BINNENLAND BURGERLIJKE STAND VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS LAATSTE BERICHTEN Couranten-reclame NIET TE VEPA1EII. Groot landgoed nnnrnrccpcn Sint Margriet, 20 Juli. vooral in een veel gelezen plaatselijk- en streek blad is Advertentiëru HEREXAMEN. met veel neet ont- nonnen grond. Aardappelbespuiting 1941. HUUCI! I E.KACII Nederlandsche Handel-Maatschappij N.V. Een belangrijke „merkeldag". Oudtijds hadden veel boeren de ge woonte, sommige kalenderdagen aan te streepen, als zijnde dagen van bijzon dere beteekenis. Deze „merkeldagen waren vooral voor hen ook van speci aal belang, omdat het weer op die da gen, volgens het volksgeloof, kenmer kend was voor dat van de komende weken. De heilige, aan wie deze dag was gewijd, kon n.l. invloed uitoefenen op het weer. De eeuwen door behielden de mer keldagen grootendeels hun beteekenis en uitspraken van de volksweerkunde doen tot op den huidigen dag opgeld. Zoo was de 20ste Juli vroeger ook een belangrijke merkeldag. Deze dag, die aan de H. Margaretha gewijd is, werd altijd met spanning ver beid. Want, als het dien dag regende, zou het dit ook de volgende zes weken doen. Daarvan spreekt het volksliedje: „Regen op St. Margriet, Zes weken boerenverdriet". Tevens was St. Margriet de aan vangsdatum der Hondsdagen, ofschoon men in dit opzicht nog niet tot over eenstemming is gekomen en nog steeds zijn de meeningen hieromtrent ver deeld. Eenerzijds beweert men, dat deze valt op 19 Juli, anderzijds op 20, 21, 25 of 26 Juli, terwijl men 24 Augustus als einddatum beschouwt. De naam voor deze tropische periode is ontleend aan het feit, dat de Hond ster of Sirius, bij het op- en ondergaan der zon zichtbaar is. Dr. Fruin vraagt zich af, of ook in de Middeleeuwen Sint Margriet op 20 Juli viel. Kluit neemt dit aan, maar Mr. Muller voert in zijn „Bijdragen voor een Oorkondenboek van 't Sticht Utrecht", goede bewijzen aan voor den datum 13 Juli als Sint Margriet. Volgens Fruin zijn in het „Oorkon denboek" van Van den Bergh de dagen gerekend naar de leer van Kluit: Vig- liae beate Margariet, in II no. 161, is hem 19 Juli, Zaterdagh voor Sinte Margreten daghe van 1271, in II. no. 218 18 Juli.' Verderop is hij anders gaan rekenen en wel naar den stijl van het Bisdom: Martis die post S. Margarete van 1272, toen 13 Juli op een Woensdag viel, in II no. 237, is hem 19 Juli, en zoo rekent hij voort. De latere berekeningen zijn echter de juiste, de vroegere verkeerd. In de Graaflijkheidsrekeningen van 1345, in welk jaar Paschen op 27 Maart viel, staan posten opgeteekend op de volgende dagen: des vriendaechs na sente Margrieten- dach: des zaterdaechs na sente Margrie- tendach; des maenendaechs voer sente Marien Magdalenen. Dr. Fruin zou dan, aangenomen, dat Sint Margriet 13 Julrj komen tot de volgende conclusie: Vrijdag 15, Zater dag 16, Maandag 18 Juli (Maria Mag- dalena 22 Juli). Nemen wij daaren tegen aan, dat Sint Margriet toen. zoo als thans 20 Juli was, dan komen wij tot de volgorde: Vrijdag 22, Zater dag 23, Maandag 18 Juli. Maar zoo'n inboeking bij de ordelijke huishouding van den Graaf was ondenkbaar. In de vaak heete Hondsdagen moet het het gezondste zijn rustig te leven, kalm den arbeid te verrichten, niet overmatig te eten en te drinken. De beroemde Grieksche geneesheer Hippocrates gaf reeds in bovenstaan- den zin zijn raadgevingen. Deze geleer de beweerde, dat men in dezen tijd erg blootstond aan galziekten. De oude Romeinen offerden een hond, teneinde gevrijwaard te zijn voor hondsdolheid of lyssa, die volgens hun meening in dezen tijd veel zou voorko men. Ook zou men in den tijd der