BINNENLAND VOLKSWELVAART IN NEDERLAND. in zijn geheel is afgetreden om plaats te maken voor een sterkere regeering, die het hoofd kan bieden aan den na- tionalen en internationalen toestand. Op verzoek van den Keizer echter zal het kabinet-Konoje nog tijdelijk in functie blijven. Deze offieieele mededeeling is, naar Domei verklaart, plotseling op sensa- tioneele wijze gekomen, ongeveer veer tig minuten nadat Konoje uit de kei zerlijke villa te Hajama was terugge keerd, waar hij door den keizer gedu rende twintig minuten in audiëntie was ontvangen. Tijdens een bijzondere zitting in de ambtswoning van Konoje werd om half zes besloten af te treden, waarna de minister-president zich onmiddel lijk naar Hajama begaf. Vervolgens keerde Konoje naar Tokio terug, waar hij het kabinet bijeenriep en mededee ling deed van het bevel van den keizer om in functie te blijven, todat de op volgers gekozen zijn. Matsoeoka heeft niet kunnen deel* nemen aan deze buitengewone zitting, daar hij sinds eenige dagen lijdt aan een verkoudheid. De eerste secretaris van het kabi net, Tomita, heeft een bezoek gebracht aan Matsoeoka in diens woning, om zijn ontslagaanvrage in ontvangst te nemen. „schele hoofdpijn" maken be hoorlijk werken onmogelijk I Neem een "AKKERTJE", even liggen. Daarna weer frisch. SPOORWEGKNOOPPUNT POLOZEK AAN DE DUNA VEROVERD. Bij hun opmarsch naar het Oosten zijn Duitsche troepen aan weerszijden de krachtig versterkte stad Polozek gepasseerd. Daaropvolgende afdeelin- gen hebben op 16 Juli den tegenstand der ingesloten bolsjewisten gebroken en de stad genomen. Polozek was voor de Sovjets van veel belang als spoor wegknooppunt en haven aan den bo venloop van de Duna. DE ELLENDE DER KINDEREN IN DE SOVJET-UNIE. Duizenden en duizenden kinderen vermoord als „verraders" en „agenten van Hitier". Berlijn. (A.N.P.). De Gepeoe heeft duizenden en nog 'ns duizenden twaalf-, dertien- en veertienjarige kin deren in de Sovjetunie vermoord, met het motief, dat zij verraders, spion nen, Trotskisten, fascisten, agenten van Hitler en van den Mikado waren, zoo schrijft de Deutsche Allgemeine Zeitung in een artikel, waafin ge schreven wordt over de ellende dei- Sovjet jeugd. De actie der Gepeoe steunde op een bepaling der Sovjetregecring van 8 April 1935, welke als titel droeg „Maatregelen tot bestrijding van den misdaad onder de minderjarigen". De doodstraf stond op ieder soort mis daad, te beginnen met diefstal tot aan „Hoog verraad", welke de honderddui zenden verwaarloosde kinderen be dreven. De Gepeoe heeft deze verwaar loosden „besprisornje" genaamd, op gepakt en in een concentratiekamp geworpen tot dwangarbeid of ter dood veroordeeld. De hongercatastrophes welke meer malen de Sovjetunie in de afgeloopen tientallen jaren hebben geteisterd, de totaal ontredderde gezinstoestanden als gevolg van den invloed der com- munisische propaganda hebben vele honderdduizenden kinderen en jonge menschen van hun opvoeders en kost winners beroofd. In het warme jaar- getijde trokken zij in groepen of in heele benden door het land en tracht ten eenig voedsel bij elkaar te bede len of in de meeste gevallen te stelen. Bij de nadering van het koude jaar getijde stroomden zij naar de steden terug, waar zij in lompen gehuld, stijf van het vuil, vermagerd tot op het ge beente, aan verschillened besmettelij ke ziekten lijdend, in kelders, ruines of ergens anders