland, welke wij van onze voorouders hebben overgenomen en welke wij weer willen nalaten aan on ze kinderen en kleinkinderen, staat op het spel. De strijd van Duitschland is tevens een strijd om het bestaan van Europa en om de cultuur van 't avond land. De jonge menschen in den Arbeids dienst zijn hierbij, op de eerste plaats de jonge mannen. Voor hen is de Ar beidsdienst tevens een voorbereiding voor een latere taak, namelijk den eere- dienst met de wapens. Want hierover zijn allen het eens, deze oorlog zal niet ophouden voor de Duitsche vanen de finitief hebben gezegevierd. Ieder moet thans zien, dat op dit vasteland geen macht bestaat, welke het zou kunnen wagen tegen de Duitsche weermacht op te treden. Toen de samenzweering op den Balkan ontstond, riep de Führer zijn soldaten en in korten tijd was alles weg, wat daar tegen Europa en het Duitsche volk had samengesponnen en nu door het bolsjewisme de grootste samenzweering tegen Duitschland en Europa op touw werd gezet, nu heeft de Führer wederom zijn soldaten geroe pen, na een strijd van bijna twee jaar. Op het oogenblik kunnen wij zeggen, dat het tweede en laatste bolwerk van de bolsjewisten is vernietigd, de Duit sche pantsertroepen stormen verder en veroveren Oost-Europa. De duur van den oorlog schrikt ons niet meer af. Op het vasteland zal binnenkort niemand meer zijn, die het zou kunnen wagen zich te verzetten tegen de Duitsche wapens. De oorlog moge zoolang duren als hij wil, achter de bescherming van de Duitsche wapens zal reeds begonnen worden met den opbouw van het nieu we Europa volgens eigen ordening: buiten dit vasteland zal de vijand de scherpte van de Duitsche wapens te voelen krijgen. Afgezien van de voorbereiding tot den gewapenden dienst, legt ook de Arbeidsdienst zelf reeds den plicht op zich te weren, zich te verdedigen en zich in te zetten voor volk en vader land. Wanneer het eenmaal vrede zal zijn en de boer terugkeert naar zijn land en de arbeider naar zijn werkbank, wanneer dan weer alle goedgezinden hier zullen bouwen aan het groote so ciale werk van het nieuw gewonnen Europa, dan zullen de leden van den Arbeidsdienst kunnen zeggen: ,,Ja, wij hebben toen het uur der beslissing mee gemaakt. Wij hebben met onze achttien jaren volbracht, wat men maar van een jongeling van 18 jaar kan eischen." DE RIJKSDIENST VOOR HET NATIONALE PLAN. Bij besluit van den president van den rijksdienst voor het nationale plan is benoemd met ingang van 15 Juli tot directeur van het bureau van dien DE SLACHTOFFERS VAN HET BOLSJEWISME. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: Volgens authentieke cijfers zijn in den tijd van 1917 tot 1941 als slachtof fers van het bolsjewisme omgekomen: 1. Van 1917 tol 1922: 1. 776.393 per sonen, die door de Gepeoe zijn omge bracht. 2. Van 1917-1921 zij v volgens authen tieke ramingen 1.4 millioen personen in den burgeroorlog gesneuveld, ver mist, doodgeschoten en op andere wij ze om het leven gekomen. 3. Bij de hongerramp van 1920'21 tengevolge van den burgeroorlog ver loren 10.240.000 menschen het leven. 4. I)e hongersnood van 1932-'33 ten gevolge van de in 1929 begonnen ge dwongen collectivisatie leidde tot een weergalooze ramp voor de stedelijke bevolking, de landarbeiders en de ont eigende boeren. Het aantal slachtoffers wordt becijferd op tien millioen. 5. Het aantal personen, dat ter dood veroordeeld werd sedert het bestaan van de Sovjetunie in de 300 verban ningskampen en bij dwangarbeid, zoo als het kanaal naar de Witte Zee, de Moerinansk-spoorlijn, het kanaal Bai kal—AmoerMagistrale, de Turksib, de Daljstroi, 't Wolga-Donkanaal enz. bedraagt volgens een optelling van dc anti-komintern 8.600.000. dienst, dr. ir. F. Bakker Schut, inspec teur voor de volkshuisvesting te Haar lem en is benoemd met ingang van 1 September a.s. tot hoofd van de plano logische afdeeling van dat bureau ir. W. B. Kloos, ingenieur bij den gemeen telijken dienst van de stadsontwikke ling en volkshuisvesting te 's-Graven- hage. Het bureau van den dienst zal zijn gevestigd aan het Lange Voorhout 19 te 's-Gravenhage. De heer Bakker Schut is in 1903 te Rotterdam geboren en genoot zijn op leiding aan een lyceum. Daarna stu deerde hij te Delft, waar hij 1 Juli 1927 het diploma van civiel ingenieur ver wierf. Op 23 Maart 1933 promoveerde hij tot doctor in de technische weten schappen op het proefschrift getiteld: Industrie en Woningbouw. In 1927 werd dr. ir. Bakker Schut technisch ambtenaar in tijdelijken dienst bij den waterbouwkundigen dienst van gemeentewerken te 's-Gra venhage, welke functie hij bekleedde tot 1 Mei 1928. Tot 1 September 1939 was hij ver volgens ingenieur bij de betonfabriek De Meteoor in De Steeg; daarna, tot 15 December 1931, was hij ingenieur bij de N.V. Philips te Eindhoven, waar hij was belast met de afdeeling Wo ningbouw en grondexploitatie. Tevens was hij technisch adviseur van wo- ningbouwvereenigingen. Van 1931 tot 1935 bekleedde hij de functie van ingenieur bij den dienst van gemeentewerken te Groningen. Bij K.B. van 16 Maart 1935 werd dr. ir. Bakker Schut benoemd tot inspecteur van de volksgezondheid te Groningen. Daarna was hij in dezelfde functie te Haarlem werkzaam. Verscheidene publicaties op het ge bied van den woning- en stedebouw zijn van zijn hand verschenen. DISTRIBUTIE GOUD EN ZILVER. Een in het Verordeningenblad opge nomen beschikking van den secretaris generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, wijst goud en zilver aan als distribu tie-goederen in den zin van artikel 4 van de distributiewet 1939. GEEN THEE MEER. Aanstaande bon geeft uitsluitend recht op koopen van koffie-surrogaat. De Secretaris-generaal van het de partement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de bon, welke, in en Langstraatsclie Couranti Hoofdredacteur: Jan Tielen, Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 1