Hondsdagen sterk blootstaan aan zon nesteek. In deze dagen plaatst het volksgeloof zelfs het huwelijk onder den invloed der Hondsdagen en wordt al gemeen aangeraden, de toekomstige wederhelft niet in dezen tijd ten altaar te leiden, om van een ideaal, twistvrij huwelijk verzekerd te zijn. EXTRA RANTSOENEN ZEEP. Formulieren vóór 26 Juli afhalen. De secretaris-generaal van het de partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart inaakt hekend, dat per sonen, die in aanmerking meenen te kunnen komen voor extra rantsoenen zeep op grond van de omstandigheid, dat zij door hun werkzaamheden aan bijzondere verontreiniging van het li chaam of de kleeding zijn blootgesteld, of doordat extra zeep voor hén uit hy giënisch oogpunt noodzakelijk is, vóór Zaterdag 26 Juli a.s. de aan vraagformulieren MD 80 bij de plaat selijke distributiediensten dienen af te halen. De data, waarop deze formu lieren moeten worden afgehaald en weder ingeleverd, zullen door de dis tributiediensten nader worden bekend gemaakt. De navolgende groepen van perso nen komen in aanmerking voor extra rantsoenen zeep 1. Zij, die „vuilen arbeid" verrich ten. 2. Practiseerende artsen, tandart sen en veeartsen. 3. Gediplomeerde bakers en kraam verzorgsters. Zooals bekend, moeten aanvragen voor de onder 1 vermelde categorie van personen, dus arbeiders, die „vui len arbeid" verrichten, worden inge diend door den werkgever. Kappers, die in aanmerking wen- schen te komen voor scheerzeep en zeep voor hun bedrijf, dienen een aan vraagformulier MD 269 eveneens vóór 26 Juli a.s. af te halen en op het hier toe vastgestelde tijdstip wederom bij de distributiediensten in te leveren. Hierbij dienen de kappers de loonlijs ten van hun personeel over te leggen. Alle bovengenoemde groepen van personen dienen met de extra zeep uit te komen tot Februari 1942. BRITSCHE BOMMEN. 33 dooden en 54 gewonden. 's-Gravenhage, 17 Juli. Ook in den afgeloopen nacht vlogen Britsche vliegtuigen boven ons land en wierpen brisant- en brandbommen, alsook brandplaatsjes. Dit geschiedde op vrij willekeurige wijze. Helaas waren de verliezen aan doo den en gewonden ditmaal vrij groot. Van de burgerbevolking werden er 33 gedood en 54 gewond. Een aantr> woonhuizen werd beschadigd. De branden, die 'door brandplaatjes in bosch en heide werden veroorzaakt, kohden zeer snel worden gebluscht en kregen geen omvang van beteekenis. Óp de havens van Rotterdam werd onder bescherming van een laag han gend wolkendek gisteren in den laten namiddag een aanval gedaan door een aantal Bristol-Blenheims. De neerge worpen bommen richtten echter wei nig schade aan. Van de aanvallende vliegtuigen werden er drie door Mak- artillerie omlaaggeschoten, waarop de rest de wijk nam. (A.N.P.) WAALWIJK. Van 11 tot 18 Juli 1941. Geboren: Johanna Maria, dv. C. H. Verhoeven- van Geene. Franciscus Johanna, zv. L. J. Schilders-van Loon. Gerdina Theresia Maria Allegonda, dv. J. C. Moo- ncn-van Wichen. Cornells Hem icus Johannes, zv. J. J. Marks-van de Pas. Maria Johanna Geertruida, dv. H. H. In. Eekels-van Bijen. Huwelijksaangiften: E. J. van Schaijk, oud 29 jaren, wonen de Ie Loosduinen en Ma. A. J. de Brou wer, oud 26 jaren, wonende te Waalwijk. II. A. Snijders, oud 32 jaren en Pa. C. J. Willemse, oud 26 jaren, beiden te Waal wijk. Huwelijken L. van Biel, oud 24 jaren en Fra. J. Verhoeven, oud 25 jaren. J. G. Brok, oud 26 jaren, wonende te Drunen en El- ze van Etten, oud 23 jaren, wonende te Waalwijk. J. van Lieshout, oud 25 ja ren, wonende te Eindhoven en Aa. G. M. Hoevenaars, oud 28 jaren, te Waalwijk. W. L. Dekkers, oud 21 jaren en Cla. M. van de