een schuilplaats zochten. Nachtasyl in een schuur. Genoemd Duitsch blad citeert een artikel uit de Sovjetpers, welke zelf deze toestanden heeft geschilderd. In een soort schuur aan het internatio nale prospekt te St. Petersburg was een nachtasyl voor deze „besprisorn je" ingericht, waar zij tien kopeken moesten betalen, om hier te kunnen overnachten. Bij massa's lagen deze jonge menschen op den met bloed en zweet bezoedelden grond, levende lij ken, die een ontzettenden stank ver spreidden, vuil, stank, vloeken, vech tende kaartspelers. Men moest een gasmasker opzetten om in de slaap- ruimte te kunnen gaan. Overdag slen terden zij door de straten en stalen, wat niet muurvast bevestigd was. In geen enkel lanc^ ter wereld be staat er een dergelijke ellende onder de kinderen die vanzelfsprekend tot a-sociale elementen opgroeien, terwijl overal, en voornamelijk in Duitsch- land, zooals de Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft, de opgroeiende jeugd met bijzondere zorg wordt omringd. NEGEN MILLIOEN MAN STRIJDEN OM BESLISSING IN HET OOSTEN. Negen toestellen neergeschoten bij poging Nederlandsche kust aan te vallen. Het opperbevel der Duitsche weer macht maakt bekend: Door hét in den strijd werpen van haar laatste reserves poogt de Sowjet- leiding het aanstormen van de Duit sche weermacht en van haar bondge- nooten tot staan te brengen. Op het geheele Oostelijke front speelt zich een geweldige worsteling om de be slissing af. Ongeveer negen milliocn soldaten staan hier tegenover elkaar in een strijd, welks omvang alle voor stellingen uit de geschiedenis overtreft. Groote successen beginnen zich af te teekenen. Op den Zuidelijken vleugel hebben Duitsche en Roemeensche troepen Kis- jinev, de hoofdstad van Bessarabië, veroverd. In de wateren rondom Engeland hebben gevechtsvliegtuigen 'n vracht schip van 3000 b.r.t. vernield en een grooten koopvaarder zwaar bescha digd. Donderdagnacht zijn vliegvelden in de Midlands gebombardeerd. In hangars en schuilplaatsen ontstonden hevige branden en ontploffingen. An dere gevechtsvliegtuigen hebben mili taire installaties in de haven van Great Yarmouth gebombardeerd. In den nacht van 15 op 16 Juli heeft een afdeeling Duitsche gevechtsvlieg tuigen de haven vanSuez aangevallen en brand veroorzaakt in de olievoor raden aan den Zuidelijken toegang tot het kanaal. Bij pogingen van Britsche vliegtuigen om overdag de Nederland sche kust aan te vallen, hebben pa trouillevaartuigen zes en luchtdoelge schut drie vijandelijke gevechtsvlieg tuigen neergeschoten. Britsche gevechtsvliegtuigen hebben Donderdagnacht op weinige plaatsen in Noord-West Duitschland een klein aantal brisant- en brandbommen laten vallen. De schade was onaanzienlijk. Drie der aanvallende Britsche vlieg tuigen zijn door nachtjagers en lucht doelgeschut neergehaald. Een onderhoud met Oberbefehlsleiter Hilgenfeldt. Tijdens het bezoek, dat de leider van het hoofdbureau van volkswelvaart in de rijksleiding der N.S.D.A.P., Ober befehlsleiter Hilgenfeldt, dezer dagen aan ons land heelt gebracht, was een verslaggever van het A.N.P. in de ge legenheid dezen hoogen Duitschen au toriteit, den schepper van het groote Duitsche winterhulpwerk, eenige vra gen te stellen met betrekking tot den arbeid, welke nu reeus sinds ongeveer een jaar op hetzelfde terrein in ons land wordt verricht. De Winterhulp. Op de eerste vraag, namelijk