Wiel, oud 20 jaren, beiden te Waalwijk. W. J. van der Gouw, oud 26 jaren en Ja. W. van Scbaijk, oud 24 jaren, beiden te Waalwijk. Chr. A. Mo- legraaf, oud 22 jaren en Ca. M. W. Man- deniakers, oud 19 jaren, beiden te Waal dijk. A. van der Hammen, oud 28 ja ren, wonende te Waalwijk en Ja. Cl. van Zeist, oud 26 jaren, wonende te Loonop- zaïid. Ingekomen: E. W. Treffers van Zeist. L. Kruijf van Sprang-Capelle. I)a. J. Quirijns van Sprang-Capelle. Vertrokken: M. van Assen naar Drunen. Pa. A. Strijk naar 's-Bosch. Ha. M. Pullens naar 's-Boseh. B. H. Paridaen naar Baarle-Nassau. J. Th. J. M. Theunis- sen naar Almelo Aa. G. M. Hoevenaars naar Eindhoven. E. van Etten naar Drünen. A. F. van der Sanden en ge zin naar Drunen. Ga. M. J. van den Bróek naar Heusden. GESLAAGD. Voor het te Tilburg gehouden exa men machineschrijven slaagden de da mes Zus van den Dungen en Riek Hubbers, die hun opleiding genoten bij de Eerw. Zusters te Besoijen. DIPLOMA STENOGRAFIE EN MACHINESCHRIJVEN. Woensdag 16 Juli slaagden te Til burg voor Stenografie de heeren W. van Ravenstein en S. v. d. Berg. Voor machineschrijven: J. Spee, E. v. Hilst, J. Pulles, M. v. d. Hoven. Zij ontvingen hun ouleiding bij de Zusters van het St. Theresia Gesticht, Gnootestraat 244 Waalwijk. OVERGANGSEXAMEN. Bij de gehouden overgangsexamen aan het St. Jans-lyceum te 's-Bosch werden o.m. bevorderd van: klas 1 naar 2: C. v. Heesbeen; klas 2 naar 3: L. Christ; klas 4 naar 5 gymn.: J. v. d. Lin den en A. Spijkerman; klas 5 naar 6 gymn.: F. Hoffmans; van 3 naar 4 H.B.S.: J. Hol 1 mans en M. Verwiel. R. K. MARIALYCEUM, 's-BOSCH. Bevorderd van klas 2 naar 3 Coba van Oldenbeek. Van 3 naar 4 Middelbare Meisjes school Nelly de Koot. RIJKS H. B. S. 's-BOSCH. Overgangsexamens: Bevorderd van 1 naar 2 Jan Ku.ipé- ri, A. Keylard; van 2 naar 3 Kees Oud kerk; van 3 naar 4 Felix Langemeyer en A. de Rooy; van 4 naar 5 Piet Theunissen. L. VAN DRUNEN NEEMT AFSCHEID VAN DE GYMNASTIEKSPORT. Wegens ongesteldheid heeft de beer L. van Drunen zich genoodzaakt ge zien de gymnastieksport vaarwel te zeggen. In een hartelijk schrijven aan de beide vereenigingen, waarvan hij thans nog leider was, n.l. de Gymnas tiekvereniging „Kunst en Kracht" en dc Veteranenclub „Ons Huis", neemt hij ontslag als zoodanig en uit de ge voelvolle bewoordingen waarin deze ontslagname is vervat, blijkt wel dui delijk hoe zwaar hem dit afscheid valt. Gedurende ongeveer 40 jaren heelt de heer v. Drunen zijn beste krachten aan de gymnastiek- en athletieksport gewijd, zoowel in onze gemeente als in verschillende omliggende plaatsen. Als actief turner en athleet is hij ja renlang een gevreesde tegenstander gewefest en heeft hij verschillende lau weren geoogst. Voor tal van clubs trad hij als leider op. Zoo werd hem reeds in 1906 het lei derschap van dc vroeger zoo gevrees de „Frank" alhier opgedragen. Hij had voorts de leiding over gymnas tiekverenigingen in Drunen, Nieuw- kuik, Vlijmen, Udenhout, over de cir ca 200 leerlingen van de kostschool der Fransche Paters van Onzenoort en over de Waalwijksche vereenigin gen „S.S.S.", „Kunst en Kracht" en „Ons Huis". Het is dus alleszins begrijpelijk dat het den heer v. Drunen zwaar moet vallen zich uit de actieve beoefening van zijn geliefde sport te moeten te rugtrekken om de leiding aan jongere krachten af te staan. Maar ook de gymnasten die hem al die jaren als leider en als sportmakkcr hebben lee- ren waardeeren, zullen hem zeer noo- de missen. Zij zullen ongetwijfeld nog wel een gelegenheid weten te vinden om deze waardeering en dankbaarheid tot uiting te brengen en om ook in de toekomst het contact met hun