of hij van meening is, dat de Winterhulp Nederland eenmaal op dezelfde wijze een symphonie van de gemeenschap woïden zal als in het Duitsche rijk, antwoordde de heer Hilgenfeldt zonder aarzelen bevestigend. In uw land zoo zeide hij zijn dezelfde biologi sche voorwaarden aanwezig als bij ons. Ook in Duitschland is deze idee in heel kleinen kring begonnen en heeft zij zich van hieruit ontwikkeld. Adolf Hitler heeft met zeven anderen het geheele volk voor zijn idee gewon nen. Wanneer de Nederlanders bereid zijn zich als een gemeenschap te be schouwen, dan is de Winterhulp slechts de uitdrukking van ^le inner lijk gevoelde verplichting tot offer vaardigheid jegens elkander. Ik ben er zelfs van overtuigd dat 't Nederlandsche volk in veel korteren tijd dan in Duitschland tot de gedach te van de volksgemeenschap komen zal en wel hierom, omdat het Neder landsche volk den weg, welke hiertoe leidt, veel duidelijker uitgestippeld krijgt. Hij is als het ware geëffend. Ook in Nederland een gelyke organisatie noodig. DE DUITSCHERS IN SMOLENSK. Naar het Duitsche nieuwsbureau verneemt is Smolensk in Duitsche handen. Reeds Woensdag waren de Duitsche troepen in den sector van deze be langrijke stad op den weg van het reeds gevallen Witebsk naar Moskou naar het Oosten opgerukt, waarbij zij den tegenstand van een sterke Sovjet- achterhoede braken. Een Duitsche di visie maakte in dit gebied meer dan 1ÜÜ0 gevangenen, waaronder den chef van den generalen staf eener Sovjet divisie. Voorts werd een omvangrijke buit aan stukken geschut, pantser wagens en voertuigen veroverd. TALLINN OMSINGELD. Omtrent de situatie in het Noorden meldt United Press, dat de Finsche zender Lahti bekend heeft gemaakt, dat de Duitsche troepen de Estland- sche hoofdstad Tallinn (Reval) thans volledig omsingeld hebben. Acht u het noodzakelijk dat bij het bestaan van verscheidene weldadig heidsinstellingen hier te lande een ge lijke organisatie wordt geschapen als in Duitschland? Inderdaad, zoo antwoordde de heer Hilgenfeldt. Sociale maatregelen ten bate van het volk kunnen slechts ge zien worden van totalitair standpunt en kunnen alleen algemeen worden ge regeld. Er zijn alleen Nederlanders en de enkeling wordt als deel van zijn volk in het leven geplaatst, onverschil lig tot welken maatschappelijken stand hij behoort, welke religie hij belijdt of welke politieke opvatting hij aanhangt. Het leven is primair en iedere gene ratie is een schakel in de keten van het leven. Alleen op deze wijze zie ik het sociale werk en niet in confessio- neele verdeeldheid of volgens standen gescheiden. Wij zien in een gezond mensch de vraag van het leven. Het gezonde volk staat op den voorgrond en wanneer wij sommige menschen niet kunnen overtuigen van de groote gemeenschappelijke opdracht, dan we ten wij toch, dat hun zonen of klein zonen eens zullen opgroeien in deze gemeenschap en haar zullen begrij pen. De verslaggever vroeg verder welke verklaring de h°er Hilgenfeldt kon geven voor het feit, dat er in de orga nisatie van de N.S.V. (National Socia listische Volkswolhfahrt) 15 millioen vrijwillige leden zijn. Dit kan ik slechts zoo verklaren aldus luidde het antwoord dat de idee van de Führer al deze millioenen heeft opgewekt de gemeenschap te dienen. Zonder deze ideeën was dit groote sociale werk nooit ontstaan. Het was ook in Duitschland een moei lijke weg naar deze hervorming