oud leider Ie bewaren, wiens adviezen, steunend op een 40-jarige ervaring, hij tal van gelegenheden van groot belang zullen blijken. DIEFSTAL OP HET KERMIS TERREIN. Vrijdagavond bemerkte Mej. v. W. uit Drunen, dat iemand een portemon- naie uit haar mantel rolde. Zij betrapte echter den dader, die er in volle vaart van doorging, achtervolgd door den agent van politie, den heer Verheijden, die den diefstal gezien had. Halfweg de Stationsstraat wist deze den dader te pakken. Het bleek de 15- jarige van A. te zijn, die de portemon- naie onder in zijn plusfourbroek had hangen. Proces-verbaal werd opgemaakt. BILJARTEN. Gistermiddag speelde in café Cen traal van den heer D. v. d. Boomgaard, Stationsstraat, een gezelschap uit Baardwijk, D.K.C., tegen een zestal uit genoemd café, met den volgenden uit- H. ^Leijten—F. de Peffer 75— 73 A. Leijten—M. Pullens 28— 75 Buijs—J. van Schaik 51—75 B. Pullens—Fr. Schoemans 52— 75 J. v. d. GouwD. v. d. Boomgaard 7566 C. Pullens—A. Brok 75— 33 356-397 Hoogste H. Leijten 11; J. v. Schaik 12- HANDBOOGSPORT. Woensdag j.l. had op de banen der Handboogschutterij „Eendracht maakt Macht", gevestigd Café W. Pulles ('t Vosje) de jaarlijksche onderlinge Kermis-prijs-verschieting plaats, welke den volgenden uitslag had: No. 1 L. van Bladel 307 punten: 2 P. v. d. Hoven 300 p., 3 P. v. Bavel 293 p.. 4 H. v. d. Mee 291 p., 5 W. Pulles 258 p., 6 M. v. d. Mee 255 p.. 7 H. Muskens 249 p., 8 Chr. van den Hoven Pz. 248 p., 9 P. v. Dijk 241 p., 10 J. Leijtens 238 p., 11 Chr. v. d. Ho- Door de geestelijken te vermoorden wilde het bolsjewisme God vernie tigen. Geestelijken van de Russisch-Orthodoxe kerk, die de bolsjewisten in hun dierlijke haat tegen al wat gedachten aan God wekt, op beestach tige wyze afslachten. Het Godsbegrip moest uit het volk worden uitgeroeid om het toegankelijk te maken voor de bolsjewistische onderdrukkings methoden. (Polygoon). ven 219 p., 12 A. Brok 219 p., 13 N. Beerens 208 p„ 14 J. Verhoeven 199 p., G. Pullens 191 p., 16 J. Kleijberg 178 p., 17 Joh. Kolsteren 175 p., 18 R. v. Loon 174 p., 19 C. Pullens 172 p„ 20 B. v. Noort 170 p., Rozenprijs L. v. Bladel. NIEUWE MELKKAARTEN Voor kinderen en voor hen, die met giftige stoffen omgaan. Binnenkort zal er een wijziging plaats hebben ten opzichte van de dis tributie van melk. Te zijner tijd zul len hieromtrent nadere bijzonderhe den worden hekend gemaakt. In verhand met deze verandering zullen nieuwe melkkaarten worden uitgereikt. Deze uitreiking vindt plaats op nader door de plaatselijke distributiediensten te bepalen tijd stippen. doch dient voor 2 Augustus geëindigd te zijn. Voor deze nieuwe melkkaarten ko men uitsluitend de hierna te noemen groepen van personen in aanmerking. A. Kinderen, die na 1 Februari 1937 zijn geboren. Deze krijgen vier kaar ten per persoon. B. Kinderen, die na 1 Februari 1927, doch voor 2 Februari 1937 ge- horen zijn. Deze komen voor twee kaarten in aanmerking. C. Personen, die tijdens hun werk zaamheden voortdurend met giftige stoffen omgaan en die in verband daarmede reeds extra melkkaarten van het oude model hebben ontvan gen. Deze personen ontvangen twee kaarten per hoofd. Uiteraard dient de aanvrage voor bedrijven met meer dan vijf arbeiders door den bedrijfsleider te geschieden. Om misverstand te voorkomen, wordt erop gewezen, dat de melkkaar ten in vellen van vier stuks zijn ge drukt, zoodat groep A een blad van vier stuks en de groepen B. en C. een blad van twee stuks ontvangen. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat bij de uitreiking van nieuwe kaarten een gelijk aantal oude melkkaarten moet worden ingeleverd. Door groep A dus vier en door de groepen B. en C. twee oude kaarten per persoon. Van deze in te leveren kaarten mogen de met „27" en „28" genummerde bonnen door de betrok kenen worden behouden, doch dc met „29" en hooger genummerde bonnen moeten op.de kaarten aanwezig zijn. daar deze anders niet worden inge ruild tegen de nieuwe melkkaarten. Tevens wordt erop gewezen, dat bij het inruilen de distributiestamkaar ten moeten worden medegebracht. De aandacht wordt erop gevestigd, dat degenen, die niet voor nieuwe melkkaarten in aanmerking komen, de in hun bezit zijnde oude melkkaar ten zorgvuldig dienen te bewaren. De ze mogen dus in geen geva] worden vernietigd, aangezien de mogelijkheid bestaat, dat de bonnen van deze kaar ten nog zullen worden gebruikt. De kinderen van melkveehouders, of kinderen, die in een melkveehou- dende inrichting verblijven en wier oude kaarten uit dien hoofde reeds zijn ingeleverd, komen niet voor de nieuwe kaarten in aanmerking. Sleutelpositie van Bessarabië veroverd, BOEKAREST, 18 Juli (D. N. B.) Het groote hoofdkwartier van het Dnitsch Roemeensche front in Roe menië deelt mede De strategische sleutelpositie van Bessarabië is in onze handen. De slag tot verovering en zuivering van het Cornesjti mas sief is geëindigd. Hotin, Soroca, Orhei en Kisjinef zijn bezet. Sowjet-pogingen om Smolensk te heroveren mislukt. Uit het hoofdkwartier van den Führer meldt het opperbevel van de Duitsche weermacht: De doorbraak door de zwaar ver sterkte Stalinlinie, tusschen Mogilow en Witebsk, is voorbij Smolensk vergroot. Smolensk zelf is, door den vijand taai verdedigd, op 18 Juli genomen. Alle pogingen van den vijand om deze stad te heroveren zijn mislukt. DANKBETUIGING Voor de vele hartelijke be wijzen van deelneming, ont vangen bij het overlijden van ons innig geliefd dochtertje en zusje JANNY, betuigen wij onzen oprechten dank. FAM. J. v. LOON-Kroot. Waalwijk, Juli 1941. LEERLINGEN van Lyceum, Gymnasium of H.B.S., die na de vacanlie herexamen moeten doen, kunnen zich door student laten bijwerken. Billijke condities. ■Brieven onder no. der adv. Bureau dezer courant. 64506 TE KOOP GEVRAAGD CHR. J. KLERKX, Makelaar* Grooteslr. 192 a Waalwijk. TEL .389, r De Burgemeester van WAAL- WIJK maakt bekend, dat de 2e en 3e bespuiting van het aardappelgewas moeten ge schieden onderscheidenlijk in de perioden van 17 toten met 26 Juli en van l tot en met 9 Augustus. Aardappelverbouwers, die de eerste maal zelf hebben ge spoten kunnen het voor de 3e bespuiting benoodigde calcium- arsenaat in ontvangst nemen op Vrijdag 1 Augustus des voormiddags van 9 uur tot 9 30 uur in het magazijn van Gemeentewerken op het Ge meentehuis. De Burgemeester voornoémd, E. MOONEN. NIEUWE BONNEN. BOTER: Bon 24 en 25 geldig t/m 3 Augustus. VET: Bon 24 en 25 geldig t/m 3 Augustus. Op bon 24 en 25 van de vetkaart wordt boter verstrekt tegen gereduceerden prijs. VLEESCH: Bon 27 50 gr. vleesch of */2 rantsoen vleeschwaren geldig t/m 26 Juli. Bon 26 „Vleesch" kan worden vernietigd. Bon 26 en 27 100 gr. vleesch of 1 rantsoen vleesch waren, geldig t/m 26 Juli. Bon 104 40 gr. thee voor zoover voorradig of 250 gram koffie-surrogaat, geldig t/m 26 Augustus. Bon 27 geldig t/m 26 Juli. Bon 27 „4" geldig t/m 26 Juli. Bon 27 1% Liter, geldig t/m 26 Juli. Bon 27 geldig t/m 26 Juli. Bon 27 geldig t/m 26 Juli. VLEESCHWAREN: KOFFIE EN THEE BROOD: BROOD: MELK: EIEREN: AARDAPPELEN: Wij verleenen onze bemiddeling bij afsluiten van: (halfjaarlijksche schade-uitkeering) Vraagt inlichtingen bij Agentschap WAALWIJK. «v DOET VERKOOPEN

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 6