in het denken. Ook in Duitschland hestonden vele weldadigheidsvereenigingen en waren er vele kringen welke zich met weldadigheid bezig hielden, maar alle zagen slechts den beperkten kring van haar vereenigingen of belangengroe pen. De nationaal socialistische arbeid ten bate van de volkswelvaart ver breekt deze bekrompen opvattingen en ziet het volk als een eenheid. De indruk van Nederland. vak recht op het koopen van een rant soen vleesch of een rantsoen vleesch- waren. In totaal worden dus op de met „27" genummerde bonnen drie rant soenen vleesch verstrekt. Bovendien geeft gedurende het tijd vak van Vrijdag 18 Juli tot en met Zaterdag 26 Juli de met „26 vleesch waren" gemerkte bon recht op hel koopen van een rantsoen vleesch ol een rantsoen vleeschwaren. De met „26 vleesch" gemerkte bonnen kun nen vernietigd worden. De détaillisten, die de met „27 vleeschgemerkte bonnen in ont- angst nemen, dienen deze bonnen op afzonderlijke opplakvellen te plakken. Een rantsoen vleesch bedraagt 10U gram, been inbegrepen. Een rantsoen vleeschwaren bedraagt voor de hier na te noemen soorten het daarachter vermelde aantal grammen Gerookt of gekookt varkens-, rund-, kalis-, paarden- en scliapenvleesch en gerookte worstsoorten 75 gram. Gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst 100 gram. Leverartikelen, tongenworst en nierbrood 125 gram. Bloedworst 150 gram. In verband met het voorgaande wordt er de aandacht op gevestigd, dat alle bonnen van de vleeschkaart dus zoowel de met „vleesch" als met „vlee^jhwaren" gemerkte bonnen in den vervolge recht geven op het koopen van vleesch of vleeschwaren. Na 27 Juli a.s. zullen de distributie- perioden zeven dagen duren. Dan zul len per kalenderweek per persoon drie rantsoenen beschikbaar worden ge steld. Het koopen in winkels van vleesch en vleeschwaren zal van 28 Juli al op Maandag en Dinsdag verbo den zijn. VRIJWILLIGERS-LEGIOEN. Aanmeldingen en keuring. Voor het „Vrijwilligerslegioen Ne derland" worden keuringen verricht op de volgende data en plaatsen, o.m. 20 .Juli van 1013 uur in Tilburg, erkliedenvereen. Tuinstraat 68; 15 19 uur in Breda, restaurant Modern. Aangenomen worden Nederland sche onderdanen van 17 tot 40 jaar, die wel of geen militairen dienst heb ben verricht, met een. minimum-leng te van 1.65 meter. Voor officieréh be- rtaat geen leeftijdsgrens. Voor de gezinsleden van den aange nomen^ wordt gezorgd, voor zoover 't kostwinners betreft. Behalve bij deze bureaux kunnen aanmeldingen geschieden op de vol gende adressen, o.m.: Breda, Bosch straat 67. Een vrij bi Ij et voor de reis van de woonplaats naar het keuringsbureau kan algehaald of aangevraagd worden bij het „Vrijwilligerslegioen Neder land", Den Haag, Koninginnegracht 22 resp. bij het hierboven genoemde bureau. Een vrijbiljet voor de terug reis wordt bij de keuring onver schillig of de candidaat wordt aange nomen of niet uitgereikt. Ten slotte werd den heer Hilgenfeldt gevraagd naar zijn indrukken van zijn reis door ons land. Het uiterlijk van uw land zoo zeide hij heeft mij getoond, dat de Nederlanders een voorsprong hebben ten aanzien van den woningbouw. De menschen in uw land echter zien er niet zoo gezond uit als bij ons. Ik ben door bijna alle Europeesche landen ge reisd en heb op grond hiervan kunnen vaststellen, dat de algemeene maat schappelijke verhoudingen bij u be langrijk beter zijn dan die in Oost- en Zuid-Oost Europa. Ik vind echter, dat vele Nederlanders ziekelijke verschijn, selen vertoonen. Deze kunnen echter gemakkelijk door goede preventieve maatregelën voorkomen worden. Wanneer hier een tijdig ingesteld medisch toezicht, een goede preven tieve tandverzorging, een gezonde voe dingswijze en een regelmatige ontspan- ningsregcling worden ingesteld, dan zal het Nederlandsche volk op grond van zijn gezonde basis, zijn hoogen geestelijken stand en zijn groot intel lect in den kring der Europeesche vol keren een voorname plaats innemen. Vetpositie. I hans nog enkele mededeelingen over een andere aangelegenheid. Het is noodzakelijk, dat wij onze vetposi tie zooveel mogelijk op peil houden. Om dit te kunnen doen is men ge noodzaakt tot volledige ontrooming van de melk over te gaan. Naar men weet, is 't vetgehalte van de melk, wel ke thans verstrekt wordt, vastgesteld op 2.5 pCt. In begin Aug. zal dit vet er uit gehaald worden en zal dus prac- tisch slechts taptemelk beschikbaar zijn. Indien wij dit niet zouden doen, zou ons vetrantsoen bezwaarlijk ge handhaafd kunnen worden. Deze ont rooming nevie men vooral niet te tra gisch. Ook taptemelk heeft een uitste kende voedingswaarde. De eiwit-stof fen zijn uit voedingsoogpunt van groot belang en deze blijven in de melk aanwezig. Daarbij wordt voor kinderen bene den 14 jaar, voor moeders, die een baby verwachten of een baby voeden, voor zieken en voor arbeiders in be paalde bedrijven, melk beschikbaar gesteld van het tegenwoordige vetge halte. In het algemeen is het echter nood zakelijk, dat wij het vet uit de melk zooveel mogelijk benutten om in boter om te zetten. Zoo komen aangename en onaan gename tijdingen te zamen. Laten wij met dankbaarheid kennis nemen van de aangename mededeeling, laten wij de onaangename aanvaarden in de overtuiging, dat zij onvermijdelijk is. Het Bolsjewisme, de vriend van de goddeloozen, de vyand van elke beschaving moet vernietigd worden. Europa is tegen hen op gestaan. Nederland mag niet terzyde staan! Meldt U aan by de Centrale van de Waffen S.S.! Bureau Nordwest Den Haag, Stadhouderslaan 132. DISTRIBUTIE VAN VLEESCH. Onze vetpositie. De Secretaris-Generaal van het De partement van Landbouw en Vissche- rij maakt het volgende bekend met betrekking tot de distributie van vleesch: Gedurende het tijdvak van Vrijdag 18 Juli tot en met Zaterdag 26 Juli a.s. geeft elk der met „27 vleesch" ge merkte bonnen van de vleeschkaart recht op het koopen van een hair rantsoen vleesch of een half rantsoen vleeschwaren. De met „27 vleeschwaren" gemerk te bon geeft gedurende genoemd tijd- HET VRIJWILLIGERS-LEGIOEN. Deze maand vertrekt het eerste contingent. Een verslaggever van het A.N.P. heeft een onderhoud gehad met Lui tenant-Generaal b.d. H. A. Seijffardt, oud-chef van den Generalen Staf, die daarbij verklaarde dat de idee van de vorming van een legioen een spontane uiting is geweest van eenige goed na tionaal voelende Nederlanders van uiteenloopend politiek inzicht, die den nieuwen tijd begrijpen en onafhanke lijk van elkaar hun weg naar mij von den."Daarop heb ik met den rijkscom missaris besprekingen gevoerd. Dr. Seyss-Inquart toonde groote belang stelling en vooral aan zijn daadwerke lijke medewerking is het te danken ge weest, dat reeds aanstonds de vorming van een vrijwilligerslegioen ter hand kon worden genomen. De Rijkscom missaris heeft tevens uiting gegeven aan den wensch, dat dit legioen een zuiver Nederlandsch karakter zal dra gen en dat het een uitdrukking zal zijn van Nederlandsche kracht, zooals trouwens ook in mijn oproepstaat. Kunt U reeds mededeelen wan neer het Nederlandsche legioen gereed is en vertrekt? Een definitieve datum kan ik nog niet noemen. Maar er wordt hard ge werkt. Het ligt in de bedoeling dat 't eerste contingent nog deze maand naar zijn standplaats achter het Oostfront zal vertrekken om aldaar een spoed opleiding te volgen. Het tweede con tingent zal enkele weken later volgen. Sprekende over de 2.g. „afwachters" zeide de generaal, dat het zooveel ge makkelijker voor hem geweest zou zijn om een oproep te plaatsen en eveneens maar af te wachten. Maar legen dat afwachten zoo sprak de opper-officier komt mijn geheele gemoed en mijn Nederland sche hart in opstand. Er moet iets ge daan worden om te toonen, dat wij nog een volk zijn, dat voelt en begrijpt, dat wij in het groot moeten denken, dat wij moeten denken aan de onver mijdelijk komende groote Europeesche statengemeenschap, waarvan wij toch met eere een deel willen uitmaken. Een volk van echt Germaanschen stam zooals wij Nederlanders z*fl een belangrijk en zelfstandig deel dadrvan kunnen vormen, wanneer het zich dat waardig maakt. En dat kan het Ne derlandsche volk niet doen door af wachten, maar alleen door daden. Duitschland en Nederland geheel Europa trouwens heeft op dit oogenblik een gemeenschappelijken vijand. Een vijand, die men zich niet* vreeselijker en afschuwelijker kan voorstellen. Deze vijand is de bolsje- wiekenhorde, die zich reeds had op gemaakt de Europeesche beschaving en cultuur te gaan vernietigen en Eu ropa dus ook Nederland aan de afzichtelijke ellende van het bolsje wisme te onderwerpen. Betreffende de verzorging van de gezinnen en eventueele invaliditeit, verwondèring of dood, zeide de gene raal, dat daarvoor een regeling in voorbereiding is, waarmede de vrij willigers zeker zullen instemmen. GAS EN ELECTRICITEIT. Zuinigheid geboden. Strenge maatregelen. 's-Gravenhage, 17 Juli. Eenigo dagen geleden is er reeds op gewezen, dat de strengere rantsoeneering van electriciteit en gas, welke op 1 Juli j.l. is ingegaan, nog onvoldoende hespa ring ten gevolge heeft gehad. Bij deze regeling is aan alle verbruikers, met uitzondering van enkele bijzondere bedrijven, voorgeschreven het ver bruik van electricteit en gas per 2- maandelijksche periode tot 75% van het verbruik in de overeenkomstige periode van het vorige jaar terug te brengen. Hierbij zijn echter minima toege staan, waaromtrent het volgende me degedeeld kan wörden: Electriciteit. Voor verlichting en andere huishoudelijke doeleinden dan koken enz. zijn de volgende minima gesteld: a. Voor hen, bij wie de meteropne ming plaats gehad heeft tusscheïi 15 Juli en 15 Juni resp. 18, 36 en 52i<Rwh voor de 4e, 5e en 6e tweemaandelijk- sche periode van dit jaar; b. voor hen, hij wie de meteropne ming zal plaats hebben tusschen 15 Juli en 15 Augustus, resp. 24, 46 en 52 Kwh voor de 4e, 5e en 6e tweemaan- delijksche periode van dit jaar. Voor hen, die electrisch koken, is het minimum bepaald op 150 Kwh per tweemaandelijksche periode. Gas. Het minimum, dat voor het gasverbruik is toegestaan, is 60 m.3 per twee-inaandelijksche periode. Een ieder is dus gehouden om zijn

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 2